Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Ozvučenje, recording i softver

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #741  
Staro 28-02-2012, 12:33
Dario Harkanovac's Avatar
Dario Harkanovac Dario Harkanovac je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jul 2010
Postovi: 178
Dario Harkanovac je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by basadzija Vidi Post
Ma moralo bi se moć bolje.
evo i jos jednog optimista... ma mislim da moze bolje jer ja nisam nikakav profesionalac i ne koristim puno onih efekata razno raznih,tako da mislim da kad bi neki profesionalac uzeo te snimke...mogao bi puno bolje napraviti i izmixati to od mene...
Reply With Quote
  #742  
Staro 26-04-2012, 22:44
Dario Harkanovac's Avatar
Dario Harkanovac Dario Harkanovac je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jul 2010
Postovi: 178
Dario Harkanovac je na dobrom putu 10
Uobičajeno cubase

pozdrav,zanima me dal mi netko moze nekako presnimit original cubase ili eventualno da se zamjenimo za programe, ja imam pro tools original cd,al ne svida mi se program,pa ako ima tko zainteresiran neka mi se javi u poruke pa da se dogovorimo....
Reply With Quote
  #743  
Staro 13-09-2012, 11:31
vjekolas vjekolas je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jun 2009
Postovi: 196
vjekolas je na dobrom putu 20
Uobičajeno

Pa dobro ljudi šta je ovo,svi se nešto uljenili..,nitko ništa ne snima...,nećemo tako u Europu...

joj,joj...

Reply With Quote
  #744  
Staro 18-09-2012, 01:57
Ćosa's Avatar
Ćosa Ćosa je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Feb 2008
Postovi: 238
Ćosa je na dobrom putu 13
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by vjekolas Vidi Post
Pa dobro ljudi šta je ovo,svi se nešto uljenili..,nitko ništa ne snima...,nećemo tako u Europu...

joj,joj...

zato ti snimaš za desetoricu

http://www.youtube.com/watch?v=N7d7K...ure=plpp_video snimljeno kod vjekolasa.
Reply With Quote
  #745  
Staro 06-10-2012, 00:40
tamburix169's Avatar
tamburix169 tamburix169 je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Jun 2009
Postovi: 86
tamburix169 je na dobrom putu 12
Uobičajeno

evo i od mene nesto

http://soundcloud.com/miran-tikvicki/fly-me-to-the-moon
__________________
tambura je sve sto imam...
Reply With Quote
  #746  
Staro 07-10-2012, 09:16
circa_flex's Avatar
circa_flex circa_flex je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jan 2007
Postovi: 442
circa_flex je na dobrom putu 10
Uobičajeno

ovo smo mi snimili zajedno ne davno http://www.youtube.com/watch?v=2aoEs7pN8Zo
Reply With Quote
  #747  
Staro 01-04-2013, 10:16
bule_himself's Avatar
bule_himself bule_himself je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Feb 2007
Postovi: 20
bule_himself je na dobrom putu 16
Uobičajeno

Da li mi netko moze dati savjet i preporuku koju opremu kupit za malo kucno snimanje?

Dakle, kolko sam shvatio, treba mi kondenzatorski mikrofon i USB zvucna kartica (najbolje USB, s obzirom da ima predpojacalo u sebi i phantom neki xD)....

Treba mi nesto sasvim za pocetnike, tj ne bas kvaliteta headseta, ali nista specijalno, jer bi to vise sluzilo za "igranje" i snimanje demoa.

Snimao bih tambure i vokal, to sve preko CUBASE programa.

Svi savjeti, prijedlozi i preporuke su dobrodošli! Hvala!


EDIT:

nesto ovako valja?

