Forums  

Go Back   Forums > Tambura općenito > Ostalo

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 29-11-2009, 21:08
imatinac imatinac je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Oct 2007
Postovi: 19
imatinac je na dobrom putu 10
Uobičajeno Inspekcije po salama,kafičima....

Kako su zadnjih dana na području Vinkovaca počeli financijski inspektori kontrolirati sale, kafice i druge javine objekte, zanima me da li netko zna sto, gdje i kako treba napraviti da to bude po zakonu korektno ?

Dakle, da li je dovoljno biti clan HGU, može li band koji je prijavljen kao udruga raditi uopce gaže u javnim objektima ako je ispostavljen račun na kojem nema nikakvog istaknutog poreza,posto je neprofitabilna udruga, da li je nesto trece...

Molio bih ako ima tko iskustva s ovim da napise nesto o tome, jer dosta band-ova u zadnje vrijeme to zanima, a na Internetu nisam pronasao konkretnih informacija.

Hvala unaprijed!
Reply With Quote
  #2  
Staro 30-11-2009, 00:30
Djuka's Avatar
Djuka Djuka je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 233
Djuka je na dobrom putu 15
Uobičajeno

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/p...i-ugovore.html
da procito bas ...
pa za zaobilazenje poreza uvjek postoje caka to da se istakne kao da je vasa svirka besplatna (poznamo se s mladencima pa za badava svireamo .. ) , kolko se ja sjecam pokloni se ne oporezuju tako nemogu ni talo staviti porez..
al postoje i strucnije vjerojatno cake...
Reply With Quote
  #3  
Staro 30-11-2009, 01:14
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

a ovaj forum je toliko out da baš nitko ne prati i ne bi primijetio da se takve stvari obrazlažu u smislu "pošteno pa ko koga zajebe"...

ono, idemo javno govoriti o tome kako ćemo zajebat državnu inspekciju koja će popušiti priču i otići s mjesta događaja i nikom ništa... kako da ne...

uvijek vrijedi ona stara - sneđi se druže , pa tako i s ovim...

ne pada mi na pamet da plaćam porez na ionako mizernu cijenu po kojoj se svira u diskotekama i birtijama... u bilo koje doba večeri takvoj inspekciji mogu reć da sviram za turu dvije pića i to je sve a oni ne mogu dokazati da je suprotno od toga, jer jedino što još u ovoj državi vrijedi je slovo na papiru, kojega u ovom slučaju NEMA, stoga... FO!
ako nisam kao bend organizirao javnu večer uz tamburu nemam obavezu plaćati zampu, dakle ja u toj cijeloj priči nemam što izgubiti, a tako i svi ostali...

ugovori se, ako se rade, prave kada su u pitanju recimo svatovi, i to iz jednog jedinog razloga, da se bend, koji svira, može naplatiti u iznosu koji je dogovoren...i to je to...nikakvi žiroračuni i PM, pare na sunce još prije nego sunce izajde i gotova stvar...
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #4  
Staro 30-11-2009, 11:29
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

brkate 2 različite stvari:
1. plaćanje zampu (autorska prava)
2. plaćanje državi (porez)
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #5  
Staro 30-11-2009, 13:11
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

što se tiče plaćanja autorskih prava, bend koji svira po birtijama nema tu obavezu jer je to do organizatora, odnosno do vlasnika, a plaćanje poreza je već nešto drugo.

ovdije raspravljamo oko plaćanja poreza koji se može na ovaj ili onaj način izbjeći. ali forum nije mjesto da se o tome piše. to je osobna stvar pojedinca kako ga izbjeći.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #6  
Staro 30-11-2009, 13:20
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

pa stvar je u suštini ista kao kad se radi bilo koji drugi posao.
ugovor o djelu, ugovoreni iznos, broj žiro računa na koji naručitelj uplaćuje brutto iznos, a izvođač podiže netto. tara ide državi...
zar nije tako?

daljnje moguće kombinacije: radi li se preko posredničke agencije. kod drugih poslova to je npr. student servis ili učenički servis, a kod svirača nekakva agencija za organizaciju koncerata i slično.

treća varijanta je da su svirači (popot ostalih obrtnika) u sustavu pdv-a. onda je stvar nešto malo drugačija, ali ja ne znam niti za jedan bend koji je u sustavu pdv-a.

u vezi autorskih prava, bend ispunjava obrazac s popisom pjesama koje izvodi, i onda se to predaje zampu na daljnju obradu.
iako se ne radi o nekim konkretnim novcima, tu je mogućnost manipulacije beskrajna, jer nitko od inspektora neće sjediti cijelu noć i kontrolirati izvode li se pjesme sa zamp liste ili neke treće.

