PDA

View Full Version : Početnička pitanja

Pages : [1] 2 3

hilc
24-05-2008, 16:17
Ovako ja bih svirao tamburicu al se dvoumim između prima i kontra.
Stara bi htjela da sviram kontru , meni se sviđa prim.
Pa bih vas molio stručno mišljenje koja ja bolja.

_maestro_
24-05-2008, 16:29
kao prvo, pozdrav novom članu.
kao drugo, odlična ideja da otvoriš ovakvu temu. često me je znalo zasmetati kad bi se netko na forumu ubacio s početničkim pitanjima u neku "ozbiljnu" temu.
riječ ozbiljno sam stavio pod navodnike, jer mislim da je početak i početničko sviranje vrlo ozbiljna i važna stvar za svakog tamburaša.

ako tema krene dobro, prikvačit ćemo je na vrh popisa, tako da bude uvijek na oku i dostupna svima.

kao treće, moj odgovor na tvoje pitanje:
najvažnije je ono što ti želiš. na kraju, ovako ili onako, svatko natjera na svoje, bez obzira na želje drugih, pa makar ti drugi bili i naši roditelji.

puno tamburaša je počelo svirati neku tamburu, koja je taj tren falila u orkestru ili ih je netko drugi nagovorio da baš to sviraju, pa su ipak s vremenom prešli na ono što sami žele.
neki ne znaju od početka koja tambura im se najviše sviđa i paše, pa se u prvo vrijeme traže. ti, ako si siguran u to da želiš prim, bolje za tebe.
što se tiče ostalih instrumenata, svaki pravi tamburaš ionako nauči svirati sve tambure, barem osnove.
sretno :)

hilc
24-05-2008, 16:30
Hvala na pohvali.
Valjda ću uspjet.

hilc
24-05-2008, 16:37
No hočete li mi molim vas odgovarat dalje na temu.

hilc
24-05-2008, 16:38
Usput ja bih svirao u "orkestru" mojeg kud-a.

_maestro_
24-05-2008, 16:42
No hočete li mi molim vas odgovarat dalje na temu.
vjerojatno hoće. ali ne odmah sada... pričekaj koji dan, ovaj forum nije tako brz i masovan.

hilc
24-05-2008, 16:46
Hvala na pomoći.
Pozdrav.

neo01
24-05-2008, 16:56
Maestro ima pravo,najbitnije je ono što ti želiš.Ako trenutno neznaš što bi,onda ti savjetujem da probaš svirati sve instrumente na neko vrijeme,recimo kontru na nekih mjesec dana,pa brač,pa bas i tako.Pa šta ti se svidi onda u tome nastavi :).Želim ti puno sreće u nalaženju pravog instrumenta za tebe :top:

klas
25-05-2008, 10:22
kada sam ja počeo svirat tamburu.....davno....:krez: ...počeo sam sa primom....i u glazbenoj školi je postojala jedna cura koja je svirala bas....a bila je baš neka slatka....i ja sam htio svirat bas, da bi bio što bliže njoj na probama.....onda je batorek rekao da ja nisam za bas i dao mi da ja sviram kontru.....
.............................
kako je on rekao,nisu svi ljudi za sve instrumente......vjerojatno je kao početniku najlakše učiti prvo prim,a kasnije se odlučiti koji instrument ti bolje leži
.

hilc
25-05-2008, 13:45
Mislio sam po vama koji je lakši za početnika.

ficekica
25-05-2008, 14:16
imam i ja jedno pocetnicko pitanjce za ovu pocetnicku temu :
gdje mogu nauciti svirati neki tamburaski instrument?

trebam napomenuti da bih trebala poceti od pocetka, jer nikad nisam ni probala nista takvo svirati
(gitaru znam, ali to je vec nesto drugo...) :krez:
nisam vise ni tako mlada :bonk:

hilc
25-05-2008, 14:38
Možda ti je sad najlkaše naučit kontru.

DUGI
25-05-2008, 15:33
Najlakse ces bass to ti je onaj najmanji......:bonk:

Nekuzim zasto trazis sto je najlakse a mozda si bas rodeni basista?

ficekica
25-05-2008, 15:38
znam koji je koji instrument...:D bez brige...meni ne trebaju takve instrukcije...:krez: :krez: a i brat mi je tamburas...:D

voljela bih nauciti dobro svirati basprim ili bas...:D

hoce li mi netko pomoci i reci gdje bih to mogla...:bonk:

_maestro_
25-05-2008, 15:40
u nekom kudu ili orkestru... kao i tvoj brat.

_maestro_
25-05-2008, 15:45
Nekuzim zasto trazis sto je najlakse a mozda si bas rodeni basista?

kao boro bobić :D
krenuo od prima, preko basprima, kontre, čela.
na kraju se zaustavio na basu. i eno ga sad. vrhunski basist.

cijeli taj proces traženja kod njega je trajao 3 i pol godine.
sasvim slučajno se dogodilo da tadašnji basist u orkestru gdje je boro svirao nije mogao odsvirati neke makedonske stvari (neparni ritam i te spike) pa je boro išao probati. :cool:

ficekica
25-05-2008, 16:01
u nekom kudu ili orkestru... kao i tvoj brat.

hvala maestro :D

samo, nisam ja bas tako mlada :krez: , a da dodem u neki kud tamo su pretezno svi klinci :krez: ... nemam ja nikaj protiv njih, ali bi mi bilo malo neugodno...:bonk:
a osim toga ne znam ni koji bih kud izabrala... :krez:

ima li jos kakva opcija osim kud-ova ili orkestra?

Hrvoje
25-05-2008, 16:04
Vidiš, sinula mi je ideja - da se organizira "Večernja škola" za tamburaše-početnike koji su "promašili vlak" da se tak izrazim, dakle nisu više klinci, a htjeli bi naučiti svirati tamburu (da ne napišem tamburicu :krez: ). Mislim da bi se našlo "učenika"...

ficekica
25-05-2008, 16:08
hrvoje, ideja ti je bas dobra i ja bih je odmah podrzala...:top: :top:

to je za nas malo starije :krez: koji su sada dobili zelju i volju da se u tom polju obrazuju... :D
bilo bi dosta ucenika, vjerujte mi...
ako nesto takvo ikad organizirate, javite mi svakako...zainteresirana sam... :D

ficekica
25-05-2008, 16:13
kolika je sansa da se ta ideja zbilja i realizira??? :D

Nicolaus
25-05-2008, 16:16

samo, nisam ja bas tako mlada :krez: , a da dodem u neki kud tamo su pretezno svi klinci :krez: ... nemam ja nikaj protiv njih, ali bi mi bilo malo neugodno...:bonk:
a osim toga ne znam ni koji bih kud izabrala... :krez:

ima li jos kakva opcija osim kud-ova ili orkestra?

Prije pola godine ja sam svirao sa djecom od 1 do 6 razreda osnovne škole i ne vidim tu nikakav problem, metodika učenja je ista za sve...VOLJA je ono što se traži , te samo VJEŽBA i VJEŽBA!

ficekica
25-05-2008, 16:23
Prije pola godine ja sam svirao sa djecom od 1 do 6 razreda osnovne škole i ne vidim tu nikakav problem, metodika učenja je ista za sve...VOLJA je ono što se traži , te samo VJEŽBA i VJEŽBA!

hvala na ohrabrenju Nicolause :D

samo ne znam za koji bih se kud odlucila...:bonk: treba mi netko tko ce imati dosta strpljenja sa mnom... :krez: ...koji bi mi kud preporucili...:D

a osim toga, razmatram i ostale opcije gdje se moze nauciti svirati... :D
ima li jos mozda neku ideju ili opciju osim te dvije da mi kaze...:D

_maestro_
25-05-2008, 16:26
Vidiš, sinula mi je ideja - da se organizira "Večernja škola" za tamburaše-početnike koji su "promašili vlak" ...
za to treba samo netko s više mota, poslovnog duha i organizacijskih sposobnosti nego što imam sam.
da sam ja bio za nešto, pokrenuo bih odavno u zagrebu ono što je batorek napravio u osijeku. ali nisam, iako su me nagovarali neki. jbg. :(

ficekica
25-05-2008, 16:28
a bas mi je zao...:( ocito nista onda od realizacije te ideje... :sad: :sad:

a vec sam se bila poveselila...:D

bando
25-05-2008, 16:30
Vidiš, sinula mi je ideja - da se organizira "Večernja škola" za tamburaše-početnike koji su "promašili vlak" da se tak izrazim, dakle nisu više klinci, a htjeli bi naučiti svirati tamburu (da ne napišem tamburicu :krez: ). Mislim da bi se našlo "učenika"...

Batorek je jedno vrijeme imao takvu grupu, bilo ih je mislim 5... Sada su naučili osnove pa vježbaju sami kod kuće :D

EDIT: Sad kad sam došao do maestrovog posta sam vidio da je spomenuo to

ficekica
25-05-2008, 16:33
a ima li jos netko kakvu opciju osim kud-ova i orkestara? :D

ficekica
25-05-2008, 16:40
nedavno sam cula da ima navodno neka glazbena skola u kojoj ima i tamburaski smjer :D zna li netko nekaj o tome? :D

_maestro_
25-05-2008, 16:46
nedavno sam cula da ima navodno neka glazbena skola u kojoj ima i tamburaski smjer :D zna li netko nekaj o tome? :D
ima na ovoj temi:
http://www.forum.tambura.com.hr/showthread.php?t=912&highlight=Miladin

ficekica
25-05-2008, 17:02
mislis li da je to bolje za mene ili neki kud... onako iskreno :D

klas
25-05-2008, 17:55
Batorek je jedno vrijeme imao takvu grupu, bilo ih je mislim 5... Sada su naučili osnove pa vježbaju sami kod kuće :D

bilo ih je 6.....iz Josipovca svi.....
...pa i sada ima starijih svirača kod Batoreka....
svaki puta kada imamo probu KUD-a ponedjeljkom, u pola 9 zadnji koji izađe iz prostorije je jedan stariji gospodin sa štapom....ima cca 65-70 god...
...jednom sam pričao sa njim i rekao je kako je cijeli život imao želju naučiti svirat tamburu....i sada mu se ta želja ispunila...i nije mu nikakav problem što svira sa djecom koja imaju oko 12-13 godina...
.................
a i oni koji još sviraju kod Batoreka znaju i za "Poštara"....čovjek ima oko 35 god i uči svirat tamburu...i dobar je basprimaš....

ficekica
25-05-2008, 18:04
ovo me je bas ohrabrilo :D znaci, ima nade i za mene :krez:
samo osijek mi je ipak malo daleko...:krez: meni treba nekaj u zagrebu...:D

da li je bolje onda upisati takvu neku skolu (kakvu mi je maestro rekao detaljnije) ili se bolje uclaniti u neki kud ??? :please: :confused: :surrender:

dROGAR
25-05-2008, 18:14
ako ti je buraz tamburas i ako znas đitru svirat, onda njega uvati da ti pokaze nesto

samo mislim da ne znas koji bi instrument svirala ! ! !

ak znas gitaru, po meni bi onda kontra bila neki logican izbor (po meni, posto ne znam nista drugo)
a mozda bi i dobar izbor bio bratov instrument,pretpostavljam da ga ima,pa kad on vjezba, malo se slepas, probavas sto on radi itd...

malo off...

jedan moj frend je zabrijo kak ce kupit bas gitaru,pa ce ono za dva mjeseca moc ic na gaze s frendom koji svira

vecina ljudi koji kazu da zeli naucit svirat tamburu (ili bilo koji instrument, nije bitno sad) ne kuze da to nije mjesec dana i evo ja znam svirat

to traje godinama

_maestro_
25-05-2008, 18:16
u glazbenoj školi se radi individualno i temeljitije, opsežnije. cijela priča i košta, parsto kuna mjesečno. proces traje barem 2 godine (samo osnove) i napredovanje je usklađeno s mogućnostima učenika, iako postoji program kojeg treba savladati.

u kudu je druga stvar. svira se u grupi, nema baš puno vremena za individualni rad. ne radi se na teoriji, težište je na savladavanju programa kojeg kud izvodi.
samim sviračima je ipak otvorena mogućnost da pohvataju "između redova" nešto od onoga za što je u glazbenoj školi predviđena posebna satnica. (prvenstveno na čitanje nota, nešto malo teorije i slično).

osobno svoj rad u kudu s početnicima doživljavam kao ubrzani, forsirani tečaj osposobljavanja za odrađivanje programa kuda. kroz to, zavisno od kapaciteta pojedinca može se postići i nešto više.

trebaš sama odabrati što ti više paše.

ficekica
25-05-2008, 18:32
samo mislim da ne znas koji bi instrument svirala ! ! !

znam koji bih instrument svirala :D to je basprim :D voljela bih ga bas dobro nauciti...:D

buraz mi je prije svirao kontru, a sad vec neko duze vrijeme svira bas :D

njega cu pitati da mi poklaze i kako se svira bas :krez:

ficekica
25-05-2008, 18:36
vecina ljudi koji kazu da zeli naucit svirat tamburu (ili bilo koji instrument, nije bitno sad) ne kuze da to nije mjesec dana i evo ja znam svirat

to traje godinama

znam ja da to traje godinama i spremna sam na to... ne mislim da se to za par mjeseci nauci i da se odmah moze po gazama ici...:krez: bez brige, svijesna sam da treba puuuuuuno truda i vjezbe...:bonk: ali imam veliku volju ... :D

ficekica
25-05-2008, 18:40
u glazbenoj školi se radi individualno i temeljitije, opsežnije. cijela priča i košta, parsto kuna mjesečno. proces traje barem 2 godine (samo osnove) i napredovanje je usklađeno s mogućnostima učenika, iako postoji program kojeg treba savladati.

u kudu je druga stvar. svira se u grupi, nema baš puno vremena za individualni rad. ne radi se na teoriji, težište je na savladavanju programa kojeg kud izvodi.
samim sviračima je ipak otvorena mogućnost da pohvataju "između redova" nešto od onoga za što je u glazbenoj školi predviđena posebna satnica. (prvenstveno na čitanje nota, nešto malo teorije i slično).

osobno svoj rad u kudu s početnicima doživljavam kao ubrzani, forsirani tečaj osposobljavanja za odrađivanje programa kuda. kroz to, zavisno od kapaciteta pojedinca može se postići i nešto više.

trebaš sama odabrati što ti više paše.

puuuuuuuno ti hvala maestro sto si si dao truda i sve mi u detalje objasnio:D
razmisliti cu malo o svemu i onda donijeti odluku gdje cu :krez: ali, nikako necu odustati od svoje namjere da naucim svirati :D

hvala i svima drugima na savijetima :D

ficekica
25-05-2008, 18:41
Bas je iz anatomskih razloga najidealniji izbor za žensko.

zasto???
objasni, please!

ficekica
25-05-2008, 18:56
aaaaaaaa sad mi je jasno :krez:
hvala ti :D

a ako je neka cura mala (nisam ja) treba sa sobom nositi klupicu :krez:
i naci nosaca :D

_maestro_
25-05-2008, 19:17
Hmmm. Objesi si basprim oko vrata a zatim stani pored basa i bit če ti jasno:rolleyes:
ma bravo! baš su sise najveći problem tamburašica. :bonk: :krez:

DUGI
25-05-2008, 20:07
znam koji je koji instrument...:D bez brige...meni ne trebaju takve instrukcije...:krez: :krez: a i brat mi je tamburas...:D

voljela bih nauciti dobro svirati basprim ili bas...:D

Sorry al nisam mislio na tebe vec na ovog koji je zapoceo temu i znam da ti je brat tamburas!

cigankusa
25-05-2008, 20:11
pa mogu iz iskustva reći da mogu biti vrlo problematične kad smo već kod toga...:bonk: :bonk: al fakat...:krez:
mislim na sisice:PP

tamish
25-05-2008, 20:28
ma bravo! baš su sise najveći problem tamburašica. :bonk: :krez:

@TUNA & Cigankuša...

