Forums

Forums (http://forum.tambura.com.hr/index.php)
-   O tamburi (http://forum.tambura.com.hr/forumdisplay.php?f=14)
-   -   PROBLEM sa zicama (http://forum.tambura.com.hr/showthread.php?t=8082)

Mislav 13-09-2014 13:03

PROBLEM sa zicama
 
Decki imam jedno pitanje,

prije nekih 3 mjeseca mi se pojavio problem na tamburi a to je extremno pucanje zica na ajmo reci sredini tambure.
Kod majstora je tambura pregledana i u potpunosti je ok, znaci napetost zice, duljina menzure, udaljenost zica od kota, vrat itd.

Probao sam skoro sve moguce proizvodace i dalje se javlja isti problem.
Da li se itko susreo s time i kako to rijesiti jer sam vec lud sto financijski sto navlaceci nove zice po par puta na svakoj gazi.:mad::mad::mad:

Unaprijed hvala

ps: pucaju samo prve zice

Ivso 14-09-2014 13:26

Imao sam potpuni isti slučaj. Riješio se sam od sebe, žice su mi opet prestale pucat i već dost dugo mi je sve ok. :)

Vlado basprim 15-09-2014 15:32

Loša kvaliteta materijala od kojeg se žice rade !!
Promijeni majstora za žice !!

Benito 15-09-2014 17:29

Piše gore da je probao sve vrste žica koje je mogao nabaviti u slobodnoj prodaji, a problem je i dalje tu. Što da radi ako ne može nabaviti bolje žice?

becan 15-09-2014 18:32

Quote:

Originally Posted by Benito (Post 112936)
Piše gore da je probao sve vrste žica koje je mogao nabaviti u slobodnoj prodaji, a problem je i dalje tu. Što da radi ako ne može nabaviti bolje žice?

A da ti majstor malo provjeri kobilicu i konjić?

Benito 15-09-2014 21:48

Pa ljudi, jel vi znate čitati?!?!

Quote:

Originally Posted by Mislav (Post 112932)
Decki imam jedno pitanje,

prije nekih 3 mjeseca mi se pojavio problem na tamburi a to je extremno pucanje zica na ajmo reci sredini tambure.
Kod majstora je tambura pregledana i u potpunosti je ok, znaci napetost zice, duljina menzure itd.

Probao sam skoro sve moguce proizvodace i dalje se javlja isti problem.

Da li se itko susreo s time i kako to rijesiti jer sam vec lud sto financijski sto navlaceci nove zice po par puta na svakoj gazi.:mad::mad::mad:

Unaprijed hvala

ps: pucaju samo prve zice

Ovo boldano u citatu znači da je Mislav tamburu odnio kod majstora, pregledani su konjići, menzura, kut vrata, pragovi i sve ostalo što bi moglo s te strane utjecati na pucanje žica!

Također je probao sve žice koje se mogu kod nas nabaviti i problem je još uvijek tu.

garavi gez 15-09-2014 22:08

Pa ako je probao sve žice, onda nije problem u svim tim žicama....

problem je ili u instrumentu ili u njegovoj tehnici sviranja....

SinisaA 15-09-2014 22:40

Sve je jasno rečeno. Problem je počeo odjednom,prije 3 mjeseca.A Majstor i Majstor mogu imati različita mišljenja. Do sada si bio kod jednog pa ti savjetujem trk kod drugog ako ovaj tvoj prvi misli da je sve ok a ti si probao sve žice

Tomena 16-09-2014 11:20

:cool::cool:

Upravo tako kako kaže SinišaA!Obiđi još neke majstore jer svaki par očiju vidi drugačije!Netko će nešto uočiti i nadaj se da ćeš uskoro naći rješenje problema jer ovako sviraš za žice.

:top::top:

eXeR 16-09-2014 23:36

Tesko je reci

CHEPSY 17-09-2014 10:45

poreži nokte...

