Tema: Mudroslovlja
View Single Post
  #50  
Staro 23-09-2008, 14:55
Zlajo's Avatar
Zlajo Zlajo je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,201
Zlajo je na dobrom putu 29
Uobičajeno Latinski

Nisam znao gdje da "parkiram" ove bedastoće, pa sam u trenutku inspiracije i afekta odlučio da ih ovdje ostavim (dok me ne prođe)... Pošto sam osjetio nešto divlje i krvavo u zraku, navesti ću par prigodnih po sjećanju...

Audiatur et altera pars - Neka se čuje i druga strana;

Noli turbare circulos meos - Nemoj remetiti moje krugove; riječi koje je navodno izrekao Arhimed rimskom vojniku prilikom zauzimanja Sirakuze g. 212.pr.n.e.;potom je bio ubijen...

Vox populi, vox dei - Glas naroda, glas Boga

- Repetitio est mater studiorum - Ponavljanje je majka nauka;

Margaritas ante porcas - Biserje pred svinje; dio rečenice iz Evandelja po Mateju koja u cijelosti glasi: Neque mittatis margaritas ante porcas, tj. ne bacajte biserje pred svinje; govori se kad se misli na svete, uzvišene ili lijepe stvari koje se iznose pred one koji ih nisu dostojni ili nisu u stanju razumjeti ih;

Argumentum ad hominem - Dokaz za čovjeka; dokaz kojim se protivnik u raspravi pobjeđuje iznošenjem njegovih riječi ili djela, tj. kad se dokaz izvlači iz onoga što je sam protivnik priznao;

- - Nulla poena sine lege - Ni jedna kazna bez zakona; juridička izreka kojom se naglašava da je kažnjivo djelo samo ono djelo koje je zakonom kao takvo označeno i da kazna za svako kažnjivo djelo mora biti u skladu sa zakonom;

- Panem et circenses - Kruha i igara; riječi prezira koje je dobacio Juvenal rimskoj svjetini koja je na Forumu Romanumu tražila samo žito i besplatne igre u cirkusu; s obzirom na to da je u to vrijeme jedna petina stanovnika Rima živjela "o državnom trošku", jer nije radila; drugim riječima, svjetini je stalo samo do toga da se najede i da se zabavlja;

Advocatus diaboli - Član povjerenstva za proglašenje svetaca, koji ima zadaću iznositi prigovore protiv proglašenja nekoga za sveca; danas se u govoru ta izreka uzima kad se hoće reći da netko svim sredstvima traži argumente protiv nečega ili kad izmišlja sve moguće protuargumente koje bi bilo tko mogao u nekom slučaju iznijeti;

- - Nosce te ipsum - Upoznaj samoga sebe; latinski prijevod grčkog natpisa koji se nalazi na ulazu u Apolonovo proročište u Delfima;

O tempora! O mores! - O vremena! O običaji!; uzvik kojim se Ciceron u prvom govoru protiv Kataline okomio na pokvarenost ljudi svog vremena;

Panta rei - Sve teče; grčka izreka u kojoj je formuliran jedan od osnovnih aksioma Heraklitove filozofije; upotrebljava se i u značenju: Sve prolazi, sve je prolazno;

- - Fui quod es, eris quod sum - Bio sam što si ti, a ti ćeš biti što sam ja; čuveni natpis na jednom grobu, koji se često navodi otprilike u smislu izreke iz Svetog pisma: Sjeti se da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti;

- Fiat iustitia, pereat mundus - Neka se vrši pravda, pa makar propao svijet;

I na kraju, da skratim:

- Acta est fabula - Priča je završena; tim se riječima u antičkom teatru najavljivao svršetak predstave; to su, navodno, bile i posljednje riječi što ih je na samrti izgovorio car August;
__________________
Život bez glazbe je zabluda
Friedrich Nietzsche
Reply With Quote