Dragi moji, na basprimu sam viđao vlasnice kolosalnih pluća, sa kojima bi (po vama) imale grdnih problema i sa sviranjem cimbaloma...denf...denf...ipak sa basprimom nisu imale problema!:)

dROGAR
25-05-2008, 20:43
znam koji bih instrument svirala :D to je basprim :D voljela bih ga bas dobro nauciti...:D

buraz mi je prije svirao kontru, a sad vec neko duze vrijeme svira bas :D

njega cu pitati da mi poklaze i kako se svira bas :krez:

ako kreces ispocetka, onda bi to po meni bilo "gubljenje vremena", bolje se uvati braca (ili nekog drugog otoka :bonk: ) i samo to sviraj

a sto se tice volje,to je mozda i najbitnije,uz sve ostalo...iako i ta volja nakon nekog vremena zna oslabit ili se cak i izgubit, ako se ne pokazuje neki napredak, a tu onda nastupa strpljenje....:D

ficekica
25-05-2008, 20:43
Sorry al nisam mislio na tebe vec na ovog koji je zapoceo temu i znam da ti je brat tamburas!

ma ne moras mi se ispricavati :D
znam da ti to nisi mislio na mene :D nego na onog drugog lika koji je poceo ovu temu... :krez:
ipak sam to napisala da se zna, onako opcenito i da ne bi bilo zabune... :D

cigankusa
25-05-2008, 20:46
okej okej, nije da se žalim, al nije da ponekad ne smetaju...recimo dok sviram dangubicu....nemoguće mi je ak nemam neku špagu il ak ne sjednem....il je to možda samo neki moj unikatni poremećaj:bonk: :bonk:

ficekica
25-05-2008, 20:47
ako kreces ispocetka, onda bi to po meni bilo "gubljenje vremena", bolje se uvati braca (ili nekog drugog otoka :bonk: ) i samo to sviraj

ma bas sam mislila ionako usput nauciti, tek toliko sebi za gust :D ako mi brat bude htio dati instrukcije...
:krez:

ficekica
25-05-2008, 20:49
Treba se početniCe na sve upozoriti. Da nebude kasnije "e da sam znala...".:D

svijesna sam tog i sama...:D ipak hvala na upozorenju... :krez: :krez:

ficekica
27-05-2008, 19:57
...recimo dok sviram dangubicu...

evo jedna fotkica gdje nasa Cigankusa svira dangubicu ... :D
stvarno joj dobro ide :top:

tamish
27-05-2008, 20:01
... nasa Cigankusa svira dangubicu ... :D
stvarno joj dobro ide :top:

...meni ...odavde...izgleda ko bendžo!!!:krez:
:top:

ficekica
27-05-2008, 20:10
...meni ...odavde...izgleda ko bendžo!!!:krez:
:top:

tako samo izgleda... :bonk: vjeruj mi, to je dangubica...:D
bila sam na tom nastupu nedavno :D
a sandra svira bubanj...:D

Tommy
30-05-2008, 16:56
Pošto je tema početnička pitanja,nisam početnik kaj se tiče tambura,al sam početnik kaj se tiće samice(je tambura,al nisam znal kak bi se izrazil red iznad),pa jel ima ko hvatove u nekom zapisu il nekaj za samicu,neke pjesme, i nek mi veli kaj je važno za to svirat?

bando
30-05-2008, 18:39
Sviraj one jednostavne iz koreografija, Ćiro i slično.

Tommy
01-06-2008, 14:59
Evo nešto za tebe.

http://img144.imageshack.us/img144/4052/samicavw5.th.jpg (http://img144.imageshack.us/my.php?image=samicavw5.jpg)

Za sad je loše kvalitete, nemam skener kod sebe pa sam sliko s foticem. Kad se docepam skenera, poslat cu ti i note za neke pjesme (10 listova).

To sam sve dobio na jednom bjelovarskom seminaru od profesora V. Martinića.

E hvala ti!Vidi se sve dobro na ovoj slici!!!

zeljko
04-06-2008, 19:50
raspitaj se u pučkom otvorenom sveučilištu !!!!!!!:D :top:

bando
04-06-2008, 20:04
Jur velkom :top:

Evo jedno pocetnicko pitanje od mene:

Imam 14, blizu 15 godina. Je li proslo moje vrijeme za upis u glazbenu skolu?

Nije, samo se požuri jer su ti prijemni ispiti i upisi jako brzo!

_maestro_
05-06-2008, 15:34
bando je vjerojatno mislio na srednju glazbenu školu. tamo treba nekog vraga znati odsvirati kod upisa...
za upis u nižu glazbenu, opet se radi provjera sluha, osjećaja za ritam i glazbene memorije.
za to se ne treba pripremati, to imaš ili nemaš...

bando
05-06-2008, 18:15
Ako planiraš upisati osnovnu glazbenu (6 godina), onda ti za upis u prvi razred ne treba baš ništa, dođeš i pojaviš se.

Ako želiš upisati PR.1 (ubrzani razred u kojem sabiješ prve tri godine osnovne glazbene škole, s tim da imaš već nekog glazbenog iskustva) onda moraš nešto otpjevati, nešto ritma otkucati, ništa posebno, da vide da imaš neke veze s glazbom...

Za sve dalje (PR.2 - zadnje 3 godine osnovne glazbene, srednja glazbena) potrebno je proći prijemni ispit. Nije teško ali je nemoguće ako si samo tamburaš i nikad nisi čuo za kvintakorde i sl. To uzmeš 10ak sati instrukcija iz solfeggia i klavira, ali sad bi se trebao jako požuriti ako želiš ići u glazbenu na jesen.

Za srednju glazbenu ti treba više znanja i dosta razvijen sluh. Boli njih patka (kako _maestro_ voli reći :krez:) što ti prepoznaješ stupnjeve, tj. akorde u nekoj pjesmi koju dosad nisi čuo (npr. ako si kontraš), nego trebaš znati neke druge stvari koje njih zanimaju (obrati akorda, intervali, terminologija). S tim da moraš prvo položiti osnovnu glazbenu, a tek onda ići na prijemni za srednju, ispiti su istog oblika. Debilno, ali tako je. Ako si u ZG mislim da ćeš moći tako, ali negdje drugdje, npr. kod nas u OS, moraš prvo završiti u dvije godine osnovnu (PR.1 i PR.2) pa tek onda možeš u srednju. I to je najbrži način. Opet debilno.

Za akademiju moraš proći prijemni ispit, ne moraš imati završenu nikakvu glazbenu školu.

Eto, ti biraj gdje si ti.

bando
05-06-2008, 20:22
Onda je za tebe PR.1 :top:

PEJIN
05-06-2008, 22:32
Ovako ja bih svirao tamburicu al se dvoumim između prima i kontra.
Stara bi htjela da sviram kontru , meni se sviđa prim.
Pa bih vas molio stručno mišljenje koja ja bolja.

kontra je bolja definitivno ,imaces vise posla budi siguran:top:

bando
05-06-2008, 22:53
kontra je bolja definitivno ,imaces vise posla budi siguran:top:

:mad: :mad: :mad:

klas
06-06-2008, 15:11
Cini se da je kontrasa veoma malo u odnosu na primase...

malo nas je, al nas ima...nije važno srušit ćemo snove svima....:bonk:

Hrvoje
06-06-2008, 15:29
malo nas je, al nas ima...nije važno srušit ćemo snove svima....:bonk:

Kaj to si naučio za Austriju, btw, totalni offtopic, al' jeste uzeli onda ATA karnet ili...? Kad pičite gore?

hilc
08-06-2008, 07:55
Ma i meni se više sviđa sad kontra kad sam ju ćuo.

ficekica
08-06-2008, 15:47
Ma i meni se više sviđa sad kontra kad sam ju ćuo.

onda se posveti kontri...:D lako poslije jos neki instrument naucis kad usavrsis kontru...:ples:
... moj je brat poceo s kontrom pa zavrsio kao basista...:D :D

...vec neko duze vrijeme znam da zelim nauciti svirati basprim (brac)... :D

nikicac
09-06-2008, 13:21
Prije tri godine sam počeo svirati gitaru onako po akordima u zadnjih par mjeseci zapalio se za mandolinu i nakon početničkih problema s notama nisam niti loš.Volim slušati slavonsku glazbu i ponešto čak i odsviram na mandolinu (za svoju dušu) crne oči,ako zora ne svane,ne dirajte mi ravnicu,kuća na kraju sela...E sad bi htio naućiti prim i tu nastadoše problemi.Nakon prelistavanja kojekakvih foruma skužih da i ne znam uoće šta bi ja to htio svirati. Prim e,d,g kontra ova-ona.Bio bih zahvalan nekome iz Zg tko bi imao mrvicu vremena (i želje) da mi pokaže razliku između tih primova.I da ja uopće skužim šta bi to htio (ili šta mi najviše paše) prije no što se odlučim nešto kupiti.
PS note slavonskih pjesama ili dalmatinskih za manolinu uvijek dobro došle

nikicac
10-06-2008, 11:35
Ti hočeš "E" prim :top:

Ima neko objašnjenje uz ovaj e-prim.Zašto misliš da bi to htio

Vedran
10-06-2008, 12:06
Ima neko objašnjenje uz ovaj e-prim.Zašto misliš da bi to htio

Pa recimo da je e-prim nekakav neslužbeni standard. Ali želiš li ti uopće svirati prim?

ej00jesence
15-06-2008, 19:22
Nema ti tu određeno. Držiš ju kako je tebi najbolje!

ej00jesence
15-06-2008, 19:26
A sviraj onda onu na kojoj si naucio!!

primas1
15-06-2008, 19:33
najbolje ti je svirati na onoj koja tebi najbolje paše i zvuča.., a ako se odlučiš za neku drugu, onda ti treba vremena da ti se ruka privikne na novi oblik.., al s vremenom uhvatiš grif...

ej00jesence
15-06-2008, 19:37
Ja dok sam sviro gitaru, sviro sam s rogom. Nema sanse da se naviknem na trokutastu.

bando
15-06-2008, 20:05
Probaj naći trokutastu trzalicu (ne ono neko sunce :krez: ) ali deblju, nisam siguran tko točno takve prodaje ali znam da negdje ima (mislim da čak ima i takvih DK, mogu se raspitati). Puno su deblje od gitarskih i malo drugačijeg oblika, daju sasvim zdrav ton, pa ako ti je teško prebacivati se na duguljastu, probaj s ovom. Ja znam jednog dobrog tamburaša koji se prebacio sa tih duguljastih trzalica na tu trokutastu.

bando
15-06-2008, 22:22
Ne mora biti. Ovaj momak svira u TS Triola.

saky
15-06-2008, 22:44
Budimo realni, SVI od pocetnika i amatera do profica, svi sviraju s dugoljastima.

Budimo realni, pricas bedastoce..evo ti jedan linkic pa prouci malo..trzalice su isprobane i meni osobno odlicne..

http://www.dugainpicks.com/

Ivso
16-06-2008, 22:27
Svaki tamburaš svira drugačije tako da je najbolje svirat kako tebi odgovara i kako dobivaš bolji ton

_maestro_
03-07-2008, 14:28
U ovoj temi sam vidio potencijal da postane tema korisna početnicima.
Znači tema na kojoj bi početnici postavljali svoja pitanja, a iskusniji i napredniji odgovarali.

Zbog toga sam i temu zalijepio na vrh podforuma, da bude svima uočljiva i lagana za naći.

I šta se počelo događati?
1. Odgovore i savjete su počeli davati početnici. Nije baš neka fora. Bolje da odgovaraju oni koji imaju nešto konkretno, umjesto da se sve pretvori u nagađalište tipa: ak ne znaš note, najbolje je svirati kontru...
2. Ovo oftopičarenje o sisama i tamburama nastavite u kućerku u sremu ili nekoj sličnoj forumskoj birtiji.

Turbo Grom
03-07-2008, 14:42
Izvini stvarno, neće se ponoviti.

A kad smo kod pitanja, ovo će da zvuči glupo ali šta ćeš - šta je čelo a šta čelović? *nekicrvenećismajli*

_maestro_
03-07-2008, 14:58
ma pišite vi, samo nemojte "kvariti" temu. ima drugih tema gdje se može brbljati do mile volje.

čelo valjda svi znaju šta je. instrument naštiman oktavu više od basa i oktavu dublje od a-brača.
postoje 2 izvedbe čela: ručno i stojeće
ručno čelo se puno češće susreće. ima korpus gitarskog oblika.
stojeće čelo ima oblik tamburaškog basa, samo je znatno manji. zamišljenop je da se svira u sjedećem položaju pri čemu je instrument oslonjen na pod (nožica kao kod basa) i na unutarnju stranu lijevog koljena svirača.
u stvari, situacija je potpuno analogna s violončelom.

čelović je samo drugi naziv za instrument kojeg znamo kao e-brač (e-basprim). štima se za kvintu više od čela iliti za oktavu dublje od prima.
izraz čelović se češće koristi kod g-štima tambura (tamo bi to bio d-brač) i kod troglasnog janković štima.

!martina.
03-07-2008, 16:37
Imam ja par pitanja...

Koji je bio prvi stim za tamburu?

Koji je po vama bolji i zasto?

Turbo Grom
03-07-2008, 19:50
E maestro hvala puno! Znam šta je čelo ali me uvijek bunio termin čelović :top: Sad kapiram da je to sinonim trećeg brača (e ili d). Hvala još jednom :)

ficekica
04-07-2008, 14:14
mislim da sam si nasla skolu za ucenje sviranja tambure (basprima) :D
samo jos trebam prouciti sve detalje u vezi toga.... :D

zato se ovim putem zelim zahvaliti maestru i sakyu na sugestijama i savijetima i ivanu ZU koji mi pomaze pronaci pravi instrument za mene :D

veliko hvala :D

ako ovo nije pravo mjesto za moju zahvalu, slobodno ju premjestite negdje da ju vide svi koji ju trebaju vidjeti... :D

drabotic
06-07-2008, 12:00
jel ima netko hvatove za kontru da skenira i stavi ili znate gdje ih mogu skinuti?

tnx

Hrvoje
06-07-2008, 12:27
Poslao sam ti PM...

Gigi
07-07-2008, 07:10
Ljudi jel vama u ovo vrijeme više pucaju žice?!?
Možda zbog toplijeg vremena... Meni ovaj vikend pukle 2 prve, druga i treća na braču...

saky
07-07-2008, 14:41
sta fali klarinetu? to je prekrasan instrument, takodjer bilo bi super da si i bilo sta drugo upisao..samo puno volje i vjezbanja i sve ce biti super :) pozdrav!

Benito
07-07-2008, 15:40
Apsolutno, klarinet je jedan predivan instrument sa ooooogromnim mogućnostima. Btw, ja sam također upisao i završio te pripremne razrede i to baš za klarinet. Nisam nastavio sa srednjom jer sam krenuo na faks i nije bilo vremena za oboje. Zapravo, mislim da u stvari nije bilo volje, ubila mi ju je profesorica... U svako slučaju Stiv, drži se, uporno vježbaj i garantirano će ti se isplatiti! I još jedna stvar, posebno pazi na solfeggiu, to će ti kasnije biti od jako velike koristi! :top:

bando
07-07-2008, 18:40
I još jedna stvar, posebno pazi na solfeggiu, to će ti kasnije biti od jako velike koristi! :top:

Je, bit će ti koristan, ali ako budeš sam kopčao stvari. U glazbenoj ćeš naučiti i solfeggio i tehniku na klarinetu, ali ćeš sam morati naučiti kako primijeniti jedno na drugo. Veliki minus glazbene škole. To je samo jedna od loših strana glazbene, ali naravno, ima i puno dobrih stvari.

malena
09-07-2008, 12:22
Klarinet je super instrument, a u krajnjoj liniji, mozes i s klarinetom svirati uz tamburase a da to bude i vise nego odlicno (primjer: Zagrebacki tamburasi) :krez::krez: samo za to trebas jos malo vjezbati :rolleyes:

Petar
09-07-2008, 20:37
Mali dodatak, ispravak točnog navoda: primjer Mimica :top:

hilc
10-07-2008, 12:25
Ej ljudi jel 1000kn puno za kontru?

buky1
10-07-2008, 12:30
kakvu, možda ovakvu?:D:D http://forum.tambura.com.hr/showpost.php?p=45301&postcount=6

hilc
10-07-2008, 12:33
Ni slučajno takvu.Od ku ta sa smetlišta?

Vedran
10-07-2008, 12:49

Za nekoga tko postavlja pitanje sa "Ej ljudi jel 1000kn puno za kontru?" ovo gore je potpuno neprimjereno, ali očekivano pitanje.

Za 1000 kn ne možeš kupiti ništa puno bolje od ove kontre (http://forum.tambura.com.hr/showpost.php?p=45301&postcount=6) (barem prema stanju u kojem se nalazi).

hilc
10-07-2008, 12:51
Za nekoga tko postavlja pitanje sa "Ej ljudi jel 1000kn puno za kontru?" ovo gore je potpuno neprimjereno, ali očekivano pitanje.

Za 1000 kn ne možeš kupiti ništa puno bolje od ove kontre (http://forum.tambura.com.hr/showpost.php?p=45301&postcount=6) (barem prema stanju u kojem se nalazi).

