Forums  

Go Back   Forums > Tambura općenito > Tambura općenito

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 05-07-2016, 22:30
mrchelo mrchelo je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2016
Postovi: 6
mrchelo je na dobrom putu 10
Question Jel tesko nauciti svirati tamburicu?

Zanima me jeli tesko nauciti svirati neki tamburaski instrument? Kolko je tesko u odnosu na neke druge ''popularne'' instrumente...
Reply With Quote
  #2  
Staro 06-07-2016, 11:50
DrugYaza's Avatar
DrugYaza DrugYaza je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2015
Postovi: 21
DrugYaza je na dobrom putu 18
Uobičajeno

Mislim da ce vecina, koja je vidjela ovo pitanje, pokusati zaobici thread u sirokom luku i s blagim podsmjehom gledati na buduce tvoje postove.
Naime, je li nesto "tesko" ili nije, ovisi o sposobnostima individualca, i o barem 50 drugih faktora. Forumaši, oni prekaljeni i iskusni, pitanje i tebe koji ga upućuješ, smatrati će stupidnim, nezrelim i nepotrebnim

No, vodećim se onom: "Nema glupih pitanja", pokušat ću odgovoriti, donekle, na kontekst u kojem postavljaš pitanje.

Kad sam ja počinjao svirati, jedan stariji svirač mi je rekao da "za dobrog svirača treba 5 godina svirati, svaki dan po 5 sati"... Naglasio je "dobrog svirača", što god je tada on podrazumijevao pod tim . Tada, na samim počecima to mi je djelovalo nedostižno i blesavo.

Kasnije, naišao sam na knjigu Malcolma Gladwell-a u kojem kaže da za svladavanje neke vještine, tj. da postaneš DOBAR u njoj, treba oko 10000 sati.

Ovih 5 godina po 5 sati dodje nesto vise od 9000 sati, sto je u popriličnom srazmjeru sa riječima ovog Amerikanca.

E sad, šta znači biti "dobar svirač"... je li to pak znati svatovski repertoar od nekih 1000-1500 pjesama i 20-ak kola? Ili je to pak sviranje bachovih fuga u simfonijskom orkestru? Je li dobar svirač, konkretno - tamburaš, Nikola Jaramazović ili Bako Jovanović? Ili su oni vanserijski svirači?
To su neke stvari koje ovisi o tvom dometu i ciljevima koje postavis. Ako ti je cilj s tamburom svirati svatove, ili snimati vlastite autorske stvari, ili nesto deseto, tebi ce, da budes dobar u tome trebati bar 10 godina (po 2-3 sata dnevno vjezbanja). Koliko ce trebati da budeš vrhunski, ne znam.

U tom kontekstu, pokusat cu odgovoriti i na ono tvoje "Kolko je tesko u odnosu na neke druge ''popularne'' instrumente"....
Svirači puhačkih instrumenata u istom momentu moraju kooridinirati prstomet, disanje, i položaj tijela. Kod tambura, gitara sve se svodi na prstomet. No, pogrešno bi bilo reći da je truba ili saksofon teži instrument za naučit od basprima.


Toliko... tema bi mogla preći u neku kvazifilozofsku raspravu, i tu uvijek fali koja riječ, pokoji zaključak. Nadam se da ces shvatit bar širu sliku iz ovog sto sam napisao
__________________
Sing Sing Sing
Reply With Quote
Reply

Tags
tamburica

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 09:04 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.