Forums

Forums (http://forum.tambura.com.hr/index.php)
-   O tamburi (http://forum.tambura.com.hr/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Farkaš tambure (http://forum.tambura.com.hr/showthread.php?t=1216)

Hrvoje 08-02-2008 10:10

Ja imam Mengeš klasičnu gitaru (iz 1991 - piše Melodija Mengeš - made in yugoslavia).

tamish 08-02-2008 10:50

mengeš - iz Mengeša...
 
Quote:

Originally Posted by ej00jesence (Post 35534)
... Unutra piše TOVARNA GLAZBALI MENGEŠ

Ko klinac sam bio ubeđen da je Mengeš u Madžarskoj:krez:

I ta firma je preživela "trandžu" rekao bih uspešno...sada je to Lastra...http://www.lastracom.com/...al ovde ne vidim da nešto proizvode, samo trguju (imaju u ponudi Yotke tambure "iz uvoza":krez: )...Kod njih se mogu poručiti Thomastik žice za tamburaške instrumente, skupe su i vrhunske!

Francek 08-02-2008 11:16

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 35460)
gornji črčmrljevci i donji črčmrljevci imaju svaki svoj kud samo zato što ima više od jedne osobe koja želi biti predsjednik kuda. nije važno kakav je kud, važno je da sam ja predsjednik. :angry:

Ovime pozivam sve zainteresirane stanovnike gornjih, donjih, lijevih i desnih črčmrljevaca na osnivanje KUD-a 'Predsjednici'. Nema podpredsjednika, svi peglaju tuta forca.... Iskustvo nebitno, vrednuje se samo ko je glasniji.

ej00jesence 08-02-2008 11:28

Tovarna glazbil Mengeš
 
Privitak 1117
Evo iznutrica. Maestro, slika je manja.

sbobo 08-02-2008 11:29

Quote:

Originally Posted by Francek (Post 35542)
Ovime pozivam sve zainteresirane stanovnike gornjih, donjih, lijevih i desnih črčmrljevaca na osnivanje KUD-a 'Predsjednici'. Nema podpredsjednika, svi peglaju tuta forca.... Iskustvo nebitno, vrednuje se samo ko je glasniji.

:D :D LOL budem se učlanio:D :D :top:

_maestro_ 08-02-2008 11:48

Quote:

Originally Posted by ej00jesence (Post 35544)
Evo iznutrica. Maestro, slika je manja.

ok :) nemoj na forumu ići s dimenzijama slike preko 800 pixela.
smanjio sam one tvoje sliketine od jučer.

ej00jesence 08-02-2008 11:50

Ma to je slucajno. Na mobitelu sam nes krivo naredio. cekaj, koja je to na kraju tambura.

kruno romansa 08-02-2008 12:22

Farkaš bisernica ti je to....

Bilo bi još lijepo i očekivano da je bila stvar u predsjednicima .....
To je bio jal starijih tamburaša prema nama mladima tada osnovnoškolicima....
Valjda su se plašili konkurencije

_maestro_ 08-02-2008 12:39

svirali su je sigurno ovi dečki iz jesenovca koji su na forumu...

ja sam takav instrument jednom koristio kao samicu, tako sam ga i naštimao :bonk:
inače se štima isto kao farkaš brač1, oktavu više (sve 4 žice na D), ako se ne varam.

Jura 21-06-2008 13:35

Dvoglasne (Farkaš) i troglasne tambure
 
3 Attachment(s)
Zna li netko nešto više o ovim sustavima tambura? Evo tu sam našao neke slike i tekstove o ovim sustavima:

Dvoglasni kvintni sustav nosi naziv po Milutinu Farkašu "Farkašev sistem". Ovaj sistem se u početku sastojao od prve i druge bisernice (druga se zvala još i kontrašica), tri brača, dvije bugarije i berde. Kasnije im se pridodaje joščelović i čelo. Ovaj dvoglasni kvintni sistem bio je raširen u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Sloveniji, Čehoslovačkoj i zapadnim zemljama.