Gdje da kupim normalnu tamburu po normalnoj cijeni.

buky1
10-07-2008, 12:52

pa ajd stavi sliku pa da vidimo kakva je ta za milju kuna

_maestro_
10-07-2008, 12:55
Gdje da kupim normalnu tamburu po normalnoj cijeni.
kod normalnog graditelja instrumenata - novu.
od nekog normalnog vlasnika (tamburaša) - rabljenu.

i imaj u vidu da tambure nisu kao auti, pa da im s kilometražom i godinama pada vrijednost ili cijena.

za 1000 kuna ne možeš kupiti kontru. pogotovo ne normalnu. :D
za 3-4 tisuće već da.

hilc
10-07-2008, 12:58
kod normalnog graditelja instrumenata - novu.
od nekog normalnog vlasnika (tamburaša) - rabljenu.

i imaj u vidu da tambure nisu kao auti, pa da im s kilometražom i godinama pada vrijednost ili cijena.

za 1000 kuna ne možeš kupiti kontru.
za 3-4 tisuće već da.

Ajde tako je!!! Al di da kupim?

_maestro_
10-07-2008, 13:00
Ajde tako je!!! Al di da kupim?
pa jebemu... pogledaj podforum majstori glazbalari, odaberi majstora, dogovori se...
pogledaj male oglase na forumu, a i šire.

Vedran
10-07-2008, 13:01
pa jebemu... pogledaj podforum majstori glazbalari, odaberi majstora, dogovori se...
pogledaj male oglase na forumu, a i šire.

Iskreno, ne vjerujem da će netko praviti novu kontru za 1000 kn. Možda, ali čisto sumnjam. Za tu lovu osobno ne bih prodavao ni kontru u dijelovima, a kamoli gotovo instrument.

Ali vrijedi probati.

_maestro_
10-07-2008, 13:03
ma napisao sam mu da očekuje cijenu od 3-4 tisuće kuna.

hilc
10-07-2008, 13:04
http://www.glazbeni-oglasnik.com/pregled_oglasa/gitare_i_tamburice_akusticne_i_tamburice/ponuda/1/

dROGAR
10-07-2008, 13:50
550€ = ~4000kn
di je ta za 1000kn ili ja ne vidim dobro :eek:

Hrvoje
10-07-2008, 13:57
550€ = ~4000kn
di je ta za 1000kn ili ja ne vidim dobro :eek:

Ne vidiš dobro... :krez:

C/P
08.07.08. 20:57
Prodajem dvije kontre, svaka 1000 kn, Nasice

Hiper
10-07-2008, 14:14
ja svoju kontru kupio za :400 kuna i mobitel koji vrijedio 400 i platio 250kn popravak -konjic,kobilica .... sve zajedno 1050 ... e da i torbu sam doplatio josh 250 ;)

i fino lupa ;) nije top topova ali je ciganjska :P

_maestro_
10-07-2008, 16:33
to za 1000 kuna il je ukradeno il je nešto u rangu s onim što je buky poslikao.

kupujem porše 911 za 1000€... :)

dROGAR
10-07-2008, 17:14
fak
pa nije bilo tog oglasa

a dobro, enivej
a di je slika od te kontre???

i zanima me ova od hipera :o

tamish
10-07-2008, 18:07
http://www.glazbeni-oglasnik.com/pregled_oglasa/gitare_i_tamburice_akusticne_i_tamburice/ponuda/1/

Ta s oglasa ima gitarski korpus, i na gornjoj dasci se vide tragovi nekadašnje kobilice gitarske, baška što je nalivena domaćinski parquette-lakom:krez: ko da je džaba!!!

_maestro_
10-07-2008, 22:07
a jok tamish.
ta za 1000 kuna (135 €) nema sliku.

ova o kojoj ti pričaš, bivša gitara se prodaje za 550 €.

@hilc: normalnu kontru za 1000 kuna jednostavno ne možeš kupiti.

tamish
10-07-2008, 22:22
...ta za 1000 kuna (135 €) nema sliku.

ova o kojoj ti pričaš, bivša gitara se prodaje za 550 €.

Stoji da za te novce nemoš naći normalnu....al ako od nje "ima 'leba", tj ako dođe "Kocki na astal" sa parsto uloženih eur, izađe nešto za manje novce, a bolje od ove sa slikom...

Hiper
12-07-2008, 01:46
fak
pa nije bilo tog oglasa

a dobro, enivej
a di je slika od te kontre???

i zanima me ova od hipera :o

http://forum.tambura.com.hr/showthread.php?t=1131

evo ti je ;)

buky1
14-07-2008, 17:00
Kvintni krug, jel bi mogao netko to objasniti onako po balkanski, da i budala shvati:krez::D

EDIT: ovo pitam pošto vidim da zadnji dana ima ljudi na forumu al ništa ne pišu, pa nek pomažu neznalicama... a ne samo se tu prenemagat :D

ingvarr
14-07-2008, 17:44
Kvintni krug, jel bi mogao netko to objasniti onako po balkanski, da i budala shvati:krez::D

EDIT: ovo pitam pošto vidim da zadnji dana ima ljudi na forumu al ništa ne pišu, pa nek pomažu neznalicama... a ne samo se tu prenemagat :D

Pogledaj na mail.

Pozdrav,

I.

_maestro_
14-07-2008, 18:11
1950

ev ti ga na. :krez:

pomoću kvintnog kruga se objašnjava međusobni odnos, povezanost iliti srodnost tonaliteta.
ovo je samo grafički prikaz tonova složenih u kvintni krug, da se vidi njihov međusobni odnos.
između bilo koja 2 susjedna tona na tom krugu, interval je čista kvinta.
s vanjske strane kruga su durski tonaliteti, njih ukupno 12.
s unutarnje strane kruga su prikazani njihovi paralelni molovi.
možemo primjetiti da je i na vanjskom i unutarnjem krugu redoslijed slova isti (C, G, D...), samo ne počinje u istoj točki.

ako krenemo u smjeru kazaljke na satu od vrha kruga (C-dur), svaki slijedeći tonalitet ima jednu povisilicu više (G-dur ili e-mol ima jednu, D-dur ili h-mol 2 itd...)
u suprotnom smjeru, povećava se broj snizilica.
na dnu kruga su prikazani tzv. enharmonijski tonaliteti, koje je moguće prikazati i sa snizilicama i s povisilicama. to su h, fis, cis odnosno ces, ges, des dur tonaliteti.

u nekoj jednostavnoj varijanti, odaberemo pjesmuljak sa 3 akorda. recimo, ajde kato, ajde zlato...
ako tu pjesmu sviramo iz d-dura, pojavljuju nam se još 2 dura (g i a). ovdje d, g i a predstavljaju toniku, subdominantu i dominantu.
na krugu je tonici susjed suprotno od smjera kazaljke sata subdominanta, a s druge srane susjed je dominanta.

i sad se pojavi ženski vokalni solist kojemu je ta pjesma u d-duru preduboka i kaže ti da sviraš to u a-duru. znači a dur postaje tonika, susjedi s kruga subdominanta i dominanta... d je subdom., e je dominanta.
ako dama recimo preferira b-dur, točku B proglasiš tonikom. susjed Es je sudominanta, a drugi susjed F je dominanta. i samo operi...

to bi bila jedna jednostavna primjena kruga. tako možeš bilo koji ton proglasiti tonikom, a svi ostali odnosi ostaju nepromijenjeni.

primjer neke pjesme s više akorda...
recimo čest slučaj imamo kad se akordi nižu po krugu. moja mala nema mane, evo banke, i puno drugih pjesama negdje u refrenu imaju niz:
em (E7) - am - D - G pa skok na H i povratak na em...
ti tonovi su na krugu susjedni, i ako krug imamo u glavi, svejedno nam je sviramo li to iz e mola ili c-mola... treba znati da ideš redom po krugu 4 točke, pa preskačeš na susjeda s druge strane početnog tona, da bi se vratio na početnu točku.

neki ljudi jednostavno bolje shvaćaju kad imaju taj grafički prikaz pred sobom.

*basovi na harmonici (lijeva ruka) su poslagani tim redoslijedom kvintnog kruga. na sredini tastature je c, iznad njega idu g, pa d, pa a, a ispod c idu f pa b, pa es...
*žice na violini i mandolini se štimaju e-a-d-g, a na primu kreću od istog tona e, ali na suprotnu stranu (e, h, fis, cis)
kontrabas ima g-d-a-e... opet po krugu.

sve ovo skupa se može tumačiti i pomoću kvarti (zato se i zove kvintni-kvartni krug)

postoji još mali milijun logičkih poveznica kruga i stvarne svirke, pa kome se da neka nastavi.
u svakom slučaju ovu slikicu gore bi trebao svatko tko svira imati u glavi, naštrebanu. tako sam može riješiti puno nedoumica.

buky1
15-07-2008, 08:36
postoji još mali milijun logičkih poveznica kruga i stvarne svirke, pa kome se da neka nastavi.

Fala maestro, već kužim!

Ali ipak ,može još par primjera :top:

stepka
15-07-2008, 22:39
Ovi u F. Lučiću mnogima su ubili volju za daljnjim školovanjem,ja sam rasturala violinu bila sam među najboljima,a u trećem razredu sam bila među gorima upravo zbog profesorica...
Šteta...

Darac11
25-07-2008, 22:02
Pozdrav! Evo i ja sam jedan od n00bova na ovom forumu, sviram (tj. nesto trkeljam po zicama) od 9.mjeseca prošle godine. Zanima me nekoliko stvari:
1. Kako odrediti drugi glas na pjesmama (npr. Zbog tebe - NHT, Od dvora do dvora - NHT, itd.) ove mi sada padaju na pamet. Naime, sviram s bratom, pa bih htio da to malo bolje zvuci
2. Recimo, neka pjesma počinje u A-duru, i ja je naučim u A-duru i sada dođem s nekim svirat i on kaže c-dur, kako se najlakše "prešaltat" i općenito, kako odrediti hvatove za neki dur. Ja sam samouk, pa mi je ta teorija, špansko selo. Ja sam si odredio durove, koji su tako da mi je za A-dur, srednji prst na A, a mali prst na A1 (sviram D-prim). Da li to OK, ako nije pomagajte.

Hvala na odgovorima!

_maestro_
03-08-2008, 14:04
Kako odrediti drugi glas na pjesmama .............................................. Ja sam samouk, pa mi je ta teorija, špansko selo.

kako rješavati kvadratznu jednadžbu ako ti je zbrajanje špansko selo?
nikako. jbg.

Darac11
03-08-2008, 16:18
kako rješavati kvadratznu jednadžbu ako ti je zbrajanje špansko selo?
nikako. jbg.

I vožnja auta mi je bila špansko selo, pa sam naučio! Kada bi ljudi bili ovakvi optimisti kao i vi, još bi bili u srednjem vijeku. Ja ću to naučit, ovako ili onako, preko foruma sigurno ne :mad:

klas
03-08-2008, 16:54
.... jer da mi je ovo napisao maestro (kapa dolje), ...

I vožnja auta mi je bila špansko selo, pa sam naučio! Kada bi ljudi bili ovakvi optimisti kao i vi, još bi bili u srednjem vijeku. Ja ću to naučit, ovako ili onako, preko foruma sigurno ne :mad:

...eto....u jednom hvali,a onda u drugom ne prihvaća mišljenje....

_maestro_
03-08-2008, 19:02

oh, uvrijedih primadonu... :sad: a cilj mi je bio upozoriti na nužnost postupnog učenja, od početka, bez preskakanja kako inače svi gotovani misle da se može. nema moj odgovor nikakve veze s nedostatkom optimizma. ništa ti nisi razumio.

nas čeka sjajna budućnost s mladim ljudima, jer na sreću, oni koji na ovakav način razmišljaju i reagiraju kao uvrijeđene primadone u pravilu niti mogu niti neće predstavljati nekakav značajni vektor u budućnosti.

sviranje instrumenta usporediti s auto školom...
ma s kim ja pričam. :bonk:

_maestro_
04-08-2008, 11:26
stiv, kad sam se poslužio analogijom s kvadratnim jednadžbama i zbrajanjem, upravo sam htio reći to isto što si ti napisao. mislim da je to jasno. međutim, darac11 se našao uvrijeđenim.
kako je on isto upotrijebio (neadekvatnu) analogiju s učenjem voženje auta, volio bih vidjeti šta bi mu rekao instruktor u auto školi kad bi ga na drugom ili trećem satu vožnje pitao da mu objasni kako se auto zanosi i okreće pomoću ručne kočnice.

lazarusledd
16-09-2008, 18:52
Najjače je kad si na nekoj probi (koju netko ravna) i kad ožežeš na kontri a bračiste se muče s melodijom dok ti kidaš žice svojim znanjem sviranja E-akorda :bonk: :bonk:, a ovaj te mora utišavat. Cool, zar ne? A šutiš koliko to boli tvoje nejake prstiće pa skoro svisneš kad vidiš vlastitu kožu na žicama.

Osim toga, zanima me uloga akorada koji nisu toliko zastupljeni ali ipak nužni za sviranje poput C+, Hm-5, D°, G4 ?

dROGAR
01-10-2008, 18:23
a nikako da pitam maestra kad sam imao prilike!!!

da li postoji neki naziv za slijedece :

recimo pjesma je iz D dura i refren ide u G dur (ono najosnovnije),a moze bit iz D dura, ali refren ide u A dur ili pak iz D, a refren u hmol,itd... !!!

da li postoji neki naziv za to ???
ne znam da li me razumijete! ako mi netko kaze e ta pjesma ti je napravljena sa xxxxxxxxxxx i da ja odma znam da recimo refren ide u mol ili tako nesto,naravno prije nego sto sam ju cuo!!!

_maestro_
01-10-2008, 18:38
nisam siguran da sam baš točno skužio šta pitaš. daj neki primjer.

npr. balaševićeva al se nekad dobro jelo počinje u a molu, a refren je u a duru.
zaustavite dunav krene s e molom, refren je u G duru... (bogdan je rekao da je originalni refren bio u E-duru, a on i janika su ga šibnuli u g dur)

uglavnom, sve kombinacije su moguće, nema nekih teorijskih pravila koje bi to ograničavale. osim univerzalnog pravila: ako dobro zvuči, dobro je - ako loše zvuči - ne valja.
ostalo ne spada u pravila, nego se može reći da refren često skače u paralelni mol ili paralelni dur. kao u primjeru zaustavite dunav.
nekad se mijenja u istoimeni mol ili dur (al se nekad dobro jelo).

nekad ide za kvartu gore, kako si ti naveo iz D u G.
kod mađarskih pjesama i onih koje su pod mađarskim utjecajem (međimurske, podravina) se događa da pjesma počne u jednom tonalitetu, pa se ista tema ponovi kvintu više pa tek onda slijedi refren koji može biti u prvom ili drugom tonalitetu, ili u nekom od paralelnih durova/molova. primjer : rožica sem bila, rožica več ne bum. krene u c-molu, pa se ista tema ponovi u g-molu i onda ide refren opet u c-molu.

ki su dečki črlejnejši ide: c-mol, pa tema u g-molu, refren u es duru (paralelnom sa c-molom)

dROGAR
01-10-2008, 19:13
recimo becarska tuga od skore ide iz G dura,a refren iz D!!!
snasa iz E dura refren ide u A!!!
budi nocas mirno more A dur, refren opet iz A!!!

rekli ste da kad ide iz D u refren G dur da je to za kvartu gore (to sam trazio,pojam koji objasnjava taj prelaz), da li je onda iz G dura u refren D za kvartu dole (i jos da pojasnite za kvartu dole,nesto 4,ali.......)???

Hrvoje
01-10-2008, 19:22
Da ne ulazim u male i velike (sekunde, terce itd.).

Imaš C-dur ljestvicu.

C D E F G A H (C)
--2 3 4 5 6 7

2 - sekunda
3 - terca
4 - kvarta
5 - kvinta
6 - seksta
7 - septima

Ak' si skužio dobro, ak' ne - jebiga... Prouči malo osnove muzičke teorije.

P.S. Kome nije dobro moje laičko pojašnjenje nek objasni sam.... :P

AntiProtivan
01-10-2008, 21:22
Ja mislim da je on pretpostavio da postoje neki odredjeni "sabloni" i da ti sabloni imaju neke svoje nazive.
Tako na primjer pjesma "ima dana" ima neki sablon, nazovimo ga "lagan sablon", pa se onda moze pretpostaviti da je on naucio taj "lagan sablon", i kad naleti neka druga pjesma, koju ne zna svirati, recimo "u ranu zoru", onda mu se kaze sviraj "lagan sablon", i on misli da je to to...

