PDA

View Full Version : Prim


Pages : [1] 2

Hrvoje
13-02-2007, 23:42
Na temi o Jerryju Grcevichu već se dosta pisalo o primu, primašima, tonu, trzanju i svemu pa se možda ova tema i iscrpila, ali svejedno smatram pošto već imamo temu o kontri i basu, zašto ne otvoriti i temu za ovaj instrument (a kasnije i za druge instrumente). Ima dosta primaša na ovom forumu pa evo vam tema za rasprave o tonu, uzorima, tehnici, vježbanju i ostalom.

Mene osobno živcira što tonmajstori u pravilu u mixu prim izdignu iznad ostalih instrumenata, nekako mi ljepše zvuči kada je sve nekako prirodno ukomponirano i fino sjedne u mix.

Lijepo bih molio kolegu exera da preuzme ovu temu i možda napiše neka svoja razmišljanja. A može i pitanje za primaše - kako ste završili i zašto na primu? Jel' bilo vašom voljom ili silom prilika (ono, nema svirača za prim pa su vas "bacili" u KUD-u, orkestru ili bandu na prim)?

Inače mi se prilično sviđa i hrvatski naziv za ovaj instrument - bisernica (iako mi zvuči k'o ona školjka u kojoj se nalaze biseri (možda se i tako kaže, ne da mi se sad gledat u rječnik).

Ajmo biserničari, prospite svoje biserje (pred svinje? :bonk: )...

Trisha
13-02-2007, 23:46
Exeriću, di si?!?! da te sad čujemo, pošto si ti naaaj naaaj naaajpametniji, ti ćeš nam svima moć' puno reć' i naučit' nas o ovoj temi ... :D

btw. pitao si kako smo "završili" na primu ... ja sam krenula u glazbenu s namjerom da učim gitaru, al nisam je imala tad, imala sam onaj prim koji sam vam pokazala, naklada, ako se ne varam? i eto, krenula svirat i zavoljela i tako ostalo do danas :) a u orkestru oduvijek sviram prim, prvo drugi, a već dugo prvi ...

eXeR
13-02-2007, 23:49
Na temi o Jerryju Grcevichu već se dosta pisalo o primu, primašima, tonu, trzanju i svemu pa se možda ova tema i iscrpila, ali svejedno smatram pošto već imamo temu o kontri i basu, zašto ne otvoriti i temu za ovaj instrument (a kasnije i za druge instrumente). Ima dosta primaša na ovom forumu pa evo vam tema za rasprave o tonu, uzorima, tehnici, vježbanju i ostalom.

Mene osobno živcira što tonmajstori u pravilu u mixu prim izdignu iznad ostalih instrumenata, nekako mi ljepše zvuči kada je sve nekako prirodno ukomponirano i fino sjedne u mix.

Lijepo bih molio kolegu exera da preuzme ovu temu i možda napiše neka svoja razmišljanja. A može i pitanje za primaše - kako ste završili i zašto na primu? Jel' bilo vašom voljom ili silom prilika (ono, nema svirača za prim pa su vas "bacili" u KUD-u, orkestru ili bandu na prim)?

Inače mi se prilično sviđa i hrvatski naziv za ovaj instrument - bisernica (iako mi zvuči k'o ona školjka u kojoj se nalaze biseri (možda se i tako kaže, ne da mi se sad gledat u rječnik).

Ajmo biserničari, prospite svoje biserje (pred svinje? :bonk: )...

o hvala sto si mene spomenuo. ovako idemo po redu.
prvo da se ispricam, sto sam previse srao po primasima itd... jos sam mlad imam puno za uciti, to znam.

meni je uzor Janika, tezim prema njemu, on mi je jedini primas kojeg mogu slusat, a uzivat. jer je sviro dobre pjesme, lijepo je sviro, i sve to..
drugi primas su odlicni, majic i, zbiljac itd..td... al su svirali svasta (znate na sta mislim), Sve je ona meni vs neka romansa... kuzite? kvaliteta glazbe.

ja sam sam od pocetka na primu, i od uvijek samo prim...
nastavite dalje, kolege :DD

eXeR
13-02-2007, 23:50
Exeriću, di si?!?! da te sad čujemo, pošto si ti naaaj naaaj naaajpametniji, ti ćeš nam svima moć' puno reć' i naučit' nas o ovoj temi ... :D

btw. pitao si kako smo "završili" na primu ... ja sam krenula u glazbenu s namjerom da učim gitaru, al nisam je imala tad, imala sam onaj prim koji sam vam pokazala, naklada, ako se ne varam? i eto, krenula svirat i zavoljela i tako ostalo do danas :) a u orkestru oduvijek sviram prim, prvo drugi, a već dugo prvi ...
pa kako cu kad ti uvijek moras biti svugdje prva!!! joke

_maestro_
14-02-2007, 00:11
ja sam isto primaš, iako svi misle da sam kontraš. najvolim bocanove primove.
prim sviram zato što je to najmanja tambura, a može drečat jako, pa kad vodim probu, ne moram nositi velike kištre sa sobom, nego primicu pod ruku i ajde... a na probi kad zatreba, razderem po primu da me svi čuju. ali to samo kad treba, kad dječaci i djevojčice s kojima radim zatrebaju čvrst vodeći instrument. inače nisam grub prema tamburama.
i tako... svirajući na probama prim baš mi je lijepo. iako nisam baš dobar primaš, volim ga svirkiti.

eXeR
14-02-2007, 00:12
ja sam isto primaš, iako svi misle da sam kontraš. najvolim bocanove primove.
prim sviram zato što je to najmanja tambura, a može drečat jako, pa kad vodim probu, ne moram nositi velike kištre sa sobom, nego primicu pod ruku i ajde... a na probi kad zatreba, razderem po primu da me svi čuju. ali to samo kad treba, kad dječaci i djevojčice s kojima radim zatrebaju čvrst vodeći instrument. inače nisam grub prema tamburama.
i tako... svirajući na probama prim baš mi je lijepo. iako nisam baš dobar primaš, volim ga svirkiti.
nikad se nisam ovo nado od tebe! majkemi

chico
14-02-2007, 00:14
znam da če sad biti paljbe,ali.......svaki primaš ja barem maaalkice egoista :D

_maestro_
14-02-2007, 00:14
a šta ne valja? :(

eXeR
14-02-2007, 00:17
a šta ne valja? :(

pa da si primas.

_maestro_
14-02-2007, 00:21
zašto ja ne bih smio biti primaš. pitaj sakija, sviram glasnije od njega i imam ton! takav nitko nema. :krez:

eXeR
14-02-2007, 00:22
zašto ja ne bih smio biti primaš. pitaj sakija, sviram glasnije od njega :krez:

haha. glasnije? to mi sad izgleda smijesno. kako saky svira

_maestro_
14-02-2007, 00:27
saky dobro svira, super je. nisi mi odgovorio zašto ja ne bih trebao svirati prim... a ti i saky možete.

eXeR
14-02-2007, 00:27
saky dobro svira, super je. nisi mi odgovorio zašto ja ne bih trebao svirati prim... a ti i saky možete.

pa. mislio sam da si kontras...

Hrvoje
14-02-2007, 00:28
ja sam isto primaš, iako svi misle da sam kontraš. najvolim bocanove primove.
prim sviram zato što je to najmanja tambura, a može drečat jako, pa kad vodim probu, ne moram nositi velike kištre sa sobom, nego primicu pod ruku i ajde... a na probi kad zatreba, razderem po primu da me svi čuju. ali to samo kad treba, kad dječaci i djevojčice s kojima radim zatrebaju čvrst vodeći instrument. inače nisam grub prema tamburama.
i tako... svirajući na probama prim baš mi je lijepo. iako nisam baš dobar primaš, volim ga svirkiti.

Da, da... To se sjećam kad smo jednom bili na probi IGK-a da si svirao prim (mislim da nas je Breka vodio na tu probu, ne sjećam se sad iz kojeg točno razloga), znam da smo se ovako nešto malo upoznali s tamburašima koji su tada svirali za IGK, al' ne sjećam se da smo se nas dvojica upoznali.

A prim je definitivno najpraktičniji i najportabilniji tamburaški instrument (al' se zato i lako zaboravi, hehe), a može se reć i najprodorniji. Ja sam k'o klinac svirao treću bisernicu (D-štim) u orkestru i bili su to lijepi dani, krumpiri se krumpiraju i tako... Znam da mi je bilo "ludo" kad sam imao osminke u aranžmanu... :krez:

Chico - što se tiče da je svaki primaš bar malo egoist... Pa mislim je svaki čovjek bar malo egoist, pa tako i tamburaši i primaši... Ne znam po čemu bi oni bili veći egoisti od ostalih... Možda zato što često imaju i funkciju kapelnika, počinju pjesme, određuju tempo i slično?

_maestro_
14-02-2007, 00:29
pa. mislio sam da si kontras...
pa jesam kontraš. kontru sviram za novce, a prim iz gušta. na primu sam pravi pravcati amater. ni lipe nisam zaradio svirajući prim.

Hrvoje
14-02-2007, 00:31
pa. mislio sam da si kontras...

Sorry, kaj se miješam, al' moram malo... Znači ti i dalje stojiš pri svojem stavu da nitko ne može dobro svirati više instrumenata i ne priznaješ multiinstrumentaliste... :rolleyes: Joj joj joj

eXeR
14-02-2007, 00:32
Sorry, kaj se miješam, al' moram malo... Znači ti i dalje stojiš pri svojem stavu da nitko ne može dobro svirati više instrumenata i ne priznaješ multiinstrumentaliste... :rolleyes: Joj joj joj

ne. pa i sam ti je reko da je amater. vjerojatno ne svira tako dobro prim

_maestro_
14-02-2007, 00:39
aaaa dobro ja sviram prim. među amaterima sam jedan od boljih primaša. mogao bih... i ono martovsko navježbati, sve dolje gore. to ti ja kužim, mislim ono dole-gore, ispravno trzanje, školsko.

basprim man
14-02-2007, 00:41
aaaa dobro ja sviram prim. među amaterima sam jedan od boljih primaša. mogao bih... i ono martovsko navježbati, sve dolje gore. to ti ja kužim, mislim ono dole-gore, ispravno trzanje, školsko.

malo je maestro preskroman. On je dosta dobar trebalo bi mu jako malo da bude jako dobar.:top: na primu mislim

_maestro_
14-02-2007, 00:44
najviše me smeta kad sviram prim što mi trzalica stalno kvrcka po dasci. može li mi netko od pravih primaša reći gdje griješim? sviram s malom rožnatom trzalicom.

eXeR
14-02-2007, 00:44
aaaa dobro ja sviram prim. među amaterima sam jedan od boljih primaša. mogao bih... i ono martovsko navježbati, sve dolje gore. to ti ja kužim, mislim ono dole-gore, ispravno trzanje, školsko.

da, to je dobro sto to kuzis. glupo mi je sto se tamo svadjamo u vezti toga.al to oni koji ne kuze, pa kenjaju

_maestro_
14-02-2007, 00:48
ma vraga ne kuže. neki od onih što ti kenjaju su velemajstori na primu. ja sam majstorski kandidat. jel se to tako u šahu zove?

eXeR
14-02-2007, 00:52
najviše me smeta kad sviram prim što mi trzalica stalno kvrcka po dasci. može li mi netko od pravih primaša reći gdje griješim? sviram s malom rožnatom trzalicom.

hm. predugacka je mozda? tj, predugacko ti viri? preniske zice? premekano drzis?

_maestro_
14-02-2007, 00:58
hm. predugacka je mozda? tj, predugacko ti viri? preniske zice? premekano drzis?
a jel bi to moglo biti zato što imam prevelik zamah šakom kad sviram?

eXeR
14-02-2007, 01:01
a jel bi to moglo biti zato što imam prevelik zamah šakom kad sviram?

moguce, to isto nije dobro.sve zavisi

dspegelj
14-02-2007, 01:33
Postoji neko nepisano pravilo da primas mora biti "tata" u bendu. On snima,radi aranzmane,bira pjesme i njima se dizu kape ili se kenja njima kad ne valja. U mom primaskom stazu sam uvijek bio pod takvim okolnostima. Bio sam uvijek najmladi u bendu, Mikesi,Podravske tamburice,Rodoljub,Les bend,Trenk,NHT...cak sam i u raznim festivalskim i studijskim sastavima bio najmladi. Uvijek me cudilo to sto samo iz razloga sto sam primas na mene padaju teski zadaci,a nitko nije mislio onako,ja sam stariji od njega pa cu ja kao iskusniji svirac pokazivati drugima i raditi slicne poslove u bendu. Danas mi je to posao pa mi je takav odnos normalan. Sjecam se jednog lijepog razdoblja kada sam isao u srednju skolu i svirao u Trenku. Bend je imao ambiciju snimiti album koj je na kraju zavrsio samo kao demo i nikada nije snimljen i izdan. Hrvoje Majić je glazbeno vodio Trenk. Bio mi je veliki uzor. Danas kada ga malo bolje razumijem jos je veci. On bi na probi postavio ritam,bas dionicu,harmonije,dionice basprimova i kada bi ja docekao da meni nesto pokaze.......nije mi htio nista pokazati. Iz toga sam dosao do zakljucka da je nama primasima vrlo bitno sto ce svirati drugi instrumenti,a kada dode do aranziranja i snimanja dionice prima ponestane ideja i volje. U zadnje vrijeme mi se cini da na snimkama napreduju bas dionice,cak su i kontrasi (neki) poceli svirati i pravilne obrate na kontri,a ne samo akorde kako ispadne. Sve su ljepse dionice basprimova i cela,sve to nekako napreduje,a prim nam stagnira. Braco primasi,ajmo to malo promijeniti. Vec dugo nitko nije odsvirao nesto novo,kao kad je Homo odradio Matu ili Majiceve improvizacije na albumu Od dvora do dvora ili Vrancu....

eXeR
14-02-2007, 01:46
mozhes...!

_maestro_
14-02-2007, 01:57
off:
kontrasi, dobri kontrasi moraju odsvirati nesto vise od akorda samih da bi uopce mogli biti dobri. ako sviraju suhe harme, dosadni su...

on:
je li buducnost tamburaskih sastava imati 1 prim, izrazitog solistu-improvizatora, tipa homoky? meni sve na to ukazuje.
a razvoj i napredak prima, kao i svakog drugog instrumenta odredjuju jaki pojedinci. i u nase vrijeme cini mi se da ih ima puno vise nego prije recimo 20 godina. to je dobro i obecava napredak. ja sam optimist po tom pitanju.

dspegelj
14-02-2007, 02:06
Naravno da su pojedinci ti koji ce sve to napraviti ili unistiti. Ali previse vremena primasi provode da postanu Janika ili Majic

eXeR
14-02-2007, 02:06
off:
kontrasi, dobri kontrasi moraju odsvirati nesto vise od akorda samih da bi uopce mogli biti dobri. ako sviraju suhe harme, dosadni su...

je li buducnost tamburaskih sastava imati 1 prim, izrazitog solistu-improvizatora, tipa homoky? meni sve na to ukazuje.
a razvoj i napredak prima, kao i svakog drugog instrumenta odredjuju jaki pojedinci. i u nase vrijeme cini mi se da ih ima puno vise nego prije recimo 20 godina. to je dobro i obecava napredak. ja sam optimist po tom pitanju.

aravno, moraju znati svasta svirat, ali nije lijepo kad svasta nabacaju, tj svaki akord mjenja.. to nije lijepo, to je ciganija.....
on:

dspegelj
14-02-2007, 02:15
aravno, moraju znati svasta svirat, ali nije lijepo kad svasta nabacaju, tj svaki akord mjenja.. to nije lijepo, to je ciganija.....
on:

Nije to bas tako lijepo je slusat Jerryija kada sve stima i sve je tocno.

eXeR
14-02-2007, 02:16
Nije to bas tako lijepo je slusat Jerryija kada sve stima i sve je tocno.

ne, mislim zavisi od stvari do stvari, tj od pjesme do pjesme. neces u slavonskoj nabacat dimova molova itd

_maestro_
14-02-2007, 02:19
... previse vremena primasi provode da postanu Janika ili Majic
previse vremena utrosenog na dostizanje nedostiznog, umjesto da preuzmu od njih ono sto im se svidja, uce od njih, a cijelo vrijeme idu svojim, originalnim putem.

eXeR
14-02-2007, 02:22
mislim da svatko treba ici svojim putem. tj poslusat njih par kako sviraju,i tko neku stvar svira bolje, prema tome treba ici

dspegelj
14-02-2007, 02:24
previse vremena utrosenog na dostizanje nedostiznog, umjesto da preuzmu od njih ono sto im se svidja, uce od njih, a cijelo vrijeme idu svojim, originalnim putem.

Trebalo bi,al ajde ti to nama objasni

_maestro_
14-02-2007, 02:26
tako i ti exeru napravi. pokupi sve dobre stvari od marka, ali sam nauci prepoznati sta se tebi svidja i sta vrijedi tebi, a ne marku. on zna za sebe. za tebe jedino ti sam mozes znati. drugo ti ne vrijedi. zivio. laku noc...

eXeR
14-02-2007, 02:28
tako i ti exeru napravi. pokupi sve dobre stvari od marka, ali sam nauci prepoznati sta se tebi svidja i sta vrijedi tebi, a ne marku. on zna za sebe. za tebe jedino ti sam mozes znati. drugo ti ne vrijedi. zivio. laku noc...

pa to ja i radim. njegov sevdah kupim,jer ga najbolje svira. vec ides spavat? pa tek je pol 4?

_maestro_
14-02-2007, 02:32
Trebalo bi,al ajde ti to nama objasni
imas neko lakse pitanje?
i ja bih najvolio da sam tako pametan, pa da je meni sve jasno, pa da mogu sve izrecitirat u jednom postu. ovako sam ih namlatio tisucu i nesto... ovdje na forumu laprdam, piskaram, a svoje mjesto pod suncem sam nasao u jednom drugom segmentu bavljenja tamburama, izvan ovog estradnog ili kojeg vec...

eXeR
14-02-2007, 02:41
imas neko lakse pitanje?
i ja bih najvolio da sam tako pametan, pa da je meni sve jasno, pa da mogu sve izrecitirat u jednom postu. ovako sam ih namlatio tisucu i nesto... ovdje na forumu laprdam, piskaram, a svoje mjesto pod suncem sam nasao u jednom drugom segmentu bavljenja tamburama, izvan ovog estradnog ili kojeg vec...
tako je . al ne treba se zamarati s time..

dkranjce
14-02-2007, 06:26
Trebalo bi,al ajde ti to nama objasni

Stari, tebi je sve jasno, odavno...
Uvijek su pojedinci dizali revolucije, pomjerali granice mogućeg...
U lijepoj nam našoj ima vas nekoliko (koliko ja znam) koji možete odradit lavovski posao, prokrčit vrata svima koji dolaze i napravit puteve da oni koji dođu poslije vas mogu birat kojim putem dalje...
Bolji ste nego svirači od prije 20 - ak godina. Toliko bolji da niste niti svjesni toga. Onaj tko hoće tražit Janiku ili Haju ili Miloša....neka traži, al' oni su svoje odsvirali, odavno:down:

Ali ništa ne ide preko noći!

Trenutno je možda najbitnije ne napraviti neki pogrešan korak (tipa lijepomnašom, domovnicama...), što jedan loš usere 1000 dobrih teško može popravit...
To je sad već stvar intuicije, zdravog razuma i talenta. U kombinaciji sa nekoliko starih vukova mogu se čuda odradit!!!

Probajte negdje u podsvijesti zabilježiti ovaj moj post, pa se akobogda vidimo i čujemo za 5 godina, vidjet ćete da sam bio apsolutno u pravu i da moj optimizam nije bez osnova:top:

Živjeli

chico
14-02-2007, 13:21
Chico - što se tiče da je svaki primaš bar malo egoist... Pa mislim je svaki čovjek bar malo egoist, pa tako i tamburaši i primaši... Ne znam po čemu bi oni bili veći egoisti od ostalih... Možda zato što često imaju i funkciju kapelnika, počinju pjesme, određuju tempo i slično?
na dobrom si putu! kao što im i samo ime govori oni su ti koji su PRVI u dobru i zlu.to nosi određenu odgovornost koju ostali članovi benda ne osjećaju u tolikoj mjeri.samim tim moraju biti malo više kurčeviti,samouvjereni,tj. imati onu dozu pozitivnog egoizma da bi to kvalitetno odradili.naravno,u banani su ako pretjeraju:ples: ali mislim da bez toga nema doista dobrog primaša.
postoje određeni stereotipi da basisti uvijek poberu naj bolje komade(traby , tu ne mislim na tebe.........ni na brata.....),čelisti su vic-maheri i zajebanti,primaši su teški karakteri i pomalo egoisti.....možda su to stereotipi a možda i ne.
ali...neka vas živih i zdravih da mi iza imamo koga zajebavat:krez:

zOnZi
14-02-2007, 13:33
najviše me smeta kad sviram prim što mi trzalica stalno kvrcka po dasci. može li mi netko od pravih primaša reći gdje griješim? sviram s malom rožnatom trzalicom.

Ne griješiš nigdje to tako mora bit...

Trisha
14-02-2007, 13:50
Pa i meni kucka trzalica dok sviram, ne uvijek, ali često ... a sviram fala Bogu x godina već ...

Trabi
14-02-2007, 15:07
postoje određeni stereotipi da basisti uvijek poberu naj bolje komade(traby , tu ne mislim na tebe.........ni na brata.....)

Kaj je pjesnik time htio reć???:bonk: :sad: :krez: :(

profesor
14-02-2007, 18:19
pa. mislio sam da si kontras...

Mislio je da će konačno moći balegat o temi u kojoj maestro nije kao kod kuće.:ples: :ples:


Nažalost mislim da su primaši izrasli u "face" uglavnom zbog toga što su u većini slučajeva morali odrađivati posao ostalih u bendu, pokrivati svojom virtuoznošću nedostatke ostatka ekipe.

Nažalost čest je slučaj da (u bendovima, a u kudovima posebno) da jedino primaš zna kada, kako i koliko puta šta ide. Još od kudova, najviše se čuju primaševe greške i to te prisiljava da paziš i razmišljaš, dok ostali "laduju".

Često sam na primu sam odrađivao probe kuda, a kada mene nije bilo ostala petorica bivala su zamoljena neka ne sviraju jer će oni lakše to sami na na-na-na. (ne zbog moje kvalitete, nego zbog njihove katastrofalnosti)


Naravno da oni koji imaju predispozicije tako i napreduju, što više treba - više daju i tako izrastaju u virtuoze. (nisam taj)

Isto tako mislim da prim mnogi smatraju kaznom. Velika većina "velikih" primaša, jedva čeka da se dokopa neformalne svirke i nekoga drugoga instrumenta i tada se izdušovolje i nasviraju.

Po meni, najbolji primjer da to nemora biti tako, odnosno da ne mora sve biti na primu, jesu BERDE BAND, jer kada svi znaju svoje onda jednostavno ne sjeda primaševo "verglanje". Ono bi i trebalo biti pridržano samo za one koji, na da mogu, nego znaju kako, kada i koliko.

zOnZi
14-02-2007, 18:33
ja sam majstorski kandidat. jel se to tako u šahu zove?

Majstorski kandidat-majstor-FIDE majstor-velemajstor, tako ide ako se ne varam, ako me pamćenje nije iznevjerilo...;) :top:

tamish
14-02-2007, 18:47
....'el su to uoni rezaaanci zasupu?

zOnZi
14-02-2007, 19:07
....'el su to uoni rezaaanci zasupu?

Ne bih znao, tudum sam za jela:D :D

_maestro_
14-02-2007, 21:55
u vezi ovoga što je profesor pisao o primašima...

primjetio sam dosta primaša koji žele prijeći na čelo... valjda zbog toga da i oni mogu malo ladilat.. :krez:

sviraczs
14-02-2007, 22:11
u vezi ovoga što je profesor pisao o primašima...

primjetio sam dosta primaša koji žele prijeći na čelo... valjda zbog toga da i oni mogu malo ladilat.. :krez:

nije to,nego vid'li da Dukati imalu čelo,pa bi sad svi!:krez: :krez: :krez: :bonk: :bonk:

profesor
14-02-2007, 22:19
nije to,nego vid'li da Dukati imalu čelo,pa bi sad svi!:krez: :krez: :krez: :bonk: :bonk:


:top: :top: :top: :cool:

CRNI
14-02-2007, 22:21
Nažalost mislim da su primaši izrasli u "face" uglavnom zbog toga što su u većini slučajeva morali odrađivati posao ostalih u bendu, pokrivati svojom virtuoznošću nedostatke ostatka ekipe.

Prim je uvijek broj 1,ali nemože on pokrivat druge greške:top:

profesor
14-02-2007, 22:46
nažalost većina ostalih lagano za primom pa kako bude

sviraczs
14-02-2007, 22:52
nažalost većina ostalih lagano za primom pa kako bude

pa,zato su takvi bendovi vrhunski!!

chico
15-02-2007, 01:34
Kaj je pjesnik time htio reć???:bonk: :sad: :krez: :(

stereotipi brate,stereotipi.........:D :D :D

CRNI
15-02-2007, 13:51
Evo kad svi pljujete po drugim sviračima( bračevima ),ja vam se mogu pohvalit da bračevi u mom KUD-u i bandu imju veliku ulogu,i da mogu svirati sve bez prima (ne zvuči kao s primom ali može proć). U svakom bandu ima prosječan primaš,ali rijetki imaju dobre bračiste. :top:

Trisha
15-02-2007, 13:52
Ja znam bend u kojem je problem dok se basprimaš opije pa ne zna svirati tj. nije baš sposoban za to.... odma se osjeti da fali, tj. nije tolko bitan prim, basprimaš rastura,ako razumijete šta hoću reć?

longee
15-02-2007, 16:54
Umro sam od smijeha :krez:

Ja sviram basprim, a vođa sam banda. Radim aranžmane. Pjevam. Plešem. Penjem se po stolovima. Pa uzmem berde. Pa uzmem kontru. Pa se zajebavam. Imam 7 minđuša:krez:

O čemu vi to, sunce li vam kalajsano? :D

Svitac
16-02-2007, 08:12
Evo, ja unio malo reda u ovu temu.
Izbrisao sam zadnjih milijun postova koji nemaju veze s ničim, a odnose se na prepucavanje između Exera i ostalih.

profesor
16-02-2007, 11:56
Nemojte me krivo shvatiti.

Ja u bendu imam basprimaše koji mene izvlače, ali rijetko imamo priliku slušati svirce koji se ne kriju iza prima.

Naravno da ima i takvih, ja bi htio samo sa ih je više. :top:

_maestro_
16-02-2007, 15:02
nije pravilo, ali cesto primasi nisu slucajno primasi. to se odnosi najvise na one vrhunske (majic, zbilja, spegelj, homoky, jerry...)
svi ovi gore nabrojani, ako sam kojega ispustio, sorry, su prije svega veliki talenti i glazbenici u sirem smislu. svi oni sviraju i snimaju sve tamburaske dionice, i normalno je da u svom bendu sviraju prim. sviraju vodeci instrument, jer jednostavno jesu glazbeni vodje u svom bendu.
da, i mikija sam zaboravio napomenuti gore. ista situacija u ex panoniji.

ovo sto je longee napisao za sebe, da je vodja, a svira basprim mogu i ja za sebe napisati. i ja sam u nekim bendovima s kojima sam svirao bio vodja, a svirao kontru. takve situacije su rjedje.
na nekim snimanjima sam morao snimati dijelove dionice od prima koju primas nije mogao tocno odsvirati :krez: taj bend je bio drugacije postavljen i primas nije bio numero uno. na svirkama su ostali "nosili" njega.

saky
16-02-2007, 15:28
ako Ića sazna za ovaj forum i procita ovo i vidi da njega nisi stavio medju vrhunske primase moglo bi biti problema :krez:

sviraczs
16-02-2007, 15:45
i u Gazdama primas nije prvi!!

catana
16-02-2007, 16:21
i u Gazdama primas nije prvi!!

