PDA

View Full Version : Bocan ili Kudlik?


Hrvoje
12-12-2007, 12:43
Evo, kolega Gigi me zamolio da otvorim ovu anketu pa se nadam da će i on postati neko detaljnije objašnjenje o čemu se tu radi. Valjda o tome tambure kojeg majstora više vam se više tonski sviđaju i bolje zvuče. Odnosno koje više odgovaraju vama i vašoj svirci. Ne znam, Gigi, pomagaj!

Hm, sad moram smisliti i pitanje u anketi...

EDIT: S time da Kudlik nije jedan majstor, a i Bocanu (Bocanima) sam čuo svakakvih priča (Lajos Bocan, Bocan Gez bla bla)... Tak da nemam pojma koliko sve ovo ima smisla, al' dobro...

matija_vg
12-12-2007, 13:04
Ma nema tu neke velike filozofije Bocana su bila dva otac i sin a kudlika je bilo tri Adam, Karlo, Bela (Vojislav)ko nije vidi temu Kudlik....a Gez je skroz treći majstor Ima Vicko njegov prim, Žare iz Sar e romale njegov basprim.....

Ja neznam ni sam kaj da velim u pravilu svi govore da su Kudlikove tambure uvjek bile za finiju svirku a Bocanove za svatove a sad je to stvar kako kome paše i ko kaj hoće od tambure ja osobno imam doma Bocanov(sin) basprim i zadovoljan sam a u ansamblu sviram Kudlikov E-basprim i isto mi je tambura mrak:top: Jasno to ne znaći da je svaki Kudlik bolji od Bocana i obrnuto znaći stvar ukusa ja ću ostat neutralan jer ako gledamo Kudlik vs. Bocan onda gledamo 5 (tri Kudlika vs. 2 Bocana) različitih majstora i mislim da se tu niko nemože izjasnit svi su oni radili različite tambure malo je pre opširno to područje jer nije definirano koji bocan koji kudlik a općenito se nemože gledat jel je malo previše tih Bocana i Kudlika.......

Baš me zanima jel bude za kojih 50 godina ono malo tamburaša koji budu aktivni napravilo poll Rajković vs. Nune:krez::D

gazy
12-12-2007, 13:10
hrvoje je mislio na sina od mlađeg bocana,on se koliko sam davno čuo zove geza(to je neka poluinformacija),vidio sam svega par tambura koje je on radio(valjda):krez:

IvanZU
16-12-2007, 12:22
hrvoje je mislio na sina od mlađeg bocana,on se koliko sam davno čuo zove geza(to je neka poluinformacija),vidio sam svega par tambura koje je on radio(valjda):krez:

Geza Bocan je sad već pokojni majstor (ako misliš na tambure koje su imale oznaku na glavi vrata BoGe, najčešće su bile žute boje), taj majstor je umro u HR još za vrijeme rata i to u Valpovu ili Belišću, nisam siguran ako ima neko na forumu iz tih krajeva znat će točno napisat (možda iz veselih šokaca)....uglavnom taj BoGe nema veze sa Bocan Lajošem ni mlađim ni starijim, a posao je u Hr kasnije preuzeo sin, koji mislim da danas ne radi i ko zna gdje je ispario:D .....odlična serija tih tambura je bila baš kad je majstor došao (već u starosti u Hr) imao sam priliku svirati dva takva brača i jedan sa oznakom BoAGe....taj je "finiširala" njegova supruga Ana......

.....a što se tiče ankete dajem prednost Kudliku!

_maestro_
16-12-2007, 14:36
ima još jedan bocan u madjarskoj... (pecs???)
u nekakvom rodbinskom odnosu je s bocanima iz sente.
vidio sam njegovu kontru, napravljenu 1993.
ta kontra je sad u osijeku. čovjek koji ju ima zove se jurica prižmić, možda ga netko pozna. mogao bi biti star između 30 i 35 godina.(edit: taj jurica, ne bocan :krez: )

a u vezi ovog BoGe, kojeg ivan_zu spominje... bio je na forumu čovjek pod nickom panonsky, potražite njegove postove. taj valpovčan je na svom blogu opisivao starog majstora gezu bocana.

ontopic:

ne mogu se opredijeliti niti za kudlika niti za bocana, iako sam u životu imao puno više kontakta s bocanovim tamburama nego s kudlikovim.
daj nam bože još kojeg takvog majstora.
njih dva su oduvijek bili "tu negdje" i razliku su činile nijanse ili osobni ukus pojedinaca.
mogu dati po jedan glas svakome, ili nijedan nikome u anketi. svejedno je.

tamish
16-12-2007, 15:11
Evo, ovde ga spominju Tambećari, da im on sređivao tambure...


http://www.tambecari.at/about/instrumenti/main.htm

tamish
16-12-2007, 16:56
Tuno, pa oni i kažu da je Bela sređivao i opravljao tambure, a ne da ih je pravio....

