PDA

View Full Version : Ludorije na tamburama


lazarusledd
23-10-2008, 21:39
Jeste li ikada pravili ludorije na svojim ( a ponekad i na tuđim tamburama)?
Ja se nekad u nedostatku nadahnuća volim čisto zafrkavati pa sviram sa pokidanim CD-om kojeg sam izrezo u obliku trzače, a ponekad i s osobnom (:bonk:). ili bendati žice i podizati ih (neki akordi na 11, 12 polju).
Svirati harmonike oliti flažolete je takođe zanimljivo.
Biste li ikada svirali tamburu napravljenu od drveta indijske konoplje?:ples:
Čak je zanimljivo svirati neke stvari potpuno nevezane s tamburom (govorim o sviranju akorada na kontri).


Ako ste još nešto toliko ili još luđe radili odgovorite da znam da nisam jedini koji svira tamburu kao el. bas - s 4 prsta itd... Samo pišite:D

ivan1988
23-10-2008, 22:26
Koje ti ideje imas :bonk:
Ja stalno sviram s gudalom

Hrvoje
23-10-2008, 22:38
Jeste li ikada pravili ludorije na svojim ( a ponekad i na tuđim tamburama)?

Pa to i još uvijek radim u slobodno vrijeme... :bonk: Ne bih to nazvao ludorijama, nego jednostavno, netradicionalnim tehnikama muziciranja na instrumentima iz obitelji tamburaških instrumenata. Jedan poprilično efektan zvuk se dobije kada se na begešu udara trzalicom po žicama dole kod kobilice. Tu sam "foru" pokazao basistu iz orkestra pa me na jednoj probi isprobijao s tim... Dobije se reski ton, pomalo sličan "slap bassu" i dosta glasan (naravno ovisi kol'ko jako okineš po žici).

Flažoleti su već spominjani sijaset puta na forumu, bendanje, mislim, također. Volim eksperimentirati sa štimovima kontre (imao sam je na DGAD, sad je na ADEA), stavio sam negdje i te snimke, ako te zanima...

Hm, kaj još... Aha, sviranje sa slajdom... Pa sviranje prstima (fingerpicking style)... Sviranje u oktavama... Itd. nemrem se sad baš svega sjetit...

ej00jesence
23-10-2008, 22:43
Umjesto trzalica, orbit žvaka!!

tamish
23-10-2008, 22:46
U, al ti je ludorija....lolo-bekrijo!!!:krez: Bolje probaj umesto žvake - trzalicu od roga...exer...avatar...:krez:

Hrvoje
23-10-2008, 23:06
Umjesto trzalica, orbit žvaka!!

Kaj se smije ovak otvoreno reklamirat na forumu...? :krez:

VeljoSB
23-10-2008, 23:08
Ja sam se učio svirati prvo sa trzalicama koje su mi izrađivali u kućnoj radinosti, naime plava trzalica od kutije sode bikarbone:krez::krez::krez:
Na kraju se ploča bijeli kao od kalafona na violini:D:D

eXeR
23-10-2008, 23:29
s exerom

AntiProtivan
24-10-2008, 08:09
Ovo bas i ne spada u ludorije na tamburama, ali da podijelim sa vama ipak, meni 14 godina, i dobio gitaru ("mini gitara" - :krez: ako se neko sjeca) na poklon za rodjendan, a u naselju vec nekoliko momaka sviralo gitaru, pa eto kao i ja uz njih da mozda stagod i naucim..:ples:

I tako ja krao od njih par akorda i chukao po toj gitarici sam, dok nisam navjezbao jednu pjesmu pa da mogu sa njima svirati zajedno..

A onda to vise nije bilo interesantno, tad je el. gitara bila "cool", i ja se dosjetim, napravicu ja to.
Nadjem neke sheme u "tehnickim novinama", i na posao ! :bonk:

Nadjem neki stari TV, i skinem sa katodne dva magneta, te ih ispilam na po tri dijela, kupim neki kolut bakarne licne, napravim kutijicu da drzi te magnete od
preshpan papira, i pocnem da motam licnu oko magneta, trebalo je jedno 20000 namotaja !!!! :(
E onda nabavim neke el.komponente, za pretpojacalo, i zalemim ja sve to "u zraku", bez stampane ploce, i fino plasiram u kutijicu od kreme za cipele ! :)))

Selotejpom sve namontiram na gitaru, i ukljucim u jedan stari lampas radio "Ei Nis", joj mozete zamisliti te srece kad je to sve proradilo !!!! :ples:

Od silne srece sam ja odmah izbusio tri rupe na gitari, i ugradio dva potenciometra "za boju" i "volum" (hahahah) i za "kabal", a "kremu za cipele" namontirao unutra..

