Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Ozvučenje, recording i softver

 
 
Opcije Teme Način Prikaza
Prev Previous Post   Next Post Next
  #1  
Staro 09-11-2006, 13:14
Hrvoje's Avatar
Hrvoje Hrvoje je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Dec 2005
Postovi: 5,527
Hrvoje će postati slavan vrlo brzoHrvoje će postati slavan vrlo brzo 116
Uobičajeno Home recording - kućno snimanje

Nekad mi stvarno engleski termini bolje zvuče od naših, ali evo ukratko da kažem o čemu je ova tema - o kućnim studijima, kućnom snimanju i slično. Zanima me ima li još kolega na ovom forumu koji dijele ovu ljubav i strast sa mnom? Moram priznati da već dugo nisam ništa snimao (osim uvoda "Winter sky" koji sam stavio kao demo uz opis moje kontre), ali to mi je stvarno prije (kada nisam radio i imao sam više vremena - ja imam full-time posao i to što sam stalno na Forumu ne znači da niš ne radim, imam tu sreću da sam non-stop na netu na poslu ) bio vrlo drag hobi...

Također mi je jako žao što sam prve snimke koje sam radio izgubio (bile su mi na nekoj kazeti koja je ne znam gdje, a formatirao sam hard i nisam napravio backup ). Prije sam radio u programu koji se zove CoolEdit, a imao sam neki jeftini Hama mikrofon. U međuvremenu je buraz kupio miksetu, pojačalo i Shure SM58 mikrofon i umjesto da ja nekaj snimim na tu opremu, nisam ništa snimio, a on se odselio i naravno uzeo tu opremu i mini kućni studio sa sobom u stan... Sad trenutno imam hrpu odličnih profi programa, pluginova i čudesa, nabavio sam i Yamaha PSR-350 sintić (rabljeni iz oglasnika, koristim ga najčešće kao midi klavijaturu), imam i hrpu soundfontova (sampleiranih instrumenata, npr. ja sviram na sintiću, a iz zvučnika spojenih na PC izlazi zvuk profesionalnog koncertnog Steinway klavira ), al' nemam dobru zvučnu karticu (SB PCI 128) i nemam mikrofon (osim ono sranje koje sam spominjao, combo slušalice i mikrofon za 20ak kuna).

Inače se ovako hobistički, amaterski malo bavim i miksanjem, prilično sam zadovoljan kako sam smiksao neke naše stvari, npr. Čardaš koji se nalazi i na tambura.com.hr ( http://www.tambura.com.hr/MP3/Cardas.mp3 ).

A evo stavljam i dva primjera ovog mog "kućnog snimanja" koje sam snimio (isprogramirao, istipkao na tastaturi ).

Inače "nastupam" pod imenom Hrvoje Ban(d) - iako band ne postoji nego sve instrumente sviram ja, Hrvoje Ban (joj, kaj ću sad otkrio sam svoj strogo čuvani identitet ).

Dakle, dva primjera - prvi je Sirdes, instrumental koji sam čuo na nekom Gypsy Rumba CD-u koji sam za 10ak kuna (50ak čeških kruna) kupio u Pragu. Sad sam na netu našao da je to navodno neki armenski folklorni ples. Bilo kako bilo, zgodna orijentalna melodija i harme. Instrumenti koji su živi su - Klasična gitara "Melodija" Mengeš, made in Yugoslavia 1991; Harmonika Royalstandard, 80 basova, Bugarija D, Katulić (glumi buzuki ili tak nekaj).... Mrtvi instrument su ove nekakve perkusije (odsvirano tipkajući po tipkovnici, neki general midi soundfont). Mix je po meni solidan

Drugi primjer je moja autorska kompozicija Rockeri starog kova, sve je počelo kao zajebancija jer smo u to vrijeme surađivali s jednim ZG rock bendom koji su furali onu neku rockersku furku (ali su imali i jednu pjesmu s tamburama, tj. kombinacija el. đitre i tambure - "Ej, rockeri oprostite na tamburi, ona kod nas bolje prolazi...") pa sam ja htio napraviti nekakvu parodiju na te i takve naše cro pop rockere... Taj bend zapravo nije bio neki tvrdi rock, nego onaj neki pop rock pa sam ja i tako napravio nekakav pjesmuljak na tom tragu. Za početak, mix je jako loš i toga sam svjestan, mogao sam to sve bolje i otpjevat i odsvirat, ali kaj je tu je...
Što se tiče "Rockera" jedini živi instrument je el.gitara, Yamaha Pacifica, zelena...

Upravo ovakva


Sve ostalo je isprogramirano, tj. note napisane u Encoreu i poslije provučeno kroz ne znam kaj da se dobije semplirani sound... Znam da sam se namučio s bubnjevima (zato je možda i bubnjarska dionica malo pretjerana, malo poslušajte ima svakakvih prelaza, btw, ne znam svirat bubnjeve pa možda nešto što sam isprogramirao nije fizički izvedivo na pravim bubnjevima), a i bas svira svašta...

E da i jedna zanimljiva anegdota, prvo sam isprogramiral bas i bubanj pa snimio ritam gitaru i onda neko vrijeme nisam niš radio (razmišljo sam kakav da solo u intermezzu smislim), a u međuvremenu je buraz prodao el.gitaru (bila je njegova) i onda sam bio prisiljen dodati ovaj neki jadni soundfont kakti Hammond el.orgulja (to sam odsvirao na tastaturi i bezveze je solo, al' bolje ikaj nego nikaj)...

Pa ono, poslušajte da vidite kaj se događa kad ljudi poput mene imaju previše slobodnog vremena!
__________________
“Uz pjesmu mi se, evo, rodimo, uz pjesmu umiremo...”
Reply With Quote
 

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 04:34 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.