View Single Post
  #5  
Staro 20-09-2008, 15:39
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

gazde jesu za razliku od mnogih drugih prilagodili repertoar, aranžmane i još štošta drugo situaciji koju su planirali. zato se valjda i nitko od njih nije niti žalio na D.j-a ili razglas.
oni su jedan dio karijere odradili i s novakovim tamburama, koje svi ostali isprdavaju. pa su onda svirali na onim bijelim tamburama. ustvari, nikad niti nisu naglašavali kakve instrumente imaju, jer i većina ljudi i ne zna kako zvuče bez razglasa.
gazde za razliku od ostalih ipak imaju osmišljeno puno toga (teško je reći baš sve) u svom djelovanju, i to od početaka.
oni i jesu na neki način najviše izašli iz tog kruga u kojem i nema organiziranog i suvislog traženja rješenja.

druga je stvar šta tko misli o njima, i da li je rješenje koje gazde imaju to što se očekuje od tambura.
meni se možda i ne sviđaju nešto posebno, tj. ja bih radio na neki drugačiji način da radim nešto takvo, ali mi je drago i cijenim da su malo proširili pogled na tambure, proširili pristup cijeloj stvari. volio bih da netko pomakne stvar još u nekom drugom smjeru, netko u trećem itd. s više različitosti bit ćemo bogatiji i bolji. gazde su po tom pitanju više izuzetak nego pravilo.

i dukati su u svoje vrijeme, prije 25 godina napravili revolucionarni iskorak za to vrijeme. danas se ne čini tako, danas su dukati "klasika", ali onda je bio veliki pomak usuditi se tamburu upotrijebiti na način koji je izlazio izvan okvira bilo koncertnog bilo striktno folklornog sviranja. u biti, oni su tamburu najviše usmjerili prema estradi.
zato su do dana današnjega dukati i gazde najuspješniji tamburaški bendovi, svaki na svoj način. zajedničko im je to da su napravili i pokazali NEŠTO NOVO, do tada neviđeno na tamburama.

jebiga, ranije spomenuto pravilo je ona slika, asocijacija, koju većina ljudi stvori u glavi kad netko kaže: "svirat će tamburaši"
kakva je ta slika? meni je za 90% bendova jednaka. o tome govorim. svi su previše slični. treba to raspršiti malo
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit

Last edited by _maestro_; 20-09-2008 at 16:02.
Reply With Quote