e, ondak se neki ljudi obično prijave zampu kao autori (može i nepostojećih) pjesama i naslovima tih pjesama popunjavaju zamp liste svog benda i prijateljskih izvođača. lova ide autoru... jednostavno.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit

Last edited by _maestro_; 30-11-2009 at 13:24.
Reply With Quote
  #7  
Staro 30-11-2009, 13:28
josip_prim's Avatar
josip_prim josip_prim je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Jan 2009
Postovi: 402
josip_prim je na dobrom putu 33
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by _maestro_ Vidi Post
treća varijanta je da su svirači (popot ostalih obrtnika) u sustavu pdv-a. onda je stvar nešto malo drugačija, ali ja ne znam niti za jedan bend koji je u sustavu pdv-a.
možda?
http://www.poslovnamreza.hr/poslovna...p?tvrtka=19905
__________________
sa čet'r strane u ove ravne u ovu zemlju od sna
svakoga primi svakome da ravnica sve poravna...
Reply With Quote
  #8  
Staro 30-11-2009, 13:45
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
što se tiče plaćanja autorskih prava, bend koji svira po birtijama nema tu obavezu jer je to do organizatora, odnosno do vlasnika
i tu je isto vrlo nejasna situacija koja onima iz zampa (onima koji dijele prikupljenu lovu) otvara prostor za marifetluke.
činjenica je da vlasnici lokala plaćaju nekakav paušal; znači procijenjenu svotu zato što izvode autorske pjesme u svom lokalu. to je parsto kuna mjesečno za manje ugostitelje, pa do nekoliko desetaka tisuća kuna za velike hotele.

kad oni to plate, nitko ih više ne pita čije pjesme će se oriti iz njihovih birtija, bitno je da su platili.
a zampovci tako prikupljenu lovu mogu dijeliti kako im se ćefne. otkud oni mogu znati koliko novaca treba dati houri, koliko zvonku bogdanu, a koliko thompsonu... jedino gledanjem u kristalnu kuglu.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #9  
Staro 30-11-2009, 13:50
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

ne znam što će nas čekati kad uđemo u UE ali još uvijek ovo sve prolazi bez ikakvih ugovora. dogovaram bruto cijenu i dobivam ju, na ruke, bez žiroračuna. dakle, brutto kao pun sanduk jabuka, netto samo jabuke, a tara sanduk. u ovom slučaju nosim sve

možda dva puta da smo svirali za školu, i tu je bio potreban ugovor, u kojemu je stajalo, naručitelj, izvođač (radova ) cijena, broj žiroračuna, potpis i pečat. dan je samo jedan žiroračun, i to žiroračun sastava jer smo registrirani kao udruga, nije bilo potrebno upisivati sve brojeve i navoditi imena itd.

evo imam statut pred sobom pa citiram:

STATUT UDRUGE ZA PROMICANJE I ZAŠTITU TAMBURAŠKE KULTURE I KULTURE SLAVONIJE I BARANJE.
TAMBURAŠKI SASTAV ŠOKAČKI CVIT

OPĆE ODREDBE

Članak 5. Udruga TS ŠOKAČKI CVIT je udruga registrirana pri nadležnom tijelu državne uprave.
Udruga TS ŠOKAČKI CVIT je neprofitna pravna osoba.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #10  
Staro 30-11-2009, 13:54
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
...
Udruga TS ŠOKAČKI CVIT je neprofitna pravna osoba.
1. ovo nije istina.
2. ne možete sklapati valjane ugovore u kojima se spominje nekakav honorar.
3. ne kužim se u detalje, nagađam zdravoseljački
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #11  
Staro 30-11-2009, 14:13
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

to je u statutu udruge, pa nisam ga ja pisao!

"Na temelju članka 11. Zakona o udrugama (Narodne novine broj 70/97 i 106/97), članka 11. Zakona o športu (Narodne novine broj 111/97), osnivačka skupština glazbene udruge tamburaški sastav ŠOKAČKI CVIT održana 03.01.2009. godine donijela je STATUT".... itd itb...

