Tema: Ugovori
View Single Post
Staro 28-10-2013, 20:05
Mario Prim Mario Prim je odsutan trenutno
Član

Registriran: Sep 2011
Mario Prim je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Moja saznanja o plačanju gaže preko računa su ovakva, barem kolko sam uspio dobiti informaciju od nekih "poznatijih" tamburaša. Uglavnom, oni to riješavaju preko ugovora kakav su meni poslali iz HGU-a (hrvatska glazbena unija) kad sam se učlanio. Ugovor se zove : AUTORSKI UGOVOR O UMJETNIČKOM NASTUPU, mislim da nije nužno da je taj naziv. Sadrži brojeve žiro računa, OIB-e, vrijeme, cijenu nastupa.... Ako je izvođać član HGU-a, možeš odnijeti ugovor kod njih i dobiti potvrdu koja košta 10,00 kn a tom potvrdom uplatitelj dobi olakšicu poreza na dohodak (npr. u Zagrebu oko 10%). Porez na dohodak je oko 25% pa -10% ispadne oko 15% (ovisno kolko u je u kojem gradu porez na dohodak) To je dobro za uplatitelja ako mu središ manji porez, a ako ideš bez olakšice poreza, bolje za tebe jer ti je povrat na kraju godine veći. A i to je ujedno riješenje za svirke po "birtijama". Napraviš ugovor s gazdom, ako dođe inspekcija, prijaviš ga, ako ne dođe, baciš ga u smeće... (nadam se da Linić ne svira tamburu i nije prijavljen na forumu )
Reply With Quote