Slazem se, tamo je Marko bog i batina...:D

profesor
16-02-2007, 23:25
Kada je već riječ o primovima evo rijetke situacije da se nađu bendovi i na hrpi okupe četiri prima istoga majstora, vrhunska.


http://i156.photobucket.com/albums/t2/profesorslike/P2150085800x600.jpg


Pogađajte čiji su primovi (majstor ili bendovi)

_maestro_
16-02-2007, 23:34
Pogađajte čiji su primovi (majstor ili bendovi)
a šta piše na onoj naljepnici na koferu? :D

profesor
16-02-2007, 23:37
Jok, slučajno.

Na drugoj strani kofera je naljepnica Hrvatske bratske zajednice u Americi, pa ne znači da je kofer radio Braco iz Amerike.


http://i156.photobucket.com/albums/t2/profesorslike/P2150084800x600.jpg

sviraczs
17-02-2007, 02:00
od Mladena Jurkovica!!

profesor
17-02-2007, 09:16
od Mladena Jurkovica!!




:top: :top: :top: :top:

Bendovi u kojima se sviraju su: PRIJATELJI, SLAVONIJA BAND, SJENKE, ŠIROK ŠOR.

Također znam još za ZDENAC i BERDE BAND.

Svi do jednog primaša mišljenja su: VRHUNSKO, ovo se ne prodaje, još samo da mi je nabaviti Geza i to je to.



Sad vi opalite p o Gezovim primovima da nešto saznamo o njima, a ja ode svirat svatove. :top: :top:

profesor
18-02-2007, 04:32
ljudi pa jel nitko nema Geza, slike ili bar nešto.....

sviraczs
18-02-2007, 11:57
ljudi pa jel nitko nema Geza, slike ili bar nešto.....

nek' ti Tamburix slika Vickov prim!!

Ivso
18-02-2007, 12:44
nek' ti Tamburix slika Vickov prim!!

Ja ga sviro par puta... Najbolja tambura ! btw. "Znam" da Miki od nekog posuđuje (il je njegov) isto jedan vrhunski prim.. Mislim Erceg ?

profesor
18-02-2007, 13:38
Ja sam vidio ovaj, ali iako kažu da bi mogao biti, nitko ne može sigurno reći da e Gez.

http://i156.photobucket.com/albums/t2/profesorslike/P1060005320x200.jpg


http://i156.photobucket.com/albums/t2/profesorslike/P1060001320x200.jpg


neki s foruma su ovo i svirali

Evil Dick
18-02-2007, 13:45
Meni ovo jako slici na bocana (doduse ne klasicnog), bar ovako preko slike ali neznam koje su mu dimenzije.. bocan ima identican furnir, i tako je busio rupe..

gez ima drukciji furnir, bar ono sto sam ja vidio...

profesor
18-02-2007, 14:37
nije Bocan skoro 100%.

Inače ne znam jesam li jedini primaš koji nikada u životu nije patio za bocanovim primom. Vidio par komada i zbilja me ništa nije privuklo. (ili nisam vidio dosta ili sam ja jedini bedast)

bajaprim
18-02-2007, 14:48
ovo jako slići mom primu dok ga nisam dao na preuređenje odnosno generalku

imao je istu takvu ružu i raspored rupa čak ima i istu glavu

vrištavog je tona i glasan do bola


Isto tako ne znam ko ga je radio.Jerry kad ga je vidio on je komentirao da bi mogao biti GEZ ali isto nije bio siguran

A Kocka tvrdi da je to jedna varijanta Kudlikovih ali rijetkih serija koje je radio po Gezu i skroz se razlikuje od klasičnih Kudlikovih primova

e sad ti znaj

Hrvoje
18-02-2007, 16:33
A što se tiče Gez-neGez diskusije, šteta što je bez neke reakcije prošla dobra ideja forumaša Impa koji skuplja slike tambure i podatke o majstorima i stvara foto-enciklopediju tambura. Stvarno mislim da ne bi bilo loše imati takav priručnik s kvalitetnim slikama strateški bitnih dijelova tambura pa da svatko može brzo i jasno otkriti koji je majstor napravio određenu tamburu...

_maestro_
18-02-2007, 16:58
Ja sam vidio ovaj, ali iako kažu da bi mogao biti, nitko ne može sigurno reći da e Gez.

http://i156.photobucket.com/albums/t2/profesorslike/P1060005320x200.jpg

meni ovo jako liči na bocana. takvu vrlo sličnu tamburu je majić prodao primašu iz sitnih sati, prije nekih 15-tak godina.

profesor
18-02-2007, 17:32
http://i156.photobucket.com/albums/t2/profesorslike/P1060006640x480.jpg

sviraczs
18-02-2007, 17:44
Stari Kudlik 100%!!!

_maestro_
18-02-2007, 18:01
ispred monitora imam bocanov prim i usporedjujem sa slikom. sve mi se poklapa, jedino ovaj moj nema ukrasni rub oko glasnjace.

bajaprim
18-02-2007, 20:17
dali moze slika glave prima jer po ovim slikama to je identično sa mojim jedino ne vidim točno oblik i ukras glave

profesor
18-02-2007, 20:32
Stižeeeee


http://i156.photobucket.com/albums/t2/profesorslike/P1060004320x200.jpg

saky
18-02-2007, 21:53
Inače ne znam jesam li jedini primaš koji nikada u životu nije patio za bocanovim primom. Vidio par komada i zbilja me ništa nije privuklo. (ili nisam vidio dosta ili sam ja jedini bedast)

nisi jedini, meni su isto Bocanovi primovi bezveze..sve je to stvar ukusa..znam da ih maestro obozava :)

hrky
18-02-2007, 22:06
nisi jedini, meni su isto Bocanovi primovi bezveze..sve je to stvar ukusa..znam da ih maestro obozava :)

mogu ti rec da smo mi nekad u kovacicu imali dobre bocane(to maestro dobro zna) sve dok nisu isli kod gilga na kotiranje, pa stavio gitaristicke pragove, lakiro ih... :(

_maestro_
18-02-2007, 22:28
e glava na slici je drugačija ...
@hrki: u igk ima 1 bocanov prim. to je taj, kojeg sam spominjao malo prije, ispred mog monitora. odličan je i sad. sredio ga je jedan majstor za kojega neki ovdje tvrde da je prevarant i švercer. odlično je sređen.

sviraczs
18-02-2007, 23:25
Maestro u pravu si,ovo je,izgleda,rad starog bocana kakvog je Hrvoje svirao na prvim snimkama Dukata!Mladji Bocanovi primovi imaju ravnu glavu!Taj Hrvojev prim je sad kod Stipe iz Dika,i stalno ga svira,a ima dva Geza i onoga koji je tu na forumu pod "Dobri instrumenti"!

Trisha
18-02-2007, 23:41
nisi jedini, meni su isto Bocanovi primovi bezveze..sve je to stvar ukusa..znam da ih maestro obozava :)

eto, da se pridružim, ni ja ne patim na bocana, al iskreno rečeno, ni na jednog majstora ... to mi je manje bitno ... valjda mi je zato i Žmegač dobar :D
i da,btw. Hrvoje, ja sviram primu ;) a i u pjesmi "Pjesma tamburaška" od Patrije ima stih "..i Janika svirao u primu ..." :)

sviraczs
19-02-2007, 00:17
i da,btw. Hrvoje, ja sviram primu ;) a i u pjesmi "Pjesma tamburaška" od Patrije ima stih "..i Janika svirao u primu ..." :)

Al' to je zbog rime!!

tamish
19-02-2007, 08:34
... onoga koji je tu na forumu pod "Dobri instrumenti"!

Ono vam je, gospodo, Bela Truppel.

tamish
19-02-2007, 09:20
Evo ponovo grupne slike primova.
Molicu da obratite paznju na drugi sleva. Mislim da se radi o istom majstoru kao kod prima koji je poslednji slikan u ovoj temi...Provericu jos jednom kod prijatelja o kom graditelju se radi, mislim da se zeznuo kad mi je prvi put rekao da je A.Gutvajn, sve vise mi se cini da je maestro ostrog oka dobro zapazio da mozda nije Gutvajn, kao i slicnost rozete sa tzv."sovom usarom"...
Treba samo pazljivo gledati!

VoxBox
19-02-2007, 10:41
Evo ponovo grupne slike primova.
Molicu da obratite paznju na drugi sleva. Mislim da se radi o istom majstoru kao kod prima koji je poslednji slikan u ovoj temi...Provericu jos jednom kod prijatelja o kom graditelju se radi, mislim da se zeznuo kad mi je prvi put rekao da je A.Gutvajn, sve vise mi se cini da je maestro ostrog oka dobro zapazio da mozda nije Gutvajn, kao i slicnost rozete sa tzv."sovom usarom"...
Treba samo pazljivo gledati!

Mislim da je Gutvajn dobro kopirao Bocana, bar na ovoj primici, pa otud sličnost, a primica s početka priče je punokrvni stari Bocan.
Mislim da to zna i vlasnik primice ali su samo malo preko profesora zabacili udicu pa da vide što će ostali reći.

VoxBox
19-02-2007, 10:43
Ono vam je, gospodo, Bela Truppel.

Po čem to zaključuješ? Imaš neke pouzdane informacije ili po izradi?

tamish
19-02-2007, 12:01
pouzdano, na osnovu poredjenja sa truppelom za koga sam 100% siguran.

na slici drugi sa desne strane.

http://www.forum.tambura.com.hr/attachment.php?attachmentid=132&d=1171022366

profesor
19-02-2007, 13:22
Mislim da je Gutvajn dobro kopirao Bocana, bar na ovoj primici, pa otud sličnost, a primica s početka priče je punokrvni stari Bocan.
Mislim da to zna i vlasnik primice ali su samo malo preko profesora zabacili udicu pa da vide što će ostali reći.



Slušaj VOX
1. vlasnik ne zna da su slike tu i nema veza s ovim forumom

2. prim pod nikakvim uvijetima nije za prodaju, ja sam nudio da ga o svom trošku uredim i da samo stoji kod mene neko vrijeme, ali ne ide, pa nije ovo ni zato da se digne prašina i cijena.

3. Ja što sam vidio bocana nisu bili takvi (nisam vidio puno), i nisam 100% siguran, ako je meni niti koristi niti šteti

4. Špegelj pooooomamaaaaaagaj

VoxBox
19-02-2007, 13:33
pouzdano, na osnovu poredjenja sa truppelom za koga sam 100% siguran.

na slici drugi sa desne strane.

http://www.forum.tambura.com.hr/attachment.php?attachmentid=132&d=1171022366

Super! Hvala!
Takav jedan sličan prim je imao kolega Tomislav iz Požege samo je ukras od sedefa bio u obliku leptira. Ima li tko sliku tog prima, možda netko od forumaša iz Požege, pa da usporedimo i možda otkrijemo novog (starog) Truppela.

VoxBox
19-02-2007, 13:39
Slušaj VOX


Jesu li to nekakve tenzije (:angry: ) u ovome SLUŠAJ?
Možda ti mogu pomoć više nego Špegelj, nema potrebe za nervozom.;)

profesor
19-02-2007, 13:47
Jesu li to nekakve tenzije (:angry: ) u ovome SLUŠAJ?
Možda ti mogu pomoć više nego Špegelj, nema potrebe za nervozom.;)

Ma neeeee, nego mi izgledalo kao ono - ima nešto pa hoće utrapiti, a što se tiče Špegelja znam da ga je on svirao, (a čini mi se i Majić nekoliko puta), pa da kaže mišljenje. Zanima me samo tko je radio tu tamburu, jer ni sam vlasnik ne zna.

:top: :top: :top:

tamburix
19-02-2007, 13:55
Prof, jel to čika Tončin prim?

profesor
19-02-2007, 13:57
Prof, jel to čika Tončin prim?

Daaaaa


i sad do deset slovaaaaa

tamburix
19-02-2007, 15:48
Ne kužim ovo: ...deset slovaaa.... .. nije bitno.
Pitao našeg Stevu za prim. Ako on ne zna, nitko ne zna. Ali ni je ni to baš bitno. Primica je dobra, malo tiha, ali lijep ton.

bajaprim
19-02-2007, 15:52
Stižeeeee


http://i156.photobucket.com/albums/t2/profesorslike/P1060004320x200.jpg

ovo je identično mom primu


i ko je na kraju graditelj??

tamburix
19-02-2007, 16:07
...i ko je na kraju graditelj??

:nome: ...a možda je Jure Radić? :bonk: :):)

Trisha
19-02-2007, 16:31
:nome: ...a možda je Jure Radić? :bonk: :):)

U tom slučaju mislim da bi se već raspadala :D

_maestro_
19-02-2007, 16:52
Ne kužim ovo: ...deset slovaaa.... .. nije bitno.
Pitao našeg Stevu za prim. Ako on ne zna, nitko ne zna. Ali ni je ni to baš bitno. Primica je dobra, malo tiha, ali lijep ton.
tako je. u krajnjoj liniji, tko je izradio tamburu je manje vazno pitanje od kvalitete same tambure. jel se zna bar koliko je stara tambura.
bez obzira na spominjanog gutvajna i druge majstore, bocanov stil se vidi. ako nije bocan, onda je netko radio po uzoru na njegov model.

ali nije iskljucena ni suprotna varijanta. cinjenica je da je prim s kojim sam usporedjivao ovoga na slici izradio lajos mladji i da nigdje nisam vidio takav model od starijeg lajosa. mozda sviraczs je?
druga pretpostavka je da je prim na slici stariji od mog bocana koji je 84. godiste. mozda je lajos mladji radio po uzoru na majstoora koji je izradio taj sporni prim... :angry:

profesor
19-02-2007, 17:56
Ne kužim ovo: ...deset slovaaa.... .. nije bitno.
Pitao našeg Stevu za prim. Ako on ne zna, nitko ne zna. Ali ni je ni to baš bitno. Primica je dobra, malo tiha, ali lijep ton.

Pitat ću koliko je stara.

Post neće prihvatiti ako nije dug barem deset slova. To ti je to.

eXeR
19-02-2007, 18:50
nemojte da vam ja posaljem sliku mog prima... nema nitko pojma tko je majstor, iz srbije je kupljen prije 2 god. bla bla...

