PDA

View Full Version : Majstori - općenito

Pages : [1] 2 3 4

dkranjce
22-10-2006, 20:00
Jedna molba za sve tamburaše: nemojte pljuvati po majstorima...

To su sve ljudi iste "krvne grupe" kao i mi, rade i popravljaju tambure najbolje što mogu, ako niste zadovoljni cijenom ili uslugom - a vi tražite nekog drugog... Nadam se da će uskoro doći vrijeme kad će se to malo standardizirati, osjetno je da je kvaliteta izrade već danas puno bolja, a i država će morati odraditi svoje - ionako govore da je "tambura naš instrument"...

Sjetite se samo koliko puta ste imali sitan kvar koji je otklonjen brzo i badava ili jaaako jeftino; to su ljudi koji nam prave nekome alat a nekome igračke, majstori koji drvetu daju dušu i oživljavaju ga, bez njih svirali bismo - a što???

Znam da su ponekad teški, neuvjerljivi, na svoju ruku...nitko nije savršen, to su Majstori, pobogu:)

I zato - čuvajmo naše Majstore:) :)

I***
23-10-2006, 23:07
Jedna molba za sve tamburaše: nemojte pljuvati po majstorima...

To su sve ljudi iste "krvne grupe" kao i mi, rade i popravljaju tambure najbolje što mogu, ako niste zadovoljni cijenom ili uslugom - a vi tražite nekog drugog... Nadam se da će uskoro doći vrijeme kad će se to malo standardizirati, osjetno je da je kvaliteta izrade već danas puno bolja, a i država će morati odraditi svoje - ionako govore da je "tambura naš instrument"...

Sjetite se samo koliko puta ste imali sitan kvar koji je otklonjen brzo i badava ili jaaako jeftino; to su ljudi koji nam prave nekome alat a nekome igračke, majstori koji drvetu daju dušu i oživljavaju ga, bez njih svirali bismo - a što???

Znam da su ponekad teški, neuvjerljivi, na svoju ruku...nitko nije savršen, to su Majstori, pobogu:)

I zato - čuvajmo naše majstore:) :)

ZAŠTO?
Neki majstori nisu zaslužli da popravljaju stolove, a kamoli instrumente,
a da ne pričam o izradi instrumenata. Neću imenovati nikoga, ali neki "majstori"
sramote i srozavaju nivo tamburaške glazbe svojim tzv. tamburama,
koje se ne bi smjele prodavati ni pod suvenire, a kamoli pod instrumente
na kojima bi ljudi trebali svirati. Za to treba instrument koji je u stanju
proizvesti bar nekakav ton. Da ne kažem da se na nekim od tih instrumenata
mlađe generacije uče svirati. Užas. Nažalost kod nas nema nikakve institucije koja bi od "majstora" zahtjevala bar nekakav papir da se bave tim poslom.

_maestro_
24-10-2006, 01:13
ZAŠTO?
... svojim tzv. tamburama, koje se ne bi smjele prodavati ni pod suvenire, a kamoli pod instrumente... . Nažalost kod nas nema nikakve institucije koja bi od "majstora" zahtjevala bar nekakav papir da se bave tim poslom.

ima majstora koji rade kako ti kažeš suvenire, ali oni imaju te papire koje spominješ...
i sveučilišna diploma je papir, pa je imaju kojekakvi krelci i glupsoni...
ništa papir ne garantira.
a šta kažeš da se uvede institucija koja će tražiti papir od nas tamburaša koji se bavimo poslom sviranja za lovu?

I***
24-10-2006, 08:15
Slažem se. To bi bilo odlično. Loši tamburaši su kao i loši majstori.
Odu, a ti jadan jer su loše odradili svoj posao.
Možda bi bilo manje onih koji sviraju s dva prsta, znaju 30 pjesama
i pokušavaju zarađivat na tome.

dkranjce
24-10-2006, 08:37
ZAŠTO?
Neki majstori nisu zaslužli da popravljaju stolove, a kamoli instrumente,
a da ne pričam o izradi instrumenata. Neću imenovati nikoga, ali neki "majstori"
sramote i srozavaju nivo tamburaške glazbe svojim tzv. tamburama,
koje se ne bi smjele prodavati ni pod suvenire, a kamoli pod instrumente
na kojima bi ljudi trebali svirati. Za to treba instrument koji je u stanju
proizvesti bar nekakav ton. Da ne kažem da se na nekim od tih instrumenata
mlađe generacije uče svirati. Užas. Nažalost kod nas nema nikakve institucije koja bi od "majstora" zahtjevala bar nekakav papir da se bave tim poslom.

...nismo se razumjeli, pisao sam o Majstorima!!!

gazy
24-10-2006, 14:33
Moje mišljenje je:tambura je ili dobra ili ne,e pa sad tko je majstor to je manje važno.Druga stvar je dali su tambure od nekog majstora kontinuirano dobre ili stalno variraju u kvaliteti,tada je već upitno koliko čovjek razumije problematiku gradnje instrumenata

_maestro_
24-10-2006, 15:39
jesi čuo priču o graditelju violina koji je htio napraviti savršenu violinu?
kako bi koju dovršio i probao, tako bi je razbio jer još nije dostigla nivo majstora iz cremone.
ko zna koliko je dobrih instrumenata tako razbio dok ga nisu zamolili da umjesto da ih razbije pokloni nekom orkestru...:D

inače, kaj, pa svi majstori variraju u kvaliteti, od instrumenta do instrumenta.
pitanje je samo koliki im je neki prosjek i kolike su oscilacije (standardna devijacija, rekli bi matematičari :D )

ali mi volimo robovati imenima, brandovima, tako smo navikli. i ja bih rađe vozio mercedesa nego toyotu, iako se toyota statistički manje kvari i trajnija je...

neki majstori rade tambure u kategorijama. s tim su uskladili i cijene. npr.
- standardni brač, a ili g za škole i amaterske orkestre - 300€
- kvalitetni brač, za gažere - 400€
- koncertni brač - 500€

pa ti biraj.

gazy
24-10-2006, 15:50
Da,to je zaista problem,evo recimo bio sam na jednom kontrabasističkom seminaru i sada jedan kolega je u njemačkoj kupio pelmanov bas za 20000 eura.inače je pelman poznata firma u izradi gudačkih instrumenata.Jedini problem je što bas doslovno ne valja.Iz toga proizlazi da ili majstor nije znao ili nije uložio dosta truda u instrument koji je strahovito skup.To se dosta često događa i tamburašima i to je loše.Samo želim reći da neki majstori štancaju tambure kao na traci i onda se događa ili da ne zvuče ili trenutno zvuče pa za godinu dana potonu i opet novi problemi.

_maestro_
24-10-2006, 15:56
još jedna stvar mi je interesantna. može tko god hoće reći da sam lud i da umišljam, ali imam dojam da jedan instrument kod dobrog svirača postaje s vremenom tonski bolji, a kod lošeg svirca da za par mjeseci zvuči lošije i propada.
empirijskih dokaza nemam. :confused: :eek:

gazy
24-10-2006, 15:59
Dapače dokaz je balokovićev stradivari koji nije ni sjena toj violini odkad se na nju ne svira,a kreteni ju čuvaju pod staklenim zvonom,velika šteta.

danicam
24-10-2006, 21:55
... ali imam dojam da jedan instrument kod dobrog svirača postaje s vremenom tonski bolji, a kod lošeg svirca da za par mjeseci zvuči lošije i propada.
ja mislim da ste u pravu :D :D haha, ja sam (nažalost za moj prim) onaj drugi slučaj :( :rolleyes: pa zato se baš i ne hvalim što sviram :D :D (ima i gorih stvari u životu :p ;))

I***
24-10-2006, 22:52
Naravno da nije važno tko je majstor ako je tambura dobra,
ali ne znam samo zašto branite te likove.
I sami znate kakva smeća od instrumenata kruže
lijepom našom. Što od domaćih "tvoraca tambura",
što s one strane Dunava, od cigana koji donose
tambure koje se jedva drže skupa, od tko zna
kakvih "legendi" i onda ih tu pokušavaju uvaliti za ne znam
koje novce.

TAMBURAŠI!!!! NE NASJEDAJTE TAKVIM LIKOVIMA!

_maestro_
24-10-2006, 23:28
... ja sam (nažalost za moj prim) onaj drugi slučaj :( :rolleyes: pa zato se baš i ne hvalim što sviram ...
ti barem sviraš. ja znam neke likove koji drže vrhunske instrumente (bocane i kudlike i ko zna šta) kod sebe a nikad nisu svirali... onaj balokovićev stradivari je barem prije bio sviran, a ovi dobili novog, nesviranog bocana prije 30 godina i okačili ga kao suvenir. nek on stoji, možda će ga koji njegov unuk svirati...:confused: :mad: a možda i ne.

@isus: jedan cigić je donio matakov basprim prije nekih 12 godina i 2 dana ga je po zagrebu nudio za 1000 maraka. nije ga prodao i pola sata prije nego mu je krenuo vlak za nazad cijena je pala na 400 maraka...

I***
25-10-2006, 10:40
Hm, da. To mi je poznato

danicam
25-10-2006, 12:10
ti barem sviraš. ja znam neke likove koji drže vrhunske instrumente (bocane i kudlike i ko zna šta) kod sebe a nikad nisu svirali...
moja jedina utjeha :D :D btw, prim mi je napravio kocka, kada se već o njemu priča ;)

Hrvoje
25-10-2006, 12:38
još jedna stvar mi je interesantna. može tko god hoće reći da sam lud i da umišljam, ali imam dojam da jedan instrument kod dobrog svirača postaje s vremenom tonski bolji, a kod lošeg svirca da za par mjeseci zvuči lošije i propada.

Moja je kontra definitivno bolja sada nego što je bila kada sam je kupio... Hm.... A i harmonika bolje zvuči sad kad je usvirana. Bilo bi lijepo kad bi se i neki majstor javio na ovu temu, gazy, kaj ti misliš o svemu ovome? Po meni ima logike da što se više instrument svira bolje zvuči iz čisto fizičkih razloga - žice bolje sjedaju na konjić i kobilicu, drvo se "navikne" na vibracije i bla bla truć, kenjam bezveze... :bonk:

gazy
25-10-2006, 14:27
Instrument je najbolji kada se na njega svira,u prvoj fazi da sve sjedne na svoje mjesto,a kasnije mora živjeti,mora dobivati vlagu i ostajati bez vlage,zato ne smije biti na jednom mjestu,na zidu ili pod zvonom kao pomenuta violina.

_maestro_
25-10-2006, 14:32
pa i kuća u kojoj nitko ne živi, ljudi lijepo to kažu "ne otvara vrata svaki dan" propada...:bonk:

Hrvoje
05-11-2006, 12:53
Ovaj post sam već stavio i na "Kutak za poetski trenutak", ali pošto se radi o priči o majstoru glazbalaru stavljam ga i ovdje...

Čovjek zaista svašta pronađe na internetu... Tako sam na blogu http://nebeski_dvori.mojblog.hr pronašao zanimljivu i lijepu priču o majstoru Gezi pa tko ima čitalačkih afiniteta neka malo pročita (ne znam jel' sve istinito ili je i fikcija, ali vrijedi pročitati)...

http://nebeski_dvori.mojblog.hr/permalink.aspx?id=74219

dkranjce
09-11-2006, 13:43
Uglavnom, ja obećajem da više neću ovdje pisati o svojem mišljenju...

Da prostiš, mišljenje je kao i šupak - svi ga imamo:cool:

Hrvoje
09-11-2006, 14:07
Slažem se, dkranjce, iako je meni draža jedna slična - "misliti je drek znati" :D Ili ona fora - "Mislim, dakle postojim", reče Mujo i nestane... :D

A sad ozbiljno, kaj nitko nije čuo za tog Marića? Fora mi je njegov logo koji stavlja na primove (vidi se na slici ovog svijetlijeg prima). Stilizirana slova M i K (Krešimir Marić). Prilično originalno, dobra fora da se vidi odmah čiji je prim (za veće tambure postoje naljepnice u tamburi).

Pitanje - jel postoji neki pouzdani način kako se vidi tko je napravio bas ili prim? Mislim baš negdje inicijali majstora ili nešto, ili treba raskopati prim i onda negdje piše? Znam da se može po menzuri, obliku korpusa i slično to odrediti, ali postoje li neke oznake koje majstori stavljaju na primove i baseve...?

EDIT: Evo pronašao sam i zanimljiv tekst o majstoru Mariću, u tekstu se potvrđuje jedna stvar koju nisam navodio jer nisam bio siguran, a ne volim rekla-kazala argumente nego sam istinoljubiv (ma što neki mislili o tome) - Denis Špegelj je Mariću povjerio popravak Janikinog prima. http://poduzetnistvo.org/print.php?select=novosti&id=1147443354&archive=1148381989

Pis
16-11-2006, 08:25
Eto baš čitam u Večernjaku (karlovačko izdanje) članak "Tambure i violine počeo praviti nakon mirovine" o majstoru Miji Kasuniću iz Generalskog Stola.
98. izradio je prvu violinu, a osim violina radi tamb. instrumente. Svira bugariju i bas, te šiva nošnje. Član je KUD "Izvor" iz Generalskog Stola.

kruno romansa
16-11-2006, 18:14
HEllo svima!!!!! osjetio sam potrebu komentirati ovo pljuvanje po kocki kao majstoru. Istina je da mu taj covjek iz pitomace ili odkud vec radi grubu obradu materijala (kopanje tambura) i ne vidim tu nista lose. A pošto je hr narod takav kakav je covjek je probao sam finiširat tambure što mu nije pošlo za rukom. Trebalo bi bacit usporedbu što sam ja ucinio pa bi se vidjela i čula razlika. (vjerujte na rijec ogromna je). A ti ljudi koji najviše pljuju po kocki prvi ce ga molit da im što prije i jeftinije popravi neku "sitnicu" jer naravno neznaju sami. Moje je mišljenje da uopće nije bitno tko je radio tamburu nego je bitno kako svira a i tu postoje razni ukusi kopme sto pase. Pitajte Jakšu kakvu je tamburu kupio za velke pare od razvikanog Rajkovica. Nema tu nikakvih pravila!!! Pozdrav ljudi samo svirajte i ostajte dobro!

Željko Grozaj - Grozni
03-12-2006, 12:59
Bok majstori! Eto ja prodal Mataka i sad krenuh u potragu za kvalitetnijom tamburom- ajmo reči VRHUNSKOM! Znam da je vrlo diskutabilno reči kaj se smatra vrhunskom tamburom. Ajmo reči ovak: zanima me tambura koja je u rangu "koncertne verzije" violine znači nejbolje kaj ima! Ak netko ima neki prijedlog lijepo bi prosil da pomognete!:)

georges
07-12-2006, 08:00
Koja je razlika u zvuku kad se da napraviti metalna kobilica ?

Hrvoje
07-12-2006, 08:18
@everybody - jel' netko ikad vidio ovakvu ili sličnu tamburu? Tko bi mogao biti majstor?

http://i10.ebayimg.com/01/i/000/7c/c4/759c_1.JPG

E, da, ak' je hoćete kupit evo link na eBay - http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280057042378

@georges - ja sam dao tamburu u ruke jednog majstora koji je dosta eksperimentirao s metalnim (mesinganim) konjićima i kobilicama. Sad trenutno imam od mesinga konjić i kobilicu, a najčešće sam imao kombinaciju - konjić od ebanovine, kobilica od mesinga (ovdje moram upozoriti da ja namjerno koristim pogrešnu terminologiju koja je uvriježena među tamburašima - kobilica "ono gore", konjić "ono dole" :D ). S mesinganim konjićem mi je kontra nešto glasnija, ton malo svjetliji, ali i prigušeniji.

Svitac
07-12-2006, 08:24
@everybody - jel' netko ikad vidio ovakvu ili sličnu tamburu?
Pa naravno!
Koliko je već bilo riječi o Čičkovoj cutaway tamburi.

Hrvoje
07-12-2006, 08:24
:rolleyes: Ne mislim na "novokomponirane" tambure...

dkranjce
07-12-2006, 10:07

U pravu si, nije ovo čičkova tambura...
Nemam pojma tko je majstor, ali pogledajte borduru na ovom primu
http://www.tambura.com.hr/tambure/P1010030.JPG i na tamburi na ebaju, ništa ne dokazuje ali postoji sličnost...

Svitac
07-12-2006, 10:12
Krivo smo se razumjeli.
Nisam ni mislio da je to Čičkova tambura, znam kako ona izgleda.
Samo sam odgovorio na pitanje @everybody - jel' netko ikad vidio ovakvu ili sličnu tamburu?

nido
07-12-2006, 10:57
Koja je razlika u zvuku kad se da napraviti metalna kobilica ?
po mom mišljenju, iskustvu, znanju- nikakva. Po pitanju zvučanja tambure. Po pucanju žica -druga stvar, ako nije dobro "pogođena". To je ciganska fora, imao sam i na svojem instrumentu jedne i druge varijante. Diskutabilan može (eventualno) biti samo konjić kod kvalitetnog instrumenta. Na kanticama je meni baš svejedno. Glasam za eban ili nekakvo tvrdo drvo najradije

_maestro_
07-12-2006, 11:26

šta ti to znači "novokomponirana" tambura? ti si kao neki tradicionalist ili šta?
bar bi prema čičku trebao pokazati malo respekta.

prije par mjeseci baš sam tebi objašnjavao i odgovarao na tvoje pitanje kako su tambure mijenjale oblik, kako su sa 2 žice došle na 4, kako im se povećavao raspon i sl.
pa ću ti ponoviti još jedanput.

na oblik i karakteristike tambura su utjecali prvenstveno vrhunski instrumentalisti koji su od majstora glazbalara tražili razne izmjene i poboljšanja na svojim instrumentima. u cijeloj ovoj situaciji ja upravo čička vidim kao jedinog od svih nas koji je tražio od majstora doradu i proširenje raspona za svoj instrument. on je jedan od vrhunskih instrumentalista prema čijim zahtjevima se mijenjaju karakteristike instrumenata.
tambure nisu usavršeni instrumenti i dokle god ne budu, i dokle god bude čičaka nastajat će promjene na njima.
da nije bilo takvih kao čičak prije 70 godina, ti bi danas još svirao na dijatonskoj dvoglasnoj tamburi. i zato se ne sprdaj s boljima od sebe.

ako ti to ne prepoznaješ, to je tvoj problem. oduvijek je bilo ljudi koji su se odupirali i rugali promjenama i poboljšanjima. kad su izašli windowsi xp, prije 4-5 godina svi pametnjakovići su govorili da je to najobičnije sranje i da će ostati na win98.
pogledaj oko sebe, dolazi win vista, koliko će se stručnjaka javiti sa svojim mišljenjem da je to obićna pušiona.

novokomponirani ste vi, gažerski bendovi koji za sitne pare polu-svirate svakakvo smeće na tamburama, a ne čičak ili njegova tambura.

Hrvoje
07-12-2006, 11:34
@maestro - :rolleyes: :rolleyes: OČITO me nisi uopće shvatio što sam htio reći...

EDIT: Poslat ću ti PM kad stignem...

_maestro_
07-12-2006, 11:53
@maestro - :rolleyes: :rolleyes: OČITO me nisi uopće shvatio što sam htio reći...

EDIT: Poslat ću ti PM kad stignem...

računao sam i s tom varijantom, da si mislio nešto drugo.
ti si mi dao šlagvort, a oštrije sam pisao zbog razmišljanja kao: šta se taj čičak preserava s tom doradom tambure...
takvih razmišljanja ima. drago mi je da ti ne misliš tako.
ti mi samo uspješno dižeš tlak nekim svojim postovima koje ja pročitam i shvatim onako kako ih shvatim. :rolleyes:

_maestro_
07-12-2006, 12:09
Glasam za eban ili nekakvo tvrdo drvo najradije

a za kost (bocan npr.)?

Evil Dick
07-12-2006, 12:18
Mislim da previše meljete svi o Kocki. Čuo sam za Marića, navodno je dobar. Moju tamburu (prim) u ruke može dobiti samo Jurković, koji ju je i napravio i po meni je naš najbolji majstor u Hrvatskoj i KOCKA koji će super popraviti. Moj kolega u bendu ima Kockim basprim - super stvar. Andrija je operirao oko, kotira mu Jurković.
Ovdje mi se čini da jedino Maestro zna što je tambura.:top:

Ja tambure popravljam ili kod Gazy-a ili kod majstora Vinka Kovacevica kraj Pozege i kad sam zvao Andriju da mi napravi par stvari na 2 prima (on je bio u nekoj guzvi) nije me poslao k Jurkovicu nego me poslao kod Vinka uz napomenu i preporuku da ce vrhunski napraviti posao i u njega ima 100% povjerenje.. njih dvojica skoro bas sve rade zajedno i ovaj je skoro stalno kod njega u zupanji, i kad je u guzvi i nestigne Vinko odraduje puno posla na njegovim tamburama.. jako dobar majstor samo sto se covjek ne voli gurati pa malo ljudi zna za njega.. kad sam bio u radioni imao je nekoliko andrijinih tambura na zavrsavanju (politure, kotiranja, pa i neke druge stvari..) onda su to bili uglavnom primovi a i njegove tambure su i izgledom a i kvalitetom na tragu Andrijinih radova..

i kao sto rekoh ja sam prezadovoljan i pohvalit cu ga i preporuciti bilo kome..

lijep pozdrav!

_maestro_
07-12-2006, 12:37
to bi bilo to. svatko od nas će sebi odabrati svoga favorita - majstora koji će mu sređivati instrument. je li to vinko, jurković, kocka, franić, katulić ili žmegač stvar je osobnog odabira.
ovdje je dobro da se iznose i objavljuju vlastita iskustva i novija majstorska imena. ja za marića ili tog vinka nisam znao. ko zna za koliko ih još ne znam.
stariji sam od većine (možda i od svih) ovdje na forumu, majstori s kojima sam ja imao veze su ili umrli ili u penziji.
kad sam kupovao svoj prvi instrument, bocan lajoš (otac i sin) su bili živi, sin je još radio instrumente, kudlik je još radio, stevanu belom sam svirao.
od naših, zagrebačkih majstora spomenuo bih branka grđana-starijeg ili đuretića.
danas ima više tih majstora, čini mi se. i to je dobro.

profesor
07-12-2006, 13:42
Daj Bože da u svakom selu ima netko tko zna barem zalijepiti nešto na tamburi, pa će za pet godina znati kotirati, za deset.......
Kovačevićeve sam vidio školske tambute i za te pare je u redu, ali ga ne bi spoređivao sa Franićem.
Što se tiče kobilica moja saznanja su: ebanovina -tuplji i tamniji zvuk, kost - bistriji svijetliji, da se ne izgloda i da bude još svijetlije u kost se ugradi aluminij ili nešto slično barem pod prve žice.
Onaj tko zna svirati znat će si odabrati i majstora i neće mu biti teško napraviti 100 - 150 km da bi do njega došao.

1. Za niti jednu tamburu ne može se 100% garantirat je to je živa stvar, radi, suši se, vlaži......
2. svaki majstor može napraviti super,ali može i zbrljati maksimalno, pitanje je samo koliko često radi dobro i koliko si želi dati truda

Evil Dick
07-12-2006, 14:02
Ma nisu to neke usporedbe samo sam povukao paralelu da mu rad jako nalikuje na franica sto je i razumljivo jer mu je ucenik, ali da radi popravke i te stvari jako dobro radi, iza toga stojim, nisam mu vidio puno tambura, tek dva prima i svidjeli su mi se i jedan basprim koji je bio u zavrsnoj fazi..

a sto se tice konjica, ja imam na svom primu obicnu metalnu zicu umetnutu u konjic (najvjerojatnije prag od basa), to je napravio andrija prije par godina.. napravljen je zlijeb na konjicu i probusena je rupa samo s jedne strane konjica, zica je umetnuta u konjic i na zavrsetku je napravljena kukica koja udje u rupu i tako se drzi, nije fiksno pricvrscena..
imam dojam da je tambura glasnija, ton je cisci i svjetliji..

Som
07-12-2006, 14:07
Daj Bože da u svakom selu ima netko tko zna barem zalijepiti nešto na tamburi, pa će za pet godina znati kotirati, za deset.......
Kovačevićeve sam vidio školske tambute i za te pare je u redu, ali ga ne bi spoređivao sa Franićem.
Što se tiče kobilica moja saznanja su: ebanovina -tuplji i tamniji zvuk, kost - bistriji svijetliji, da se ne izgloda i da bude još svijetlije u kost se ugradi aluminij ili nešto slično barem pod prve žice.
Onaj tko zna svirati znat će si odabrati i majstora i neće mu biti teško napraviti 100 - 150 km da bi do njega došao.

1. Za niti jednu tamburu ne može se 100% garantirat je to je živa stvar, radi, suši se, vlaži......
2. svaki majstor može napraviti super,ali može i zbrljati maksimalno, pitanje je samo koliko često radi dobro i koliko si želi dati truda

Zanimljivo, ali tko je "profesor" može li se znati ? :bonk:

profesor
07-12-2006, 14:10
Jedan svirač, primaš, ništa osobito. "Zainteresirani građanin"

Som
07-12-2006, 14:14
Jedan svirač, primaš, ništa osobito. "Zainteresirani građanin"

U svakom slučaju dobrodošao:) , jači smo što nas ima više :ples:
mislio sam da napišeš par riječi o sebi u "Predstavite se"bilo bi zgodno, ali ako nećeš opet OK :top:

nido
07-12-2006, 14:41
a za kost (bocan npr.)?
Pa znaš i sam da su razlike neznatne.. Stvar ukusa? Vizualni dojam? Gazy mi je na zadnjoj generalki složio kosti i gore i dolje. (Kudlik) Misliš da to ne odgovara? Meni je dobro. Možda je najbolje probati s kompromisom ta dva materijala,jel netko to već radio?? :D

Hrvoje
07-12-2006, 15:47
Dakle da slikom predočim ono o čemu sam govorio, a to su konjić i kobilica (ili obratno) od mesinga na mojoj kontri... Friške slike od prije par minuta...

http://web.vip.hr/h.ban.vip/konjic.jpg

http://web.vip.hr/h.ban.vip/kobilica.jpg

Niđo, što se tiče razlike u zvuku, slažem se da nisu jako izražene, ali ne bih rekao da uopće ne postoje. Naravno one se gube kad "dereš" tamburu na 120% kako se često na gaži događa... :rolleyes: I te nijanse u boji zvuka tada više nisu bitne.

Što se tiče Jurkovića, moj primaš je dao njemu prim na servis pa ćemo čut kako će to ispast... Jedva čekam! :)

profesor
07-12-2006, 18:04
Navodno mješanje materijala na kobilici nije najbolje, je tebi sad vibracije prave: čelik (žica), mesing, ebanovina (kobilica) i smreka (daska) različita frekvencije matrijala i to nije dobro. Zato ne valja podmetati pod kobilicu, nego se pravi nova, ako je nisko. (Koliko ja znam)

_maestro_
07-12-2006, 18:27
i meni je čudna ta kombinacija različitih materijala.
preko konjića se vibracija sa žice prenosi na glasnjaču i konjić tu ima važnu ulogu. logično je da homogeni materijal bolje odgovara toj ulozi.

- zašto se ne uzme analogija s gudačkim glazbalima, koja su po nekom temeljnom principu srodna s tamburama, ali su ipak puno usavršenija od tambura? od kakvog su materijala npr. kobilice na violinama i zašto?
- kakav uticaj imaju dimenzije konjća?

pitanje je ustvari za majstore, ali možda netko ovdje zna nešto o tome.

Hrvoje
08-12-2006, 00:42
Navodno mješanje materijala na kobilici nije najbolje, je tebi sad vibracije prave: čelik (žica), mesing, ebanovina (kobilica) i smreka (daska) različita frekvencije matrijala i to nije dobro.

i meni je čudna ta kombinacija različitih materijala.
preko konjića se vibracija sa žice prenosi na glasnjaču i konjić tu ima važnu ulogu. logično je da homogeni materijal bolje odgovara toj ulozi.

Ok, ok... Kad ti u kratkom vremenskom intervalu jedan profesor i jedan maestro kažu da nešto ne valja, onda valjda stvarno ne valja... :D Sutra ujutro ide mesing dole, a eban (ako ga nisam izgubio) gore pa da vidimo/čujemo. A kad ću imati više vremena snimit ću uzorak s mesingom i uzorak s ebanom i poslati adminu na spektralnu analizu pa da mi on kaže što i kako zvuči jedna i druga varijanta.

E da, i ja bih htio odgovor na pitanje kakav je utjecaj veličine konjića, hoće mi bit kontra glasnija ako je konjić veći, širi... Ako da - hoću konjinu ogromnu da mogu nadglasati punu birtiju pijanaca koji pjevaju "Sve je ona meni"! :D :D :bonk:

Evo jedna nasumce odabrane manouche gitare koje su navodno jako tvrde i jako glasne (nisam imao prilike uživo ni čut ni svirat koju pa ako netko zna iz prve ruke neka kaže) koje imaju jako široke konjiće...

http://www.serendipity-band.com/misc/manouche/images/hat-guitar.jpg

_maestro_
08-12-2006, 00:51
čuj hrvoje, ja nisam maestro nego "maestro", tj. _maestro_. nick sam preuzeo s folkloraškog foruma, jer me tako zovu neki u mom kudu.
a ko zna, možda je i profesor ustvari "profesor".

ja samo nagađam, a ne znam o tome baš...

onu spektralnu analizu napravi sam sebi, svojim vlastitim ušima.

dkranjce
08-12-2006, 11:09
... A kad ću imati više vremena snimit ću uzorak s mesingom i uzorak s ebanom i poslati adminu na spektralnu analizu pa da mi on kaže što i kako zvuči jedna i druga varijanta.

Za to ti nije potreban admin, imaš zvučnu, mikrofon i programe (snađi se sam, ima ih bogufala na netu) i - voila!!!

Ali to ti neće ništa pokazat...

Ja sam to radio zbog sebe i za sebe; u svemu je presudan hardver kojeg moraš čuvati, maziti i paziti i ako se pokvari - nenadoknadiv je a to je uho...

georges
08-12-2006, 12:50
[QUOTE=Hrvoje]

manouche gitare koje su navodno jako tvrde i jako glasne (nisam imao prilike uživo ni čut ni svirat koju pa ako netko zna iz prve ruke neka kaže) koje imaju jako široke...

Puno sam slusao Manouche u zivo, na suho, po raznim hodocascima kod Sv.Marije ili u kavanama, i mogu ti reci da im nisu gitare tako glasne kao sto ti mislis, tvoja kontra je sto posto glasnija od bilo koje selmerice. Rano su oni ugradivali razne mikrofone ( "Stimer" ) na te akusticne gitare. I Django je popizdio kad je skuzio da se ga vise ne cuje u bigbandu pa je presao na elektriku. Fascinirala ga je elektricna gitara, pa se dogodilo da preglasno svira zbog cega su se drugi sviraci u bandu ( i publika ) bunili; to mu je bila nova igracka. Manouche gitara nije tvrda za one koji sviraju tamburu, za one druge gitariste sigurno je. Jel' ste znali da je u to vrijeme zivio u Parizu jedan drugi genijalni gitarista, Oscar Aleman, Argentinac. Dogodilo se da taj Argentinac zamijenio Djanga u drugom dijelu jednog koncerta ( dok je ovaj imao galantni rendez-vous s jednom curicom ), sesir na glavu, i nikom nista, publika uopce nije primjetila... Hrvoje, idi slusati Hot Club Zagreb...

profesor
08-12-2006, 13:17
Hrvoje, pravo mjerilo za valjanost nečega je TVOJE uho i kako to funkcionira u TVOM bendu s ostalim tamburama.

PS. Profesor me zovu moji u bendu, ali nisam profesor glazbe (nažalost), nego nečeg drugog.

Ako je netko godinama glazbenik i u stanju odgojiti druge glazbenike onda čemu navodnici maestro.
Sa štovanjem

Hrvoje
08-12-2006, 13:24
@_maestro_ & dkranjce & profesor - Slažem se da je u glazbi najbitniji sluh i uho (sad mi jedna glupost pala na pamet, tj. pitanje - "jel kad nam "zvoni" u uhu, svima zvoni isti ton ili svakom drugi?") i da je važniji od bilo kojeg softwarea, hardwarea i analiza. Muzika je stvar emocija i jako subjektivna stvar, valjda zato i postoji toliko raznih instrumenata i raznih načina kako se sviraju i to je bogatstvo. Nekad me to izluđuje jer ima tako puno instrumenata i puno žanrova koje bih htio savladati, a tako malo vremena. Dovoljno da se čovjek zabavlja i uživa cijeli život. :)

A za ovu analizu, htio bih čisto zbog sebe vidjeti jel stvarno postoji razlika (i kakva je) ili je ona samo u mojoj glavi, uhu...

Btw, stavio sam danas ujutro konjić od (j)ebanovine :D i čini mi se da je bolje... Eto opet subjektivni dojam. Glavno da je nešto drukčije, promjena, moving, hehe...

@georges - kao prvo, jel misliš na ovaj Hot Club ZG - http://www.huoku.hr/htm/hotclubzagreb.htm Burazov frend ide na privatne sate manouche gitare kod jednog lika iz HCZG, nisam ziher kod kojeg. Zanima me kako bi išlo prilagoditi neke manouche standarde za tambure, ti si nešto pričao o nekim bendovima (bendu?) koji na tamburama sviraju taj stil. To bi bila zanimljiva promjena i osvježenje u repertoaru. :top:

A što se tiče kontri i gitara, to mi je uvijek gušt kad "pojedem" kontrom bilo koju gitaru na suho... :D Na tulumarke u srednjoj sam često furao kontru jer je glasnija od gitare pa sam nabijao po njoj po raznim zagrebačkim stanovima dok susjedi nisu zvali muriju. :D PITANJE - jesu li tambure najglasniji akustični, žičani trzalački instrumenti na svijetu? Meni se nekak čini da jesu... Razočaralo me kad sam svirao neku mandolinu koliko je taj instrument tih... Ne znam za balalajke, domre, buzukije, šargije i ostala čudesa koja nisam imao prilike svirati ili čuti uživo. Što vi mislite?

E da, i čuo sam da su te kvalitetne selmerice skupe k'o suho zlato... Jel' to istina? I super ti je priča o Djangu i Oscaru Alemanu. :top:

zOnZi
08-12-2006, 19:59
@_ jesu li tambure najglasniji akustični, žičani trzalački instrumenti na svijetu? Meni se nekak čini da jesu... Razočaralo me kad sam svirao neku mandolinu koliko je taj instrument tih... Ne znam za balalajke, domre, buzukije, šargije i ostala čudesa koja nisam imao prilike svirati ili čuti uživo. Što vi mislite?

