PDA

View Full Version : Vujičić (Vujicsics)

danicam
06-01-2007, 13:55
Zanima me, koliko je ljudima, koji se kreću u tamburaškim krugovima poznat ovaj ansambl iz Mađarske (kako mi je frend iz Pečuha rekao: "Orkestar Vujičić živi u Pomazu. Pomaz je pokraj Budimpešte. Oni su srbi i dobri! :D")

Evo vam njihova stranica (iz meni nepoznatih razloga je samo na engleskom i mađarskom :rolleyes:), gdje je moguće preslušati nekoliko njihovih snimaka!
http://www.vujicsics.hu

saky
06-01-2007, 15:11
Oni su meni odlicni..malo prenabrijani u nekim stvarima, ali odlicni ;)

Hrvoje
06-01-2007, 16:40
Kao prvo, odlično se Danica sjetila i ukazala na ovaj ansambl! :top: Ja sam slučajno negdje pokupio jedan njihov mp3 "Trojanac", s albuma "Samo sviraj". Moram priznati da Vujicsics ima jako dobar i informativan site i svaka čast što su se potrudili prevesti ga i na engleski tako da i mi koji ne kužimo mađarski mogli saznati nešto više o njima.

Evo baš sam htio pitat Danicu jel' zna u kakvoj su vezi Vujicsics i Söndörgo (još jedan mađarski tamburaški bend, recimo - bolje reći panonski-balkanski world music, sviraju svašta i frulice, harmonike itd.) i na sajtu sam našao odgovor, kaže za "Sondoržane" ovako - The members of the band are young people, being the sons of members of the Vujicsics ensemble.

Jedino mi nije skroz jasno jel' još postoji cijeli folkorni ansambl Vujicsics ili je to samo band...

I tako ja malo listao po biografijama svirača i zapazio sad da su svi obrazovani muzičari (Akademije, klasične i jazz frcaju na sve strane, predavači na ovoj akademiji, onoj, folklorni seminari itd. itd.), al' su mi još dvije banalnije stvari zapele za oko.

1) Stil kako Gábor Eredics drži basprim (tzv. puška-stil :D )

http://www.vujicsics.hu/galeria/259.jpg

2) Ex-Agramer Zoltán Horváth?? Kaže na websiteu u njegovoj biografiji - 1989-1992. Agrameri Tambur Band of Zágráb - first tambur

Jel' zna netko nešto više?

_maestro_
06-01-2007, 17:55
zoltan horvat je primaš, vrlo dobar primaš iz mohacsa. u vrijeme dok je studirao u zagrebu je svirao s agramerima. svirao je u periodu kad je miro kozina, prvi primaš agramera prešao u talire, a prije nego što su agrameri pomladili ekipu s novim primašem zdravkom miladinom, panterom i kontrašem bezjakom. s njim je bilo još dvojica-trojica tamburaša iz mohacsa na studiju u zg, ali oni su svirali manje intenzivno. imena im se ne sjećam.

vujčići su interesantan ansambl, imam dosta njihovog materijala, ali uglavnom sve je folklor, i to folklor hrvata iz mađarske podravine i baranje. meni su bili interesantni za razmatranje jer nisu bili pod utjecajem zagrebačke folklorne škole, ljevakovića, ivančana i ostalih ovdašnjih autoriteta, nego su to isto radili nezavisno i snimili podosta materijala koji je vrijedan i interesantan, prvenstveno folklorašima.
osim tambura dosta su koristili i razne tradicijske instrumente (gajde, dude, dvojnice) i općenito su svu svoju glazbu postavljali na sebi svojstven način, koji se ponekad doima čudno i nesvakidašnje... recimo, postoje neke snimke gdje muški glas pjeva melodiju, a ženski ga prati u terci, u nižoj lagi, ima nekih pjesama postavljenih samo na jednoj harmi (!) i sličnih rješenja.

edit: takvi zahvati i rješenja nisu karakteristični za obrazovane glazbenike, jer se kose s onim što se u školi uči. po njihovom sviranju prije bih rekao da su naturščici, samouki, a gore je podatak da dosta njih ima glazbenu naobrazbu.

Hrvoje
06-01-2007, 18:20
Meni je super što su svi redom multi-instrumentalisti i sviraju multikulturalnu glazbu, hrvatsku, srpsku, mađarsku, makedonsku na izvornim instrumentima.

