Forums  

Go Back   Forums > Tambura općenito > Tambura općenito

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 21-03-2012, 14:49
odisej odisej je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2009
Postovi: 190
odisej je na dobrom putu 25
Uobičajeno D ili E štim, odnosno G ili A štim

Potaknut temom o hvatovima za D bugariju i stav kolege forumaša da odmah treba preći na E štim, otvaram ovu temu. Sviram bugariju u D štimu otkad znam svirati bugariju i, kroz svo to vrijeme, nisam poželio preći na E štim. Ne vidim zašto bih se zakidao za 2 praga i harmonije koje mi u tim obratima zvuče bolje (možda zato što sam na to navikao).

Ali, neću biti zadrt i konzerva pa vas molim, kolege, da mi objasnite zbog čega je E (A) štim bolji od D (G) štima. Prihvaćam svaki konkretan argument osim onoga 'pa većina tako svira' jer smatram da je taj razlog stvar pomodarstva, a ne stvarnog glazbenog promišljanja. Zahvaljujem unaprijed na uključivanju u diskusiju.
__________________
...bez uvrede, ranije se sviralo: 'zatvori oci i slusaj', a danas mnogi sviraju: 'gledajte mene, sta mi ruke rade!' - zelimirp
Reply With Quote
  #2  
Staro 21-03-2012, 17:43
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Da, zanimljivo...
Moj otac nije bog zna kakav svirač, kupio je Rajkovićevu bugariju još u onoj državi, i svirao za potrebe KUD-a u selu. Bugarija je bila naštimana na D, i on je naučio sve akorde za taj štim.
E onda je nakon dosta godina došao njegov kolega iz drugog sela i rekao mu de se ti sad prebaci na E štim, i dao mu spisak akorda... Sad je on već stariji čovjek, i praktički ne zna sve akorde, ili da budem precizniji, ne zna više ni one za D štim jer je zaboravio pokušavajući savladati E štim.
Ta je bugarija zvučala puno "masnije" za taj jedan ton niža, ali eto...
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)

Last edited by VeljoSB; 21-03-2012 at 17:46.
Reply With Quote
  #3  
Staro 21-03-2012, 18:25
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by odisej Vidi Post
Ali, neću biti zadrt i konzerva pa vas molim, kolege, da mi objasnite zbog čega je E (A) štim bolji od D (G) štima. Prihvaćam svaki konkretan argument osim onoga 'pa većina tako svira' jer smatram da je taj razlog stvar pomodarstva, a ne stvarnog glazbenog promišljanja. Zahvaljujem unaprijed na uključivanju u diskusiju.
i nakon toliko tema i rasprava o štimovima tambure, eto još jedne... nexe nađe.

nemoj ti deklarativno bit zadrt niti konzerva, ali proglašavati e štim na kojem sviraju SVI PROFESIONALNI ORKESTRI pomodarstvom, nazivati to nedostatkom glazbenog promišljanja nije ništa drugo nego zadrtost.
sama ideja o pokretanju ove teme na ovakav način, tražeći od većine da se opravdava manjini ukazuje na zadrtost.

po tebi su znači janika, to rtvns, dukati, jerry, ladov orkestar, hrt orkestar, ravnica, sarajevski tamburaški orkestar i slični pomodni tulipani koji glazbeno nepromišljeno koriste e-štim.
sve si rekao. bravo.

Quote:
...zakidao za 2 praga i harmonije koje mi u tim obratima zvuče bolje
e, ajmo i gitaru početi štimati ton niže, na D... možda ti i to bude zvučalo bolje.

Last edited by _maestro_; 21-03-2012 at 18:30.
Reply With Quote
  #4  
Staro 21-03-2012, 22:34
Djuka's Avatar
Djuka Djuka je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 233
Djuka je na dobrom putu 15
Uobičajeno

