View Single Post
  #43  
Staro 27-11-2006, 14:11
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno Za Nidu, Podušku, Hrvoja i ostale koji su u ovome...

Quote:
Originally Posted by _maestro_
...ukazujem na ... i eventualne propuste koristeći se pretjerivanjem (kokošarenje, oktogon i sl.) kao izražajnim sredstvom.
Potaknut reakcijom ovdje spominjanog Branka Poduške imam potrebu napisati:

Na ovoj temi su se rasprave znale zaoštriti poprilično intenzivno. Temu sam pokrenuo u namjeri da prestanemo s pljuvanjem po majstorima koji nam grade i popravljaju instrumente, da prestanemo s pričama o lopovima, švercerima i sličnim stvarima. Međutim, loše je ispalo.
I sam sam se u "žaru borbe" uvukao u tu pljuvačinu i bilo bi u redu od mene da se ispričam majstorima iz Popovače, Ričkoviću i Brodariću koje sam u nekim postovima nazvao Kockinim kalfama i šegrtima.
Danas sam saznao činjenicu da Petar Ričković izrađuje kopane bračeve 30 godina i prodaje ih kao gotove, dovršene instrumente. Mijo Brodarić radi i popravlja ostale tambure. Kao što dkranjce kaže: "Ako nešto ne znaš, ne znači da ne postoji".
Dakle nisam bio u pravu kad sam mislio da je Branko Poduška od Brodarića kupio poluproizvod i dovršio ga, pa ga prodao meni. Taj brač je napravio Petar Ričković. Nesporazum je nastao kod same kupovine instrumenta, jer prodavač, Branko Poduška mi nije želio reći imena majstora iz Popovače, nego je usput, slučajno spomenuo prezime Brodarić.

Sama činjenica da se prešućivalo ime majstora mi je potaknula sumnju u "regularnost" cijelog procesa izrade instrumenta, kao i naknadno otkriveni defekt na tamburi. Kocka je potvrdio da je instrument napravljen od njegovog materijala. O internim dealovima između majstora iz Popovače s jedne, te Kocke ili Poduške s druge strane, ne znam ništa.

Stvari s postovima su se razvijale kako se već jesu razvijale i intenzivno mi je zasmetalo daljnje optuživanje Kocke kao nemoralnog švercera, na što sam reagirao svojim gore citiranim pretjerivanjem kao izražajnim sredstvom i pokušao dati prikaz Poduške kao švercera. Naravno da nisam imao pravo očekivati da će to biti shvaćeno kao stilska figura, nego onako kako je napisano.

Tu je najviše "nastradao" Branko Poduška, čovjek od kojeg sam kupio tamburu, s kojim se znam 30 godina, kako sam već napisao i kojega sam nazvao kokošarem, švercerom i za kojeg sam preporučio da se od njega ne treba kupovati tambure, nego stare aute, kožne jakne i limenke piva s prekoračenim rokom "best before".
On se je, s pravom, uvrijedio zbog toga mog svjesnog pretjerivanja i reagirao. Obavijestio je o svemu Ričkovića.
Još od kada sam napisao taj post, pomalo mi je krivo zbog prežestokog načina na koji sam reagirao prema Poduški, prije svega zbog dugogodišnjeg poznanstva s njim. Čovjeka je to povrijedilo, meni je žao i ispričavam mu se.
Činjenica je da je puno trgovao s rabljenim autima Hillmanima i Sunbeamima, na desetke ih je prodavao i kupovao pa sam ja tu činjenicu "nadogradio i proširio" Warturzima, Trabantima, kožnim jaknama i limenkama želeći oslikati njegov trgovački duh.
I još kad svemu tome pribrojim defektnu tamburu koju sam kupio, nevoljnost da kaže ime graditelja instrumenta, priče koje kruže gradom o Kocki, ispalo je kako je ispalo. Nije trebalo tako, žao mi je, cijela priča je nekontrolirano otišla u drugom smjeru.
Nadao sam se da će se u 5-6 postova pitanje oko Kocke razjasniti, i da će biti rasprava o drugim glazbalarima, a ispao je cijeli thread o njemu.

Na kraju želim napomenuti da ovo pišem isključivo na nalog moje savjesti koji je iniciran opravdano uvrijeđenom privatnom reakcijom Branka Poduške. Sam procjenjujem da sam pretjerao i to je to.
Ne želim ispasti pošten, dobar i krasan u nečijim očima, ne očekujem od nikog da me zbog ovoga više ili manje cijeni; svejedno mi je.

Možda samo trebam pripaziti na stilske figure...
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit

Last edited by _maestro_; 27-11-2006 at 14:13.
Reply With Quote