Forums  

Go Back   Forums > Tambura općenito > Ostalo

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #81  
Staro 27-03-2010, 13:10
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by ravnalo Vidi Post
http://www.dziv.hr/ - to ti je adresa od državnog zavoda za intelektualno vlasništvo i tu imaš sve informacije.
jeftinije je osnovati udrugu, a jednaka prava imaš, nitko se u RH ne može tako više zvati...
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #82  
Staro 27-03-2010, 19:01
majky majky je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Jan 2010
Postovi: 46
majky je na dobrom putu 10
Uobičajeno

mi tamburaši još nekako i možemo na ovu foru s udrugama i tim a sta će električari. baš sam neki dan razgovaro s jednim, PANIKA. moram još vidjeti s dečkima al vjerovatno ćemo postati udruga i gotovo...
Reply With Quote
  #83  
Staro 28-03-2010, 00:14
Petko's Avatar
Petko Petko je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2006
Postovi: 384
Petko je na dobrom putu 31
Uobičajeno ...

Quote:
Originally Posted by basadzija Vidi Post
Obveznik plaćanja ZAMP-a je organizator i država nema ništa s tim (čitaj: od toga),
a ovaj drugi slučaj naš zakon ne poznaje (osim ako ti mladoženja nije brat, otac ili slično... )
Kaj ne pozna zakon. Da ljudi sviraju za ljude? Porezna obveza nastaje izdavanjem računa (d.o.o. i dr. dobitaši) ili plaćanjem računa (obrti dohodaši). To je to. Ne može se nakupini ljudi u bilo kojoj organizacijskoj formi (bend-a što je tu bend u Hrvatskoj, KUD ili neki drugi oblik udruge, pa i poduzeće) naplatiti porez odnosno dokazati porezna obveza ako nema dokaza o plaćanju iste. Npr. netko ti besplatno izvrši prijevoz, popravak auta, medicinsku usluge štogod i kako tu naplatit porez? Tako je isto i sa glazbom makar ona i bila registrirana u neki pravni oblik npr. samo za sviranje svatove a što kod nas u 99% slučajeva ne postoji.
Daklem platit ZAMPU po njihovoj tarifi ako oni dođu u kontrolu. A ako dođe Porezna fino se veli da se svira iz poznanstva s kumom. I da vam je baš ljepo u svatovima te da ima zgodnih komada. Novac? Ma ne. Nama je tambura ljubaf....
__________________
...i če mi je teško popevka zvoni....

Last edited by Petko; 28-03-2010 at 00:17.
Reply With Quote
  #84  
Staro 28-03-2010, 08:17
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno

Ma ne pričaj gluposti!
Samo zato što se poznaš s kumom svirati ćeš mu besplatno! Tu situaciju zakon ne poznaje i ne priznaje!
Ne možeš nikome popraviti auto, izgraditi kuću, ili pružiti bilo kakvu uslugu, ako za tu djelatnost nisi registriran, a pogotovo ako nisi sa strankom u rodbinskoj vezi. Do kojeg koljena to seže, ne znam, ali ako se nekome da čačkati po zakonu neka izvoli!

26.09.2009. nam je u svatove došla Porezna inspektorica i prvo što je pitala je jesmo li registrirani, i imamo li ugovor!? Registriran moraš biti ako hoćeš pružati usluge, a račun se može izdati po izvršenoj usluzi.

Postoji i (legalan) način za neregistrirane bendove, ali onda svaki član benda mora pojedinačno potpisati ugovor s mladencima.
__________________
Reply With Quote
  #85  
Staro 28-03-2010, 12:16
majky majky je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Jan 2010
Postovi: 46
majky je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Petko Vidi Post
A ako dođe Porezna fino se veli da se svira iz poznanstva s kumom. I da vam je baš ljepo u svatovima te da ima zgodnih komada. Novac? Ma ne. Nama je tambura ljubaf....
ti prijatelju probaj tako pa nam javi kako je prošlo.. et najmanji problem.
Reply With Quote
  #86  
Staro 28-03-2010, 16:14
Petko's Avatar
Petko Petko je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2006
Postovi: 384
Petko je na dobrom putu 31
Uobičajeno ...

@basadžija: Koja je pravna forma vašeg benda? Gdje ste i po kojim propisima registrirani?