aha kopko kopko i naso rjesenje
razmisli ovako gitara se stima prva zica e , mandolina e , vilona e , viola a ,celo a ... da nenabrajam stadardna postava orkestra je jasna a sad zasto
concet pich je A 440Hz il ti kocertni ton po naški
sad svati zasto su se nasi prestimali za ton gore ...standardizacija ...
Reply With Quote
  #5  
Staro 22-03-2012, 07:47
TinMan's Avatar
TinMan TinMan je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2010
Postovi: 178
TinMan je na dobrom putu 21
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Djuka Vidi Post
aha kopko kopko i naso rjesenje
razmisli ovako gitara se stima prva zica e , mandolina e , vilona e , viola a ,celo a ... da nenabrajam stadardna postava orkestra je jasna a sad zasto
concet pich je A 440Hz il ti kocertni ton po naški
sad svati zasto su se nasi prestimali za ton gore ...standardizacija ...
To donekle stoji, samo intervali štimanja žica na violini i mandolini jesu isti, a na violini i bisernici nisu, tak da ne znam kolko to ima veze jedno s drugim...
E bisernica ima veći opseg i mogučnostu nego G bisernica. Kod bračeva neke prednosti i nema ni na jednoj strani...
Ne znam...
Pozdraf
TinMan
Reply With Quote
  #6  
Staro 22-03-2012, 13:16
Djuka's Avatar
Djuka Djuka je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 233
Djuka je na dobrom putu 15
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by TinMan Vidi Post
To donekle stoji, samo intervali štimanja žica na violini i mandolini jesu isti, a na violini i bisernici nisu, tak da ne znam kolko to ima veze jedno s drugim...
E bisernica ima veći opseg i mogučnostu nego G bisernica. Kod bračeva neke prednosti i nema ni na jednoj strani...
Ne znam...
Pozdraf
TinMan

ahh ...nije bitno sto je violina kvinta a tambura kvarta ....
bitno je da cujes tu kvartu i kad ti neko rokne taj ton da se znas ustuma zato je stadardiziranje ..zamisli da ti on rokne A a ti moras loviti g sto je velika sekunda ....mislim ne vjerujem bas da bi to bio nastimani orkestar...

a u ostalom tamburaski orkestar je graden na uzor sinfoniskog (prim brac celo bas =violina , viola ,celo ,kotrabas).... ako vec nesot uzimas onda to uzimas do kraja pa tako i ugađanje...

Last edited by Djuka; 22-03-2012 at 13:19.
Reply With Quote
  #7  
Staro 22-03-2012, 21:56
TinMan's Avatar
TinMan TinMan je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2010
Postovi: 178
TinMan je na dobrom putu 21
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Djuka Vidi Post
ahh ...nije bitno sto je violina kvinta a tambura kvarta ....
bitno je da cujes tu kvartu i kad ti neko rokne taj ton da se znas ustuma zato je stadardiziranje ..zamisli da ti on rokne A a ti moras loviti g sto je velika sekunda ....mislim ne vjerujem bas da bi to bio nastimani orkestar...

a u ostalom tamburaski orkestar je graden na uzor sinfoniskog (prim brac celo bas =violina , viola ,celo ,kotrabas).... ako vec nesot uzimas onda to uzimas do kraja pa tako i ugađanje...
Hm... Neznam, sve mi to klimavo zvući... Ne navijam ni za jednu stranu, ali i na G braču imaš A žicu a svi kontrabajsi koje sam u životu imal priliku probati su bili GDAE ko bas gitara a ne ko A berda...
Pozdraf,
TinMan
Reply With Quote
  #8  
Staro 22-03-2012, 22:09
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Djuka Vidi Post
..zamisli da ti on rokne A a ti moras loviti g sto je velika sekunda ....mislim ne vjerujem bas da bi to bio nastimani orkestar...
....
pa naštimavaju se i B ili Es puhački instrumenti pomoću komornog tona. osim toga tambure se nisu baš puno svirale uz simfonijski orkestar.ne stoji ti teorija.

ne znam koliko ima smisla nagađati zašto se tambure štimaju tako kako se štimaju. možemo prihvatiti to što imamo, to što je spontano višegodišnjim razvojem nastalo takvo kakvo je sada, te živjeti s tim u skladu i miru ili možemo ići protiv tog povijesnog razvoja tambure i nametati svoje teorije.

ne tvrdim da takva promjena nije moguća, ali to će (ako dođe do toga) napraviti neki puno jači pojedinci, vrhunski tamburaši i široko prihvaćeni autoriteti. vrhunski pojedinci mijenjaju standarde, a ne raja. nema tu od demokracije niti r.

meni osobno je najvažnije da se postigne potpuni dogovor. kakav će dogovor biti (d ili e) je sporedno. do tada dajem prednost e-štimu jer sam glazbeno nepromišljen i povodljiv za trendovima.

ovo sa dvostrukim standardima i štimovima unutar istog sastava/orkestra je problem puno veći od toga da li je D ili E.

ponosno izjavljujem da sam do sada u životu preveo iz miješanog u A/E štim 2 orkestra s kojima sam radio. orkestre koji su bili kompletno na G/D štimu nisam dirao niti im mijenjao štim.