Tko ima RealPlayer instaliran može pogledati jedan clip di na tamburama sviraju neko kolo - http://www.vujicsics.hu/video/video2.ram

Clip je sačuvajmeBože kvalitete, al' ajde... :D

danicam
06-01-2007, 20:36
Jedino mi nije skroz jasno jel' još postoji cijeli folkorni ansambl Vujicsics ili je to samo band...
Kolko sam ja upoznata s ovim "ansamblom", u današnje vrijeme rade samo kao sastav! Ali saznat ću više o tome od informiranih osoba ;)

.. sam slučajno negdje pokupio jedan njihov mp3 "Trojanac", s albuma "Samo sviraj".
ta verzija je MRAK! :cool: :top:

A što se sastava Söndörgő (tako se točno piše) tiče, evo vam njihova stranica (također samo na mađarskom te engleskom)
http://www.sondorgo.hu (http://www.sondorgo.hu/)

Što sam htjela spomenuti u vezi ovih sastava, meni se najviše dopada, što koriste 1. i 2. prim i to može ispasti jako efektivno kod nekakvih kompozicija!

Hrvoje
06-01-2007, 21:34
Ej, Danice, kad već "saznaješ" stvari daj saznaj (ili napiši ak znaš) kaj znači Söndörgő i kak se to izgovara (na kojem slogu je naglasak i kak se izgovaraju "ö" i "ő"). Btw, di je onaj dečko iz Mađarske koji se registrirao na ovom forumu, ne sjećam se kak se zove, a ne da mi se tražit....

Trojanac je mrak, slažem se! :top: Jel' to neka vrsta plesa, kola? Zanimljiva ponavljanja (po 4 puta jedna fraza, tj. jedan 2/4 takt), nikad prije (ni poslije) nisam čuo nešto takvo pa bih htio saznati više... Evo jedan gažer koji se želi educirati o folkloru. :krez:

danicam
06-01-2007, 21:47
Trojanac je mrak, slažem se! :top: Jel' to neka vrsta plesa, kola?
ovako, neću se tu pravit pametnom, al čini mi se da imaš istinu kada kažeš, da je trojanac vrsta kola, srpski ples mislim, jednom me ga pokušavao naučiti jedan pečužanin, inače član KUD-a tanac, al se baš i ne sjećam kako je išlo.
ispravite me ako nije istina!

Hrvoje
06-01-2007, 22:06
Ej, nisam mislio na grolanda, evo malo sam tražio po forumu i vidim da je još jedan član foruma iz Mađarske - flami

e tako, da se i ja predstavim- pozdrav iz Madarske, iz Petrovog Sela- tocnije iz Gradisca, na granici Austrije.
Vec 13 godina sviram prim, pratimo sve nase folklorase, isto imamo sastav- ime je Ts. Koprive... ako vas ista zanima pitajte...

Ali čovjek ima 1 post i mislim da baš i ne navraća na ovaj forum... :( Šteta...

Eto sad sam upisao "trojanac" u Google i izgleda da je to hrvatski naziv za trojana (vrsta virusa)... :bonk:

Al' kad se doda "kolo" onda se trojanac nađe u grupi raznih srpskih kola i plesova, balkan music i te spike...

danicam
07-01-2007, 09:11
Ej, nisam mislio na grolanda, evo malo sam tražio po forumu i vidim da je još jedan član foruma iz Mađarske - flami
Ali čovjek ima 1 post i mislim da baš i ne navraća na ovaj forum... :( Šteta...
Gradišće nije baš veliko, znam se i s ovim tamburašem, al i za mene je pitanje, zašto neki ljudi ne navraćaju :(

_maestro_
07-01-2007, 12:50
mislim da gradišćanski hrvati ipak prate zbivanja na tamburaškoj i folklornoj sceni ovdje. evo npr. jedan čovjek iz austrije mi se javio, nakon što je na folklornom forumu pročitao da će moj folklorni ansambl na svom koncertu izvoditi 3 gradiščanske jačke. čovjek je bio oduševljen tim detaljem. a gradišćanske jačke su prekrasne pjesme, a prilično nepoznate i slabo zastupljene ovdje.

eto, hrvoje, jednom si izjavio da bi htio svirati romske pjesme, kao ivanovići...
to je već sve prežvakano nekoliko puta. a nema niti jednog tamburaškog sastava koji bi izvodio npr. gradiščanske kao temeljni dio svog programa. a te su pjesme lijepe, bogate harmonijama, lirskim arhaičnim tekstovima i ima ih više od ruskih ciganskih. samo ja imam 2 bogate zbirke... kad bi se kvalitetno obradile i prilagodile, mogle bi biti jednako atraktivne kao sosnica ili dema devla.

