PDA

View Full Version : djelem djelem

georges
21-10-2006, 02:28
Dali netko od vas zna nesto o Mihajlu Lakatosu i tamburasima koji pjevaju "djelem djelem" u filmu Aleksandra Petrovica " TRI " od 1965.g. ?

_maestro_
23-10-2006, 15:21
ako netko zna, onda bi to mogao biti hlebec.
ako on zna, vjerojatno ima i snimku...:)

nego, van teme, pročitao sam u jednom tvom postu zgražanje nad bendom vaya con dios.
oke, i ja sam blenuo kad sam čuo, još davno kako pjevaju na francuskom "kada padne prvi sneg"... međutim, ipak sam bio ugodno iznenađen njihovom pojavom u svjetskom show businessu, njihovim pristupom, odabirom instrumenata i aranžmanima.
ustvari, uvijek kad ih čujem, iznenadim se koliko je njihov način, pristup u stvari blizak i primjenjiv na tamburama. želio bih da se nađe neki autor, bend, šta li već koji će na sličan, za tambure ultramoderan i revolucionaran način pristupiti cijeloj stvari.
vaya con dios, neki talijani (ne znam ime jer inače ne slušam puno glazbe ;) ) i još neki poznatiji izvođači bi bili nekakav pokazivač smjera u kojem bi i tambure mogle krenuti.
jer s požegom i pitomačom se samo vrti u krug, svi uzaludno pušu u isti rog, jednostavno nema nikog da tamburu promovira i izvan muzeja folklornog naslijeđa. tambura je u folkloru našla svoje mjesto, ali nigdje drugdje na. folklor je jedino suvislo mjesto gdje tambura ima svoj smisao. sve ostalo je kafana, ovako ili onako... ako se tako nastavi, fakat će završiti u muzeju...

mora se biti u toku sa životom, mijenjati se i prilagođavati. jednostavno, tambura mora živjeti.
ako se to ne radi, mi tamburaši postaćemo smiješni sa svojim vrhunskim uglancanim tamburama, svi jednako obučeni, nalaštenih cipela i šeretskim smješkom isto kao što je smiješan moj stari susjed kad se nedjeljom upicani, stavi bijelu maramicu da viri iz gornjeg džepa prugastog sakoa i sjedne u svog superočuvanog pezejca (fiat 125, iz sedamdesetih).
nekad je tako imao uspjeha u picolovu, ali mu u zadnje vrijeme jako slabo ide...

tamburaši s požege me podsjećaju baš na mog susjeda božu.
pjevaju o snašama, sokacima, konjima kojih više nema, birtijama, rakijama. kao da ih je netko zaključao u vremenu. tamo, prije 1968.
ma neka ima i toga, ali ne moraju baš svi tako...
dukati su svoje napravili. prije njih je bilo nezamislivo da netko s tamburom pjeva wow, wow, wow joj anice... idemo dalje.

tamish
23-10-2006, 15:38
Maestro,

Shukari su obradili "Girl"(Chaie) od Beatlesa i "Devojko mala"(Chaie tiknie) Darka Kraljica.

_maestro_
23-10-2006, 19:05
ma ok je to tamish. i to je nešto, makar obrade stvari (koje su isto od prije 68)
ja sam mislio na sasvim novi, moderniji autorski pristup, koji ima veze s današnjim načinom života i glazbom.
nešto na način kako to radi vaya con dios. nešto u tom smjeru, ne doslovno tako. kad slušam njihov hit od prije 10 godina pod nazivom neh na na nah [ni na na na], točno znam da bi tako nešto izvedeno s tamburama moglo biti jako dobro.
fali samo neka autorski snažna osoba koja voli i pozna tambure.

do sad su najveći pomake ovdje napravile gazde s kožnim hlačama i jaknama i dukati s vou vou vou joj ano. od svih drugih niko ništa.
vi u beogradu ste imali sjajnih autora i bendova "skadarlijskog" tipa koji su radili odlične pjesme. (bio sam pozvan na zabavu jednu, stani malo kafanski sviraču, izađi iz moje čaše). to je dobro i treba toga još, i još napraviti korak naprijed u osuvremenjavanju te naše muzike. da ne ostane u muzeju, izvan tokova stvarnog života. mogućnosti za način izraza, formu su široke i otvorene...

