Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Ozvučenje, recording i softver

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #41  
Staro 03-02-2009, 19:09
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno Aaaaaaaa! Upališ!

OK. Tema je "kako dobit glasan bas na razglas?" zasigurno je u tome problem. Evo onda moj savjet. Pojačaš ga i to je to. Ja budala mislio da bas treba uz to i dobro zvučati. Šta ćeš, čovjek uči dok je živ.

Nego, manimo zajebanciju. Ako dođe do mikrofonije, povratne veze, povratne sprege, feedbacka, etc..., to vam je zato što u tom trenutku signal sa izlaza pojačala ponovno dolazi na ulaz istog, te ga ono ponovno pojačava, pa tako pojačan izlazi van, pa se ponovno vraća na ulaz pojačala, i tako u nedogled. Frekvencija koju čujemo na zvučnicima određena je raznim faktorima koji mogu utjecati na taj začarani krug. Ta pojava se može otkloniti tako da smanjimo stupanj (kompletnog) pojačanja ili da smanjimo stupanj pojačanja određene frekvencije koja uzrokuje feedback. Pošto je naziv teme "kako dobit glasan bas na razglas?" pretpostavljam da stišavanje gaina na kanalu na kojem se nalazi bas, ne dolazi u obzir, pa vam nudim ovu drugu opciju. I to nije sve. Potpuno besplatno vam nudim i program kojim možete vježbati svoje uho da sto prije pogodi o kojoj se frekvenciji radi.

Veljo, oprosti što ne mogu doći na svirku da čujem kako je naštiman razglas, ali nećeš vjerovati vikendom obično sviram, sorry.
Attached Files
File Type: zip SFT-01.zip (221.6 KB, 58 views)
__________________
Reply With Quote
  #42  
Staro 03-02-2009, 23:34
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by basadzija Vidi Post
vikendom obično sviram, sorry.
obično sviraš? a kad sviraš posebno?
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #43  
Staro 04-02-2009, 15:25
Kulendara's Avatar
Kulendara Kulendara je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2007
Postovi: 108
Kulendara je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Šeba04 Vidi Post
Ja vas ne kužim. Čemu komplicirat s kompresorima i ostalim kaj jednostavno svo zanmo da mic tipa shure beta 52a nije za tamburaški bas i gotovo. To je ko da traktor od 60 ks tjeraš da ide brzinom auta od 60 konja. Gurnite glavu u kick dok neko svira i stavite uho pred bas i sve vam bude jasno. Možda neki mic se mogu koristit ali beta 52 ne. I sad još na kraju cijena mic + kompres+tonac= 3000-4000 + stajanje na miru cijelu noć & mikrofonija gratis. Ja imam pick-up za 1200kn i gotovo, a vi kemijajte i teglita na gažu opreme kolko vas volja.
Šeba jesi ti kad cuo koji band koji svira sa kvalitetnom opremom? Pickup za 1200 kuna je --+ kategorija...Za dobar sound basa preko pickupa treba pickup od bar 750€ na kakav sam imao priliku svirati, naravno to je moje misljenje i moje iskustvo, svi smo razliciti. Kompresori nisu kompliciranje...
Jednom prilikom mi je jedan kolega rekao da su subovi profesionalizam, da je bass drum mic profesionalizam, da je mikseta A&H profesionalizam...Aktivne kutije su isto profesionalizam....A da nemamo to sve zvucali bi ko band koji svira na speakere od kompjutera... Problem je u tome sto vecina bendova( "ne pupularnih" ) nikad nije razmisljala zasto Miholjekov razglas iz djakova zvuci fenomenalno. A puno su se pitali zasto oni ne mogu tako???E pa ako su kompresori komliciranje onda nikada niti jedan band nebi zvucao kako spada...
__________________
Poletite noćas vranci, nek se sad za kolima praši
Gledat će nas mlade snaše, svirat će nam tamburaši