osobno ću ih još dosta koristiti u folkloru. pružaju stvarno puno slobode i mogućnosti u obradi. jedino bih mogao međimurske pjesme usporediti s jačkima, a i međimurskih se izvodi samo 2-3 % najpoznatijih.

btw. ne znam da ansambl vujičić ima neke veze s gradišćanskim pjesmama.
ljudi u gradišću imaju svojih ansambala, jedan njihov tamburaški orkestar sam gledao na tv-u i ostao poprilično ugodno iznenađen njihovom kvalitetnom i decentnom izvedbom.

danicam
07-01-2007, 13:10
mislim da gradišćanski hrvati ipak prate zbivanja na tamburaškoj i folklornoj sceni ovdje. evo npr. jedan čovjek iz austrije mi se javio, nakon što je na folklornom forumu pročitao da će moj folklorni ansambl na svom koncertu izvoditi 3 gradiščanske jačke. čovjek je bio oduševljen tim detaljem. a gradišćanske jačke su prekrasne pjesme, a prilično nepoznate i slabo zastupljene ovdje.
slažem se da ima lijepih gradišćanskih pjesama! meni se čini baš nasuprot - mislim da gradišćanski hrvati aktivno ne prate zbivanja u HR! - naravno, čast iznimkama, kojih, hvala Bogu, još ima!

btw. ne znam da ansambl vujičić ima neke veze s gradišćanskim pjesmama.
ansambl vujičić nema nikakve veze s gradišćanskim pjesmama (u repertoaru nemaju ništa od toga), oni izvode makedonske, srpske stvari, jednostavnije rečeno, glazbu balkana te hrvata iz mađarskog dijela baranje i podravine.
meni je čudno (i žao, naravno), što u hrvatskim KUDovima nisu zastupljeni gradišćanski hrvati. jedino je LADO snimio jedan album prije neko vrijeme, znam da i IGK ima par pjesama u repertoru, ZFA izvodi jednu koreografiju, al inače - jako slabo. Ja mislim da su gradišćanski Hrvati jako posebni, jer su i unatoč lingvističkih utjecaja sa svih strana (mađarski, njemački, slovački) sačuvali hrvatski jezik, pjesme, nošnje i to cijelih 500 godina!

judi u gradišću imaju svojih ansambala, jedan njihov tamburaški orkestar sam gledao na tv-u i ostao poprilično ugodno iznenađen njihovom kvalitetnom i decentnom izvedbom.
mogu li pitati, koji orkestar je to bio?

_maestro_
07-01-2007, 13:19
mogu li pitati, koji orkestar je to bio?

i ja bih volio to znati, ali sam zaboravio. :bonk:

sjećam se samo da je tv emisija bila posvećena njihovom dirigentu, starijem, sijedom gospodinu od nekih 70+ godina i njegovom životu posvećenom radu s tamburaškim orkestrima u gradišću. emisija je išla prije desetak godina.
to su sve bili amateri, nije bilo virtuoza, ali se dirigentov posao u njihovoj svirci itekako primjeti, odlični aranžmani, odlično postavljeni i uigrani, prava, zrela interpretacija, super.

Hrvoje
07-01-2007, 13:40
a nema niti jednog tamburaškog sastava koji bi izvodio npr. gradiščanske kao temeljni dio svog programa.

Kako nema, a "Čunovski bećari"? :top:

Evo upravo slušam CD "Čunovo, Čunovo" koji mi je Danica poslala... Već sam i njoj rekao da mi se jako sviđaju te pjesme (pogotovo kad krene neka u molu, što mogu, slab sam na molske pjesme, valjda mi je takva duša - sjetna i tužna). Taj cd je ispunjen sa spletovima gradišćanskih pjesama (tj. čunovskih, Čunovo - hrvatsko selo u Slovačkoj blizu Bratislave (ili spada pod Bratislavu)) - Danica može više o tome reć i napisat... :)

Ali skrenuli smo mi od Vujicsicsa, al' nema veze...