Kao sto i drugi vec rekose, takvih "precica" nazalost nema, niti takvih sablona, ali ima nesto, jedan od najlaksih "sablona" koji ce ti zaista puno "otvoriti oci" su recimo kvintni i kvartni krug, Hrvoje spomenu osnove muzicke teorije, tu to mozes naci i prouciti..:top:

_maestro_
02-10-2008, 12:21
rekli ste da kad ide iz D u refren G dur da je to za kvartu gore (to sam trazio,pojam koji objasnjava taj prelaz), da li je onda iz G dura u refren D za kvartu dole (i jos da pojasnite za kvartu dole,nesto 4,ali.......)???

kao što antiprotivan reče, trebao bi se upoznati s kvintnim krugom. ima ga na ovoj istoj temi, malo ranije (http://www.forum.tambura.com.hr/showpost.php?p=47253&postcount=133)....
ali evo i slike još jednom
http://forum.tambura.com.hr/attachment.php?attachmentid=1950&d=1216053292

kao što vidiš G i D su susdjedi na kvintnom krugu. promjena iz jednog u drugi je najčešća. važi za obadva smera, čak je i glazbeni efekt takvih modulacija sličan, bez obzira na smjer.
prelaz iz G u D se može promatrati kao skok za kvintu gore ili za kvartu dolje.
prelaz iz D u G se može promatrati kao skok za kvartu gore ili za kvintu dolje.
kako kad.

isto vrijedi i za bilo koja 2 susjedna tona na kvintnom krugu, svejedno ideš li u smjeru sata ili suprotno.
znači, ako si krenuo iz F dura ideš u B dur, ili u C dur.

ovakav kvartni ili kvintni pomak (modulacija) se često koristi kad su muzičke fraze kratke, pa uzastopno ponavljanje te kratke teme brzo postane naporno, dosadno za slušanje. zato se mijenja tonalitet, da se izbjegne monotonost.

to je časti slučaj u folkloru, jer su folklorne teme (dučec na primjer) kratke, a koreografija zahtjeva da se ponavlja 16 puta... onda ne preostaje ništa drugo nego šaltati se po kvintnom krugu s tonalitetima. sjećaš se dučeca ili starog sita iz igk, dok si tamo svirao... E-A-E-H pa tako nekoliko puta. ;) plesači to zovu "visoka i niska tema".

i s nekim škorinim pjesmama je slična stvar, ima kratku frazu. prva mi na pamet pada njegova stara pjesma: jao meni, majko moja stara, raspuklo se srce u bećara.... jednu strofu pjeva u A duru, drugu u E duru...

u svakom slučaju kako dijete učeći matematiku uz to što mora razmišljati i zaključivati, neke stvari, kao tablicu množenja da 10 mora naštrebati napamet.
isto tako svaki svirač, pogotovo kontraš ili basista bi trebao osim ljestvica napamet znati i ovaj kvintni krug.
to je tablica množenja.
preciznije, taj krug se zove kvintni-kvartni krug, zavisno od smjera u kojem pratimo kružnicu. kvintni krug je skraćeni naziv.

dROGAR
02-10-2008, 15:33
kada sam poceo svirati nisam znao taj krug i nikako mi nije bilo jasno kako iz D dura se ide u G dur!
onda mi je frend konacno pokazao kvintni krug i onaj znak "peace" :D i onda su neke stvari sjele na svoje mjesto!!!
krenuo sam ga ucit napamet :bonk: (_ebiga sta da kazem, tek sam vidim koliko je to bilo ludo)!
tek kad sam poceo malo konkretnije svirati,kad sam savladao hvatove i kvintni je sjeo i sad ga znam za cijeli zivot!

al ono sto je maestro napisao, u biti to sam trazio kvintu gore, kvartu dolje! znam da bi se o tome moglo sad jos i dalje razglabat, ali mislim da bi mi bilo tesko ovako preko teksta skuzit neke stvari,jer nemam dovoljno teorije u glavi!
ja sam samouki sluhista i ponosim se time :D !
nikad nije kasno za nesto nauciti,al sad jednostavno nisam u mogucnosti.

kao sto je antiprotivan rekao,naucio sam jedan sablon i onda kad se pojavilo nesto drugo, mol recimo, onda je opet bilo,a zast sad tu mol ide i kako cu znat da ide mol.

edit : tek sad sam vidio slikicu, al ja znam za drugu "verziju",kruznica - E F FIS G GIS A B H C CIS D DIS i njihovi paralelni molovi i onda kad recimo spojimo D,G i C dobijemo onaj peace znak koji sam spomenuo

jel moze objasnjenje u cemu se razlikuju ova dva kruga?
procitao post od maestra o ovom krugu - prva liga

Hrvoje
03-10-2008, 22:09
Već sam spominjao na forumu jedan alternativni štim kontre koji sasvim dobro funkcionira pa me zanima jel' možda još kojeg kontraša to zanima. Štim koji koristim za zajebanciju i improvizaciju "po doma" je DGAD (od najnižeg prema najvišem tonu) i na toj kontri je moguće odsvirat neke akorde koji se ne mogu lako (ili nikako) uhvatiti na standardnoj D ili E kontri.

Inače to je modifikacija jednog poprilično popularnog gitarskog štima DADGAD s kojim sam se upoznao preko brata koji voli i svira irsku glazbu. Naravno na gitari taj štim zvuči moćnije jer ima još D i A ton ispod ovih koje ima kontra.

Možda i bolje da nikog to ne zanima pa mogu biti najbolji DGAD kontraš na svijetu... :bonk::krez:

Inače, ona moja improvizacija na "home recording" temi je odsvirana na DGAD, i pratnja i solo... http://www.box.net/shared/vjdk0ubcul

Možda još nešto snimim ne bih li zaintrigirao i zainteresirao kontraše da svoju "rezervnu kontru", ak' imaju dvije, preštimaju na DGAD. Naravno, taj štim nije baš učinkovit za standardnu tamburašku glazbu, al' za neko eksperimentiranje - :top:

Sad sam malo spuštao kontru da vidim do kud bi se mogla spustit a da još zvuči nečemu. Čist ok se svira na H-dur-fraj... :krez:

EDIT: Ne moram ni spominjat da se "benda" bez beda jer su žice sad manje napete... :D

_maestro_
03-10-2008, 22:17
viđao sam kontre naštimane kao 4 donje žice gitare: d,g,h,e...
a ovo sa štimanjem gitare... jimmy page je za neke stvari preštimavao gitaru na ge fraj d-g-d-g-h-d (od debele prema tankoj)

Hrvoje
03-10-2008, 22:23
Je, "open" iliti "fraj" štimovi su super za sviranje sa slajdom, zato se i na standardno naštimanu kontru da izvoditi dosta stvari sa slajdom. Npr. ovaj instrumental sam skinuo i sasvim dobro zvuči na kontri (iako nekad fali sustaina) - http://www.youtube.com/watch?v=ogxTQXAgY3Q Upozorenje: melodija je jako zarazna i postoji tendencija da će vam se vrtiti u glavi neko vrijeme. :krez::top:

_maestro_
05-10-2008, 20:07
nisam siguran gdje postaviti ovo pitanje, pa nek bude ovdje. za sada.
pitanje je ustvari za majstore, dvojica su na forumu aktivna, a mene zanima...

kroz praksu se pokazalo da nekom majstoru bolje ispadaju kontre od bračeva.
kod nekog dugog je suprotno. (ovaj slučaj da su bolji bračevi od bugarija sam uočio recimo kod mataka)
gez i bocan su bili specijalisti za primove, po mom nekom ukusu i razmišljanju, dok su kudlik, torma i beli manje čuveni po primovima, a više po basprimima i kontrama.
kos je jedno vrijeme bio poznat po dobrim basevima.

s druge strane, svi su radili sve vrste tambura.
što je razlog tome?

posebno me zanima matakov primjer (bračevi dobri, kontre li-la), a ustvari se radi o oblikom i načinom gradnje istim, čak i dimenzijama približnim instrumentima.

evo, i gilg je krenuo s uspješnom serijom bračeva, svi ih hvale po forumu i šire. dok za njegove kontre još nismo čuli toliko pohvala.

Majstor Tolj
05-10-2008, 23:14
maestro postovanje..jaako dobro zapazanje i jos bolje pitanje nama majstorima zasto vam svi instrumenti bas nisu(barem ne konstatno) dobri kao onaj jedan koji nekog majstora izdigne...spomenuli ste mataka za kojeg sam se i sam uvjerio isto..bracevi su mu gotovo kao jednojajcani blizanci(i moram priznati sasvim upotrebljivi i o.k., da nehvalim sad bas pretjerano jos uvjek zivucu konkurenciju, ha ha)...ma naprotiv ako je nesto dobro onda je dobro i gotovo:)..al evo spomenuli ste ovu problematiku koja me(a sigurno i druge kolege) i sama zaokupila jer svaki od nas bi sigurno htio pobrati lovorike da ga tamburasi hvale na sva usta da je majstor za sve, i jos tome kada bi ponio tutulu najboljega ma kus bolje rodjace!?!?..;).........ali sada dolazi onaj neizbjezni ali....neznam sto da kazem a da stvar bude lakse pojmljiva, ali dobro reci cu ovo pa ce mozda zvucati dovoljeno uvjerljivo, ipak kao i u vama sviracima tako i u nama majstorima ima nekakav kod nekakav gen koji predodredi neku posebnu ljubav u nama prema jednom instrumentu vise nego prema ostalima...dakle kao sto ima i vas tamburasa koji ste toliko muzikalni i nadareni mozda da bi svaku od tambura mogli svirati sa jednakim uspjehom, ipak ta predodredjena ljubav prema onom jednom ucini svoje i opredijelite se samo za jedan jedini, ali ako za dva opet onaj jedan svirate bolje od od onog drugoga, pa i ako se odlucite biti muzicki pedagozi i uhvatite se u kostac sa svima(da bi pisali arangmane, ili poducavali mladje tamburase), opet vam onaj jedan lezi na srcu vise nego li sva ostala cetri....dakle, tu vam pokusavam skrenuti misli da i kod nas postoji taj psiholoski momenat gdje mi vise uzivamo radeci jedan instrumenat u odnosu na drugi...pa ako se tijekom nase dijelatnosti uz steceno iskustvo i izgradimo u svestranog graditelja koju je "prokuzio materiju" pa nam onda podje za rukom da i vise instrumenta gradimo sa uspjehom, opet taj psiholoski moment najvece ljubavi prema onom jednom uvjek iznova kada god ga gradimo tjera nas da si nedozvolomo kiks, odnosno da tjeramo mak na konak ili da budem konkretan pri izradi mu posvetimo uvjek vise paznje nego li ostalima, dok nam se dogodi (bilo ponekad, bilo gotovo uvjek) da kada radimo ostale ta duznja paznja ipak izostane i onda ispadne sto isopadne..naprave se nehoticne(ne i namjerne) greske u koracima i rezultat ne puruci uspjeh koji se ocekivao..a neuspjeh onda stvori averziju koja onda rezultira gubitkom interesa i onda se cak dogodi da se pojedini graditelj koncentrira samo na jedan ili dva instrumenta a izradu ostalih cak poptpuno zapostavi, odnosno gradi ono sto bi se reklo "za nuzdu" jer je morao posto je narudjba bila takva da se nije moglo izbjeci..dakle kada vam kompletan orkestar(kud ili skola) biva narucen a vi ste kao graditelje dobili termin do kada se to treba napraviti takve stvari se onda jos i cesce dogadjaju da se favoriziraju "ljubimci" a malo zapostave oni zvani "nuzno zlo" i onda se desavaju tolike razlike u kvaliteti.....eto, to je onaj psiholoski ljudski faktor koji moze biti presudan za takve razlike u kvaliteti izrade kod jednog te istog majstora.........druga stavka moze biti ta da se ipak zbog tih razlika koje sam spomenuo medju samim instrumentima svaki od nas ipak toliko ne izdefilira u uspjesnog graditelja, ili da budem bukvalan ne skuzite sve cake koje odredjuju da doticni instrument ispadne bas onakav kakvo ga trziste trazi jer budimo realni zvuk jednog basprima i jedne kontre sto je usporedio maestro svu dva svijeta razlicita gotovo dan i noc..dakle nema veze sto su oni konstrukcijski naoko slicno gradjeni, ima tu itekakvih "sitnih" razlicitosti koje kontri daju ton toliko karakteristican kao izrazito ritmickom instrumentu u odnosu na basprim koji je ipak jedan izrazito solo instrument...i sad ako se nekome dogodi prije uspjeh sa jednim koji mu odmah napravi i jedan marketinski prostor(dakle napravi se ime, brand) i graditelj si osigura dovoljan broj musterija da mu egzistencija nije vise u opasnosti, logicno je a i ljudski da nece sada vise ulagati toliko truda i vremena u one koji mu se bas i nisu "potrefili" ono sto bi se reklo od prve pa se onda drzi kao pijan plota tog instrumenta a ostale zapostavi i iz tih razloga nikada ne dodje na jednak nivo kvalitete sa ovim ostalima, sto takodjer uopce nije tako losa stavka jer onda iza sebe ostavi poprilican broj takvih izrazito dobrih instrumenta iste vrste sto u svestranoj produkciji nikada nije slucaj jer je uvjek produktivniji onaj koji radi samo jedno te isto...a to se onda osjeti i u "djepu" sto budimo realni takodjer nije zanemariva stavka.....;):)

Gilg
06-10-2008, 00:13
evo, i gilg je krenuo s uspješnom serijom bračeva, svi ih hvale po forumu i šire. dok za njegove kontre još nismo čuli toliko pohvala.

Pošto je Majstor Tolj i ovaj put bio brži, nema smisla da sad tupim isto jer se i slažem 100% sa svime što je napisao..:top:

Jedino bih dodao, što se naše radione i trenutne situacije konkretno tiče....
Sa basprimovima smo najviše dogurali, očigledno,al to ne znači da ćemo zapostaviti ostale tamburaške instrumente.... Stremimo tome da ih sve uzdignemo na jednake grane i radimo na tome,samo što to ne ide tako brzo jer smo konstano pod radnom opsadom,a radimo i na drugim, ne tamburaškim projektima..
Pitanje je vremena,a ne namjere...dok kvantiteta jedne vrste tambure ima veze i sa usavršavanjem i brušenjem iste.

_maestro_
07-10-2008, 10:01
... ili da budem bukvalan ne skuzite sve cake koje odredjuju da doticni instrument ispadne bas onakav kakvo ga trziste trazi jer budimo realni zvuk jednog basprima i jedne kontre sto je usporedio maestro svu dva svijeta razlicita gotovo dan i noc..dakle nema veze sto su oni konstrukcijski naoko slicno gradjeni, ima tu itekakvih "sitnih" razlicitosti koje kontri daju ton toliko karakteristican kao izrazito ritmickom instrumentu u odnosu na basprim koji je ipak jedan izrazito solo instrument...

kako je ovo tema o kontri, evo jedno potpitanje, ili podkomentar... ok, uloga, funkcija kontre u sastavu je takva kakva je i razlikuje se od uloge brača. nadalje, svi znamo da na kontri skoro uvijek sviraju svih 4 ili 5 žica istovremeno, dok se na braču najčešće trza po jednoj žici.
u biti to me je i zanimalo... objašnjenje s graditeljskog aspekta razlike u pristupu gradnji dva naoko slična instrumenta, a različita po načinu sviranja.

matakovi instrumenti su mi tu dobar primjer, jer je kod brača izgleda našao rješenje, formulu koja šljaka, a kod kontre baš i nisam siguran. imam dojam da mu fali još neki detalj, neka caka, pa da i to riješi. možda je odgovor u različitoj veličini korpusa (zvučne kutije :D ) i parametrima koji su uz to vezani?

možda bi bilo bolje da sam postavio pitanje u vezi graditeljskih razlika između kontre i e-brača (čelovića). ta dva instrumenta su još sličnija, i po veličini, i po menzuri i po tonskom rasponu, ali razlike vjerujem da postoje.

inače, možda će nekome zvučati čudno, ali ja kod isprobavanja basprima i donošenja odluke da li kupiti ili ne taj instrument obavezno, pored svega ostalog probam odsvirati i par akorda na njemu, u različitim pozicijama.
tu se radi o mom osobnom ukusu, ali volim basprim koji zvuči kao dobra kontra kad se na njemu zvekne nekakav a dur ili d mol... volim da taj akord zazvuči "popunjeno", što kod basprima nije uvijek slučaj... valjda na takav način lakše osjetim bogatstvo ili nedostatak alikvotnih tonova. i to mi je jedan od važnijih "testova" kod isprobavanja bračeva.
kontraš ostaje kontraš i kad svira druge tambure :krez:

Majstor Tolj
08-10-2008, 00:01
cekam dali ce se kolega graditelj "junior zwirn"(kojeg ovom prilikom pozdravljam, jos se nepoznamo ali bit ce dana;) )zakaciti da on prvi nesto kaze da nebi ispalo da se uvjek samo ja naguravam...ali evo nema ga pa nema(sigurno ganja komade veceras) pa onda ipak moram ja...:);)

pa eto nakon prodjenog odredjenog perioda pecenja zanata i sa tim instrumentima na osnovu svojeg iskustva mogu ustvrditi ovo...toplina da(svi je vole) medjutim karakter vezan za boju ipak je drastican...kontra se mora dobiti puno muklija od braca a brac mora biti direktan...ili da odemo malo u fiziku i pozabavimo se frekvencijama koje cujemo, bracu pri gradnji rezemo visoke(jer nam netrbaju posto imamo primove za njih) i zato ga i nazivamo bas-prim...a kotri cak i neke srednje frekvencije da bi joj zamutili ton i da bi onaj vas udarac po njoj bio sto blizi nekavom melodicnom bubnju!!!..dakle kontra ne samo da se razlikuje od braca, ona se razlikuje i od gitare koja bi joj trebala biti najsrodniji instrument, ali eto i gitara i kontra dan i noc!?

e sad kako to dobiti, reci cu samo par stavki ali naravno ne i sve jer znate kako je, sto se krvavo stekne tesko se to odaje....jer ipak sam se prvo debelo osramotio pred nekim tamburasima sa svojim prvijencima na kojima sam mnogo eksperimentirao da bih sada to tek tako olako izlanuo...al sad je vec srecom druga pjesma;);)

ovako, definitivno puno veca povrsina glasnjace i puno dublji korpus nego kod braca a takodjer u odnosu omjera gledano na neke slicne korpuse gitara(western, napr) puno uzi otvor(rupa) jer su to faktori koji pospjesuju pjacavanje onih frekvencija na koje sada djelujemo da bi dobili taj karakteristican zvuk kontre...to su sad samo osnove naravno..e sad ima tu jos par caka al ja ih nedam van iz sebe pa taman da me pred streljacki vod izvedete!?....;):);)

Gilg
08-10-2008, 03:20
cekam dali ce se kolega graditelj "junior zwirn"(kojeg ovom prilikom pozdravljam, jos se nepoznamo ali bit ce dana;) )zakaciti da on prvi nesto kaze da nebi ispalo da se uvjek samo ja naguravam...ali evo nema ga pa nema(sigurno ganja komade veceras) pa onda ipak moram ja...:);)

Pozdrav i Vama Majstore Tolj, ma kakvo guranje,ima dovoljno mjesta za sve...Komadi se ganjaju vikendom,a prek tjedna imaju slobodne dane..:ples:

Pošto su tonske i sviračke razlike između kontre i brača iznesene, tu je sve jasno pa ću ja odma konkretno na graditeljski dio i različiti pristupe.
Sve što pišem temelji se na mom vlastitom dosadašnjem iskustvu koje nije bog zna kakvo pa mi najte zamjerat ak što fulam:krez:

Prvo da ovo iznesem...čini mi se da kod kontre za razliku od brača, nije toliko izražen vječiti konflikt između statički stabilne glasnjače i kvalitetnog uravnoteženog tona....ili dr. riječima, lakše se dobije vrhunska kontra sa statički stabilnom gl. nego vrhunski brač sa istom.... Isti je vrag i kod prima u odnosu na brač što bi značilo da je prim najzajebaniji, a bas daleko najjednostavniji...:cool:

Čini mi se da se kod kontre više može plesat sa debljinom glasnjače, kod brača su desetine mm puno važnije nego kod kontre,a isto je i sa odabirom smreke za istu.... Za vrhunsku kontru, dobra je i smreke od palete:krez:...znači, širi godovi ali onda da ta smreka bude kruča i otpornija na uzdužno uvijanje...

S tim mjerama korpusa, dubinom i ostalim parametrima je cijela zavrzlama i ne znam kolko bi mi trebalo da sve iznesem ali generalno......sve je isti đon ko i kod basprima samo treba znat što se želi,tj. što mušterija želi.....Načelno, što više mase (u leđima i stranicama),to deblji i masniji ton,a to se opet mora slagat sa određenom glasnjačom,njenom formom (konkavnost), konstrukcijom i kutom vrata..... Da ne spominjem dubinu korpusa koja se u manjoj mjeri veže i na statiku glasnjače i tako u krug....
Jednimo mi ta zvučna rupa sad nije jasna...Majstor Tolj kaže da bolje prolazi rupa manjeg promjera (kroz zadane omjere),a ja nekako imam averziju od malih rupa... ko da će instrument ispast tiši i zatvoreniji....
Radije se igram sa različitim debljinama i dubinama nego promjerima;)

Dobro jutro i laku noć..

_maestro_
08-10-2008, 11:06
Prvo da ovo iznesem...čini mi se da kod kontre za razliku od brača, nije toliko izražen vječiti konflikt između statički stabilne glasnjače i kvalitetnog uravnoteženog tona....ili dr. riječima, lakše se dobije vrhunska kontra sa statički stabilnom gl. nego vrhunski brač sa istom.... Isti je vrag i kod prima u odnosu na brač što bi značilo da je prim najzajebaniji, a bas daleko najjednostavniji...:cool:...
fakat. nisam nikad vidio kontru kojoj je potonula glasnjača... dok s bračevima nije tako. bio sam čak i vlasnikom jednog takvog. zanimljivo.

sad sam se sjetio da je klas davno spominjao neke probleme s tatićevom kontrom i glasnjačom, ali to je izolirani slučaj, a možda sam nešto i pobrkao.

Majstor Tolj
08-10-2008, 15:09
ma Toni mislo sam velicina rupe u onosu na vestern gitaru...kod njih kod nekih modela na istu dubinu odnosno sirinu stranica kao i kod kontre rupa zna biti i do 11cm, dok kod kontre znas i sam da je puno uze...jer sto vise siris rupu povisujes ton zvucnog stupa korpusa i onda dobijes efekat kao da si napravio preplitku kontru odnosno nema vise podrske dubokim frekvencijama i komptetan spektar tonova ti posvijetli...cujes malte ne sustanje zraka uz udarac, dakle boja tona stradava...
pa ista stvar ti se dogodi kada na primu ides bockati rupice u nedogled odnosno siriti ih....najednom se izgubi toplina i postane tanak u boji(suh..pleng, pleng)a na snazi nedobije(cak oslabi) vise nista..

zrtvuj jednu dasku, poigraj se malo pa ces vidjet da ne kakam kojesta....:):):)

Gilg
09-10-2008, 01:50
ma Toni mislo sam velicina rupe u onosu na vestern gitaru...kod njih kod nekih modela na istu dubinu odnosno sirinu stranica kao i kod kontre rupa zna biti i do 11cm, dok kod kontre znas i sam da je puno uze...jer sto vise siris rupu povisujes ton zvucnog stupa korpusa i onda dobijes efekat kao da si napravio preplitku kontru odnosno nema vise podrske dubokim frekvencijama i komptetan spektar tonova ti posvijetli...cujes malte ne sustanje zraka uz udarac, dakle boja tona stradava...
pa ista stvar ti se dogodi kada na primu ides bockati rupice u nedogled odnosno siriti ih....najednom se izgubi toplina i postane tanak u boji(suh..pleng, pleng)a na snazi nedobije(cak oslabi) vise nista..

zrtvuj jednu dasku, poigraj se malo pa ces vidjet da ne kakam kojesta....:):):)

Aha,dobro ak mislite na neki martin 00 model, to mi se nekak zgleda mjerama najbliže prosječnoj kontri..11cm je fakat puno, ja sam prije mislio nekih 9cm da je preveć, što vjerojatno i to jest.....Primjetih da Bocani imaju užasno male rupe.
Što se "žrtvovanja" tiče tu smo ispred svih Inka, Maya i Azteka zajedno:bonk:

tihoos
09-10-2008, 06:24
ja sam imao kontru, bocanovu, kojoj je upala daska. e, sad. kad se rastavilo, tj kad mi je pala i pukla:sad:, vidjelo se da je to netko čeprko 1980. skinio gredice, obje ispod rupe, nalijepio kontra furnir, i u tom slučaju, daska kad upadne dođe do određene granice i stane. i to je, vjerovatno, izolirani slučaj

Log Out
15-10-2008, 10:12
eto nakon 3 godina tamburanja po braču počeo sam malo po kontri udarati , učim osnovne hvatove, neke lakše ritmove i tak... ak ima netko kakve savjete za početnika, bio bih jako zahvalan :top:

bando
15-10-2008, 12:49
eto nakon 3 godina tamburanja po braču počeo sam malo po kontri udarati , učim osnovne hvatove, neke lakše ritmove i tak... ak ima netko kakve savjete za početnika, bio bih jako zahvalan :top:

Nemoj koristiti palac kod nijednog akorda :D.

longee
15-10-2008, 16:19
Nemoj koristiti palac kod nijednog akorda :D.
Sad mi kažeš... :krez:

Pišta
16-10-2008, 07:48
Imam jedan upit za sve majstore i kontraše vezano uz taj instrument.Postoje li fizički razlozi zašto se kontra dan danas radi sa 5 mašinica,5 zareza na konjiću i kobilici?Kad ste zadnji put vidjeli da netko svira kontru sa duplom prvom žicom?Iskreno,ne sjećam se da sam ikad u svojih 28 godina to vidio.Neka me netko kompetentan prosvjetli:krez:

Majstor Tolj
16-10-2008, 08:55
Pista bok...

pa moje eto jos frisko iskustvo sa kontrasima je da ipak ima i ovih i onih...al obicno "maheri" ne zele duplu e zicu dok oni malo "veci amateri" ipak da(iako je ovo sad moje subjektivno i mozda pomalo grubo zapazanje)...i jedni i drugi imaju svoja opravdanja za to...a za folklorne orkestre ili skolske u pravilu cak i ti maheri koji ih poducavaju traze da se stavi dupla....dali zbog toga sto se taj ipak malo reskiji sazvuk duple e zice u nekim folklornim kompozicijama ipak trazi i ocekuje..ne znam!

mislim da ti na ovo pitanje ipak kompetentnije moze odgovoriti nekakav prekaljeni kontras koji svira i folklor, i virtuozu, i komercijalu....jel oni valjda znaju gdje je takvo sto upotrebljivo a gdje ne...jer mi ionako uvjek radimo kako musterija zahtjeva...

p.s. ja cu priznati da jos ni neznam dali netko od proizvodjaca masinica radi masine sa samo cetri virbla(civije)...ako znate da radi, javite mi molim vas tko i gdje pa cu onda svoji musterijama koje zele sa samo cetri zice odmah u startu stavljati takve masinice...jer kada se ostavi jedna da je slobodna uvjek postoji opasnost da se od vibracija dok se svira onaj sarafic ispod koji drzi stift malo odpusti i onda tako labavo pocne zujati, pa se za takvu "glupost" onda mora skidati masinica i dotezati sarafic.........

iako ja sam tome doskocio jednim trikom kojeg cu ovdje kolegama reci ako slucajno koji cita a eto nezna (a ima ih jer su mi vec par novih tambura od nekih kolega donosili na reparaturu, ha ha)...neka prije montaze masinice kapnu kap ljepila(najbolje tutkala jer se ono vrucom vodom uvjek da skinuti ako treba...moze i gusti nitrolak ili selak) preko sarafa i zupcanika te civije koja ostaje slobodna i onda nema sanse da se saraf ikada sam od sebe odvrne..eto;)

koliko sam skuzio administrator sa nickom "maestro" je iskusni kontras pa pitaj njega direktno zasto neki kontrasi ipak hoce tu duplu a neki je odmah skidaju cim kupe tamburu od nekog tko im nudi samo takve sa duplom...;);)

Pišta
16-10-2008, 09:19
Majstor Tolj,hvala na pokušaju odgovora.Jedino se ne bih složio tvrdnjom da folklorni orkestri(barem u Slavoniji i Baranji) koriste duplu E žicu na kontri,ja to još nisam vidio.No nije to sad ni bitno..Možda bi se nekom svidjela kontra sa novim oblikom glave i rasporedom čivija 2 dole,2 gore:):)Koliko znam,nijedan majstor još to nije napravio pa bi mogli vi uvesti taj novitet,a kad to pstane HIT među kontrašima,meni kao začetniku ideje ide 2% zarade,dogovoreno?:):):)

_maestro_
16-10-2008, 09:53
Imam jedan upit za sve majstore i kontraše vezano uz taj instrument.Postoje li fizički razlozi zašto se kontra dan danas radi sa 5 mašinica,5 zareza na konjiću i kobilici?Kad ste zadnji put vidjeli da netko svira kontru sa duplom prvom žicom?Iskreno,ne sjećam se da sam ikad u svojih 28 godina to vidio.Neka me netko kompetentan prosvjetli:krez:

ima jedna tema o tome, s uključenom anketom
vidi ovdje:
http://www.forum.tambura.com.hr/showthread.php?t=1713&highlight=kontru

Majstor Tolj
16-10-2008, 14:47
a pista neznam, jer nisam za sada ni dosao u poziciju da opskrbljujem vas kraj sa tamburama(uglavnom sve se rasprodalo tu oko zagreba, i nesto lika, gorski kotar)...iako bas jedan kontras koji djakovcan komu sam radio kontru ono sto se kaze "po mjeri"(dakle nije skolska), a svirao svojedobno i sa icom grujom u prvoj postavi izricito me trazio da bude dupla..takoder jedan moj ilocan(i ja sam ti dunavsko celjade) koji tu vodi jedan orkestar i za koji radim sve instrumente takodjer hoce duplu..dok opet neki tu decki zagrebecki, dakle prigorci i zagorci trazili me u startu sa cetri!?!?

kazu sa duplom kontra dobiva previse bespotrebnog kristala..e pa sad ja kao majstor budi pametan i ugadjaj svakom!?

p.s. ono sa masinicama ti nije blesavo, samo to treba porazgovarati sa ovima koji ih rade..ima jedan tu kod zagreba pa cu ga probati nagovoriti ako bude htio...jer ako budemo isli mjenjati glavu i uvodili nesto novo mislim da bi me svi popljuvali da izmisljam toplu vodu...znas vec kakvi su tamburasi, ha ha:):):)

lazarusledd
19-10-2008, 21:44
Draga gospodo, moram vas izvijestiti o mojem problemu. Naime, pri sviranju se susrećem s jednim banalnim problemom - nepoznavanje akorada.
To mi čini velike probleme jer nije lijepo svirati, uživati i onda bum C7¤5, b9 ili C13 ¤9. (¤ je povisilica)
Znam da za navedene primjere bubam gluposti no ipak moram znati akorde koji se koriste u tamburaškoj glazbi u koju svakako ulaze durovi, molovi, septa- i sekstakordi itd.
Zanima me da li je itko posložio sve te akorde na jedno mjesto? Mogu biti po crtežima, tablaturama, crtovljima, brojevima, nije važno no ipak bih to trebao naučiti želim li se baviti glazbom.
Nisam glazbeno obrazovan tako da sam ne mogu zaključiti koji tonovi idu u koji akord.
Ako netko i bude dovoljno velikodušan dati mi neki .pdf fajl (ili slike, skice, brojke) ili tako nešto bio bih mu jako zahvalan i ako je mlađi od 20 doći ću mu svirat na krstitkama unuka i to za đabe. Hvala unaprijed!

profesor
19-10-2008, 22:47
Ono što ja imam poslao sam na gmail.

20 sam prošao, ali za unuka se javim.:D

Log Out
20-10-2008, 06:21
Ono što ja imam poslao sam na gmail.

20 sam prošao, ali za unuka se javim.:D

pozdrav, kak to skinuti s gmaila ? i mene zanimaju hvatovi

bmaheci1
20-10-2008, 08:40
Pa nebi bilo loše da i ja dobijem te skice bio bi jaaakooo zahvalan !

Darac11
20-10-2008, 13:22
Evo još jedno početničko pitanje :)

Zanima me da li ima razlike u zvuku između štimova i koji je "najbolji", jer ja sviram brač G štim već godinu dana i nemam nikakve zamjerke, al koliko sam skužio nitko živ ne svira G štim osim u KUD-ovima i nekim orkestrima po školama i tako, većina domaćih tamburaša svira A štim, da li ima smisla mijenjati žice i prilagođavati se na A štim, da se kao početnik odma na njega naučim ili?

Panđa
20-10-2008, 13:38
Evo još jedno početničko pitanje :)

Zanima me da li ima razlike u zvuku između štimova i koji je "najbolji", jer ja sviram brač G štim već godinu dana i nemam nikakve zamjerke, al koliko sam skužio nitko živ ne svira G štim osim u KUD-ovima i nekim orkestrima po školama i tako, većina domaćih tamburaša svira A štim, da li ima smisla mijenjati žice i prilagođavati se na A štim, da se kao početnik odma na njega naučim ili?

Po meni bi bilo najbolje da se prilagodiš na A štim jer se najviše i svira.Mislim da ti je lakše naučit na A a poslije se lako prešaltaš na G.:top:

longee
20-10-2008, 13:46
Po meni bi bilo najbolje da se prilagodiš na A štim jer se najviše i svira.Mislim da ti je lakše naučit na A a poslije se lako prešaltaš na G.:top:
Zašto bi to mislio?