Razbijat ću pune čaše, nek sve ide sad do vraga
Nije čak ni rekla zbogom, otišla je moja draga
Reply With Quote
  #44  
Staro 04-02-2009, 19:00
Šeba04's Avatar
Šeba04 Šeba04 je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Nov 2006
Postovi: 78
Šeba04 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Kulendara Vidi Post
Šeba jesi ti kad cuo koji band koji svira sa kvalitetnom opremom? Pickup za 1200 kuna je --+ kategorija...Za dobar sound basa preko pickupa treba pickup od bar 750€ na kakav sam imao priliku svirati, naravno to je moje misljenje i moje iskustvo, svi smo razliciti. Kompresori nisu kompliciranje...
Jednom prilikom mi je jedan kolega rekao da su subovi profesionalizam, da je bass drum mic profesionalizam, da je mikseta A&H profesionalizam...Aktivne kutije su isto profesionalizam....A da nemamo to sve zvucali bi ko band koji svira na speakere od kompjutera... Problem je u tome sto vecina bendova( "ne pupularnih" ) nikad nije razmisljala zasto Miholjekov razglas iz djakova zvuci fenomenalno. A puno su se pitali zasto oni ne mogu tako???E pa ako su kompresori komliciranje onda nikada niti jedan band nebi zvucao kako spada...
Tamburaški bend na žalost ne jer na svim događanjima oko mene tamburaši večinom zvuče nikak. U potpunosti se slažem sa cijelim postom. Ja sam prvi za to da treba ulagat puno u opremu ali pametno. Bass drum mic na basu (tipa shure beta 52 s kojom sam se davil godinu dana) za mene nije profesionalizam. Pick up za 700€ je. Ja sam došal u takvu situaciju da imam preko mikrofona isuper zvuk basa ali da mi je tih (kad ga digneš evo mikrofonije) i da mi na kraju ljudi vele bas ti radi za k... Sad imam nešto lošiji zvuk ali se čuje i nema mikrofonije i ja sam zadovoljniji a i ljudi imaju bolje komentare. Kad skupim lovu možda i kupim neko kvalitetnije riješenje ali za sada u rangu do 1500 kn taj shadow mi se pokazao kao najoptimalniji izbor.
Reply With Quote
  #45  
Staro 04-02-2009, 21:13
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno

Veljo, nemoj čovjeku govnat po temi nego mu otkrij svoje tajne. Koliko sam pročitao ti sve lako riješavaš i to je OK, samo nisi s nama podijelio niti jednu mudrost da i mi postanemo bolji tonci.

Fora bi ti možda uspjela da si me pitao kada sviram neobično, jer je to suprotno od obično, ali nećemo o tome, argumente nam daj, argumente.....
__________________
Reply With Quote
  #46  
Staro 04-02-2009, 23:30
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

basadzija, obično - jednostavno, posebno - drugačije... slabo kopčaš...

A šta reći, ti si jako pametno čovjeku objasnio da se sigurno nije snašao...
To što su potenciometri gain i klizni po kanalu i glavni (masteri) sasvim drugačiji nema veze??
To što je jedan linearan a drugi logaritamski isto nema veze? Koju promjenu ili pojačanje odnosno stišavanje na potenciometru uho lakše i bolje raspoznaje, linearnu ili logaritamsku? Kako onda ta promjena utječe na izlaznu snagu odnosno povrat signala na ulaz i kako ju izbjeći? utječe li često korišteni efekt - reverb, na feedback?

To si trebao pojasniti, jer nije sve u tome da se smanji izlazna snaga, već da se se izbalansira gain sa kliznim potenciometrom, a onaj program je bezveze, puno je jednostavniji ekvilajzer sa LED diodicama i s njim nastojati ukloniti frekvencije koje mikrofoniraju nego puštat i slušat redom frekvencije

Ja više o ovoj temi ne želim diskutirat jer netko očito namjerno prca, iz neutvrđenog razloga, a utvrdit ćemo i kojeg...

