Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > O tamburi

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 22-08-2008, 21:23
basdžija's Avatar
basdžija basdžija je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,083
basdžija će postati slavan vrlo brzo 88
Uobičajeno geneza jedne berde

nakon dužeg razmišljanja (skupljanja slika i podataka) ipak sam se odlučio pokrenuti ovu priču -epopeju o genezi mojih novih berdi .
pokušat ću je ispričati ispočetka tako da svima koje to zanima prikažem proces nastajanja jednog takvog instrumenta te razjasnim nedoumice vezane za isti.
Prije nego što priča krene dalje moram upozoriti na par detalja ; dalje navedene tvrdnje temeljene su na mojim iskustvima i prosudbama te je logično da se neki s istima neće složiti na koncu radi se o procesu koji će potrajati tako da ću s vremena na vrijeme ažurirati podatke obogaćene pripadajućim fotografijama
e pa da krenem :
od 1994 bio sam ponosni vlasnik langovog kontrabasa iz 1908 g. komu je moj kum, dugogodišnji kontraš i prijatelj mladen jurković ( u daljnjem tekstu - jura) uspješno izveo operaciju spola .
to je instrument vrlo plemenitog tona , izgrađen od krasnog materijala
( imate par sličica ovdje ) no vrlo zahtjevan za svirati : ogromna napetost žica pod desnom rukom i problem monitoringa : naime relativno je tih „ pod nogama „ iako je ustvari užasno glasan koliko god nelogično zvučalo ?!?
to mi je umorilo glavu ( uši ) i ruke
( tendinitis , teniski lakat i kronični problemi s tetivama na obje ruke )

krenuo sam tražiti drugu berdu kako po lijepoj našoj tako i po vojvodini .
nakon par odlazaka preko granice , probavanja i pregledavanja 10-tak begeša ,degustiranja raznih delicija po novosadskim restoranima i kićenja različitih romskih orkestara u društvu moga prijatelja mate gregića zaključio sam da neću naći bas koji je zadovoljavajuće statike ,izgleda i tona.
tada sam počeo nagovarati juru i tolja da mi krenu raditi novu berdu koja bi mi malo olakšala psiho-fizičke muke .
nakon podužih pregovora od oko 2 godine tolj je odustao , a jura je stalno govorio :“ ma ima vremena , polako pa imaš odličnu berdu , kud ti se žuri ? „

i onda se dogodilo - prošle godine pod još nerazjašnjenim okolnostima sam prodao berdu : valjda da natjeram juru da se ubrza ili što već , ne znam ni sam zašto ali eto jednostavno sam ga prodao …
i tako sam ja stisnuo juru ???
Reply With Quote
  #2  
Staro 22-08-2008, 21:59
basdžija's Avatar
basdžija basdžija je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,083
basdžija će postati slavan vrlo brzo 88
Uobičajeno nastavak drugi ...

uslijedila je vrlo mučna godina – posuđivanje berdi , svirka na bas gitaru i noćne more izazvane cijelom serijom čudnovatih snova o novoj berdi .
situacija je postala toliko strašna da sam već razmišljao o prijevremenoj sviračkoj mirovini - i bio frustriran jer sam prodao svoju berdu ,
a jura nikako da krene raditi novu – pat pozicija , strašno !!!
a onda smo ničim izazvani krenuli u nabavku materijala - nisam mogao vjerovati

prvo smreka :

ovako to izgleda ako dođete u šumu izaberete stablo ( lička šuma štirovača )

materijal 0pdf-1.jpg

, srušite ga

materijal 1a-1.jpg

, utovarite na kamion

materijal 2-1.jpg

, dovezete doma

Untitled-2a.jpg

, ogulite trupce

materijal 3-1.jpg,

nacijepate ( raskolite) trupce , jer se smreka ne reže već se isključivo cijepa i onda ih složite na prozračno mjesto , van dosega atmosferskih prilika i zaboravite na istu na 7 – 10 godina .
nastavlja se ...