_maestro_
07-01-2007, 14:34
a ti hrvoje niš ne kužiš. uvijek treba dodatno objašnjavati.
kakvi čunovski bećari, mislio sam na profesionalni sastav, kakav je bila sar e roma koja izvodi ciganske pjesme. mislio sam reći da sastaviš nešto kao sar e gradišćani.
osim sar e rome ima još puno šukara i sličnih koji izvode to isto, cigansku rusku glazbu koja je totalno isfurana.
a ne postoji niti jedan profi sastav koji izvodi međimurske ili gradišćanske pjesme. koji ima svoj album s tim materijalom, jer materijala ima više nego ciganskog, atraktivan je dovoljno da se s njim može pripremiti koncert. ali ne. svi vi bi svirali dema devla, jer ste čuli druge da to izvode i da je dobro. nađite nešto svoje, jednako dobro ili bolje, a da to nitko prije vas nije tako radio. najlakše je napisati: kad budem veliki, svirat ću kao sar e roma, to mi je želja...
kad čunovski bećari naprave svoj profi album i budu radili turneje i koncerte u lisinskom, onda ih možeš navesti kao argument.

edit: čunovski bećari su najvjerojatnije amateri. (sudeći prema prozaičnom imenu benda)

Hrvoje
07-01-2007, 15:55
Uf, umjesto dobre, izgleda da je ispala loša reklama za Danicu i njene "Čunovske bećare"... Sorry, Danica, bilo je u dobroj namjeri, al' eto...

Dakle, maestro, "Čunovski bećari" su tamburaško-pjevački sastav u kojem svira Danica, a uređuje i njihovu stranicu.

Evo nešto malo o njima s njihove stranice:
Tamburaška grupa Čunovski bećari osnovana je u rujnu 2000. godine i radi u okviru Hrvatskoga kulturnoga društva Čunovo. U samom početku grupe su svirali samo dečki, ali nakon prvog nastupa priključile su im se i cure – „bećarice“. Grupa ima 21 aktivnih članova u starosti od 7 do 18 godina, od toga je 16 tamburaša, a ostalo su pjevači.

Čunovski bećari uglavnom izvode izvorne gradišćansko-hrvatske pjesme – „jačke“ – iz okolice Čunova, te iz cijelog Gradišća, koje su se prenosile iz generacije na generaciju. U repertoaru grupe se nalaze također pjesme i plesovi iz stare domovine – Hrvatske. http://www.hkd-cunovo.sk

Pošto te zanimaju jačke, a Danica je redovni član ovog foruma, mislio sam da znaš za "Čunovske bećare", ali možda ih ona i nije previše spominjala...

Bilo kako bilo - što se tiće "Sar e Gradišćanaca" i te ideje... To nije loša ideja (pogotovo mi se sviđa ovo s obradama međimurskih narodnih pjesama, postao sam ovisnik o međimurskim pjesmama u obradi Gustija Draksara), ali kao što si i sam rekao "svi smo čuli Dema Devla i da je to dobro" i svirali bi samo to... Kaj ćeš... Tako to ide, eto sad sam čuo međimurske u obradi Gustija Draksara i toliko mi se to sviđa da bih sad najradije svirao samo međimurske... Uvijek je lakše tako, čuješ nešto dobro i onda to imitiraš - nego da izmišljaš neki novi stil, način sviranja/pjevanja... Koliko god bih volio da sam sposoban za nešto novo, veliko i dobro u tamburaškoj muzici, realnost je drukčija. :(

Doduše, šteta je što ima ljudi koji su sposobni za nešto novo i dobro u tamburaškoj (i općenito muzici), ali voze "po šinama" kao teretni vlak, iako bi bilo dobro da malo "iskoče iz tračnica"...

Kad smo malo dotakli rusku cigansku mjuzu, jel' postoji hrvatska ciganska mjuza? Ili su ovi naši Cigani zapravo mađarski/srpski ili ne znam otkud da su došli...? Da se pokupe te stvari u Međimurju i dobro obrade...

_maestro_
07-01-2007, 16:01
kakva loša reklama? nisam ni slova napisao protiv čunovskih bećara.
to da su amateri - jesu. ja jako volim i cijenim amatere. i sam se smatram amaterom.

a riječ je bila o nekom hipotetskom bendu koji bi radio profi koncerte i snimke, albume bazirane na gradišćanskim pjesmama, što čunovci nisu.