Svitac
19-02-2007, 18:51
nemojte da vam ja posaljem sliku mog prima... nema nitko pojma tko je majstor, iz srbije je kupljen prije 2 god. bla bla...
... i zaboravio si napomenuti da si ga platio 500 evra. :krez:

eXeR
19-02-2007, 18:58
... i zaboravio si napomenuti da si ga platio 500 evra. :krez:

da s koferom :D. trazio je 550 al sam se cjenko... inace dobar prim, samo s odgovarajucim zicama. al takve nikad da nadjem.. neznam di bi mogo,jer kad sam ga kupio, prve zice su bile predobre, tj ton je bio predobar, neke tanke zice, i ja budala skinio sve, mjenjo, jer su druge bile lose, ton je bio mutan, i stavio nove zice, i prve zice su bile uzas, predebele, tvrde, iznad 12 polja nemos svirat, nije cist ton. sad imam neke noname zice od 16 kn 3 para napravis :), broj 28, malo su bolje,al kvaliteta je onak, ne pucaju toliko cesto kad stavim foliju dole, jer mi je kobilica u qrcu.

Ivso
19-02-2007, 22:07
Pa uzmi si tanje žice... znam da Franić ima različite debljine

eXeR
19-02-2007, 22:18
Pa uzmi si tanje žice... znam da Franić ima različite debljine

jel ima tanje od 28?

Ivso
19-02-2007, 22:27
Mislim da ima 26, budem sutra pito kolegu primaša pa se javim

_maestro_
19-02-2007, 22:35
Mislim da ima 26, budem sutra pito kolegu primaša pa se javim
26 su deblje od 28.
broj 30 je tanji konfekcijski broj... za exera... ali ne znam ko ih ima...

26 je inače nekakav standard za 1. žice na primu. ja koristim 24, a vi primaši, koje žice vi stavljate?

Ivso
19-02-2007, 22:40
Nisam imo pojma da to ide što viši broj to tanje... Nije baš previše logično

_maestro_
19-02-2007, 22:46
Nisam imo pojma da to ide što viši broj to tanje... Nije baš previše logično
da, E žica na a-basprimu je broj 7. a žica na čelu je 0.

Ivso
19-02-2007, 22:51
Da točno... Sad se sjećam da sam na jednoj svirci posuđivo žice i lijepo piše na njima šik 1 , 0 ...

eXeR
19-02-2007, 23:18
26, su standard, da al te zice su uzasne na mom primu. pretvrdo, nemoguc svirat. najmanje sto mogu je 28, a 30 bi bilo taman

saky
19-02-2007, 23:35
ma je 26 je standard, i ja ih osobno koristim i to od Postonjskog, jer su meni najbolje..je da su skupe (22 kn jedna zica) ali su mi bolje od Andrijinih (koristim samo E i H od Postonjskog, ipak su Andrijine pletene bolje malo..)..meni su recimo 24 pretvrde, mislim da je to inace debljina H zice, tako da uopce ne mogu svirati na njima..a za 28 i 30 neznam, ali vjerujem da su te zice pretanke, kako bi rekao moj prijatelj Hristo, "prasina" :)

_maestro_
19-02-2007, 23:49
meni su recimo 24 pretvrde, mislim da je to inace debljina H zice, tako da uopce ne mogu svirati na njima..

saky, h žica na primu: 10, 12, 14... pa biraj; 24 je za e žicu.
razlika u debljini između žice 26 i 24 je 2 stotimke milimetra.
broj 24= 0,24 mm
broj 26= 0,22 mm
broj 28= 0,20 mm
broj 30= 0,18 mm - vidio sam da se na kosovsku ćifteliju stavljaju žice broj 30

broj 16= 0,30 mm
broj 7 = 0,40 mm
broj 6 = 0,45 mm :angry: ovu nema nijedan koji radi žice, a treba mi za h na kontri :mad:
broj 4 = 0,50 mm itd...

ovo su neke od standardnih debljina za žica, propisane industrijskim normama i tih podataka ima u svakom priručniku za inženjere strojarstva.

saky
19-02-2007, 23:56
saky, h žica na primu: 10, 12, 14... pa biraj; 24 je za e žicu..
razlika u debljini između žice 26 i 24 je 2 stotimke milimetra.


ok, zabrijo ja malo onda :) a sto se tice te 2 stotinke, mozda zvuci preserantski ili neznam kako, ali ja stvarno osjetim razliku, i te 2 stotinke cine granicu svirljivosti ili nesvirljivosti prve zice :) pogubio se lagano ja u ovim brojkama, odo u krpe sad..laku noc :)

_maestro_
20-02-2007, 00:03
Razlika se osjeti, falabogu. a zavisi i od instrumenta (menzure, visine konjća...) i samog svirača koju nijansu će odabrati za sebe.

imam dojam da većina tamburaša ide kod postonjskog ili franića i traži e žicu za prim. za postonjskog znam da je prije davao 24. nekad dade i 26, za franića ne znam, ali jednostavno je; ako im ponestane recimo žice 26, on će ti za e žicu upakirati 28 ili 24, šta već ima.
zato je bolje barem gole žice tražiti po debljini ili broju, a ne kao "e za prim".
i mikrometar treba nabaviti ili bar posuditi, svakako :D

profesor
20-02-2007, 01:55
Ja koristim 26 za prve i mislim da je to postao i Andrijin standard.

Sjećam se kada su u kudu postojale samo 24, 26 je došao kao preporod.

Trabi
20-02-2007, 05:27
saky, h žica na primu: 10, 12, 14... pa biraj; 24 je za e žicu.
razlika u debljini između žice 26 i 24 je 2 stotimke milimetra.
broj 24= 0,24 mm
broj 26= 0,22 mm
broj 28= 0,20 mm
broj 30= 0,18 mm - vidio sam da se na kosovsku ćifteliju stavljaju žice broj 30

broj 16= 0,30 mm
broj 7 = 0,40 mm
broj 6 = 0,45 mm :angry: ovu nema nijedan koji radi žice, a treba mi za h na kontri :mad:
broj 4 = 0,50 mm itd...

ovo su neke od standardnih debljina za žica, propisane industrijskim normama i tih podataka ima u svakom priručniku za inženjere strojarstva.

Jel to onda za bas idu u minus?:krez: :krez: :krez:

_maestro_
20-02-2007, 09:56
Jel to onda za bas idu u minus?:krez: :krez: :krez:
na basu nema golih žica.
najdeblja gola žica koja se koristi za tambure mislim da ima oznaku 00.
- debljine žica su određene standardom i kod jako tankih žica ih ima u debljinama svakih 0,01mm; malo deblje žice (gole za tambure) su u koraku od 0,02mm; pa još deblje u koraku 0,05mm itd.
-brojčane oznake za žice (26, 30, 7, 4, 0...) ne spadaju u standard i valjda su ih proizvođači žica za instrumente tako klasificirali.
- njihove oznake za pletene žice su rimski brojevi nešto kao II, III, IV... i odnose se na različite kombinacije debljine pletiva i osnove.

vidio sam kod postonjskog tu njegovu tablicu u kojoj su te debljine za pletene žice. prije nego mi je taj papir istrgnuo iz ruke, uspio sam skužiti da on recimo pletene žice za kontru i basprim radi od istih debljina osnove i pletiva.
tako npr H basprim = GIS kontra
FIS basprim = E kontra...

a to što mi je uzeo taj papir mu je bezveze, jer se svaka žica dade vrlo precizno izmjeriti.
meni su super D žice od el. gitare kao 3. (gis) na kontri. znači, ista valja i kao H za basprim.

eXeR
20-02-2007, 11:16
26 na mom primu je jednostavno nemoguca. nemozes svirat. sve tanje je dobro,

_maestro_
20-02-2007, 11:31
i šta smo zaključili?
da svaki primaš sam treba odabrati debljinu žica koje njemu pašu i njegovom instrumentu. exeru, žica za prim ima 28 i 30, pa si odaberi.

svi primaši su spominjali e žicu. a šta je s h žicom, koja ako nije dobre debljine isto stvara probleme... zvrnda, ružno zvuči ili je tupog zvuka...

dspegelj
20-02-2007, 13:22
26 su deblje od 28.
broj 30 je tanji konfekcijski broj... za exera... ali ne znam ko ih ima...

26 je inače nekakav standard za 1. žice na primu. ja koristim 24, a vi primaši, koje žice vi stavljate?


Ja koristim 28,a cuo sam "navodno" da Ica koristi 30 prve zice...

eXeR
20-02-2007, 15:11
Ja koristim 28,a cuo sam "navodno" da Ica koristi 30 prve zice...

gdje kupujes? posto su? ja jaftinjare, jer nigdi nisam naso 28 . samo te jeftine..

maestro, da i h je problem isto, al kod mene nije, tj normalna debljina i dobro je..

dspegelj
20-02-2007, 23:20
Andrija Franjic mi radi zice

profesor
20-02-2007, 23:47
vidio sam kod postonjskog tu njegovu tablicu u kojoj su te debljine za pletene žice. prije nego mi je taj papir istrgnuo iz ruke, uspio sam skužiti da on recimo pletene žice za kontru i basprim radi od istih debljina osnove i pletiva.
tako npr H basprim = GIS kontra
FIS basprim = E kontra...

a to .


I Andrija isto, samo je bitno skratiti žicu poslije postavljanja da se ne razmota oplet- ako ide na basprim





Probao sam jednom Katulićeve žice, kao skup je Andrija evo ti pa probaj.

Da mi čovjek dvije prve za prim (al me pomogo)

Ja skinem dvije Andrijine, stavim ove, na petoj pjesmi pukne mi jedna, do kraja slijedeće pjesme druga i ja opet dvije nove Andrijine na prim.

J.... me onaj tko me nagovori.

_maestro_
21-02-2007, 00:14
primaš iz sitnih sati je jednom išao matemetičkom logikom i umjesto 2 para e žica kod postonjskog kupio je nekih 10 pari u muzičkoj nakladi za iste novce.

uglavnom, pola od toga je popucalo kod postavljanja na prim, a ostalo u prvih 60 minuta sviranja. bilo je neugodno, jer smo prvi puta došli na novu gažu i svirali prva 2-3 seta od 10 minuta, jer je trebalo mijenjat žice svaki čas. :krez:

tamish
27-02-2007, 12:45
Prim Aranickog iz NS pre drugoga rata napravljen svirao 40 god u RadioBeogradu..."Doktor" se lepo namestio kad sam ga zamolio "...e, aj' sad da slikamo glavu..." mislio sam na glavu od prima...

EDIT
Prim je pripadao Aranickom, a gradio ga je po svemu sudeći Ajhler!


Prim mladog majstora Leshchuka iz SM

Rajkovicev komad...

tamish
27-02-2007, 12:49
Dva Rajkoviceva prima, oni su noseci prvi i drugi prim!

I, da ne poverujete, evo jos jedne "dobre tambure" "nepoznatog majstora" Truppela!

kota
25-03-2007, 10:54
pozdrav tamish. prekrasan prim...Truppel, molim te reci u čijem je vlasništvu i da li se prodaje...i još me zanima tko ga je restaurirao i kad. pozdrav

tamish
25-03-2007, 11:37
Vlasnica je primasica iz kuda, nasledila ga je od svog dede, nije na prodaj'. Dali su ga pre par godina majstoru Bati Salacaninu (Zemun) koji mu je povratio mlados'!

kota
25-03-2007, 11:43
bio bih zainteresiran za kupnju ak se prodaje može i na pm pozdrav
inače ako imaš bilo koju fotku tambura starih molim te pošalji...nekako mi se čini da čekaš da prođe prvi val....pa da ponudiš nešto strašno..pozdrav

Johnny
12-08-2007, 18:18
Za one koji vole pogledati nešto novo, kvaliteno i fino!!! Molim Vas da odgonetnete majstora ovog prima. Naravno, ako želite.

primas1
12-08-2007, 18:31
možda jurković

tamish
12-08-2007, 20:11
To je prim majstora Aranickog (Novi Sad)! Evo ponovo slika pa uporedite...

EDIT
...Aaaa, možda je i Gez, evo i slike gde se bolje vidi rozeta...od nekoga sa ovog foruma...ne znam, toliko toga ima...više nisam pametan...vraćam se markicama & značkama, manje je komplikovano od ovih tambura...:bonk:

matija_vg
12-08-2007, 20:18
to sam za geza odma ja mislio rec jer mi prim jako slici na prim vicka iz trenka,
ako je novi onda neko radi dobre kopije barem po izgledu ako nista drugo:top:

Ivso
12-08-2007, 22:55
Neko mi je reko (mislim da kocka ili gazy) da ima jedan majstor koji radi primove koji su isti ko Gezovi (kopije?). Možda je to to ? Mislim da je majstor iz Pitomače al nisam 100%

Johnny
13-08-2007, 20:18
možda jurković

Daj malo argumenata! Zbog čega misliš da je majstor M. Jurković?

Johnny
13-08-2007, 20:24
To je prim majstora Aranickog (Novi Sad)! Evo ponovo slika pa uporedite...

EDIT
...Aaaa, možda je i Gez, evo i slike gde se bolje vidi rozeta...od nekoga sa ovog foruma...ne znam, toliko toga ima...više nisam pametan...vraćam se markicama & značkama, manje je komplikovano od ovih tambura...:bonk:

Žao mi je mister T. ali nije ni Aranicki ni Gez!

Johnny
13-08-2007, 20:26
Neko mi je reko (mislim da kocka ili gazy) da ima jedan majstor koji radi primove koji su isti ko Gezovi (kopije?). Možda je to to ? Mislim da je majstor iz Pitomače al nisam 100%

Ne, ne, nije to taj!!!

tamish
13-08-2007, 20:32
Do sad nisam imao prilike da vidim Kudlikov prim (ne mislim pritom na A.Kudlika što se prodaje) već Vojslava/Bele Kudlika... jel bi mogao to biti njegov prim, pošto je rozeta vrlo "trendy" za taj period?
Ujedno, molim, ako neko ima 100procentnog kudlika da okači ovde sličicu...
EDIT:
Prof'sor se nešto ne javlja, on bi mor'o znati!

tamish
13-08-2007, 20:38
Za one koji vole pogledati nešto novo, kvaliteno i fino!!! Molim Vas da odgonetnete majstora ovog prima. Naravno, ako želite.