Last edited by _maestro_; 22-03-2012 at 22:29.
Reply With Quote
  #9  
Staro 22-03-2012, 22:10
saky's Avatar
saky saky je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: May 2006
Postovi: 1,708
saky će postati slavan vrlo brzo 56
Uobičajeno

postoji nesto kod kontrabasa sto se zove solisticki stim..vjerojatno se nisi susreo s tim..
__________________
All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost...
Reply With Quote
  #10  
Staro 22-03-2012, 23:26
Djuka's Avatar
Djuka Djuka je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 233
Djuka je na dobrom putu 15
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by _maestro_ Vidi Post
pa naštimavaju se i B ili Es puhački instrumenti pomoću komornog tona.
reko sam samo da su mozda na njihov uzor presli na e stim ..
sta se tice koncertnog tona on se u praksi smatra A tonom ....ali zbok trasponiranih dionica puhaca on rokne po potrebi vise i nize a oni se stimaju ko da je "a" znaci svi gudaci se stimaju kao da je "a" a on im puhne "b" recimo ..

da kotrabas ima solisticki stim (A) ...
Reply With Quote
  #11  
Staro 23-03-2012, 01:15
Pila Pila je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Apr 2009
Postovi: 2
Pila je na dobrom putu 32
Uobičajeno

Baš je ovo aktualna tema u našem folklornom ansamblu..nakon par desetljeća smo prešli na A/E -štim ( na moj nagovor), i sad smo kupili novu E-kontru (ijuju ) i prerađivali G- bračeve, čelo i bas na A . Majstor je kratio vratove tamburama i ko zna šta nije radio. I nakon večerašnje probe..sve mi zvuči čudno ..trebat će nam dosta vremena da se priviknemo. Problem je što svi svirači iz ansambla sviraju i u gradskom tamb. orkestru i u svojim izvornim KUD-ovima , a tamo su uglavnom g/d-stim pa im sve to stvara dodatnu zbrku. Uglavnom..htjedoh reći da sam se ja odlučila na taj potez jer su većina koreografija koje sviramo (što zbog gajdi,a što zbog pjevanja) iz A i E -dura ( baranja, bunjevac, slavonija, mađarija,bilogora, split....). Pa eto, vjerujem da će bar ritam-sekciji bit lakše "izdržat" probu. E da, imamo cijelu kolekciju žica za G/D tambure viška ..pa ako kome prifali nek se javi..
__________________
Reply With Quote
  #12  
Staro 23-03-2012, 07:18
TinMan's Avatar
TinMan TinMan je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2010
Postovi: 178
TinMan je na dobrom putu 21
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by saky Vidi Post
postoji nesto kod kontrabasa sto se zove solisticki stim..vjerojatno se nisi susreo s tim..
Vjerojatno, nisam baš neki gudać...
Pozdraf,
TinMan
Reply With Quote
  #13  
Staro 23-03-2012, 08:16
Hrvoje's Avatar
Hrvoje Hrvoje je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Dec 2005
Postovi: 5,527
Hrvoje će postati slavan vrlo brzoHrvoje će postati slavan vrlo brzo 116
Uobičajeno

Hm, kao član tamburaškog orkestra "mješovitog štima" koji polako prelazi na A-štim (za potrebe diskusija koristit ću termine G-štim i A-štim) i član benda koji je bio "mješoviti", a sad je već valjda 10 godina na A-štimu dozvolite da dam par paušalnih, nebitnih i neutemeljenih opaski.