Šeba neka se javi na PP pa ćemo vidjeti o čemu se radi...
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #47  
Staro 05-02-2009, 16:11
Kulendara's Avatar
Kulendara Kulendara je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2007
Postovi: 108
Kulendara je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
basadzija, obično - jednostavno, posebno - drugačije... slabo kopčaš...

A šta reći, ti si jako pametno čovjeku objasnio da se sigurno nije snašao...
To što su potenciometri gain i klizni po kanalu i glavni (masteri) sasvim drugačiji nema veze??
To što je jedan linearan a drugi logaritamski isto nema veze? Koju promjenu ili pojačanje odnosno stišavanje na potenciometru uho lakše i bolje raspoznaje, linearnu ili logaritamsku? Kako onda ta promjena utječe na izlaznu snagu odnosno povrat signala na ulaz i kako ju izbjeći? utječe li često korišteni efekt - reverb, na feedback?

To si trebao pojasniti, jer nije sve u tome da se smanji izlazna snaga, već da se se izbalansira gain sa kliznim potenciometrom, a onaj program je bezveze, puno je jednostavniji ekvilajzer sa LED diodicama i s njim nastojati ukloniti frekvencije koje mikrofoniraju nego puštat i slušat redom frekvencije

Ja više o ovoj temi ne želim diskutirat jer netko očito namjerno prca, iz neutvrđenog razloga, a utvrdit ćemo i kojeg...

Šeba neka se javi na PP pa ćemo vidjeti o čemu se radi...
Sto si ga nasro

De malo oladite jebote jel nemozete pomoc covjeku a ne prepucavat se...Pun nam je q**** uzigdnutih momaka, a da im das miksetu pitali bi me gdje se to pali...
__________________
Poletite noćas vranci, nek se sad za kolima praši
Gledat će nas mlade snaše, svirat će nam tamburaši

Razbijat ću pune čaše, nek sve ide sad do vraga
Nije čak ni rekla zbogom, otišla je moja draga
Reply With Quote
  #48  
Staro 05-02-2009, 16:39
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Kulendara Vidi Post
Sto si ga nasro

De malo oladite jebote jel nemozete pomoc covjeku a ne prepucavat se...Pun nam je q**** uzigdnutih momaka, a da im das miksetu pitali bi me gdje se to pali...
Čovjek je u pravu. Ako treba ja se povlačim, ali ako prelistate temu od početka vidjet ćete da je sve bilo OK dok dotični gospodin nije uputio zajedljivi komentar.

Čak sam izbrisao odgovor koji sam pripremio, jer je Kulendara u pravu (a i bio je brži u postanju).

Odoh na pivo
__________________

Last edited by basadzija; 05-02-2009 at 16:47.
Reply With Quote
  #49  
Staro 05-02-2009, 16:59
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by basadzija Vidi Post
Ako treba ja se povlačim...
Ne da treba nego bi bilo poželjno... ovdije se jako dobro vidi tko je uzdignuti momak koji na kraju izjavi "Čovjek je u pravu" i time prijeđe preko riječi iza koje je tako čvrsto stajao, ali nije forum jedino mjesto gdje se dotični voli praviti uzdignutim. hahaha!

@Kulendara, kako pomoći čovjeku kad se određeni "znalci" ubacivaju sa svojim "rješenjem problema"...

A basadzija, koliko znam imao si, ne znam je li još uvijek, opremu s kojom nisi znao radit, koristio uređaje koji su nepotrebni itd, i na kraju svega još ti padne sustav i izgubiš materijal koji je snimljen...
Tvoja mi kompetentnost i po tome dolazi pod veliki ?

Zato radije nemoj pisat u tako neprijateljskom tonu, već komentiraj zajedno sa ostalima...

đizs!!!
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #50  
Staro 06-02-2009, 08:04
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno

Ti stvarno nisi normalan.
Ili imaš mrenu ili nisi baš na ti sa hrvatskim jezikom.
Molim te, MOLIM TE malo bolje čitaj postove. Tebi je čovjek rekao da si ga nasro, i u pravu je. Kulendari sam rekao da je u pravu, i ponovo ću reći da je u pravu, stvarno ti nisu sve na broju.