Ja se sjećam po tom pitanju da je domra jako dominantan instrument, recimo prva žica na domri ( d2 ) iako samo jedna, dominantnija je od prve žice na primu, zbilja je jaka...

georges
08-12-2006, 21:44
jel misliš na ovaj Hot Club ZG - http://www.huoku.hr/htm/hotclubzagreb.htm

Da, to su ti ljudi ( opet Matesic ! )

Zanima me kako bi išlo prilagoditi neke manouche standarde za tambure

Zasto ne, ali ipak mislim da je bolje sa selmericom koja ima karakteristican zvuk za te stvari ( Kruno Spisic taj stil ne svira na tamburi ), plus toga kako izvoditi lude choruse u visokim tonovima ako nemas tamburu cutaway kao Cicak !?

pojedem kontrom bilo koju gitaru na suho

I selmericu !

Meni se nekak čini da jesu...

Siguran ?

Ne znam za balalajke, domre, buzukije, šargije i ostala čudesa koja nisam imao prilike svirati ili čuti uživo

Vidis da nisi.

E da, i čuo sam da su te kvalitetne selmerice skupe k'o suho zlato... Jel' to istina?

Istina !

http://cgi.ebay.fr/Tres-rare-GUITARE-SELMER-1948-Entierement-d-origine_W0QQitemZ120062714294QQihZ002QQcategoryZ10 4467QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Hrvoje
08-12-2006, 21:58
Ajme, što je krenulo po zlu s quotanjem, georges? :D

Ma nije bitno, sve sam te skužio.... :top: Pa naravno da svaka 'zika najbolje zvuči na instrumentima za koje je smišljena, napisana, al' me zanima jel' bi manouche bio probavljiv i na tamburicama. Npr. Straussova "Pizzicatto polka" može odlično zazvučati u izvedbi tamburaškog orkestra - bio sam oduševljen kako je to odsvirao jedan tamburaški orkestar koji je gostovao na koncertu orkestra u kojem sviram.

Pa rek'o sam da nisam siguran da su tambure najglasnije, napis'o sam "čini mi se", iako sam trebao napisati - "tambure su najglasniji akustični žičani trzalački instrument koji sam ikad uživo (i na suho) čuo"... :D Volio bih da tamish, kao strastveni sakupljač raznih žičanih narodnih glazbala napiše nešto na ovu temu iz prve ruke...

Kad sam otvorio link na eBay prvo mi je upao u oko iznos 225 €vra pa sam mislio da je neka zeka, a onda sam vidio da je aktualna cijena 20.000,00 €UR! Mnogo, brate! :eek:

georges
08-12-2006, 22:14
Ajme, što je krenulo po zlu s quotanjem, georges? :D

ne quotam svaki dan, pa sam se zaje...

Npr. Straussova "Pizzicatto polka" može odlično zazvučati u izvedbi tamburaškog orkestra - bio sam oduševljen kako je to odsvirao jedan tamburaški orkestar koji je gostovao na koncertu orkestra u kojem sviram.

Moze dobro zvucati, kako da ne, tko ce otvoriti temu : " tambura i klasika " ?

Hrvoje
08-12-2006, 22:19
ne quotam svaki dan, pa sam se zaje...

Dobro je, dobro, sve ti bolje ide samo jedan [quote] viška... :top: :D

Ja osobno često koristim i opciju "preview post" da vidim kak će izgledat nešto što postam, a i EDIT opciju da ispravim ako nešto krene po zlu, hehe...

Nego koja je uopće ovo tema, aha, majstori glazbalari... Admine, kada će biti gotova lista majstora glazbalara? Tko će prije, ja prijevod ili ti listu? :D S prijevodom sam malo zapeo (nemam vremena), ali mogao bi staviti ovo što sam za sada preveo, a ostalo staviti neki "under construction" ili nešto...

tamish
09-12-2006, 10:05
Imao sam prilike da cujem i probam mnoge instrumente, bilo je tu i izuzetno glasnih gitara (one country sa ogromnim korpusima) i ne bas glasnih tambura (sa previse laka na gornjoj dasci koji smanjuje treperenje... zato se uvek vise ceni tambura sa politiranom daskom-shellack jer je mikronski sloj u pitanju, ne gusi treperenje glasnjace, za koju je najbolje da je od rezonantnog komada smreke, gustine 8-10 godova po cm, ovo se nalazi na nadmorskim visinama preko 1800m- znaci planinsko drvo!)
Buzuki(sestozicani) zna biti jako glasan ukoliko ima deb'o stomak(korpus), glasniji je instr. sa korpusom od lepljenih krishki(rebara) nego kopani, jer ovaj ima deblje zidove koji vise apsorbuju tona.
Imao sam kopiju selmera, kontra je bila duplo glasnija! Saz je duplo tisi od buzukija(verovatno zbog kopanog korpusa saza i mnogo tanjih zica- k'o dlaka! a menzura saza ide negde na 850mm!
Elem najglasnija mi tambura, basprim sa duplim ledjima, ne moze da se poredi ni sa cim(harmonika joj nista ne moze...) Njen tremolo je dao maksimalnih(dotle je bazdaren) 120dB na soundmetru nokijinog mob.telefona(zaboravio sam model), dok su druge tambure dosezale jedva 100dB.
Tu je najbitnije akusticarsko umece majstora, sve one letvice i gredice nisu bezveze. Selmer zato ima tzv "tonkabinu".
Zamislite da se neko od majstora setio da je ugradi na kontru!!!

dkranjce
09-12-2006, 10:51
... Admine, kada će biti gotova lista majstora glazbalara? Tko će prije, ja prijevod ili ti listu? :D ...

Trudim se, trudim...
Za vrijeme - razumijem te:top:

p.s. majstori su čudan soj...:cool:

Hrvoje
09-12-2006, 13:59
@tamish - hvala ti što si odgovorio na moju zamolbu da nam iz prve ruke malo usporediš glasnoću raznih narodnih žičanih instrumenata. Pošto vidim da si mobitelom mjerio glasnoću, a imaš i ovaj glasni basprim s dvostrukim leđima, izgleda da nisam jedini koji, ako već svira, želi da ga se čuje u svim uvjetima. :D

Još me zanima ovo o "tonkabini", može pojašnjenje i što bi to donijelo kada bi se ugradilo u tamburu? Možda neki majstor sklon eksperimentiranju to napravi. I ova tvoja tambura s dvostrukim leđima, imaš neku snimku ili bar sliku? Ja bih glasnu kontru. :top:

@dkranjce - hvala na razumijevanju...

tamish
09-12-2006, 18:44
Cista akustika je u pitanju. Ovde je odlicno objasnjeno, doduse, na engleskom...

http://www.lutherie.net/resonate.html

Basprim sam slikao ali se ne vidi bas bogzna sta...jedino da ledja i unutrasnjost ledja nisu ista daska. Da, nikako se ne sme smrekova daska zalepiti direkt za ledja, onda nema vibriranja, vec mora preko gredica. Znaci kad gledas unutra kroz otvor smrekova daska je zalepljena na gredice (obicno tri poprecne) pa su gredice zalepljena na javorovu(najvolijem) dasku...
Glasna tambura mi dobro dodje kad me prati neizdresirani harmonikas, koji vole da razvlaci k'o mutav.

kota
09-12-2006, 19:45
molim te ak možeš to sa duplim leđima malo bolje objasnit, npr. širinu goda smreke, kako je točno postavljena, tko je to napravio na tvom basprimu, debljina same smreke na leđima, i nisam baš skužio kak je to kod tebe, znam za slučaj gdje smreka ide preko cijelih leđa, al isto tako znam i vidio sam gdje je smreka samo između- tj. gredice su zaljepljene na leđa, a smreka je između. hvala

Hrvoje
09-12-2006, 22:34
Cista akustika je u pitanju. Ovde je odlicno objasnjeno, doduse, na engleskom...

http://www.lutherie.net/resonate.html

Pročitao sam što piše... Zanimljive stvari, ali su me razočarali ovi dijelovi teksta - "The Internal Resonator, when it works correctly, has a profound and very salutary effect on the tone. It does not increase the volume but rather acts as a bass reflex, altering the EQ of the guitar." i "It does not make the guitar louder!" :(

Znači je*eš Internal Resonator, hoću tamburu s duplim leđima... Koji ti je to majstor radio, mislim da si rekao neki Bata Kole. Tko je taj majstor i koliko bi koštala takva jaaaako glasna kontra...? Možeš mi i na PM poslati da ne zamaramo ostale.

Glasna tambura mi dobro dodje kad me prati neizdresirani harmonikas, koji vole da razvlaci k'o mutav.

Glasna tambura uvijek dobro dođe, s harmonikašem ili bez njega. :D

_maestro_
09-12-2006, 23:26

:D :pivo: :p :harm: :violent:
nema onog smajlića gdje se lupa harmonikaša (neizdresiranog) po glavi... ima zato s violinom :vio2:

e da mi je čut tamiša s gromovitim basprimom od 120 dB i neobuzdanog harmonikaša kad potegne dalapu iz sve snage...
još im samo treba odgovarajući pjevač (ima i takvih). ma jebo razglas... :)

tamish
10-12-2006, 10:19
Jeste, Batakole mi je po narudzbi napravio taj basprim od bosanskog (u stvari hercegovackog/Konjic) javora koji sam mu ja don'o. Smreka na ledjima uopste nije sitnog goda.
Majstor je radio prema uputstvu iz knjige Dusana Brankova, koju imam, i postovacu ovde scan-ove vezane za dupla ledja i "ton-kabinu", da ne interpretiram, jer su egzaktne stvari u pitanju.
Batakole vam radi standardni basprim od svog materijala za 400EUR, ostalo, kako se dogovorite...
Da na svoj instrument stavite dupla ledja, ipak vam treba majstor, koji po crtezu iz knjige to lako moze da zavrsi!

tamish
10-12-2006, 10:27
molim te ak možeš to sa duplim leđima malo bolje objasnit, npr. širinu goda smreke, kako je točno postavljena, tko je to napravio na tvom basprimu, debljina same smreke na leđima, i nisam baš skužio kak je to kod tebe, znam za slučaj gdje smreka ide preko cijelih leđa, al isto tako znam i vidio sam gdje je smreka samo između- tj. gredice su zaljepljene na leđa, a smreka je između. hvala

Vidi,
Smreka ide preko celih ledja s tim da je za nijansu kraca, uza od javorove ledjne daske.Vazno je da rubovi donje glasnjace ne smeju biti zalepljeni(moraju slobodno da vibriraju)Zamisli sendvich konstrukciju javor-daska, smreka-daska, a izmedju tri gredice(smrekove, naravno) preko kojih su ove dve daske spojene.
Bice ti jasnije sa crteza(naredne sedmice).

kota
10-12-2006, 10:36
hvala, čuo sam za Brankova, dosta priznanja je dobio i vani ne samo kod vas...međutim meni se osobno modeli njegovi koje sam vidio na nekim slikama a i kontru sam jednu njegovu probao nisu previše svidjeli, dobre su tambure, solidnog zvuka....nisam znao za knjigu.... pretpostavljam da je dobra, leđa su me posebno zanimala zato što sam čuo par rasprava upravo na tu temu. Ja smatram da ustvari dobar instrument ne bi trebao imati dupla leđa, odnosno popatosana smrekom kako to majstori vole reći. pozdrav

tamish
10-12-2006, 10:52
Majstor Duletove tambure su nesto pliceg zvuka, njegove bocne stranice su uze od ostalih.Zimus je u BG bila na izlozbi spanska flamenco gitara sa duplim ledjima (i petocifrenom cenom -u evrima)
Duletov doprinos sa knjigom je veliki jer je skupio od raznih (sada mnogi pokojni) majstora njihove specificnosti, probao da ih unificira saglasno principima akustike (gradnje gitara), dajuci precizne crteze sa detaljima i merama. To do sad niko apropo tambure nije uradio i na tome mu hvala.
Evo par slika(na kojima se skoro nista ne vidi)

kota
10-12-2006, 11:06
da vidim.... jasno mi je... znam i da na gitarama starim akustičnim, često se javlja slučaj duplih leđa....moglo bi se o tome raspravljati....ja sam samo u dilemi da li grede(3), trebaju biti na patosu(smreka) zaljepljene kao što je kod tebe mislim slučaj ili bi trebale ići na javor(leđa). molio bi i za informaciju da li se Brankova knjiga može kupiti u slobodnoj prodaji, naziv knjige, izdavač...i ako znaš još neke knjige o tamburi općenito izdane u Srbiji
mislim da sam čuo da je Novi Sad imao nekakvo izdanje davno dosta DEBELE knjige o tamburi i tamburaškoj glazbi u Vojvodini al nikako da saznam neke podrobnije informacije

tamish
10-12-2006, 11:56
Greda koja se vidi na slici je standardna , a gredice duplih ledja (3) se ne vide jer su izmedju donje smrekove i javorove daske

Knjiga "Tambura" Dusana Brankova moze da se kupi, probaj preko izdavaca Prometej iz Novog Sada.

evo ga link:

http://www.prometej.co.yu/knjige/detalj.php?id=00001008

"Debelu knjigu" jos nisam video, ova (196str) mi je najdeblja do sad...

tamish
10-12-2006, 12:19
Ne mogu da cekam na skener pa sam uslikao str. vezane za dupla ledja...

kota
10-12-2006, 12:27
hm...dobro, to je onda sigurno nešto što dosad nisam vidio. Hvala za info o knjizi...moguće je da je to upravo ta koju tražim. TAkođer zanima me kako si zadovoljan tom tamburom tonski (da li je ujednačena na svim žicama) i molio bih ako znaš na koju je mjeru kotirana... recimo koliko iznosi mm od nultog praga pa do oktave npr. neke uobičajene mjere su 284, 286, 293, 294.....mm
do oktave. HVALA

tamish
10-12-2006, 12:35
hm...dobro, to je onda sigurno nešto što dosad nisam vidio. Hvala za info o knjizi...moguće je da je to upravo ta koju tražim. TAkođer zanima me kako si zadovoljan tom tamburo tonski (da li je ujednačena na svim žicama) i molio bih ako znaš na koju je mjeru kotirana... recimo koliko iznosi mm od nultog praga pa do oktave npr. neke uobičajene mjere su 284, 286, 293, 294.....mm
do oktave. HVALA

Malo je veca menzura 590mm(od nultog do oktave 295mm)
Tonom sam zadovoljan, mada otkad imam Bocana-razmazio sam se, pa mi ova Batakoletova ne zvuci dovoljno "masno" i siroviji je zvuk nego Bocan.
Ujednacena je, mada mi na Fis zici svi tonovi zvuce sa kratkom zadrskom, mislim da je do zice, cekam da mi stignu Thomastikove...

kota
10-12-2006, 12:38
Ne mogu da cekam na skener pa sam uslikao str. vezane za dupla ledja...

evo pogledao sam, stvarno to nisam nikad vidio znači taj "patos" od smreke
isto "radi" unutra ili...daj mi molim te samo reci ak je moguće kolika je dužina korpusa u spoju vrata i trupa, znači nasloniš ravnalo UZ korjen vrata i očitaš dužinu korpusa u tom dijelu npr. 6.2cm, ali mi treba SAMO DUŽINA BOČNICE OD KORPUSA, ne sa prednjom i zadnjom daskom, ak me kužiš. HVALA

tamish
10-12-2006, 12:43
evo pogledao sam, stvarno to nisam nikad vidio znači taj "patos" od smreke
isto "radi" unutra ili...daj mi molim te samo reci ak je moguće kolika je dužina korpusa u spoju vrata i trupa, znači nasloniš ravnalo UZ korjen vrata i očitaš dužinu korpusa u tom dijelu npr. 6.2cm, ali mi treba SAMO DUŽINA BOČNICE OD KORPUSA, ne sa prednjom i zadnjom daskom, ak me kužiš. HVALA

61mm neto!

_maestro_
10-12-2006, 12:43
ranije je netko pitao, mislim da je to bio hrvoje, tko radi takve instrumente (s rezonantnom pločom u korpusu).

mislim da to može svaki kvalitetni majstor, većina njih ima potrebno znanje i podatke o tome, treba samo naručiti takvu tamburu. ili nisam u pravu?

koji bi bili razlozi što se takve tambure rijetko rade i vide?

tamish
10-12-2006, 12:47
koji bi bili razlozi što se takve tambure rijetko rade i vide?

mislim da se tak'e tambure ne nalaze u tamburaskim orkestrima.Imaju smisla u narodnim orkestrima(sa mutavim 'armonikasima)...

kota
10-12-2006, 12:53
61mm neto!

odlično, sad mogu i pretpostaviti kak ti zvuči tambura (možda) vjerovatno imaš dobre visoke tonove i srednje lijepo izražene a duboki malo zaostaju...
da moraš probat sa žicama, ak ne Thomastik, majstor Andrija ti može napravit
malo bolju H i Fis, da ti je ton ravnomjerniji....preporučam. On to ne radi standardno al se da nagovorit. hvala pozdrav

Hrvoje
10-12-2006, 13:09
Ova knjiga od Dušana Brankova mi se čini kao "must have" za sve mlade (i stare?) graditelje tambura. Inače ne znam kakvu literaturu koriste majstori kod nas ili je to sve - nabavi Bocana, rastavi Bocana, izmjeri, zapiši, sastavi i tako se "skidaju" tambure pa modificiraju dimenzije i nalazi neke optimalne kombinacije. Ili je prijenos znanja s koljena na koljeno, od starijih majstora na mlađe...

Što se tiče upotrebljivosti i primjene tambura s dvostrukim leđima. Ja osobno smatram da bi one bile itekako primjenjive i u tamburaškim orkestrima jer orkestralne kompozicije imaju često jako izraženu dinamiku i ne bi bilo loše da se može svirati laganini pianissimo, a onda da zagrme te "double back" tambure u gromoglasnom forte fortissimu. :D

Da mogu birati između dvije tambure s potpuno istim tonskim karakteristikama (hipotetski, znam da u praksi to nije moguće), ali da je jedna glasnija od druge, uzeo bih glasniju. Jer glasna tambura se može svirati tiho, ali tihu tamburu ne možeš svirati glasno (a da to nekako zvuči). Možda se varam...?

Inače drago mi je da se ova tema o majstorima glazbalarima pretvorila o majstorsko-glazbalarsku temu s tips&tricks za izradu tambura i slično.

@Tamish - od čega su ti konjić i kobilica na tamburi s dvostrukim leđima?

kota
10-12-2006, 13:09
Greda koja se vidi na slici je standardna , a gredice duplih ledja (3) se ne vide jer su izmedju donje smrekove i javorove daske

Knjiga "Tambura" Dusana Brankova moze da se kupi, probaj preko izdavaca Prometej iz Novog Sada.

evo ga link:

http://www.prometej.co.yu/knjige/detalj.php?id=00001008

"Debelu knjigu" jos nisam video, ova (196str) mi je najdeblja do sad...

pogledao, Zanimljivo recenzenti Jovičić i Stipan, drugog znam prvog ne. baš me zanima knjiga, koliko ta knjiga košta u euro jer nemam pojma u vašoj valuti računat...

da li znaš nešto i o knjizi GOSPODO TAMBURAŠI, vidim da bi i ona mogla bit zanimljiva

Hrvoje
10-12-2006, 13:15
cca 10€, 1 kuna=cca 10 dinara

_maestro_
10-12-2006, 13:37
Ova knjiga od Dušana Brankova mi se čini kao "must have" za sve mlade (i stare?) graditelje tambura. Inače ne znam kakvu literaturu koriste majstori kod nas ili je to sve - nabavi Bocana, rastavi Bocana, izmjeri, zapiši, sastavi i tako se "skidaju" tambure pa modificiraju dimenzije i nalazi neke optimalne kombinacije. Ili je prijenos znanja s koljena na koljeno, od starijih majstora na mlađe...

..ili sve to skupa u kombinaciji s još nekim stvarima o kojima mi ne znamo...
nagađanja, nagađanja.
u vezi literature, vjeruj mi majstori koriste puno toga, uključujući i stranu literaturu, koja nije vezana za izradu tambura te znaju i prate jako dobro i detaljno sve na tom području. barem oni koje ja znam. kocka npr.

Hrvoje
10-12-2006, 13:59
u vezi literature, vjeruj mi majstori koriste puno toga, uključujući i stranu literaturu, koja nije vezana za izradu tambura te znaju i prate jako dobro i detaljno sve na tom području. barem oni koje ja znam. kocka npr.

To mi je drago čuti. :top:

Imam i pitanje vezano za formalnu edukaciju majstora glazbalara. Nešto sam švrljao po netu i vidio da postoji zvanje "glazbalar za trzalačka glazbala", jel' to dio svake srednje stolarske škole? Jesu li svi (većina) majstora glazbalara završili tu školu ili su iz hobija počeli raditi tambure pa im je to postalo zanimanje...? Ima li netko ovdje tko je pohađao školu za glazbalara - zanima me koliko je zanimanje mladih ljudi za to zanimanje i ima li izrada tambura u Hrvatskoj nasljednike i budućnost? Tamburaša će uvijek biti (nadam se), no hoće li biti i tambura...? Bit će "pos'o" kad Kinezi počnu radit tambure pa će ih bit po 200-300kn kao što sam vidio da u Konzumu ima gitara (s futrolom!) sve skupa za 199 kuna!!! :D :bonk:

tamish
10-12-2006, 14:03
@Tamish - od čega su ti konjić i kobilica na tamburi s dvostrukim leđima?

Od ebonosa, probao sam kosku za kobilicu, nekako mi metalno zvuci.

Jovan Jovicic je profa gitare na muz.akademiji, svojevremeno (pre tri'es godina ) je imao serijal skole (osnove) klasicne gitare na skolskom programu RTB.

Knjiga "tambura" nije klasicna sistematizacija, jer on (autor) ne kaze sta je od kog majstora pokupio. Naime, on je od raznih majstora pokupio razne stvari, a tambure mu zaista nisu Stradivarijusi. Knjiga je OK kao prirucnik, meni je zanimljiva iako nisam majstor, jedino sto ima sijaset matematicko-fizickih formula i izracunavanja raznih elemenata koje laiku iz te oblasti nista ne govore. Pitam se koliko li su stari Bocani, Kudlici i ostali "peglali" fiziku i matish..

kota
10-12-2006, 14:24
Jovan Jovicic je profa gitare na muz.akademiji, svojevremeno (pre tri'es godina ) je imao serijal skole (osnove) klasicne gitare na skolskom programu RTB.

dobro je, znači jedan iz quitar worlda i jedan iz tamburalanda...pametno razmišlja čovjek...da li u BG ko tebe više prevladavaju bocanove tambure kod svirača ili kudlik i koji je po tebi majstor bolji, a koji najbolji za tambure ne mora bit od ova dva....

_maestro_
10-12-2006, 14:33
Knjiga je OK kao prirucnik, meni je zanimljiva iako nisam majstor, jedino sto ima sijaset matematicko-fizickih formula i izracunavanja raznih elemenata koje laiku iz te oblasti nista ne govore. Pitam se koliko li su stari Bocani, Kudlici i ostali "peglali" fiziku i matish..
naša civilizacija prizna i pozna samo jedan pristup objašnjavanju svijeta i pojava. i sve nastoji staviti u fizikalne jednadžbe.
jasno je da taj oficijelni način ipak ne pokriva puno toga. mnogim spoznajama i znanjima o kojima danas pojma nemamo ili ih samo naslućujemo vladali su naši preci tisućama godina ranije. u nekim su stvarima bili daleko ispred nas danas, iako svi vjerujemo kako smo mi civilizirani i pametni, a u brončanom dobu su živjeli divljaci.
postoje i drugi načini pristupa i rješavanja problema, koji se nalaze van formalne znanstvene sfere i kojima su se očigledno znali koristiti bocani, torme i kudlici. ili je netko one fraze o "majstorskim tajnama" izmislio. zašto su te tajne ostajale uvijek unutar obitelji (u 90% slučajeva se taj posao prenosio s oca na sina), a u onih 10% na neku posebno odabranu, blisku osobu od povjerenja?
glazbalaski obrt, najstariji u hrvatskoj, gilg, iz siska traje u kontinuitetu od 19. stoljeća. danas je tu tradiciju na sebe preuzeo gilgov (mislim da mu je zet) cvirn iz čiča kraj velike gorice.

tamish
10-12-2006, 16:27
...da li u BG ko tebe više prevladavaju bocanove tambure kod svirača ili kudlik i koji je po tebi majstor bolji, a koji najbolji za tambure ne mora bit od ova dva....

Ovde, ima bukvalno svega & svacega! Posto je i Batakole svirac, mnogi imaju injegove basprimove, kontre na ceni su Kudlikove, basprimovi Bocan, Torma, primice-Kudlik, Stevan Beli, Bela Trupel i Bocan, ali ima toliko neznanih majstora (iz Vojvodine pretezno) i pokojnih i zivih, koji se jednostavno ne reklamiraju, nema ih na netu, zive u usmenom predanju.
Gledao sam kako majstor iz Sombora priredjuje kotlic na vatrici iz "losih tambura" (naravno, ovo je samo majstorski fazon, goreo je otpad iz svoje radionice) i jos pozvao lokalnu televiziju da to snimi dok su oko kotlica svirali klinci na njegovim tamburama!
Ja nesto ne bih rangirao majstore, al su mi najbolji Bocanov i Batakoletov basprim.

Hrvoje
10-12-2006, 17:29
Gledao sam kako majstor iz Sombora priredjuje kotlic na vatrici iz "losih tambura" (naravno, ovo je samo majstorski fazon, goreo je otpad iz svoje radionice) i jos pozvao lokalnu televiziju da to snimi dok su oko kotlica svirali klinci na njegovim tamburama!

Dobra fora! :top: Znam da je postojala isto jedna zajebantska inicijativa na tamburalandu (nije moja :bonk:) da se skupe sve G bisernice na jednu hrpu i ritualno spale. Da se napravi krijes...

dkranjce
10-12-2006, 20:32

jebote, pa jel' još živ???
Žilav je:) , sjećam ga se "pre tri'es godina" im'o je blizu 100...:)

šalim se, čini mi se da je i kćerka njegova svirala..., pičio je po obradama narodnih a pričalo se da je Segovijin učenik; ako je i istina onda jedan od lošijih;)

tamish
10-12-2006, 21:01
Da, rodjen je 1926, u Vrdniku (pa da! Sremac!).

Zajednicko nam je da je majstor koji je sredjivao njegovu gitaru restaurirao moju Kudlik kontru!

Hrvoje
10-12-2006, 22:27
Slučajno nabasah na ovu stranicu...

Jel' zna netko nešto više o toj firmi (majstoru) pod imenon Yotke?

http://www.yotke.hr/

http://www.yotke.hr/tambure.html

http://www.worldfrets.com/tamburitza.html

http://www.yotke.hr/grupa%20tambure.jpg

georges
11-12-2006, 02:39
Kota ...sad mogu i pretpostaviti kak ti zvuči tambura (možda) vjerovatno imaš dobre visoke tonove i srednje lijepo izražene a duboki malo zaostaju...
Ko na selmerici ! Znate li da je Django dao izvaditi ta dupla leda sa svoje gitare, nije bio uvjeren da to necemu sluzi. Cak je i sam Maccaferri priznao da to vise sluzi za klasicne gitare a ne za gitare sa metalnim zicama. Naravno, ne znaci da Tamishev bas-prim nije glasan !

Kota, nisi li ti mozda glazbalar ? Tak mi se nekak cini zbog tvojih preciznih pitanja.

Hoce li za par godina bas-prim ovako izgledati ?

georges
11-12-2006, 03:44
Zbrkao sam resonator i dupla leda, oprostite, tek sad vidim da nije isto
Dkranjce,Zonzi, i oni s foruma koji su svirali u 160 tamburasa, bili ste super,...hvala vam... Nekako mi Dkranjce voli Liszt-a...

Pis
11-12-2006, 08:34
hoću tamburu s duplim leđima... Koji ti je to majstor radio, mislim da si rekao neki Bata Kole. Tko je taj majstor i koliko bi koštala takva jaaaako glasna kontra...?
Glasna tambura uvijek dobro dođe, s harmonikašem ili bez njega. :D

Samo upzorenje da se ne razočaraš, tambura s duplim leđima je glasnija, ali ne baš toliko puno
:cool:

dkranjce
11-12-2006, 09:43
... Nekako mi Dkranjce voli Liszt-a...

A što ću kad sam odrastao uz njega:cool:
Guvernanta mi je prije spavanja svirala Liszt-a...
Ako to nije pomagalo ondak mi je davala barack palinku
I od tada datiraju moji afiniteti prema palinki i lisztu...:D

dkranjce
11-12-2006, 09:59
Jedan majstor mi je prije 10-ak godina objašnjavao da je funkcija korpusa kod tambura ta da što manje zvuka propušta odnosno da "tjera" zvuk prema gornjoj ploči, glasnjači i prema otvoru...i da nije bitan materijal
U tom smislu, prema njegovim spoznajama dobro je staviti duplo dno i to tako da su godovi pod 90 stupnjeva; zalijepljena leđa bez gredica i "zraka"...
Probao sam takve tambure...

Drugi majstor je imao nekakvu teoriju blisku ovoj o čemu pišete, leđa pa gredice pa smreka...pa još ako se smreka stavi i na bočne stranice - sve ječi i cvili od zvuka:)

probao sam i ovo...

I onda dođe u ruke neki Bocan ili sličan njemu, tambura je od "šperploče" i po boji, glasnoći i karakteru popiša sve ove teorije....

Stvar izbora!

u vezi literature, vjeruj mi majstori koriste puno toga, uključujući i stranu literaturu, koja nije vezana za izradu tambura te znaju i prate jako dobro i detaljno sve na tom području...

Ovo je istina, i ja znam majstore koji su itekako i teoretski i praktično naoružani znanjem i koji se educiraju non stop:top:

Hrvoje
11-12-2006, 12:19
Samo upzorenje da se ne razočaraš, tambura s duplim leđima je glasnija, ali ne baš toliko puno
:cool:

Ma glavno da je dovoljno glasna da nadglasam ovog čiču kad rastegne ovu veeeeeliku 'armoniku! :bonk: :D

http://www.guinnessworldrecords.com/images/records/rhp/portrait/94981.jpg

profesor
11-12-2006, 16:56
Hrvoje, od firme YOTKE uzimam mašinice i ebanovinu. Iskreno jednom po HPekspresu a drugi put preko kolege. Mašinice su dobre, jedino od čivije (plastike) do zupčanika nije iz jednoga komada - nadoštukavano je. Dobre su i najjeftinije su. Tambure nisam vidio. Bili su u Mesničkoj, a sada su u Zvonimirovoj - mislim.

tamish
15-12-2006, 08:30
Majstore
jer da bi ovo napravio - moras biti neki majstor, ovaj tvoj prim izgleda jako zanimljivo, kako stoji sa tonom?
100% podrzavam nove oblike, uz odredjeno (ne totalno) odstupanje od tradicije, e tu moze da dodje do napretka!

BAJA
15-12-2006, 15:53
moji (neprovjereni) izvori kažu da su gazde jedno vrijeme bili manekeni majstora novaka iz zagreba. otud im i bijele tambure

Nisam htio pisat među temu "Gazde", pa ću ovdje i nadam se da nije nitko o novakovim novimtamburama pisao inače:bonk: . Ne znam dali ste ih vidjeli, znam da maestro je! Prije jedno godine dana donesao ih je nama na probu da ih isprobamo, ja kad sam ih vidio pao sam u nesvjest!
opis; vrat je normalan, ali ostali dio ide od špice pa se širi i zaobljuje, tj. kao licitarsko srce! Što po meni nema logike, a uvjeren sam da maestro može bolje opisat izgled

_maestro_
15-12-2006, 18:48
to nije za opisivati riječima. trebalo bi sliku postati.
kod primova i bračeva se radilo u stvari o korpusu mandoline, odnosno mandole, samo naopako okrenutom, tj. vrat se nastavljao na dio korpusa gdje je kod normalne mandoline hvataljka (kukice) za zakvačiti žice.
eto.
ukratko, sve tambure, od basa do prima imaju korpuse u obliku srca.
novak ih je jednom donio na probu da ih sviramo, a kasnije su dečki bili njegovi manekeni na njegovom štandu na nekom sajmu.
eksperiment izgleda nije uspio.

tonski, te tambure su bile izuzetno nefleksibilne, nedimamične, mrtve. jednostavno, gladio ja žice nježno trzalicom ili ih gazio derački i grubo, iz instrumenta je izlazio uvijek jednako glasan ton. kao da sviraš onaj casio sintić na baterije kojemu se potrgao gumb s oznakom vol. :D

kota
16-12-2006, 15:04
[QUOTE=dkranjce]
I onda dođe u ruke neki Bocan ili sličan njemu, tambura je od "šperploče" i po boji, glasnoći i karakteru popiša sve ove teorije....

Stvar izbora!

QUOTE]

Razumljivo mi je ako su majstori u nedostatku materijala stavljali šperploču
na instrumente ili možda iz nekih "eksperimenata", ja osobno nisam vidio ni JEDAN basprim od šperploče da valja....isto tako što se tiče Bocana Lajoša,
NI JEDAN NJEGOV BASPRIM NE VALJA.....naravno čovjek kad na nešto navikne uho teško je prihvatiti nešto drugo, a tu ulazimo u temu o UKUSU, a o tome se ne raspravlja. I danas će bilo kome, majstor bilo koji, staviti šperploču na instrument i naplatit će barem 40% manje nego bi to inače koštalo.

_maestro_
16-12-2006, 15:15
...isto tako što se tiče Bocana Lajoša, NI JEDAN NJEGOV BASPRIM NE VALJA....

sori, ovo već izlazi iz okvira razlike u ukusima, barem onih najraširenijih vrsta ukusa.
ovo je prilično smjela tvrdnja koja vjerojatno ima nekakvu pozadinu, tj. neki razlog da bi se iznesla.
ipak, tvrdnja je u okvirima prava na vlastito mišljenje. meni se rijetko koji bocanov basprim ne sviđa. računajući i one od šperploče.

po tome se i cijene majstori. svaki instrument je različit, pitanje je kolike su oscilacije u kvaliteti i očekivana kvaliteta kojeg majstora. bocan tu ima svoje visoko mjesto. i to za sve tambure, ne samo primove.

kota
16-12-2006, 15:29
a gle pošto nisam dobar govornik.....
jako puno ima tamburaša koji sviraju Bocanove tambure, sigurno puno više nego npr. Kudlika, i jasno, nekom se nešto sviđa, kao što ste vi RIJETKO
vidjeli tamburu Bocanovu koja vam se ne sviđa, isto tako sam ja vidio rijetko koju da mi se sviđa, a one koje su se meni sviđale redom nisu imale ni traga
od nekakve šperploče....mislim da bi tu priča mogla završiti.