kad je željko lončarić otpjevao na požeškom festivalu 92, 93 ili 94, ne znam točno svoju jednu pjesmu ja sam skočio od sreće kad sam je čuo. KONAČNO NEŠTO DOBRO I NOVO.
bio je rat i komunikacija s istočnom stranom je bila prekinuta.
tek nakon par mjeseci sam skužio da je to plagijat od balaševićeve citron pesme. znam ja da je đole jedan i neponovljiv, obožavam ga, ali zar k vragu nema još neko sa sličnim, panonskim autorskim senzibilitetom i izrazom kao đole, ne mora biti ni približno dobar pjesnik, samo da voli tambure. uz panonsku ravnicu tambura jako dobro pristaje.

janika i stari cigani, pere tumbas, pa i bogdan su ljudi koji su od malena živjeli i odrastali sa zvukom tambure u svojoj ravnici. nisu imali toliko utjecaja sa strane kao mi danas, s ovom globalizacijom ili amerikanizacijom, kako voliš. zato njihova glazba vrijedi, iskrena je.

današnji tamburaši, uključujući i mene smo pod udarom cnn i mtv televizije, a i odrastali smo na zabavnjacima i pop glazbi...

tamish
23-10-2006, 19:43
Ne znam koliko postava "Gypsy Kings" postoji, ali jedna od njih prati princezu Bohemijskih Cigana Veru Bilu (Danicam, jesi li ih slusala?). Skroz moderna muzika koju je poskidao jedan mali tamburaski ork. naravno, iz Vojvodine, sve stvari u brzom tempu, mnogo mocnije od Vaya Con Dios, pobrali su sve simpatije na proslogodisnjem nagradnom takmicenju "bakshish orkestara" kod nas, na BGsajmu.
Onda, mali sastav Ravnica iz NS je mnogo dobro obradio Sanseverinove stvari, mislim da se stvari polagano krecu u pozitivnom smeru...
Bice naposletku i dobrih originala i autorske muzike.

georges
24-10-2006, 08:53
ako netko zna, onda bi to mogao biti hlebec.
ako on zna, vjerojatno ima i snimku...:)

Maestro, snimku imam, samo pitam tko pjeva i svira.

" Kada padne prvi snjijeg " su pjevale i Marilyn Monroe i Edith Piaf.

O Vaya Con Dios vise necu pricati zbog privatnih razloga.

tamish
24-10-2006, 11:08
Johnny su pedesetih snimili Les Paul & Mary Ford ( Les je snimio tremolo na gitari pa pustio ubrzano da zvuci ko mandolina...)

To je stara Rumunska pesma, moze se naci na netu pod nazivom "Sanie cu zurgulai"

danicam
24-10-2006, 11:22
Ne znam koliko postava "Gypsy Kings" postoji, ali jedna od njih prati princezu Bohemijskih Cigana Veru Bilu (Danicam, jesi li ih slusala?).

Nažalost ih još nisam poslušala, al kolko sam čula, Věru Bílú je pratila skupina "Kale" (http://www.verabila.com), al su se prije godinu dana raspali, ubiti, pjevačica je prekinula suradnju s tim bendom i navodno se preselila u istočnu Slovačku i počela je surađivat s nekim mladim ciganskim bendom zvanim "Holubovci" (http://www.worldmusiccentral.org/artists/artist_page.php?id=83).

dkranjce
24-10-2006, 11:22
na www.inet.hr/~darkkran (http://www.inet.hr/~darkkran) stavio sam mali klip, znam da mnogi od vas imaju ovu stvar, za onog tko nema - poslušajte kako tradicija zvuči u majstorskoj obradi...