99% bendova su neregistrirane skupine ljudi i to što se oni zovu bendom nema nikakve formalno pravne težine i ne razlikuju se od slučajno sakupljenog društva koje zapjeva na svadbi. Dakle kako će 5-6 muži koji zapjevaju na svadbi objasniti poreznoj inspekciji da oni nisu vokalna skupina/klapa koja zarađuje novac pjevajući po svadbama, odnosno kako će inspekcija njima dokazati da jesu. Jel? Na isti način kako će netko dokazati mojim prijateljima koji su mi gosti na svadbi i zasviraju da su to oni napravili zbog novaca a svi su u bendu odn bendovima...itd, itd. trla baba lan.Daklem. Ako bend nije registriran a 99% nije i ako se veli da se ne plaća glazba a drugačije se nemože dokazati onda nema poreznog efekta.

...i ne treba mi pričati i poreznim, gospodarskim, sanitarnim i inim inspekcijama i njihovom radu, različitom tumačenju zakona i šerifovanja jer eto prečesto ih susrećem u svojem nazovimo to profi životu...

p.s. sad me baš zainteresirao legalni oblik pružanja glazbenih usluga i sve kaj ide s tim. pa kad se malo educiram podijelit ću to s vama. bez računa. neoporezivo.

p.s.s. heh, da potpisivati Ugovore o djelu pojedinčano svaki član neregistriranog "benda" naravno da može ali čemu?

...čekam odgovor pa da preselimo raspravu na polje djelovanja reg bendova. Kolko vidim ima jedan d.o.o. tamburaškog naziva i vjerujem da taj bend formalno potpisuje ugovore koji ima težinu ali mi se čini da prijavljeni prihod ne pokriva moju pretpostavku koliko bi taj bend trebao zarađivati...
__________________
...i če mi je teško popevka zvoni....

Last edited by Petko; 28-03-2010 at 16:21.
Reply With Quote
  #87  
Staro 28-03-2010, 19:34
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

većina bendova koji su registrirani, registrirani su kao udruga za očuvanje bla bla bla, a po zakonu udruge ne ulaze u sustav pdv-a ako godišnji prihod ne prelazi 85 000 kn...

ako je bend kao udruga došao odraditi jednu svadbenu večeru trebao bi izdati račun, koji je potpisan od strane predsjednika udruge i također ovjeren pečatom udruge. u tom slučaju nikakav porez ili ne znam kakve kazne ne mogu doći na naplatu...

nismo imali slučaj sa tim nazovi ih inspekcijama, ali škola za koju smo odradili svirku tražila nas je da izdamo račun i da nam novce uplate na žiroračun...sve je bilo 1/1...

maestro je jednom prilikom komentirao to kako udruga koja "trpa" novce u svoj džep može biti neprofitabilna, nije u sustavu pdv-a... jebatga, tko je pisao zakon dobro ga je napisao , pa smo barem za sada na miru
...izgleda da se nisu nadali da će za 20 godina postojanja države iznići toliko novih bendova

Petko, dobrim dijelom si u pravu, ali ta priča može proći jednom, dvaput, ali ne uvijek i svagdje...
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #88  
Staro 28-03-2010, 19:39
Petko's Avatar
Petko Petko je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2006
Postovi: 384
Petko je na dobrom putu 31
Uobičajeno ...

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
većina bendova koji su registrirani, registrirani su kao udruga za očuvanje bla bla bla, a po zakonu udruge ne ulaze u sustav pdv-a ako godišnji prihod ne prelazi 85 000 kn...

ako je bend kao udruga došao odraditi jednu svadbenu večeru trebao bi izdati račun, koji je potpisan od strane predsjednika udruge i također ovjeren pečatom udruge. u tom slučaju nikakav porez ili ne znam kakve kazne ne mogu doći na naplatu...

nismo imali slučaj sa tim nazovi ih inspekcijama, ali škola za koju smo odradili svirku tražila nas je da izdamo račun i da nam novce uplate na žiroračun...sve je bilo 1/1...

maestro je jednom prilikom komentirao to kako udruga koja "trpa" novce u svoj džep može biti neprofitabilna, nije u sustavu pdv-a... jebatga, tko je pisao zakon dobro ga je napisao , pa smo barem za sada na miru
...izgleda da se nisu nadali da će za 20 godina postojanja države iznići toliko novih bendova

Petko, dobrim dijelom si u pravu, ali ta priča može proći jednom, dvaput, ali ne uvijek i svagdje...
...pa uređene države imaju to riješeno mogučnošću prijavljivanja dodatne djelatnosti (moš štrikat, svirati kaj god) i ukolika je zarada do određenog iznosa plaćaš paušal ako ide iznad onda se prijaviš pa je nešto slično kao kod slobodnih umjetnika gdje ti se priznaju troškovi i bla, bla...

