Forums

Forums (http://forum.tambura.com.hr/index.php)
-   Događanja (http://forum.tambura.com.hr/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Šokačka rapsodija (http://forum.tambura.com.hr/showthread.php?t=220)

Svitac 07-12-2006 11:59

Šokačka rapsodija
 
Koncert iz Lisinskog održan 11.05.2006. - Šokačka rapsodija "160 tamburaša" bit će prikazan na HTV-u u nedjjelju 10.12.2006. u 16:15 na 1. programu.
Radi se o 1. dijelu koncerta. :top:

Hrvoje 07-12-2006 12:04

Hvala na korisnoj informaciji... :top: Morat ću iskopat neku praznu VHS kazetu pa da si to snimim.

marek 10-12-2006 17:09

eto pogledao sam koncert.
i šta imam za reć nego: vau!

e bilo je i emocija i svega. čak i preko tv-a. za ne povjerovat, a? :)

a vidio sam i poznatih faca. hint:derana. :)

javite kad će bit drugi dio...

_maestro_ 10-12-2006 17:30

Quote:

Originally Posted by marek
a vidio sam i poznatih faca. hint:derana. :)

...i admina ;)

nekako su mi dukati tamo nedostajali

danicam 10-12-2006 17:55

Quote:

Originally Posted by Svita
Koncert iz Lisinskog održan 11.05.2006. - Šokačka rapsodija "160 tamburaša" bit će prikazan na HTV-u u nedjjelju 10.12.2006. u 16:15 na 1. programu.

ma baš mi je žao, što su nam prije godinu dana isključili HTV... :sad:

Hrvoje 10-12-2006 18:20

Majku mu... Zaboravio sam na koncert, a baš sam bio na putu s posla u vrijeme kad je bio koncert pa nisam snimio na kazetu, a nisam ni stigao vidjeti ni dio koncerta... :(

Ha, ništa, morat ću kupiti DVD (sad sam vidio na http://www.sokadija-zagreb.hr/ da je megapack DVD+CD ;) ), to je ipak superiorniji medij od VHS-a... ;)

Nego, tko su ove, općenito toliko osporavane, tamburašice u crnom?

http://www.sokadija-zagreb.hr/images/orkestar025.jpg

EDIT: Evo da sam sebi odgovorim - cure u crnom su iz Tamburaškog orkestra GŠ Alberta Štrige Križevci koji već godinama redovito osvaja zlatne plakete na Festivalu hrvatske tamburaške glazbe u Osijeku.

marek 10-12-2006 20:36

Quote:

Originally Posted by _maestro_
...i admina ;)

je nemam pojma kak izgleda. :)
moral bi si taj naš admin stavit sliku u profil. ;)

_maestro_ 10-12-2006 21:02

a derana znaš kako izgleda?

Hrvoje 10-12-2006 21:28

Pretpostavljam da je marek, kao i ja, upoznat s likom i djelom našeg zOnzIja preko onih video isječaka koje je dkranjce postavio na www.tambura.com.hr

EDIT: Evo i jedne zanimljive diskusije o ovom koncertu - http://www.tamburica.net/post/WHOLE.asp?NewsID=2943 Tko je ta Marta? Mislim da nije na ovom forumu jer brijem da bi žustro reagirala na temu o ženskim tamburaškim sastavima i tamburašicama... :D

marek 10-12-2006 22:01

Quote:

Originally Posted by _maestro_
a derana znaš kako izgleda?

da, znam.
dobro je @hrvoje pretpostavio...

_maestro_ 10-12-2006 23:06

hehe, marta je mrak. a meni padne mrak ma oči kad vidim da se sajt zove TAMBURICA.
šta je to tamburica? tamburica ne postoji... jedino kao deminutiv imenice tambura. kao gitarica, violinica i harmoničica. klarinetić :mad: :bonk:

kurtoni sa sunce-trzalicama hehe. e marta, marta...

