View Single Post
  #39  
Staro 09-03-2012, 10:01
KDL KDL je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2008
Postovi: 455
KDL je na dobrom putu 36
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
Ako je meni djed slagao onda lažem i ja tebi, ali pošto smo ja i on skoro u boljim odnosima nego s rođenim ocem onda je istina što ti pričam.
'82. godine je bio kod njega i naručio prim i basprim, majstor mu je samo rekao, ako će ovo svirati netko tko se uči svirat i ako je ovo za KUD ja ti neću pravit ove instrumente, ako je ovo za tebe onda se vidimo za 6 mjeseci.
O cijeni nije bilo govora, cijene nisu bile od - do.

E sad, probao sam masu Bocanovih tambura, probao sam čak i neke za koje je navodno, pazi ovo, pokojni Majić davao i po nekoliko tisuća maraka samo da kupi.
Ne želim iznositi ime i prezime vlasnika, a siguran sam da ga poznaješ, tu je iz našeg kraja, i taj prim je daleko ispod kvalitete Bocanovog prima kojeg ja imam, premda je tada taj njegov prim bio u fizički boljem stanju pošto nije bio puno sviran, ali ton je bio mrljav i tako to...

Teško je sada reći kolike su bile cijene instrumenata kod majstora, jesu li se razlikovale s obzirom i na kvalitetu svakog instrumenta za sebe, to bi možda mogao reći netko tko je naručivao više komada ili čak cijelih garnitura, kao što je recimo Misar iz Bickog sela...
Ma sve štima, nisam ni rekao da lažeš ili izmišljaš, samo tvrdim da je i Bocan imao razlike u kvaliteti izrade pojedinih instrumenata!

Moj bratić recimo ima njegov basprim tzv. "specijalku" koji je kompletan od rebraša, i koji zvuči odlično, dok recimo nekolicina drugih poznanika ima "obični-serijski" basprim kojemu su leđa i stranice od "šperandera", i koji zvuči...bolje da ne zvuči! Toliko o izradi, i jednakoj kvaliteti Bocanovih tambura!
Bocan je tada možda imao iste cijene, zato što je tako mogao poslovati jer je bio jedan od najboljih u to vrijeme, a i nije imao toliku konkurenciju koja postoji danas!
Do unazad nekoliko godina, mogao si prodati najgoru Bocanovu tamburu za dobre novce - samo zato što je Bocanova! Nitko nije ni pitao kako svira, nego samo ima li etiketu unutra i ako treba po nju na kraj svijeta, nema problema.
Uostalom, po meni je totalno u redu da postoje školske tambure, hobi tambure i profi tambure - svi imaju izbor!
Na kraju krajeva, jednom djetetu koje počinje svirati nema smisla kupiti vrhunski intrument i dati "xy" novaca jer prvo: nezna paziti na to, drugo: nikad neznaš do kada će svirati, i hoće li ga to uopće interesirati nakon mjesec, dva, tri..., treće: kada se izgradi kao glazbenik i svirač, sam će si kupiti "bolji" instrument. Barem sam ja tako počeo
Danas to puno bolje izgleda-nisu baš vrhunski instrumenti, al' udarajuuuu....

Last edited by KDL; 09-03-2012 at 10:14.
Reply With Quote