1. http://www.audiopro.hr/product.aspx?...226&idPro=4300

2. http://www.audiopro.hr/product.aspx?...26&idPro=13580
__________________

Domagoj "bule_himself" Mihović, glavni vokali i basprim u TS "Zlatni Zvuci"

Last edited by bule_himself; 01-04-2013 at 10:49.
Reply With Quote
  #748  
Staro 01-04-2013, 13:52
bando's Avatar
bando bando je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: May 2007
Postovi: 1,177
bando će postati slavan vrlo brzo 62
Uobičajeno

Meni se ovo čini kao odlična prilika!
__________________
Al ja još nisam našo šta mi duša traži
jednu ružu iz mladosti rane
ta se ruža mojom zvala, ta je ruža za me cvala
a ja je ubro pa je bacio
Reply With Quote
  #749  
Staro 01-04-2013, 15:33
bule_himself's Avatar
bule_himself bule_himself je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Feb 2007
Postovi: 20
bule_himself je na dobrom putu 16
Uobičajeno

Razlika u tih 200 kn zbog cega? samo branda il ima neka caka? Koje se preporuca uzet od tog dvoje, tj, dal se za ovaj drugi isplati dat tih 200kn vise?
__________________

Domagoj "bule_himself" Mihović, glavni vokali i basprim u TS "Zlatni Zvuci"
Reply With Quote
  #750  
Staro 01-04-2013, 16:08
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by bule_himself Vidi Post
Razlika u tih 200 kn zbog cega? samo branda il ima neka caka? Koje se preporuca uzet od tog dvoje, tj, dal se za ovaj drugi isplati dat tih 200kn vise?
Da.

Focusrite je svakako moj izbor. Što zbog odličnih proizvoda u dosadašnjoj proizvodnji, ali i zbog prednosti kad se usporede tehničke specifikacije.

Sretno!
__________________
Reply With Quote
  #751  
Staro 01-04-2013, 17:57
bule_himself's Avatar
bule_himself bule_himself je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Feb 2007
Postovi: 20
bule_himself je na dobrom putu 16
Uobičajeno

PUno hvala na odgovorima.

Zanima me jos da li ovaj mikrofon koji dode u tom kompletu sluzi i za vokal i za instrument? Da li je bolje spajati instrument preko pickupa ili ovako preko tog mikrofona?

Koliko sam shvatio, ovaj mikrofon mikrofon je kondenzatorski i taj se ne moze koristiti i na bini (koncertu), zbog njegove "osjetljivosti"? Da li se onda moze kupiti običan mikrofn i utaknuti u ovu zvučnu karticu i preko njega takoder snimati? Tj, kava bi onda razlika nastala? Razmisljao sam naknadno stavit ovaj mikrofon iz kompleta za snimanje instrumenta, a ovaj sa bine za snimanje vokala? Dal to funkcionira? Takoder koliko sam shvatio, za ovaj kondenzatorski mikrofon iz kompleta, dok se radi mora biti ukljucen phantom. Ako bi bio na zvucnoj u isto vrijeme jedan mikrofon koji nije kondenzatorski, dali ce mu biti ista ako je phantom ukljucen?

Takoder jel ima smisla kupovat onu "mrezicu" za ispred mikrofona? Ono okruglo, valjda vam je jasno na kaj mislim. Pogotovo s obzirom da se to cijelo snimanje nece odvijat u savrsenoj, zvucno izoliranoj sobi...

Stvarno sam pocetnik u ovome i svaka mi je pomoc dobrodosla, tak da ako ima i neko glupo pitanje, nemojte se cudit xD
__________________

Domagoj "bule_himself" Mihović, glavni vokali i basprim u TS "Zlatni Zvuci"
Reply With Quote
  #752  
Staro 01-04-2013, 18:56
bando's Avatar
bando bando je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: May 2007
Postovi: 1,177
bando će postati slavan vrlo brzo 62
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by bule_himself Vidi Post
PUno hvala na odgovorima.

Zanima me jos da li ovaj mikrofon koji dode u tom kompletu sluzi i za vokal i za instrument? Da li je bolje spajati instrument preko pickupa ili ovako preko tog mikrofona?

