View Single Post
  #5  
Staro 08-06-2020, 00:43
Martinsos Martinsos je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Mar 2010
Postovi: 9
Martinsos je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Vugi7 Vidi Post
Pozdrav!
Tražio sam na forumu neku temu za moje pitanje i čini mi se da je ova najviše "ontopic".

Dakle, zanima me samo jedna stvar:
Našao sam jedan zametnuti basprim koji je u G štimu.
Mogu li ga preštimati u A štim samo da stavim nove žice za A štim na njega? Može li različiti španung utjecati na strukturu same tambure?
Ili je preštimavanje ipak kompliciraniji zahvat za kojeg je potrebna stručna ruka majstora?
Dok sam svirao u tamburaskom orkestru prebacili smo se svi sa G na A stim, a nismo mijenjali tambure, i sve je bilo u redu. Doduse nisam siguran jesu li kakva dodatna podesavnja radjena na tamburama a da ja ne znam, ne bih rekao. Mogu definitivno reci za tamburu koju imam doma, koja je originalno G stim, da sam ju prestimao na A stim bez ikakvih izmjena (osim zica za A stim) i da je sve u redu.
Ne znam nista o potencijalnoj strukturalnoj razlici izmedju G i A basprima, ali vidim da na yotke-ovoj stranici http://www.yotke.hr/hr/instrumenti/t-cetveroglasne.php imaju navedene i G i A basprim, s time da izgledaju vise manje isto i da imaju iste velicine menzura (iako im je malo veci raspon za G basprim), tako da zakljucujem iz toga takodjer da ne bi trebao biti problem.

Ako ima netko iskusniji da moze tocno objasniti postoji li razlika izmedju G i A basprima bilo bi odlicno, i mene zanima!

Last edited by Martinsos; 08-06-2020 at 12:28. Razlog: Vise detalja
Reply With Quote