U bendu je situacija bila takva da smo u startu imali A-bračeve, primaš je možda u startu kratko svirao G-bisernicu pa prešao na E, a ritam sekcija se dugo nije dala s G-basa i D-kontre (ja sam zadnji popustio, hehehe, t'rdi Zagorec). To je sve bilo prije nego što smo počeli snimati pa ne mogu sad ovako "hladne glave" poslušati i analizirati kako je to zvučalo. Tad mi se činilo ok. Znam da je bas zazvučao glasnije, konkretnije i bolje kad se "nategnuo" na A (Petar može više reć o tome, ak se sjeća, hehe), moja stara kontra je uvijek bila na D, kad sam kupio novu onda je bila na E. Znam da su žice bile "tvrđe", napetije. To bih naveo kao prednost A-štima, tambure zvuče konkretnije, bolji je "attack", naravno to je dobro za slavonske stvari, svirke na suho di treba biti jasan i glasan, ali za neke "mekše" stvari tipa dalmatinske klapske ili zagorske bi možda bio bolji "labaviji" ton G-štima (ali taj mekši zvuk se može dobiti pomicanjem trzalice prema vratu na A-štimu, dok se na G-štimu sviranjem kod kobilice, po mom mišljenju, ne može dobiti "druk" A-štima).

Naravno, ovo svo moje laprdanje ne uzima u obzir kvalitetu tambura. Trebalo bi tu možda eksperimentirati i dobre A-tambure probat preštimat na G i obratno i tako to. Što se tiče raspona, moram priznat da mi npr. kod čela i basa nema smisla "zakidati" ih za taj duboki E i F. Da, svjestan sam da je to neka standardizacija, ali ako milijuni ljudi štimaju svoje kontrabase (da, čuo sam i ja za solistički štim, ali mislim da se većina drži onog standardnog) i bas gitare EADG, zašto stotine berdaša štima F#HEA? Zbog standardizacije? Lakšeg prelaska s instrumenta na instrument, lakšeg čitanja nota i transpozicije? Hm... Nisam basist i ne znam koliko se u dionicama basa u "netamburaškim" pjesmama koriste taj duboki F i E, al' pretpostavljam da se koriste i onda je malo bezveze kaj zbog "ograničenosti" A-štima basa nije moguće odsvirati te tonove.

Btw, moj frend je prešao s G-štima na "alternativni A-štim" basa. EHEA. Nije bila moja ideja pa me nemojte napadat, haha. Al' zašto ne.

A i zanimljivo bi bilo čuti sa stajališta graditelja tambura - je li moguće napraviti tamburu (možda promijeniti menzuru, debljinu žica itd.) G-štima koja se glasnoćom i zvukom može mjeriti s tamburom A-štima?

Inače mislim da je s G-štimom gotovo, čak i tu u Zagorju su ljudi već prešli većinom na A. Tak da je to, po meni, ireverzibilan proces i za 10 godina će se pričati legende o nekakvim "G-bračevima, G-bisernicama itd."...
__________________
“Uz pjesmu mi se, evo, rodimo, uz pjesmu umiremo...”
Reply With Quote
  #14  
Staro 23-03-2012, 08:19
Hrvoje's Avatar
Hrvoje Hrvoje je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Dec 2005
Postovi: 5,527
Hrvoje će postati slavan vrlo brzoHrvoje će postati slavan vrlo brzo 116
Uobičajeno

E, da, a kaj mislite o upotrebi capodastera? Čini mi se da je tambura jedan od rijetkih instrumenata gdje je to rijetka (ako ne i neviđena) pojava? Frend Makedonac svira makedonsku tamburu s capodasterom. Ja sam isto neku stvar snimo s capom (tipa bila je u F-duru i ritam neki da cijelo vrijeme stišćeš žice i ne puštaš pa sam rek'o - jebeš ti to, kaj bum se mučil - i prikvačil capo). To bi bilo neko rješenje da se sviraju E-A koreografije na G-štimu bez da se preštimavaju tambure (jedino ne znam kak bi izgledal capodaster za bajs, valjda neka stolarska stega, hahaha).
__________________
“Uz pjesmu mi se, evo, rodimo, uz pjesmu umiremo...”
Reply With Quote
  #15  
Staro 23-03-2012, 08:29
Hrvoje's Avatar
Hrvoje Hrvoje je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Dec 2005
Postovi: 5,527
Hrvoje će postati slavan vrlo brzoHrvoje će postati slavan vrlo brzo 116
Uobičajeno

