View Single Post
  #8  
Staro 08-03-2008, 11:54
Vedran's Avatar
Vedran Vedran je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Feb 2008
Postovi: 1,619
Vedran će postati slavan vrlo brzoVedran će postati slavan vrlo brzo 141
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by zOnZi Vidi Post
Neke sitnice se na instrumentu daju još poboljšat, dođe to i s vremenom, ali pod uvjetom da instrument kao nov pokazuje moć...Ako on nov nema tona, ma možeš ga usviravat i prosviravat do besvjesti.
Da, zato postoje loše i dobre tambure na više razina. Prva bi bila mehanička, dakle da je tambura svirljiva i da se svirac ne mora patiti s instrumentom. Druga bi bila zadovoljenje osnovnih tonskih kvaliteta: razina glasnoće i konzistentnost glasnoće i boje. Treća bi onda bila subjektivna i čisto stvar preferencije (netko voli svjetliji ton, netko tamniji, ovo ono...). Ovo bi bila neka moja brzinska podjela, ali recimo da odražava nekakav common sense.

Na kraju, cijela ta priča se može svesti na principe akustike, odnosno fizike, dakle, čistu matematičku formu. I tu nastaje problem. Jer smo svi skloniji subjektivnom mišljenju nego mjerenju, a i da smo skloniji mjerenjima, ne postoji priručnik s tablicama kojim bi mogli ocijeniti kvalitetu tambure.

Međutim, ono što bi uvelo reda među tambure je službena procjena vrijednosti tambure, a to je ono što mi tamburaši još uvijek nemamo, a vjerojatno nismo ni spremni prihvatiti. Ovako ispada da su svi svirači, umjetnici i šta ti ja znam ujedno i stručnjaci za ton, a to baš ne drži vodu, pogotovo kada se malo osvrnemo na kvalitetu tambura kod većine svirača.
__________________
Moj blog: The Third Side of the Pick
Reply With Quote