Koliko sam shvatio, ovaj mikrofon mikrofon je kondenzatorski i taj se ne moze koristiti i na bini (koncertu), zbog njegove "osjetljivosti"? Da li se onda moze kupiti običan mikrofn i utaknuti u ovu zvučnu karticu i preko njega takoder snimati? Tj, kava bi onda razlika nastala? Razmisljao sam naknadno stavit ovaj mikrofon iz kompleta za snimanje instrumenta, a ovaj sa bine za snimanje vokala? Dal to funkcionira? Takoder koliko sam shvatio, za ovaj kondenzatorski mikrofon iz kompleta, dok se radi mora biti ukljucen phantom. Ako bi bio na zvucnoj u isto vrijeme jedan mikrofon koji nije kondenzatorski, dali ce mu biti ista ako je phantom ukljucen?

Takoder jel ima smisla kupovat onu "mrezicu" za ispred mikrofona? Ono okruglo, valjda vam je jasno na kaj mislim. Pogotovo s obzirom da se to cijelo snimanje nece odvijat u savrsenoj, zvucno izoliranoj sobi...

Stvarno sam pocetnik u ovome i svaka mi je pomoc dobrodosla, tak da ako ima i neko glupo pitanje, nemojte se cudit xD
U ovu zvučnu možeš ubosti bilo kakav mikrofon i snimati na njega. Kondenzatorski se više koristi u studiju jer je osjetljiviji i kupi sve i svašta, dok dinamički kupi zvuk puno fokusiranije i zato je bolji za live nastupe (mikrofonija i sl). Ti kondenzatorski mikrofoni sa velikom membranom su uglavnom za snimanje apsolutno svega i svačega, nebitno jel se radi o instrumentu (dubokom, visokom) ili vokalu... Phantom može biti uključen i neće smetati mikrofonima koji ne koriste phantom.

Što se tiče snimanja preko pickupa ili mikrofona - definitivno mikrofon!

Mrežica će ti biti neophodna za snimanje vokala, ja sam sebi sam napravio Ta mrežica sprečava da zrak "udara" u mikrofon (kod pjevanja se to događa kod suglasnika p i b najviše).
__________________
Al ja još nisam našo šta mi duša traži
jednu ružu iz mladosti rane
ta se ruža mojom zvala, ta je ruža za me cvala
a ja je ubro pa je bacio
Reply With Quote
  #753  
Staro 01-04-2013, 22:49
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by bando Vidi Post
Mrežica će ti biti neophodna za snimanje vokala, ja sam sebi sam napravio Ta mrežica sprečava da zrak "udara" u mikrofon (kod pjevanja se to događa kod suglasnika p i b najviše).
Od čije čarape?

Sve je odgovoreno!

Ovaj mic slobodno koristi za instrumente ili vokal. Nemaš problema!

Bilo bi dobro nabaviti i ovo:

http://www.audiopro.hr/product.aspx?...r=0&idPro=4645

Čini čuda!
__________________
Reply With Quote
  #754  
Staro 01-04-2013, 23:32
bule_himself's Avatar
bule_himself bule_himself je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Feb 2007
Postovi: 20
bule_himself je na dobrom putu 16
Uobičajeno

Dal se u tu zvucnu kasnije mogu utaknuti bilo koji mikrofoni, tj proizvodac nije bitan?

Takoder u tom kompletu je CUbase 6 LE, al s obzirom da se nisam nikad bavio takvim stvarima, da li ce to bit "jednostavno" za pocetnika? Mislim, na racunalu sam neprekidno, dosta odradujem slike, ponesto i video, ali zvukom se nisam nesto previse bavio, pa bi za pocetak stvarno uzeo nesto jednsotavnije, sa ne previse opcija....

I vidim da na toj zvucnoj ima mali milion ulaza i izlaza, al mislim da je za snimanje dovoljno utaknut mikrofon i slusalice, te ustekam preko USB-a... Ne znam cemu oni ostali izlazi sluze? :S

Btw, hvala jos jednom na odgovorima, mozda sam malo naporan, al planiram ovaj tjedan ili pocetkom slijedeceg kupit tu opremu,pa me interesiraju iskustva tamburasa
__________________

Domagoj "bule_himself" Mihović, glavni vokali i basprim u TS "Zlatni Zvuci"

Last edited by bule_himself; 01-04-2013 at 23:35.
Reply With Quote
  #755  
Staro 01-04-2013, 23:38
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by bule_himself Vidi Post
Dal se u tu zvucnu kasnije mogu utaknuti bilo koji mikrofoni, tj proizvodac nije bitan?

