Forums

Forums (http://forum.tambura.com.hr/index.php)
-   Ozvučenje, recording i softver (http://forum.tambura.com.hr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Kako dobit glasan bas na razglas? (http://forum.tambura.com.hr/showthread.php?t=1942)

Šeba04 05-11-2008 09:10

Kako dobit glasan bas na razglas?
 
Imam velik problem jer nemogu izvuc glasnocu na basu. Do sada sam bas ozvucaval sa shure beta 52 mic ali to mi ne daje zadovoljavajuce rezultate. Taj mikrofon moze proc na nekim tihim festama (krstitke, pricesti...), ali kad teba razglas malo vise pojacat dolazi do mikrofonije i nista od toga. E sad zanimaju me vasa iskustva u tim situacijama. Kako ozvucit bas? Jel ko koristi one B-band pick-upe za kontrabas i kak to zvuci? Jel mozda rjesenje stavit na bas pick-up sa basgitare(magnet)?

jole basprim 05-11-2008 10:47

Ili niste dobro ozvucavali bas pa vam zato se stvara mikrofonija ili ti je mikrofon u banani,,,,ami koristimo bubu za bas Audio Tehnica,,dodje ti 1100 kn ali je odlična...mislim da ti je to pravo rješenje...

AntiProtivan 05-11-2008 10:52

Zbog specificnosti basa, isto kao recimo i bas-bubnja, koji sviraju na puno nizim frekvencijama nego ostali instrumenti, za takve treba da se koriste i namjenski mikrofoni.
Mikrofoni za instrumente, kao i solisticki mikrofoni nikad nece uspjeti prenijeti zvucnu sliku kakvu zelimo..
Ima puno verzija i nacina ozvucavanja basa, i vjerujem da ce ti neko od forumasa ovdje dati dobre sugestije za neke modele mikrofona, kao ovaj primjer od Joleta ! :top:

Gaja 06-11-2008 09:25

Quote:

Originally Posted by jole basprim (Post 56167)
Ili niste dobro ozvucavali bas pa vam zato se stvara mikrofonija ili ti je mikrofon u banani,,,,ami koristimo bubu za bas Audio Tehnica,,dodje ti 1100 kn ali je odlična...mislim da ti je to pravo rješenje...

Jel može model mikrofona, gledao sam ima više modela a svugdje piše idealno za tamburaše a svako ko radi zna da je ozvučavanje basa posebna znanost. Stoga ako može model od Audiotechnike da ne bi kupio krivo

Zganec 06-11-2008 09:34

Nebi htio puno pametovati pošto mi je ovo prvi post. Mogu ti pomoći tako da dođeš do mene i vidiš kako to funkcionira uglavnom to ti je ono šta ima Gorana iz Lola to je on meni preporučio i savršeno radi. To su ti 2 lističa koja idu pod kobilicu i imaju ti izlaz za pickup, uglavnom ti radi na principu da lističi preuzimaju vibraciju i šalju ton van, slično ko štimer, to je marka Shadow, možeš pogledati na njhovoj stranici www.shadow-electronics.com pod proizvodi i nađi model za kontrabas mislim da je model SH 965 NFX. Uglavnom nemaš u Hrvatskoj dučan nego moraš to naručit, ja sam to riješio preko Darija iz Tijatona koji mi je to naručio prako svog dučana i koštalo me 1500kn ali sam kupovao i neke druge stvari za keš pa mi je dao popust.

jole basprim 06-11-2008 09:55

Uslikat ću mikrofon tokom dana pa ću staviti pa ćeš vidjeti kak izgleda...

basadzija 06-11-2008 19:37

Moja iskustva
 
Quote:

Originally Posted by Šeba04 (Post 56152)
...Do sada sam bas ozvucaval sa shure beta 52 mic ali to mi ne daje zadovoljavajuce rezultate...

Moje je mišljenje da ta vrsta mikrofona NIJE predviđena za ozvučavanje instrumenata kao što je berda. Takvi mikrofoni obično su malog frekventnog opsega i male osjetljivosti - sjeti se kakav potisak proizvodi bas bubanj. Svakako preporučujem Audio-Technica PRO35 ili nešto slično.

Šeba04 06-11-2008 20:54

Quote:

Originally Posted by basadzija (Post 56329)
Moje je mišljenje da ta vrsta mikrofona NIJE predviđena za ozvučavanje instrumenata kao što je berda. Takvi mikrofoni obično su malog frekventnog opsega i male osjetljivosti - sjeti se kakav potisak proizvodi bas bubanj. Svakako preporučujem Audio-Technica PRO35 ili nešto slično.