...dok to država ne riješit mogu soli na rep staviti bendovima odnosno "bendovima". A kolko znam di ćeš ti ulovit "bend" kad se mnogi iole kvalitetniji svirači okupljaju po potrebi i riječ je o krugu od 20-30 svirača koji se izmjenjuju i sviraju u najrazličitijim kombinacijama.

p.s. ako netko treba brošuru o obvezama i pravima slobodnih umjetnika poslal sam ju na gmail
__________________
...i če mi je teško popevka zvoni....
Reply With Quote
  #89  
Staro 28-03-2010, 19:45
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

dodatna djelatnost važi za pojedinca, ali mi smo udruga koja broji 10ak članova...što će mi dodatna djelatnost da plaćam taj paušal kad mi udruga omogućava rad bez kune poreza...
porez će se naplatiti tek u slučaju kad se pređe iznos od navedene cifre, ali i kazna ukoliko novci na žiroračunu nisu opravdani računima...da se zalete u pretres udruga i njihove imovine imali bi posla
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #90  
Staro 28-03-2010, 20:04
Petko's Avatar
Petko Petko je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2006
Postovi: 384
Petko je na dobrom putu 31
Uobičajeno ...

...evo nađoh ovo...

1. DRAŽEN ĐAKOVIĆddakovic@net4u.hr
ŽUPANJA Izvođač narodne glazbe 2. MIRKO GAŠPAROVIĆgasparovic.mirko@gmail.com
http://www.najboljihrvatskitamburasi.com
ŠTITAR Izvođač narodne glazbe 3. IVICA GRUJOkgrujo@carina.hr
SEMELJCI Izvođač narodne glazbe 4. ŠIMO JOVANOVACsima@jovanovac.com
http://www,jovanovac.com
GRADIŠTE Izvođač narodne glazbe 5. MATO LUKAČEVIĆ ŠTITAR Izvođač narodne glazbe 6. MATO MILIČIĆ ŠTITAR Izvođač narodne glazbe 7. ŽELJKO NIKOLIN OSIJEK Izvođač narodne glazbe 8. STANKO ŠARIĆnht@hgu.hr
http://www.najboljihrvatskitamburasi.com
ZAGREB Izvođač narodne glazbe 9. MARIJO ZBILJSKImarijo.zbiljski@os.t-com.hr
ANTUNOVAC Izvođač narodne glazbe
link http://www.hzsu.hr/umjetnici.php?kat=2&pod_kat=8

Neznam jel to aktualno ali ovi ljudi koje poznaju mnogi forumaši bi mogli dati konkretnije informacije i dojmove kako je to biti formalno priznati umjetnik izvođač narodne glazbe.

Nekako mi je to malo samostalnih umjetnika na broj tamburaša...

Eto malo sam čital pa ispada sljedeće...

Uglavnom propis se zove Zakon o samostalnim umjetnicima. Regulira status umjetnika izvan radnog odnosa kojima je umjetničko djelovanje jedino i glavno zanimanje. Navodi se i mogućnost udruživanja u umjetničke organizacije (pod uvjetima vrlo slično udrugama) pod raznim nazivima (prema tomu može i sastav, ansambl, bend). Navodi se da su te organizacije neprofitne. Hehe. Navode se i poticaji u tome da je do 20.000,00 neoporezivo. itd, itd

To je jedan od mogućih oblika djelovanja profi tamburaša, dakle onih koji rade isključivo to.
__________________
...i če mi je teško popevka zvoni....
Reply With Quote
  #91  
Staro 28-03-2010, 20:09
Petko's Avatar
Petko Petko je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2006
Postovi: 384
Petko je na dobrom putu 31
Uobičajeno ...

