Forums  

Go Back   Forums > Tambura općenito > Tambura općenito

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 02-07-2007, 02:33
zaim's Avatar
zaim zaim je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Apr 2007
Postovi: 478
zaim je na dobrom putu 10
Uobičajeno ''Narodnjaci'' kao dio repertoara

Pokrenuh ovu temu jer sam malo čas vršljajući po svojim tamburaškim folderima naletio na album ''Mladi šest'' - ''NARODNO'' sa udarnom skladbom ''Zapaliću pola grada''
Da li ''ubacujete'' u repertoar i pokoju stvar sa istoka ničim izazvani ili to svirate samo kad se mora ili se ne može izbjeći?Ali samo iskreno
__________________
Uspomena na jedno vrime koje se nikad ponoviti neće...
Reply With Quote
  #2  
Staro 02-07-2007, 08:57
Basistakc Basistakc je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Feb 2007
Postovi: 120
Basistakc je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Mi sviramo na takvim mjestima di se narodnjaci ne slušaju, a ako idemo na privatnu gažu upozorimo stranku da ne sviramo narodnjake. Napravili smo iz šale suzo moja suzana ali to sviramo samo curi od nešeg čeliste zato jer ona ne podnosi tu pjesmu.
Reply With Quote
  #3  
Staro 02-07-2007, 09:36
grizzly's Avatar
grizzly grizzly je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 93
grizzly je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Basistakc Vidi Post
Mi sviramo na takvim mjestima di se narodnjaci ne slušaju, a ako idemo na privatnu gažu upozorimo stranku da ne sviramo narodnjake. Napravili smo iz šale suzo moja suzana ali to sviramo samo curi od nešeg čeliste zato jer ona ne podnosi tu pjesmu.
Ista stvar i kod nas, samo bez Suzane.
Reply With Quote
  #4  
Staro 02-07-2007, 10:46
Basmen's Avatar
Basmen Basmen je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2006
Postovi: 128
Basmen je na dobrom putu 12
Uobičajeno

Kod nas je "the same thing as well" nema narodnjaka tj. turbofolka u repertoaru!
__________________
Samo sviram da druge u dušu diram!
Reply With Quote
  #5  
Staro 02-07-2007, 10:48
markoo12's Avatar
markoo12 markoo12 je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 49
markoo12 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Mi također ne sviramo narodnjake, osim nekih specifičnih situacija...kada se još kod dogovaranja svirke zatraži neka pjesma...
Jedino mi ljudi nisu jasni...zovu tamburaše za koje znaju da ne sviraju narodnjake i onda sjede ko na karminama i čim dođe prva pauza iz raznih naprava zatrešti nešto tipa mini suknja ili ala, ala, ala si budala....
Reply With Quote
  #6  
Staro 02-07-2007, 11:14
Basmen's Avatar
Basmen Basmen je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2006
Postovi: 128
Basmen je na dobrom putu 12
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by markoo12 Vidi Post
Mi također ne sviramo narodnjake, osim nekih specifičnih situacija...kada se još kod dogovaranja svirke zatraži neka pjesma...
Jedino mi ljudi nisu jasni...zovu tamburaše za koje znaju da ne sviraju narodnjake i onda sjede ko na karminama i čim dođe prva pauza iz raznih naprava zatrešti nešto tipa mini suknja ili ala, ala, ala si budala....
Upravo to. U zadnje vrijeme pojam "TAMBURAŠI" po mom misljenju je krivo shvaćen. Nisu mi jasni ti ljudi, koji kako ti kazes naruce tamburase za koje se zna da ne sviraju narodno, a onda cijelo vrijeme seru: "Pa prijatelju ja sam mislio da ste vi super bend, kad ono...!" Pa hallo cekaj malo nismo mi tamburasi jedini koji znamo svirati, a i tocno se zna sto taj pojam podrazumijeva. Dobro da se zaim dosjeti izvuci ovu temu. Jednostavno treba imati granice za sve. Ja ne kazem da nema bendova koji ne sviraju narodnjake i to preferiraj, ali mi ide na zivce kad se covjeku ne da dokazati da nema tih para radi kojih bi neki ljudi svirali narodnjake. U mom bendu je razlog sto su neki clanovi imali neugodnih iskustva sa srbima i sl. te ne postoji ta sila koja bi ih navela da promjene misljenje! No, to je samo moje misljenje, pa oprostite ako se netko smatra uvrđenim nisam na nikog ciljao.
__________________
Samo sviram da druge u dušu diram!
Reply With Quote
  #7  
Staro 02-07-2007, 15:12
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