Evo kontrabasa za tamburaše! I ova fora da se uzme G žica za kontrabas i naštima na A, jel' bi to funkcioniralo i za tamburaški bas ili bi pukla/prouzročila preveliku napetost i narušila statiku instrumenta (vjerojatno ovisi o instrumentu)...
__________________
“Uz pjesmu mi se, evo, rodimo, uz pjesmu umiremo...”
Reply With Quote
  #16  
Staro 23-03-2012, 11:07
mmatek92's Avatar
mmatek92 mmatek92 je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Nov 2011
Postovi: 18
mmatek92 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Pozdrav, lijepo je čitati sve te hvale o A-štimu. Sad kad velim da ja sviram G-štim mislim da me budete svi promatrali kao da sam crnac.. Počeo sam na D-bisernici (HEAD),ali me profesorica u glazbenoj učila , zapravo, uvjeravala me da je to G-bis(EADG). Kasnije,u trećem razredu glazbene sam nabavio G-bisernicu i od onda sam vjeran G-štimu. Trenutno sviram bas, isto na G-štimu. Pokušao sam svirati i A bračeve i E bisernice i A baseve, ali naviko sam se na G-štim i jednostavno mi je tak lakše, možda jer sam prelijen uzet si vremena i prešaltat se. Kod basa mi odgovara G-štim jer ja nisam fizički ''rođeni'' basist. Nižeg sam rasta(cca. 170cm) i nije mi baš jednostavno stiskat ko poljima, a većina pjesmi koje sviramo .. za potrebe folklora ili ovako iz gušta mi odgovaraju, naučen sam na taj štim od rođenja i paše mi, ne vidim razlog da to mijenjam. A i često mi se desi da ostanem bez snage nakon ''vudiranja''.. dosta mi pomažu fraj žice.. tu vraćam snagu, ali bude to s vremenom.. Dok nejde kak treba, dobro je i ovak .. snalazim se
Reply With Quote
  #17  
Staro 23-03-2012, 11:44
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Pila Vidi Post
Baš je ovo aktualna tema u našem folklornom ansamblu..nakon par desetljeća smo prešli na A/E -štim ( na moj nagovor), i sad smo kupili novu E-kontru (ijuju ) i prerađivali G- bračeve, čelo i bas na A . Majstor je kratio vratove tamburama i ko zna šta nije radio. I nakon večerašnje probe..sve mi zvuči čudno ..trebat će nam dosta vremena da se priviknemo. ...
ajde da si se i ti (konačno) javila na ovom forumu... (juhuhuhu).
ovo sa skraćivanjem vratova mi se čini malo previše intervencija jer su menzure g i a štima u većini slučajeva iste kod čela, bračeva i kontri. uglavnom je dovoljno samo zamijeniti žice.
mojim tamburašima je taj proces prelaska prošao bezbolno. naravno, gdje god sam mogao ostavio sam da sviraju po starom, da ne mijenjaju poziciju u kojoj su naučili to nešto odsvirati.... odnosno u tom slučaju promjenu bi imali oni koji su od prije bili na a štimu. uglavnom, podjela tereta je bila u igri.

Quote:
Originally Posted by mmatek92 Vidi Post
...Počeo sam na D-bisernici (HEAD),ali me profesorica u glazbenoj učila , zapravo, uvjeravala me da je to G-bis(EADG)...
kod g-tambura se note za instrumente kojima je 1. žica d (3. bisernica i čelović) zapisuju transponirano, tako da je sviraču 1. žica u notama zapisana kao G, a zvuči kao D.
dakle tvoja profa je bila u pravu kad te uvjeravala, jer za tebe ono je bio g-instrument bez obzira što je zvučao kao d-instrument.

prednost takvog sistema je velika:
- sviraču je svejedno koji instrument svira, note u crtovlju i note na vratu tambure su uvijek na istim mjestima. od basa do g-bisernice.
- bolje je iskorišteno samo crtovlje u violinskom ključu, nema predubokog zapisa dionica kao što to često bude kod e-brača ili e-prima kad sviraju na 3. i 4. žici.

sva sreća pa te prednosti ne bi bio nikakav problem prenijeti i na naš A/E štim.
čak bi crtovlje bilo još bolje iskorišteno ako bi se prim i e-brač zapisivali transponirano, kao da im je 1. žica A.
(ovo s transponiranim zapisom prima i e-brača nije moj prijedlog, ali mi se sviđa, makar ga još nitko nije počeo primjenjivati).