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
dodatna djelatnost važi za pojedinca, ali mi smo udruga koja broji 10ak članova...što će mi dodatna djelatnost da plaćam taj paušal kad mi udruga omogućava rad bez kune poreza...
porez će se naplatiti tek u slučaju kad se pređe iznos od navedene cifre, ali i kazna ukoliko novci na žiroračunu nisu opravdani računima...da se zalete u pretres udruga i njihove imovine imali bi posla
...pazi prihoda preko 85.000,00 ali se mogu dati i donacije udruzi ako tko netreba računa ali ipak mora platiti preko računa. Dakle ne treba izdati račun.

...da se ponovim nema dokazivog plaćanja nema porezne obveze.
__________________
...i če mi je teško popevka zvoni....
Reply With Quote
  #92  
Staro 28-03-2010, 20:17
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

petko, za neke od ovih koje si naveo ne znam, ali za NHT znam da imaju status umjetnika i da preko HGU imaju regulirano pitanje staža i ostalih beneficija koje proizlaze iz radnog odnosa.
kao istaknutim umjetnicima na državnoj razini, sama im država uplaćuje sva potrebna davanja i doprinose.
ne znam točno kakve veze ima to što navodim, ali sigurno ima nekakve veze s temom o kojoj se raspravlja.

među tamburaškim svijetom takvih kao NHT, zbiljski ili grujo je ipak malo.

većina jednostavno nije u mogućnosti na takav način riješiti svoj status, tako da oni moraju tražiti druga rješenja.
Reply With Quote
  #93  
Staro 28-03-2010, 20:30
Petko's Avatar
Petko Petko je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2006
Postovi: 384
Petko je na dobrom putu 31
Uobičajeno ...

Quote:
Originally Posted by _maestro_ Vidi Post
petko, za neke od ovih koje si naveo ne znam, ali za NHT znam da imaju status umjetnika i da preko HGU imaju regulirano pitanje staža i ostalih beneficija koje proizlaze iz radnog odnosa.
kao istaknutim umjetnicima na državnoj razini, sama im država uplaćuje sva potrebna davanja i doprinose.
ne znam točno kakve veze ima to što navodim, ali sigurno ima nekakve veze s temom o kojoj se raspravlja.

među tamburaškim svijetom takvih kao NHT, zbiljski ili grujo je ipak malo.

većina jednostavno nije u mogućnosti na takav način riješiti svoj status, tako da oni moraju tražiti druga rješenja.
...ma može se svašta. Ako trebaš staž a imaš posla da se tak izrazim osnuješ udrugu i zaposliš se u njoj na ugovor o radu. Možeš si uplaćivat doprinose i obvezne poreze, ići na bolovanje, imaš zdravstveno i mirovinsko osiguranje itd. Prihode u udrugu uplaćuješ kao donaciju. Moraju se te isplatne liste arhivirati i čuvati i moraš ispunjava RSM za Regos te napravit IP obrasce jednom godišnje. AKo ti je to stalni oblik bavljenja kupiš neki prastari DOS program za plaće i samo mijenjaš mjesece sve ostavljaš isto i printaš obrasce i virmane i bla, bla. Dakle riješen si i zakonito zaposlen. Naravno prijaviš se minimalac i rađe si uplaćuješ treći stup, životno i sl. nego da daješ u I. stup odnosno nebudeš solidaran prema današnjim penzićima već spremaš sebi na hrpu. Ovo je jednostavnije nego d.o.o.
Ma tu postoje razne kombinacije ili kak ja to zovem gimnastike.
__________________
...i če mi je teško popevka zvoni....
Reply With Quote
  #94  
Staro 29-03-2010, 16:47
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno

Kao prvo: status slobodnog umjetnika si ne dodjeljuješ sam, nego ga zatražiš od Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika.

Priložiti treba:

1. Pismenu prijavu s osobnom i umjetničkom biografijom.
2. Potvrdu o mjestu prebivališta u Republici Hrvatskoj.
3. Popis javnog djelovanja u primarnom stvaralaštvu - dokazi o umjetnikovom javnom djelovanju: diskografija, minutaža, potvrde izdavača, press materijal.
4. Potvrdu porezne uprave o tome je li podnositelj zahtjeva prethodne godine bio porezni obveznik, koje vrste i ostvareni dohodak od neumjetničke djelatnosti, za posljednje 3 godine (svaku godinu posebno).
5. Izjava umjetnika o visini dohotka za prethodne 3 godine.
6. Radnu knjižicu - presliku.
7. Osobnu iskaznicu - presliku.
8. Izvješće ovlaštene strukovne udruge primarnog umjetničkog stvaralaštva o djelovanju podnositelja zahtjeva i ispunjavanju brojčanih kriterija.