U drugoj polovini XIX stoljeća u Bačkoj i Srijemu je postojao dvoglasni kvartni sistem, ali je vrlo brzo prerastao u troglasni.

Troglasni kvartni sustav se razvio u Bačkoj krajem XIX stoljeća. Sastojao se od prve i druge tambure, treće i četvrte tambure, prvog i drugog brača i basa. Ovakav sastav tambura, s izmjenjenim nazivom instrumenata i dodatnim čelom, bio je uobičajen i u Srijemu. Sve su tambure bile kruškolikog oblika, osim basa, koji je imao oblik sličan kontrabasu, a rjeđe kao gitara, slično berdetu.

Troglasni kvintni sustav prvi je uveo Pera Ž. Ilić 1897. godine. On se sastojao iz prve i druge tambure, prvog i drugog brača, čela, kontre i basa. Sve tambure su bile kruškolikog oblika. Ovaj sustav je u Hrvatskoj prvi primjenjivao Alfons Guči, a kasnije ga je malo usavršio. Godine 1930. ovaj sustav postaje vodeći sustav u Hrvatskoj, 1939. biva prihvaćen i od strane Hrvatskog tamburaškog saveza, a od 1945. godine i od članova tamburaškog orkestra Radio Zagreba. Troglasne kvintne tambure su potpuno potisle dvoglasne (Farkaševe), koje su ostale još samo u nekim krajevima Hrvatske.

_maestro_ 22-06-2008 01:15

Quote:

Originally Posted by Jura (Post 45844)
Zna li netko nešto više o ovim sustavima tambura?

ja sam pisao barem u 3 navrata o tome. ne da mi se opet.

ukratko: to su samo faze razvoja tambure kao instrumenta i po mom mišljenju pripadaju prošlom svršenom vremenu. u muzej s tim...
naravno, ne treba živjeti u uvjerenju da su tambure kakve se danas sviraju nepromjenjive i da će zauvijek ostati takve, iako osobno mislim neke da spektakularne promjene nećemo vidjeti.

na onoj crno-bijeloj fotografiji koju si stavio su tambure koje je njihov kreator nazivao bendžolinama. izumrle su ko i dinosauri.

georges 22-06-2008 01:25

1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Jura (Post 45844)
Evo tu sam našao neke slike...
Troglasni kvintni sustav


http://www.forum.tambura.com.hr/atta...1&d=1214051668


niesi li malo pobrkao pojmove... gdje su tu troglasne kvintne tambure ?


Privitak 1875 evo ove lijeve, malo blize. vec se pricalo o tome na forumu...

_maestro_ 22-06-2008 01:29

georges, ova banjolina je 4-glasna.

georges 22-06-2008 01:33

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 45865)
georges, ova banjolina je 4-glasna.

pa zato sam ju stavio, ne vidim ja tu troglasne tambure kao sto jura pise... to je ista ta banjolina ko na onoj staroj slici starih belgijskih tamburasa za koje jura tvrdi da sviraju troglasne...:bonk:

_maestro_ 22-06-2008 01:38

troglasne kvintne tambure, poznatije kao janković sustav -LINK
na slici su brač i bisernica, iako nisu prikazane u stvarnom omjeru, pa bisernica izgleda veća od brača.

Jura 22-06-2008 09:30

quote iz druge teme

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 14022)
evo smele odgovora od jednog pouzdanog izvora, čovjek je znalac, ali nije član foruma, pa mi je poslao mail u kojem stoji:

Čitajući forum sinoć naletio sam na slike tambura koje izgledaju kao banjo.
To su ustvari tambure koje je Rorbaher radio 30-tih godina, pokušavajući
uvesti neki svoj standard među tambure. To su bile troglasne kvintne tambure
a nazivao ih je banjoline.


_maestro_ 22-06-2008 09:46

da, ali ove banjoline koje si ti poslikao su 4-glasne, iako ima i 3-glasnih medju njima. to se vidi po broju žica (mašinica) na instrumentu.

bilo je puno experimenata s raznim vrstama tambura. neki eksperimenti su živjeli dulje neki kraće.
najveća većina ih je došla na svijet kao mrtvorođenčad, neuspjeli pokus.
veliko je pitanje koliko pažnje uopće treba posvetiti kojemu od tih experimenata.