_maestro_
16-12-2006, 16:02
ok, može ta priča tu završiti slažem se.

podsjetilo me to na slučaj s matakovim tamburama. opet stvar ukusa, ali meni se načelno sviđaju njegovi bračevi. neki mi se sviđaju izuzetno. zaista odličnih njegovih bračeva sam čuo. međutim, muči me što još nisam naišao niti na jednu njegovu kontru ili prim koji bi ostavili sličan dojam kao bračevi.

tamish
16-01-2007, 21:24
Ja sam za Bocana shtekov'o god'nu dana!

nokia
22-01-2007, 17:20
Svatko ima pravo preferirati bilo kojeg majstora tambura. Ja osobno ne poznajem niti jednog savrsenog. Ima ih nekoliko koji su dobri za određene vrste popravaka ili znaju pogoditi dobru i kvalitetnu novu tamburu. Kao sto vidimo kod velike vecine dobrih tamburasa,oni vecinom sviraju stare tambure vojvođanskih majstora. U zadnje vrijeme doslo je i nekoliko dobrih tambura od majstora Rajkovica. Njegove su tambure dobro obrađene i dobro zvuce. Od nasih majstora najvise se svira Tatić iz Osijeka. On je imao problema sa glasnjacama koje su tonule,ali je to,kako cujem,rijesio. Franjić iz Zupanje je najdalje otisao sto se tice razvijanja tona. Meni je nekoliko puta popravljao tamburu i zadovoljan sam njegovim radom. Upoznao sam i nekoliko vrlo pedantnih mlađih majstora. Jedino sto ne bih komentirao su majstori poput Zmegaca,Novaka i sl,jer nisam vidio ni jednu dobru tamburu koju su ti majstori napravili,a nisam vidio da njihove tambure sviraju dobri tamburasi,vec samo u orkestrima i KUD-ovima. Tambure lijepo izgledaju,ali na sebi imaju tonu laka i nikakav zvuk. Ako netko zna nesto vise o zagrebackim majstorima,neka napise.

profesor
22-01-2007, 17:44
Svatko ima pravo preferirati bilo kojeg majstora tambura. Ja osobno ne poznajem niti jednog savrsenog. Ima ih nekoliko koji su dobri za određene vrste popravaka ili znaju pogoditi dobru i kvalitetnu novu tamburu. Kao sto vidimo kod velike vecine dobrih tamburasa,oni vecinom sviraju stare tambure vojvođanskih majstora. U zadnje vrijeme doslo je i nekoliko dobrih tambura od majstora Rajkovica. Njegove su tambure dobro obrađene i dobro zvuce. Od nasih majstora najvise se svira Tatić iz Osijeka. On je imao problema sa glasnjacama koje su tonule,ali je to,kako cujem,rijesio. Franjić iz Zupanje je najdalje otisao sto se tice razvijanja tona. Meni je nekoliko puta popravljao tamburu i zadovoljan sam njegovim radom. Upoznao sam i nekoliko vrlo pedantnih mlađih majstora. Jedino sto ne bih komentirao su majstori poput Zmegaca,Novaka i sl,jer nisam vidio ni jednu dobru tamburu koju su ti majstori napravili,a nisam vidio da njihove tambure sviraju dobri tamburasi,vec samo u orkestrima i KUD-ovima. Tambure lijepo izgledaju,ali na sebi imaju tonu laka i nikakav zvuk. Ako netko zna nesto vise o zagrebackim majstorima,neka napise.

Mislim da ljudi koje si nabrojao, a ja bi dodao i Katulića, Gilga i sl. zive od kudova i orkestara jer mogu dati račun, isporučiti veću količinu isl. O nekoj kvaliteti tu nema govora

Po meni

Majstori kod nas su

1i2. Franić , Jurković (namjerno dijele 1. i 2. mjesto
3. Kocka (ma šta tko rekao)

Vjerojatno puno ljudi zna napraviti tamburu, možda i sobru, ali u ove ja, (kažem JA ne moraju drugi) imam najviše povjerenja

stucz
22-01-2007, 22:45
Katulic ima "liniju" po kojoj radi sve instrumente al mislim da ima dobar kalup za bas jer sam ja sa svojim dosta zadovoljan osim sto je malo tvrd za moj ukus al, kad bude para trazil budem neke bolje, do tad samo stisnem zube i napregnem misice... :rolleyes:
Al opet, bas koji sam sviral (iz KUD-a) je dosta mekan al nema cistocu zvuka i glasnocu...
Moje misljenje je da takve stvari ovise od tambure do tambure, nemre jedna majstor napraviti dvije identicne tambure - to su sve unikati (neko ima boljega neko malo losijega)

m@lji
23-01-2007, 00:38
Ne znam zakaj svi ser... po Novaku??
Mozda nisam upoznat sa situaciom tak dobro ko vi, al moj kolega u bendu svira na njegvu E kontru i svi vele da ima dobar sound.
BTW kupuje kontru, jer ova nije ni njegva (rabljenu il novu, do cca 4500kn) pa bi vas zamolio za preporuke.
Cul sam da Kocka prodaje nove Matakove kontre za 3400kn.

longee
25-01-2007, 17:12
Evo jedna prigodna za Trishu i njenu primu (dobro nije njena, al' pjesnička sloboda)...

"Zelena prima bila je tvoja
Ta divna prima k'o sunca sjaj
Ni sama ne znaš zašto je voliš
Što ovoj pjesmi došao kraj" :krez:

Čekaj, ako je to prima, onda ja sviram basprimu ? :krez:

:ples:

Trisha
25-01-2007, 17:16
Čekaj, ako je to prima, onda ja sviram basprimu ? :krez:

:ples:

ma to ja svom primu tepam prima, znaš, ženska spika ;) :D :p
p.s. Hrvoje, krasnu pjemsicu si skladao :D
@Zonzi: zvuk je zadovoljavajuć, ako želiš, imaš na blogu našem (a i na youtoube-u) snimku "Jednom" gdje sviram na ovom primu ... pa procijeni sam ;)

longee
25-01-2007, 17:18
ma to ja svom primu tepam prima, znaš, ženska spika ;) :D :p
p.s. Hrvoje, krasnu pjemsicu si skladao :D
@Zonzi: zvuk je zadovoljavajuć, ako želiš, imaš na blogu našem (a i na youtoube-u) snimku "Jednom" gdje sviram na ovom primu ... pa procijeni sam ;)

Kak' sam snimio u jednom threadu, tambura je bila erm... muška spika :krez:

;)

zOnZi
25-01-2007, 17:59

Gdje je ono adresa od vašeg bloga, na you-tube ne mogu jer mi se comp smrzne odmah...Kakav vlasnik takav kompjuter kažu naši mladi ( stari još nisu imali kompjutere ) :D

Trisha
25-01-2007, 19:10
Gdje je ono adresa od vašeg bloga, na you-tube ne mogu jer mi se comp smrzne odmah...Kakav vlasnik takav kompjuter kažu naši mladi ( stari još nisu imali kompjutere ) :D

:D
http://kokoshi.blog.hr ;)

profesor
27-01-2007, 17:59
Sviđa mi se lista glazbara, ima nekih nedostataka (Tatić nije iz Đakova i sl.)

Maestro, preskoči te žice, kao i one iz Broda od Kemfa (iako na pakovanju piše "Najbolje žice za tambure")

Radi li itko još od Postonjskih???

Mislim da osim Postonjskoga (barem ranije), i Franića nemamo kvalitetnijih.

Zarićeve sam zadnje vidio u Kudu u Sikirevcima - dobili pare od države, hitno trebali tambure, ovaj napravio i dao račun.

Ja razočaran.

Mislim da zna i bolje, samo zavisi za koga i koju lovu.

Inače ne znam jeli točno, ali za njega sam davno čuo da cijenu tambure određuje tek kada ju napravi. Tome ima već desetak godina, pa me zanima drži li se toga?

tamish
27-01-2007, 21:14
Istu stvar radi Minga Kovacki. Za vrhunsku tamburu (top matrijal) je tarifa recimo 900EUR i za te pare moze da se dobije cim je on zavrsi. Ako je ne pazaris odma' on dovede tamb.ork. i kad je oni testiraju i kazu da je "extra kvalitetan zvuk" cena ide gore!

Pis
02-02-2007, 15:44
@_maestro_ možda poznajete Miljenka Čopeca on je svojedobno izrađivao tambure i navodno su bile dosta dobre, ali je prestao.

Radio ih je kao vrlo mlad dečko valjda skupa s Mazutom.

Eto i učitelj Danko Mazut je izrađivao jedno vrijeme tambure, ne znam radi li ih još uvijek :o

_maestro_
02-02-2007, 16:11
ne poznam miljenka čopeca, bar ne po imenu.
vidio sam neke stare tambure koje je mazut restaurirao, uz pomoć šere jordanića, ali ne znam da ih je izrađivao.

Pis
02-02-2007, 16:15
ne poznam miljenka čopeca, bar ne po imenu.
vidio sam neke stare tambure koje je mazut restaurirao, uz pomoć šere jordanića, ali ne znam da ih je izrađivao.

Da radio ih je vidio sam barem jedan prim Grđan kaže da je pokušaval i nije bilo tak jako loše al nisu ko njegove

EDIT: A Čopec je valjda 68 godište i živi blizu Mikija u smijeru Dubrave

_maestro_
02-02-2007, 16:26
razumljivo je da kad netko voli tamburu da onda pokuša i sam nešto uraditi. obično ljudi počnu s dotjerivanjem i lickanjem svog instrumenta, neke nezahtjebne zahvate, pa pomalo idu sve dalje u tome, usput prikupljajući informacije, znanje i to ide dokle god se čovjek osjeća siguran da neće nešto smrdati. kocka je isto tako počeo, pomalo, s brušenjem konjića ili zamjenom mašinica na tamburi. evo i ruda koji je na forumu je izradio pokoji prim.

to je za mene jedan od oblika ljubavi prema tamburama. kao kad ljudi koji vole svoj auto, pa kupuju dodatnu opremu, sami ugrađuju i sami rade sve za što znaju da neće napraviti kvar. hobi valjda. od tih auto-fanova najdraži su mi oni što se bave oldtimerima. oni sve sami rade, na tanane. takvi su i tamburoljupci. još da imaju oldtime tamburu, nitko sretniji...

tamish
04-02-2007, 16:39
Zarići se već dugo bave izradom tambura. Dvije ili tri generacije, nisam siguran.
''Stari'' Zarić (mislim da se isto zvao Đuro), kako ga svi zovu, radio je kvalitetnije tambure od njegovog sina (isto Đuro) koji je lošiji, ali ako mu se da i cijeni mušteriju kojoj radi tamburu onda zna napraviti dobar instrument. Zanimljiv je po tome da ima kategorije tambura (naravno i cijena), pa možeš dobiti za sitne pare neku tamburu ''serijske'' proizvodnje, ali ako masno platiš onda ćeš dobiti pristojan instrument. Dike su svojevremeno svirale na tamburama koje je izradio stari Zarić. Jura i Marinko su ih imali. Bilo bi lijepo da se javi netko iz Vk tko ima friške informacije o cijenama i zna nešto više o Zarićima...

Evo, iscackao na netu...

http://vinkovci.gkvk.hr/Kultura/muzej/etnol4i.html

Trisha
06-02-2007, 22:16
evo uslikala ja svoju zvečkicu :) kad smo već kod toga, nemam pojma ko ju je napravio, koje godine, al poprilično je stara, to mi je jedna susjeda, jedna baka poklonila ... poslužila je za moje prve taktove u glazbi :)
Jel ima ko pojma ii nagađa čiji bi ovo bio rad? sad sam nekako postala znatiželjna ...
http://img250.imageshack.us/img250/9057/pict0003fh3.th.jpg (http://img250.imageshack.us/my.php?image=pict0003fh3.jpg)http://img238.imageshack.us/img238/1913/pict0005ey6.th.jpg (http://img238.imageshack.us/my.php?image=pict0005ey6.jpg)

profesor
06-02-2007, 22:21
Ja b' kazo naklada:cool:, za tamburu, ali za parket nemam pojma

Trisha
06-02-2007, 22:27
Ja b' kazo naklada:cool:, za tamburu, ali za parket nemam pojma

hm, ja ne znam ni za tamburu, a bogami ni parket :D:bonk:

longee
12-02-2007, 19:27
Evo jednoga mog bisera za glazbalare, a i za vas, cijenjeni tamburaši i tamburašice. Dakle, biser se sastoji od pitanja koje je proizašlo iz mog razmišljanja o puknućima i propadanju zvučnice/glasnjače/soundboarda kod nekih tambura... :bonk:

Ukoliko bi se ispod glasnjače na mjestu kobilice montirao blok (kao duša kod kontrabasa, ili blok kod nekih gitara), ne bi li se eliminirala mogućnost propadanja glasnjače?!? Bi li taj blok uništio zvuk? :D:ples:

sviraczs
12-02-2007, 20:16
Evo jednoga mog bisera za glazbalare, a i za vas, cijenjeni tamburaši i tamburašice. Dakle, biser se sastoji od pitanja koje je proizašlo iz mog razmišljanja o puknućima i propadanju zvučnice/glasnjače/soundboarda kod nekih tambura... :bonk:

Ukoliko bi se ispod glasnjače na mjestu kobilice montirao blok (kao duša kod kontrabasa, ili blok kod nekih gitara), ne bi li se eliminirala mogućnost propadanja glasnjače?!? Bi li taj blok uništio zvuk? :D:ples:

ne znam sto bi se dogodilo,ali mislim da nije potrebno.dovoljno je samo ne pretanjit dasku prilikom izrade,i nece puknit!!

a vecina danasnjih majstora to radi,jer odmah dobiju otvorenu tamburu,i leprsav ton!Taticeva izjava je mrak!:sad: :sad: Kaze da je tambura kao novo vozilo,jednostavno moras ulagati u nju,pa i kod vozila mijenjas gume,ulje,amortizere,pa tako promijenis i na tamburi vrat,prednju dasku,zadnju...

Vrlo pametan majstor!!:krez: :mad: :angry:

tamish
12-02-2007, 21:18
...upravo mi je kod majstora na sredjivanju basprim "crna macka beli macor" na kome ce uz dupla ledja i potpora biti izvedena i to izmedju dve glasnjace! Videcemo kako ce ispadne, pa javim ovde!:cool:

Som
24-03-2007, 17:13
Ako netko zna ili možda samo naslućuje tko je izradio ovu tamburu neka se ne ustručava javiti.:ples:
Hvala unaprijed :top:!!

profesor
24-03-2007, 22:14
Negdje sam nedavno vidio takvu rozetu, ali ne mogu se sjetiti. Sorry.

Mašinica je nova, čini mi se od firme Yotke ZG.

ocvirek
25-03-2007, 11:57
da,da ljudi, nažalost sve je to istina. danas postoji tek nekolicina majstora koji svojom kvalitetom zadovoljavaju noramalne tamburaške standarde i zaslužuju svaku pohvalu. sam sam imao tepsiju od tambure i znam jako puno majstora koji prave tepsije i onda još precjenjuju. što je najgore, takve se tambure prodaju po "dobrim" cijenama većinom djeci koja počinju svirati u kojekakvim orkestrima, za koje djeca skuže da su krš tek kad nauče svirat, a onda ih polje ne mogu nikom prodat!

_maestro_
25-03-2007, 12:25
ocvirče, ne želim braniti majstore koji prave tepsije, nego ti skrenuti paznju na cinjenicu da ako dijete nauci svirati na toj tepsiji, tepsija je ispunila svoju svrhu i novac ulozen u nju se isplatio.

nije tako samo s tamburama. i sa svim ostalim instrumentima je isto.
postoje skolski instrumenti i koncertni instrumenti, i cijela paleta kategorija izmedju ove dvije krajnosti. o cijenama ne bih raspravljao. takve su kakve su.

treća je stvar što mi svi, normalno, želimo posjedovati vrhunski instrument, samo nismo svi vrhunski svirači. :krez:
malo smo tu nerealni...

četvrta stvar, ne mogu se oteti dojmu da svi o instrumentima pričamo kao o nekakvom objektu trgovine. pa većini nas to nije kruh i mlijeko ili cigarete koje se kupuju svaki dan, pa da im je bitna cijena.
instrument, pogotovo kvalitetan se kupi par puta u životu...
koji kupuju više i češće, rade to iz nekih drugih razloga, a ne sviračkih. (kolekcionari, trgovci...)

Trisha
25-03-2007, 12:30
ocvirče, ne želim braniti majstore koji prave tepsije, nego ti skrenuti paznju na cinjenicu da ako dijete nauci svirati na toj tepsiji, tepsija je ispunila svoju svrhu i novac ulozen u nju se isplatio.

Slažem se, ja sam počela svirat na onom primu muzičke naklade koji realno gledano spada u vrlo loše primove,ali, poslužio je svrsi dok se nije našlo novaca da se kupi malo bolji prim (a ni taj nije bio nešto posebno...).

ocvirek
25-03-2007, 19:46
ma ok! ali ja sam mislio reć kako se ta djeca ne razumiju u tambure kad počinju svirat pa čestu kupe krš za cijenu boljeg instrumenta(znam iz iskustva,što svoga,što tuđeg)

InfiX
27-03-2007, 20:43
Pa ljudi kod Kantulića brač novi kosta 350 eura:bonk:

NOVA TAMBURA!!!

m@lji
27-03-2007, 23:39
Pa ljudi kod Kantulića brač novi kosta 350 eura:bonk:

NOVA TAMBURA!!!

...imo bliskih susreta s njegovim basprimovima :bonk: :bonk: :bonk: :bonk:

Pa novi Matak dođe 400 eura, a s njim se bogami ne može uspoređivati Katulić!!

Dobre su to tambure (Katulić), al prvenstveno za folk.

Možda su malo preskupe.

