Forums  

Go Back   Forums > Tambura općenito > Tambura općenito

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 31-03-2012, 12:41
pokdan pokdan je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Mar 2012
Postovi: 2
pokdan je na dobrom putu 10
Unhappy berde, problem sa zvukom

Ja sam u Bosni, nema kod nas toliko tamburasa kao u HR ali se berde npr koristi i u drugom tipu orkestara, npr mi u orkestru imamo violinu, harmoniku giaru i bas. I to je extra orkestar za bosnu. Ja sam do sada promjenio 3-4 instrumenta i sve su bili manje vise losiji. Nasao sam neko berde prije 3 godine i odlucim da ga odnesem na reparaciju, staro je mozda 40 godina, dobar jedan majstor u slavoniji je to stvarno dobro napravio i zvuk i sve je bilo extra. Medjutim sada nije to vise taj zvuk, nista se nije promjenilo, niko ga nije razbio, citav je kakav je i bio, malo su mi se priblizile zice kotama pa sam podigao kobilicu, stavio nove zice ali nikako nema vise te jacine i boje zvuka, nekako tupo. Sad razmisljam, mozda je do zica, kad je restauriran stavljene su Andrijine zice, a ja sam kupio ove u Sremskoj Mitrovici, ima li to veze, mozda mi je dao G stim a ja ih navukao na A pa su previse zategnute, mozda su se urezale u kobilicu previse. I kroz sve to berde ne kotira bas dobro sada, npr od 2-4 ne kotira pa onda dalje kotira pa onda opet ne, na drugim zicama je skroz drugacije iako kote nisu pomjerene ni malo.

Ima li neko ideju ili da li zna sta bi moglo biti, dali moze biti ovo sve samo do zica ili do cega. Znaci izgubio je boju tona, jacinu zvuka, pomalo ne kotira i strasno je tvrd pod prstima, prije je bio puno meksi.

Hvala i pozdrav
Reply With Quote
  #2  
Staro 31-03-2012, 12:50
ekontra's Avatar
ekontra ekontra je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Oct 2011
Postovi: 55
ekontra je bio pomalo nestašan u prošlosti -9
Uobičajeno

Nisam majstor, ali jesi li probao promjeniti kobilicu i vidi da li ti je menzura na basu dobra?
Reply With Quote
  #3  
Staro 31-03-2012, 14:05
bando's Avatar
bando bando je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: May 2007
Postovi: 1,177
bando će postati slavan vrlo brzo 62
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by pokdan Vidi Post
Ja sam u Bosni, nema kod nas toliko tamburasa kao u HR ali se berde npr koristi i u drugom tipu orkestara, npr mi u orkestru imamo violinu, harmoniku giaru i bas. I to je extra orkestar za bosnu. Ja sam do sada promjenio 3-4 instrumenta i sve su bili manje vise losiji. Nasao sam neko berde prije 3 godine i odlucim da ga odnesem na reparaciju, staro je mozda 40 godina, dobar jedan majstor u slavoniji je to stvarno dobro napravio i zvuk i sve je bilo extra. Medjutim sada nije to vise taj zvuk, nista se nije promjenilo, niko ga nije razbio, citav je kakav je i bio, malo su mi se priblizile zice kotama pa sam podigao kobilicu, stavio nove zice ali nikako nema vise te jacine i boje zvuka, nekako tupo. Sad razmisljam, mozda je do zica, kad je restauriran stavljene su Andrijine zice, a ja sam kupio ove u Sremskoj Mitrovici, ima li to veze, mozda mi je dao G stim a ja ih navukao na A pa su previse zategnute, mozda su se urezale u kobilicu previse. I kroz sve to berde ne kotira bas dobro sada, npr od 2-4 ne kotira pa onda dalje kotira pa onda opet ne, na drugim zicama je skroz drugacije iako kote nisu pomjerene ni malo.

Ima li neko ideju ili da li zna sta bi moglo biti, dali moze biti ovo sve samo do zica ili do cega. Znaci izgubio je boju tona, jacinu zvuka, pomalo ne kotira i strasno je tvrd pod prstima, prije je bio puno meksi.

Hvala i pozdrav
Moguće da je do žica! Te su žice dosta deblje od Franićevih, pa su zato napetije (zato je tvrd), moguće da je izgubio boju tona zbog te napetosti - vjerojatno zato brže otupe i izgube ton, a i kada su žice stare instrument se puno teže naštimava. Uglavnom, ako je do žica, to se barem lako da utvrditi
__________________
Al ja još nisam našo šta mi duša traži
jednu ružu iz mladosti rane
ta se ruža mojom zvala, ta je ruža za me cvala
a ja je ubro pa je bacio
Reply With Quote
  #4  
Staro 31-03-2012, 14:13
SinisaA SinisaA je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: May 2010
Postovi: 79
SinisaA je na dobrom putu 26
Uobičajeno

savio ti se vrat
Reply With Quote
  #5  
Staro 08-04-2012, 20:04
pokdan pokdan je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Mar 2012
Postovi: 2
pokdan je na dobrom putu 10
Smile

Mislim da kako god razmislim da bi gospodin Bando trebao i nadam se da je u pravu. Ako je bas tvrd, znaci da su zice zategnute vise, a samim tim manje vibriraju i daju slabiji zvuk. A dok sam imao Andrijine zice one su znale i da puknu i on ih mota nekako u dva sloja, znaci ima ona nosiva nit pa onda dva sloja motanja ili kako se to vec kaze, a ove nove sto sam uzeo imaju samo jedan sloj motanja i ne pucaju nikako, Znaci mozes svirati na njima godinama ne puca zica. Nista napravit cu eksperiment pa cemo vidjeti.

Hvala na savjetima
Reply With Quote
Reply

Tags
berde, problem, zvuk

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 12:10 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.