danicam
07-01-2007, 16:44
to su sve bili amateri, nije bilo virtuoza, ali se dirigentov posao u njihovoj svirci itekako primjeti, odlični aranžmani, odlično postavljeni i uigrani, prava, zrela interpretacija, super.
neznam ni za jedan profesionalni sastav u gradišću! sve su amateri ;)
potpuno se slažem sa maestrom!! (oprosti hrvoje hehe :D)

saky
07-01-2007, 19:20
maestro, ja bih vrlo rado svirao u takvom sastavu, ali mislim da i sam znas da je kod nas realnost nesto drugacija..ali nikad neznas, mozda se nekad negdje skupe ljudi sa slicnim klikerom u glavi i stvari se pocnu kretati..nitko sretniji od mene :)

_maestro_
07-01-2007, 20:30
je, stalno se vrtimo u krug s istom pričom. dokle god je birtija u prvom planu, ništa od korištenja drugih mogućnosti.
treba se netko naći s idejom i sposobnostima lidera i dalo bi se.
a mi svi, vičemo: "ja nisam taj". uključujem u to i sebe.

i onda se pojavi iz nekog grma ivanković... :krez:

longee
07-01-2007, 20:52
je, stalno se vrtimo u krug s istom pričom. dokle god je birtija u prvom planu, ništa od korištenja drugih mogućnosti.
treba se netko naći s idejom i sposobnostima lidera i dalo bi se.
a mi svi, vičemo: "ja nisam taj". uključujem u to i sebe.

i onda se pojavi iz nekog grma ivanković... :krez:

Nažalost u pravu si. Potpuno. To ja sam sebi govorim već godinama, a tragično je što nemam kome drugom govoriti. Da, ja sam sebe osudio na "birtiju".

I što činiti? Primijetio sam da si ti onaj koji najčešće spominje tu brutalnu realnost, tako da ja, eto, od tebe očekujem neku soluciju. Pomozi nam da si pomognemo. ;)

Jer Ivanković je već jednom izašao iz grma, sumnjam da će još jednom. :D

longee
07-01-2007, 20:53
maestro, ja bih vrlo rado svirao u takvom sastavu, ali mislim da i sam znas da je kod nas realnost nesto drugacija..ali nikad neznas, mozda se nekad negdje skupe ljudi sa slicnim klikerom u glavi i stvari se pocnu kretati..nitko sretniji od mene :)

I ja bih svirao u takvom sastavu. Idemo? :top:

zOnZi
07-01-2007, 20:55
I ja bih svirao u takvom sastavu. Idemo? :top:

Pridružujem se, ako treba mogu i vodu nosit...Ima tu još istomišljenika, admin nam je zaspao, valjda ovo vrijeme čini svoje

longee
07-01-2007, 20:59
Pridružujem se, ako treba i vodu nosit...Admine gdje si:D :D

Ja mogu svirati:

Basprim (najradije)
Berdu (iako ne bih :bonk: )
Čelo (trebalo bi vježbati)
Kontru (al' ima i boljih kontraša)

Idemo dalje. :top:

EDIT: Pade mi ideja na um.... Online Jam Session, snimite podlogu (ritam sekcija) i šaljite dalje. To je isprobano i šljaka... Naravno, neke note ili slično, ovisi o dogovorenom materijalu. Ha?

zOnZi
07-01-2007, 21:08
Kada je dobar projekt u pitanju uvijek se nadju ljudi...Tambura ima još toliko neiskorištenih mogućnosti, oni koji te mogućnosti uoče i usmjere kako treba napravit će posao...Čini mi se da smo malo skrenuli s teme, ups!!!!

Hrvoje
07-01-2007, 21:17
A kakav se to sastav okuplja? Gradišćanski ili međimurski? Ali kad se već svi prijavljuju, evo i ja bih svirao i pjevao u takvom sastavu... Nadam se da će Danica pomoći s izgovorom... :top:

Prijavljujem se za mjesto kontraša (ili trećeg biserničara - moj "prvi instrumenat" :krez: )...

zOnZi
07-01-2007, 21:29
A kakav se to sastav okuplja? Gradišćanski ili međimurski? Ali kad se već svi prijavljuju, evo i ja bih svirao i pjevao u takvom sastavu... Nadam se da će Danica pomoći s izgovorom... :top:

Prijavljujem se za mjesto kontraša (ili trećeg biserničara - moj "prvi instrumenat" :krez: )...

