View Single Post
  #47  
Staro 17-02-2007, 09:42
smele's Avatar
smele smele je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Dec 2006
Postovi: 343
smele je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by dspegelj Vidi Post
Evo nekih mojih iskustava sto se tice kucnog snimanja.
U danasnje vrijeme kada tehnogija stvara cuda,moze se vrlo jeftino kupiti oprema sa kojom uz malo upaznavanja softvera mogu napraviti odlicni snimci. Nije tajna da su neke "legendarne" snimke npr Jerryijeve snimljene sa jednim adatom,parsto dolara vrijednim mikrofonom i malim Mackie mikserom koj u toj prici nema bitnu funkciju. Postoje dva vrhunska sistema hard disc recordinga koja se koriste u cijelom svijetu. Paris i Pro Tools. Paris ima odlican zapis (simulacija trake),ali je zastario jer je zbog problema izmedu ljudi koji su ga razvijali.Mislim da nije bitno,ali mogu i to objasniti ako nekog zanima. Drugi,meni osobno drazi sistem Pro Tools ima malo hladniji zapis,ali je mrak softver i ima dobre konvertere. Taj sistem kosta oko 2500 dolara,ali ima i jeftinijih solucija. Trenutno best buy mikrofoni su Rode (ja imam model NTK) oko 1000 dolara. To je sve sto treba da snimka tehnicki bude dobra za izdavanje. Postoji jos masa stvari koje se mogu kupiti da bi to bilo bolje,ali to radije ostavljam ljudima koji rade i zive od studija. Sto se tice Encora,Cubasea,Nuenda,Sibeliusa...to su programi za pisanje nota i uredivanje midija. Najbolji su Nuendo i Cubase.
Pazi... Paris nije bas ono "zastario"... ja bi vise rekao da je "zatvoren sistem"... pretpostavljam da znas na sta mislim...
A ProToolse mozes imat i za 300$! Ne vjerujes? e, pa maguce je... izbacili su Mbox i noviju verziju Mbox2... to, su ono... kucni Pro Toolsi... a recimo, polaznici SEA u NY ih dobivaju kada upisu SAE... i strasna su stvar...

sto se tice mikrofona... meni su se izuzetnima pokazali, vjerovao ili ne - Behringer C2... pazi, upareni kondenzeri koji kostaju 600 kn rade da boli glava... usudim se reci da su u rangu RodeNT2...
Dapace, sa skupljom opremom se moze napraviti vise i bolje... ali necemo zaboraviti da je covjek "kljuc uspjeha"

pozz
__________________
www.studiovirtual.tk
Reply With Quote