View Single Post
  #13  
Staro 16-11-2006, 16:27
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by tamish
Evo objasnjenja. Grafit ima svrhe neposredno pre navijanja nove zice. Dok zatezes zicu ona se tare o kobilicu i o konjic dok je dovedes u stim. Grafit smanjuje trenje, ponasa se kao lubrikant(mazivo). Mislim da ovo moze da prodje da ne zvuci ko praznoverje.
ma prolazi, samo je pitanje efekta tog postupka. ne radi se tu o velikim silama pritiska niti velikoj brzini kod natezanja žice, tako da po meni cijela stvar djeluje više "psihološki". i više koristi konjću nego žicama. žica je čelična, puno tvrđa od tikovine, kosti ili od čega je napravljen konjć, tako da sama žica nije u nikakvoj opasnosti.
mislim da je najveći neprijatelj žica korozija pospiješena znojenjem ruku i naravno, mehanička opterećenja. pogotovo kod kontre, jedine tambure koja se svira sa jačim zamahom ruke (šake) nego druge tambure. i kontraši uvijek maltretiraju sve žice odjednom, a ostali samo jednu u isto vrijeme.

mala dopuna, za škrtaroše sa žicama: koga nervira često pucanje gis žice na kontri, može umjesto pletene staviti golu žicu (broj 0), tj. a žicu od čela. posljedice su: beskrajna trajnost žice, ružan ton i ne da se precizno naštimati, uvijek ima nekakav prizvuk.
meni su jedno vrijeme jako često pucale te gis žice, pa kad mi je puko i film, stavio sam a od čela. tako si čuvam živce, a za gažu je podnošljiv ton.

najbolja gis žica koju sam imao na kontri bila je brušena d žica od električne gitare.

ovdje imamo problem s h žicom za kontru. kontraši, javite se. niti jedan majstor-žicar nema debljinu žice 0,45 mm, makar je to standardna debljina i ima brojčanu oznaku 6. takva žica bi bila najbolja za h na kontri.
zasada se koriste susjedne mjere; br.4 = 0,50 mm i češće br.7 = 0,40 mm. Jedna je predebela, druga pretanka.
možda i tu treba potražiti rješenje s električnom gitarom.

inače, postonjski radi potpuno istovjetne pletene žice za brač i kontru. ista debljina pletiva i osnove za debelu E na kontri i Fis na braču. S gisom na kontri i h na braču ista stvar. samo je u duljini razlika... (vidio sam davno kod njega tehnološki dokument kod radnika na stroju za pletenje žica )
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit

Last edited by _maestro_; 16-11-2006 at 17:19.
Reply With Quote