Moje mišljenje, možda nije dobro, al jbg-a....

:)) :)) :))

Svitac
01-04-2007, 21:06
Što mislite, jesu li ova dva basa rad istog majstora?
Bilo je nekih polemika pa me zanimaju različita mišljenja.
(zanemarite lebdeći prim :krez: )
243 244

sviraczs
01-04-2007, 21:10
Što mislite, jesu li ova dva basa rad istog majstora?
Bilo je nekih polemika pa me zanimaju različita mišljenja.
(zanemarite lebdeći prim :krez: )
243 244

ja bi rek'o da je čak ista tambura!!

Ivso
01-04-2007, 21:11
Moje mišljenje je da jesu.. bar po ovim slikama. Skroz su isti (naravno ne gledamo boju?)

Svitac
01-04-2007, 21:29
ja bi rek'o da je čak ista tambura!!

Moje mišljenje je da jesu.. bar po ovim slikama. Skroz su isti (naravno ne gledamo boju?)
Uf što ste brzi. :D
Zapravo, to i je jedan te isti bas.
Samo što je pretrpio generalnu restauraciju, odličan posao. :top:
Evo i majstora: :krez:
245

Ivso
01-04-2007, 21:35
Jel to možda Sesin bas ?

Svitac
01-04-2007, 21:40
Jel to možda Sesin bas ?
Koji, onaj prvi ili onaj drugi? :D
Je, to je Sesin bas. :top:

patos
02-04-2007, 00:40
a majstor je majstor...

_maestro_
02-04-2007, 00:49
hehe, opak neki lik taj gazy. pjeva, svira, zna glazbu, radi instrumente.
kod nekih kao da ne postoje ograničenja... :bonk: :o

gazy
02-04-2007, 08:55
Sta ces dosadno mi pa smisljam pizdarije.:bonk:

circa_flex
05-04-2007, 21:26
...imo bliskih susreta s njegovim basprimovima :bonk: :bonk: :bonk: :bonk:

Pa novi Matak dođe 400 eura, a s njim se bogami ne može uspoređivati Katulić!!

Dobre su to tambure (Katulić), al prvenstveno za folk.

Možda su malo preskupe.

Moje mišljenje, možda nije dobro, al jbg-a....

:)) :)) :))
Katulic je smece...mozda mu valjaju berde i bug.

Mislav
05-04-2007, 21:51

Ma nemoj tako ima i on nekih "polusvijetlih" trenutaka:bonk:

stucz
06-04-2007, 08:59
ima ima, kad mu se potrefi onda zna napraviti dobar bas (kolko ja znam)... treba paziti kak se kod njega narucuje (kupuje)! Ak upadnes u seriju instrumenata koje radi za neki orkestar onda onda ne dobis bas neke... :D
Ja sam zadovoljan! :ples:

_maestro_
06-04-2007, 10:10
na osnovu čega takva tvrdnja?
katulić je sposoban i pametan čovjek. bio je jedan od najisataknutijih folklornih glazbenika. svestrana je i višestruko talentirana osoba.

čovjek ima svoj posao kojeg voli i zna raditi. težište posla je bacio na onaj segment koji mu je najinteresantniji, a to su veće narudžbe za amaterske skupine. kod takvih instrumenata se ne traži vrhunska kvaliteta.

nije on kriv, što svi za 300€ želite vrhunski instrument. i ako ga ne dobijete, onda pljujete. to je kao da kupiš novi auto za 10000€ i onda kukaš da ne može ići 260 km/h, iznutra je plastika, a ne koža i drvo, blabla....
plati mu više, pa ćeš vidjeti jel zna raditi.

_maestro_
06-04-2007, 10:34
druga stvar...
neumjesno je uspoređivanje cijena tambura u srbiji sa cijenama ovdje.
nisu jenake niti prosječne plaće, troškovi života i svi drugi statistički pokazatelji ovdje i tamo daleko. tako da vjerujem da bi matakove tambure koštale puno više od 400€ da je matak u hrvatskoj.

Benito
06-04-2007, 11:06
čovjek ima svoj posao kojeg voli i zna raditi. težište posla je bacio na onaj segment koji mu je najinteresantniji, a to su veće narudžbe za amaterske skupine. kod takvih instrumenata se ne traži vrhunska kvaliteta.

nije on kriv, što svi za 300€ želite vrhunski instrument. i ako ga ne dobijete, onda pljujete. to je kao da kupiš novi auto za 10000€ i onda kukaš da ne može ići 260 km/h, iznutra je plastika, a ne koža i drvo, blabla....
plati mu više, pa ćeš vidjeti jel zna raditi.

Slažem se s maestrom. I moj brat svira na katulićevoj tamburi, koja je btw. rađena od šperploče (iz 1988. godine, nije noviji rad), stvarno ništa posebno, a popišala je već više puta raznorazne bocane, kudlike i kojekakve tambure o kojima se priča ko o svemirskim brodovima. Možda mu se samo natrefila ta jedna, ali je činjenica da ju je on napravio, i da je ona takva kakva je. Ja i buraz zadovoljni, kom ne valja, ne mora od njega ništa kupovati.

Mislav
06-04-2007, 12:51
Sto se tice Katulica ja mislim da on kao i svi majstori koji izraduju tambure zna napraviti dobru tamburu, ali samo kad zele.
Ja sam prije svog bocana svirao na Katulicu i jos ga imam doma, doduse to vise nije izvorni Katulic jer su ga gospodin Mazut i svima nam znani Jerry otvarali par put i ponovo ga slagali ali je tambura medu najboljim Katulicima koje sam imao priliku vidjeti.
Istu stvar mozemo vidjeti i kod gospodina Grdana koji radi tambure "ko na traci", samo pa nemaju serijski broj:D i one su tipa koliko para toliko muzike, ali kad sam dosao kod njega doma pokazao mi je brac koji je napravio za svoju dusu i nece ga prodati a tambura je jednom rijecju ZVIJER i nikada ne bi rekao da ga je napravio Grdan:top:

_maestro_
06-04-2007, 13:02
Sto se tice Katulica ja mislim da on kao i svi majstori koji izraduju tambure zna napraviti dobru tamburu, ali samo kad zele.
...
to je to. katulić prvenstveno radi instrumente za "velike" naručitelje. sam je odabrao takav način poslovanja i ima svoje mušterije. i to nije nikakva tajna niti sramota. zar bi svi školski orkestri i kudovi u kroničnoj besparici trebali naručivati vrhunske instrumente?

nikako nije u redu pisati da je katulić smeće na osnovu nekoliko njegovih instrumenata koje smo vidjeli.
štaviše, ta je izjava čak i sročena tako da izgleda da je marinko smeće kao osoba, iako vjerujem da je circa flex mislio na njegove tambure.
meni osobno, marinko je odličan tip. :top:

Mislav
06-04-2007, 13:06
to je to. katulić prvenstveno radi instrumente za "velike" naručitelje. sam je odabrao takav način poslovanja i ima svoje mušterije. i to nije nikakva tajna niti sramota. zar bi svi školski orkestri i kudovi u kroničnoj besparici trebali naručivati vrhunske instrumente?

nikako nije u redu pisati da je katulić smeće na osnovu nekoliko njegovih instrumenata koje smo vidjeli.
štaviše, ta je izjava čak i sročena tako da izgleda da je marinko smeće kao osoba, iako vjerujem da je circa flex mislio na njegove tambure.
meni osobno, marinko je odličan tip. :top:

Tip je zakon.
Ima jedna dogodovstina prosle godine po ljetu sam isao sa jednim bendom svirati na velesajam kao zamjena i na pola puta smo shvatili da je jedan od njih, pazi ovo, ZABORAVIO TAMBURU:bonk: :bonk: , i kad smo dosli na velesajam vidjeli smo da je sajam muzike pa samo otisli na stand od Katulica i on nam je posudio tamburu, a za uzvrat smo morali odsvirati na njegovom standu 2 pjesme i popiti s njim gemist.
Tip je zakon jer bez obzira na to kakve su mu tambure ne vjerujem da bi to jos netko ucinio. sve u svemu:top: :top:

nido
06-04-2007, 14:17
Ja nemam takve dojmove... Ne traži se i ne očekuje se da jedan majstor radi samo vrhunske tambure ,to ni nije izvedivo. Bitan je prosjek iliti presjek kvalitete, kao što je već negdje ovdje napisano.
Marinkov prosjek je sa stanovišta "kudovskih" tambura loš. Ne traži se u tu svrhu vrhunska kvaliteta oblog, toplog, sapastog isl. tona nego statički ispravna tambura postojana na dječje igre s istima. Ja sam svoje kud razdoblje vidio iks Đuretić tambura, sve izranjavane od klinaca ,nijedna potonula! Marinko tambure svijesno radi loše.

Na izravno pitanje (nisam ja akter) , "pa neće li se tambure od špere ubrzano raspadati" , u nekoj isljeničkoj klimi u Australiji ili gdje točno, više se ne sjećam, taj tip odgovara " Hoće. Pa šta? " Non sens. Nevjeruješ ušima da to ima hrabrosti reći.
Nabrajati čitave plejade utonulih daski, vratova kao zaletišta ski skokova, (ugradnja svjesna nedovoljno suhog drveta) ,puknutih daski...

Da ne dodam tome da mojim kolegama i članovima foruma nonšalantno nije isplatio dogovoreni honorar za svirku u njegovoj kući.. Nema trome dugo, mislim da priča nije starija od par mjeseci, već im obznanio da su "sad kvit" jer im je prije toga promijenio drveni klin na čiviji basistinog basa.
Imena dečkiju naravno neću spomenuti, oni su tu itekako aktivni pa će se sami nadovezati ako budu željeli.

Mogao sam i bez ovog posta , ako moderatori procijene da je pre pljuvački (kritičan) neka ga obrišu. Moja je etička dužnost reći ,mislim da ću time pomoći potencijalnim konzumentima Marinkovih usluga.
Najjača karika mu je promidžba!

saky
06-04-2007, 14:59
to samo potvrdjuje moju teoriju da su svi (bas svi majstori koje ja znam) obicne lopine i drumski razbojnici..

circa_flex
06-04-2007, 16:00
Znam da katulic ima sto dobro napravi...Ali on se vazda zuri pa recimo od 10 braceva mozda jedan bude vrlo dobar. On moze napraviti dobre tambure ali valjda nece.

Mislav
06-04-2007, 16:42
Znam da katulic ima sto dobro napravi...Ali on se vazda zuri pa recimo od 10 braceva mozda jedan bude vrlo dobar. On moze napraviti dobre tambure ali valjda nece.

A zasto da se trudi kad mu i ovakve prolaze:bonk:

Benito
06-04-2007, 16:45
Da se nadovezem na post od Niđe: puno stvari koje si spomenuo gore stvarno stoji. Svatko ima svojih dobrih i loših strana, a na kupcima proizvoda je da odluče čiji će proizvod kupiti.

Da sumiram:
Bih li ja kupio Marinkovu tamburu? Ako mi odgovara i ako sam zadovoljan s njom, bi, zašto ne?
Bih li ja naručio novu tamburu kod Marinka? Vjerojatno ne.

Basistakc
06-04-2007, 17:11
to samo potvrdjuje moju teoriju da su svi (bas svi majstori koje ja znam) obicne lopine i drumski razbojnici..

Ja nebi rekao da su lopine nego samo rade svoj posao na način da više zarade, to je tak jasno, i vodoinstalateri stave lošije cijevi da bi cijev što prije pukla pa da ponovo stavi novce u džep. Ja mislim da bi 90% ljudi rađe složilo nešto lošije pa da češče dobije novce od iste osobe nego da jednom složi dobro pa da se ne vide iduče 3-4 godine. Ja sa ovim ne opravdavam majstore jer i mene to ljuti jer ja svojeg basa nosim svaka 4 mj na mjenjanje konjča jer mi kocka stavlja lošiju kvalitetu drveta. Pa jel bi mi neko ko je 100% siguran mogao odgovoriti koji je najbolji materijal za konjič na basu, do sad mi je svako rekao drugačije.

_maestro_
06-04-2007, 18:54
dobra je ovo tema. dosad su popljuvani kocka i katulić. franića i žmegača smo se samo dotakli. polako samo, svi će doći na red. i onda ćemo imati temu dobru za prezentaciju svoje bahatosti.

prema našim vlastitim procjenama, koje se daju vidjeti na ovom forumu, rad i materijal jednog majstora uložen u izradu osrednjeg basprima vrijedi koliko i 5-6 sati svirke jednog benda sastavljenog od svirača koji najčešće niti note ne znaju i u svoje sviranje, a pogotovo pjevanje nisu uložili ni 10% koliko glazbalari u svoj poziv.
drumski razbojnici... baš.

trebalo bi znati cijeniti i tuđi rad. ovakvim ružnim komentarima govorimo nešto i sami o sebi. da budem konkretan, pitam da li netko misli za sebe da je bolji svirač nego što je katulić ili žmegač majstor?

saky
06-04-2007, 19:19
dobra je ovo tema. dosad su popljuvani kocka i katulić. franića i žmegača smo se samo dotakli. polako samo, svi će doći na red. i onda ćemo imati temu dobru za prezentaciju svoje bahatosti.

prema našim vlastitim procjenama, koje se daju vidjeti na ovom forumu, rad i materijal jednog majstora uložen u izradu osrednjeg basprima vrijedi koliko i 5-6 sati svirke jednog benda sastavljenog od svirača koji najčešće niti note ne znaju i u svoje sviranje, a pogotovo pjevanje nisu uložili ni 10% koliko glazbalari u svoj poziv.
drumski razbojnici... baš.

trebalo bi znati cijeniti i tuđi rad. ovakvim ružnim komentarima govorimo nešto i sami o sebi. da budem konkretan, pitam da li netko misli za sebe da je bolji svirač nego što je katulić ili žmegač majstor?

popljuvani su kocka i katulic..mislim sa razlogom..iako ja nisam popljuvao ni jednoga od njih, nego sam samo komentirao tudja misljenja..ali posto si se dotakao moga komentara (drumski razbojnici) osjecam se prozvanim, pa cu malo prodiskutirati..o kockinom radu znam podosta, i iako smo si dobri moram se sloziti sa vecinom ljudi koji imaju negativan stav o njemu kao osobi i kao majstoru..jer to sto taj covjek zna pricati (a taj trend slijede takodjer i svi majstori koje sam ja upoznao) cesto nema veze sa mozgom, i cesto ce te uvjeravati da je nesto dobro i plafon kako on zna reci, a ne valja kurca..dakle cisti trgovac, ili kako ja to volim reci, drumski razbojnik..e sad, to sto on ide prodavat muda pod bubrege bih i progutao da se radi o nekoj djecici koja blage veze o tamburama i tamburanju nemaju, ali kada on ide meni i ljudima koji su tri klase iznad mene pricat bajke i uvjeravat nas da tepsija ima ton tambure, cesto se moja inteligencija osjeca uvrijedjenom..stvar je ta da svi sviraci koji poznaju njegov rad i djelovanje o njemu imaju ovakav stav, ali sam ja sad iznio te stvari na "vidjelo", svjesno riskirajuci kakav-takav ok odnos sa njim..nije bitno..dalo bi se jos puno, puno stvari reci o kocki i ne samo o njemu..ja uopce ne umanjujem njega kao majstora i uvjeren sam da zna napraviti dobro kada hoce, samo je nazalost to vrlo, vrlo rijetko..glad za lovom u ovom slucaju je jaca od svega i tako je nazalost kod svih majstora koje sam ja susreo..

_maestro_
06-04-2007, 19:35
glad za lovom je općeljudska karakteristika, a ne glazbalarska.
može se tako reći da su i taksisti gladni love.
stvar je ta da svi sviraci koji poznaju njegov rad i djelovanje o njemu imaju ovakav stav, ali sam ja sad iznio te stvari na "vidjelo", svjesno riskirajuci kakav-takav ok odnos sa njim..nije bitno..
stvar je ta da ti sviraci (ne svi kako ti kažeš) imaju sličan stav prema svim drugim majstorima. i to je ono što je po meni problem. stav: nitko ne može napraviti tako dobru tamburu kakva je dostojna Mene i Mog umijeća.

u takvom stavu ima bahatosti i to je problem.

saky
06-04-2007, 19:45
naravno da je opceljudska, nisam mislio samo na glazbalare (i taksisti i tamburasi i kombinacija :krez:, i svi ostali..), nego sam upotrijebio u kontekstu..mislim da ovdje nije problem u tome da nema tambura koje su dostojne ljudi koji na njima sviraju (u biti, kako sam i rekao negdje prije, mislim da je puno manje vrhunskih tambura nego tamburasa), nego odnos majstora prema tim istim tamburama kad ih doneses na reparaciju ili sta vec, koji je aljkav, neadekvatan, a proizlazi iz toga da majstori jednostavno uzimaju puno previse posla nego sto mogu stici napraviti u odredjenom vremenskom periodu..pa ili cekas vise mjeseci (neki i godinu i vise) ili ti sprcka nesto nabrzinu..kod kocke je nazalost to cest slucaj..imao sam se prilike cesto puta uvjeriti u tako nesto (vjerujem i ti), cak i na svojoj tamburi..

Basistakc
06-04-2007, 20:57
Ja sam u komentaru iznad napisao da kocka meni stavlje lošiji materijal na konjić nego što bi ja mislim mogao, ali on je meni napravio jako dobar bas i prezadovoljan sam. Slažem se sa maestrom da treba cijeniti tuđi rad i po meni je normalno da dok se dođe k njemu po tamburu da ju počne hvaliti. Ja mislim da niko nebi kupcu rekao da tambura ne valja, to nebi imalo veze sa zdravim razumom.

saky
07-04-2007, 00:55
...po meni je normalno da dok se dođe k njemu po tamburu da ju počne hvaliti. Ja mislim da niko nebi kupcu rekao da tambura ne valja, to nebi imalo veze sa zdravim razumom.