Ne znam, ja sam se zapravo uključio u raspravu, a nisam sve dobro pročitao, možda sam malo i polupao lončiće...

saky
07-01-2007, 21:56
heh, ja cu svirat onda frulice razno razne, kad vec ima boljih primasa od mene.. ;) salu na stranu, sve je ovo jako simpaticno, ali nekako mi se cini da sve dok se ne pojavi netko sa konstruktivnim prijedlozima, idejama, planom, koncepcijom, i naravno materijalom (kako bi maestro rekao, lider) ostati ce ovakav projekt kao i mnogi drugi samo tiha patnja nekih pojedinaca ;) zivi bili pa se razuvjerili :)

Hrvoje
07-01-2007, 21:56
Hehe, nije ni prvi, a ni zadnji put da je diskusija totalno skrenula s teme, al' nema veze... Ni ja ne znam kakvo je ovo prijavljivanje za bend, al' ono "kud svi tud i mali Mujo" da ne bi "prošla baba s kolačima"... :bonk:

Longee, što se tiče "online jam sessiona", već se pojavila takva ideja na ovom forumu, ali nije zaživjela... Doduše admin je snimio odličan solo na basprimu (varijacije na "A što ti je mila kćeri") i ponudio da se nešto doda na to, ali to je toliko dobro da sam se ja suzdržao da nešto dodajem da ne bi nešt' pokvario... ;) Evo link na taj komadić - http://www.inet.hr/~darkkran/basprim.mp3

A evo i link na temu (zanemari svađu maestra i mene, hehe)... - http://www.forum.tambura.com.hr/showthread.php?t=170 Longee, mog'o bi se uključit u temu pošto i sam snimaš doma...

_maestro_
07-01-2007, 22:02
Jer Ivanković je već jednom izašao iz grma, sumnjam da će još jednom. :D

ivanković je interesantan detalj u ovom kontekstu. pojavio se od nikuda, iskočio iz nekog buša i postao samozvani kralj hrvatskih tamburaša.
šta je imao u trenutku iskakanja iz grma?
- ideju, viziju i lidersku sposobnost. nešto malo talenta i ništa više. o tamburama je znao skoro pa ništa. to nije bilo niti nužno, jer dobrih tamburaša koji ne znaju šta bi sa sobom ima po birtijama koliko hoćeš. i on je to iskoristio.

on osobno više neće iskakati iz grmlja, ali čini mi se da mi svi čekamo nekog drugog gurua da nas negdje povede. sami smo tu mač indolentni.

edit: ops, sad vidim da je i saky izveo sličan zaključak

moj prijedlog vam je tu. profilirajte bend koji će svirati, recimo međimurske, gradišćanske, podravske i slične stvari na način kako su to radili sar e roma ili ivanovići sa ciganskim pjesmama.
bogdan je krenuo s pjesmama svog zavičaja, s fijakerom i salašima, dukati s nekim svojim filmom koji je režiran u jozinoj glavi, ali svakako su svi imali neki zajednički nazivnik. nisu svaštarili.

Hrvoje
07-01-2007, 22:15
E baš gledam emisiju "Lica nacije" Branimira Bilića na HTV-u (inače mi se sviđaju emisije tog Bilića i uvijek ima dobre goste) i ova naša diskusija i općenito takve diskusije o tamburašima na ovom forumu me podsjeća na takve emisije (tipa "Otvoreno" razni "okrugli stolovi") - svi sve znamo, slažemo se gdje je problem, kako je nastao i kako bi ga trebali riješiti, ali sve je to teoretiziranje...

Kada će (i hoće li) doći do prelaska iz teorije u praksu... A do tada kako kaže Haris - "kafana je moja tuga, ali bez (iz) nje neću moći..." :harm:

zOnZi
07-01-2007, 22:21
Kada će (i hoće li) doći do prelaska iz teorije u praksu... A do tada kako kaže Haris - "kafana je moja tuga, ali bez (iz) nje neću moći..." :harm:

Doći će do prelaska, sigurno...Pitanje je vremena, pogledajmo samo unatrag..., 70-te, 80-te, tadašnja glazbena scena, bilo je puno kvalitetne glazbe, i tamburaške naravno koja je bila u skladu sa tim vremenom...Onda taj rat, malo je poljuljao sve pa tako i glazbu, došlo je do zastoja...Zastoj ne znači nužno i kraj, naprotiv to je samo jedan novi početak...pitanje je samo vremena...

Hrvoje
07-01-2007, 22:32
Evo ova rasprava me podsjeća na lijepe stihove narodnih pjesama pa tako jedna ide... "Doći će dan, doći će vrijeme, plakat će ona umjesto meneeeee..."