Eh, tek sad videh malo bolje da je nova tambura u pitanju! :bonk:
Or'ginalne li rozeteee...

oženjen
13-08-2007, 22:49
joni možda je to tatić

profesor
14-08-2007, 17:32
Za one koji vole pogledati nešto novo, kvaliteno i fino!!! Molim Vas da odgonetnete majstora ovog prima. Naravno, ako želite.

Je, Jurković je.

:top: :top: :top:

A šta sam ti ja kazo.

Johnny
14-08-2007, 17:50
Je, Jurković je.

:top: :top: :top:

A šta sam ti ja kazo.

Da, da u pravu si. Vrhunska tamburica od vrhunskog majstora kojega preporučam svima koji traže "ono znaš". E, on je taj!!!Evo dobio je prije par dana. Sad je malo rasviravam, tražim trzalicu koja joj najbolje paše. Imam par varijanti: rog i tri vrste plastike. Neznam...

primas1
15-08-2007, 00:00
Je, Jurković je.

:top: :top: :top:

A šta sam ti ja kazo.

...a kaj sam ja prvi rekao....:cool:

jer sam svirao jurkovića prije tjedan dana pa valjda znam..........po tonu,...barem meni je to nešto između bocana i franića.....ima lijepu boju tona i glasan je i čisti ton....

profesor
15-08-2007, 12:30
...a kaj sam ja prvi rekao....:cool:

Jesi i ti si pogodio. Moje se ono odnosilo na to što sam mu ranije preporučio Jurkovića.:top:

ocvirek
15-08-2007, 14:26
ja u subotu kupio jurkovića! jako dobra tambura. dosta glasna, a mekana ko dječja guza(recimo),
. prije nje sam imao tepsiju koja me zamarala dok sviram. sa ovim bih mogao 5 dana svirat! čist ton, dobar zvuk, glasonoća, kvalieteta izrade i brzina prodaje! majstor jura svaka čast! profesora kopka kakav je prim jer ga još nije vidio. ako je bolji od njegovog, al će da popizdi

Johnny
15-08-2007, 14:40
...a kaj sam ja prvi rekao....:cool:

jer sam svirao jurkovića prije tjedan dana pa valjda znam..........po tonu,...barem meni je to nešto između bocana i franića.....ima lijepu boju tona i glasan je i čisti ton....

Da, da, svaka čast. Ti si prvi pogodio, samo sam ja još sve malo držao u neizvjesnosti.
Izvanredna tambura i majstor!!!:top: :top: :top:

Johnny
15-08-2007, 14:43
ja u subotu kupio jurkovića! jako dobra tambura. dosta glasna, a mekana ko dječja guza(recimo),
. prije nje sam imao tepsiju koja me zamarala dok sviram. sa ovim bih mogao 5 dana svirat! čist ton, dobar zvuk, glasonoća, kvalieteta izrade i brzina prodaje! majstor jura svaka čast! profesora kopka kakav je prim jer ga još nije vidio. ako je bolji od njegovog, al će da popizdi

Znam. Ja sam je dobio u četvrtak, pa mi je Jura rek'o da još jednu sprema za tebe.

ocvirek
16-08-2007, 12:18
Znam. Ja sam je dobio u četvrtak, pa mi je Jura rek'o da još jednu sprema za tebe.

al stvar je da nije bila za mene. netko drugi ju je naručio. ja došao kod jurkija da naručim tamburu, ono računajuć da moram čekat 2-3 mjeseca, kad mi majstor reče u subotu imam jednu. možeš doći probat. ja probao pare stavio na stol i...................sad usavršavam svoju tehniko na tamburi kakvu sad dugo čekao.

tamish
28-08-2007, 18:54
Ne znam tacno na koju sliku misliš, taj Aranicki je valda bio profsor muzike i nije gradio tambure, a taj prim je svirao jos 50tih u radio Beogradu, kolko znam, nije ga niko dirao od majstora!

tamish
28-08-2007, 19:01
Tu sliku Geza(žutog) sam skinuo negde sa foruma, a Aranickog(crvenkastog) sam slikao u KUDu, s tim da sam skoro cuo da Aranicki nije gradio tambure, vec bio vodja orkestra i svirac...meni su te dve tambure iste!
EDIT
Na slici "Aranicki glava" se vidi nešto kao stilizovano "A" i ispod natpis koji nema šanse da se pročita!

Hrvoje
24-09-2007, 17:50
Zanimljiva diskusija na T'landu...

http://www.tamburaland.com/forum/showthread.php?t=3375

A stavio sam je na ovu temu, pošto mi se nekako čini da taj triler/ukras whatever najviše koriste primaši. Samo ne kužim baš dal' se to radi na jednoj žici (tj. na duplim prvim žicama) ili na dvije pa molim za razjašnjenje kolege primaše. I jel' se uvijek hvata mala sekunda ili nekad i velika?

Za primjer ovoga može se poslušati Splet slavonskih kola od Kosovca (onaj dio iz A dura)... Sad sam malo bolje poslušao i vidim da svira E-F#, dakle velika sekunda.

Inače ta fora mi je super ako se koristi s mjerom i na pravom mjestu...

saky
24-09-2007, 18:45
to je jako cesto koristena fora kod sviranja prima..moze se hvatati sta god hoces..kod slavonskog kola je najcesca ta mala sekunda (F#-G)..u kojem dijelu to Peter hvata tu veliku sekundu? neda mi se traziti :) i slazem se da moze biti efektno, samo treba biti ukusno i ne pretjerivati..inace ode sve u Bosnu :)

Hrvoje
24-09-2007, 18:51
u kojem dijelu to Peter hvata tu veliku sekundu? neda mi se traziti :)

Hm, čini mi se da u verziji od Otrova svira veliku sekundu (oko 0:52sec), al' sad nisam ziher... Nemam prim doma pa sviram na gitari, a uho mi nije naviknuto na taj interval pa ne mogu baš razlučiti... Možda sam zabrij'o...

saky
24-09-2007, 18:53
ma moze biti, ne kazem ja nista..mozda i je taj interval, ali mi je cudan taj E-F# ako se radi o slavonskom (sokackom) kolu..

_maestro_
25-09-2007, 17:06
kakve veze ima ova spika oko ukrasa?
na dušu i na volju svakom interpretatoru da odsvira ukras kakav sam želi ili misli da treba.
u najmanju ruku ispada da je kosovec izmislio nesto revolucionarno...
ne znam, kao da nitko ne svira nikad takav ukras, veliku sekundu... ja sam ih čuo masu. janiku npr...
drzi u dvoglasu veliku sekundu kroz cijelu temu... ej mati... isto e-fis, tema u a duru...

tamish
25-09-2007, 18:40
Pozdravio te Džango!:krez: Ukras, bre, mora da ide iz duuuše(meko š)!
Mani šablone:krez:

saky
25-09-2007, 23:25
ma naravno maestro da je uopce bespotrebno raspravljati oko ukrasa..ali ameri ko ameri, od svega rade znanstvenu fantastiku..postoje neke stvari koje se ne daju objasniti teorijom..

tamish
26-09-2007, 06:34
Tambooritza for dummies!
Learn to play thrills & ornaments "by numbers"! Tabs & schemes for only 9.99$!:krez:

I to nije sve!
Ko poruči u narednih sat vremena, dobiće i tutorijal "Kako napraviti trzalicu za prim, basprim, kontru, a bogami i čelo" za DŽ!:krez:

Hrvoje
26-09-2007, 10:05
Eeeej, šta ste navalili na našu braću preko bare, da ste pročitali onu diskusiju na Tamburalandu vidjeli biste da ste skroz fulali sa ovim svojim komentarima... :rolleyes:

Tamo se diskusija nije usredotočila na teoriju, tehniku i sviranje nego kada svirati taj ukras, a kada ne (pa su krenule teorije da toga nema u našem folkloru, da se to ne bi smjelo svirati u izvornom folkloru, da su tako rekli Leopold i Božo Potočnik bla bla truć)...

Al' to sad nema veze s primom pa molim da probamo ostati na temi...

_maestro_
26-09-2007, 10:31
hrvoje, reakcija je bila na tvoj post... ne na postove s drugog foruma.
mostly, of course
a evo sad i komentara na ono s tamburalanda:
konkretno mi smeta pokušaj generaliziranja... stalno se traže neka pravila i pokušava ih se što je moguće više reducirati, banalizirati. gluposti.
bokte, tu se priča o hrvatskom folkloru kao o jednom entitetu... kao da ista stilska pravila važe za sviranje šokačkog kola i dubrovačkih kontradanci. ovi ameri, bar koliko sam ja vidio nastoje ne samo hrvatski folklor nego folklor cijelog balkana utrpati pod istu kapu. e pa ne ide to. naravno da se ličke pjesme ili kola sviraju drugačije od međimurskih. hrvatska je podijeljena u 4 folklorne zone, a unutar svake zone ima toliko razlika da boli glava. npr. i istra i trogir spadaju u istu zonu, jadransku, a različiti su i to ne u nijansama, nego generalno.
uvjeren sam da ni božo niti siniša leopold nisu nikome postavljali pravila za cjelokupni folklor u hr, nego za neki njegov vrlo specifični segment. jer takvo trilanje i ukrašavanje je sigurno neprimjereno u "pjevaj mi pjevaj sokole", ali ne i u nekakvom bunjevackom kolu. a siniša i božo to znaju.

u vezi janike, kad sam vec spomenuo njegov dvoglas e-fis kojeg svira kroz cijelo jedno ponavljanje prve teme od ej mati, znaci 8 taktova treba imati u vidu da je janika bio umjetnik. njegovo izrazajno sredstvo je bila tambura, prim. ovim svojim spomenutim dvoglasom e-fis je usao duboko u folklor. naime, takav slican zvuk se dobije kada u pravoj, originalnoj "folklornoj" svirci netko prepuše dvojnice, tradicijski, folklorni instrument. janika nam je to nacrtao svojom trzalicom i primom... doslovno nacrtao. koliko je taj detalj dopro do nekoga, nije janikin problem.
skoro identičnu stvar je napravio kad je svirao gajdaško kolo. jednostavno je primom prenosio, preslikavao način na koji se sviraju, odnosno kako zvuce gajde. zato je on umjetnik... a ne bilder koji pokazuje svoju brzinu i mišiće.

ocvirek
14-10-2007, 16:20
:top: :top: :top: :top:

Bendovi u kojima se sviraju su: PRIJATELJI, SLAVONIJA BAND, SJENKE, ŠIROK ŠOR.

Također znam još za ZDENAC i BERDE BAND.

Svi do jednog primaša mišljenja su: VRHUNSKO, ovo se ne prodaje, još samo da mi je nabaviti Geza i to je to.



Sad vi opalite p o Gezovim primovima da nešto saznamo o njima, a ja ode svirat svatove. :top: :top:


alo bre profesore, a gdje sam ja u toj priči?
i ona priča o odgovornosti primaša u bandu, ista situacija i kod mene, šta pričat kad sve znate, ali lagano mi to već ide na ku**c......

Kulendara
05-11-2007, 13:44
To je prim majstora Aranickog (Novi Sad)! Evo ponovo slika pa uporedite...

EDIT
...Aaaa, možda je i Gez, evo i slike gde se bolje vidi rozeta...od nekoga sa ovog foruma...ne znam, toliko toga ima...više nisam pametan...vraćam se markicama & značkama, manje je komplikovano od ovih tambura...:bonk:

Ova zadnja tambura u attachmentu je moja tambura, ( đe je nađe ), vidim da razmišljate koja je, tamburu je napravio majstor iz bajmoka, i jakooo dobro kopira geza

tamish
05-11-2007, 14:09
Jel' Matak?

Kulendara
05-11-2007, 14:13
http://www.imput.net/slike/wYi71723.jpg

Evo ga moj mali arsenal.
Od lijeva na desno:
E- prim ( Vinko Kovačević - Novi Mihaljevci) star 12. godina
E- prim ( Zdravko Conjar - Nova Gradiška ) star 30. godina
Samica ( Nepoznat majstor - nepoznato mjesto ) stara 80. godina
A- basprim ( Stanko Gilg - Sisak ) star preko 30. godina
A- basprim ( nepoznat majstor - nepoznato mjesto ) sarost nepoznata

Kulendara
05-11-2007, 14:15
Jel' Matak?

e, stari neam pojma, ta tambura je prodana na brzinu, ništa nisam stigao saznat o njoj, platio sam je 1000€, odlična kvaliteta zvuka i mekan je.

sviraczs
05-11-2007, 14:16
Ova zadnja tambura u attachmentu je moja tambura, ( đe je nađe ), vidim da razmišljate koja je, tamburu je napravio majstor iz bajmoka, i jakooo dobro kopira geza

ja bi rekao da je tu radio Franic,to je po Gezovom modelu!!

tamish
05-11-2007, 14:18
...za te pare, ima da vodi decu u zabaviste, a kad deca ne slusaju, ona ode ' pas' napije!:krez:

Kulendara
05-11-2007, 14:34
ja bi rekao da je tu radio Franic,to je po Gezovom modelu!!

Tjooooj, ma nije Franic imam ti ja njegovu tamburu u orkestru, tambure su nebo i zemlja... Više liči na geza al 100% nije gez.

...za te pare, ima da vodi decu u zabaviste, a kad deca ne slusaju, ona ode ' pas' napije!

Hhehehe... Za te pare je odlična.... :top:

tamish
05-11-2007, 14:41
Kulendara, napisao si 1000 EUR (hiljadu/tisuću/thousand/mille)

jeli tomu tako? ...il si se mor'bit zayeboo?...pa jednu nulu više okin'o...:krez:

Kulendara
05-11-2007, 14:54
Kulendara, napisao si 1000 EUR (hiljadu/tisuću/thousand/mille)

jeli tomu tako? ...il si se mor'bit zayeboo?...pa jednu nulu više okin'o...:krez:

Ne zayebavam se ja samo tako. Bajo ( tauzenka/ iljada/ soma ) kako oćeš... Nisam okino nulu. :D :D Matere mi...

oljasi
30-11-2007, 09:06
Tamish, jel možeš staviti sliku cijelog prima od Trupela? Onog zadnjeg što si slikao, da se vidi glava i vrat. Hvala

tamish
30-11-2007, 18:15
Na žalos' ne mogu...nije umene...:bonk:

spacedani
21-01-2008, 20:21
Dobar dan.

