Forums

Forums (http://forum.tambura.com.hr/index.php)
-   Kućni servis i oprema (http://forum.tambura.com.hr/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Konjići i kobilice na tamburama (http://forum.tambura.com.hr/showthread.php?t=1560)

neo01 19-05-2008 22:08

Konjići i kobilice na tamburama
 
Neznam dali je igdje otvorena ovakva tema,malo sam tražio ali nisam našao.
Ali ako je onda molim da se preseli tema tamo.
Ovako zanimaju me vaša iskustva sa različitim konjićima i kobilicama,šta vi preporučate,prednosti i tako.
Ja sam čuo od par osoba da je jako dobra kombinacija gore da se stavi metalni konjić,a dolje kost (odnosno pola kost,pola ebanovina).Pa sad me zanima šta mislite vi ostali.

_maestro_ 19-05-2008 22:31

bilo je nekih rasprava ranije, ali mislim da nije otvorena tema o konjićima.

ja seljačkom logikom zaključujem ovako:
kobilica je najdirektnija veza između žice koja titra i glasnjače te zbog te činjenice ima izuzetan utjecaj na konačni zvuk instrumenta.
prenosi titraj sa žice i pobuđuje glasnjaču...

nekako mi se laički čini da bi kombiniranje više vrsta materijala djelovalo negativno na tu funkciju kobilice.
kad je kobilica od homogenog materijala, veza žice i glasnjače je direktna pa pretpostavljam da je tako bolje.
zaista ne vidim razloga kombiniranju materijala, iako ima dosta kobilica koje imaju dodanu žicu na drvo.

sad, da li koristiti kost ili drvo, ako drvo, koju vrstu kako pripasati kobilicu... svatko ima svoju teoriju.

tamish 19-05-2008 22:51

upravo....
 
1 Attachment(s)
može i ovako....pozajmljeno od manouche...:krez:
Privitak 1710

tamish 19-05-2008 22:58

dalje...
 
1 Attachment(s)
Pa pošto se pokazalo da mi se sviđa rezultat (:krez: ton:krez: ) dobila je o'ma mesto!!!
Privitak 1711

matija_vg 19-05-2008 23:12

Ovako imo sam nedugo konstruktivne razgovore s Majstorom Gilgom, Uglavnom nekakva osnovna podjela tih konjića tj. kobilica je na kombinirane i na one homogene kak maestro kaže od jednog materijala bilo to drvo, kost, mesing ili neki drugi mekši metal sad od samog instrumenta,odnosno vrste instrumenta i samog ukusa svirać ovisi sta će koristit....sta se tiće konjića koji je na glasnjaći za basprimove je Gilg rekao da je stvarno puno toga probao al da najviše radi kombinirane znaći drvo dolje a gore kost jer je najprirodnije da ide drvo na drvo a žice su na kosti koja daje malo zvonkiji zvuk tamburi i malo više nekakvog svijetlijeg tona baš mi je pričo da je ivan_zu sprobo dosta toga i da je najzadovolniji s tom kombinacijom na svom basprimu, samo drvo ko drvo malo "zaguši" ton i daje topliji ton.....a kost samo ko kost po nekavoj logici daje najveću zvonkost tamburi a i dosta sam konjića koji su od same kosti vidio da žica propadne u konjić dublje nego je zarez pa tambura zvoni tj. brenći na konjiću. Za kontre je rekao da najviše koristi i da ljudima najviše odgovara samo drvo jer se s kosti ništa ne postiže kaže da kontra ima najljepši ton s drvom on koristi ebanovinu ako se ne varam ili menge. Za kobilicu odnosno konjić na vratu ima stvarno svega dosta od drva, pa kosti sve do kota od bass gitara!

Ja osobno na svom basprimu imam kombinaciju drvo kost a na vratu samo kost i odgovara iako mi je Majstor napravio i samo drveni konjić pa ću promjenit pa da viidm razliku

Ovo je nekakvo moje viđenje tog i moje osobno laičko mišljenje uz neke stvari koje mi je pričo Gilg kao što sam na početku napiso svako ima svoj ukus a o ukusima se ne raspravlja "neko više voli janjetinu neko odojka"...mogao bi nam Gilg nekakav majstorski osvrt napisat već ga dugo nije bilo

tamish 19-05-2008 23:16

Freferencije...
 