Savjetujem ti da ne sereš po svakoj temi po forumu, jer namjerno si počeo srati još od onih tvojih bisera vezanih uz Mladena Jurkovića, Dečko...

Iz poštovanja prema forumu i ovoj temi molio bih da se obrišu svi moji i tvoji postovi koji nemaju veze sa temom. Hvala.
__________________
Reply With Quote
  #51  
Staro 06-02-2009, 08:09
smele's Avatar
smele smele je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Dec 2006
Postovi: 343
smele je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
đizs!!!
ja imam copyright na ovo! prvi sam upotrijebio na forumu...

nego, da se vratimo na temu... malo citam i razmisljam si, đizs koje smo mi svi fakin budale... pa ni u jednom postu, al bas ni u jednom, nitko nije spomenuo POZICIONIRANJE KUTIJA... (molim vas, bez onoga: "to se podrazumjeva" i sl....)
najvazniju kariku u svemu tome smo zaboravili i sram da nas bude. mozda je pokretac teme sve odradio odlicno, a kutije su mu bile na metar od majka...
__________________
www.studiovirtual.tk
Reply With Quote
  #52  
Staro 06-02-2009, 12:07
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Sorry ako sam uzeo autorska prava

U jednom postu napisao sam da one "partizanske sale" uvijek odjekuju, pločice sa gotovo svih strana, dakle jako malo drveta i neravnih površina koje mogu apsorbirati zvuk, da ga ne vraćaju u najvećoj mjeri natrag. To se može u nekoj mjeri umanjiti ali nisam rekao kako.
A to je upravo tako kako reče, smele, pozicioniranjem kutija.
Kutije je u tom slučaju najbolje povući prema unutrašnjosti prostora i zakrenuti ih prema sredini, ne skroz već pod odokativno 45°. već 2m ima veliku promjenu na kompletnu sliku izlaza, ali u tom slučaju je preporučljivo koristiti monitore jer je teško pratiti ono što izlazi iz zvučnika. Ova varijanta je provjerena i radi, ali ih ima još.
Recimo bas binove u takvim prostorima dobro je staviti jedan pored drugog, u sredinu a ne lijevo i desno kako je običaj...
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #53  
Staro 06-02-2009, 12:26
smele's Avatar
smele smele je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Dec 2006
Postovi: 343
smele je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
Sorry ako sam uzeo autorska prava

U jednom postu napisao sam da one "partizanske sale" uvijek odjekuju, pločice sa gotovo svih strana, dakle jako malo drveta i neravnih površina koje mogu apsorbirati zvuk, da ga ne vraćaju u najvećoj mjeri natrag. To se može u nekoj mjeri umanjiti ali nisam rekao kako.
A to je upravo tako kako reče, smele, pozicioniranjem kutija.
Kutije je u tom slučaju najbolje povući prema unutrašnjosti prostora i zakrenuti ih prema sredini, ne skroz već pod odokativno 45°. već 2m ima veliku promjenu na kompletnu sliku izlaza, ali u tom slučaju je preporučljivo koristiti monitore jer je teško pratiti ono što izlazi iz zvučnika. Ova varijanta je provjerena i radi, ali ih ima još.
Recimo bas binove u takvim prostorima dobro je staviti jedan pored drugog, u sredinu a ne lijevo i desno kako je običaj...
a izmedju ostalog, sve sto je ispod 120hz rrreeeezzzzaaaatiiii... i drasticno smanjiti sve od 120 do 200hz... u takvim salama ofkors. tak da su binovi tu cisto radi izdrkavanja... ne bi imali funkciju kao u dobrim prostorima... uf kako mrzim te sale.
__________________
www.studiovirtual.tk
Reply With Quote
  #54  
Staro 06-02-2009, 12:48
Zlajo's Avatar
Zlajo Zlajo je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,201
Zlajo je na dobrom putu 29
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by smele Vidi Post
a izmedju ostalog, sve sto je ispod 120hz rrreeeezzzzaaaatiiii... i drasticno smanjiti sve od 120 do 200hz... u takvim salama ofkors. tak da su binovi tu cisto radi izdrkavanja... ne bi imali funkciju kao u dobrim prostorima... uf kako mrzim te sale.
Jel' to drastično zimsko-proljetno rezanje (voćke, basovi i sl.)???
Što ostane od tog našeg jadnog neprilagođenog basa? Pa nećemo ga valjda svirati na sintu, užas. Inaće, A na basu je 110 Hz, dakle ne drži vodu...
__________________
Život bez glazbe je zabluda
Friedrich Nietzsche
Reply With Quote
  #55  
Staro 06-02-2009, 13:46
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Zlajo Vidi Post
Što ostane od tog našeg jadnog neprilagođenog basa? Pa nećemo ga valjda svirati na sintu, užas. Inaće, A na basu je 110 Hz, dakle ne drži vodu...
Upravo to sam i ja rekao. Povratna veza se može riješiti samo uklanjanjem frekvencija koje ju uzrokuju (ili smanjenjem stupnja pojačanja, sto ne želimo), ali što nam onda ostaje od zvuka basa.