AntiProtivan
20-10-2008, 14:01
hmm, evo i ja nesto razmisljam, pa svi koji sviraju recimo gitaru i basprim, ili gitaru i prim, znaci sviraju dva instrumenta sa dva razlicita stima, to se vremenom nekako samo od sebe nauci.. valjda.. nisam nikad razmisljao o tome na taj nacin sta je lakse.. svirao sam nekad i mandolinu koja je stimana u kvintama, nije mi bio problem, samo kad to imam u glavi dok sviram... jedino sto mi je nezgodno sa mandolinom je bilo sviranje dvoglasno, e to vec treba malo provjezbati...:)

Ali ne znam kakva je (i da li uopste ima ikakva) razlika preci sa A na G ili sa G na A ?!?

_maestro_
20-10-2008, 14:03
ja se nekad jednostavno bojim davati neke savjete. ko zna na šta se može okrenuti neki nepotpuno napisan ili pročitan savjet.

Panđa
20-10-2008, 14:03
Zašto bi to mislio?

Tak bi meni bilo lakše(da sam početnik)

longee
20-10-2008, 14:05
Tak bi meni bilo lakše(da sam početnik)
Zato što ti sviraš A štim? Da se razumijemo, i ja sviram A štim, a smatram da je potpuno svejedno koji je štim. Pogotovo ako su oba kvartna.

Darac11
20-10-2008, 14:31
ja se nekad jednostavno bojim davati neke savjete. ko zna na šta se može okrenuti neki nepotpuno napisan ili pročitan savjet.

Ajde dajte mi vi savjet kao stručnjak sa iskustvom.

Kad pitam okolne tamburaše kažu da sviraju isto A štim, a kad ih pitam zašto, zato šta svi sviraju na A štimu, WTF?

AntiProtivan
20-10-2008, 14:39
evo da se ja upetljam, ako mogu da primijetim, ja zaista ne vidim razliku u sviranju izmedju A i G stima, osim u samom zvuku instrumenta..

Obadva stima su kvartna, kao sto Longee rece, znaci sve skale i svi rasponi su "pod prstima" isti, svirao G- ili A-stim, jedina razlika koja meni pada na pamet je sviranje na praznim zicama, tako da neka pjesma moze lakse da se odsvira na A nego na G stimu, ali ni to nista ne znaci, jer odmah sljedeca pjesma nema to pravilo, moze biti obratno...sve u svemu - svejedno !!!

Darac11
20-10-2008, 14:45
Pa u tome i je poanta, da li je ta razlika u zvuku velika i da li mi se isplati stavljati nove žice za A štim zbog te razlike??

AntiProtivan
20-10-2008, 14:49
hmm, mozes ti vjerujem dobiti koji odgovor, ali cisto sumnjam da ce ti itko na to bolje odgovoriti osim tebe samoga... kad budes probao i jedno i drugo...

To zavisi od puno faktora, prvenstveno od tvog instrumenta, zatim od vrste muzike koju sviras, zatim da li volis "svjetliji" ili "tamniji" sound, pa onda kad sviras, gdje se obicno zadrzavas, pri vrhu, ili pri dnu vrata, tj. sviras li sa vise basa ili vise volis visoke tonove... itd itd...

_maestro_
20-10-2008, 15:00
...sve u svemu - svejedno !!!
početnicima i nije baš potpuno svejedno.
činjenica je da 90% tamburaša svira A-štim i da taj postotak raste, dok postotak svirača G-štima opada.
dakle nije svejedno zbog kompatibilnosti s ostalim tamburašima.

za napredne svirače, koji poznaju ljestvice, snalaze se s modulacijama itd. se može reći da je svejedno.

Darac11
20-10-2008, 15:24
Jel ima tko kavu sliku sa položajem nota na A štimu?

zOnZi
20-10-2008, 15:43
Jel ima tko kavu sliku sa položajem nota na A štimu?

To ti je najbolje da sam skontaš...Odsviraj si npr. G-dur ljestvicu na G-braču. Onda to isto odsviraj sa istim pozicijama na A-braču i dobiješ A-dur ljestvicu...Nije to tako komplicirano. Pretpostavljam da si ljestvice savladao.

_maestro_
20-10-2008, 15:45
darac, svoj g-brač možeš slobodno naštimati na a, samo stavi odgovarajuće žice.
menzura g i a brača je jednaka, kod svih tambura koje sam vidio. (riječ je o srijemskim 4-glasnim bračevima, gitarskog oblika... da ne bude zabune i miješanja s onim kruškolikim tamburama)
ako želiš sam provjeriti, izmjeri duljinu od gornjeg konjića do 12. praga na svojoj tamburi i usporedi tu duljinu s nekim drugim a bračevima.
razlika, ako je uopće ima bi trebala biti minimalna, manja od 1 cm.

Darac11
20-10-2008, 16:18
Ok onda smo to riješili, sad je samo pitanje koje žice preporučate od kojeg majstora žicara :)

Ja sad nemam pojma čije imam to sam dobio sa bračem tako da neznam jel su dobre il ima boljih zato mi vi preporučite.

_maestro_
20-10-2008, 16:26
ako si u zagrebu, najjednostavnije rješenje je:
POSTONJSKI
Zagreb, Srebrnjak 109
tel. 01/2331-716 fax 01/2234-244

ujedno je i najskuplje, ali kvalitetno rješenje.
nazovi ga prije nego ideš tamo, jer mu dućan radi prema dogovoru.

dROGAR
20-10-2008, 17:58
ja kad sam pocinjao svirat isto sam krenuo na D stimu, al sam se nakon par mjeseci prebacio na E stim!

uvijek kad sam nekog pitao pa zasto ja ne bi mogao svirat D, odgovor je bio,pa lakse ti je svirat (mislim lakse, pa ne sviram sve iz drveta), a odgovor koji mi je ostao u sjecanju je ; E stim ti ima jaci šus :D !

eto, ja sviram E zbog šusa :bonk::D

_maestro_
20-10-2008, 18:10
j... a odgovor koji mi je ostao u sjecanju je ; E stim ti ima jaci šus :D !

eto, ja sviram E zbog šusa :bonk::D
ma zajebi te spike. sve je stvar dogovora.
zašto se violina štima e-a-d-g? i nitko ne pita za neki drugačiji (ali jednako mogući) štim violine... na primjer d-g-c-f.
odgovor je: zato jer je takav dogovor, konvencija, standard.
zašto je ton a1 440 Hz? opet stvar dogovora. zašto je napon u el. mreži 220 V?

sasvim je drugi par opanaka zašto tamburaši nisu još postigli takav dogovor, pa svaka struja tjera svoje.
za takvo stanje ozbiljnog razloga nema. najozbiljnija posljedica bi mogla biti povrijeđena taština nekog od autoriteta, ako dogovor ne ispadne po njegovom.
izgleda da smo mi tamburaši ipak malčice zaostali :(

longee
29-10-2008, 14:55
ma zajebi te spike. sve je stvar dogovora.
zašto se violina štima e-a-d-g? i nitko ne pita za neki drugačiji (ali jednako mogući) štim violine... na primjer d-g-c-f.
odgovor je: zato jer je takav dogovor, konvencija, standard.
zašto je ton a1 440 Hz? opet stvar dogovora. zašto je napon u el. mreži 220 V?

sasvim je drugi par opanaka zašto tamburaši nisu još postigli takav dogovor, pa svaka struja tjera svoje.
za takvo stanje ozbiljnog razloga nema. najozbiljnija posljedica bi mogla biti povrijeđena taština nekog od autoriteta, ako dogovor ne ispadne po njegovom.
izgleda da smo mi tamburaši ipak malčice zaostali :(
Da, dobro si rekao.
Opanci nas gule opet... :krez:

Darac11
03-11-2008, 11:58
Da li postoji neka vježba ili finta kako "ubrzat prste", jer jednostavno nemogu brzo odsvirat neke kratke note da si pita, imam osjećaj da su mi prsti ukočeni odnosno nemaju brzinu, pa jel ima kakva vježba da se prsti ubrzaju, sviram već godinu dana tako da nisam sad tek počeo no nemam nikakve vježbe za to, nego sviram samo "spore" pjesme no nevidim kako bi napredovao uz njih jer to mi nije teško svirat al npr. Teraj teraj žestoko ili Julišku nemogu ni zamislit, pa ak ima netko kakav savjet.

To me zanima jer ima tamo kod nas neki likovi koji za godinu dana sviraju bas, bisernicu, brač, sve, i drmaju ko da imaju gumene prste, pa se ja pitam kaj sam radio godinu dana ako oni mogu sve svirat ko blesavi :( možda ima neka kvaka?

zOnZi
03-11-2008, 13:20
Da li postoji neka vježba ili finta kako "ubrzat prste", jer jednostavno nemogu brzo odsvirat neke kratke note da si pita, imam osjećaj da su mi prsti ukočeni odnosno nemaju brzinu, pa jel ima kakva vježba da se prsti ubrzaju, sviram već godinu dana tako da nisam sad tek počeo no nemam nikakve vježbe za to, nego sviram samo "spore" pjesme no nevidim kako bi napredovao uz njih jer to mi nije teško svirat al npr. Teraj teraj žestoko ili Julišku nemogu ni zamislit, pa ak ima netko kakav savjet.

To me zanima jer ima tamo kod nas neki likovi koji za godinu dana sviraju bas, bisernicu, brač, sve, i drmaju ko da imaju gumene prste, pa se ja pitam kaj sam radio godinu dana ako oni mogu sve svirat ko blesavi :( možda ima neka kvaka?

Sviraj si sljedeće tonove: e-f-fis-g-gis-g-fis-f-e-f-fis-g-gis-g-fis-f-e i tako u krug jedno desetak puta...To t' je čista kromatika...Poanta je da prvi prst kojim hvataš ton f uvijek držiš na žici, jedino naravno kad sviraš ton e onda ga dižeš...Sve tonove sviraš dolje-gore k'o šesnaestinke... Vježba se čini jednostavna, ali nije baš tako, posebno kad sviraš recimo 5 min bez prestanka na svim žicama, redom od 1. najtanje do 4. najdeblje...Kad te zaboli lijeva ruka znači da je lijeva ruka napravila dobar napor...Uvijek si daj odmora koju minutu...Nakon svakog odmora ćeš osjetit razliku...;)

Darac11
03-11-2008, 14:11
Na prvi mah mi je super vježba ali nemogu nikako gis dohvatit :)

Čini mi se da sam dobio šta sam tražio, ovo je teško za mene, znači da treba vježbat, sad dosta zajeb... idem vježbat

Hvala puno!

Bilo bi savršeno kad bi mi netko snimio to kako radi da znam čemu trebam težit :), to bi bilo savršeno, al i sad ste mi puno pomogli.

zOnZi
03-11-2008, 14:49

Čini mi se da sam dobio šta sam tražio, ovo je teško za mene, znači da treba vježbat, sad dosta zajeb... idem vježbat

Hvala puno!

Bilo bi savršeno kad bi mi netko snimio to kako radi da znam čemu trebam težit :), to bi bilo savršeno, al i sad ste mi puno pomogli.

Nije to nužno da imaš snimku...samo vježbaj i to ti je to. Zadaj si neki tempo i u tom tempu sviraj...Onda si postepeno ubrzavaj tempo...Nije bit da brzi tempo odmah legne. Jer brzi tempo je stvar koordinacije lijeve i desne ruke...Nekad bi prsti možda i mogli brže svirat, ali ne da desna ruka koja je spora. To ćeš najlakše skužit ako odložiš trzalicu, i samo prstima šaraš. Zato je potrebno razviti koordinaciju lijeve i desne ruke. Uvijek kad te zabole ruke dobro si radio...Kad stekneš kondiciju više te neće bolit.

tamish
03-11-2008, 15:29
Hvala, ZonZi, korisna vedžbica!!!!!:top:

bando
03-11-2008, 15:44

Hvala puno!

Super je vježba koju je rekao Zonzi i jako je bitan onaj dio o tome da svi prsti budu stalno na vratu. Bitno je da nikada nemaš samo jedan prst na žicama (osim kažiprsta koji je uvijek sam te kad svraš praznu žicu, naravno) jer si u protivnom spor.

Evo primjera na ovim tonovima: sviraj E Fis Gis Fis E na prvoj žici. Kad sviraš ton Gis (primaši bi to trebali svirati bez problema srednjim prstom) nemoj puštati kažiprst na tonu Fis. Tako ćeš biti brži kad budeš opet morao odsvirati Fis (poslije Gisa, jeli) jer nećeš morati opet stavljati prst na Fis.
S vremenom će ti to automatski sjesti i prirodno se postaviti.

Isto tako je bitna desna ruka. Uvijek počinji trzati od gore (prema dolje). Kada sviraš nešto gore-dolje (šesnaestinke) bitno je da sviraš stalno gore-dolje, i onda kada prelaziš sa jedne žice na drugu.
Recimo, ako sviraš D na drugoj, pa F na prvoj u brzom tempu, D odsviraj od gore prema dolje, a F onda od dolje prema gore. Mnogi griješe pa sviraju dolje pa dolje (ili gore pa gore) kad idu sa jedne žice na drugu, ali tako je uvijek prljavo ili nije jednako.

Naravno, ima iznimaka tako da se može vidjeti i kod sjajnih tehničara da sviraju "krivo" a opet sve čisto. Ali to su iznimke.

Eto, to su po meni dvije najbitnije stvari sa čisto i brzo sviranje. :D

Čini mi se da je bilo o ovome riječi na forumu.

longee
03-11-2008, 16:30
... vježbica:

Dat ću primjer za A basprim (mada je vježba za gitaru, to je jedna od shredderskih vježbica J. Petruccija).

Krenimo od 3. polja na F# žici (ton A) PRVIM prstom (kažiprstom), dalje slažemo prste po poljima kako dolaze (A-A#-H-C). Zatim se prebacimo na H žicu i prvi prst stavimo na 2. polje (ton C#), dalje slažemo prste po redu (C#-D-D#-E). Prebacimo se na E žicu; tamo napravimo isto, ali od 1. polja (ton F, tako da dobijemo F-F#-G-G#), a na kraju na A žicu gdje dobijemo tonski niz A-A#-H-C.

Kada smo ovo postigli, pomičemo lijevu ruku za jedno polje (sve prste) tako da nam je mali prst na tonu D 1. žice i idemo unatrag (D-Db-C-H). Na E žici stavimo mali prst na ton B --- got the point?

Izvrsna vježba za kromatiku uzlazno i silazno. Sve svirati kao 16-inke bez zadrške dok ne potrošimo vrat :krez: (ne bukvalno, već dok ne stignemo do 14/17 polja na F# žici s 4. prstom :bonk:)

Primijetit ćete kako je uzlazno lakše.
:D

longee
03-11-2008, 16:38
Super je vježba koju je rekao Zonzi i jako je bitan onaj dio o tome da svi prsti budu stalno na vratu. Bitno je da nikada nemaš samo jedan prst na žicama (osim kažiprsta koji je uvijek sam te kad svraš praznu žicu, naravno) jer si u protivnom spor.

Evo primjera na ovim tonovima: sviraj E Fis Gis Fis E na prvoj žici. Kad sviraš ton Gis (primaši bi to trebali svirati bez problema srednjim prstom) nemoj puštati kažiprst na tonu Fis. Tako ćeš biti brži kad budeš opet morao odsvirati Fis (poslije Gisa, jeli) jer nećeš morati opet stavljati prst na Fis.
S vremenom će ti to automatski sjesti i prirodno se postaviti.

Isto tako je bitna desna ruka. Uvijek počinji trzati od gore (prema dolje). Kada sviraš nešto gore-dolje (šesnaestinke) bitno je da sviraš stalno gore-dolje, i onda kada prelaziš sa jedne žice na drugu.
Recimo, ako sviraš D na drugoj, pa F na prvoj u brzom tempu, D odsviraj od gore prema dolje, a F onda od dolje prema gore. Mnogi griješe pa sviraju dolje pa dolje (ili gore pa gore) kad idu sa jedne žice na drugu, ali tako je uvijek prljavo ili nije jednako.

Naravno, ima iznimaka tako da se može vidjeti i kod sjajnih tehničara da sviraju "krivo" a opet sve čisto. Ali to su iznimke.

