Tema: T O N
View Single Post
  #17  
Staro 30-09-2008, 09:26
Zlajo's Avatar
Zlajo Zlajo je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,201
Zlajo je na dobrom putu 29
Uobičajeno "Sveti ton"

Quote:
Originally Posted by Miha Vidi Post
Mislim da je teško definirati etalon tona nekog instrumenta. Nemoguće ga je opisati, to je isto ko da veliš da ti nacrtam ton.
Može se napraviti ispitivanje na reprezentativnom uzorku. Recimo, uzmeš 347 aktivnih članova ovog foruma (stvarno reprezentativan uzorak), daš im raznorazne snimke raznoraznih tonova i napraviš ispitivanje da forumaši odaberu što im se najviše sviđa i većina će odrediti kakav treba biti Ton.

Trenutno mi se sviđaju ovakvi tonovi, sutra će mi se možda sviđati neki drugi.


Da se malo uštekam sa druge perspektive...
Legendarni jazz-saxofonist Charlie Parker, poznariji kao Bird isto je tako u svojoj burnoj i boemskoj karijeri "tražio" savršeni ton. Čak je i svoj sax modificirao nekim dodatnim "oktavnim" gumbekima, pa je taj sax i danas poznat (Lady F. ili tak nekak)... Uglavnom, slijedi priča po kojoj je (već solidno nagrižen alkoholom i 'ko zna čime) u deliriju prepoznao taj savršeni ton, odnosno kombinaciju dva tona (interval) u zvuku hitne koja je dolazila po njega... Kasnije je oporavivši se, čak "ugradio" te "nesavršene" tonove u neke svoje skladbe, itd...

Druga priča je o glasovitom Franzu Gruberu, koji je na brzinu (samo u jednu noć) skladao vječnu "Heilige Nacht" ili po naški "Tiha noć" (iako bi prijevod bio "sveta")... Navodno da je za jedan dio teme (dionica koja ima više ponavljanja u 2. i 3. "lagi", a iz koje je i "izniknuo" onaj poznati am6, itd.) imao doživljenu viziju, odnosno "iskustvo"....
Sve u svemu, smatram da svaki pojedinac na svoj način percipira i doživljava nazovimo to kvalitativnom karakteristikom određenog tona ili suzvučja više njih na subjektivni način, pa prema tome ta ista procjena ne može biti potpuno objektivna... Sva sreća da je tako, jer da nismo "različiti", nestalo bi sve ljepote u glazbi, a i šire...
Morao sam, dosta za sada...
__________________
Život bez glazbe je zabluda
Friedrich Nietzsche

Last edited by Zlajo; 30-09-2008 at 11:17. Razlog: lapsus mozga
Reply With Quote