Hm, pitanje vremena... Vrijeme leti... Mesija još ne dolazi... Koliko ćemo čekati prije nego što uzmemo tambure i sami krenemo u "obećanu zemlju".... :cool:

Ma globalizacija, sintetizacija i kapitalizam će nas sve pojest... Ne znam baš se nekako pesimistično osjećam... Za 10 godina čisto tamburaški bendovi će bit cirkuska atrakcija... :( Ma dobro neće bit valjda tako loše... Ili hoće...?

zOnZi
07-01-2007, 22:37
Evo ova rasprava me podsjeća na lijepe stihove narodnih pjesama pa tako jedna ide... "Doći će dan, doći će vrijeme, plakat će ona umjesto meneeeee..."

Hm, pitanje vremena... Vrijeme leti... Mesija još ne dolazi... Koliko ćemo čekati prije nego što uzmemo tambure i sami krenemo u "obećanu zemlju".... :cool:

Ma globalizacija, sintetizacija i kapitalizam će nas sve pojest... Ne znam baš se nekako pesimistično osjećam... Za 10 godina čisto tamburaški bendovi će bit cirkuska atrakcija... :( Ma dobro neće bit valjda tako loše... Ili hoće...?

Znaš šta je potrebno...Potrebno je na godinu, dvije sve odj..., da prostiš, zavuć se u 4 zida sa pravom ekipom i radit...A to je jako teško napravit, samo nije nemoguće, nego smo svi mi u nekoj kolotečini gdje nema iskakanja, sve ide po nekoj ustaljenoj šabloni, a za tako nešto potrebno je upravo iskočiti iz te šablone....

Hrvoje
07-01-2007, 22:51
Bravo, zonzač! To je to... Treba se posvetit samo tome, a to ne ide lako... Tko će sad riskirat, odj... pos'o, gaže i sve i posvetiti se takvom projektu koji može, ali i ne mora biti uspješan... Možeš se nadati i tješiti tipa "kvaliteta mora biti prepoznata, priznata i nagrađena", ali nitko ti ne može garantirati da će taj "projekt" uspjeti...

Mislim da je bilo negdje diskusije i o tome može li se živjeti od glazbe... Živjeti od glazbe (tamburaške), a da ne gažiraš ili pišeš "kuruzu", a da se baviš tamburaškom glazbom (ne u orkestru, ne u folklornom ansamblu)... Ne znam, ne znam jel' bi to išlo...

Meni su zanimljivi Cinkuši koji su me oduševili idejama, pristupom, pjesmama, ali i razočarali kad sam ih čuo uživo... Stvar koju tamburaši rijetko sviraju, a efektna je i Cinkuši su je obradili - "Grad se beli" (međimurska)... "Grad se beli" je obradila i Azra...

_maestro_
08-01-2007, 00:03
... Treba se posvetit samo tome, a to ne ide lako... Tko će sad riskirat, odj... pos'o, gaže i sve i posvetiti se takvom projektu koji može, ali i ne mora biti uspješan...

s ovakvim razmišljanjem bolje je niti ne pokušavti ništa. riskirati GAŽU? :bonk: :sad:

Hrvoje
08-01-2007, 00:20
Joj, joj, opet cjepidlačiš i tražiš "greške u koracima"... Ovo o gažama sam rekao općenito, netko ima daytime job i svira gaže, netko samo svira gaže pa sam ovo "odje..... pos'o, gaže" mislio pod ono - odkantati "primarnu djelatnost" i posvetiti se "projektu"...

Al' dobro, ja sam već rekao da sam probao (i još uvijek rado prakticiram) sve općepriznate i popularne "smjerove" tamburanja - KUD, orkestar, bend (gaža - "estrada") - ne nužno tim redoslijedom... Svi ti smjerovi (stilovi) imaju i dobrih i loših strana, ali ne moraju nužno isključivati jedan drugoga...

I tako mi o Vujicsicsu žustro raspravljamo, hehe...

_maestro_
08-01-2007, 00:49
ma ništa tebi nije jasno.
tebi je ovo cjepidlačenje. ccc. ne nije. to je suština. al ti to ne kužiš.