Takoder u tom kompletu je CUbase 6 LE, al s obzirom da se nisam nikad bavio takvim stvarima, da li ce to bit "jednostavno" za pocetnika? Mislim, na racunalu sam neprekidno, dosta odradujem slike, ponesto i video, ali zvukom se nisam nesto previse bavio, pa bi za pocetak stvarno uzeo nesto jednsotavnije, sa ne previse opcija....

I vidim da na toj zvucnoj ima mali milion ulaza i izlaza, al mislim da je za snimanje dovoljno utaknut mikrofon i slusalice, te ustekam preko USB-a... Ne znam cemu oni ostali izlazi sluze? :S

Btw, hvala jos jednom na odgovorima, mozda sam malo naporan, al planiram ovaj tjedan ili pocetkom slijedeceg kupit tu opremu,pa me interesiraju iskustva tamburasa
1. Može bilo koji mikrofon
2. Cubase je intuitivan, probaj
3. Mikrofon, slušalice i USB, teoretski, to je sve što ti treba.
__________________
Reply With Quote
  #756  
Staro 01-04-2013, 23:53
bule_himself's Avatar
bule_himself bule_himself je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Feb 2007
Postovi: 20
bule_himself je na dobrom putu 16
Uobičajeno

Ajd nadam se zadnje pitanje

Ugl, vidim dosta i ovdje i po netu da ljudi sa jednim slusalicama snimaju, a sa drugima miksaju? Kakve to ima veze i razlike?

Opcenito sam cijeli proces zamislio da ide ovak:

1. snimis prvo "demo" preko metronoma (il bez njega, svejedno) sa vokalom
2. njega slusas u slusalicama i onda snimas kanal po kanal, svaki instrument za sebe, te na kraju vokal.
3. kad je sve snimljeno, onda preko tih istih slusalica ili preko zvucnika od kompa (2.1 sustav klasicni) koji su ustekani direkt u komp (dal moraju il uopce mogu bit i oni ustekani u tu zvucnu?) slusas kaj si snimio i obradis taj materijal

Jel jos tu kaj treba? Kaj to miksanje uopce podrazumijeva? Da li se sve jos dodatno "pegla", recimo vokal i sl? Il se prakticki kaj si snimio sprema i toeto?
__________________

Domagoj "bule_himself" Mihović, glavni vokali i basprim u TS "Zlatni Zvuci"
Reply With Quote
  #757  
Staro 02-04-2013, 00:18
odisej odisej je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2009
Postovi: 190
odisej je na dobrom putu 25
Uobičajeno

Pozdrav, malo ću se ubaciti nepozvan, ali u dobroj namjeri. Nemam kućni studio, ali imam nekih iskustva sa snimanjem.

U načelu si dobro zamislio strategiju, moja preporuka je samo za

1. Obavezno koristi metronom za demo (info), osim za taktove u kojima imaš 'ljuljanja' u tempu, usporavanja ili ubrzavanja.

3. Miks radi na zvučnike ili slušalice na koje očekuješ da će ljudi slušati. Uzmi jedan set 3-sistemaca, jedan 2-sistemaca, jedne radio-zvučnike, posljednjih godina se najveća pažnja obraća na to kako će master zvučati na zvučnik od iPhonea, pa možeš i to probati. U miksu peglaš nepravilnosti koje ti smetaju, ujednačuješ dinamiku po kanalima i zato je dobro snimiti info na metronom, jer kad već radiš miks puno manje treba ponovo snimati, copy-paste radi čuda kad je sve u tempu.