još ću provjeriti ali sa tim pečatom i jednim žiroračunom mi smo otračili dvije svirke koje su išle plaćanjem preko tog istog računa. nikakvih problema nismo imali niti smo mi bili dužni platiti porez ili što već sve ne. cifra koja je navedena je i uplaćena.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #12  
Staro 30-11-2009, 14:34
Svitac's Avatar
Svitac Svitac je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Feb 2006
Postovi: 957
Svitac je na dobrom putu 32
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
još ću provjeriti ali sa tim pečatom i jednim žiroračunom mi smo otračili dvije svirke koje su išle plaćanjem preko tog istog računa. nikakvih problema nismo imali niti smo mi bili dužni platiti porez ili što već sve ne. cifra koja je navedena je i uplaćena.
OK, jasno mi je ovo što pričaš i sam izdajem račune na sličan način jer smo također registrirani kao udruga.
Na računu se navodi "Oslobođeno PDV-a prema članku 22 Zakona o PDV-u" i nema problema s plačanjem.
E sad, kako tu lovu vadite sa računa, odnosno kako pravdate to što ste izvadili?
__________________
"Tamburu mi prodo Cigan, slatkorečiv i prefrigan...
čukununuk prosjaka i begova...
omakne se prst na struni, nesretna me pesma zbuni...
ne znam dal je moja ili njegova..."

www.svita.net
Reply With Quote
  #13  
Staro 30-11-2009, 14:39
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Hm..kako podižemo lovu? pojma nemam, lovu je podigao tadašnji voditelj benda ali nisam upoznat na koji način, jedino što sad mogu reći je da je ubacio karticu u prvi slobodni bankomat i digao lovu...
kažem provjeriti ću, jer ne bih se volio naći u takvoj zajebanoj situaciji pa da nas netko tereti.

a jeste vi imali kakva pravdanja što se tiče podizanja love? ne razumijem kako i zašto? :S
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #14  
Staro 30-11-2009, 14:43
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

skroz logično. neprofitne udruge sviraju za pare i onda ih na kraju podijele među sobom.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #15  
Staro 30-11-2009, 14:45
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

pa tako se i meni čini...logično mi je da ne moram nikome pravdat..pa zar bi za svaku jebenu kunu morao platiti porez
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #16  
Staro 30-11-2009, 14:53
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
.pa zar bi za svaku jebenu kunu morao platiti porez
pa nego šta.
kad dobijaš novce, država uzme svoje, recimo dio plaće.
onda od tih novaca koji ti ostanu BILO ŠTA da kupuješ plaćaš 23%. barem. ako se radi o gorivu, cigaretama, alkoholu... onda puno više.
frtalj kruha i jogurt kupiš od svoje netto plaće i uzima ti se 23%.

svake godine moraš uredno dati državi desetak i više tisuća kuna da bi imao pravo voziti se u svom autu, za kojeg si inače kod kupovine platio cijenu, maržu, porez, trošarine...

zašto misliš da bi neki bend trebao biti oslobođen toga?
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit

Last edited by _maestro_; 30-11-2009 at 14:56.
Reply With Quote
  #17  
Staro 30-11-2009, 14:56
Svitac's Avatar
Svitac Svitac je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Feb 2006
Postovi: 957
Svitac je na dobrom putu 32
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
Hm..kako podižemo lovu? pojma nemam, lovu je podigao tadašnji voditelj benda ali nisam upoznat na koji način, jedino što sad mogu reći je da je ubacio karticu u prvi slobodni bankomat i digao lovu...
To sam i mislio.
Teoretski je to moguće.
Znači, ja sa svojom Visom od benda mogu doć na prvi bankomat i dići lovu, ali tu lovu treba i pravdati.

Ovo je kopirano iz zakona:
Koja plaćanja neprofitna organizacija može obavljati u gotovu novcu?
Neprofitna je organizacija obvezna sve svoje naplaćene prihode voditi preko žiro-računa. To znači da je prihode naplaćene u gotovu novcu dužna položiti na žiroračun istog ili najkasnije sljedećeg radnog dana. Neprofitna organizacija dužna je sva svoja plaćanja obavljati preko žiro-računa, osim onih plaćanja za koja je posebnim propisima dozvoljeno plaćanje u gotovini.
Posebnim propisima dozvoljena su sljedeća plaćanja u gotovini (navodimo u praksi najčešće situacije):
• plaćanja računa za robe i usluge kupljene od drugih pravnih osoba, najviše do iznosa 5.000 kn po pojedinačnom računu;
• isplate plaća radnicima u radnom odnosu;
• isplate naknada, potpora i drugih primitaka koji se ne smatraju oporezivim dohotkom (npr. dnevnice, naknade troškova prijevoza, otpremnine i dr.);
• naknade građanima za otkupljene osobne stvari koje im nisu služile za obavljanje djelatnosti;
• plaćanja za otkup poljoprivrednih proizvoda od poljoprivrednika koji nisu obveznici poreza na dodanu vrijednost.
Obvezna su sljedeća plaćanja virmanskom doznakom (nalogom za plaćanje) sa računa pravne osobe:
• plaćanja svih javnih prihoda (svih oblika poreza i doprinosa);
• plaćanja za kupljene robe i usluge u iznosu većem od 5.000 kn po pojedinom računu;
• sva plaćanja fizičkim osobama, uključujući isplatu naknada za autorske honorare, naknade članovima upravnih tijela neprofitnih organizacija, naknade za poslove obavljene po osnovu ugovora o djelu.
Plaćanja fizičkim osobama iz prethodne točke moraju se obavljati doznakom na žiro-račun fizičke osobe. Nije dozvoljeno plaćanje na tekući račun
__________________
"Tamburu mi prodo Cigan, slatkorečiv i prefrigan...
čukununuk prosjaka i begova...
omakne se prst na struni, nesretna me pesma zbuni...
ne znam dal je moja ili njegova..."