2 i 3 glasne tambure koje su zaživjele i postojale dulje od jednog pokušaja u hrvatskoj u 20. stoljeću su jankovićev kvintni troglasni štim i farkašev dvoglasni dijatonski štim. ova epizoda s benđolinama nije potrajala dulje nego što je na tome inzistirao i forsirao ih čovjek koji ih je pokušavao uvesti u život.
sve priče o 19. stoljeću u vezi tambura su čista prahistorija.

* * * * * * *

i još malo da razjasnimo stvar: neispravno si citirao. po tvom prethodnom postu ispada da su to sve moje riječi, ali nisu.
to je preneseni post u kojem ja citiram mail jednog drugog tamburaša.

sve skupa bi trebalo izgledati ovako:

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 14022)
evo smele odgovora od jednog pouzdanog izvora, čovjek je znalac, ali nije član foruma, pa mi je poslao mail u kojem stoji:

Quote:

Originally Posted by pošiljatelj maila
Čitajući forum sinoć naletio sam na slike tambura koje izgledaju kao banjo.
To su ustvari tambure koje je Rorbaher radio 30-tih godina, pokušavajući
uvesti neki svoj standard među tambure. To su bile troglasne kvintne tambure
a nazivao ih je banjoline.



Vicko84 16-07-2008 13:04

Quote:

Originally Posted by Stiv (Post 45861)
Prije nekih 20-30 godina kod nas u školi je bilo dvadesetak Farkaš-tambura i sve su izgorjele u požaru :(

Da li netko zna gdje bi se mogao nabaviti troglasni kvintni brac (a-d-g stim)? Po mogucnosti u dobrom stanju...ne bih ga mozda odmah kupio, mozda iznajmio na dva, tri mjeseca... Inace, vrlo je ih je tesko naci, a vecinom se spominju samo u kontekstu "davna proslost" i "izgorjeli u pozaru" nazalost... Nacuo sam da je od suvremenih majstora Djuretic nesto radio na njima, al nisam siguran za tu informaciju. Pa evo, molim bilo koga za pomoc po tom pitanju jer jedina druga opcija mi je da uzmem mandolinu i prilagodim ju, al to opet nije to, meni treba bas taj kvintni brac, sto zbog zvuka, sto zbog menzure ali i autenticnosti. Unaprijed hvala!!

buky1 16-07-2008 13:22

Ovako nešt?
http://i174.photobucket.com/albums/w...1/DSC00002.jpg

primvs 16-07-2008 13:34

Quote:

Originally Posted by Vicko84 (Post 47349)
Da li netko zna gdje bi se mogao nabaviti troglasni kvintni brac (a-d-g stim)? Po mogucnosti u dobrom stanju...ne bih ga mozda odmah kupio, mozda iznajmio na dva, tri mjeseca... Inace, vrlo je ih je tesko naci, a vecinom se spominju samo u kontekstu "davna proslost" i "izgorjeli u pozaru" nazalost... Nacuo sam da je od suvremenih majstora Djuretic nesto radio na njima, al nisam siguran za tu informaciju. Pa evo, molim bilo koga za pomoc po tom pitanju jer jedina druga opcija mi je da uzmem mandolinu i prilagodim ju, al to opet nije to, meni treba bas taj kvintni brac, sto zbog zvuka, sto zbog menzure ali i autenticnosti. Unaprijed hvala!!

Hm, ako je troglasni kvintni brac ono cemu smo mi rekli Jankovic brac (stima je prava :D) mogu ti pomoc. Znam da nove jos uvijek pravi radionica Gilg (vise informacija i ovdje na forumu.
Za iznajmljivanje nisam previse siguran. Kod nas u Sloveniji ovaj sistem jos uvijek igraju Preloski tamburasi, ali nisem siguran da imaju koji instrument viska za iznajmljivanje. A vjerovatno ces naci i nesto blize. :krez:


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 07:12 sati.

Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.