PDA

View Full Version : Stimovi tambura

Biseraš
26-08-2010, 18:43
Nesto sam tarzio o stimovima tambura, i saznao otprilike ovoliko:

Bisernica
-E stim - 5 zica, cetveroglasna -> ???
-G stim - 6 zica, cetveroglasna -> g, d, a, e
-D stim - ???? zica (tu mi vi pomozite)
-A stim - 6 zica, troglasna -> a, d, g

Brač
-G stim - 5 zica, cetveroglasni -> g, d, a, e
-A stim - 5 zica, cetveroglasni -> ???

Bugarija
-D stim - 5 zica, cetveroglasni -> d, a, e, h
-E stim - ???

Čelović

Čelo
-G stim - 4 zice, cetveroglasni -> g, d, a, e

Berde
-A stim - 4 zice, cetveroglasni -> ???

Volio bih kad bi mi pomogli popuniti ove upitnike, te ako od ovih tambura ima jos koji stim a da ga nisam naveo pa da dodate

odisej
26-08-2010, 19:16
Volio bih vidjeti hvatove na toj bugariji...

Sticky
26-08-2010, 20:19
Bisernica
-E stim - 5 zica, cetveroglasna -> e, h, fis, cis
-G stim - 6 zica, cetveroglasna -> g, d, a, e
-D stim - ???? zica (tu mi vi pomozite)
-A stim - 6 zica, troglasna -> a, d, g

Brač
-G stim - 5 zica, cetveroglasni -> g, d, a, e
-A stim - 5 zica, cetveroglasni -> a, e, h, fis

Bugarija
-E stim - e, h, gis, e

Čelović

Čelo

Berde
-A stim - 4 zice, cetveroglasni -> a, e, h, fis

bilo mi je zadovoljstvo...:top:

eXeR
26-08-2010, 20:25
koga briga? :D

Tamburalo
26-08-2010, 22:15
ima li tema ili bilo kakav post na ovome forumu koji ti nisi u bilo kojem smislu komentirao?!?!?!?!?!?! :down:

Sticky
26-08-2010, 22:35
ima li tema ili bilo kakav post na ovome forumu koji ti nisi u bilo kojem smislu komentirao?!?!?!?!?!?! :down:

sigurno nema zivot, 100% neki geek kojem su stavili tamburu u ruke... :o

eXeR
26-08-2010, 23:50

nema

eXeR
26-08-2010, 23:50
sigurno nema zivot, 100% neki geek kojem su stavili tamburu u ruke... :o

tako je

VeljoSB
27-08-2010, 00:09
"d" bugarija se tako ne štima, ako ćemo već mudrovat sa štimovima...

tko se sve neće registrirat na forum majke ti ga....:bonk:

Vedran
27-08-2010, 01:44
Jedna od definicija geeka s wikipedie:

"A derogatory reference to a person obsessed with intellectual pursuits for their own sake, who is also deficient in most other human attributes so as to impair the person's smooth operation within society."

Ili u slobodnom prijevodu:

"Pejorativna oznaka za osobu opsjednutu intelektualnim potragama radi isključivo vlastite zadovoljštine, koja je također manjkava u većini drugih ljudskih osobina, što rezultira narušenim funkcioniranjem unutar društva."

Tamburalo
27-08-2010, 08:50
Jedna od definicija geeka s wikipedie:

"A derogatory reference to a person obsessed with intellectual pursuits for their own sake, who is also deficient in most other human attributes so as to impair the person's smooth operation within society."

Ili u slobodnom prijevodu:

"Pejorativna oznaka za osobu opsjednutu intelektualnim potragama radi isključivo vlastite zadovoljštine, koja je također manjkava u većini drugih ljudskih osobina, što rezultira narušenim funkcioniranjem unutar društva."

bravo, Vedrane! dobra ti je definicija. ja ne bih mogao tako ukusno i bez vulgarnost zapakovati. svaka čast! :top:

Biseraš
27-08-2010, 09:27
"d" bugarija se tako ne štima, ako ćemo već mudrovat sa štimovima...

tko se sve neće registrirat na forum majke ti ga....:bonk:

Pa onda napisi kako se stima, pomozi, nemoj klatit bezveze.