Ja zivim u njemackoj, a svirala sam, kad sam bila mala, Prim. Sad sam htjela opet da malo sviram, pa sam primjetila, da mi fale 2 zice. A to one najtanje.

Sad kako da objasnim u trgovini koje zice mi trebaju? Ova Tamburica ima ukupno 5 zica. A te najtanje su iste. Jel mi moze netko rec, koje trebam da kupim?

Hvala unaprijed.

circa_flex
21-01-2008, 21:29
mozes velcinu .20,.21, ili .22(cm) te velicine su dosta blizu...ali ja ne zivim u njemackoj pa neznam dje se moze nabavit tamo. Naj bolje je da iz hrvatske nabavis...jedino ako nemozes odes u shop za gitare i kupis steel string (zeljezo) od te velecine

_maestro_
22-01-2008, 02:01
mozes velcinu .20,.21, ili .22(cm)
mm, a ne cm circa_flex.

dakle, spacedani, ako se ta žica štima na ton E, probaj kako je circa rekao. čelična žica promjera 0,20 - 0,24 mm.
mislim da najtanja žica od električne gitare ima tu debljinu. provjeri. :)
ako kupiš žicu za gitaru, treba kliještima izvaditi onaj mesingani valjčić da oslobodiš omču za kvaćenje žice na tamburu.

spacedani
22-01-2008, 20:21
hvala.

Onda cu uzeti onu o 0,20mm. Valjda je to ta sto mi treba.

circa_flex
22-01-2008, 20:43
mm, a ne cm circa_flex.

dakle, spacedani, ako se ta žica štima na ton E, probaj kako je circa rekao. čelična žica promjera 0,20 - 0,24 mm.
mislim da najtanja žica od električne gitare ima tu debljinu. provjeri. :)
ako kupiš žicu za gitaru, treba kliještima izvaditi onaj mesingani valjčić da oslobodiš omču za kvaćenje žice na tamburu.hah mislio sam u (cm) po mjeri ono a ne (inches) ali vidim trabao sam stavit mm:bonk:

oljasi
20-02-2008, 20:59
ovo jako slići mom primu dok ga nisam dao na preuređenje odnosno generalku

imao je istu takvu ružu i raspored rupa čak ima i istu glavu

vrištavog je tona i glasan do bola


Isto tako ne znam ko ga je radio.Jerry kad ga je vidio on je komentirao da bi mogao biti GEZ ali isto nije bio siguran

A Kocka tvrdi da je to jedna varijanta Kudlikovih ali rijetkih serija koje je radio po Gezu i skroz se razlikuje od klasičnih Kudlikovih primova

e sad ti znaj

Jel imaš kakvu sliku od tog svog prima?

Darac11
02-03-2008, 15:13
Pozdrav! Trebam savjet, možda nekih majstora ili onih koji su imali sličan problem. Problem je u mom primu (Gilg, G-Janković sistem) kojemu zadnja žica ne daje ton kakav bi trebao biti, znači radi se o zadnjoj duploj G5 žici. Prva G5 žica daje normalan ton, ova daje neki piskutavi, kratkotrajan ton. Tambura je nedavno bila na "servisu" i sve je radilo ok do nedavno dok mi se nije počela odmotavat D žica na dnu korpusa, to je sanirano, ali sada imam taj šugavi ton, koji ne znam kako da popravim?

tamish
02-03-2008, 15:21
Darac, na ti savet...:krez:

http://www.forum.tambura.com.hr/showpost.php?p=37826&postcount=420

Darac11
02-03-2008, 15:31
Ma nije problem u jačini, nego ne znam kako da vam objasnim. Kada lupim G žicu prvu, zvuk je onakav kakav bi trebao biti G, a kada lupim drugu G žicu, zvuk je kraći i kao da je distorzija neka. Nemam dobar mikrofon da vam snimim ide mi na živce. Mogao bih prim razbit na sto komada :angry: :bonk: :angry:

Benito
02-03-2008, 22:35
Probaj stisnut žicu na prvom ili drugom polju, pa onda poslušaj jel se to još čuje. Koliko sam ja shvatio, ta žica ti je preblizu prvoj ili drugoj koti, pa ju kad se zatrže dodiruje, i od tuda takav piskutavi ton. I dobro je provjeriti kote, da ti se nije koja digla, pa opet imaš taj isti efekt. Dakle, ako je u tome tvoj problem, to ti se da riješiti mijenjanjem te gornje kobilice. A ako nisi pri lovi, jedan komadić papira na mjestu gdje žica "sjedne" na kobilicu (malo papira u onaj kanalić, odn. zarez za žicu na kobilici), i problem riješen... Nadam se da je to to, nisam baš najbolje skužio ovo što si napisao.

Darac11
03-03-2008, 00:09
Probaj stisnut žicu na prvom ili drugom polju, pa onda poslušaj jel se to još čuje. Koliko sam ja shvatio, ta žica ti je preblizu prvoj ili drugoj koti, pa ju kad se zatrže dodiruje, i od tuda takav piskutavi ton. I dobro je provjeriti kote, da ti se nije koja digla, pa opet imaš taj isti efekt. Dakle, ako je u tome tvoj problem, to ti se da riješiti mijenjanjem te gornje kobilice. A ako nisi pri lovi, jedan komadić papira na mjestu gdje žica "sjedne" na kobilicu (malo papira u onaj kanalić, odn. zarez za žicu na kobilici), i problem riješen... Nadam se da je to to, nisam baš najbolje skužio ovo što si napisao.


Upravo je to takav zvuk kao da se dodiruju žice, ali gledam kod trzanja i nema dodira, a ni ne udara žica po kotama. Kada stisnem žicu na prvom/drugom polju to piskutanje se smanjuje, ali je još prisutno. A taj zvuk vam je kao kada pukne žica ono "ploink" i tako svaki puta kada lupim :( Ne znam kaj da radim, poslat ću vam slike sutra da vidite razmake i probat ću ovo s papirom.

Vedran
03-03-2008, 08:44
Mozda imaš problema s kobilicom. Stavi malo folije, koja dolazi s cigaretama (npr. bijeli Walter, ni slučajno Ronhill :) ), ispod žice na kobilici. Ako zujanje prestane, onda je problem u kobilici, ako ne prestane, onda idi majstoru.

EDIT: Ako ti je kobilica u banani, probaj naglancat kanale vodobrusni papirom. Ako ti ne upali, kod majstora!

tamburix
03-03-2008, 09:26
,,,Stavi malo folije, koja dolazi s cigaretama (npr. bijeli Walter, ni slučajno Ronhill), ispod žice na kobilici. ....Ne bih preporučio folije s 'light' cigareta.... najbolja je bila nekadašnja Opatija, ne znam jel se to još uvijek prodaje... al probaj s crvenim Marlborom, nemoš pogriješiti!

Vedran
03-03-2008, 09:46
:krez: Moram pod hitno kupiti Marlboro i zamijeniti foliju na svojoj tamburiiici. Pa skuplji je, i folija mora biti bolja...

Darac11
03-03-2008, 13:54
Jebiga ja samo od Columba imam, ali mora da je to neki egzotični materijal :)

Darac11
03-03-2008, 21:14
Mozda imaš problema s kobilicom. Stavi malo folije, koja dolazi s cigaretama (npr. bijeli Walter, ni slučajno Ronhill :) ), ispod žice na kobilici. Ako zujanje prestane, onda je problem u kobilici, ako ne prestane, onda idi majstoru.

EDIT: Ako ti je kobilica u banani, probaj naglancat kanale vodobrusni papirom. Ako ti ne upali, kod majstora!

Evo folija radi, sve šljaka. Samo kaj me sad svi pitaju, šta ti je to :bonk:

A šta je uzrok tom glupom zvuku?

Vedran
03-03-2008, 22:53
Navjerojatnije ti se proširio kanalčić kojim prolazi žica i preporučio bih ti da odeš kod majstora. To je brz i jednostavan popravak, a nećeš više morati koristiti foliju.

tamburaš
04-03-2008, 19:10
Prim je super instrument. Vidi se da su od poznatijih solista na tamburama skoro svi primaši(Janika, Jerry...) Ja sam počeo na braču, a tek kad sam počeo svirati u band u uzeo sam prim u ruke... Pirmaš mora u večini slučajeva voditi pjesmu i nebi smel nigde zeznuti, to je malo loša stvar al se navikneš. :top:

tamburaš
04-03-2008, 19:13
Pozdrav! Trebam savjet, možda nekih majstora ili onih koji su imali sličan problem. Problem je u mom primu (Gilg, G-Janković sistem) kojemu zadnja žica ne daje ton kakav bi trebao biti, znači radi se o zadnjoj duploj G5 žici. Prva G5 žica daje normalan ton, ova daje neki piskutavi, kratkotrajan ton. Tambura je nedavno bila na "servisu" i sve je radilo ok do nedavno dok mi se nije počela odmotavat D žica na dnu korpusa, to je sanirano, ali sada imam taj šugavi ton, koji ne znam kako da popravim?

E je li ti je poslije servisa pukla ta žica koja daje loš ton?

Mislav
04-03-2008, 21:09
... Pirmaš mora u večini slučajeva voditi pjesmu i nebi smel nigde zeznuti, :

Tocno tak, bendovi koji nemaju prim u svom sastavu zvuce "nevođeno" nesto kao da ih je voda donesla ali im je super kaj svi mogu zeznuti i kaj ih briga:bonk:

Darac11
04-03-2008, 23:03
E je li ti je poslije servisa pukla ta žica koja daje loš ton?


Ma kakvi, to su Postonjski žice :ples:

tamburaš
05-03-2008, 15:10
Ma kakvi, to su Postonjski žice :ples:

To kaj su od Postonjskog ne znači da nemogu puknuti... hehe... ja sam imal sličan problem i promenil sam obadvije žice i bilo je dobro... ali mislimda ti dobro govore da staviš omot od cigareta na kobilicu, probaj... :ples: :ples: ;)

kontras__slavko
09-03-2008, 20:34
Tocno tak, bendovi koji nemaju prim u svom sastavu zvuce "nevođeno" nesto kao da ih je voda donesla ali im je super kaj svi mogu zeznuti i kaj ih briga:bonk:

pa nebih se slozio s tobom, ja se uvjek zalazem za primu ali ima bendova bez prime a super zvuce, kao npr. TZD koji su dobro "vođeno" zvucali i bez prime, a sa kvalitetnim basprimasima.

catana
09-03-2008, 21:41
...imam jedno pitanje...kako je ovaj topic nazvan prim, nekako mi se činilo da je najprikladnije baš ovdje postavit to pitanje...dakle, radi se o jednom primu za kojeg nisam 100% siguran tko je majstor pa bih molio pomoć...evo i slika

tamish
09-03-2008, 21:49
...da je u pitanju Kos Slavko iz Pitomače, jedino mi novo ovo sa 8 žica!
imam dva Kosa iste su im glave ko tvoja kao i furniri i rupice-jasnice.

tarapana-kc
09-03-2008, 21:49
muzička naklada

catana
09-03-2008, 22:09
...da je u pitanju Kos Slavko iz Pitomače, jedino mi novo ovo sa 8 žica!
imam dva Kosa iste su im glave ko tvoja kao i furniri i rupice-jasnice.

...da..ja sam isto mišljenja da je kos

catana
09-03-2008, 22:12
muzička naklada

...daj ak ti nije problem objasni malo zbog čega?.. jesi si već ranije susreo s takvim primovima ili?...

tarapana-kc
10-03-2008, 16:58
jesam,sreo sam takve primove,svirao sam barem 3 kosova prima,al nijedan nije imao takav lak,poliuretan najvjerojatnije,vidio sam nekoliko prima s takvom glavom-svi muzička naklada,mašine nikad takve kod kosa,ko ni žičnjak,vidio pred 2tjedna kod postonjskog u radioni takav prim,muzička naklada,restaurirao prim jako sličan za koji isto misle da je kos,a ja mislim da je to kos ali samo ako ga je kos s lijevom nogom u pol noći radil...to su moje spoznaje ako se varam nek me netko razuvjeri

Johnny
13-04-2008, 19:02
Mala se nedoumica pojavila između nas nekolicine pa vas molim ako znate odgovor da ga napišete. Hvala!!!

tarapana-kc
14-04-2008, 13:00
imam takva dva,vrlo slična,po glavi i po boji,jedino rupe nisu identično izbušene,al neznam ko je majstor,neko mi rekao da je to MK PANČEVO.jel ima neko njegov prim pa da ga poslika?

tamish
14-04-2008, 15:02
Tarapana, takve glavudže na primove je stavljao i Jožef Gordan iz Zrenjanina, donje rupice su bile u formaciji "romba" i to 9komada, bilo bi dobro da ga slikneš...mingin prim do sada još nisam video!

Johnny
14-04-2008, 16:55
Mala se nedoumica pojavila između nas nekolicine pa vas molim ako znate odgovor da ga napišete. Hvala!!!

Evo za usporedbu samo. Što mislite da li je u pitanju isti majstor kao iz mog prijašnjeg posta???

Kulendara
28-04-2008, 15:18
Lol. Jel ovo nesto poznato il netko zajebava Trupela:

http://img106.imageshack.us/img106/8592/478fx9.jpg

tamish
28-04-2008, 15:54
Evo za usporedbu samo. Što mislite da li je u pitanju isti majstor kao iz mog prijašnjeg posta???

Ovako , Džoni,
mislim da su ta dva prima (iz prvog i drugog posta) pravila dva različita majstora.Isto bih rekao da su vojvođanski primovi u pitanju (za drugi sam više siguran...)

tamish
28-04-2008, 15:57
Lol. Jel ovo nesto poznato il netko zajebava Trupela:...

Taj oblik korpusa me podsetio na Rudu, sa ovog foruma, ima par fotki njegovih primova, (bez flore & faune) pa bi i taj prim mogo biti njegova rabota..