Quote:

Originally Posted by matija_vg (Post 43389)
... "neko više voli janjetinu neko odojka"...

Pragnje, Matija, pragnje!!!!:krez:

tamish 19-05-2008 23:25

sedefli konjić...
 
Jednom prilikom sam, tako, razjebo ženinu ogrlicu od sedefa i dobio konjić (gornji)tvrđi od koske...Čak Norisa:krez:
lep konjić....a nemam sliku!!!:bonk:

tamish 19-05-2008 23:26

Quote:

Originally Posted by matija_vg (Post 43389)
on koristi ebanovinu ako se ne varam ili menge.

Watija, wenge, Watija!!!:krez:

matija_vg 19-05-2008 23:35

Quote:

Originally Posted by tamish (Post 43399)
Watija, wenge, Watija!!!:krez:

Čika tamiš fala na ispravku jbg nisam baš na ti s tim Afričkim drvima:D

tamish 19-05-2008 23:38

starogradska...
 
Kako?
Pa znaš onu romansu "Što to šušti Wenge beli"!!! Popularnu ObaloSlonovačku, staru...:D

Gilg 20-05-2008 01:50

Quote:

Originally Posted by matija_vg (Post 43389)
Ovo je nekakvo moje viđenje tog i moje osobno laičko mišljenje uz neke stvari koje mi je pričo Gilg kao što sam na početku napiso svako ima svoj ukus a o ukusima se ne raspravlja "neko više voli janjetinu neko odojka"...mogao bi nam Gilg nekakav majstorski osvrt napisat već ga dugo nije bilo


A što da kažem..svakome ću prije preporučit odojka...tak da ostane više janjetine za mene :ples: :krez:

Matije je više,manje,sve rekao...za primove i bračeve kost,tj. za brač prolazi i kombinacija,za kontre drvo(eban ili palisander...manje wenge),a opet,može i kombinacija,ali u puno manjoj mjeri.
Generalno,kost daje zvonkiji i čišći zvuk,tražen kod manjih instrumenata,ali i sada se neki premišljaju i voljni su kemijati pa traže drvo only na bračeve...čak i za gornji konjić..
Kao i za druge teme,i za ovu vrijedi pravilo,a to je da ga nema...sve se svodi na subjektivan doživljaj svirača i njegove afinitete.

longee 20-05-2008 09:02

Stranjski
 
Quote:

Originally Posted by tamish (Post 43408)
Kako?
Pa znaš onu romansu "Što to šušti Wenge beli"!!! Popularnu ObaloSlonovačku, staru...:D

Da, a izašla je na singlici "Staroplemenske n°43", skupa s pjesmom "Baobabe moj zeleni":o

:krez:

A kak' ide ona, peruansko-bolivijska... "Nekada sam i ja voleo Pao Ferro", je li? :D

tamburaš 22-05-2008 18:57

ja sam imao na primi kombinaciju da je gore bio metal a dolje ebanovina... sad sam umjesto ebanovine stavio kost i radi super:krez:

eXeR 15-10-2017 23:28

meni se na jednom primu najbolje pokazalo

dole ebanovina, izmedju kost, i gore aluminij

fila55gr 22-10-2017 07:53

Ekseru

Pa ti si jos ziv?

eXeR 23-10-2017 00:58

haha sto da ne...
jbg forum je mrtav nazalost, pa nema ni mene..

fila55gr 03-11-2017 16:21

Nikad mi nece bit jasno zasto je forum zamro, sigurno bi bilo tema na pretek da jos uvjek ima zivih.

hiron1 05-11-2017 00:31

pokreni neku dobru temu pa da polemiziramo

eXeR 06-11-2017 20:13

ni meni nije jasno. tamburasa nikad vise, a forum mrtav...
iako,vi s te sitne ribe, po par postova


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 04:52 sati.

Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.