Mozete samo zamisliti kakve su bile reakcije "kolega gitarista", kad su vidjeli i "culi" moj "projekat", postao sam prva faca u naselju !!! :top:

A mozete zamisliti i reakcije roditelja kad su vidjeli izbusenu gitaru ! :sad:

Pišta
24-10-2008, 08:23
Moja priča ne pripada u ludorije na tamburama,ali definitivno je ludorija!Jednom prilikom,prije desetak godina na moru skupila se ekipa nas 7 svirača.Malo se popilo i odlučili mi zasvirati na češljeve.Znate kako se to radi,staviš papir na češalj i zapravo pjevaš,tuliš u njega i on bruji.Uglavnom svatko je "svirao" svoju dionicu i otpičili mi set od sat vremena na češljevima.Strašno,zamislite bas i kontru,a dionica čela je definitivno pobijedila:bonk::bonk:

Blank...
24-10-2008, 08:48
Mozete samo zamisliti kakve su bile reakcije "kolega gitarista", kad su vidjeli i "culi" moj "projekat", postao sam prva faca u naselju !!! :top:

Jel ta kreacija još živa?

Zlajo
24-10-2008, 13:45
Najmekaniji, najnježniji sound na basu dobije se ako trzalicu zamijenimo ženskom kosom (po mogućnosti plavom)... :cool:
Poželjno u rubatu ili nekom laganijem tempu, u visini rezonantnih izbočenja...

AntiProtivan
24-10-2008, 13:49
Najmekaniji, najnježniji sound na basu dobije se ako trzalicu zamijenimo ženskom kosom (po mogućnosti plavom)... :cool:
Poželjno u rubatu ili nekom laganijem tempu, u visini rezonantnih izbočenja...

Jedna stvar mi samo nije jasna - nisi precizirao da li je ta kosa osisana vec, ili je jos uvijek "prirodno prikacena za glavu" ??? :krez:

AntiProtivan
24-10-2008, 13:51
Jel ta kreacija još živa?

hehe, kreacija je prilicno dugo zivjela, nesto manje od dvadesetak godina, na kraju je zavrsila u radio-klubu u Mostaru, koji je "poravnjen" pocetkom rata..

Zlajo
24-10-2008, 13:53
Jedna stvar mi samo nije jasna - nisi precizirao da li je ta kosa osisana vec, ili je jos uvijek "prirodno prikacena za glavu" ??? :krez:

Samo po sebi razumljivo...

kontra_K
24-10-2008, 14:05
ovo baš nije ludorija al evo...par puta u kudu je trebalo svirat bas, kao zamjena, al nisam ponio trzalicu i šta sad ?:D
nađem ja neku žlicu i rokaj, tako isto s nožem i vilicom, a kontru sam par puta sviro sa ključem od kuće, osobnom, privjeskom za ključeve...

_maestro_
24-10-2008, 14:11
hehe, kreacija je prilicno dugo zivjela, nesto manje od dvadesetak godina, na kraju je zavrsila u radio-klubu u Mostaru, koji je "poravnjen" pocetkom rata..
kad zbrojimo tih 20 godina i 16 godina od početka rata u mostaru, plus one godine što si imao kad si radio tu gitaru.... pa nisi ti ni tako mlad... :D
pozdrav, generacijo. ;)

ovo baš nije ludorija al evo...par puta u kudu je trebalo svirat bas, kao zamjena, al nisam ponio trzalicu i šta sad ?:D
nađem ja neku žlicu i rokaj, tako isto s nožem i vilicom, a kontru sam par puta sviro sa ključem od kuće, osobnom, privjeskom za ključeve...

1. je li to bio plastični pribor za jelo ili rostfrei? :D
2. bas se može svirati i s novčanicom od 5 kuna, ili nekom drugom valutom odgovarajućeg promjera.

AntiProtivan
24-10-2008, 14:14
Racunica ti je skroz dobra, Maestro, tako da ti samo mogu odgovoriti:

"Odzdrav, generacijo !" :top:

AntiProtivan
24-10-2008, 14:16
A sjecate li se onih starih plasticnih posudica od jogurta, 2 dl, jako tanke, ali se od dna mogla napraviti jedna trzalica da svira jedno 20 minuta, a onda ti treba nova !
(uvijek mi je majki falilo toga iako je skupljala da presadjuje cvijece) :krez:

kontra_K
24-10-2008, 14:18
1. je li to bio plastični pribor za jelo ili rostfrei? :D
2. bas se može svirati i s novčanicom od 5 kuna, ili nekom drugom valutom odgovarajućeg promjera.

nije plastika, pravi pribor za jelo, plastika bi pukla.:D

zOnZi
24-10-2008, 14:29
ovo baš nije ludorija al evo...par puta u kudu je trebalo svirat bas, kao zamjena, al nisam ponio trzalicu i šta sad ?:D
nađem ja neku žlicu i rokaj, tako isto s nožem i vilicom, a kontru sam par puta sviro sa ključem od kuće, osobnom, privjeskom za ključeve...

Kod nas u Lici su ljudi znali bas, točnije dvoglasnu berdu svirat sa češljem...Znam jednog koji je tada svirao berdu, a danas pjeva u KUD-u...Češalj i na lijevoj ruci koža za prste da manje bole...

