Forums  

Go Back   Forums > Tambura općenito > Tamburaši i bandovi

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #381  
Staro 08-02-2016, 13:01
DrugYaza's Avatar
DrugYaza DrugYaza je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2015
Postovi: 21
DrugYaza je na dobrom putu 18
Uobičajeno

(Ne znam gdje bi drugo pitao, ovdje mi se cini najprikladnije.)

Zna li tko od forumaša je li Zvonko Bogdan napisao pjesmu: "Ima jedna sjetna pjesma". Ako jest, ima li neka priča o tome kako je nastala?

Znam da je on pjeva, ne baš često doduše, i da nema te pjesme u izvedbama drugih pjevača, no neobična mi je melodija i tekst koji mi se nekako ne uklapa u Zvonkin fazon.

U svakom slučaju, hvala.
__________________
Sing Sing Sing
Reply With Quote
  #382  
Staro 10-02-2016, 06:42
basdžija's Avatar
basdžija basdžija je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,083
basdžija će postati slavan vrlo brzo 88
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by DrugYaza Vidi Post
(Ne znam gdje bi drugo pitao, ovdje mi se cini najprikladnije.)

Zna li tko od forumaša je li Zvonko Bogdan napisao pjesmu: "Ima jedna sjetna pjesma". Ako jest, ima li neka priča o tome kako je nastala?

Znam da je on pjeva, ne baš često doduše, i da nema te pjesme u izvedbama drugih pjevača, no neobična mi je melodija i tekst koji mi se nekako ne uklapa u Zvonkin fazon.

U svakom slučaju, hvala.
Istina , Bogdan je autor navedene pjesme , mislim da je rekao jednom prilikom da je bio inspiriran " svojim izvorima "
tj polazištu Bunjevaca -područje oko rijeke Bune - ( Blagaj ) ispod Mostara
vrlo često je pjevao i pjeva sevdah .
neke od pjesama koje su mu stalni dio repertoara , a neke je i snimio :

Da zna zora
Niz polje idu babo
Ašik osta na te oči
Vino piju , nane
Sedamdeset i dva dana
Kad ja pođoh na Bembašu
Kolko ima Jano
itd itd
i za kraj citat i jednog interwieva iz 2014g izvor - avaz.ba

""" S posebnom pažnjom i biranim riječima govori o posljednjim nastupima u BiH.
- Bio je predivan osjećaj svirati u Sarajevu, Mostaru i Zenici. Svaki nastup je imao posebnu draž i težinu. Ipak, moram izdvojiti onaj u sarajevskom "Coloseumu". Bilo mi je izvanredno, kao da sviram usred Beča. Volim manje i intimnije prostore. Tu sam, nekako, svoj na svome. Odrastao sam u kafani i možda mi zbog toga ne leže velike dvorane - s osmijehom kaže Zvonko.

Sevdalinku je teško pjevati
Bogdana nervira kada vidi kako pojedinci pjevaju sevdalinke i snimaju ih u različitim aranžmanima.
- Samo Bosanci na pravi način mogu publici donijeti sevdalinku. Zato dobro pazim kada se odlučim da neku otpjevam na nastupima. Jedino mi leže sevdalinke koje su blizu starogradskih numera. Mislim da mogu dobro interpretirati "Eminu" ili "Kraj tanana šadrvana" - kaže Bogdan. """

Last edited by basdžija; 10-02-2016 at 06:54.
Reply With Quote
  #383  
Staro 10-02-2016, 11:22
DrugYaza's Avatar
DrugYaza DrugYaza je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2015
Postovi: 21
DrugYaza je na dobrom putu 18
Uobičajeno

Zahvaljujem basdžija na iscrpnom odgovoru.

Mozda se iz mog prošlog posta dade izvući moj zaključak da "Zvonko ne pjeva sevdalinke", no to mi nije bio konačni summarum.

Dakako da Zvonko pjeva sevdah, i to po meni prilično dobro, na njemu svojstven način, ali ga se po nekom pravilu ne može svrstati u pjevače sevdaha i staviti ga u isti niz sa Zaimom, Safetom, Ilijazom itd. Zato kažem, "nije to njegov fazon."

Mene je oko ove pjesme više zaintrigirala pojava one priče o porijeklu Bunjevaca sa lokaliteta oko rijeke Bune (mala rijeka, pritoka Neretve, ulijeva se u nju oko 10 km južno od Mostara). Znam da je tu teoriju zastupao Vuk Karadžić, no ništa o tome nisam uspio saznati više. Zanimljivo mi je da i Zvonko pjeva o tome, vjerojatno da malo "kupi" ovdašnju, BiH, publiku.
Na koncertu u Mostaru i Sarajevu pjevao je ovu pjesmu, dočim, slušajući njegove koncerte po Hrvatskoj i po Srbiji, nije otpjevao niti na jednom od njih, a pjevao je recimo, meni iznimno dragu: "Kraj tanana šadrvana" ili "Da zna zora".
__________________
Sing Sing Sing
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 12:08 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.