View Single Post
  #18  
Staro 08-07-2011, 10:25
Majstor Tolj Majstor Tolj je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 274
Majstor Tolj će postati slavan vrlo brzo 53
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
djelomično se slažem s ovim, da čovjeku treba dati podršku, a koliko će on to što mu se kaže, željama i savjetima onih koji mu dođu ostvariti, to je druga pjesma.
ali ne slažem se i s tim da mu se nosi na servisiranje dobra tambura njegovih predaka kako bi on time bio motiviran, što je sigurno - sigurno, privilegiju ima onaj majstor koji se već odavno okušao u izradi vlastitih instrumenata poznate i dobre kvalitete, a bocan najml. neka svoje znanje i vještinu brusi na tamburama koje sam izrađuje.

moje mišljenje je takvo da svaka tambura koja se godinama svira ima svoju neku priču, i meni osobno žao bi mi bilo prodati bilo koji instrument upravo iz tog razloga, a kamo li dat ju u ruke nekome da se na njoj uči. vjerojatno nas nema puno koji djelimo isto mišljenje s obzirom na sve te silne oglase o prodaji, ali dobre tambure se - ne prodaju!
Ma Veljo nisam mislio pod time da mu treba nositi tambure na "prerađivanje" odnosno restauriranje ili kada su u pitanju zahvati gdje se uistinu može nešto "upropastiti" ako se ne uradi stručno..nego mislio sam na jednostavnije stvari poput kotiranja, izmjena konjića, navijača, lakiranja, saniranje puknuća, ogrebotina i slično, ono što ustvari ide u redoviti servis jer ako čovjek zna osnove gradnje(mislim sada na ovog mog vršnjaka Gezu) bilo bi dobro da mu se u rukama povremeno nađe i kakav dobar instrumenat njegovih predaka tako da kada ih uzme u ruke, isproba tonski i tehnički da ih može usporediti sa svojima i tako zapažanjem napredovati..jer je očito da on to u svojoj mladosti nije previše "mario" za djedov i očev zanat pa ako ga je to sada konačno "puklo" neka onda proba to nadoknaditi a za takvo što ako čovjek ima istinsku volju nikada nije kasno..

jer i sam sam sebi svjedok unazad ovih par godina odkako sam se vratio svojem zanimanju iz kojega sam izbivao gotovo čitavih petnaest godina(bavio sam se kiparstvom) koliko čovjek ipak sve to može nadoknaditi ako se istinski potrudi, a upravo kada sam nakon nekog vremena prekenjavanja sa samim sobom ipak odlučio da prostudiram malo "stare majstore" pa tek onda počnem izmišljati neku "svoju filozofiju" u gradnju osjetio sam napredak kao graditelj, pa tako mislim da bi trebalo i sa tim Gezom biti..trebalo bi mu se konkretno reći, vidi tvoje deda je to napravio ovako i to se nama više sviđa radi toga i toga(bilo da su tehnički detalji u pitanju, bilo da je riječ o tonu tambura) i tako mu jednostavno staviti do znanja to se traži i tako moraš raditi i gotovo..jer čim prije to jedan graditelj shvati to će prije doživjeti uspjeh i biti provikan među tamurašima a svojeglavost nevodi nikuda odnosno u ovom našem zanatu vodi samo u propast...zato ponavljam treba čovjeku pomoći!

da mi je u blizini ja bih mu osobno pomogao koliko god mogu samo da mu krene i da počne raditi poput njegovih predhodnika čije su mi tambure dosta pomogle da si neke stvari razjasnim i zato mi nekako leže poprilično na srcu..dakle tko je u blizini otiđite do njega(ja bi otišao taman samo iz znatiželje) pa porazgovarajte sa čovjekom, isprobajte to što je napravio pa ako i nevalja nemojte odmah popljuvati(jer niko se nije učen rodio) da ga ne ubijete u pojam i onda odustane dalje raditi ako je sad malo osjetljiv kao osoba, nego mu radije dajte savjet što se traži na tržištu i kakvi mu instrumenti trebaju postati da bi vam bili interesantni..malo zasvirati pred njim koju tamburu od lajoša pa onda njegovu tako da sam čuje razlike i onda se uhvati u koštac da proba svoje poboljšati...jer i ćorava koka kad tad na zrno nabasa a kažem on je ipak jedan Bocan i netreba se iznenaditi da ako bude uporan da za koju godinu doživimo da počne izbacivati instrumente poput dede i ćaće....to što je netko gore napisao da nezna pošteno ni tamburu naštimati to nema veze, sve se da naučiti a graditelj uopće nemora biti veliki virtuoz kao muzičar nego samo treba dobro slušati kada muzičari sviraju i poštivati njihove želje i zamisliti se nad njima kada mu kaže što oni smatraju da je po njih bolje...jer ni stradiuari ni guarneri nisu baš bili neki violinisti(za razliku od mnogih drugih graditelja) pa i dan danas glase za najbolje među najboljima...eto, toliko od mene na ovu temu!
__________________
gdje god dodjem trijezan...uvjek odem pijan

a gdje god dodjem pijan...vracam se jos pijaniji



pitase me jednom dok sam odlazio iz birtije i pospremo prazne flase pive u djepove kaputa pa krenuo kuci

ej ti, kuces s tim praznim flasama?!

a ja cu ti na to......hick, ma pusti me, nosim mami kuci za paradajiz


Last edited by Majstor Tolj; 08-07-2011 at 10:28.
Reply With Quote