Last edited by basdžija; 23-08-2008 at 00:20.
Reply With Quote
  #3  
Staro 22-08-2008, 22:33
basdžija's Avatar
basdžija basdžija je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,083
basdžija će postati slavan vrlo brzo 88
Uobičajeno priča treća

( materijal s gornjih slika doći će u ruke majstoru tek za 2 - 3 godine jer je uskladišten na sušenje 2000.g. ali kako ( srećom ) nemam slike sječe materijala od kojeg će jura raditim moje berde malo sam ilustracije radi posudio njegove slike )


s javorom je priča vrlo slična jedina razlika je što se trupci režu u fosne na dimenzije predviđene za pripadajući instrument ( proces sušenja je isti)


obiteljlj 073.jpg

obiteljlj 067.jpg


smreka je ,nakon 5 mjeseci traganja, kupljena u varaždinu od majstora proskurnjaka kome , usput budi rečeno , nije bilo jasno zašto ću ja prvoklasnu rezonantnu smreku stavit na „bajs „ kad se isti prave od špere !?!

IMG_0109.jpg

javor sam našao u bosni – fosna je bila vrlo respektabilnih dimenzija 700 mm širine i 3 400 mm (!!!) dužine

IMG_0116.jpg.

kod vlasnika je ležala 14 g. a on ju je kupio kao 10 g star materijal . rebra doduše nisu bila gusta i izražena kao na mom bivšem „bajsu „ ali što je tu je bolji trenutno nisam mogao naći.

obiteljlj 103.jpg

dugo smo tražili model po kojem bi radili , srećom na ovogodišnjoj rapsodiji steva iz trenka mi je posudio svoju novu berdu i bio sam vrlo ugodno iznenađen .
Rekao mi je da je nacrte nabavio od gazy-a pa sam se eto i ja ogrebao za iste – hvala stevo , hvala gazy.

nastavlja se ...

Last edited by basdžija; 22-08-2008 at 22:53.
Reply With Quote
  #4  
Staro 22-08-2008, 23:10
patos's Avatar
patos patos je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 434
patos je na dobrom putu 41
Uobičajeno

baš lijepa priča. očekujem nastavak vrlo brzo.
__________________
šaka, nos, PATOS
Reply With Quote
  #5  
Staro 22-08-2008, 23:16
basdžija's Avatar
basdžija basdžija je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,083
basdžija će postati slavan vrlo brzo 88
Uobičajeno part four

Na dobivenom cd je bilo više nacrta kontrabasa pa smo par dana mozgali po kojem ćemo raditi.
Izabrali smo 2 različita modela : 3/4 a solo kotrabas ( dakle a-e-h-fis-štim !!) kako radim s klincima moram imati jedan mali bas koji će moći uzeti u ruke i svirati kao “ pravi „
i 4/4 a solo kontrabas

mnogi će se sada zapitati pa zašto kontrabas ?
imao sam u rukama puno berdi i uvijek sam imao nekih estetskih zamjerki tako da je kraj svih šablona starih majstora izbor modela ipak pao na majstore dizajna talijane i kontrabas kao vizualno dojmljiviji i skladniji instrument .

E onda sam krenuo u potragu za mašinicama ( u obzir je dolazio samo „francuski mesing „) dobio sam rubnerov katalog i odmah se zaljubio u ove:

IMG_0146.jpg

IMG_0143.jpg

( morao sam staviti dvije slike - ne zamjerite )

cijena , prava sitnica - nakon poštarine i ostalih nameta malo više od 250 eurića . ( jer najskuplje u katalogu su oko 490 eurića bez carine i poštarine )
te će ići na veliku berdu , a za malu isto rubner ali nešto jeftiniji model - nisam škrtario nego kada sam naručivao nisu imali 8 komada pa sam morao uzeti drugi komplet za mali basić.

nakon rezanja javorove fosne na potrebna dimenzije vidjeli smo da crvići u te 24 godine i nisu bili tako bezposleni i da je 1/ 3 materijala je neupotrebljivo ( frajer su kunio da je zaštitio i redovito ponovno špricao fosnu ali eto mušica je ipak ušla i dooobro se napapala . )

kada sam kupovao drvo planirao sam uzeti materijal za barem 3 berde i tako sam i pazario , ali kada kupuješ fosne i planke ne znaš što si kupio dok ih ne obradiš do kraja

ako se netko i odluči na sličan podhvat jedan mali savjet :
: kupujte gotov ( priređen ) materijal i proći će te puno jeftinije kako s novcima tako i sa živcima .

to be continued ...

Last edited by basdžija; 24-08-2008 at 19:22.
Reply With Quote
  #6  
Staro 22-08-2008, 23:32
kontra_K's Avatar
kontra_K kontra_K je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jan 2008
Postovi: 378
kontra_K je na dobrom putu 10
Uobičajeno

de brže maloneću moći dočekat kraj...ako ga ima
__________________
...poštujem svakoga al' se nikoga ne bojim
osim dragog Boga jer je razlog što postojim...
Reply With Quote
  #7  
Staro 22-08-2008, 23:39
basdžija's Avatar
basdžija basdžija je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,083
basdžija će postati slavan vrlo brzo 88
Uobičajeno kraj ?

Quote:
Originally Posted by kontra_K Vidi Post
de brže maloneću moći dočekat kraj...ako ga ima
pa tek smo počeli - e da se mečke tako brzo prave bilo bi više berdi nego primova he,he
Reply With Quote
  #8  
Staro 22-08-2008, 23:44
basdžija's Avatar
basdžija basdžija je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,083
basdžija će postati slavan vrlo brzo 88
Uobičajeno peti dio

I konačno jura je počeo raditi!!!!


Ljepljenje smreke za prednju ploču i nakon par dana počelo je kopanje epskih razmjera

IMG_0112.jpg

basina 011.jpg

basina 013.jpg

IMG_0114.jpg

( sv, rok je čista nula u usporedbi sa ovim )


ovo je alat s kojim je mastor obavio ovaj krvav i vrlo iscrpljujući posao - vjerovali ili ne oko 100 sati potrošeno je na kopanje ploča !!

obiteljlj 036.jpg

Last edited by basdžija; 23-08-2008 at 00:23.
Reply With Quote
  #9  
Staro 22-08-2008, 23:50
basdžija's Avatar
basdžija basdžija je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,083
basdžija će postati slavan vrlo brzo 88
Uobičajeno part six

e onda na red dolaze „leđa „ relativno brzo i lagano obavljen posao

IMG_0120.jpg

IMG_0118.jpg
Reply With Quote
  #10  
Staro 22-08-2008, 23:56
basdžija's Avatar
basdžija basdžija je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,083
basdžija će postati slavan vrlo brzo 88
Uobičajeno sedam ...

vrat : prvo kopanje puža ,

IMG_0121.jpg

IMG_0125.jpg

obiteljlj 064.jpg

obrada do zadanih dimenzija

obiteljlj 058.jpg

obiteljlj 079.jpg

i na kraju ebanovina za grif platnu
Reply With Quote
  #11  
Staro 23-08-2008, 00:03
basdžija's Avatar
basdžija basdžija je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,083
basdžija će postati slavan vrlo brzo 88
Uobičajeno osssam

savijanje stranica , e tu je bila frka da li će se materijal dati svijati ,ali iz priloženih slika rezultati se vide

basina 001.jpg

basina 002.jpg

basina 003.jpg

basina 005.jpg

basina 008.jpg



(ovi tamni flekovi su od grijača preko kojeg se savijaju stranice )

ako vas nešto vezano za ovu priču detaljnije zanima - slobodno pitajte

za sad toliko , čim majstor krene dalje s poslom - znat će te i vi


pozdrav svima

Last edited by basdžija; 23-08-2008 at 00:26.
Reply With Quote
  #12  
Staro 23-08-2008, 01:22
bando's Avatar
bando bando je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: May 2007
Postovi: 1,177
bando će postati slavan vrlo brzo 62
Uobičajeno

Jedna od zanimljivijih tema! Sretno s basom I evo odmah jedno pitanje:

Na ovogodišnjoj rapsodiji si rekao da se Stevin bas "hrani" drugim basevima i da bi to mjastor Andrijica mogao bolje pojasniti. Na koji način to funkcionira?
__________________
Al ja još nisam našo šta mi duša traži
jednu ružu iz mladosti rane
ta se ruža mojom zvala, ta je ruža za me cvala
a ja je ubro pa je bacio
Reply With Quote
  #13  
Staro 23-08-2008, 08:50
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno nova berda