Turbo Grom
06-05-2008, 20:24
Uh, prvo - nemojte mi zamjeriti ako je ovo već bilo negdje, ali većina vaših tema ima dvocifren broj stranica pa to treba polako da se sve pročešlja :o :krez:

A sad pitanjce jedno :)

Čini mi se da u društvu imamo nekoliko primova Muzičke naklade Zagreb, koji imaju 6 mašinica, odnosno predviđeni su za poduplavanje prve i druge žice. No mi sviramo sa poduplanom samo prvom žicom, a primjećujem da su takvi i ovi ručno rađeni primovi, odnosno da imaju samo 5 mašinica. Pa me interesuje da li vi svirate sa poduplanom drugom žicom, koliko su česti takvi primovi i da li ih je pravila samo Naklada? :)

Hvala :)

matija_vg
06-05-2008, 20:31
Nisam baš nešto previše upućen al moj prim koji imam doma a radio ga je majstro Đuretić početkom devedesetih ima isto 6 mašinica...a nevezano za primove u ansamblu u kojem sviram imamo dva E brača (ćelovića) i jedan ima 6 mašinica a kupljeni su kod Bele Kudlika osobno pa i on je na neke tambure stavljao 6 mašinica sad jel to radio samo po naruđbi ili je imao određeno neke sa 5 a neke sa 6 neznam al i mene zanima pa ako ima netko ko bolje zna...???

_maestro_
07-05-2008, 21:38
rijetko tko svira prim s duplom 2. žicom. pogotovo na e-štimu. to je zaostatak iz prošlih vremena.

tambure G-štima u pravilu imaju duple gole žice. ne samo prim, nego i kontra i brač.

jole 23
06-06-2008, 13:21
zna li neko koliko kosta boli prim i gde ima da se kupi.

!martina.
06-06-2008, 17:56
rijetko tko svira prim s duplom 2. žicom. pogotovo na e-štimu. to je zaostatak iz prošlih vremena.

tambure G-štima u pravilu imaju duple gole žice. ne samo prim, nego i kontra i brač.

ali mi smo jos uvijek u G stimu...pa niko ne svira sa drugom duplom...nisam nikada ni vidjela da je iko svirao(cak ni na starim fotografijama)...

_maestro_
06-06-2008, 17:59
ali mi smo jos uvijek u G stimu...pa niko ne svira sa drugom duplom...nisam nikada ni vidjela da je iko svirao(cak ni na starim fotografijama)...
ako nešto nisi vidjela, ne znači da to ne postoji.

mix
07-06-2008, 00:34
zna li neko koliko kosta boli prim i gde ima da se kupi.

To sam i ja pitao.
Pa mi ljudi kažu; Mladen Jurković 2000-3000 kn,
Andrija Franić - bolji primovi 600 €
Knobloch - 2000 - ? kuna ( neznam točno)

Tak da se prvo malo propitaj pa vidi.....

nikicac
11-06-2008, 09:30
Prevrnuo sam forume (gazbeni,tamburica) i evo me ovdje a nikako da dobijem konkratan odgovor.Prvo moram reći da o taburicama nenam pojma, problem je u tome što bi htio naučiti svirati prim-taburicu šta već.Čitajući vaše postove ja umjesto da nešto skužim postajem sve zbunjeniji (kad malo bolje razmisim možda to ima veze s mjestom rođenja -Banja Luka-Bosanac).
Sviram mandolinu neko vrijeme (ne predugo) i naravno kopam o notnim zapisima i tamo pjesama koje se sviraju na tamburici ima dosta.I po malo ja to sviram na manolinu, ali ljutska znatiželja me tjera da probam svitati i tamuricu.Prije desetak dana u dućanu Tehničke robe (tako zove dućan u Petrovoj) vidim prim u izogu i uđem unutra da ja to isprobam.(Bez namjere da bilo koga kudim ili uvrijedim)Mislim da prodavač manje zna o tom primu, kao instrumentu, od mene.Malo sam ja to isprobao.
Da pojasnim.Gitaru i mandolinu sviram za svoj gušt.Ne sviram po festicama, sviram pjesme koje su meni u uhu i tako bih htio i tamburicu naučiti.Za svoj gušt.Možda je to kriza srednjih godina....
Tih primova i stimova i žiaca, pa sad vidim i kobilica i dužine vrata ima tisuću.....šta se to nije moglo napraviti jednostavnije da i običan narod nešto skuži.
Ovo je moj problem, koji uporno pokušavam nametnuti i vama....pa ne ide.
Šalu na stranu, evo šta me muči.
Htio bih kupiti neki od primova, a kako vidim ima ih dosta, volio bih popričati s nekim tko se kuži u primove pa i isprobati neke.Ako je moguće naravno. Zahvalan svima na bilo kakvom savjetu...:bonk:
(savjet da prestanem svirati....se ne računa)

buky1
11-06-2008, 09:49
Ajde pogledaj malo ovu stranicu http://svita.net/instrumenti.htm pa reci koji od ovih instrumenata želiš svirati

nikicac
11-06-2008, 09:56
Ajde pogledaj malo ovu stranicu http://svita.net/instrumenti.htm pa reci koji od ovih instrumenata želiš svirati

Prim, definitino prim.

buky1
11-06-2008, 10:19
Onda uzmeš e prim i to ti je to. Razlika između e i g štima je u tome da su polako ne svi ali sigurno 90% tamburaša u e štimu. e - štim = prva žica se štima na "e" g štim na "g"

E, sad, ako smo tu dilemu razjasnili, ako ti pitaš koji prim (od kojeg majstora) uzeti, ja bi ti preporučio da uzmeš novi prim kojega možeš kupiti za 1500-2500 kn, bolje jeftiniji za početak, ili nešto polovno dok se ispraksaš, kasnije to uvijek možeš prodati nekom početniku.

Ne znam dali sam pojasnio, ako imaš još kakvo pitanje pucaj! :blink::confused:

nikicac
11-06-2008, 10:57
Koja je razlika između primova s pet i šest žica, gdje se može naručiti prim za recimo 1500kn? Mislim ima li majstora tu u zg..
Ako imaš kakvih notnih zapisa,...dobro bi došli.

tamish
11-06-2008, 11:28
evo, linka za tebe!!!

http://www.njuskalo.hr/index.php/ukaz/bid/izd/13033/slika/1

buky1
11-06-2008, 13:10
Koja je razlika između primova s pet i šest žica

I prim sa 5 i sa 6 ti je u biti prim sa 4 žice. Oni sa 6 su većinom rađeni za g štim i prve dvije žice su udvojene (ISte) kod onih sa 5 - e štim ti je udvojena samo prva

nikicac
11-06-2008, 14:05
Pomalo mi to sjeda.Pročitao sam tu na forumu da se G-štim rijetko koristi.Jeli to zbog ostalih instrumenata ili je neki drugi razlog? Pogledao sam post od tamish-a i odmah ispod kmentar od Tune, pa ti budi pametan. Kužiš, kako ja, koji nemam pojma, mogu kupiti sam...

buky1
11-06-2008, 14:46
nikice pogledaj PP...

Turbo Grom
06-07-2008, 14:39
G štim?
Sad sam zbunjena lol

Zar nije ako je brač u G onda je prim u D, odnosno ako je brač u A onda je prim u E? Bar ja znam da je moj prim u D štimu a bračevi u orkestru u G (odnosno sad se bar nadam da je tako jer kao što rekoh zbunište me).

Sad sam uzela i štimer gitare i stvarno aparaturica kaže da mi je prva žica D... :bonk:

_maestro_
06-07-2008, 16:07
eto vidiš... svaki orkestar ima svoje štimanje i svoje dionice. vi u banjaluci svoje, u hrvatskoj svoje... :bonk:
kako bi to izgledalo da se violina negdje štima na e, negdje na d, a negdje na a... bez veze.

dakle, evo malo oko tog G štima tambura, koji se koristi izgleda jedino još po orkestrima i muzičkim školama.
radi se o kvartnom štimu tambura. znači svaka tambura ima 4 žice koje su naštimane u medjusobnom intervalu kvarte. G-D-A-E (od tanje žice prema debljima).

u hrvatskoj, između ostalih, taj G štim podržava željko bradić sa svojim orkestrom "ferdo livadić" iz samobora.

u takvim orkestrima su uobičajene 3 dionice prima (ili bisernice kako oni kažu)
1. i 2. bisernica se štimaju GDAE i menzurom i cjelokupnom konstrukcijom su manje od e ili d prima.
na dionici 3. bisernice uobičajen je instrument D-prim, koji je po menzuri i ostalim mjerama jednak e-primu. dakle onom primu kakvog je svirao janika, majić ili jaramazović, samo je naštiman za 1 stupanj niže (DAEH).

e sad, kod takvog G štima tambura, note za 1. i 2. bisernicu se zapisuju kako i zvuče, znači ton g se svira na 1. praznoj žici i zapisuje se u crtovlju na 2. crti.
međutim, kod d bisernice, notni zapis je transponiran.
znači svirač je tu "prevaren". on prvu žicu štima na ton D, ali je naziva G i dobiva note zapisane tako da kad ih čita, prva žica mu je G, a ne D...
to se zove transponirani zapis "in G"...

takav postupak je uobičajen kod puhačkih orkestara (klarinet se zapisuje transponiran "in B, neki drugi instrumenti su "in Es" itd.)
transpozicija in G, in Es ili in B znači realni ton koji se čuje kada svirač na svom instrumentu svira ton C.
znači kad na trećoj, d bisernici sviraš ton C, on zvuči kao G. zato je transpozicija in G.
kad na klarinetu sviraš ton C, on zvuči kao ton B, znači klarinet je transponiran in B... itd.

ista situacija kao s bisernicama u tamburaškim "G" orkestrima se javlja i kod bračeva.
1. i 2. brač se štimaju GDAE i zapisuju se u notama kako i zvuče.
3. brač (čelović) se štima DAEH, a zapisuje se poput 3. bisernice transponiran in G.

razlog tim transponiranjima i kompliciranjima je olakšavanje prelaska sviračima početnicima s jednog instrumenta na drugi. koju god tamburu da uzme, od bisernice do basa, svaku svira i čita note jednako. uvjek mu je isti ton na istom polju na istoj žici i na istom mjestu u crtovlju... bez obzira koju tamburu svirao.
i to bi bila situacija u hrvatskoj, vezana za G tambure.

e, sad koliko sam razumio turbo groma, u njihovom orkestru uopće nemaju te male g-bisernice, nego sve sviraju na d bisernicama.
najvjerojatnije bez transponiranog zapisa. to znači da funkcioniraju identično srijemskim a-e tamburama, po dionicama, instrumentima i notnom zapisu, samo su naštimani za ton niže od njih. primovi na d, bračevi na g.

zamalo pa svaki dirigent ima svoju filozofiju, umjesto da se sastanu, pogledaju istini u oči, shvate da u real life, izvan njihovih malih carstava zvanih njihov orkestar postoji samo jedan zaista živi i aktivan način štimanja tambura, na kakvom sviraju svi profesionalni tamburaški orkestri i sastavi s područja bivše jugoslavije. a to je a-e kvartni četveroglasni štim. izuzetak je tamburaški orkestar HRT-a koji osim na a-e kvartnim, ponekad svira i na kvintnim (janković) tamburama. iz tradicijskih razloga, a i to sve rjeđe.
kada to uoče i shvate i ako uspiju potisnuti svoje male, osobne taštine, možda se dogovore i uvedu jedan standard, koji važi za sve, a bez kojega tambura teško može napredovati.

na ovom forumu ima negdje anketa o sviračima a i g štima iz koje se vidi da dosta ljudi počinje na g štimu, pa se kasnije prebacuje na a štim kako bi bila kompatibilna s ostatkom svemira.
po istoj anketi, neki ostaju na g-štimu i dalje, ali NITKO nije prešao s a štima na g.
najveći broj počinje i ostaje na a štimu.

pitanje je zašto komplicirati početnicima (najčešće djeci) i dovoditi ih u situaciju da se naknadno moraju prešaltavati? zar je sujeta nekog tvrdoglavog dirigenta i autoriteta dovoljan i opravdan razlog za to? :mad:

ja sam osobno radeći u folklornim ansamblima u zagrebu i okolici do sad 2 orkestra preveo sa g na a štim. prvenstveno one kod kojih sam zatekao recimo e-bugariju, G bas, g bračeve i e-primove... čušpajz da te bog sačuva.
trenutno radim s jednom grupom gdje su svi na g-tamburama, a neću ih još prebacivati jer djeca još uvijek idu u glazbenu školu, a tamo sviraju g-štim. da im ne unosim zbrku.
ali kad završe tu školu, bit će preštimavanja tambura :krez:
te tambure su konstrukcijom i menzurom potpuno istovjetne tamburama a-e štima i treba samo dotegnuti (eventualno promijeniti) žice.
jedino one male g-bisernice se ne mogu (ali i ne trebaju) koristiti na a-e štimu...


P.S.
baš me zanima kakvo je stanje s tim štimovima u sloveniji. ingvarr?

zOnZi
06-07-2008, 17:30
Da se malo nadovežem, pošto je thread o primu. Prakticiram sviranje i na d i na e-primu. Velika većina tamburaša svira na e-primovima. To je činjenica. Međutim, za neke solo-kompozicije, u nekim situacijama meni osobno bolje odgovara d-prim. Tj. izabirem na kojem ću primu svirat. Evo samo za primjer, nekidan sam uzeo jednu Bachovu invenciju malo čačkat i na d-primu definitivno zvuči bolje. Skladba zvuči otvorenije. Kad uzmeš isto to svirat na e-primu, zvuči potpuno drugačije, da ne kažem ciganski. Prije i nisam toliko obraćao pozornost na to, ali taj jedan ton otvara potpuno drugu boju instrumentu, pogotovo ako sviraš skladbu koja je u osnovi u dubljem registru. Samim time i problematika oko štimanja tambura se zapetljava:krez:

_maestro_
06-07-2008, 18:15
na listi prioriteta bi prvo trebalo imati za cilj postaviti standard.
to je važnije od toga hoće li prevagnuti G/D ili A/E štim, iako ja navijam za A/E, to nije najbitnije.
važno je dobiti standard.
kako bi funkcionirali naši električni uređaji u kući bez standarda ~220V / 50Hz?
sve bi bilo puno kompliciranije, od proizvođača elektrourđaja do kupaca i plaćanja rata za struju... slično je i s tamburama.