Sad je i meni to jasno ali prije godinu dana nisam o tome ništa znal. Mikrofon je nov i sasvim ok ali izgleda da nije za tu namjenu. Najviše od svih prijedloga mi se sviđa ovaj SH 965 NFX. Neda mi se više petljat s ovim mikrofonima. Moraš pazit kad ga stavljaš da bude na istom jestu, pa da ne lupaš s njim tokom svirke itd itd. Ovaj shadow mi izgleda praktično samo jel zvuk barem donekle realan? Nikad se nemože dobit onaj pravi ali jel barem zvuči ko tamburaški bas?

Edit: E da. Postoji distributer za hr http://www.rainbow-music.hr/ i to udaljen od mene oko 5 km. Cijena je 1300

Gaja 07-11-2008 09:01

Quote:

Originally Posted by Zganec (Post 56282)
Nebi htio puno pametovati pošto mi je ovo prvi post. Mogu ti pomoći tako da dođeš do mene i vidiš kako to funkcionira uglavnom to ti je ono šta ima Gorana iz Lola to je on meni preporučio i savršeno radi. To su ti 2 lističa koja idu pod kobilicu i imaju ti izlaz za pickup, uglavnom ti radi na principu da lističi preuzimaju vibraciju i šalju ton van, slično ko štimer, to je marka Shadow, možeš pogledati na njhovoj stranici www.shadow-electronics.com pod proizvodi i nađi model za kontrabas mislim da je model SH 965 NFX. Uglavnom nemaš u Hrvatskoj dučan nego moraš to naručit, ja sam to riješio preko Darija iz Tijatona koji mi je to naručio prako svog dučana i koštalo me 1500kn ali sam kupovao i neke druge stvari za keš pa mi je dao popust.

Jel može slika kako to izgleda kad se stavi na bas? Kako se ti "listići" pričvrste na glasnjaču, fiksno ili se mogu skidati?

jole basprim 07-11-2008 15:14

Mikrofon
 
1 Attachment(s)
Evo slike mikrofona,,Pro35 model,,,imas štipaljku na njemu i tako ga zakačiš na bas,,,možeš zaljepit trzalicu na bas i onda zakačiš na nju mikrofon.

zw-lakatos7 07-11-2008 16:44

majkroufon
 
Ljudi moji evo da i ja iskustva svoja kazem....
meni je najbolje zvucila beta 57 plava definitivno,a dobro su mi zvucili i neki pjevacki mikrofoni,pa cak i behringeri po 300kn....
a sto se tice ovih raznih pick-upova,sve je to meni divno-krasno i da se razumijemo nekazem da ja to necu nikada imati ali to meni nije to,jednostavno mi nedaje onaj prirodni begesarski ton,je prakticno i sve to al radje bi ja se malo pomucio al prirodniji ton imao!!!!
toliko od mene....
zivili

zeljko 07-11-2008 17:54

ja imam beringovog mic za jeftinu lovu i nebi vjeroval,al jako dobro lovi bas!!!!!!:top: behringer xm1800s!!!:top:

basadzija 08-11-2008 14:11

Još malo od mene...
 
Što se tiče pick-up-a (zakon su mi ove povlake), imao sam priliku ozvučavati jednog dečka iz Požege (naravno na basu) koji je u isto vrijeme imao instaliran i pick-up (i to Shadow, ne bih se zakleo u model, ali je imao dva piezzo elementa) i AT PRO35. Puštali smo obadva signala van i to je bio jedan od najboljih zvukova basa koji sam do sada čuo (uzimajući u obzir stanje basa na koje je dečko svirao). Ali signal koji je dolazio sa pick-up-a, je bio dosta "osakaćen" na niskofrekventnom području, ili što bi se reklo: basa ni od k****a! Tako da je mikrofon odrađivao više od 70% posla. Mislim da je pick-up za kontrabas jednostavno predviđen za kontrabas.