Quote:
Originally Posted by Hrvoje Vidi Post
E, da, a kaj mislite o upotrebi capodastera?
takve stvari su mi se uvijek činile kao pomagala za invalide... i pomalo gay

Last edited by _maestro_; 23-03-2012 at 12:07.
Reply With Quote
  #18  
Staro 23-03-2012, 13:38
nigerija nigerija je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Nov 2010
Postovi: 51
nigerija je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Vidim da se tu iznijelo puno teza. Činjenice su slijedeće, E i D štim su ravnopravni, nije istina da je E bolji jer su i jedan i drugi kvartni štimovi.
Svaki tonalitet ima svoje karakteristike, primjerice meni je E štim svjetili, D tamniji, puniji, b-mol je Chopinu bio mračan (posmrtna koračnica)...dakle stvar ukusa i vlastite percepcije.
E štim, s obzirom da je žica napetija, je glasniji te je pogodan za sviranje u malim sastavima, a pošto je takvih puno, bilo je logično da i veliki orkestri sviraju po njemu (pričam o potezu Vojvodina-Slavonija-prema zapadu Hrvatske) jer koliko znam D štim se danas najviše koristi u zapadnoj hrvatskoj.
G i D bisernica nisu isti instrumenti pa ih ne stavljajte u isti koš.
Svrhu kapodastera ne vidim ni na gitari, a kamoli na tamburi, osim ako je transpozicija nerješiv problem za dotičnog svirača.
Što se tiče transponiranja, o kojem govori maesto, ideja nije loša i ona postoji dosta dugo i u drugim orkestrima (i za sada je ostalo samo na ideji), iako bi ljudima sa apsolutnim sluhom to bio problem. Mislim da tambure u ovim štimovima (D i E) i sastavu instrumenata (bisernica, brač a,e (g,d), bugarija,čelo,čelović,berda) rade savršeno i ne bi trebalo ništa mjenjati.

Last edited by nigerija; 23-03-2012 at 13:40.
Reply With Quote
  #19  
Staro 23-03-2012, 23:24
Pila Pila je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Apr 2009
Postovi: 2
Pila je na dobrom putu 32
Uobičajeno

hm..ne znam, rečeno mi je da je g-brač malo dulji u odnosu na a-brač, i da je bolje da ga skratimo jer ako samo promijenimo žice mogle bi više pucati?

Ako ništa drugo, bar sam motivirala svirače da malo i vježbaju doma pa su i probe su krenule na bolje. Hvala maestro na dobrodošlici
__________________
Reply With Quote
  #20  
Staro 06-02-2013, 20:43
mmatek92's Avatar
mmatek92 mmatek92 je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Nov 2011
Postovi: 18
mmatek92 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

pozzzz ekipa...
nezz jel sam na pravoj temi, al ovo je jedina tema o G i A štimu.. pa možda mi se posreći i netko mi se javi...

imam Novakov bas iz kasnih 70-ih, ranih 80-ih godina... trenutno je na GDAE naštiman.. a ja bih želio prijeći na AEHF#...
ALI.. čuo sam od starih iskusnjara, a i sam zaključio da žice kod A basa imaju veću napetost i da ak bi ih stavio na ovaj bas možda bi pritiskale prednju dasku i možda bi propala...

bas je star, nije ušminkan, ali ima odličan sound, 4/4 je... stavit ću sutra i slikice, čim se vratim s faksa s položenim ispitom

kaj vi mislite o prijelazu na A u ovom mom slučaju??
nisam u dobrim odnosima s novčanikom tak da nemam mogućnosti da si kupim svoj vlastiti instrument

edit*-vidim da sam komentirao prije godinu dana u vezi G i A štima.. hahaha.. tamburaški fenomen- vidiš nkj od prije kaj si svirao, komentirao itd i misliš si ''eh kak onda pojma nisam imal''
edit- zaboravih napomenuti da bas nije moj nego u vlasništvu KUD-a i daa... Lijep pozdrav

Last edited by mmatek92; 06-02-2013 at 20:50.
Reply With Quote
Reply


Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 15:50 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.