Na kraju ne zaboravi na mastering, kojeg nam je moderna produkcija dala. i to ti je uđuture to. Samo bez straha.
__________________
...bez uvrede, ranije se sviralo: 'zatvori oci i slusaj', a danas mnogi sviraju: 'gledajte mene, sta mi ruke rade!' - zelimirp
Reply With Quote
  #758  
Staro 02-04-2013, 00:47
bando's Avatar
bando bando je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: May 2007
Postovi: 1,177
bando će postati slavan vrlo brzo 62
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by odisej Vidi Post
3. Miks radi na zvučnike ili slušalice na koje očekuješ da će ljudi slušati. Uzmi jedan set 3-sistemaca, jedan 2-sistemaca, jedne radio-zvučnike, posljednjih godina se najveća pažnja obraća na to kako će master zvučati na zvučnik od iPhonea, pa možeš i to probati. U miksu peglaš nepravilnosti koje ti smetaju, ujednačuješ dinamiku po kanalima i zato je dobro snimiti info na metronom, jer kad već radiš miks puno manje treba ponovo snimati, copy-paste radi čuda kad je sve u tempu.

Na kraju ne zaboravi na mastering, kojeg nam je moderna produkcija dala. i to ti je uđuture to. Samo bez straha.
Čovjek kupuje mikrofon, slušalice, zvučnu i kabel za 1800kn, mislim da ne planira uzimati i 3 para monitora Naravno, sve što si rekao stoji, ali mislim da mu to nije ni približno trenutno prioritet kao i mastering, čovjek nije u životu snimao, možda ni ne zna šta je mastering

@blue_himself
na većinu pitanja ćeš sam sebi odgovoriti kad počneš malo snimati... Što se tiče programa, vjerojatno će ti na prvu izgledati kao da si sjeo u kabinu space shuttlea, ali nije tako strašno. Kad zapneš uvijek je tu net

Sretno
__________________
Al ja još nisam našo šta mi duša traži
jednu ružu iz mladosti rane
ta se ruža mojom zvala, ta je ruža za me cvala
a ja je ubro pa je bacio
Reply With Quote
  #759  
Staro 02-04-2013, 13:07
odisej odisej je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2009
Postovi: 190
odisej je na dobrom putu 25
Uobičajeno

Bando, prihvaćam argument, treba pojednostaviti stvari.

Blue, ne kupuj dodatne slušalice. Kad završiš miks, poslušaj rezultat na par različitih dostupnih zvučnika (u autu, na kompu, na sluške, na mobitel, na sluške od mobitela...) i onda ćeš čuti gdje ti je nečega previše, a nečega premalo. Miks je ionako kompromis, ne može svugdje pjesma zvučati jednako dobro, a ako odabereš samo jednu vrstu zvučnika, automatski na taj način profiliraš i ciljanu publiku. Izbor je u konačnici tvoj.

Najbrže si gotov ako u startu uzmeš neku referentnu snimku tamburaške glazbe (ono kako bi htio da zvuči tvoja snimka (mi smo za referencu uzimali od Dukata - Pokraj grada Sarajeva, primjerice, ili bilo koju pjesmu sa tog albuma) i onda podesiš odnose instrumenata da ti budu blizu referenci.

Osim toga, miks se ne radi isti dan kad i snimaš, za miks se treba naspavati i imati odmorene uši.

I samo hrabro, prvo pucaj, pa pitaj tko je!
__________________
...bez uvrede, ranije se sviralo: 'zatvori oci i slusaj', a danas mnogi sviraju: 'gledajte mene, sta mi ruke rade!' - zelimirp

Last edited by odisej; 02-04-2013 at 13:09.
Reply With Quote
  #760  
Staro 02-04-2013, 13:52
bule_himself's Avatar
bule_himself bule_himself je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Feb 2007
Postovi: 20
bule_himself je na dobrom putu 16
Uobičajeno

Fala, fala na savjetima Nadam se da ce slijedeci tjedan nesto vec biti snimljeno, pa onda ocekujem neke komentare...

Mislim da dobar dio ljudi slusa stvari na kompu (youtube) i da velika vecina ima klasicne 2.1 zvucnike. Iako, moram priznat da nisam znao da ima takve razlike izmedu slusanja na slusalicama, zvucnicima od kompa, zvucnicima u autu i sl....

I da, nije BLUE nego BULE, al kad mi toliko pomazete, ko bi vam zamjerio xD
__________________

Domagoj "bule_himself" Mihović, glavni vokali i basprim u TS "Zlatni Zvuci"
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 07:18 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.