Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Kućni servis i oprema

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 11-03-2013, 22:03
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno Ručna izrada rack-a

Okušao sam se u izradi jednostavnije varijante racka-a za pojačala, efekt procesore itd...

Od potrebnog materijala sve se dalo kupiti u OBI centru Slav. Brod, iako su bezobrazno skupi svejedno imaju širi asortiman i sve na jednom mjestu, pa sam izabrao sljedeće;

-obrađena bukova (ljepljena) masivna fosna dimenzija 200x40x1,8cm
-aluminijski "L" profil duljine 1m, 20x30x2mm
-aluminijski kutni profil duljine 6m, 20x20x2mm
-kutnici 8 komada
-milimetarski vijci M6 i vijci za drvo različitih varijanti i brojnosti.
-lak za čamce

Investicija teška 490,00kn

Na odjelu drvenarije uz kupljenu robu pružaju besplatnu uslugu izrezivanja po mjeri, na što sam se rado odlučio jer ipak stroj reže pod pravim kutom i vrlo precizno što se kasnije i pokazalo.

Materijal i osnovni alat
P5030018.JPG

Ručke (poklon ), postavljene su u prvoj trećini visine rack-a, radi težišta, da težina ne važe rack naprijed ili nazad.
P5030022.JPG

Gornja i bočna stranica sastavljena je sa po 6 vijaka sa svake strane...
Obavezno je prije toga išlo bušenje nešto užim svrdlom od samog vijka, da ne bi došlo do pucanja i iskaljanja drvene površine na spojnom mjestu.
DSC_0328.JPG

Ovako izgleda kada su spojene obje stranice.
DSC_0329.JPG

Najpipaviji i posao s kojim sam najduže ostao bilo je bušenje 48 rupa te urezivanje M6 navoja.
Rupe su izbušene prema utvrđenom standardu za sve rackove,
dakle od centra do centra svake rupe išlo je 15,9mm - 15,9mm - 12,7mm i tako dalje...
DSC_0334.JPG
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)

Last edited by VeljoSB; 15-03-2013 at 21:01.
Reply With Quote
  #2  
Staro 11-03-2013, 22:12
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Profili su učvršćeni 5mm vijcima za drvo.
DSC_0337.JPG

DSC_0338.JPG

Na red je došlo i lakiranje.
Odluka je pala na najobičniji premaz laka tako da se vidi struktura drveta.
Ići ću sa tri sloja laka, pošto je rack namjenjen upotrebi gdje se o mehaničkim oštećenjima, struganju i grebanju, prilikom transporta uglavnom slabo vodi računa.
DSC_0343.JPG
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #3  
Staro 12-03-2013, 10:36
Tamburalo Tamburalo je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Apr 2008
Postovi: 148
Tamburalo je na dobrom putu 10
Uobičajeno

eo malo da ti pomognem...
http://www.oktava.hr/index.php?route...ory&path=67_84
Reply With Quote
  #4  
Staro 12-03-2013, 12:25
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Da, malo sam kopao po njihovim stranicama i tražio potrebne dijelove, naiđem na originalni tvornički profil za ugradnju komponenti, i okrenem broj telefona u vezi informacija jer je slabo opisano.

Profil je duljine 4 metra i prodaje se u cijelosti, s cijenom po metru (glupost!), slanje poštom u toj duljini nije moguće nego profil moraju izrezati na manje komade, pri tome postoji mogućnost da ne odrežu na pravom mjestu pa se još mora ukrajati i pitanje koliko će na kraju odgovarati po dimenzijama.
Tako da je ta varijanta otpala, radije sam kupio obični aluminijski profil i DIY.

Biti će otvorene izvedbe, pa mi kopče nisu potrebne ali svejedno hvala!

Razmišljam eventualno o gumenim kotačima, ali stalno vozikanje i tumbanje po raznoraznoj podlozi (jer u 4 ujutro nikome se ne da razmišljati ) baš i nije preporučljivo samim komponentama unutra tako da se dvoumim, za sada su prišarafljene gumene nogice.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)

Last edited by VeljoSB; 12-03-2013 at 12:28.
Reply With Quote
  #5  
Staro 12-03-2013, 14:48
Svitac's Avatar
Svitac Svitac je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Feb 2006
Postovi: 957
Svitac je na dobrom putu 32
Uobičajeno

Bravo Veljo!
Ja se već duže vremena spremam napraviti rack-ove za studio da pošarafim komponente, ali nikako da dođe na red.
Možda me ovo tvoje potakne da složim to konačno.
__________________
"Tamburu mi prodo Cigan, slatkorečiv i prefrigan...
čukununuk prosjaka i begova...
omakne se prst na struni, nesretna me pesma zbuni...
ne znam dal je moja ili njegova..."