šta su to narodnjaci? jel postoji definicija ili nešto po čemu se mogu razlikovati?
zelene oči, rastao sam pored dunava su isto narodnjaci i svi ih sviraju...
ne klepeći nanulama...
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #8  
Staro 02-07-2007, 15:21
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno narodne pesme vs narodnjaci

Rastao Sam... je narodna pesma
Mali Mrav... je narodnjak, u stvari novokomponovana narodna pesma, al se prvi naziv odomacio...
Ko Te Ima... bi bila starogradska pesma, nema veze sto je novokomponovana - u starogradskom je maniru, za razliku od Malog Mrava koji nije u maniru narodne pesme...

Uhhh, vrucina je velika, pa je ovo moje laprdanje malo nesredjeno , uglavnom tako ih kapiram...
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #9  
Staro 02-07-2007, 15:25
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by tamish Vidi Post
Rastao Sam... je narodna pesma
rastao sam pored dunava ni po čemu nije narodna pjesma. ni po glazbenim karakteristikama, niti po tekstu.
kompozitor tozovac? nisam siguran...
prvi ju je pjevao zoran gajić... od njegovih pjesama tamburaši znaju odsvirati i "u novom sadu"

edit: našao sam... kompozitor i tekstopisac je neki d. toković LINK
na ovom linku ima još zgodnih podataka o kompozitorima nekih pjesama koje izvodimo često.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit

Last edited by _maestro_; 02-07-2007 at 15:42.
Reply With Quote
  #10  
Staro 02-07-2007, 15:41
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno

OK, to je samo bilo moje shvatanje te "kategorizacije", naravno poznato mi je da je po nekoj definiciji narodna pesma tvorevina nepoznatog tj narodnog pesnika te se usmenim, a kasnije pisanim putem prenosila s kolena na koleno i zivi svoj zivot cuvajuci se od zaborava. Znam da "Rastao sam..." i mnoge druge to nisu, naime, zna im se tvorac.
Za mene su "narodne pesme" zakljucno sa Lepom, Cunetom & Tozom , a "narodnjaci" onda krecu sa Miroslavom Ilicem (iako ima on u repertoaru i pravih narodnih pesama).
Jedino ne znam gde bih tu smestio Tomu Zdravkovica...nit tamo nit' ovamo...
Opet, to mi je jako individualno, i voleo bih da vidim koji ce buduci genije uspeti da generalizuje...
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #11  
Staro 02-07-2007, 15:49
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

upravo sam to htio reći. teško je generalizirati... ima jako dobrih narodnjaka. nada mamula je isto pjevala narodnjake, beba selimović, štajaznam, ima njih.
daleko više ima smeća i neukusa, ali po toj generalizaciji bi onda otpale ove pjesme koje sam spominjao i još mnoge dobre stvari.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #12  
Staro 02-07-2007, 15:54
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno

Nekako, od pojave Miroslava Ilica, nema ni jedne "nove" Mamule, Vasilije, Selimovicke ili Armenulicke...zalosno...
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #13  
Staro 02-07-2007, 15:57
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

nije ilić kriv. meni se sviđa njegova devojka iz grada. skroz mi je ok... po meni je sve krenulo ukua sa sinanom sakićem, južnim vetrom, pa je onda došla šemsa, brena. to su bili početci turbo folka.
nađe se dobrih, iza ilića, u bosni... vidi harisa džinovića.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #14  
Staro 02-07-2007, 16:02
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno

Ma naravno da nije covek kriv. Za njega sam se uhvatio samo u smislu vremenske odrednice kad je pocinjao karijeru...I sigurno da ne postoji striktna vremenska granica kad narodna pesma biva smenjena narodnjacima. Haris je odlican primer!
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #15  
Staro 02-07-2007, 16:37
Hrvoje's Avatar
Hrvoje Hrvoje je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Dec 2005
Postovi: 5,527
Hrvoje će postati slavan vrlo brzoHrvoje će postati slavan vrlo brzo 116
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by TUNA Vidi Post
Nama ovdje u njemackoj je tesko odraditi svirku a da prode bez narodnjaka.
Ovdje se u 99% drustava nadu Hrvati iz BiH a njih tambura uglavnom ne zanima. Ti ljudi su tamburi udarili stambilj "Slavonski instrument" i uvjek spuste face kada vide da tamburasi sviraju. Ignorirati ih nemozemo pa nam jedino preostaje da i njima odsviramo sta se njima svida. Uzeli smo u repertoar one stare "novokomponovane" poput -Prazna casa na mom stolu-,-Aja sam negdje rujno vino pio- itd.
Znam da ovo stoji u suprotnoscu sa onim sta sam pisao pod temom "Slavonski dukati..." ali tu tamburasi u Hrvatskoj, pogotovo oni regionalni imaju jednu veliku prednost spram nas izvan domovine: uglavnom sviraju za domacu publiku i nemoraju misliti jer ce zadovoljiti sve goste iz svih krajeva Hrvatske.
Varaš se, pogotovo što se tamburaša iz Zagreba i okolice tiče... Zagreb je pravi "melting pot" i ima tu ljudi iz svih dijelova Hrvatske (i šire) pa treba imati raznovrstan repertoar, ako se želi svirati "za svakog po nešto"...

Što se mog benda i narodnjaka tiče (još jednom - što su narodnjaci, tko to može točno reći...) - na izričit upit eventualno odsviramo nešto (u zadnje vrijeme mlađa ekipa voli "Tešanj" koji ako ćemo striktno nije narodnjak nego "filmska glazba napisana u stilu novokomponirane narodne glazbe bošnjačkog naroda" - pa je "in" bio i "Prvi poljubac"), a osobno volim pjesme Harisa Džinovića tipa "Rano je za tugu", "Ostarit' ću, neću znati", "Sjećaš li se one noći" itd.

Prije smo znali svirati za ljude koji su izrazito ljubili narodnjake pa smo onda uzeli frenda sa sumporačom koji je vodio pjesmu, a mi smo pratili... Tu je znalo biti svega - i pjesama koje nikad nisam čuo pa sam morao u hodu skidati s basa harme (više ili manje uspješno ).
__________________
“Uz pjesmu mi se, evo, rodimo, uz pjesmu umiremo...”

Last edited by Hrvoje; 02-07-2007 at 16:39.
Reply With Quote
  #16  
Staro 02-07-2007, 16:40
Miha's Avatar
Miha Miha je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Feb 2007
Postovi: 1,018
Miha će postati slavan vrlo brzo 71
Uobičajeno

