View Single Post
  #13  
Staro 03-02-2007, 13:40
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by danicam Vidi Post
slovački narod je cijelo vrijeme (do 19. stoljeća) bio po utjecajem „nekog većeg“ i svijest slovaka se je počela buditi krajem 19. te početkom 20.stoljeća... tako da slovaci postoje oficialno možda nešto više od 100 godina a tako i njihova glazba...
hm, nije li i hrvatska bila u sličnim okolnostima? Samo te okolnosti i za slovačku i za hrvatsku su trajale do pred sam kraj 20. st. (1990/91)
a i nacionalna svijest hrvata se počela buditi s ilirskim pokretom, duboko u 19.st.
što se tiče glazbe, barem one umjetničke i narodne, folkora, jasno mi je se tu mogu postavljati nacionalne odrednice, ali za zabavnu glazbu, šlagere kao kristinka to nije baš uobičajeno. pogotovo za nas koji teže raspoznajemo ta 2 jezika. isto kao za neke svjecke hitove na engleskom za koje pojma nemam jesu li australski, kanadski, irski ili iz u$a... ne tražimo svi uvijek dodatne informacije. gdje bi sa svim tim?
Quote:
Originally Posted by danicam Vidi Post
a što se tiče zadnje čehoslovačke države (za one, koji ne znaju, bilo ih je više ), ta glazba se ne može smatrati čehoslovačkom, već slovačkom i češkom... ipak su to 2 različita jezika
opet analogija. bilo je više čehoslovačkih država kao i više jugoslavija. a češki i slovački jezik nama neupućenima je razlikovati jednako teško kao neupućenima na vašoj strani razlikovati srpski i hrvatski.

sve što znam o čehoslovačkoj, češkoj, slovačkoj (a to je prilično malo) nisam učio u školi, nego sam čitao u romanima mog omiljenog čeha, milana kundere.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote