View Single Post
  #13  
Staro 25-06-2009, 13:11
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno korpus

Faza do koje smo stigli s gradnjom (in real time) je sljedeća; glasnjača je napokon zaljepljena! A korpus napokon ima sve svoje pripadajuće dijelove.Prije nego što zaljepimo glasnjaču, unutrašnjost korpusa smo premazali, što zbog zaštite, a jednim dijelom i kako bi se razno raznim nametnicima spriječilo stanovanje u istom.


Tu je glazbalarus ostavio i pečat (naljepnicu), odnosno unikatan znak raspoznavanja svog djela, ovaj put čak i u smislu malo promjenjenog modela; prozvaše se basprim GILDA 3. Glazbalarus ima tu i neke serijske brojeve i slova i toliko mi je to komplicirano, da nisam ni htio upamtit zašto baš tako, pa mi je valjda i zato napiso na nalepku GILDA III. Haaaa, nešto kao Spejsšatl, lansiranje, šta ja znam, uglavnom Đildano je spreman za prihvat lansirne ra...ovaj glasnjače.



Malo šale, ali i o naljepnicama bi se dalo napisat koju pametnu. Jako je teško naći staru tamburu sa očuvanom naljepnicom u njoj. Najčešće ta „originalna“ naljepnica nestane prilikom nekog većeg zahvata na tamburi. Teško je proniknuti zašto su na nekim tamburama naljepnice odstranjene, kao što je teško uopće zamisliti zašto neke tambure imaju naljepnicu nekog majstora a po ničemu taj rad ne bi mogao biti njegov. Ovo ne znači da trebamo kupovati tambure isključivo sa naljepnicom u njima, naprotiv treba poslušati zvuk koji tambura proizvodi. Mala anegdota koja mi se desila neki dan (hvala tamišu na slici, a nadam se da se ni vlasnik neće ljutit, što uzimam baš ovu sliku za primjer, pošto ja bolje slike u arhivi nemam) i koja možda najpoštenije pokazuje popravak jednog basprima.


Znači, bez obzira što je basprim prošao kroz ruke različitih majstora, nijedan nije uklonio naljepnicu prethodnog. I to dosta govori o veličini majstora, čija se imena vide pročitati.

No da ne skrećem s teme, evo glasnjače zaljepljene za korpus


Kad se stege odstrane, korpus je konačno dobio sve svoje dijelove i manje više priča oko korpusa je završena. Ono što ću pokušati još dokumentirati kroz fotke su štitnik oko rupe, ukrasne lajsne i te neke zanimljivije stvari oko korpusa i same glasnjače.




Na ovako pripremljenom korpusu dalje se odstranjuje višak materijala koji prelazi stranice.


Sad je već period kad razmatram s glazbalarom neke detalje oko izgleda glave vrata, izboru hvataljke, izgledu finiša politure itd.
Reply With Quote