Nije problem samo u narodnjacima. Ima i smeća drugdje.
Za mene je smeće sve ono od čega mi se počne grčit želudac. Ne mora to nužno biti "narodnjak". Mrzim kada netko svjesno radi plagijat i mrzim nacionalizam i politikanstvo.
To je moje mišljenje i iza toga stojim. Ako kome smeta, ispričavam se.
npr.
http://www.youtube.com/watch?v=2qK5DNWMArw
http://www.youtube.com/watch?v=5I9i4-0qims
http://www.youtube.com/watch?v=U9YMGKJ_BE0
http://www.youtube.com/watch?v=fItkVEp86EA
http://www.youtube.com/watch?v=7kpy7mLe1CY
Reply With Quote
  #17  
Staro 02-07-2007, 16:57
sviraczs's Avatar
sviraczs sviraczs je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Jul 2006
Postovi: 1,028
sviraczs je na dobrom putu 16
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by TUNA Vidi Post
ali tu tamburasi u Hrvatskoj, pogotovo oni regionalni imaju jednu veliku prednost spram nas izvan domovine: uglavnom sviraju za domacu publiku i nemoraju misliti jer ce zadovoljiti sve goste iz svih krajeva Hrvatske.
meni je bolje svirat te stare narodnjake,nego nove tamburaske pjesme tipa Lola,Mladi 6 i dr.!
Reply With Quote
  #18  
Staro 02-07-2007, 17:45
klas klas je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Apr 2007
Postovi: 1,710
klas je na dobrom putu 10
Uobičajeno

da se i ja uključim u ovu temu.....
...moj bend ne svira te pjesme istočnoeuropskog melosa....iako bi ja možda to želio al tako je bilo od prvog dana i tako će i ostati...
...isko kao što je netko rekao mi imamo stalne mušterije za koje sviramo i kod kojih smo 100% sigurno da narodnjaci nisu potrebni,a sve ostale upozorimo na to i nikada još nismo zbog toga imali problema....
...bilo mi uvijek onak malo glupavo kad smo išli svirat na djevojačke večeri,al sam se u zadnje vrijeme uvjerio da se cure itekako znaju zabavit na tamburašku glazbu....
.................................................. .................................................. ....
nek samo svira muzika...........
Reply With Quote
  #19  
Staro 02-07-2007, 17:49
saky's Avatar
saky saky je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: May 2006
Postovi: 1,708
saky će postati slavan vrlo brzo 56
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Basmen Vidi Post
.. U mom bendu je razlog sto su neki clanovi imali neugodnih iskustva sa srbima i sl. te ne postoji ta sila koja bi ih navela da promjene misljenje!
vidi se da su decki iz tvog benda jos jako mokri iza uha..kakve veze ima nacionalnost sa pjesmama, glazbom, ili u ovom slucaju Srbi sa narodnjacima? Oni su jedini koji pjevaju "narodnjake"? Ja upravo gradim kucu, i imao sam jako neugodna iskustva sa elektricarom zagorcem, zidarom bosancem, keramicarom prigorcem i parketarom turopoljcem..da li to znaci da bih ja trebao prestati svirati pjesme iz tih krajeva? To generaliziranje je zadnji stupanj primitivizma u homo sapiensa..
__________________
All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost...
Reply With Quote
  #20  
Staro 02-07-2007, 17:49
Evil Dick's Avatar
Evil Dick Evil Dick je odsutan trenutno
Majstor-moderator
 
Registriran: Jun 2006
Postovi: 609
Evil Dick je na dobrom putu 20
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by TUNA Vidi Post
Kod mene je obratno ali kad publika hoce a onda kod mene probiju ambicije dokazati kamenjarima da i to znamo.....
Sto je divno saky jednom reko.. alaj volem vas rvate aus dojcland... ma sviraj brate iću kolko ti srce zeli.. samo sto to sto on snima i njemu slicni i stvara gadljivost u zelucu vrlog nam stanovnistva i upravo zbog te najnize kvalitete pjesama tambura i je u udarnom terminu na hrt-u, na radiju.. u medijima.. ma milina jedna.. sve prsti...
sva sreca sto imamo onda takve mesije sa zapada i europe koji ce nas ipak naucit da ne ostanemo kamenjari do kraja..
__________________
"Moja mala nema mane, ima snagu zlatnog žita!"
Reply With Quote
Reply


Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 02:10 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.