Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Kućni servis i oprema

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 19-11-2011, 18:08
D.D.'s Avatar
D.D. D.D. je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 226
D.D. je na dobrom putu 44
Uobičajeno Popravak gitare

Imam pitanja u vezi popravka gitare. Da objasnim situaciju, gitara je stara od muzičke naklade, moj prvi instrument. Desilo se da je konjić otpao, valjda od nategnutih žica i sad bih ja imao osim toga još neke dodatne zahvate da ju malo sredim.
Kao klinac sam napravio jednu "genijalnu" stvar, bilo mi je dosadno na nastavi gitare pa sam ja po godovima smrekove glasnjače utisnuo trzalicom brazde. Genijalac.
Ono što bih htio napravit je popunit te brazde, ošmirglat i ofarbati i lakirati glasnjaču, a ako mi bude išlo možda i cijelu gitaru.
Vrijednost ove gitare je kao one iz Lidla ili manje, dakle nije nešto, pa bi uz to što bih ju popravio još i nešto nadam se naučio, samo, nadam se, ne na greškama.

Pošto o ovome baš ne znam puno zanima me:
1. čime popuniti glasnjaču kako bi dobio ravnu plohu za farbanje
2. kojim šmirglom obraditi glasnjaču
2. na koji način i čime ofarbati glasnjaču
3. na koji način i čime lakirati glasnjaču

U prilogu stavljam slike da se vidi otprilike o čemu se radi.
Hvala unaprijed svima na pomoći!

IMG_0004.jpg

IMG_0006.jpg
__________________
Zadnjim dahom zapjevat' ću,
Zadnjom strunom zasvirat' ću,
Zadnjom suzom zaplakat' ću.
Reply With Quote
  #2  
Staro 19-11-2011, 21:58
Marko8's Avatar
Marko8 Marko8 je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2008
Postovi: 98
Marko8 je na dobrom putu 13
Uobičajeno

umalo ti napisah špric kit, epoxy prajmer pa temeljna
Reply With Quote
  #3  
Staro 21-11-2011, 15:55
biljak biljak je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Sep 2007
Postovi: 31
biljak je na dobrom putu 10
Uobičajeno

takvu imam i ja, ostala kao suvenir iz djetinjstva. sto se konjica tice, i moj se odlijepio, a to sam rijesio sa malo smirgla i ljepilom za drvo i malo sirim navojem serafa, jer ovi postojeci su bili premali nakon ispadanja iz glasnjace.
jedino me muce masinice koje ne rade vise, a ne mogu naci druge jer navodno nisu iste kao ove koje se danas mogu kupiti u music shopovima. moze li netko potvrditi tu informaciju?
Reply With Quote
  #4  
Staro 21-11-2011, 22:29
Mario.zg Mario.zg je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Sep 2010
Postovi: 123
Mario.zg je na dobrom putu 25
Uobičajeno

Pa skineš mašinice i poneseš u music shop pa vidiš na licu mjesta.
Ako ti ne odgovaraju one gdje su 3 skupa, ima i onih gdje je svaka posebno. Nešto se da kemijati
Reply With Quote
  #5  
Staro 22-11-2011, 13:46
D.D.'s Avatar
D.D. D.D. je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 226
D.D. je na dobrom putu 44
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by biljak Vidi Post
takvu imam i ja, ostala kao suvenir iz djetinjstva. sto se konjica tice, i moj se odlijepio, a to sam rijesio sa malo smirgla i ljepilom za drvo i malo sirim navojem serafa, jer ovi postojeci su bili premali nakon ispadanja iz glasnjace.
jedino me muce masinice koje ne rade vise, a ne mogu naci druge jer navodno nisu iste kao ove koje se danas mogu kupiti u music shopovima. moze li netko potvrditi tu informaciju?
To sam i ja razmišljao, samo da konjić zaljepim nazad, ali pošto je gitara generalno ok, htio sam da "popravim" sve što sam mogu.
Evo recimo što se tiće popunjavanja rupa, odnosno brazi, našao sam da se to može pokitati sa više kitova, jedan je mješavina magnezij klorida i sitne piljevine od te daske odnosno od te vrste (smreke), isto tako može se kitati i tutkalom i mješavinom piljevine. Problem je što ne znam koliko to utječe na akustična svojstva instrumenta.
Nakon toga šmirglanje, raznim jačinama, normalno najfiniji šmirgl zadnj.
Što se farbanja tiče, navodno se šprica sitnom "maglom" putem kompresora na većoj u daljenosti i to u više slojeva, u vremenskim razmacima tako da ne bude curenja boje i da sve bude ravnomjerno.
Lakiranje šelakom se radi isto u više slojeva ali sa namočenom krpom i naravno više dana, nakon što se prvotni sloj osuši.
Može se lakirati i lakom (nitro, poliuretanski).
Long story short, kada bi i ako bi htio to pošteno odradit treba mi materijal, oprema, alat, strpljenje i najbitnije znanje, a samo volje imam, tako da je pitanje da li ću uopće bilo što raditi (osim vratiti konjić i kako je, je). Lakše i brže je kupitit novu gitaru, no ipak možda se isplati čisto zbog nekakvog iskustva.
__________________
Zadnjim dahom zapjevat' ću,
Zadnjom strunom zasvirat' ću,
Zadnjom suzom zaplakat' ću.
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 14:17 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.