*********************
inače, upravo sam se sjetio jednog pokušaja okupljanja većeg tamburaškog orkestra u zagrebu, tamo sredinom 80-tih.
dobronamjerna, čini mi se mikijeva ideja. skupilo se nas podosta na ribnjaku, u prostoru gdje je zbor zvjezdice imao probe. namjera je bila osnovati neku udrugu tamburaša koja bi funkcionirala u zajedničkom interesu, oko organizacije i distribucije gaža, organiziranja zamjena na gažama i unutar bendova, trebalo je i formirati orkestar koji bi radio i pripremio svoj repertoar, bilo je baš dobrih ideja i prijedloga koji bi riješili mnoge gažerske i tamburaške probleme. bio je i dobar izbor ljudi koji su mogli odraditi puno toga. šljivac je recimo trebao biti glazbeni šef. miki i ja bi mu bili asistenti koji bi radili na pripremi notnog materijala i uvježbavanju istog, bilo je tu i pravnika, pa onda iskusnih ljudi s estrade koji imaju svoju lepezu kontakata s bitnim osobama... u ugostiteljstvu i puuuno šire.
ali bilo je uskogrunosti, sebičnosti, bahatluka i nepovjerenja. pa na kraju od svega skupa nije ništa ostvareno. mislim da sam tada počeo sticati svoje loše mišljenje, može se reći i predrasude prema sitnim gažerima, ugostiteljskim sviračima.

ovih 160 tamburaša iz lisinskog su mahom svirači u tamburaškim orkestrima, naviknuti na nekakve norme i standarde. zato je to moglo biti ostvareno. skupiti 100+ gažera da nešto tako zajednički odsvira bila bi nemoguća misija. pa čak i da im se plati. teško mogu zamisliti kako bi se uskladilo 10-tak gažerskih basista da zajedno odsviraju jednu dionicu. poseban mi je užitak slušati basove kad sviraju višeglasno...

Hrvoje 10-12-2006 23:16

Trebalo bi tu Martu dovesti ovdje da malo oživi diskusije. :D :ples:

Zakaj si tak protiv "tamburice"? A - "tamburitza"? Meni je to baš fora, vjerojatno mi je simpatija prema umanjenicama i umilnicama iz tog razloga što studiram češki i u Češkoj jako puno koriste umanjenice.

A riječ tamburica je vjerojatno nastala iz ljubavi prema tom instrumentu i kako bi se ublažio prilično grub dojam koji izaziva riječ tambura i kako bi se malo "podomaćila" ta riječ izrazito neslavenskog porijekla i zvučnog dojma.

A tambura postoji i indijska, makedonska, bugarska - a tamburica je samo jedna, , ova naša... Ja volim često iz zajebancije kad spomenem da imam bend na pitanje "A kaj sviraš?" reć - "tamburicu"... :D :bonk:

A i što se percepcije riječi tamburica tiče, u Sloveniji su nas pitali "Gdo igra tamburico?" - brijem da se često pod "tamburica" misli prim... Ili...? Samica?

Valjda laici kad vide tamburaški bend si misle ovako "Aha, ovaj svira tamburicu, imaju kontrabas i gitaru i dvije male gitare..." :D

_maestro_ 10-12-2006 23:49

Quote:

Originally Posted by Hrvoje
... brijem da se često pod "tamburica" misli prim... Ili...? Samica?
Valjda laici kad vide tamburaški bend si misle ovako "Aha, ovaj svira tamburicu, imaju kontrabas i gitaru i dvije male gitare..." :D

eto gore si sam odgovorio zašto sam protiv izraza "tamburica". zato jer nitko ne zna šta to u stvari jest. za mene može biti samo umanjenica.

btw. na jednoj kompjuteraškoj stranici gameri su ispizdili na pojam kompjuterske igrice, koji se koristi i za mastodonte od igara čija instalacija ne stane na jedan dvd, koju moraš tjednima igrati, a za pokrenuti takvu igricu trebaš najnoviji hardver od barem 2000 €.

Hrvoje 11-12-2006 00:05

Pa kako nitko ne zna što je tamburica... Evo ti jedno enciklopedijsko objašnjenje, hehehe :bonk: http://bs.wikipedia.org/wiki/Tamburica

Ma meni riječ tamburica baš simpatično zvuči. :p Može biti umanjenica, ali i umilnica (riječ od milja) - npr. ako netko kaže za svoju suprugu "moja ženica", ne mora značiti da je dotična gospođa omalena rastom ili pak vrlo mlada, nego jednostavno da je njen suprug jako voli pa joj tako tepa.

Sad jel' se te tamburice i ženice nekom sviđaju ili misle da je to bezveze je osobna stvar pa ne bih u to previše ulazio.

Recimo u Americi se ponekad za tamburaše koristi skraćenica od tamburitzans - TAMS, a mladi tamburaši - junior tamburitzans - postaju TAMMIES. Tamburaški festival je TAM FEST. E to je već malo previše čak za mene (nekak mi se čini da Amerikanci sve živo žele skratiti na jednosložnu riječ).