Mislav 17-09-2014 20:07

Upravo se vratio iz Osijeka pa sam u ponedjeljak usput stao u Brodu i uzeo Dynamic zice i k tome jos malo deblje. Iskreno neznam koje, zna majstor :krez::krez:

Za sada drze super nakon dva dana sviruckanja, a posto ovaj vikend imamo 4 gaze u dva dana pravi test tek dolazi.:D:D

Ako prezive oba dana, Dinamic ima novu i stalnu musteriju :D:D

Mislav 17-09-2014 20:08

Quote:

Originally Posted by Ivso (Post 112934)
Imao sam potpuni isti slučaj. Riješio se sam od sebe, žice su mi opet prestale pucat i već dost dugo mi je sve ok. :)

iskreno se nadam da ce i kod mene biti isti slucaj:top:

Mislav 17-09-2014 20:15

Quote:

Originally Posted by Tomena (Post 112942)
:cool::cool:

Upravo tako kako kaže SinišaA!Obiđi još neke majstore jer svaki par očiju vidi drugačije!Netko će nešto uočiti i nadaj se da ćeš uskoro naći rješenje problema jer ovako sviraš za žice.

:top::top:

To su mi vec savjetovali ali ja sam kod ovog majstora preko 10 godina i potpuno mu vjerujem, a takoder on je i tvorac navedene tambure.

eXeR 17-09-2014 23:12

Quote:

Originally Posted by Mislav (Post 112946)
Upravo se vratio iz Osijeka pa sam u ponedjeljak usput stao u Brodu i uzeo Dynamic zice i k tome jos malo deblje. Iskreno neznam koje, zna majstor :krez::krez:

Za sada drze super nakon dva dana sviruckanja, a posto ovaj vikend imamo 4 gaze u dva dana pravi test tek dolazi.:D:D

Ako prezive oba dana, Dinamic ima novu i stalnu musteriju :D:D

da ti budem iskren... tonski su zice za brac odlicne.. za prim sam dosta razocaran, tona nema nigdje. tup, tih, prigusen.... ne znam sta je problem..

Majstor Tolj 19-09-2014 22:13

a da kažeš slobodno koji majstor pa onda koji konkretno instrument i na kraju menzuru na tom instrumentu? :-)

p.s. ako žice pucaju bez da pucaju uvjek na istom mjestu koje bi prozročio bilo konjić bilo nekakv oštećeni prag onda je uvjek problem u njihovoj leguri jer jednostavno nisu za tu menzuru(udaljenost između gornjeg i donjeg konjića) jer što je menzura veća i napetost žica je veća i ako je krtija žica(previše nekog elementa koji materijal čini sklon pucanju) tada će pucati pri samom trzanju...

jednom davno sam i pisao ovdje da mi je jasno da kod nas nema prave firme za izradu žica a svi oni koji se time bave su osuđeni na to kupovati materijal na slijepo koji prije toga i nije testiran za tambure nego za skroz neke druge instrumente i onda se svakom od njih može dogoditi da kupe mačka u vreći, daju velike novce za materijal kojeg onda moraju potrošiti a na kraju im se to obije o glavu jer samo nastane obostrano razočarenje i po tamburaše i po proizvođače žica.

eto jedan mali savjet na kraju ako je menzura jako dugačka i radi se o nepletenim žicama onda radije koju nijansu tanje uzeti jer bi trebale biti takve legure da se mogu duže istezati a da ne pucaju, međutim to opet ima za posljedicu utjecaj na boju tona kao i glasnoću dotične žice tako daaa... hmmm' ;-)

Kiki :) 24-09-2014 20:03

Ja imam problem takodjer. Kupovo sam zice svuda po Hrvatkoj, ali Franiceve su mi nekako najbolje... Nego... Meni zice pucaju svuda po tamburi ( nekad na vratu, nekad kod masinica, nekad dolje na glasnjaci ) Jeli to do zica ili je mozda do trzalice? Imam trzalicu od crnog roga. Jeli mozda pretvrda za tu debljinu zice ili?

garavi gez 24-09-2014 20:55

Quote:

Originally Posted by Kiki :) (Post 112964)
Ja imam problem takodjer. Kupovo sam zice svuda po Hrvatkoj, ali Franiceve su mi nekako najbolje... Nego... Meni zice pucaju svuda po tamburi ( nekad na vratu, nekad kod masinica, nekad dolje na glasnjaci ) Jeli to do zica ili je mozda do trzalice? Imam trzalicu od crnog roga. Jeli mozda pretvrda za tu debljinu zice ili?

Da li ti se desi da ti u svirci trzalica zapinje (nepravilno) po žici te pritom nemaš pravilan trzaj...

Kiki :) 24-09-2014 21:02

Da... I jako se trosi. Msm trosi se i zato mi tapinje i nema normalan zvuk

Mislav 28-10-2014 23:05

moj problem rijesen.:ples::ples::ples::ples::ples::ples:
sto se mene tice moze lock:top::top::top::top:


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 06:53 sati.

Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.