klas
16-12-2007, 17:42
Geza Bocan je sad već pokojni majstor (ako misliš na tambure koje su imale oznaku na glavi vrata BoGe, najčešće su bile žute boje), taj majstor je umro u HR još za vrijeme rata i to u Valpovu ili Belišću, nisam siguran ako ima neko na forumu iz tih krajeva znat će točno napisat (možda iz veselih šokaca)....uglavnom taj BoGe nema veze sa Bocan Lajošem ni mlađim ni starijim, a posao je u Hr kasnije preuzeo sin, koji mislim da danas ne radi i ko zna gdje je ispario:D .....odlična serija tih tambura je bila baš kad je majstor došao (već u starosti u Hr) imao sam priliku svirati dva takva brača i jedan sa oznakom BoAGe....taj je "finiširala" njegova supruga Ana......

.....a što se tiče ankete dajem prednost Kudliku!

Moj kum ima basprim sa oznakom BoGe..odličan basprim
...e sad Ivane sa ovim što kažeš da je čovjek umro.....malo mi čudno jer kod nas u KUD-u je prije koji mjesec došao potpuno novi novcati basprim od tog majstora....pa ili je netko onda nastavio posao ili možda čovjek nije pokojni....

_maestro_
16-12-2007, 18:23
Moj kum ima basprim sa oznakom BoGe..odličan basprim
...e sad Ivane sa ovim što kažeš da je čovjek umro.....malo mi čudno jer kod nas u KUD-u je prije koji mjesec došao potpuno novi novcati basprim od tog majstora....pa ili je netko onda nastavio posao ili možda čovjek nije pokojni....
a šta sad ti? bocan geza je umro devedeset i neke u valpovu... gdje je došao kad se zaratilo.
ako netko drugi koristi njegove oznake, ime... raspitaj se pa javi.

slay
16-12-2007, 21:36
kod nas u KUD-u je prije koji mjesec došao potpuno novi novcati basprim od tog majstora....pa ili je netko onda nastavio posao ili možda čovjek nije pokojni....

Sviro sam taj basprim jednom na probi i ne bi reko da je novi, nego da je generalno sređen. Iako je pojam sređen u ovom kontekstu potpuno promašen, jer je sad taj basprim potpuno uništen i apsolutno nesvirljiv. Furnir na glasnjači toliko je debeo i podignut da se zadnja tri ili četiri polja uopće ne mogu svirat jer žice dodiruju glasnjaču. Uopće mi nije jasno kako je to neko mogo napravit od tambure. I zašto ju je uništio. Al se zato sad lijepo sjaji i nema ni jedne ogrebotine, he :bonk: :krez:

_maestro_
16-12-2007, 21:48
...jer je sad taj basprim potpuno uništen i apsolutno nesvirljiv. Furnir na glasnjači toliko je debeo i podignut da se zadnja tri ili četiri polja uopće ne mogu svirat jer žice dodiruju glasnjaču. Uopće mi nije jasno kako je to neko mogo napravit od tambure....
nikolić ilija?
ja s njim imam slično iskustvo.
samo bocan kojeg je mom kudu sjebo je bio lajos, a ne geza... :mad:

klas
16-12-2007, 22:19
nikolić ilija?
ja s njim imam slično iskustvo.
samo bocan kojeg je mom kudu sjebo je bio lajos, a ne geza... :mad:

ili on ili jedan drugi samouki "majstor" za izradu tambura....
...pojavili se neki njegovi primjerci...

slay
17-12-2007, 10:55
nikolić ilija?

nisam htio imenovat da ne ispada da pljujem po nekome i da blatim. ovo si ti napisao, ne ja... :krez:

sviraczs
17-12-2007, 11:00
a šta sad ti? bocan geza je umro devedeset i neke u valpovu... gdje je došao kad se zaratilo.
ako netko drugi koristi njegove oznake, ime... raspitaj se pa javi.

ima njegov sin koji radi tambure i isto je Geza,al ne znam gdje je sad!!jedno vrijeme su bili u Valpovu,pa na nekom salasu kod Ivankova!

Gigi
17-12-2007, 16:24
Ova tema je bila iz čiste znatiželje da vidim koga ljudi više cjeniju. Jer su svakako oba majstora vrhunska, ali ima razlike.

Pa pošto je topik o tome, htjel bi da ekipa prokomentira svoje razloge simpatiziranja majstora.

tamish
17-12-2007, 17:25
...pre nego Bocan vs Kudlik... nekako to mi je kao The Beatles & The Stones...recimo jedan Matak je učio za majstora kod Kudlika, i ko je probao, to je taj vrat...kudlikovski, "picanski" elegantni i udobni! Bocan ima svakako "zatvoreniji" ton što opet neko više vole (moja malenkost takođe)...meni su podjednako drage i jedne i druge tambure!
Ha! Opet ništa ne rekoh!:bonk:

longee
17-12-2007, 21:16
Glupost. Dobra tambura je dobra tambura - sve da je majstor sam Nečastivi...