E vidis prijatelju, bitno je kako razlicito dozivljavamo stvari..sto je tebi normalno, meni je abnormalno, neljudski, stakorski, jel trebas jos koji lijepi pridjev?

dkranjce
07-04-2007, 06:56
E vidis prijatelju, bitno je kako razlicito dozivljavamo stvari..sto je tebi normalno, meni je abnormalno, neljudski, stakorski, jel trebas jos koji lijepi pridjev?

Radi se o pragu tolerancije, očito je kod tebe nešto niži...:cool:

tamish
08-05-2007, 22:14
Da l' je moguće da ovo nije viđeno? :bonk:

6(šest) filmića kako majstor Opachich gradi prim!

Pažnja primaši!

http://www.youtube.com/watch?v=MFssull4wFg&mode=related&search=

Hrvoje
08-05-2007, 22:31
Da l' je moguće da ovo nije viđeno? :bonk:

6(šest) filmića kako majstor Opachich gradi prim!

Pažnja primaši!

http://www.youtube.com/watch?v=MFssull4wFg&mode=related&search=

Ovo je super! Nisam to još vidio... Fala!

Čak mislim da ovakav dokumentarac još nije snimljen u HR :down: Maksimalno može bit neka reportaža od 2:30 min... Al' ako nije u nas onda je bar u Ameriki... Evo gledam prvi filmić...

EDIT: Svaka čast majstoru... Zanimljiv dokumentarac... I zanimljiv prim na ovom filmiću ( http://www.youtube.com/watch?v=DzqMg6mbb8s ) - glava k'o na čelu... :eek:

stucz
12-06-2007, 15:00
Sad kad je spomenul majstor Milan svoj prvi prim s kornjacinim oklopom sjetil sam se da i ja imam jednoga takvoga... kad uzmognem budem ga poslikal da cujem vase komentare! :top:

_maestro_
12-06-2007, 15:07
... Kada se uzme u obzir da jedan rutinirani majstor treba za jedan prim od prilike 30 sati a za motani instrument poput kontre 65-70 sati radnog vremena onda je cjena od nekih 350eur u prosjeku za novi prim i 600eur (isto u prosjeku) za novi motani instrument stvarno bagatela.

zato majstori ne rade pojedinačno, nego u serijama, pa se vremena koja si naveo podijele s brojem primjeraka u seriji...
a činjenica je da su tamburaški instrumenti najjeftiniji majstorski rađeni instrumenti.

_maestro_
12-06-2007, 16:30
je, serijska proizvodnja nikako ne donosi uštedu u vremenu... nju su ljudi izmislili onako, bez veze...
ne treba prosipati demagogiju o tome.

pa ja neću ni suđe oprati ako su mi samo 2 tanjura prljava. ne isplati se. kad se nakupi više, onda kreće serija. ;)

_maestro_
12-06-2007, 16:42
kad je riječ o majstorima, uvijek mi je asocijacija đuretićeva radionica. i u njoj 50-60 tambura u raznim fazama izrade. klasična serijska proizvodnja.

Johnny
12-06-2007, 20:41
Da li postoji, negdje na forumu, neka novija tablica sa popisom graditelja tambura, te novijim adresama i brojevima telefona?!

tamish
12-06-2007, 21:37
Da li postoji, negdje na forumu, neka novija tablica sa popisom graditelja tambura, te novijim adresama i brojevima telefona?!

Hrvoje, pomagaj! Kači je ponovo!

Hrvoje
12-06-2007, 21:48
Imp osim toga ima još dvije odlične ideje, prva je lista graditelja tambura (dkranjce već radi na tome) - on je već napravio listu za čiju točnost ne može garantirati i ja je nisam previše provjeravao nego je samo prosljeđujem u njenom izvornom obliku - http://web.vip.hr/h.ban.vip/Tambura_makers.xls - Excel tablica

Evo tablice...

_maestro_
12-06-2007, 22:28
ma tablica je super. svaka čast onome ko si je dao truda...
ima nekih stvari koje treba dopuniti.
fale neka imena (bučar, ričković...) đuretićev broj telefona je iz vremena kad je pozivni za zagreb bio 041, torma i bocan su među živim graditeljima i tako.
ali to sve se dade lako riješiti...
:eek:
interesantan upis pod brojem 111 u tablici:
Vidaković, Toma Subotica (Vojvodina)Serbia

Hrvoje
12-06-2007, 22:32
ma tablica je super. svaka čast onome ko si je dao truda...
ima nekih stvari koje treba dopuniti.
fale neka imena (bučar, ričković...) đuretićev broj telefona je iz vremena kad je pozivni za zagreb bio 041, torma i bocan su među živim graditeljima i tako.
ali to sve se dade lako riješiti...
:eek:
interesantan upis pod brojem 111 u tablici:
Vidaković, Toma Subotica (Vojvodina)Serbia

Pa tablica je sada "public domain" i svatko tko zna točn(ij)e podatke i spreman je malo se potruditi oko te tablice može je slobodno nadopuniti. Štoviše bilo bi poželjno i od općeg interesa. Gospodin koji ju je slagao je iz Amerike pa možda nije toliko upoznat s aktualnom situacijom "u nas"...

tamish
12-06-2007, 22:38
Ma, video sam u toj tabeli i svoje ime i adresu...naravno intervenisao sam odmah, da se pokojni majstori ne okreću u grobu, a i zbog ovih savremenih, Bog nam ih poživeo!

tamish
15-06-2007, 14:42
Evo, nađoh link do pominjanog Schneiderovog muzeja, tu u ZG, nema tambura na slikama ali zato ima interesantnih članaka o zvuku i akustiki :krez: evo ovde!

http://muzej-franje-schneidera.com/radovi.htm

IvanZU
16-06-2007, 16:19
http://muzej-franje-schneidera.com/radovi.htm

...zanimljiva stranica....bravo tamische!:top:

_maestro_
16-06-2007, 21:46
Alojzije Seder (1946.) predaje malo gitaru i gradnju glazbala uz cjelodnevni boravak u radionici (s pauzom za ručak) u kojoj rado razgovara s prijateljima i namjernicima, te surfa po netu i pije zeleni čaj sa zobenim pahuljicama. Dva puta tjedno izbiva s posla da bi držao vježbe budućim tetama u vrtiću i na Učiteljskoj akademiji na Savskoj cesti, kamo ide pješice.
Sagradio je 173 glazbala, od čega najviše gitara (73), lutnji (38) i viola da gamba (19).
citat skinut s tamishevog linka...
alojzije seder, graditelj instrumenata, akademski glazbenik-gitarist, doktorska disertacija iz područja akustike drvenih žičanih glazbala s naglaskom na ocjeni kvalitete njihova tona (FER-zagreb). ... interesantan lik.
ovaj citat gore je vjerojatno sam sročio... :)

tamish
17-06-2007, 07:58
Još jedan citat...

"Prilagodba svirača instrumentu razvija se tijekom dugotrajnog vježbanja, te je jasno da razlike u kvaliteti tona koju stvaraju različiti svirači na istom instrumentu mogu biti reda veličine razlika koje nastaju kada jedan svirač svira na različitim glazbalima. Dobar svirač može izmamiti ugodne tonove iz lošeg instrumenta, a slično će loš svirač iz izvrstnog instrumenta načiniti slabu glazbu."

Naravno!

Svitac
17-06-2007, 10:44
citat skinut s tamishevog linka...
alojzije seder, graditelj instrumenata, akademski glazbenik-gitarist, doktorska disertacija iz područja akustike drvenih žičanih glazbala s naglaskom na ocjeni kvalitete njihova tona (FER-zagreb). ... interesantan lik.
ovaj citat gore je vjerojatno sam sročio... :)

Kod Alojzija Sedera su gazy i Techo s ovog foruma učili za graditelja instrumenata.
Imao sam ga priliku upoznati i mogu reči da je stvarno jako interesantan lik. :top:

I ova kontra koju Gazy prodaje (vidi pod mali oglasi) ima naljepnicu "Alojzije Seder" jer ju je Gazy počeo raditi u njegovoj radionici.
239

tamish
18-06-2007, 21:11
Hajde, IvaneZU, priznaj!:krez:

IvanZU
20-06-2007, 11:50
Hajde, IvaneZU, priznaj!:krez:

....zgodno.....

primas1
20-06-2007, 14:14
Dal mi može tko reći, kakve su kvalitete u zadnje vrijeme žice od majstora A. Franić iz Županje,... kad se naručiva dal mu posebno treba reći da napravi bolje ili sve jednako dobre radi za bilo koga?

IvanZU
22-06-2007, 10:06
Moje pitanje se odnosilo na majstora Zugaja koj je napravio Kontru 1928 godine koju netko prodaje. To prezime se vec par puta spominjalo kada je bila diskusija o starim majstorima ali nitko nije znao za detalje.

....ne znam, možda negdje oko Zagreba da je radio (skoro da sam siguran), majstor Gilg bi sigurno znao više informacija....a ak te zanima ta kontra, probaj nek ti fotku pošalje.....s obzirom da je malo majstora u to doba znalo napravit tamburu ne bi reko da je to neka super kontra, al vrijedi se raspitat....

IvanZU
22-06-2007, 14:33
Mozda je tu Kontru vec neko sa foruma bio gledati. Prodaje ju Ica iz M6.

.....nemam pojma, znam samo Jonnya iz MI5:krez:

klas
22-06-2007, 16:40
za tu kontru je Ića tražio 11 zelenih komada.......po meni par komada previše....
.........a kontru prodaje već pola godine i nije našao kupca...pitam se zašto...???

_maestro_
22-06-2007, 17:19
za tu kontru je Ića tražio 11 zelenih komada.......po meni par komada previše....
.........a kontru prodaje već pola godine i nije našao kupca...pitam se zašto...???
eee, kad ića prodaje, onda zbog imena prodavača cijena naraste za par stotki... to ti je kao markica dizajnera na odjeći
ima njih dosta što prodaju maglu na taj način.
valjda kontaju da neupućeni kupac razmišlja: "ja ne znam, ali on je ipak poznati tamburaš, pa zna šta vrijedi, nebi se on bakćao s običnim tamburama..." i tome slično.

druga je stvar ako prodaje tamburu na kojoj je sam svirao... takva činjenica ipak ima veću težinu...

circa_flex
22-06-2007, 18:38
To Zaric,od svih ostalih tambura koje radi, najbolje napravi. Bude tu stvarno jako dobrih basprimova. Inace on isto radi razne kvalitete, od 250,- do 1000,-Eur.
Ja bi nesto kupijo od njega sto je 3000-4000kn...to je od pilike 500eu...jeli dosta dobro to bude?

profesor
23-06-2007, 13:10
Da, tu si u pravu. onda ipak bolje od Knoblocha uzeti.

ja ne bih Knoblocha

profesor
23-06-2007, 13:20
toliku količinu laka mogu naći i u autolakirnici, a i tambure u duginim bojama me također ne zanimaju. (Možda malo preoštro)

profesor
23-06-2007, 13:39
Ali je taj lak zasada jedini koji pruza otpor trzalici a ne remeti ton. A sto se tice boje, sve je moguce.

Nemam nista protiv majstora (da ne bi tko mislio).
Bijah nekoliko puta, nije mi e ništa svidjelo na prvo gledanje i to jew sve.

Poznato je da svatko preferira majstora s kojim je ostvario boji kontakt, jer je to i normalno kada vidiš da svatko od njih ulaže sate i sate rada u te instrumente i taj se rad jednostavno ne može ne cijeniti.
Drugo je sada pitanje iz hrpe raznih tambura i majstora tko bi što izabrao.

Miha
23-06-2007, 13:45
Ali je taj lak zasada jedini koji pruza otpor trzalici a ne remeti ton. A sto se tice boje, sve je moguce.
Ja sam mislio da se tambura svira trzajući žice.

hedonist
23-06-2007, 15:14
A kako ti izgleda lak ispod zica?

Pa sta je toliko bitno kako izgleda...?!
Valjda je puno bitnije kako se cuje...
Osim toga...meni osobno,tambura izderana od svirke...izgleda puno zivotnije i stvarnije od tih nalakiranih instrumenata.

_maestro_
23-06-2007, 17:03
Sve to ima svoju car. Samo to nije zdravo za tamburu ako ima pogotovo na glasnjaci oderani lak. Tamo ti prodire znoj i tko zna koje jos tekucine u drvo ....

znam ja. osim znoja tu su krv i suze

IvanZU
25-06-2007, 07:43

ovak da bi bio siguran da je to što si gore naveo točno morao bi prvo napet žice na (novoj) tamburi još u fazi kad nema laka, snimit ton, pa onda opet napet žice kad je tambura lakirana, snimit ton......e tako bi mogo dokazat da taj lak nema utjecaj na ništa....ovako mi se čini da je to samo jedno nagađanje, šta bi bilo kad bi bilo, pa te fore kad se ona razradi, kad to malo sve sjedne na svoje mjesto, pa još je nova, šta će bit za 20 godina, sve mi je to smiješno, hoću (kao i većina pretpostavljam) sad dobru tamburu a ne nešto što će bit super kad ispari ovo ili ono.....:down:

sviraczs
25-06-2007, 18:36
Nisu to nagadanja.To se vec dokazalo bezbroj puta. Ne postoje snimke prije ili kasnije od novih tambura, ali mozda ima netko tko je nosio neku staru tamburu na restauraciju kod Drage od koje postoje neki tonski zapisi prije zahvata i poslje. Treba se raspitat. Do sada su se svi izrazili pozitivno o tom laku koji su se usidili izprobati nesta novo, a oni drugi, koji to jos nisu vidili ti resgiraju onako kako je to u prirodi covjeka kada cuje za nesta novo: skepticno.

nije ista prica kad je u pitanju nitro lak(kojeg stavljaju Dragec i Zaric) i violinski lak!!!

Meni se ni jedna Dragina tambura nije svidila!!!

IvanZU
26-06-2007, 07:10
Nije to nitrolak. A to sto se tebi ne svida to je druga prica, ne svida sa ni meni sve sto on napravi (govorim o tonu), ali nije taj lak tome kriv

...pa dobro *ebemu miša kaki je to lak (za nokte ili yamahin:D )....

gazy
26-06-2007, 14:55
Pretpostavljam da je uljni u pitanju,ako je onda je ok,ali opet ne znači da je tambura dobra,lak je samo dio priče,ako je nitro onda joj može stavit soli na rep,pretvrdo,ne valja.

IvanZU
27-06-2007, 07:12
Njegove osobine su: pruza otpor trzalici a opet radi sa tamburom, .
....to je poznata stvar još od 2. svjetskog rata, kad se nalazio na strani saveznika...:ples:

dado
27-06-2007, 12:47
OT?:
U nitrocelulozu se uklapaju razne smole i ulja, ukoliko se lak nanosi u više slojeva ne smije se dodavati sušive komponente ali ako se nanosi u jednom sloju, to je dopustivo.
Smole povećavaju sjaj i neka su vrsta punila, viskozitet im je niži od viskoziteta nitroceluloze uz istu koncentraciju i u vezi s tim dodavanjem smola povećava se količina suhe tvari u laku....

....nastavit će se.

_maestro_
27-06-2007, 12:58
i parketi se lakiraju dvokomponentnim lakom...

gazy
27-06-2007, 13:16
Slažem se,ali koje smole?

dado
27-06-2007, 13:34
koriste se prirodne smole, kao damarna i šelak, no u malim količinama. Primjenjuju se modificirane kolofonijske smole, one daju sjaj, olakšavaju brušenje i poliranje.
Primjenjuju se i neke alkidne smole, koje daju laku visoku elastičnost i u nekoj mjeri mogu djelovati kao plastifikatori(nije baš za instrumente)

Materijali na osnovi nekih biljnih ulja priređenih za uklapanje u nitrocelulozu daju laku elastičnost.
Male količine melaminformaldehidnih smola povećavaju otpornost prema vodi i trajnost sjaja.
U slučajevima kada se zahtjeva da lak bude otporan na svijetlo, dodavanjem akrilnih smola dobivaju se tada dobri rezultati.

Eto to su samo neki od primjera, gdje većina stoji više za proizvodnju namještaja i sl.

gazy
27-06-2007, 13:38
Dobro i šta bi ti na tamburu stavio,odnosno kakav lak bi koristio?

dado
27-06-2007, 13:52
To bi i ja volio znat?

Mislim da šelak ima tu bitan udio u cijeloj priči kao možda i vrijeme otvrdnjavanja, stari talijanski lak koji onomadd su koristili bio je otporan na promjene temperature, što se zahvaljuje smjesi smole(da, kojih???)
Te osobine najmanje pokazuje kolofonij kojeg su najmanje nalazili u starim receptima.
Jedna vidljiva karakteristika tih starih lakova je njihova velika topljivost u alkoholu, što je najvažniji dokaz da su se za lakove kao sredstvo rastapanja koristila eterska ulja.

Prek ljeta ću pisat diplomski, koji ima malo veze s ovim stvarima pa ću se malo više pozabavit time.

Hrvoje
27-06-2007, 14:01
Prek ljeta ću pisat diplomski, koji ima malo veze s ovim stvarima pa ću se malo više pozabavit time.