Šeba04 09-11-2008 20:17

Quote:

Originally Posted by basadzija (Post 56478)
Što se tiče pick-up-a (zakon su mi ove povlake), imao sam priliku ozvučavati jednog dečka iz Požege (naravno na basu) koji je u isto vrijeme imao instaliran i pick-up (i to Shadow, ne bih se zakleo u model, ali je imao dva piezzo elementa) i AT PRO35. Puštali smo obadva signala van i to je bio jedan od najboljih zvukova basa koji sam do sada čuo (uzimajući u obzir stanje basa na koje je dečko svirao). Ali signal koji je dolazio sa pick-up-a, je bio dosta "osakaćen" na niskofrekventnom području, ili što bi se reklo: basa ni od k****a! Tako da je mikrofon odrađivao više od 70% posla. Mislim da je pick-up za kontrabas jednostavno predviđen za kontrabas.

Znači da uzmem taj at pro 35. To je i jeftinija varijanta.

basadzija 09-11-2008 21:13

Proba
 
Moja iskustva govore tako, ali svakako:
PRVO PROBAJ PA RECI HOP!:top:

Zganec 10-11-2008 10:41

Quote:

Originally Posted by Gaja (Post 56373)
Jel može slika kako to izgleda kad se stavi na bas? Kako se ti "listići" pričvrste na glasnjaču, fiksno ili se mogu skidati?

Ti lističi ti se stave ispod kobilice, znači olabaviš žice podigneš kobilicu i staviš jedan listič na jedan kraj drugi na drugi kraj, zategneš žice i onda onu kutijicu na kojoj ti je ulaz za pickup ako si gledo na str.staviš na žice ispod kobilice to ti je veličine kutije šibica,i to ti je to i više nemaš nikakvih problema što se tiče razglasa, nema da ti bas vuče ni u kom slučaju, možeš pojačati razglas koliko hočeš, a ton ti ispada 95% kakav ti je ton tvog basa. Nisam imao vremena da slikam nadam se da ču ih ovaj tjedan staviti na forum pa češ vidjeti.

Zganec 10-11-2008 10:49

Quote:

Originally Posted by Šeba04 (Post 56564)
Znači da uzmem taj at pro 35. To je i jeftinija varijanta.

Bez ljutnje pa jesi slušao lole uživo bas bolje radi od svih tambura. Bez puno pametovanja idemo se skupiti staviti sve te stvarčice na razglas pa čemo čuti, stim da ne mislim da je ovo šta ja imam najbolje uvjek ima bolje ali mislim da je stvarno dobro, zadovoljn sam sa tonom više nemoram stajati ko konj na jednom mjestu pa me sve poslje gaže boli. Normalno da treba biti i dobar tonac prije svega.

bas bas bas... 10-11-2008 12:08

Prije No Što Se OdluČiŠ Kontaktiraj Sa Gazy-om. On Ti Radi Na Principu Tih ListiĆa I KaŽe Da Je To Ok, Vrh Sveta. Sada Jedino Ne Znam Jel Je Stavio Koji Na Bas Pa Da Zna Kak Radi. No, Stavio Je Sebi Na Basprim I Radi Sve Ok. Jedino Ne Znam Koja Je Cijena. Pozdrav

AntiProtivan 10-11-2008 12:18

Ma, svaki mikrofon ili pickup imaju svoje prednosti i mane..
Ono što je bitno, i što valjda svi znaju, to je da su mikrofon, odnosno pickup, samo druga karika u lancu..
Prva karika je naravno instrumenat, odnosno njegov kvalitet..
A zatim dolaze miksete, pojačala, zvučnici, i naravno tonac, koji to sve treba da uskladi, i koji i najbolje kombinacije svega navedenog može lako da pokvari, ako nema dovoljno dobar osjećaj, ili nije dobro upoznat sa opremom kojom rukovodi !

bas bas bas... 10-11-2008 14:48

Quote:

Originally Posted by AntiProtivan (Post 56593)
Ma, svaki mikrofon ili pickup imaju svoje prednosti i mane..
Ono što je bitno, i što valjda svi znaju, to je da su mikrofon, odnosno pickup, samo druga karika u lancu..
Prva karika je naravno instrumenat, odnosno njegov kvalitet..
A zatim dolaze miksete, pojačala, zvučnici, i naravno tonac, koji to sve treba da uskladi, i koji i najbolje kombinacije svega navedenog može lako da pokvari, ako nema dovoljno dobar osjećaj, ili nije dobro upoznat sa opremom kojom rukovodi !

Slažem se! :top: Problem je u toncu večinom, a dobrim dijelom i u instrumentu. Zavisi, više je faktora tu, čak i prostor u kojem se nalaziš.


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 08:19 sati.

Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.