...pročitao sam sve postove.....odlično!!!...napokon se netko odvažio malo ozbiljnije pozabavit sa gradnjom berde, svaka čast majstore!!!
Reply With Quote
  #14  
Staro 23-08-2008, 10:35
basdžija's Avatar
basdžija basdžija je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,083
basdžija će postati slavan vrlo brzo 88
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by IvanZU Vidi Post
...pročitao sam sve postove.....odlično!!!...napokon se netko odvažio malo ozbiljnije pozabavit sa gradnjom berde, svaka čast majstore!!!
ma sila prilika , druže , ali morao sam natjerati juru da se pokrene jer je on " moj " i imam sve na oku , svaki sam dan u radioni , razglabamo , svađamo se, ali nastojim od prvog trena što aktivnije sudjelovati u svim etapama stvaranja mojih novih " mečki "

Last edited by basdžija; 23-08-2008 at 10:37.
Reply With Quote
  #15  
Staro 23-08-2008, 10:44
klas klas je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Apr 2007
Postovi: 1,710
klas je na dobrom putu 10
Uobičajeno

pitanje....
...obrada puža....jel se to ručno radi ili je to u nekom tokarskom stroju napravljeno.....
...jer malo mi nevjerojatno da netko može onako pužž napraviti ručno....
Reply With Quote
  #16  
Staro 23-08-2008, 10:54
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno kveščn ajnc

...da pitam nešt pametno, a za tu berdu, ...vidim da je smreka "gusta", pa me zanima sledeće: da li je ravnomjerna širina goda po cijeloj površini ploče il ima odstupanja i kakav je "zvuk" onaj "dronjg" kad malo lupneš o daščicu...mislim, pito bi ja svašta al to će (Đ)ura pojasnit jednom prilikom......
Reply With Quote
  #17  
Staro 23-08-2008, 10:57
basdžija's Avatar
basdžija basdžija je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,083
basdžija će postati slavan vrlo brzo 88
Uobičajeno rukaaa

Quote:
Originally Posted by klas Vidi Post
pitanje....
...obrada puža....jel se to ručno radi ili je to u nekom tokarskom stroju napravljeno.....
...jer malo mi nevjerojatno da netko može onako pužž napraviti ručno....
druže
samo i jedino ruka- nikakvi strojevi ne dolaze u obzir !
kada jura bude radio sljedeći vrat , slikat ću par fotki pa ću ih okačiti da se uvjeriš .
čudo je ( po meni ) iskopati ploču ,reljefno i sa gornje i sa donje strane .
srednji dio ploče je u početku bio 37 mm , a po završetku je 8 mm, a u rubnim dijelovima se skida i na 4 mm, ako si svjestan činjenice da se to sve radi djetlom tj. rukom .

e to ti je čudo
Reply With Quote
  #18  
Staro 23-08-2008, 11:00
basdžija's Avatar
basdžija basdžija je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,083
basdžija će postati slavan vrlo brzo 88
Uobičajeno slovenka !

Quote:
Originally Posted by IvanZU Vidi Post
...da pitam nešt pametno, a za tu berdu, ...vidim da je smreka "gusta", pa me zanima sledeće: da li je ravnomjerna širina goda po cijeloj površini ploče il ima odstupanja i kakav je "zvuk" onaj "dronjg" kad malo lupneš o daščicu...mislim, pito bi ja svašta al to će (Đ)ura pojasnit jednom prilikom......
smreka nije toliko simetrična koliko bih ja htio ( iako jura ima druge teorije o tome ) i slovenka je nije bosančica ,( još jedna od jurinih teorija ) ali da lijepo zvoni - zvoni !
Reply With Quote
  #19  
Staro 23-08-2008, 11:04
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

.....super, znači i eksperimentira se i teorizira, odlično....hehe......zvoni zvonce majstorsko u četiri sata, jooooooj pravim begeš od jutra do mraka.....
Reply With Quote
  #20  
Staro 23-08-2008, 11:24
basdžija's Avatar
basdžija basdžija je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,083
basdžija će postati slavan vrlo brzo 88
Uobičajeno vibra

Quote:
Originally Posted by IvanZU Vidi Post
.....super, znači i eksperimentira se i teorizira, odlično....hehe......zvoni zvonce majstorsko u četiri sata, jooooooj pravim begeš od jutra do mraka.....
aaaa ne , radimo samo kad smo dobro raspoloženi - neću negativne vibre u svojim berdama !
zato tako brzo i napredujemo he,he
Reply With Quote
Reply


Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 11:06 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.