Isto tako se slažem da kada god možete naći, nađete najbolju moguću poziciju za zvučne kutije, ali u praksi je to gotovo nemoguće. Koliko vam se puta desilo da u prostoru u kojem trebate svirati postoji samo jedno (ili nijedno) moguće mjesto za postaviti zvučnik, ili da vas gazda sale pri unosu ozvučenja gleda blago shizofreničnim pogledom i upućuje vam pitanje: "Jel vi to baš sve morate postaviti, oni prošli tjedan su imali samo dva mikrafona i jedan zvučnjak a odlično su zvučali". Šta bih ja sad trebao izgubiti svoje drgocjeno vrijeme da njemu objasnim kako dva čovjeka koji pjevaju na matricu trebaju samo dva mikrofona i jedne klavijature, ma hajde...

Po meni su jako bitni mikrofoni, jer se sjetim svojih početaka prije 15 godina kada smo za jednu svirku od kolega posudili mikrofone Shure beta green 1.0. (mislim da je u to vrijeme baš izašla ta serija). To je bilo strašno. Ne samo da su "vukli" mikrofoni, već sam imao osjećaj da "vuku" i stalci i čivije na basu i lonci u kuhinji hotela, pa čak i moje trepavice. Horor. No poučeni lošim iskustvom, uskoro smo kupili Shure beta 58A i većina naših problema je bila riješena, barem onih sa vokalnim mikrofonima.

Sjećam se da na je tip (neću reći tko, ali ga znate), pokušao uvaliti ono "jaje" iz beta serije (mislim da je oznaka 52), ali na svu sreću nismo nasjeli, jer smo do tada imali prilično loša iskustva s njom. Za takve mikrofone još uvijek tvrdim da nisu predviđeni za ozvučavanje berde.

Isto tako bitni su i zvučnici, kavi su im driver-i, od kakvog su materijala, kako su dampirani, itd. Jednostavan test možete izvesti tako da na svoju standardnu postavu razglasa spojite neke najjeftinije Omnitronic zvučnike (ili slično, ali uglavnom iz nižeg cjenovnog razreda), pa ćete vidjeti koliko se prije počinje javljati mikrofonija.

Sva gore navedena zapažanja su iz osobnog iskustva i moje osobno mišljenje, i ako ovo možete pročitati bez naočala, iste vam i ne trebaju.
__________________
Reply With Quote
  #56  
Staro 08-02-2009, 16:15
Šeba04's Avatar
Šeba04 Šeba04 je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Nov 2006
Postovi: 78
Šeba04 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Zeznuli smo na jednom mjestu s razmještajem zvučnika, ali večinom nemamo priliku postavljat razglas na neko drugo mjesto. Evo slika bine di sad sviramo.




