View Single Post
  #20  
Staro 13-09-2008, 21:06
preloka's Avatar
preloka preloka je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Sep 2007
Postovi: 37
preloka je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by _maestro_ Vidi Post
sad što je viša kobilica na tamburi povećava se i kut kojeg žica zatvara sa hvataljkom.
problem je u tome što praznu žicu naštimamo na točnu intonaciju. uz ostale parametre koji su na jednom instrumentu konstantni, mi natežemo žicu potrebnom silom da bi titrala na željenoj frekvenciji. to i dobijemo... ali...
ako je žica visoka, tj. ima veći kut prema vratu, mi kad je stisnemo recimo na 10. polju, da bismo dobili ton koristimo dodatnu silu (tj. onu istu zbog koje kažemo da je tambura tvrda ili visoka), a koja povećava onu silu kojom smo naštimali tamburu, tj. silu koju napravi mašinica. promjena sile utiče i na promjenu intonacije.
problem je što je više na vratu ta dodatna sila veća nego na prvim poljima i tako ta odstupanja nisu konstantna, a nisam siguran da se kod kotiranja tambure taj ipak mali dodatak sile uzima u obzir. ako se uzima, onda je vezan uz određenu visinu kobilice... hehe
e mi taj problem riješimo tako da sve žice naštimamo na malo manje nego štimer pokaže. Samo to nije najbolji način rješavanja problema.
Reply With Quote