Hrvoje
08-01-2007, 00:51
Oukej... Ti si skužitelj ja sam ne-skužitelj.... :rolleyes:

_maestro_
08-01-2007, 01:00
Oukej... Ti si skužitelj ja sam ne-skužitelj.... :rolleyes:
pa nisam ti ja kriv. sam uletavaš u sve to.

georges
08-01-2007, 03:09
Cudi me da nitko nije spomenuo Martu Sebastyen koja je suradivala sa Vujicicima. Ona je jedna od onih koji jako dobro predstavlja svoj folklor pred svijetskom publikom. U jednom od mojih postova sam vam napisao "... svirajte vi svoje..." , poslusajte sto Marta misli o toj temi :

http://www.tv5.org/TV5Site/musique/mondomix.php?id_artiste=493

Evo nekoliko imena pa progooglajte ako vas zanima sto Madzari imaju :

Muzsikas, Ferenc Sebo, Myhali Dresch, Gabor Gado ( straaaasan gitarista), Gabor Winand ( straaasan pjevac ), www.fono.hu , Kalman Olah ( straaasan pianista ), i jos puno puno toga ( nemogu se vise sjetiti nekih imena, uhvatite se linkova ), mix folklora, ciganske glazbe i suvremenog jazza. Istina je da su oni imali jednog Bartoka...

"... Go back to the ROOTS..."

Hrvoje
08-01-2007, 11:36
Hvala za linkove...

Za tu Martu Šebešćen (po Vuku :krez: ) sam prvi put čuo baš kad sam bio na stranici Vujičića (no offence Mađarima, al' ne da mi se više pisati po mađarskom pravopisu) - zanimljiv clip i posebno mi se sviđa što je Marta rekla da treba dati mladima taj izvoran folk, ali pitati i ljude sa sela - "jel' to to?" i jel' im se to sviđa... Ne treba prostituirati "selo" i narodnu glazbu (kako se to nažalost svuda i često čini) te je zagađivati nenarodnim elementima i instrumentima (doduše to se može napraviti na decentan i dobar način, jazz aranžmanima i pristup protiv toga NISAM, ali se može i nabaviti TURBO ritam sekcijom i TURBO samplovima, pitch-wheelom i slično - protiv toga JESAM)...

Što se tiče ovog "svirajte vi svoje"... Načelno se slažem, ali ne mogu primijeniti na sebe, jednostavno preveliki sam filantrop i volim razne narode, stilove i narodnu glazbu (i ostalu) i ne mogu se ograničiti samo na neki uski regionalni okvir glazbe...

E, da i jedan zanimljiv osvrt na koncert Vujičića u BG. http://www.vujicsics.hu/cikk.php?lang=en&cikk=52

danicam
08-01-2007, 15:12
Ej, Danice, kad već "saznaješ" stvari daj saznaj (ili napiši ak znaš) kaj znači Söndörgő i kak se to izgovara (na kojem slogu je naglasak i kak se izgovaraju "ö" i "ő").
ovako, frenda sam pitala, što znači Söndörgő - to je samo naziv, ne znači (navodno) ništa :) a što se izgovaranja tiče, ovdje radije neću ništa pričati, teško je ovako objasniti - slijedeći put pitaj nekog mađara ;)

što se Vujičića tiče, rade samo kao glazbeni sastav, ne bave se foklorom kao takvim (mislim ne rade baš kao folklorni ansambl s plesačima, i tako) :)

Hrvoje
08-01-2007, 15:17
Danica, ďakujem za informacie! :) Ili možda bolje - köszönöm. ;)

danicam
08-01-2007, 16:32
Danica, ďakujem za informacie! :) Ili možda bolje - köszönöm. ;)
nema na čemu ;) :D

_maestro_
08-01-2007, 22:38
što se Vujičića tiče, rade samo kao glazbeni sastav, ne bave se foklorom kao takvim (mislim ne rade baš kao folklorni ansambl s plesačima, i tako) :)

koliko znam, vujčići i nisu nikad bili folklorni ansambl, nego vokalni - instrumentalni koji je snimao folklorni materijal. imam neke njihove snimke gdje se uz glazbu, (namjerno snimljeno) čuju udarci plesnih koraka po podu, da bi se dobio dojam žive snimke s folklornog nastupa. osim svirača, snimali su i s pjevačkim grupama. ne znam jesu li to bile posebne grupe ili su ti pjevači bili dio ansambla vujičić.

danicam
09-01-2007, 13:39
koliko znam, vujčići i nisu nikad bili folklorni ansambl, nego vokalni - instrumentalni koji je snimao folklorni materijal.
pitala sam, u pravu ste maestro!

ne znam jesu li to bile posebne grupe ili su ti pjevači bili dio ansambla vujičić.
pjevači su bili dio ansambla! sada mislim surađuju sa vokalnim skupinami, ili sami pjevaju.