www.svita.net
Reply With Quote
  #6  
Staro 13-03-2013, 14:14
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Evo danas sam uspio i treću "ruku" preći lakom.
Ajme što ta bukovina pije, ma šta pije, loče!
Potrošio sam oko 6dcl laka, a nekakav optimalan omjer bi bio 1,1dcl po metru kvadratnom

Prvi sloj je sušenjem preko noći jedva bio vidljiv, tek sam drugi sloj uspio preći brusnim papirom granulacije 400, da dobijem glatku površinu trećim premazom, ali dijelovi daske kojima su poprečni godovi bili izloženi jednostavno je nemoguće izlakirati jer je lak upijao na očigled...
Bilo bi to bure bez dna da sam konstantno nalijevao lak, pa sam došao na jednu drugu ideju da zaobiđem nastalu situaciju, a to ću do sutra vjerojatno već razraditi, nakon što se vratim iz dućana, s dvije vrećice u rukama, u jednoj materijal a u drugoj dva piva, nije fora da drvo pije a ja gledam, nego skupa.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #7  
Staro 14-03-2013, 14:31
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Evo još koja slika nakon zadnjeg lakiranja.
Površine izgleda a i pod prstima djeluje kao je plastificirana, savršeno glatko

Pokušat ću danas pronaći potreban materijal za dovršetak i da sve bridove zatvorim crnom plastičnom ili aluminijskom lajsnom, jer zbog problema što drvo na bridovima nije htjelo zadržati lak na površini nisam zadovoljan

DSC_0345.JPG
DSC_0346.JPG
DSC_0347.JPG
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #8  
Staro 14-03-2013, 15:41
Vlado basprim Vlado basprim je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Sep 2009
Postovi: 306
Vlado basprim će postati slavan vrlo brzo 54
Uobičajeno Koliko kg??

Zanima me koliko je cca. težak rack !!
Mi smo nekad davno sami pravili (prije 15 god ) i bili su teški ko vešmašina !!
__________________
Curu il¨ tamburu ljubi il¨ ostavi !!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #9  
Staro 14-03-2013, 22:17
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Vlado basprim Vidi Post
Zanima me koliko je cca. težak rack !!
Mi smo nekad davno sami pravili (prije 15 god ) i bili su teški ko vešmašina !!
Oko 5 kilograma, onako "od ruke", ali nije problem, izvažem ga prije nego ugradim komponente , pa neka bude informativno tko bude htio raditi slično.
Ali nije teško s obzirom da to uvijek nose dvojica, unutra će biti dva pojačala po 15 kilograma i efekti od kilu možda, tako da sam rack nije neki faktor.
I prijašnji rack je bio drveni, "zeru" lakši od ovoga ali loše izrađen, zato je bila ova ideja u planu.

Btw, kupio sam aluminijsku lajsnu i trostrane kutnike pa ću se sutra s time zanimati...
Estetika me je koštala toliko da sam mogao još jedan rack napraviti (bez lakiranja i ostalih drndi).
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #10  
Staro 15-03-2013, 19:01
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Evo, konačno je završeno!
Ostavio sam aluminijski okvir takav kakav je, nisam htio bojati jer bi se s vremenom boja izgrebala i to bi bilo jako ružno za vidjeti, a ovako mi se ipak više sviđa.

DSC_0351.JPG
DSC_0354.JPG
DSC_0356.JPG

Svakom tko se želi okušati u samoizradi ovakve ili slične kutije, koristeći isključivo dijelove kupljene u drvenariji i željezariji želim puno uspjeha i strpljenja!

A sad se idem počastit hladnim gemištom!
Živjeli!
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #11  
Staro 15-03-2013, 20:26
beeman89's Avatar
beeman89 beeman89 je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Mar 2012
Postovi: 190
beeman89 je na dobrom putu 25
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
Evo, konačno je završeno!
Ostavio sam aluminijski okvir takav kakav je, nisam htio bojati jer bi se s vremenom boja izgrebala i to bi bilo jako ružno za vidjeti, a ovako mi se ipak više sviđa.

Privitak 7696
Privitak 7697
Privitak 7698

Svakom tko se želi okušati u samoizradi ovakve ili slične kutije, koristeći isključivo dijelove kupljene u drvenariji i željezariji želim puno uspjeha i strpljenja!

A sad se idem počastit hladnim gemištom!
Živjeli!
Svaka čast! Izgleda lijepo, kompaktno i nepoderivo. To mežeš baciti s 8. kata i neće mu ništa biti. Profesionalno obavljen posao
Reply With Quote
Reply


Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 10:56 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.