Biseraš
27-08-2010, 09:29
btw, prestanite sa tim nekim "prepucavanjima" isto ste djeca... :down:

Hrvoje
27-08-2010, 10:52
Bugarije (od deblje žice prema tanjoj)
D: D, F#, A, D
E: E, G#, H, E

A-bas, A-basprim i A-čelo se štimaju: F#, H, E, A

E-prim: C#, F#, H, E

Ispravite me, ako sam se zajeb'o di...

Zlajo
27-08-2010, 11:40
Bugarije (od deblje žice prema tanjoj)
D: D, F#, A, D
E: E, G#, H, E

A-bas, A-basprim i A-čelo se štimaju: F#, H, E, A

E-prim: C#, F#, H, E

Ispravite me, ako sam se zajeb'o di...

Nema se tu kaj ispravljat'... Samo se bojim da se naš dečko ne zezne i počne štimati u krivoj oktavi...
Nek' mi nitko ne zamjeri, ali ne kužim kak uopće ta deca sviraju, po kojem sistemu, itd..
Nekad nisu nikog "puštali" na instrument prije nego se dobro "potkuje".. :sad2::please:

Hrvoje
27-08-2010, 11:46
Zlajo, pa možda dečecu treba za esej iz glazbenog ili nekaj... Na temu "Tamburica"... :D

Zlajo
27-08-2010, 11:56
Bugarija

Volio bih vidjeti hvatove na toj bugariji...

Ne pratiš trendove... Radi se naime o tzv. novoj kvartnoj bugariji na kojoj su hvatovi jednaki onima na četiri zadnje žice na gitari, samo što su za kvartu niže ili kvintu više od tih istih na gitari (zato se i dijele na tzv. debelu i tanku bugariju)... Koliko čujem u tamburaškim kuloarima, sve više mlađih kontraša uz standardni štim potajice uči i ove hvatove i tablature kako ne bi bili (nedajbože) u budućnosti nespremni na takve novine, te da se ostane u trendu... :gita: Čak se i šuška da bi električne kontre imale taj štim za standard u defaultu (osim nove generacije blues-bugarija, čiji se štim još zasad drži u tajnosti... :gitra:

Sorry, morao sam... :funny:

Biseraš
27-08-2010, 15:10
Registirao sam se na ovaj forum pre par dana s ciljem da naucim nesto novo i da nekom drugom pomognem da nauci o glazbi.

Na ovom forumu su vecinom dosta iskusni i jako dobri tamburasi.

No postoji i dosta ovih mladjih i neiskusnijih u tamburaskoj glazbi (poput mene) koji zele nauciti. Dosta ih traze note, pomoc sviranja, itd. Uglavnom ovi sto traze note dobiju odbijenicu (ima par nota sto su dijelile po forumu, ali to je tek 30% svih upita za note) uz ovakvo obrazlozenje: "Nauci po sluhu, nista ti nece pomoci note..."...

Mene nitko nemoze ubijediti da mladi pocetnik tamburice moze nauciti ravnicu po sluhu, nitko. Sve se moze vjezbom, ali pocetniku su to vjezbe i niko ga nemoze uvjeriti u suprotno, jer "sto bi gubio vrijeme na vjezbama tremola ili šesnaestinki, kad moze odmah svirati tresnju, ravnicu...".

A opet zasto se ne dijele te note? Znam odgovor, ali ostatk koji ovo cita nek razmisli o tome.