"draga, htio sam ti kupiti onu prekokrasnu peglu za rođendan, ali nema modela na našem naponu i frekvenciji" :krez:

ali taj jedan ton otvara potpuno drugu boju instrumentu, pogotovo ako sviraš skladbu koja je u osnovi u dubljem registru. Samim time i problematika oko štimanja tambura se zapetljava

da nastavim ovu analogiju sa standardom u električnoj mreži. definitivno je da bi neki uređaji radili bolje i efikasnije na 800 volti, a neki drugi na 75 volti...
220 je kompromis. takav kompromis treba i tamburama. neke stvari će bolje zvučati na d primu, neke druge na e primu. jbg. cijeli život nam je niz kompromisa.


ali zato imamo tamburaške (a i šire) mozgove, glavonje, autoritete, profesore, pa neka razmotre i raspetljaju sve do tančina i postave najbolje rješenje.
a ne ovako, lud zbunjenoga.

zonzi, jel ti preštimavaš istu tamburu ili imaš posebnu tamburu za svaki štim?

zOnZi
06-07-2008, 18:45
na listi prioriteta bi prvo trebalo imati za cilj postaviti standard.
to je važnije od toga hoće li prevagnuti G/D ili A/E štim, iako ja navijam za A/E, to nije najbitnije.
važno je dobiti standard.
kako bi funkcionirali naši električni uređaji u kući bez standarda ~220V / 50Hz?
sve bi bilo puno kompliciranije, od proizvođača elektrourđaja do kupaca i plaćanja rata za struju... slično je i s tamburama.

"draga, htio sam ti kupiti onu prekokrasnu peglu za rođendan, ali nema modela na našem naponu i frekvenciji" :krez:



da nastavim ovu analogiju sa standardom u električnoj mreži. definitivno je da bi neki uređaji radili bolje i efikasnije na 800 volti, a neki drugi na 75 volti...
220 je kompromis. takav kompromis treba i tamburama. neke stvari će bolje zvučati na d primu, neke druge na e primu. jbg. cijeli život nam je niz kompromisa.


ali zato imamo tamburaške (a i šire) mozgove, glavonje, autoritete, profesore, pa neka razmotre i raspetljaju sve do tančina i postave najbolje rješenje.
a ne ovako, lud zbunjenoga.

zonzi, jel ti preštimavaš istu tamburu ili imaš posebnu tamburu za svaki štim?

Imam 2 prima. Jedan na d i drugi na e! E-prim mi nekad zvuči prevrištavo za neke stvari, nema onog "zraka". Stvar je to i subjektivnog dojma dakako.

basdžija
06-07-2008, 22:41
Pozdrav ! Ako mi nećete uzeti za zlo ja bih rekao par rečenica na ovu temu. U Brodu postoji duga tradicija muziciranja na tamburama ; 80 -tih godina 19.stoljeća djelovali su prvi tamb.orkestri , a početkom 20.st. i profesionalni mali sastav koji je gostovao po cijeloj Europi ! Program se sastojao od narodnih tema , karišika kola pa sve do transkribirane klasične glazbe ,opereta i opernih uvertira i arija. Zanimljivo je da je većina tambura, izuzev prima ,bila gitarastog oblika! Sredinom prošlog stoljeća u Slav. Brodu djeluje par glazbenih pedagoga : Andrić,Nađ,Pokaz . Nastavak te priče bio bi M.Ferić i danas moja malenkost. Danas u Brodu postoji 10- tak malih tam.sastava i nekoliko školskih orkestara te gradski tab.orkestar. Velika većina ovih tamburaša je NA A/E štimu iako se neki voditelji drže one : SRIJEMSKI ŠTIM PA TO NIJE NAŠE !
Bojim se da trenutno u Hrvatskoj nemamo autoriteta koji bi uspio uvesti reda po ovom pitanju - zar nije i na ovoj Rapsodiji ,koja je usput budi rečeno ove godine ipak bila na zavidnom nivou ,bilo ljudi koji su svirali na G tamburama !?
Bojim se da se trenutno u Hrvatskoj događaju neki čudni stručni skupovi s još čudnijim temama : Treba li nam poseban udžbenik za A/E tambure ? -ako sam zapamtio točan naziv teme ! Ili još bolji primjer : predavanje jedne uvažene profesorice o postavu desne ruke ,obliku trzalice te načinu držanja iste . Nakon podosta godina bavljenja tamburaškom glazbom saznao sam da se prim svira trokutastom trzalicom na spoju vrata i tijela a ostali prsti desne ruke trebaju biti otvoreni !!!!! Teško je pričati o standardima kad nam ugledni profesori drže ovakva nebulozna predavanja !
Apsolutno se slažem da je krajnje vrijeme da se stvar vezane za štim konačno standardiziraju !

primas1
06-07-2008, 22:46
Apsolutno se slažem da je krajnje vrijeme da se stvar vezane za štim konačno standardiziraju !

tako je.., svi na A/E:top::D

Turbo Grom
06-07-2008, 22:51
Kapiram svu priču oko G/D štima, dizanja za 4 tona, "varanja" svirača itd. Samo nisam iskreno rečeno znala da se primovi negdje sviraju u G štimu kao i bračevi *jbgblamme*

U mom orkestru postoje prvi i drugi prim, oba u D štimu (note se "dižu" 4 tona i "vara" se svirač), prvi i drugi brač u G štimu te treći brač u D štimu (kao i kod primova priča sa "varanjem"). Moja zbunjenost je bila iz razloga samo što nisam znala da ima i primova u G štimu, odnosno u istom štimu kao i bračevi. Mislila sam da su oni uvijek u drugom štimu (D/G odnosno A/E) :)

A što se tiče tog varanja svirača... to je po mom mišljenju u početku dobro baš zbog tih prstoreda da nekog početnika ne zbunjuje. Ali brate što ti to zbunjuje sluh kad se tek uvježbavaš i učiš... Pogotovo odem na probu i sviram nešto za šta sam ubijeđena da je ton F, dođem kući i uzmem gitaru... kad ono taj ton sa probe zapravo F ni vidio nije :bonk: :D


P.S. Da zaboravila sam, maestro hvala puno u svakom slučaju na objašnjenju :)

_maestro_
06-07-2008, 23:01
Pozdrav ! Ako mi nećete uzeti za zlo ja bih rekao par rečenica na ovu temu. U Brodu postoji duga tradicija muziciranja na tamburama ; 80 -tih godina 19.stoljeća djelovali su prvi tamb.orkestri , a početkom 20.st. i profesionalni mali sastav koji je gostovao po cijeloj Europi ! ...
pozdrav majstore. drago mi te je vidjeti na forumu... :top:
imam jedno pitanje za tebe, nije vezano za temu, nego za ovo što sam citirao od tvog posta...
između 2 svjetska rata (tridesetih godina 20. st.) u brodskom stupniku je djelovao jedan čovjek koji je koliko čujem bio prilično aktivan oko tamburaša. vodio je orkestar, raspisivao partiture po cijele dane i tako...
zvao se antun cimermanović.

sad me zanima, ako uopće još netko zna za njega, postoji li ikakva njegova ostavština da je negdje sačuvana. mislim na notne zapise, aranžmane, biografske podatke i slično.
radi se o jednom mom čisto mom privatnom angažmanu oko tog tonče cimermanovića.

basdžija
06-07-2008, 23:03
tako je.., svi na A/E:top::D
Rekao bih da je to ipak evolucijski neizbježan i nezadrživ događaj !

_maestro_
06-07-2008, 23:06
... evolucijski ...
to je ključna riječ.
stvar se spontano sama razvila, nametnula i opstala, za razliku od raznih drugih sistema koje su forsirali pojedinci. slavko janković npr.

basdžija
06-07-2008, 23:12
Pozdrav Maestro !
Na žalost ja nemam nikakvih podataka , ali imam glavnog sumljivca -vidjat ću se u utorak sa Mijom F. pa ću ga pitati .
Čim nešto saznam javljam !

Vedran
06-07-2008, 23:23
tako je.., svi na A/E:top::D
Rekao bih da je to ipak evolucijski neizbježan i nezadrživ događaj !

Zašto je odabir upravo A/E štim evolucijski neizbježan?

basdžija
06-07-2008, 23:28
Kad god poslušam snimke P.T.Haje razmišljam samo o tome koliko se vremena protraćilo uz sve te stalne promjene štimova - kvartni ,kvintni - "dvoglasne "
" troglasne" pa "četveroglasne" ; dijatonske pa kromatske i to sve u krug . A danas opet "g" ili "a" nekada mislim da mI nismo ni slaveni ni perzijanci nego brate čisti kinezi -sve prošlo ne valja i svako malo krećemo pisati povjest ponovo kao MAO !

basdžija
06-07-2008, 23:32
Zato što većina profesionalaca i poluprofesionalaca svira upravo a/e : moćniji ,glasniji ,interpretativno superiorniji instrumenti !

zOnZi
06-07-2008, 23:39
Pozdrav ! Ako mi nećete uzeti za zlo ja bih rekao par rečenica na ovu temu. U Brodu postoji duga tradicija muziciranja na tamburama ; 80 -tih godina 19.stoljeća djelovali su prvi tamb.orkestri , a početkom 20.st. i profesionalni mali sastav koji je gostovao po cijeloj Europi ! Program se sastojao od narodnih tema , karišika kola pa sve do transkribirane klasične glazbe ,opereta i opernih uvertira i arija. Zanimljivo je da je većina tambura, izuzev prima ,bila gitarastog oblika! Sredinom prošlog stoljeća u Slav. Brodu djeluje par glazbenih pedagoga : Andrić,Nađ,Pokaz . Nastavak te priče bio bi M.Ferić i danas moja malenkost. Danas u Brodu postoji 10- tak malih tam.sastava i nekoliko školskih orkestara te gradski tab.orkestar. Velika većina ovih tamburaša je NA A/E štimu iako se neki voditelji drže one : SRIJEMSKI ŠTIM PA TO NIJE NAŠE !
Bojim se da trenutno u Hrvatskoj nemamo autoriteta koji bi uspio uvesti reda po ovom pitanju - zar nije i na ovoj Rapsodiji ,koja je usput budi rečeno ove godine ipak bila na zavidnom nivou ,bilo ljudi koji su svirali na G tamburama !?
Bojim se da se trenutno u Hrvatskoj događaju neki čudni stručni skupovi s još čudnijim temama : Treba li nam poseban udžbenik za A/E tambure ? -ako sam zapamtio točan naziv teme ! Ili još bolji primjer : predavanje jedne uvažene profesorice o postavu desne ruke ,obliku trzalice te načinu držanja iste . Nakon podosta godina bavljenja tamburaškom glazbom saznao sam da se prim svira trokutastom trzalicom na spoju vrata i tijela a ostali prsti desne ruke trebaju biti otvoreni !!!!! Teško je pričati o standardima kad nam ugledni profesori drže ovakva nebulozna predavanja !
Apsolutno se slažem da je krajnje vrijeme da se stvar vezane za štim konačno standardiziraju !

Odličan post!

Riješit će se i to polako. Vjerujem da hoće. Za sve treba vremena. Standardi se moraju postavit to svakako. Prije 10 godina možda je par ljudi razmišljalo o tome. Danas ipak, mislim da nas ima puno više. Javljaju se i roditelji određenih srednjoškolaca nezadovoljni statusom tambure u odnosu na druge instrumente. Sve je više vrhunskih tamburaša. Samo treba razmišljati na zdrav način. Vidjeti dobro koje su sve mogućnosti tambure kao solističkog odnosno orkestralnog instrumenta. Za tako nešto potrebno je okupiti što više različitih mišljenja, autoriteta, ljudi sa znanjem i iskustvom...Sasvim je normalno da određeni ljudi koji su stekli nekakav autoritet misle da je njihov sistem najbolji i kao takav ga guraju, međutim prave stvari se uvijek događaju mimo tih autoriteta.

saky
06-07-2008, 23:58
Kad god poslušam snimke P.T.Haje...

sorry na offtopicu, ali na koje to tocne snimke P.T. Haje mislis?

Vedran
06-07-2008, 23:58
Zato što većina profesionalaca i poluprofesionalaca svira upravo a/e : moćniji ,glasniji ,interpretativno superiorniji instrumenti !

Jednom rječju, "gažerskiji" instrumenti. Ne vidim zašto bi A/E štim bio interpretativno superiorniji. S pravom menzurom i veličinom korpusa, i G štim bi mogao funkcionirati slično kao A štim. Meni se nekako čini da bi pravi razlog bio autentičnost tona A štima. G štim me uvijek podsjećao na balalajku, domru ili neke druge narodne žičane instrumente. Kod A/E štima to nisam doživio, ma koliko kantasto zvučale tambure.

Slažem se da je A/E štim u prednosti naspram G štima, ali mislim da bi se ovdje trebali usredotočiti na kvalitetu tona, odnosno autentičnost boje. Na taj način možemo tamburu prezentirati kao novi instrument i na svjetskoj sceni. Možda trenutno svjetska scena zvuči kao SF, ali što je 10-20 godina u vječnosti? Pih, ni treptaj oka... :)

Kenjam kao i obično, ali moram. U cijeloj priči bitno je postaviti i dobre načelne temelje. Nedostatak istih je propast bilo koje rasprave, a kako neće biti rasprave o ovako važnoj stvari (standardizacija štima). Dakle, za dobru raspravu trebali bismo uzeti neko zajedničko polazište. Osobno ovdje ne bih previše ulazio u zvuk tradicijskih instrumenata, nego bih za postavljanje standarda uzeo trenutne gabarite tambure. Forum je medij koji omogućuje da se ljudi brzo i jednostavno izraze, i mislim da bi taj moment mogli iskoristiti i u rješavanju ovog pitanja.

(Potajno, dajem glas za A/E štim.)

basdžija
06-07-2008, 23:58
[/QUOTE]Upravo smo nedavno pričali o tome i zaključili da smo mi generacija koja mora preuzeti odgovornost te učiniti sve da tamburu uvedemo na akademiju i nas tamburaše konačno učinimo ravnopravnim ostalim prof .glazbenicima , solistima i inima.
Ako sam dobro shvatio problem sa akademijom jest kokoš -jaje situacija : odsjek tambure ne može postojati dok nema prof. tambure ,a profesor tambure ne može postati nitko dok ne postoji odsjek tambure !!!!