@ctrl+b: može se savršeno navježbati "sweep" da nema razlike u zvuku, a ne može se tako brzo naizmjeničnim trzanjem neke fraze odsvirati kao što se to može "sweepom". Daleko od toga, naizmjenično trzanje je pravilno. :top:

zOnZi
03-11-2008, 21:27

Ja bih samo dodao u vezi ovog D na drugoj pa F na prvoj...Ovisno opet o melodiji ali ja bih ipak ovaj F odsvirao također na drugoj žici, a onda sljedeći ton, recimo A, ukoliko se radi o rastavljenom d-molu ( D-F-A ) na prvoj žici jer onda taj A udaram prema dolje i izbjegava se obrnuti štrih...Obrnuti štrih je nešto čemu recimo Rusi pridaju ogromnu važnost i oni su to usavršili do krajnjih granica. Vidio sam to tisuću puta i mislim da je to dio koji im daje posebnu sigurnost u svirci. Gdje god mogu oni ga izbjegavaju...uvijek nastoje na susjednu žicu doći udarcem prema dolje. Ako se radi o pokretu od deblje prema tanjoj žici, recimo od četvrte prema trećoj onda se obrnuti štrih ( udarac prema gore dakle ) još i može tolerirati jer ruka najprije ide prema dolje, a onda se vraća prema gore i okida o žicu...Ali zamisli da radiš prijelaz sa tanje na deblju žicu, dakle ruka se kreće prema gore, onda je svakako poželjno izbjeći udarac prema gore jer je prirodniji pokret prema dolje...iznimka je naravno ako sviraš neku vrst arpeggia, ali to je već druga priča.

_maestro_
03-11-2008, 22:17
ukoliko se radi o rastavljenom d-molu ( D-F-A ) na prvoj žici jer onda taj A udaram prema dolje i izbjegava se obrnuti štrih...Obrnuti štrih je nešto čemu recimo Rusi pridaju ogromnu važnost i oni su to usavršili do krajnjih granica. Vidio sam to tisuću puta i mislim da je to dio koji im daje posebnu sigurnost u svirci. Gdje god mogu oni ga izbjegavaju...uvijek nastoje na susjednu žicu doći udarcem prema dolje.

ovo podebljano je esencijalna stvar. iako iz iskustva znam da neki ne pridaju tome važnost, nitko ne može za sebe reći niti da je počeo svirati dok to ne riješi.
ne samo rusi, nego i talijanski mandolinistički pedagozi inzistiraju na tome.

neki se samozavaravaju i govore kako su vidjeli majića, špegelja ili nekog drugog mahera da ne svira tako... ma svakako. kao da ti maheri nisu prvo naučili ispravno, a tek onda išli u neke nadogradnje. takvi mogu to odsvirati na 10 načina, ali ovdje je riječ o početnicima.

nego zonzi, mene zanima taj pojam "obrnuti štrih"...
zar to nije ono kad namjerno niz šesnaestinki počneš svirati gore-dolje umjesto dolje-gore, jer se nekad tako bolje potrefe prelazi sa žice na žicu? ako sam dobro objasnio...

zOnZi
03-11-2008, 22:35
ovo podebljano je esencijalna stvar. iako iz iskustva znam da neki ne pridaju tome važnost, nitko ne može za sebe reći niti da je počeo svirati dok to ne riješi.
ne samo rusi, nego i talijanski mandolinistički pedagozi inzistiraju na tome.

neki se samozavaravaju i govore kako su vidjeli majića, špegelja ili nekog drugog mahera da ne svira tako... ma svakako. kao da ti maheri nisu prvo naučili ispravno, a tek onda išli u neke nadogradnje. takvi mogu to odsvirati na 10 načina, ali ovdje je riječ o početnicima.

nego zonzi, mene zanima taj pojam "obrnuti štrih"...
zar to nije ono kad namjerno niz šesnaestinki počneš svirati gore-dolje umjesto dolje-gore, jer se nekad tako bolje potrefe prelazi sa žice na žicu? ako sam dobro objasnio...

Moguće da si i ti u pravu po pitanju pojma "obrnuti štrih"...Ja se sjećam da je meni moja profa znala uši propucat kad bih radio prelaz koristeći praznu žicu, a onda na susjednu žicu dolazio udarcem prema gore što nije baš poželjno, ali sam imao tu naviku...Tako da mi je to u glavi ostalo kao obrnuti štrih jer sam se fala Bogu naslušao...:krez: Ali i ovo tvoje ima logike... Naravno, valja imat na umu da se recimo na basprimovima teže izbjegava ajmo reć taj krivi trzaj prema gore jer nekad jednostavno ne možeš raširit toliko prste već moraš koristit praznu žicu. Ali kod basprimova ima jedna druga caka. Razmak između susjednih žica je veći i desna ruka ima više zraka da tako kažem.....

basdžija
04-11-2008, 07:50
davnih sam dana raspravljao na tu temu sa benićem
pa mi je potvrdio meni logičnu stvar
( eto izleda i teoretski podržanu što od rusa tako i od talijanaca )
da se promjena pozicije kao i prijelaz sa žice na žicu radi
isključivo na naglašeni dio dobe i samim tim
desna ruka je prišteđena svih vratolomija
tj. uvijek ( ako se radi o šesnaestinskom pulsu )
ta promjena dolazi na udarac prema dolje

iznimke su tu da valjda potvrde pravila :krez::krez::krez:

lorenco
09-11-2008, 22:26
Zanima me gdje bih u ZG mogao nauciti svirati bugariju mislim neki tecaj ili slicno.Imam poprilicno god.tak da baš se nebih htjeo s klincima negdje gurati.

airbus
10-11-2008, 09:41
Pozdrav forumaši,

Imam pitanje, ali me nemojte popljuvati, jer sam početnik, početnik..

Još se borim više sa prstima nego sa taburom...prim, E-štim.
Prema E-štimu, najdublja nota je Cis., a tambura pokriva note od Cis ) ljestvice C, C1 i C2 ) do recimo note c4
Imam neke note za pjesme, pisane za prim. U zapisu je recimo nota g, (druga crta ).
Kakao zapravo ide sviranje te note ?
Da li na prvoj žici nota a ( što mi je logično, a što je zapravo a2 ) ili na trećoj žici nota a ( polje 3 ).
Odnosno, da li zapravo sviramo oktavu više od notnog zapisa.

Ništa ni tu nije jasno

Hvala unaprijed

bando
10-11-2008, 10:28
Odnosno, da li zapravo sviramo oktavu više od notnog zapisa.

:top:Tako je.
I bas kad svira, svira u biti sve oktavu dublje nego što piše. Čelo i brač sviraju u "točnim" oktavam, odnosno onako kako piše.

_maestro_
10-11-2008, 10:39
Imam neke note za pjesme, pisane za prim. U zapisu je recimo nota g, (druga crta ).
Kakao zapravo ide sviranje te note ?

g na drugoj crti na primu sviraš na prvoj žici, 3. polje...

bando je već odgovorio da tonovi na primu zvuče oktavu gore nego što su zapisani.
htio bih samo nadopuniti da se ponekad za tambure koriste i note pisane za druge instrumente, pa i to treba imati u vidu.
na primjer, note pisane za violinu ili mandolinu se ne zapisuju oktavu dublje, kao što je slučaj s notama za prim...
note za gitaru se zapisuju oktavu više nego što zvuče itd...
sve su to kompromisi

airbus
12-11-2008, 02:46
Maesto, Bando,

Puno hvala, puno ste pomogli

Sada kad krenem :gita:

Molim, kada ste tako široke ruke još jedan detalj

Kada svirate, trzate notu, je li neko pravilo da je trzaj gore dolje ( ili dolje gore vidio sam svakave teorije...) cca jedna osminka, odnosno samo dolje ( gore ) šesnaestinka ?

Više me ne bole jagodice prstiju :ples: prije su mi prsti bili kao čevapi :bonk:

tnx

matija_vg
12-11-2008, 11:36
Maesto, Bando,

Puno hvala, puno ste pomogli

Sada kad krenem :gita:

Molim, kada ste tako široke ruke još jedan detalj

Kada svirate, trzate notu, je li neko pravilo da je trzaj gore dolje ( ili dolje gore vidio sam svakave teorije...) cca jedna osminka, odnosno samo dolje ( gore ) šesnaestinka ?

Više me ne bole jagodice prstiju :ples: prije su mi prsti bili kao čevapi :bonk:

tnx

Kod trzanja u pravilu se počinje od gore, osminke se sviraju od gore a šesnaestinka se svira od gore, od dolje, od gore, od dolje...........jasno ima i tu iznimaka ali ovisno u kojoj se mjeri svira, koji je tempo, a i ako dirigent drugaćije ne zahtjeva i naglasi:top:

basdžija
12-11-2008, 16:28
...Kada svirate, trzate notu, je li neko pravilo da je trzaj gore dolje ( ili dolje gore vidio sam svakave teorije...) cca jedna osminka, odnosno samo dolje ( gore ) šesnaestinka ?...evo ti nabrzinu napisanog primjera

2795

znak koji izgleda kao gol ili ti uglato naopako u
je oznaka pokreta trzalice dolje
a znak koji izgleda kao v
jest oznaka pokreta trzalice gore

maestro korigiraj ako je preveliko ili ti nešta bolje padne na pamet

_maestro_
12-11-2008, 16:51
to je to...
ključna stvar za sve početnike.
još kad se s tim iskombinira ona priča da se uvijek nastoji na drugu žicu prelaziti u trenutku kad nam slijedi pokret trzalicom prema dolje, i prema tome prilagoditi sviranje - riješen je veliki i ključni početnički problem.

prioritet je ovo što je basdžija stavio u gornjem postu.
ne kršeći to pravilo, treba nastojati ispoštovati i pravilo o skakanju sa jedne na drugu žicu. o tome je zonzi pisao ovdje (http://www.forum.tambura.com.hr/showpost.php?p=55989&postcount=178). (izbjegavanje obrnutog štriha)

KDL
12-11-2008, 17:10
Slažem se sa basdžijom, i maestrom!
Iz iskustva(prakse) znam da je to jedna od ključnih stvari(uz veliku upornost) za ravijanje tehnike sviranja!

basdžija
12-11-2008, 21:55
evo da još dodam priču sa pauzama
važno je da u sporom tempu ruka premahuje sve pauze
(tj . ono što je u zagradi )

i to treba ponavljati do beskraja
dok god ne uđe " pod ruku "
da u brzacima radi automatski bez razmišljana

2796

airbus
13-11-2008, 12:16
Hvala najljepša na detaljima, :top:

sada vježbanje, vježbanje i vježbanje

Darac11
23-11-2008, 18:05
Svaka čast na pomoći nama početnicima, imamo sad dosta materijala za vježbat ali mene još zanima da li ima neka vježba za razdvajanje malog i do njega prsta jer kud mali tud i ovaj nikako ih razdvojit :(

Blank...
23-11-2008, 22:10
Svaka čast na pomoći nama početnicima, imamo sad dosta materijala za vježbat ali mene još zanima da li ima neka vježba za razdvajanje malog i do njega prsta jer kud mali tud i ovaj nikako ih razdvojit :(

Ima, osviraš ovo:
--4----
-----5-
--4----
-----5-
Prstenjak na četvrto polje prve žice i odsviraš ton. Zatim malim odsviraš ton na petom polju druge žice itd. Zatim preokreneš, i nastaviš stopljeno s ovom vježbicom gore:

-----5-
--4---
-----5-
--4----
Prstenjak na četvrto polje zadnje žice i kreneš prema dolje.

Kad te ovo uništi :-) preokreneš cijelu vježbu i kreneš tako da ti je mali prst na petom polju prve žice, i opet - gore dolje - gore dolje :-)

A ako si želiš stvarno otežati, kažiprst i srednji prst drži stalno pritisnute na vratu između druge i treće žice. Ne dopusti im da letaju.

_maestro_
24-11-2008, 08:16
alo, blanče...
mislim, meni je skroz ok i logično mali prst označavati brojem 5, prstenjak brojem 4... palac brojem 1. uostalom tako se označava prstomet kod svih što sviraju klavijature.
nego, ti si gitarist, a nemaju li gitaristi pomaknuto označavanje prstometa (analogno tome bi trebali imati i tamburaši), pa vam je palac broj 0, kažiprst=1... mali prst=4?

Blank...
24-11-2008, 09:19
Točno. ali ja sam napisao tablature. A u tablaturama se na crtama (koje predstavljaju žice) označava polje koje se svira, ne kojim prstom se svira.

basdžija
24-11-2008, 09:30
Točno. ali ja sam napisao tablature. A u tablaturama se na crtama (koje predstavljaju žice) označava polje koje se svira, ne kojim prstom se svira.ah , vi šahisti - ne možete bez polja :krez::krez:

Zlajo
24-11-2008, 13:21
alo, blanče...
mislim, meni je skroz ok i logično mali prst označavati brojem 5, prstenjak brojem 4... palac brojem 1. uostalom tako se označava prstomet kod svih što sviraju klavijature.
nego, ti si gitarist, a nemaju li gitaristi pomaknuto označavanje prstometa (analogno tome bi trebali imati i tamburaši), pa vam je palac broj 0, kažiprst=1... mali prst=4?

Kod gitare se palac označava sa x ili +... Dalje sve OK...

Blank...
25-11-2008, 06:39
ah , vi šahisti - ne možete bez polja :krez::krez:

Šat mat :-))))

tihi
08-12-2008, 19:46
Neznam da li je gdje bilo govora o rastavljanju akorda. Zanima me kontraši kako rastavljate akorde kad je to potrebno, dal uopce rastavljate. Recimo dosta toga u zabavnjacima, sad mi prva pjesma pada na pamet "Moj lipi anđele" od Olivera. Pocetak onaj sto gitara svira? Kako tko svira? Dal rastavljate gore-dole ili kako ili nikako?

airbus
09-12-2008, 17:13
Učim na E-prim-u
vjezbam i vjezbam, ali mi trzanje bas i ne ide nesto, ali treba valjda mnogo vremena, to me ne brine....

zanima me kako svirate lijevom rukom, odnosno prstored nota po žicama, odnosno u kojem polju svirate.
C dur
npr treća zica C, D, pa druga žica E, F, prva G A H C
ili iskorisite recimo cijelu prvu žicu: druga žica C D prva žica E F G A H C

u ovoj drugoj verziji treba više šetati rukom po vratu,

neki savjet, da ne učim krivo ?
tnx

_maestro_
10-12-2008, 12:29
Učim na E-prim-u
vjezbam i vjezbam, ali mi trzanje bas i ne ide nesto, ali treba valjda mnogo vremena, to me ne brine....

zanima me kako svirate lijevom rukom, odnosno prstored nota po žicama, odnosno u kojem polju svirate.
C dur

tnx

nebi se štel mešat, jer ovdje na forumu ima vrhunskih primaša (KDL, zOnZi, dspegelj...) pa nek ti oni odgovore.
samo ti mogu reći da će ti u životu trebati i jedan i drugi način (sviranje u poziciji i maksimalno korištenje prve žice).

Pišta
10-12-2008, 13:11
Učim na E-prim-u

C dur

tnx

Druga žica C D E F,zatim na prvoj(prvi prst) G A H C. Tako su mene učili:)
Usput koristiš i treniraš sve prste,što je jako važno..

airbus
10-12-2008, 13:22
Hvala na savjetima,

Kupio sam knjigu od Zlatoja Pajčića gdje je detaljno obrađena tehnika,
prstoredi, pozicije sviranja, ali me zanimalo kako sviraju primaši u praksi,

kako je najlakše i "najbolje"

Tnx

NJUNJO_HR
10-12-2008, 14:29
Hvala na savjetima,

Kupio sam knjigu od Zlatoja Pajčića gdje je detaljno obrađena tehnika,
prstoredi, pozicije sviranja, ali me zanimalo kako sviraju primaši u praksi,

kako je najlakše i "najbolje"

Tnx

airbus kak je puno ime te knjige?

airbus
10-12-2008, 15:43
Zlatoje Pajcic "Orkestralna škola za tambure, PRIM1 "

Unesu u google tambura publications

početnik sam i nisam kompetentan za ocjenu knjige, ali mi se čini odlična,
teorija, ljestvice, mnogo vježbi...

15E nije mnogo za kvalitetnu literaturu

NJUNJO_HR
10-12-2008, 15:49
i ja sam početnik pa svaka knjiga dobro dođe
Sad znam na koje misliš jer sam bil na toj stranici više puta.

tx na info

airbus
10-12-2008, 15:53
"Braća po neznanju" :)

NJUNJO_HR
10-12-2008, 15:57
"Braća po neznanju" :)

Tak nekaj :D

Sad tek vidim da moreš platiti PayPalom i dobiješ link za download.
Pa to je super !!

EDIT: za koji stim je pisana ta knjiga

airbus
11-12-2008, 10:01
Knjiga je pisana za E-štim

Imaš još nekih objašnjenja za ostale instrumente, štimovi, polja......

airbus
11-12-2008, 11:56
http://tamburitzapublications.com/idc/index.php?itemid=49&Orkestralna_%C5%A1kola_za_tambure_-_Tutor_Books_For_Tamburitza_Orchestra

Izaberes knjigu koju želiš, platiš i pojavi ti se link za download, i to je to

_maestro_
11-12-2008, 22:27
mišeka ti tvojega, pa neću ja plačati i kupovati
kad ti budeš kupovao mazni link i daj ga nama
već je bilo na forumu primjedbi u vezi s crnom distribucijom ove pdf knjige. sam pajčić je preko nekih članova foruma tražio da se to ne radi.