Svitac
24-10-2006, 11:46
na www.inet.hr/~darkkran (http://www.inet.hr/~darkkran) stavio sam mali klip, znam da mnogi od vas imaju ovu stvar, za onog tko nema - poslušajte kako tradicija zvuči u majstorskoj obradi...
Baš sam neki dan razgovarao sa Evil Dickom u vezi te stvari (Safete Sajo).
U jednoj verziji izvodi Ex Panonija sa Navračićem na harmonici i pjeva Jordanić, a ista stvar je i na Jerry-jevom albumu, samo što on i pjeva.
Pitanje je, ko je to stvarno odsvirao? Možda svi navedeni zajedno?

Evil Dick
24-10-2006, 11:59
Da meni je isto malo zanimljiva ta stvar.. stvari su identicne, samo sto na svakoj pjeva drugi vokal..
kad jerry izdaje svoje albume, obicno znam da sam snima sve instrumente (a i cuje se da je to njegov prim), a harmoniku je vjerojatno snimio Miro..
moje misljenje je da je to Ex Panonia vjesto iskoristila, samo snimila svoj vokal i izdala pod Ex Panonia i Miro Navracic, neznam mozda grijesim al mi se tako cini.. :rolleyes:

_maestro_
25-10-2006, 13:14
a ja čisto sumnjam da je to jerryjeva obrada i ideja.
i ko svira kontru (gitaru)? šuša?
vjerojatno je nakakav zajednički experiment, pa su poslije nadosnimavali svaki svoj vokal...
po načinu svirke vuku na mostar sevdah reunion

gazy
25-10-2006, 15:31
To je snimljeno kod šere doma jinks,šuša,jerry,navračić,miki.Postoji još par stvari,imam cd pa ću bacit na net čim stignem.

Svitac
25-10-2006, 15:46
To je snimljeno kod šere doma jinks,šuša,jerry,navračić,miki.Postoji još par stvari,imam cd pa ću bacit na net čim stignem.
Znači, bio sam u pravu! :ples:

gazy
25-10-2006, 15:47
Ma yes:top:

marek
26-10-2006, 00:59
evo ja prvi puta čujem ovu pjesmu.
znao sam da je odlična čim je bosanska narodna. :)

evo nešto sam googla-ao i izgooglao.
http://www.bihlink.com/video/narodna/enes_begovic_oj_safete_sajo.php

a vidi i petera đe pjeva:
http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoID=924273983

edit: o pa što ne rekoste da je to sevdah!

http://www.bosnaprkosnaodsna.mine.nu/rizohamidovic/oj_safete_sajo.mp3

aj uživajte.

_maestro_
26-10-2006, 01:11
marek, ako toliko voliš bosanske pjesme, jesi li slušao
HIMZU POLOVINU ?
po meni on je kralj sevdaha, kao što je bogdan kralj tamburaške glazbe.

istina, himzo nije snimao s tamburašima puno. uglavnom s harmonikašem ismetom alajbegovićem - šerbom i narodnim orkestrom.

ako ga još nisi preslušao, svakako to napravi. snimio je brdo materijala.

marek
26-10-2006, 01:20
marek, ako toliko voliš bosanske pjesme, jesi li slušao
HIMZU POLOVINU ?
po meni on je kralj sevdaha, kao što je bogdan kralj tamburaške glazbe.

istina, himzo nije snimao s tamburašima puno. uglavnom s harmonikašem ismetom alajbegovićem - šerbom i narodnim orkestrom.

ako ga još nisi preslušao, svakako to napravi. snimio je brdo materijala.

slušao sam većinu onih koji se mogu naći na internetu. :)
meni se najviše dopao safet isovic, al to opće nema veze. bitno da je sevdah. ne znam ni sam zašto mi je tako dobra ta glazba! :top: .
a harmonika mi je možda i najdraži instrument. uf što imam želju da je naučim svirat. ko zna. možda i budem.

Svitac
26-10-2006, 09:02
Himzo Polovina
http://sevdalinke.com/muzika.php

_maestro_
28-10-2006, 14:23
hvala na linku, nakon dužeg vremena sam poslušao himzu.
ostajem pri tvrdnji da je kralj sevdalinki.
bez imalo kiča, nametljivosti i prenemaganja. pravi decentni umjetnik.

zec
05-11-2006, 20:54
jeli ima jos tog dobro sviraju -..........