Bilo je par postova u kojima su se mladi svirac "zakacio" sa ovim iskusnijim uglavnom oko nota, a ovi stariji sviraci koji imaju tog materijala na 5-6 hard diskova ne daju (dadnu nesto, ali toga uglavnom vec ima na par web stranica..), razlog je--- :gv:

Ono sto je mene pored ovih nota nazivciralo jesu i odgovori na glavnu tema ovog pod-podforuma, tj. stimovi tambura, gdje sam ja zelio nauciti nesto vise (spomenuo sam na pocetku ove kritike) ali vidio sam par komentara:

"..."d" bugarija se tako ne štima, ako ćemo već mudrovat sa štimovima...
tko se sve neće registrirat na forum majke ti ga..." (ja sam trazio pomoc jer nisam bio siguran oko stimova, gospodoin mi je mogao reci kako se stima)

"...Zlajo, pa možda dečecu treba za esej iz glazbenog ili nekaj... Na temu "Tamburica"..."

i jos je tu jedan poduzi komentar uvazenog gospodina "zlaje" koji me isto tako "od**bo" ali na "kulturan nacin".

Neka ste vi dobri sviraci, svaka cast, ali ste i veliki... hm kako bi se izrazio, egoisti, iako je to preblaga rijec.

Takvim ponasanjem (postovima) necete nikoga privuci da svira tamburicu (ili vam je to cilj?), meni se ovaj forum nakon 5 dana zgadio...

Znam kakvi ce komentari (ako ih uopce bude) na ovaj post vec biti ali to me sekira previse, ali bar procitajte cijeli osvrt prije nego ista iskomentirate.

Ja znam da na ovaj forum vise necu doci (ide komentar tipa: "a velike stete...")....

Log Out
27-08-2010, 15:20
Never, never, never give up! - Winston Churchill

I odustaneš nakon par postova.Uporan si!

Ako ćeš tako nastaviti i dalje u životu nećeš daleko dogurati. Nije sve uvijek idealno.

Svitac
27-08-2010, 15:44
A opet zasto se ne dijele te note? Znam odgovor, ali ostatk koji ovo cita nek razmisli o tome.

Bilo je par postova u kojima su se mladi svirac "zakacio" sa ovim iskusnijim uglavnom oko nota, a ovi stariji sviraci koji imaju tog materijala na 5-6 hard diskova ne daju (dadnu nesto, ali toga uglavnom vec ima na par web stranica..), razlog je--- :gv:

Zašto mislš da stariji svirači imaju prepune hardove notnog materijala?
Misliš da svaku pjesmu koju odsviraju zapisuju u nekoliko dionica za tamburaški sastav?

Vjeruj mi, raspisanih partitura za neke standardne tamburaške pjesme tipa loledukatiškoro... uglavnom NEMA, tu i tamo ako je netko nešto raspisao za tamburaški orkestar - rijetkost.
A i nisi ti toliko mladi svirač, sviraš već 6 godina koliko sam shvatio.
Svatko uči na način koji smatra da je najbolji, ali misliti da su svi prepuni nota koje ti ne daju jer su zli :top: je glupo.
Živio!

VeljoSB
27-08-2010, 21:23
dobro, dakle mlad si tamburaš, relativno mlad...govoreći po stažu sviranja, ne po godinama...
ali zar već tako kao mlad i ne izverziran već tražiš kako se štima kompletan instrumentarij u tamburaškom orkestru? zar ti je to toliko bitno?
pa ne moramo sad ponavljati da se tambure štimaju po kvartnom sistemu, pa je onda logičan nastavak tvojih upitnika ako si samo nazvao neku tamburu "A" "E" "G"...

de se ti radije uhvati tamburanja a ne nazivati nas egoistima, hvalisavcima, gospodom itd...nekome to baš i neće sjesti najbolje.

nitko se nije učen rodio, ali brate mili neke osnove se valjda trebaju znati, pogotovo ako se netko tamburanjem bavi 6 godina...

zzzzzz

Ćosa
28-08-2010, 02:15
nitko[/B] nemoze ubijediti da mladi pocetnik tamburice moze nauciti ravnicu po sluhu, nitko. Sve se moze vjezbom, ali pocetniku su to vjezbe i niko ga nemoze uvjeriti u suprotno, jer "sto bi gubio vrijeme na vjezbama tremola ili šesnaestinki, kad moze odmah svirati tresnju, ravnicu...".