Da? I ja isto... :top:

gazy
27-06-2007, 14:02
Dobro je,dakle situacija je sljedeća definitivno su otapali smole u eteričnim uljima,koristili su sandrak,gumi guti i slične stvari dakle zna se koje su smole bile u igri,veći problem je omjer tih komponenti,temperatura i ne znam ni ja šta sve ne,dakle majstorski dio posla.To sve je samo jedna komponenta i tu se rješava nekakvih 20 posto problematike kako napraviti vrhunski instrument ostalo je na majstoru ,drvetu,izradi,poznavanju akustike.Što se tiče ove priče o laku koji je otporan na trzalicu a ne smeta tonu to možete slobodno zaboravit jer je to neizvedivo(izvediv je samo nekakav prosječni rezultat)osim toga furnir se stavlja na tamburu da bi se po njemu sviralo,a kad se pohaba zamjeniš ga i to je to,eto ukratko,drago mi je da se netko interesira za takve stvari:top:

Petko
27-06-2007, 17:05
Jedna vidljiva karakteristika tih starih lakova je njihova velika topljivost u alkoholu...

...uf ovo bi bilo opasno na tamburama...:krez:

longee
27-06-2007, 19:33
...uf ovo bi bilo opasno na tamburama...:krez:

A to i jest opasno na tamburama jer je većina starih (a i neke nove) tambura finishirana načinom koji se popularno naziva francuska politura (french polish), tj. prirodnim polimerom - shellacom (šelak, ne). Koliko sam ja upoznat, shellac je nekakva izlučevina kukca koji se zove lac, a živi u nekim tajlandskim šumetinama.:krez:

Shellac se otapa u denaturiranom alkoholu (špiritu) i tako otopljen se nanosi na instrument u puuuuuno slojeva blablabla... :bonk:

Znači, materijal koji za otapalo koristi alkohol je definitivno neotporan na alkohol. :krez:

BTW, probah ja raditi polituru, i nije nimalo lako, ali su rezultati jaaaako dobri (čak sam i ja, ovako nevješt, uspio naglancati polituru kao pasja jajca :D). Mož'te vidjeti na vratu mojeg basprima :rolleyes:

tamish
27-06-2007, 19:45
...sadrži celo jedno poglavlje o pripremi i samom šelakiranju! Lepo objašnjen postupak, šta se sme, šta se ne sme, tips und tricks itd...

Zgodna knjiga - da je ima svaki tamburaš kog imalo dublje zanima njegov instrumenat, oruđe za rad, alat, 'lebac...

Šta čekate?

Još niste poručili???:krez:

:ples: I tooo još nije sve!:ples:

dado
27-06-2007, 20:30
gazy, slažem se naravno, to je samo mali dio svega.
Evo naškrabat ću nekih specifičnosti spomenutih smola iz dostupne mi literature pa ako ikome pomogne, bit ću sretan....:D
već je longee nešto napisao pa evo i dodatka:

Šelak

...je rezentna smola koja nastaje skrućivanjem izlužine jedne vrste ušiju (Coccus lacca) i drugih vrsta (iz porodice Tachardia), koje žive na mladim grančicama nekog egzotičnog drveća (Croton lacciferus, Ficus indica i dr.), naročito u Indiji i Siamu.
Ovi insekti sjedaju u rojevima na njihove grančice i izbojke, sišu iz njih sokove izlučujući pri tome iz svog tijela smolastu tekućinu tamne boje, koja se na zraku skruti u grumenastu sirovinu smolu.
Ta smola čini izvornu sirovinu za proizvodnju šelaka, a sadrži 65-80% smolaste supstance, 4-8% šelakovog voska ijoš nekih popratnih tvari(7-18% biljnih i životinjskih dijelova, 2-6% bjelančavina, 0,6-3% organskih boja i 1-4% vode)
Smatra se da je šelakova smolasta supstanca prirodni kondenzacijski produkt aleuritinske i jedne dvobazične hidroaromatske kiseline.

Da bi se šelak lakše otapao dodaju mu do 3% kolofonija, a da bi tamne vrste dobile svijetli zlatno-žuti ton, dodaju mu do 2% auripigmenta (arsenovog sulfita)
Alkoholna otopina ovog šelaka opet vrlo brzo potamni, jer se auripigment taloži, a i sam sloj šelaka tamni na svijetlijim vrstama drva. Ako se auripigmentirani šelak rastali razvija se miris po bijelom luku.

Količina kolofonija u šelaku ne bi smjela prekoračiti 3%, ima li ga više, mora se naznačiti.
Po obliku razlikujemo zrnasti, ljuskasti, igličasti i pulverzirani šelak, a po drugim podijelama da ne nabrajam od bijelog do tamnog jako puno vrsta.
Specifična težina šelaka je 1,02-1,10.
Zagrijavanjem kod 60°C on se smekšava, a kod 100°C se tali.
Listići dobrog šelaka su prozirni, čisti i sjajni, stisnuti u šaku oni pucketaju i bockaju dlan.
Postoji i umjetno proizveden šelak, vrlo sličan prirodnom...

Sandarak

Sandarak je smola drva Caccostis quadrivalis s područja Sjeverne Afrike i Južne Australije.
Gustoća je 1,05-1,1 g/cm3,
Talište 110°-145°C,
otapa se dobro u etilnom alkoholu, svojstva su slična šelakovim.

Kopal

Smole biljnog porijekla iz tropskih krajeva. Svojstva im variraju u ovisnosti o području iz kojeg potječu. Iz njih se izrađuju špiritni i uljni lakovi. Filmovi ovih lakova vrlo su rezistentni.

Kolofonij

Tvrda staklasta smola biljnog porijekla svijetložute do smeđe boje, gustoće 1,09 g/cm3, tališta 60°-70°C, topiva u alkoholu, acetonu, benzolu i djelomično benzinu. Filmovi čistog kolofonijskog laka su krti i neotporni na višu temperaturu, količina suhe tvari im je 60-65%.
Inače se kolofonijske smole modificiraju i primjenjuju u proizvodnji drugih lakova(emajli, nitrocelulozni lakovi)

IvanZU
28-06-2007, 07:18
.....bravo druže, ti trebaš napisat diplomski sa naslovom: E ovako se maljaju tambure!

_maestro_
30-06-2007, 11:05
ivane ti se zaebaeš, ali tvoj kolega bi jednog dana mogao biti barem konzultant-savjetnik majstorima glazbalarima u vezi lakiranja instrumenata.
nikad ne znaš...

IvanZU
30-06-2007, 16:06
ivane ti se zaebaeš, ali tvoj kolega bi jednog dana mogao biti barem konzultant-savjetnik majstorima glazbalarima u vezi lakiranja instrumenata.
nikad ne znaš...

.....nema čovjeka koji bi to više volio od mene, a mogli bi i neku paru zaradit, recimo kupimo šleper tambura, Baja ih prefarba, stavimo neke naljepnice, recimo Kudlikove, i eto nam biznisa........uf.....malo mi se čini da to ipak nije tako orginalna ideja........hm.......ko da sam to već negdje vidio........hm......ma sigurno sam vidio mica macu.......mic, mic, mic,:D :D :krez: :krez: :bonk:

tamish
07-07-2007, 22:08
...Sadrzi i datume rođenja/smrti većine poznatih majstora, jer svi su oni gradili i violine..zanimljivo...dvojica Johan Torma...

http://musicsack.com/PersonFMT_ItemPK.cfm?ItemPK=2236

_maestro_
07-07-2007, 22:37
...Sadrzi i datume rođenja/smrti većine poznatih majstora, jer svi su oni gradili i violine..zanimljivo...dvojica Johan Torma...

http://musicsack.com/PersonFMT_ItemPK.cfm?ItemPK=2236
a na onom linku kojeg je dao sviraczs prije par mjeseci, navodi se johann torfmann iliti jovan torma kao specijalist za izradu kontrabasa...

po godištima koja su navedena na ovoj stranici dalo bi se zaključiti da se radi o ocu i sinu. ko zna koji po redu je to primjer da u glazbalarskim familijama otac i sin nose ista imena (bocan lajos, branko grdjan...).

naš, tamburaški torma je sigurno onaj stariji. on je navodno pred kraj života otišao u ameriku. možda je i sin otišao s njim i tamo nastavio glazbalarski rad.
po ovim podacima još je živ.

sviraczs
08-07-2007, 06:45
Marko Benic je narucio tamburu od Torme,vjerojatni mladjeg,jer je Benic 1942.godiste,a narucivao je 60 i neke!A moj basprim je radjen 1939.g.,pa je moguce da je i njega napravio mladji Torma sa svojih 20.godinica!

IvanZU
08-07-2007, 07:22
......e a zar nije marko kupio od nekog svirača starog u Iloku tu tamburu...kolko ja znam, možda se varam...godine i godišta stoje, to je ok....

sviraczs
08-07-2007, 11:44
......e a zar nije marko kupio od nekog svirača starog u Iloku tu tamburu...kolko ja znam, možda se varam...godine i godišta stoje, to je ok....

e'o vidis sad,nisam siguran...Kol'ko sam ja njega shvatio,mislim da je on narucivao,i da je govorio da je mjesecima morao cekati da mu ovaj napravi,jer je bila velika potraznja za njegovim tamburama!

Exeru,odi do cika Marka,pa ga priupitaj.Da i mi imamo nekakve koristi od tebe!!

_maestro_
08-07-2007, 11:50
Exeru,odi do cika Marka,pa ga priupitaj.Da i mi imamo nekakve koristi od tebe!!
dobra! :D :top:

Svileni
12-07-2007, 14:03
Zanima me dali netko ima iskustva sa Rajkovičevim basprimovima iz S.Mitrovice?Kakav mu je raspon kvalitete i cijene i u koju skupinu kvalitete spadaju njegovi basprimovi?

_maestro_
12-07-2007, 14:16
svileni, na forumu ima puno postova o rajkoviću i njegovim tamburama. ima ih toliko da čak ne mogu niti dati link ne neke interesantnije.
potraži sam. idi na pretragu foruma i upiši rajković.

Svileni
12-07-2007, 16:37
Hvala!
_maestro_

IvanZU
14-07-2007, 17:06
...Rajkovičevim basprimovima iz S.Mitrovice?Kakav mu je raspon kvalitete i cijene i u koju skupinu kvalitete spadaju njegovi basprimovi?

........:D ............:krez: ...................daj kad doznaš javi.........please

IvanZU
14-07-2007, 18:55
Kvaliteta je kao kod Tatica. 90% osudeno na propast a cjene su im isto slicne.

au jesi kritičar....imaš neki opravdan razlog ili si to Čuo....

IvanZU
14-07-2007, 19:06
Za Rajkovića se slažem, teško ćeš nać njegovu dobru tamburu mada ih ima, naravno, čak dosta cigana svira na njegove instrumente (doduše malo modificirane, pa često kažu:to ti je bato Vidaković....hehe), al za Tatića e moj bato od 1999. god. pravi sve bolje i bolje.....sam sam sviro njegov basprim 3 godine, nigdje milimetra da se nešto pomaklo.........tako da ih ja ne mogu svrstat u isti koš......

IvanZU
14-07-2007, 19:21
a eto ima raznih iskustava.......ja pomalo žalim što sam prodo njegov basprim (mislim da je završio u Sl. Brodu, Šarić mislim da se dečko preziva pa ako ga slučajno netko zna ,nek mu kaže da se javi ak hoće tamburu prodat)
......a što se tiče cijena mislim da je Tatić i dosta povoljniji od Rajkovića......
cca 200-300e......

klas
14-07-2007, 23:32
ja sam baš kupio Tatićevu kontru,za sad sam super zadovoljan....:top: :ples: :top:

imam jedno pitanje....
on mi je rekao da je najbolje skidati kobilicu svaki puta kada prestanem svirati da je to najbolji način da ti daska ne ulegne.....
pa me zanima koliko to ljudi radi i radi li to itko.....???

sviraczs
14-07-2007, 23:56
j
on mi je rekao da je najbolje skidati kobilicu svaki puta kada prestanem svirati da je to najbolji način da ti daska ne ulegne.....
pa me zanima koliko to ljudi radi i radi li to itko.....???

to su gluposti!!!

klas
15-07-2007, 00:18
to sam i ja mislio.....
jednom sam slučajno pomaknuo kobilicu pa mi je trebalo 15 min da ponovo namjestim baš onak kak je bilo

IvanZU
15-07-2007, 09:35
a šta misliš bi li bilo dobro otpustit žice na instrumentu kad recimo ideš na put, tambura ti je u gepeku a tempertura oko 35 stupnjeva C......

IvanZU
15-07-2007, 09:55
A cemu to? Jedan stabilno raden instrument to mora podnjeti bez jebemti. Sta onda napraviti kad sviras pratnju i trcis za svatova po cjelom selu a sunce przi direktno na tambure?

.......mogo bi ti onda svaki dan, lijepo negdje od 12 do 16 časova stavit tamburu na sunčeve zrake u nekom vremenskom periodu od recimo 15.07 do 15.08......pa napravit bilješke.....ili fino snimit instrument, pa da dođemo do nekih zaključaka.......vjerujem da bi ti puno majstora i graditelja bilo zahvalno....

IvanZU
15-07-2007, 10:08
Jedno je kada se tambura przi direktno i konstantno a drugo je kada je u pokretu sa sviracem,

....pa dobro majku mu kakav to pokret sa sviračem, šta treba trčat, da ima propuha......de objasni......

IvanZU
15-07-2007, 10:27
gle sviratscz je fino napiso da su to gluposti.....nitko od nas sigurno ne otpušta žice....

IvanZU
15-07-2007, 10:34
ma ima tu nešto.....samo to nije vezano za otpuštanje žica........

IvanZU
15-07-2007, 10:53
Kada na mom Gezu, ( i na drugim tamburama ali na Gezu je najistaknutije) popustim zice i opet ga nastimam...
....znači ipak otpuštaš žice........hehe

IvanZU
15-07-2007, 10:58
.....pa zašto ih onda mjenjaš.......;);)

IvanZU
15-07-2007, 11:01
Nuzno zlo..........:(

......svašta......pa ja mjenjam svaki mjesec (sve) žice.......

_maestro_
15-07-2007, 11:17
ma ima tu nešto.....samo to nije vezano za otpuštanje žica........

ima, ima... ako ostaviš tamburu u gepeku na suncu, ili još bolje na sjedalu auta, pa kad prigrije može i ljepilo popustiti.
jedan basist s kojim sam svirio je ostavio svoj bas tako. kasnije dok smo se vozili samo smo slušali kako polako krcka. do navečer su mu žice bile 2 cm višlje u visini 10. polja nego ujutro. :krez:

inače, jedan majstor kaže da je dobro spustiti žice za 1 stupanj, s A na G, ako se tamburu ostavlja da stoji dulje vrijeme bez sviranja. zbog samih žica, ne zbog tambure.

u vezi ostavljanja tambure u vrućem autu, sjetio sam se i jednog primaša koji je ostavio tako prim u koferu. kofer je iznutra bio obložen nekim krznom, pa kad ga je kasnije otvorio, prim je ostao zaljepljen na poklopac. lak na glasnjači se rastopio, dlake s krzna su se zalijepile na taj polutekući lak.
čovjek je kasnije imao dlakavi prim. :krez:

sviraczs
15-07-2007, 11:33
tko zna sro bi se dogodilo i kad bi skinuo zice,a tamburu ostavio u autu na suncu,otisla bi u tri qrca!!!

_maestro_
15-07-2007, 11:45
......svašta......pa ja mjenjam svaki mjesec (sve) žice.......
lako tebi kad imaš žica i za prodaju. :krez:

IvanZU
15-07-2007, 11:47
lako tebi kad imaš žica i za prodaju. :krez:
.......a šta ću......pravi sam sretnik.....:krez: :krez: :krez: :krez: :krez:

zaim
15-07-2007, 20:29
u vezi ostavljanja tambure u vrućem autu, sjetio sam se i jednog primaša koji je ostavio tako prim u koferu. kofer je iznutra bio obložen nekim krznom, pa kad ga je kasnije otvorio, prim je ostao zaljepljen na poklopac. lak na glasnjači se rastopio, dlake s krzna su se zalijepile na taj polutekući lak.

He,he, i mom primašu se nešto vrlo slično desilo prošle godine:bonk:

Svileni
15-07-2007, 21:16
Ma cijene su mu za basprim od 500-800 eura. kopani su 800.Covjek daje garanciju na godinu-dvije dana!Neznam ni sam, mislim da se za te novce može kupiti puno kvalitetniji basprim od njegovog samo treba cekati priliku.Koferi su mu prva liga 110€

Hrvoje
16-07-2007, 23:43

He,he, i mom primašu se nešto vrlo slično desilo prošle godine:bonk:

Zivjeli sel-lak i nitrolak:ples:

Petko i ja smo danas vidjeli još jedan zanimljiv "efekt" na primu... Kolega iz mog benda je dofuro prim sa servisa od jednog ZG majstora (nazovimo ga npr. "Kvadrat"... :bonk: :krez: ) i ostavio ga u futroli u gepeku auta... Sad na dijelu prednje daske ima zanimljivu "teksturu"... Nije dlakav nego, znate one futrole od nekog umjetnog materijala... Možda sam treb'o odma poslikat s mobitelom pa da stavim na forum.

Uglavnom još bih jednom naglasio maestrovo upozorenje - TAMBURE VAN IZ AUTA PO OVIM VRUĆINAMA! :lekcija:

tamish
17-07-2007, 21:27
E, tu valjda, lak treba da odigra svoju dobru ulogu, kod takve daske, sa vucjim tonom, al ovo bi trebalo da bude izuzetak! Po pravilu višak laka ubija ton...