PEJIN
24-10-2008, 14:46
mi kad se zajebavamo a to bas kad se otkacimo uzmemo jedan od drugog instrumente za koje sigurno znamo da ih nemamo pojma svirati e tu ludoriju da cujete,sunce ti jebem fajront za minut i po

Zlajo
27-10-2008, 10:50
Nije preporučljivo ni jednom tamburašu da svira "džaba" ni u jednom momentu... Kažu, čisto zbog psihičkog zdravlja pojedinca, odnosno čvrste stilsko-životne opredjeljenosti...

Ja sam tome doskočio tako da i kod kuće, prije štimanja, recimo stavim sebi u džep barem 5 kunića (medvjeda)... :krez:
Forma je zadovoljena, vuk sit - koza se udebljala... :top:

eXeR
27-10-2008, 12:15
ja sam jednom probo s pimpekom i nije bas dobro

Zlajo
27-10-2008, 12:23
ja sam jednom probo s pimpekom i nije bas dobro

Znaš onu: - rđavom k..cu i žice od basa smetaju...:krez:

AntiProtivan
27-10-2008, 12:30
a je li neko razmisljao o postavljanju bodljikave zice na bas, recimo ??

Tako da one bodlje budu bas tamo gdje su pragovi... dusu dalo za probe, pa ili svaki ton cist ko suza, ili.. samo suza... :krez:

Zlajo
27-10-2008, 12:37
a je li neko razmisljao o postavljanju bodljikave zice na bas, recimo ??

Tako da one bodlje budu bas tamo gdje su pragovi... dusu dalo za probe, pa ili svaki ton cist ko suza, ili.. samo suza... :krez:

Kod freetless-a bi bilo još bolje... exer-i na grifu, svuda gdje nije čisto... glisando zabranjen... :sad: Pa da vidiš "čistoću" tona... :top:

a-kc
27-10-2008, 13:50
i ja sam svirala s plastičnim trzalicama načinjenih od jogurtovih čašica ili karnistara. čak sam i novcem jel:) jer je kapelnik moral posuditi sve trzalice kokama:P (srčeko) a ja ostala na "suhom". pa udri ti Adela kako znaš:)

tamburaš
21-11-2008, 12:51
i ja sam svirala s plastičnim trzalicama načinjenih od jogurtovih čašica ili karnistara. čak sam i novcem jel:) jer je kapelnik moral posuditi sve trzalice kokama:P (srčeko) a ja ostala na "suhom". pa udri ti Adela kako znaš:)

a on je nama daval i one podmete koji idu ispod ormara da budu ravni.... i još svakakvih stvari... i kartona

Mislav
21-11-2008, 14:04
Umjesto trzalica, orbit žvaka!!

Zahvaljujemo se na reklami!!!

eXeR
21-11-2008, 15:39
sviram s trzalicom..to je ludorija.ne?

marijo-vk
10-01-2009, 22:26
Jeste li ikada pravili ludorije na svojim ( a ponekad i na tuđim tamburama)?
Ja se nekad u nedostatku nadahnuća volim čisto zafrkavati pa sviram sa pokidanim CD-om kojeg sam izrezo u obliku trzače, a ponekad i s osobnom (:bonk:). ili bendati žice i podizati ih (neki akordi na 11, 12 polju).
Svirati harmonike oliti flažolete je takođe zanimljivo.
Biste li ikada svirali tamburu napravljenu od drveta indijske konoplje?:ples:
Čak je zanimljivo svirati neke stvari potpuno nevezane s tamburom (govorim o sviranju akorada na kontri).


Ako ste još nešto toliko ili još luđe radili odgovorite da znam da nisam jedini koji svira tamburu kao el. bas - s 4 prsta itd... Samo pišite:D

.....znam ja: jednostavno ne sviraš...:zid:

lazarusledd
13-01-2009, 22:05
.....znam ja: jednostavno ne sviraš...:zid:

Čoče nije ovo matrix pa da je najbolje svirati tako da uopće ne sviraš, il još gore, da ju pokušaš svirati snagom uma.:D

marijo-vk
14-01-2009, 18:30
Čoče nije ovo matrix pa da je najbolje svirati tako da uopće ne sviraš, il još gore, da ju pokušaš svirati snagom uma.:D

:D:bonk::lol:

Hiper
23-01-2009, 19:02
Čoče nije ovo matrix pa da je najbolje svirati tako da uopće ne sviraš, il još gore, da ju pokušaš svirati snagom uma.:D

Ček i ti to nemožeš?

Djuka
24-01-2009, 19:54
Kod freetless-a bi bilo još bolje... exer-i na grifu, svuda gdje nije čisto... glisando zabranjen... :sad: Pa da vidiš "čistoću" tona... :top:
pa bit je toga da se mora nauciti pozicije ...
fora je u tome da se prsti ne dizu visoko , sto je mana dosta ljudi kod sviranja ko hobotnice govorimo o freetless makar to vrijedi i za tambure ..