Log Out
12-12-2008, 08:35
ma zezam se, ne treba meni knjiga
ja sam propali tamburaš:bonk:

gospon koji ste vi to štrumenta svirali? :krez:

Log Out
12-12-2008, 09:56
a koji nisam?
najdulje prim

lepo lepo :krez:

airbus
12-12-2008, 10:40
mišeka ti tvojega, pa neću ja plačati i kupovati
kad ti budeš kupovao mazni link i daj ga nama

Ne bi bilo u redu prema autoru, koji je svoje znanje pretočio u knjigu, za što
je trebalo mnogo vremena, znanja, truda......

Ako se zeli naučiti svirati, par eura nije skupo....

IvanZU
13-12-2008, 19:18
....možda u skoroj budućnosti zaživi, iako smo previše matori:krez: nešto slično:
http://www.youtube.com/watch?v=WrPK8ua7ZjI&feature=related
odnosno ideja je da bi imao doma snimljenu podlogu uz koju bi vježbao....nažalost, još je samo ideja.....:top:

speed_hr
16-12-2008, 17:28
Ovako sad, imam prim d, gledao sam sad slavonsko kolo na you-tube-u, i zanima me koji je štim njihovog prima, pošto oni sviraju to kolo dole niže, a ja na svojemu gore višlje,a sviramo istu stvar i poklapa se

Hrvoje
16-12-2008, 17:45
E

speed_hr
16-12-2008, 17:46
Šta ja bi sad onda trebao uzeti žice za E i naštimati u E-štim ili??!

_maestro_
16-12-2008, 17:49
kako hoćeš. možeš ostati i na D... ali većina je na E.

basprimaš
16-12-2008, 17:53
Šta ja bi sad onda trebao uzeti žice za E i naštimati u E-štim ili??!

tvoja odluka ak ti odgovara kak je onda ostavi a ak ne ...

speed_hr
16-12-2008, 17:56
ne, prešao bih na E, čisto iz tih razloga što mi je lakše neke stvari odsvirati, na tim poljima(npr..slavonsko kolo), na svomD-štimu, moram gore svirati, da se poklopim sa njihovim tonom i onda nemogu nekakve ukrase izvesti tako dobro kao što bi ih izveo na e-štimu, šta ja znam nekako mi se čini da bolje zvoni!!!?neznam

basprimaš
16-12-2008, 18:09
Najbolje ti je ovak ak imaš od kog da poisudiš E prim pa da njega probaš onda češ odmah vidjet jel it odgovara i štim i zvuk jer je to stvar subjektivnog dojma

KDL
16-12-2008, 18:26
ne, prešao bih na E, čisto iz tih razloga što mi je lakše neke stvari odsvirati, na tim poljima(npr..slavonsko kolo), na svomD-štimu, moram gore svirati, da se poklopim sa njihovim tonom i onda nemogu nekakve ukrase izvesti tako dobro kao što bi ih izveo na e-štimu, šta ja znam nekako mi se čini da bolje zvoni!!!?neznam
Pozdrav!
Ja bih ti osobno preporučio E prim, odnosno E-štim!
I ja sam počeo svirati na D-štimu, no kada sam se prebacio na E, totalno druga priča! Ja, u biti, i ne znam koji bendovi sviraju kompletno na G-D štim, osim nekih školskih orkestara sa kojima se susrećem, ali i to je sve rijeđe!!!

speed_hr
16-12-2008, 19:01
Ništa, uzet ću žice pa ćemo vidjeti!!!!hvala!

airbus
16-12-2008, 22:02
Majstori,

Kakvim trzalicama svirate prim?
Mislim da dimenzije

Kako mi ne ide nešto, pokupovao sam svakakvih oblika, pokušavam
ih drzati na razne nacine, ali....

45X 21 mm
16 X 70 mm
imam neke male i neku rekli su mi "suzu" ( jako je tanak materijal)

nikako se ne mogu naći sa trzalicom ili rujem po žicama ili ništa... :-)

Ma dobro sviram, jedino mi žice smetaju :-(

_maestro_
17-12-2008, 11:29
Pozdrav!
...Ja, u biti, i ne znam koji bendovi sviraju kompletno na G-D štim, osim nekih školskih orkestara sa kojima se susrećem, ali i to je sve rijeđe!!!

kad sam prvi puta na brzaka čitao ovaj post, učinilo mi se da piše "s kojima suosjećam" umjesto onog podebljanog... :bonk: :krez:

inače, ni ja ne znam bendove koji su kompletno na g štimu, ali znam neke kombinirane, što je najlošija varijanta.

Vedran
22-01-2009, 11:54
Draga gospodo, moram vas izvijestiti o mojem problemu. Naime, pri sviranju se susrećem s jednim banalnim problemom - nepoznavanje akorada.
To mi čini velike probleme jer nije lijepo svirati, uživati i onda bum C7¤5, b9 ili C13 ¤9. (¤ je povisilica)
Znam da za navedene primjere bubam gluposti no ipak moram znati akorde koji se koriste u tamburaškoj glazbi u koju svakako ulaze durovi, molovi, septa- i sekstakordi itd.
Zanima me da li je itko posložio sve te akorde na jedno mjesto? Mogu biti po crtežima, tablaturama, crtovljima, brojevima, nije važno no ipak bih to trebao naučiti želim li se baviti glazbom.
Nisam glazbeno obrazovan tako da sam ne mogu zaključiti koji tonovi idu u koji akord.
Ako netko i bude dovoljno velikodušan dati mi neki .pdf fajl (ili slike, skice, brojke) ili tako nešto bio bih mu jako zahvalan i ako je mlađi od 20 doći ću mu svirat na krstitkama unuka i to za đabe. Hvala unaprijed!

Možda će ti pomoći ovaj link (http://rapidshare.com/files/187598776/Kontra.pdf.html). Materijal je dosta velik, ali isplati se skidati.

Log Out
23-01-2009, 08:58
Možda će ti pomoći ovaj link (http://rapidshare.com/files/187598776/Kontra.pdf.html). Materijal je dosta velik, ali isplati se skidati.

Error

This file is neither allocated to a Premium Account, or a Collector's Account, and can therefore only be downloaded 10 times.

This limit is reached.

To download this file, the uploader either needs to transfer this file into his/her Collector's Account, or upload the file again. The file can later be moved to a Collector's Account. The uploader just needs to click the delete link of the file to get further information.

Jel mogu zamoliti da se ovo ponovo postavi ? Ima nas još "kontraša u razvoju "... hvala:)

Vedran
23-01-2009, 12:49
Koje pizde... Nijednog komentara na link...

Uglavnom, za one koje nisu uspjeli skinuti akorde, evo novog linka (http://rapidshare.com/files/188161069/Kontra.rar), ovaj put s neograničenim brojem downloada.

EDIT: Sada je materijal manji, cca 65 MB.

Hiper
23-01-2009, 18:54
Zanima me da li je itko posložio sve te akorde na jedno mjesto? Mogu biti po crtežima, tablaturama, crtovljima, brojevima, nije važno no ipak bih to trebao naučiti želim li se baviti glazbom. ....

Ukratko koliko ja znam g. Željko Bradić je napravio u svojem priručniku za Bugariju i to za E, G, A i D Bugariju. Pokušati njega kontaktirati ili ako netko ima to poskenirano ...

Log Out
23-01-2009, 19:27
puno hvala :)

ČIČA
29-01-2009, 09:23
Uzmi ono što ti misliš da će ti bolje ležati.Ovisno o tome da li više voliš samu melodiju uz harmu naravno + prelazi itd...( znači prime i bračevi) ili si ovisan o samoj harmoniji pa fino uzmeš kontru ili čelo da popunjavaš sve to skupa.
A bas je fora instrument ali je nezgodan za nosit :) .
Pozdrav od ČIČE čujemo se do slijedeće priče.

AJD Ž.

ČIČA
29-01-2009, 09:29
Ovim sam mislio odgovoriti hilcu s prve strane ove teme.A ... novi sam

hilc
04-02-2009, 13:22
hvala sa zakašnjenjem

Darac11
08-02-2009, 15:24
http://tamburitzapublications.com/idc/index.php?itemid=49&Orkestralna_%C5%A1kola_za_tambure_-_Tutor_Books_For_Tamburitza_Orchestra

Izaberes knjigu koju želiš, platiš i pojavi ti se link za download, i to je to

1. Šta znači ovo Bas prim 1, 2, 3A, 3E?

2. Za koji je štim to pisano, mislim na Bas prim?

KDL
08-02-2009, 16:28
1. Šta znači ovo Bas prim 1, 2, 3A, 3E?

2. Za koji je štim to pisano, mislim na Bas prim?
Pozdrav Darac11!!!
To su šifre, ili bolje rečeno skraćenice koje se koriste kod pisanja partitura za tamburaške orkestre!!!
Dakle Basprim 1,2,3(A), su Basprimovi A-štima koji se dijele na prvi glas, drugi, i eto sve češće i taj treći A basprim.
1,2,3E-basprimovi spadaju u biti pod Čelović(štim E), no ne znam zašto ga tako i ne upisuju u partiturama!?
Dakle, sve je to pisano za A-štim!

kontras__slavko
08-02-2009, 16:33
Pozdrav Darac11!!!
To su šifre, ili bolje rečeno skraćenice koje se koriste kod pisanja partitura za tamburaške orkestre!!!
Dakle Basprim 1,2,3(A), su Basprimovi A-štima koji se dijele na prvi glas, drugi, i eto sve češće i taj treći A basprim.
1,2,3E-basprimovi spadaju u biti pod Čelović(štim E), no ne znam zašto ga tako i ne upisuju u partiturama!?
Dakle, sve je to pisano za A-štim!

rijeđe se korisiti E-bas prim za 1. ili 2. glas, obično se koristi za treći glas, a pošto neki orkestri nemaju E- basprim onda samo u partirutu napisu 3-basprim, u nekim slucajevima postoje i različite dionice za 3.A-basprim i E-basprim

Darac11
08-02-2009, 17:47
Znači meni kao početniku najbolje je da krenem od Bas prim 1 - 188 strana -pages - Seiten?

KDL
08-02-2009, 18:32
rijeđe se korisiti E-bas prim za 1. ili 2. glas, obično se koristi za treći glas, a pošto neki orkestri nemaju E- basprim onda samo u partirutu napisu 3-basprim, u nekim slucajevima postoje i različite dionice za 3.A-basprim i E-basprim
Mislim da nisi baš shvatio moj post!!! Samim time što sam naveo da se E-brač( za mene Čelović) štima na E, H, Fis, Cis, logično je da on pripada pratećem dijelu orkestra poslije primova i A-bračeva!!! Darac11 je pitao što znače brojevi uz primjer A-brač1( svira prvi glas) A-brač2(svira drugi glas)...isto tako je i sa Čelovićima, ili E-bračevima, no to ne znači da E-brač1 svira vodeću melodiju, nego su podijeljeni na više različitih dionica!!!
Zato služe brojevi!!!

KDL
08-02-2009, 18:38
Znači meni kao početniku najbolje je da krenem od Bas prim 1 - 188 strana -pages - Seiten?
Ako počinješ svirati tamburu, u tvom slučaju je to basprim, najbolje je da si nađeš nekakvu knjigu za početnike i lagano kreneš ispočetka!!!
Kad savladaš osnove sviranja onda možeš svirati i Prvi BRAČ(pvi glas), i Drugi BRAČ(drugi glas)...i tako redom, ovisi za što se odlučiš!!!
Ako ti ikako mogu pomoći, slobodno se javi!!! Radim već dugo godina sa početnicima, pa imam ponešto iskustva u tome!
Pozdrav, i samo naprijed!!!:top::top::top:

_maestro_
08-02-2009, 18:50
sve to stoji, međutim kad se pogleda iza linka kojeg je darac stavio, vidi se da zlatoje pajčić prodaje svoje brošure koje su grupirane po dionicama.

te dionice je sam zlatoje nazvao a basprim 1, a basprim 2, a basprim 3 i e basprim 3...

znači da zlatoje uopće ne razmišlja kao ti kdl (i kao ja). za njega ne postoji nešto što se zove čelović i što bi moglo imati više od jedne dionice.

prije bih rekao da on nudi 3. basprim u varijanti da se svira na a-braču i u drugoj varijanti gdje se ista dionica 3. basprima svira na e-braču.

na toj njegovoj stranici uopće se nigdje ne spominje 1. i 2. dionica e-basprima (čelovića), nego 3. basprim...

jako je čudna i zbunjujuća takva podjela "udžbenika", što se vidi i iz zadnjeg pitanja darca11. on jednostavno ne zna koju od ponuđenih knjiga da uzme.

ja bih darcu preporučio: nemoj uzimati NITI JEDNU, jer ovakvo cjepkanje jednog jedinstvenog gradiva na 10 knjiga od kojih svaka obrađuje jednu dionicu (1) nije u redu. izgleda da se radi samo o pokušaju zarade što više novaca sa što manje uloženog, tj. da se proda i nešto i onima kojima je puno dati 100€ za komplet, a dirigent ili voditelj ga je već rasporedio na njegovu dionicu (recimo 2. a-basprim). a 100€ za kompletan udžbenik je puno previše, kako god da gledaš...

druga, još važnija stvar, takvo odvajanje JEDNE GRAĐE na 10-tak knjiga ide na ruku stvaranju fah-idiotluka. šta onaj tamo na 2. basprimu ima znati šta se u isto vrijeme događa s 1. basprimom ili nedajbože kontrom :angry:
pa jebemu, uče li se ti početnici (mladi i djeca prvenstveno) učiti svirati instrument ili dionicu? u čemu je razlika između sviranja 1. i 2. prima da bi svaki morao imati svoju knjigu? mora li primaš kojeg je dirigent stavio na drugi prim do kraja života svirati tercu? gdje to piše da 2. prim ne smije svirati melodiju ili akorde? :mad:
najmanja jedinica koja bi se trebala prodavati je komplet, koji na stranici košta 100€. umjesto 10x15€

svoj stav o materijalima zlatoja pajčića sam iznio i ranije, kad sam imao prilike pogledati njegov priručnik za hvatove na kontri...
čisti matematičko-štrebersko-idiotsko-zaglupljivački pristup gdje se nižu hvatovi za kontru po abecedi (c-cis-d-dis...) a niti slova nema o funkciji akorda, kvintnom krugu ili građi samih akorda, dura i mola barem.
i za takve udžbenike bi trebalo, kao i za ostale udžbenike, nekakvo mišljenje ili odobrenje nekakve prosvjetne komisije... bez toga je sve skupa sumnjiva rabota. imam dojam da gospodin zlatoje nema puno dodirnih točaka s jednim od ključnih pojmova za sve predavače i nastavnike, kao i izdavače udžbenika: METODIKA

Darac11
08-02-2009, 19:00
Ok, hvala svima upravo sam to mislio jer me je zbunilo to grupiranje.

A koju bi mi knjigu preporučili ili nešto pomoću čega bih savladao neke osnove pa i kasnije malo teže stvari na tamburi?

_maestro_
08-02-2009, 19:40
ti si očito krenuo u solo akciju učenja tambure.
ipak je lakše krenuti u grupi, po mogućnosti s nekim iskusnijim... i sam zlatoje je svoje brošure prilagodio grupnom radu. :D

za potpun rezultat treba furati 2 fronte: instrument i teoriju... za teoretski dio je lakše naći udžbenike. ima ih i za instrument... leopold i bradić su objavili neke knjige. ali ti udžbenici su prilagođeni g-štimu.

uglavnom, za sada ne znam za neki udžbenik kojeg bih mogao 100% preporučiti. situacija je trenutno da se treba snalaziti "od svakud po malo", "s raznih strana" i slično.
možda netko ipak ima neku preporuku?

tbun
08-02-2009, 20:25
maestro ne znam da li si čuo da je Ferić isto izdao neke udžbenike (škola za tambure 1,2) a prije tjedan dana sam dobio i treće izdanje koje je nedavno izdano. Radi se o školama z za A-E sustav.

za potpun rezultat treba furati 2 fronte: instrument i teoriju... za teoretski dio je lakše naći udžbenike. ima ih i za instrument... leopold i bradić su objavili neke knjige. ali ti udžbenici su prilagođeni g-štimu.

uglavnom, za sada ne znam za neki udžbenik kojeg bih mogao 100% preporučiti. situacija je trenutno da se treba snalaziti "od svakud po malo", "s raznih strana" i slično.
možda netko ipak ima neku preporuku?