Anketa mi liči na: Što je brže, ili zec?

Sorry, ali to je djetinjasto. :bonk:

zec
17-12-2007, 21:33
Glupost. Dobra tambura je dobra tambura - sve da je majstor sam Nečastivi...

Anketa mi liči na: Što je brže, ili zec?

Sorry, ali to je djetinjasto. :bonk:


pa ja sam brzi..........:haa: :haa: :haa:

longee
17-12-2007, 21:44
pa ja sam brzi..........:haa: :haa: :haa:

Jedan od rijetkih kvalitetnih postova na ovoj temi :D

_maestro_
17-12-2007, 22:55
Anketa mi liči na: Što je brže, ili zec?
Sorry, ali to je djetinjasto. :bonk:

sad si mi sjebo koncepciju. baš sam mislio pokrenuti anketu đuretić vs. grđan :krez: :bonk:

bando
17-12-2007, 22:55
ima njegov sin koji radi tambure i isto je Geza,al ne znam gdje je sad!!jedno vrijeme su bili u Valpovu,pa na nekom salasu kod Ivankova!

Unutra je potpisano "Bocan Geza, Valpovo"

gazda
19-12-2007, 10:02
svirao sam i bocana i kudlika. sada imam kudlika-vojislavov. isti ko što je bio i dragin. prezadovoljan sam. baš za finu svirku.

Panđa
29-04-2008, 15:34
Što se tiče Bocan Geze iz valpova...čovjek je živ...ima svojih 40 tak godina meni je napravio kontru da sam mogo s njom čvarke miješat doslovce.jako sam se razočarao u njega jer potiče od izuzetnih majstora tambura.Koliko znam da je lik socijalan slučaj i da trenutno živi u Habjanovcima...vidio sam da je napravio dobrih instrumenata i to serija od negdje poslije rata tamo 91.-92.ako se ne varam. Ako budete kupovali tamburu od Bocana svakako od starog bocana nikako nemojte od ovog mladog.

tamburaš
29-04-2008, 17:32
Bocan ili Kudlik? Hmmm. ovisi koji bi instrument kupio. Ako bi bila kontra onda bi uzeo Bocana, a ko bil bsprim onda vjerojatno Kudlika. A za prim se nebi mogao odlučiti. Probao sam Bocanove i neke su dobre, a i one dvije koje je Kudlik napravio, onu s leptirom(svira Tomislav Galić iz Estama) i onu s cvijetom, to su mi super tambure.

Teška odluka ali ipak Bocan.

totek
29-04-2008, 17:59
Bocan ili Kudlik? Hmmm. ovisi koji bi instrument kupio. Ako bi bila kontra onda bi uzeo Bocana, a ko bil bsprim onda vjerojatno Kudlika. A za prim se nebi mogao odlučiti. Probao sam Bocanove i neke su dobre, a i one dvije koje je Kudlik napravio, onu s leptirom(svira Tomislav Galić iz Estama) i onu s cvijetom, to su mi super tambure.

Teška odluka ali ipak Bocan.

Slažem se bocan je za kontru bolji

zec
30-04-2008, 12:28
Slažem se bocan je za kontru bolji

pa kaj ti znas kaj je bolje kad nisi imo niti bocana niti kudlika u rukama....

DUGI
30-04-2008, 19:03
pa kaj ti znas kaj je bolje kad nisi imo niti bocana niti kudlika u rukama....

Valjda mu je UCITELJ reko! :krez:

z_kc
30-04-2008, 20:54
vidim na anketi je mrtva utrka uglavnom, trenutno br. glasova 28:26 za bocana, dakle zakljucak teme bi bil da su tu negde i to je to :D

tihoos
30-04-2008, 21:57
bocan ili kudlik?






može

deran
01-05-2008, 11:31
more oba dvoje

joza majstor
23-02-2009, 23:24
Slažem se Bocan je za kontru bolji.Ja sam imao Bocana sad imam Kudlika ovim sam basprimom kud i kamo zadovoljniji nego Bocanom ima nekako glasniji i finiji ton

sremac
24-02-2009, 11:38
obe, obe,





iskreno da moram da odlucim ne bi bio u stanju da se odreknem ni jedne, Kudlik mi je meksi i laksi, brza je ruka na vratu, zvoni kao zvonce, ali opet Bocan je Bocan, glasniji, puniji ... mrtva trka... Svirao sam Bocanovo celo, "'di beste" nema mu ravnog ali kod basprima vec nisam siguran.
Ako pogledamo sve instrumente orkestra onda ipak mala prednost Bocanu
Mislio sam da cu nesto pametnije da kazem ali eto...

Drugi put dajte neko lakse pitanje za anketu :))