Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Majstori glazbalari

 
 
Opcije Teme Način Prikaza
Prev Previous Post   Next Post Next
  #1  
Staro 04-04-2017, 18:27
jadran jadran je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Dec 2008
Postovi: 54
jadran je na dobrom putu 18
Uobičajeno Ivan Weiser (1809-1884) - "Amati" tambure

Ludilo se nastavlja. Ovaj put u časopisu Etnološka istraživanja br.21

ZAGREBAČKA OBITELJ WEISER I ZABORAVLJENI „AMATI TAMBURE“ IVAN WEISER
Uvod
Povijest zagrebačke obrtničko-glazbeničke obitelji Weiser ostala je do današnjeg dana neistražena. Kratko sam o Ivanu i Ludmilli Weiser već pisao u radu o Trgovini glazbala „Tomay i Tkalčić“ (Jeić 2010:140-141). Obzirom da se radi o obitelji koja je od iznimne važnosti za glazbenu i privrednu kulturu grada Zagreba odlučio sam se posvetiti dubljem istraživanju. Moram napomenuti da nisam imao pomoći iz znanstvenih izvora jer je područje gradnje glazbala (pogotovo kordofonih) u Hrvatskoj nedovoljno istraženo. O Ivanu Weiseru, kao o prvom ili barem jednom od prvih graditelja kvalitetnih tambura koje su se izdizale iznad dotadašnjih manufakturnih primjeraka, još nitko nije opsežno pisao. Konkretno, spominje ga naš znameniti etnomuzikolog Franjo Ks. Kuhač u svome radu iz davne 1877 (Kuhač 1877:69,82-83), stotinjak godina kasnije 1974. ga još kraće spominje Ladislav Šaban u natuknici o građenju glazbenih instrumenata (Šaban 1974:5), poznati češki muzikolog Karel Jalovec uvrstio ga je pod prezimenom Weisser u svoje kapitalno djelo iz 1965. “Enzyklopädie des Geigenbaues“ (Jalovec 1965:389), te na kraju pod prezimenom Weisner spomenuo ga je Uroš Dojčinović 1992. (Dojčinović 1992:37). Upravo je Franjo Kuhač istaknuo Weisera kao graditelja tambura kojega je u Hrvatskoj iznimno cijenio ali je još za života u natuknici svog nedovršenog „Biografskog slovnika“ sam sebi napisao: „Pitaj Tkalčića je li je Veizer u Zagrebu umro i kada?“ .Nažalost biografske podatke, niti kronologiju djelovanja njegove trgovine za života nije stigao napisati. U nekoliko godina dugoj potrazi za živim potomcima ove obitelji, koja je već sredinom 1884. trajno napustila Hrvatsku, imao sam sreću pronaći u Engleskoj praunuku violinistice Ludmille Weiser koja mi je poslala ono malo obiteljskih spisa koji su preživjeli ratne vihore i selidbe. O djelovanju prvih Weisera u Zagrebu potomci nažalost nisu znali puno ali sam višemjesečnim pretraživanjem spisa Gradskog poglavarstva slobodnog i kraljevskog grada Zagreba u Državnom arhivu u Zagrebu, sustavnim pregledavanjem cjelokupnog fonda dnevnika Agramer Zeitung 1830-1885, te brojnih stranih i domaćih fragmentarnih izvora, pokušao što bolje rekonstruirati živote i djelovanje ove neistražene obrtničko-glazbeničke obitelji. Posebno mi je drago što mi je pošlo za rukom pronaći podatak o porijeklu prvog Weisera u Zagrebu, stolara Antuna, što nije bilo nimalo jednostavno jer Antun nije zatražio primanje u građanstvo grada Zagreba poput njegovih suvremenika. Na kraju, iznimno sam ponosan što sam ovim istraživanjem uspio ugrubo datirati jedan od najstarijih do danas sačuvanih primjeraka tambure u Hrvatskoj koja je pohranjena u Etnografskom muzeju u Zagrebu u Zbirci narodnih glazbala Franje Kuhača.

Doseljavanje u Zagreb i djelovanje u stolarskom cehu
Prvi član obitelji koji je došao u Zagreb je Antun (Anton) Weiser stariji. Antun Franjo Ksaverski Weiser (2. 2. 1779.Vlčice, Češka-13. 4. 1844. Zagreb) rođen je u obitelji Ignaza (Tobiasovog) Weisera u Vlčicama u ondašnjoj Šleskoj. Obitelj je bila težačka (Bauer). Vjerojatno je na prijelazu iz 17. u 18. stoljeće Anton stigao u Zagreb. Prvi dokaz boravka u Zagrebu je njegovo vjenčanje u Župi Sv. Marije 28. studenog 1804. s Anom Tomuradin (r. oko 1781.-7.2.1848 Zagreb). Nažalost, njezino porijeklo ostalo je nepoznanicom. Nepoznato je gdje je Antun izučio stolarski zanat ali s obzirom na to da je već sa dvadeset i pet godina bio u Zagrebu, vjerojatno je došao kao izučeni majstor. Godine 1811. Anton Weiser oglašava, pred Gradečkim cehom stolara, tokara, staklara, orguljara i lončara (Meister=Prothocoll..., MGZ) početak svoje stolarske karijere u Zagrebu ovim riječima u autorovom prijepisu i prijevodu s rukopisne njemačke gotice : “ Dana 6. siječnja 1811. Anton Weiser iz Vlčica (Wildschütz) u Šleskoj (Schlesien) rođenjem, čeka kao majstor sve gore navedene glavne poslove.“ Ovim činom Antun Weiser pristupio je cehu u kojem je bio aktivan do kraja svoga života. U Zagrebu je Antun Weiser 1822. isprva prijavljen kao stolar radnik (opifex) s adresom na kućnom broju 65 kod znamenitog Ilirca grofa Janka Draškovića i njegove druge supruge Franjice rođene Kulmer. Godine 1824. kućni broj se promijenio u 79 i najzad 1826. u kućni broj 176 dok je kao zanimanje Antuna Weisera navedeno samo stolar (arcularius). Sudeći po poreznim popisnicima Weiser je porez redovito plaćao. Kuća Draškovića kasnije je postala Jurjevska ulica 1, odnosno Kipni trg 6 (Cathastrum Contributionis, DAZG) Kao član ceha i učitelj stolarskog obrta (Tischlermeister) Anton Wieser stariji izučio je mnoge stolare uključujući svoje sinove Antuna mlađeg, Ivana, a vjerojatno i Karla (Dragutina). Izgledno je da je obitelj Weiser i živjela na adresi na kojoj je bio prijavljen obrt. Prvi sin Antun mlađi rođen je u župi Sv. Marije 27. veljače 1805. Antun mlađi izučio je stolarski obrt kod oca Antuna i postao slobodni majstor 1821. O tome piše 3. rujna 1821. u Protokolu ceha ovako : „1821, 3. rujna, Anton Weiser predstavio cijelom stolarskome cehu kao slobodan stolarski majstor. Njegov učitelj bio je Anton Weiser. Svjedoci su bili građani Stepan Kogen i Jacob Horasz rodom iz Zagreba“. Čini se da je nakon smrti oca Antuna, upravo Antun mlađi preuzeo poslove oko ceha s obzirom da se nekoliko puta u Protokolu pojavljuje ime Antuna Weisera i nakon smrti 1844. Ipak porez za prijavljeni stolarski obrt nastavila je plaćati udovica Ana Weiser do svoje smrti 1848. Nakon Antuna
Reply With Quote
 

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 05:59 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.