Kao što je već poznato, ništa nije "džabe"... i oni rijetku ljudi koji imaju notne zapise pjesama ne dijele to svakome... daju prijateljima ili u svojim privatnim "školama" za šta im ljudi plaćaju... tako da je teško očekivati da se neću namučiti i zapisati i to i dati ostalima da uzimaju zdravo za gotovo...

VeljoSB
28-08-2010, 02:45
Kao što je već poznato, ništa nije "džabe"... i oni rijetku ljudi koji imaju notne zapise pjesama ne dijele to svakome... daju prijateljima ili u svojim privatnim "školama" za šta im ljudi plaćaju... tako da je teško očekivati da se neću namučiti i zapisati i to i dati ostalima da uzimaju zdravo za gotovo...

a nije baš ni u tome stvar...iako se danas sve gleda kroz novce ne treba baš u svaku notu gledati kao da je jedna kuna...
pa kolike partiture sam dobio, dobio sam i Ferićeve knjige na poklon, dobio sam i jednu folklornu koreografiju uredno poslaganu onako kako sam tražio od jednog čovjeka ;) sa foruma...nitko od svih tih ljudi nije tražio ništa zauzvrat, ako bog da bit će prilike pa da se odužim na neki način, pa ako ništa drugo berem piće da se popije..

pa ne treba baš sve naplaćivat...:rolleyes:

Ćosa
28-08-2010, 13:39
a nije baš ni u tome stvar...iako se danas sve gleda kroz novce ne treba baš u svaku notu gledati kao da je jedna kuna...
pa kolike partiture sam dobio, dobio sam i Ferićeve knjige na poklon, dobio sam i jednu folklornu koreografiju uredno poslaganu onako kako sam tražio od jednog čovjeka ;) sa foruma...nitko od svih tih ljudi nije tražio ništa zauzvrat, ako bog da bit će prilike pa da se odužim na neki način, pa ako ništa drugo berem piće da se popije..

pa ne treba baš sve naplaćivat...:rolleyes:

to je ok ako ima ljudi dobre volje, ali nisu svi takvi, pogotovo svirača, kao što i sam znaš ;)

odisej
01-09-2010, 09:43
Ajmo ovako, uvrijeđeni Biserašu:

Prvo, sviraš 6 godina u puhačkom orkestru, znači nisi novi. Sigurno su te tamo kad si došao svi dočekali raširenih ruku i milovali perom po guzici, nježno ispravljajući tvoje dječje pogreške pazeći da se glazbeni genij ne uvrijedi. Ako sam u krivu, objesi me za obiteljske dragulje!
Kako kaže bećarac, tko se vrijeđa - nek okrene leđa.

Drugo, dvije i pol godine sviraš prim u 'malom tamburaškom sastavu'. Pa da u tom sastavu nema nijedne bugarije ili neke druge tambure. Kako vi to štimate i svirate? Zar ti logika stvari ne govori da štim za D instrument podigneš za ton i dobiješ E instrument?

I na kraju, treće, ono što me najviše smeta, ali kad se već duriš eto ti to pod nos: Koliko žica ima E bugarija ili D bisernica? Odgovor je jednostavan, otići u rubriku oglasi i pogledati slike! Ali to je za neke prekomplicirano. Što hoću reći - prema tvojim postovima (a ima ih brate, gdje treba i ne treba) se vidi da pametuješ di treba i ne treba, a nisi uzeo par sati vremena pogledati što sve piše i malo pretražiti forum. Ideš prečicom, i onda se tužiš kad ne dobiješ odgovor. E, jesi biser!