www.svita.net
Reply With Quote
  #18  
Staro 30-11-2009, 15:00
imatinac imatinac je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Oct 2007
Postovi: 19
imatinac je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Nisam mislio da ce biti toliko rasprave.

Mislim da smo rijesili problem, napravljena je neprofitabilna udruga za promicanje narodne glazbe,običaja.... napravili smo ugovore
(ugovor je napravila jedna djelatnica porezne uprave-za svaki slucaj). U ugovoru osim računa banke, matičnog broja udruge, OIB-a .... stoji: "Dužne obveze poreza i doprinosa na navedeni iznos snose izvođači." Novci koji su prebačeni na račun se moraju pravdat,tj vodit knjige, ne možeš dici i stavit u đep. Pod trošak ide npr. studio, razglas, televizor, obleka,pivo....samo da imas račun. Promet po računu ne smije biti veći od 85 000 kn godišnje, ako ode preko ulazi se u sustav PDV-a. Financijsku policiju ne zanima naplata autorskih prava, njima je bitno da platis porez. Za autorska prava trebao bi doci neki inspektor iz zampa valjda, a nisam cuo od nikog da je dosao nekome na svirku.

Nece financijska policija doci na svaku svirku i tražit ugovor
Reply With Quote
  #19  
Staro 30-11-2009, 15:08
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by _maestro_ Vidi Post
pa nego šta.
kad dobijaš novce, država uzme svoje, recimo dio plaće.
onda od tih novaca koji ti ostanu BILO ŠTA da kupuješ plaćaš 22% ili više, ako se radi o gorivu, cigaretama, alkoholu...
frtalj kruha i jogurt kupiš od svoje netto plaće i uzima ti se 22%.

svake godine moraš uredno dati državi desetak i više tisuća kuna da bi imao pravo voziti se u svom autu, za kojeg si inače platio cijenu, maržu, porez...

zašto misliš da bi neki bend trebao biti oslobođen toga?
Zato jer je neprofitabilna udruga...ma nazovimo kako god. i od tih novaca ja ću i dalje plaćati porez na kruh i mlijeko, 3 puta plaćati naknadu za ceste , kod registracije, kod točenja goriva i kod plaćanja cestarine.

država svakom zaposlenom uzima 35% od plaće, a kamo to odlazi?? odlazi na plaćanje poreza na valutu, porez koji je stvorila bankarska mafija tzv saveznih iliti federalnih pričuva :S , sistem koji uopće ne bi trebao postojati.
Sav taj novac koji se oduzme od plaće pojedinog radnika odlazi u džepove međunarodnih bankara koji posjeduju banku saveznih pričuva.
Iako se tvrdi da je plaćanje ovog poreza legalna stvar, ne postoji niti jedan statut koji bi iziskivao plaćanje ovog poreza.
porez na prihod je neustavan jer nije raspodjeljen, ustav kaže da sav porez mora biti raspodjeljen da bi bio legalan...
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #20  
Staro 30-11-2009, 15:21
imatinac imatinac je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Oct 2007
Postovi: 19
imatinac je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Veljo mislim da nisi u pravu. Ti ako si NEprofitabilna UDRUGA ne možeš digniti pare i stavit u đep bez oporezivanja. Ako si zaposlen i prijavljen ne možeš reci, e sad se meni treba vise para ovaj mjesec,necu platit mirovinsko, zdravstveno, porez na dohodak, platit cu PDV kroz kruh,namirnice...

Ako dignes lovu s računa to se smtra pranjem novca, zasto se zove neporfitabilna udruga, pa valjda da djeluje kao KUD-ovi, motoristi, ribiči,lovci...svi koji nisu tu iz materijalnih razloga.
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 09:07 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.