Al' tamburica mi je ok. A i lakše je za ubacit neku rimu - "žice tamburice, tamburica samica, curicu i tamburicu (ljubi il' ostavi)" :D


*******************************************

Evo vidjeh i sad onaj dio o "pokušaju okupljanja većeg tamburaškog orkestra u zagrebu, tamo sredinom 80-tih." Zanimljiva i dobra ideja, šteta što se nije ostvarila.

Quote:

Originally Posted by _maestro_
(...)ovih 160 tamburaša iz lisinskog su mahom svirači u tamburaškim orkestrima(...)

I sviračice, i sviračice... ;)

_maestro_ 11-12-2006 00:22

je li to ona vikipedija gdje piše da kontra ima 169 žica?
vi kajkavci ste inače skloniji umanjenicama od štokavaca. pogotovo ako još imate veze sa češkim jezikom.
jedan dio kajkavaca iz podravine ipak često koristi augmentative. pogledaj imena kod njih: matula, jožina, ivina...
lupam. idem spavati, ženica mi je već prešla spat... (ja nis kajkavec)

Hrvoje 11-12-2006 00:25

Quote:

Originally Posted by _maestro_
je li to ona vikipedija gdje piše da kontra ima 169 žica?

Jeje, baš ta... Tamburica - poznati slavonski instrument... :D

Idem i ja spat, treba sutra iti delati... Laku noć svima...

Svitac 11-12-2006 12:13

web stranica
 
Da se vratimo na Šokačku rapsodiju. ;)
Bilo je nekih razgovora sa gosp. Martinom Vukovićem, predsjednikom Šokadije Zagreb, u vezi web stranica "100 tamburaša".
Stvar je negdje zapela, tako da još danas nema tih stranica na webu.
Napravljeni su i neki prijedlozi, možete pogledati na:
http://www.100tamburasa.svita.net/
Nadam se da će ipak biti nešto pokrenuto po tom pitanju, ne bi bilo loše. :)

Hrvoje 11-12-2006 12:37

@Svita - pa to je praktički već gotova stranica, sviđa mi se. :top: A di je zapelo? Samo još treba domena ili...? I što se tiče "100 tamburaša", hoće li to prerasti u tradiciju, ono svake godine bar jedan cjelovečernji koncert sad kad su se ljudi koji su tamo svirali ufurali u to ili će to biti ono svakih 5 godina kad bude neka okrugla obljetnica Šokadije Zagreb?

Mislim da se definitivno ideja uspjela i sviđa se i izvođačima i slušateljima. Znam da je meni bio super osjećaj dok smo svirali (mi - Tamburaški zbor Gaj Zaprešić) s orkestrom KUD-a Podravka iz Koprivnice, a bilo nas je oko 40 na pozornici. Mogu samo pokušati zamisliti kakav je osjećaj svirati u orkestru od 160 tamburaša.

I hoće li biti neka audicija za primanje novih članova pa da postane orkestar "200 tamburaša"? Ja bih se odmah prijavio. :D

Svitac 11-12-2006 12:54

Quote:

Originally Posted by Hrvoje
@Svita - pa to je praktički već gotova stranica, sviđa mi se. :top: A di je zapelo? Samo još treba domena ili...? I što se tiče "100 tamburaša", hoće li to prerasti u tradiciju, ono svake godine bar jedan cjelovečernji koncert sad kad su se ljudi koji su tamo svirali ufurali u to ili će to biti ono svakih 5 godina kad bude neka okrugla obljetnica Šokadije Zagreb?

Mislim da se definitivno ideja uspjela i sviđa se i izvođačima i slušateljima. Znam da je meni bio super osjećaj dok smo svirali (mi - Tamburaški zbor Gaj Zaprešić) s orkestrom KUD-a Podravka iz Koprivnice, a bilo nas je oko 40 na pozornici. Mogu samo pokušati zamisliti kakav je osjećaj svirati u orkestru od 160 tamburaša.

I hoće li biti neka audicija za primanje novih članova pa da postane orkestar "200 tamburaša"? Ja bih se odmah prijavio. :D

Ne znam di je zapelo.
Trebalo je još registrirati domenu, logo...

Sljedeći termin koncerta trebao bi biti 22. i 23. Svibnja 2007. ponovno u Lisinskom.

Hrvoje 11-12-2006 13:06

Cool, znači radi se na tome da ova ideja i orkestar opstane... :top: Trebalo bi na tom koncertu i izvjesiti negdje reklamu za www.tambura.com.hr :D To bi bila fina reklama i da se vidi na TV-u ;)


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 09:16 sati.

Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.