Na bini je sa svake strane 1,6kw (ev z3 i ev px2122) + ispod bine su 3 bina od po 1kw(ev px2181) + po discu na zidovima oko 2kw(ev zx 5 i zx3 itd) ukupno. Tu nemožemo ništa razmještat. Gazda traži da ima basa i da je glasno jer je to disco i kaj sad???

Last edited by Šeba04; 08-02-2009 at 16:19.
Reply With Quote
  #57  
Staro 08-02-2009, 17:59
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Šeba04 Vidi Post
...Na bini je sa svake strane 1,6kw (ev z3 i ev px2122) + ispod bine su 3 bina od po 1kw(ev px2181) + po discu na zidovima oko 2kw(ev zx 5 i zx3 itd) ukupno...
Eeeeeee, gdje su ona stara vremena kada je razglas bio nepoznanica i kada se tambura slušala u prirodnom okruženju bez nepotrebne elektronike?!?
__________________
Reply With Quote
  #58  
Staro 08-02-2009, 18:22
KDL KDL je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2008
Postovi: 455
KDL je na dobrom putu 36
Uobičajeno Problemi sa basom?????

Ja ih uopće nemam!!! U svakoj sali ga naštimam bez problema!!!!
Reply With Quote
  #59  
Staro 08-02-2009, 22:46
Šeba04's Avatar
Šeba04 Šeba04 je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Nov 2006
Postovi: 78
Šeba04 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by KDL Vidi Post
Ja ih uopće nemam!!! U svakoj sali ga naštimam bez problema!!!!
Mislim da svi ovi postovi do sad govore da ovaj navedeni post nema smisla.
Reply With Quote
  #60  
Staro 09-02-2009, 00:58
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Šeba04 Vidi Post
Na bini je sa svake strane 1,6kw (ev z3 i ev px2122) + ispod bine su 3 bina od po 1kw(ev px2181) + po discu na zidovima oko 2kw(ev zx 5 i zx3 itd) ukupno. Tu nemožemo ništa razmještat. Gazda traži da ima basa i da je glasno jer je to disco i kaj sad???
Koliko je velik taj disco, koliko ljudi stane unutra, otprilike?
Ne znam što će ti tolika snaga koja se izražava u desetak kW za jedan zatvoren prostor.
Ovo što vidim na bini trebalo bi biti sasvim dovoljno, a ti bas binovi dolje nisu ništa drugo nego obična smetala, jer ni ne možeš dobit glasan bas kad ti 60-70Hz počne mikrofonirati čim malo podigneš glavne potove, jednostavno se frekvencija prenese na tu bezveznu binu i tako dalje na stalke i na kraju na mikrofon, doslovno fizički.

Izvuci dva bina van i postavi ispred bine, pretpostavljam da imaju svoju skretnicu pa tu možeš regulirati glasnoću. Bas nećeš dobiti ako nadereš samo binove, dobit ćeš tutnjavu, zato pojačaj toliko da "ispuniš" prostor, tj. daš onu podlogu kad bas zasvira, a kompletnu sliku basa uštimavaj na zvučnike koji su na bini. U konačnici, njih ožeži koliko idu.
A ovi zvučnici što vise sa stropova kao šišmiši, to bih savjetovao da uopće ne diraš i ne pališ, jer oni su još jedna dodatna smetnja na sve.

Kako vidim na fotografiji, tonac je bio dežuran stalno?! A jel gazda onaj desno, u crnoj košulji, što je prekrižio ruke na leđema i pilji u vas?

Probajte malo eksperimentirati ako imate još posla u tom discu, dođite ranije i čačkajte, nešto će uspjeti.
A ako gazda insistira da sva tri bas bina budu u funkciji i to sa mjesta gdje jesu sada, i ako traži da uključite i zvučnike na stropu, plus to da budete glasni (da ne kažem preglasni ) i da ima basa, a k tome još sere za repertoar koji izvodite, onda fino ruka ruci i doviđenja, nađite neko prikladnije ozračje za tamburu.

Danas bi svatko imao tamburaše u klubovima ne daj Bože...
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 07:56 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.