Trebaš ispunjavati zadane uvjete:

• Samostalni umjetnici izvođači zabavne, pop, rock i narodne glazbe moraju imati najmanje 10 (deset) godina javnog umjetničkog djelovanja, uz ispunjenje kriterija predviđenih Pravilnikom HZSU.
• Stručno povjerenstvo će razmatrati umjetničko stvaralaštvo i djelovanje podnositelja zahtjeva tijekom posljednjih 5 (pet) godina.
• Pri razmatranju umjetničkog stvaralaštva i javnog djelovanja podnositelja zahtjeva za ostvarivanje prava iz Pravilnika, Stručno povjerenstvo neće uvažiti zahtjev podnositelja, iako udovoljava brojčanim uvjetima iz Pravilnika, za kojega drži da njegovo umjetničko djelovanje ne predstavlja zamjetan prinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti.
• Stručno povjerenstvo također neće usvojiti zahtjev podnositelja, ako je ostvario prosječni ukupni godišnji dohodak od samostalne umjetničke djelatnosti za prethodne 3 (tri) godine veći od bruto godišnje plaće uposlenog akademski obrazovanog umjetnika, sukladno važećim propisima o plaćama u javnim službama u prethodnoj godini (umnožak osnovice i koeficijenta složenosti poslova 1,90). Bruto godišnju plaću uposlenog akademski obrazovanog umjetnika, sukladno važećim propisima o plaćama u javnim službama, za prethodnu godinu, utvrđuje Stručna služba HZSU-a.
• Smatrat će se da je bavljenje umjetničkim stvaralaštvom i djelovanjem samostalnom umjetniku jedino i glavno zanimanje, ako u prethodne 3 (tri) godine nije ostvario prosječni ukupni godišnji dohodak izvan umjetničkog stvaralaštva i djelovanja za prethodne 3 (tri) godine veći od prosječno ostvarenog dohotka radnika u Republici Hrvatskoj za prethodnu godinu (Za 2007. g. = 84.552,00 kn bruto). To se ne odnosi na podnositelje zahtjeva iz radnoga odnosa.
• Podnositelj zahtjeva može biti osoba u radnom odnosu, ako da pismenu izjavu da će danom priznavanja prava na uplatu doprinosa prekinuti radni odnos.
• Rješenje o zahtjevu samostalnog umjetnika donosi Stručno povjerenstvo u postupku i prema uvjetima propisanim Pravilnikom.
• Rješenje potpisuje predsjedatelj sjednice Stručnog povjerenstva. Ministar kulture naknadno odobrava rješenje Stručnog povjerenstva za samostalnog umjetnika kojemu je priznato pravo na uplatu doprinosa za mirovinsko i invalidsko, te zdravstveno osiguranje iz sredstava proračuna Republike Hrvatske.

KRITERIJI ZA PRIZNAVANJE PRAVA SAMOSTALNIH UMJETNIKA NA UPLATU DOPRINOSA - GLAZBENO STVARALAŠTVO (pročišćeni tekst)

Izvodilaštvo zabavne, pop, rock i narodne glazbe (HGU/I):
• sudjelovanje solista (vokalnih ili instrumentalnih) ili članova stalnih postava istaknutih glazbenih sastava na najmanje 200 minuta umjetnički relevantne novosnimljene glazbe za radijske ili televizijske potrebe, odnosno objavljene na nosačima zvuka koji se nalaze na uobičajenoj prodajnoj mreži u Republici Hrvatskoj ili inozemstvu, od toga najmanje 70 minuta u posljednjih 5 (pet) godina, ili
• glazbenici koji se duže od 20 godina bave glazbom kao osnovnim i jedinim zanimanjem, a u tom su razdoblju sudjelovali kao solisti (vokalni ili instrumentalni) podliježu kriterijima iz prethodnog stavka, osim kriterija koji se tiče posljednjih 5 (pet) godina.

Kao što vidiš Porezna uprava se nikako ne može izbjeći, a kad tad će te stići.
O voj temi se već pisalo, tako da ako malo bolje pročešljaš forum možeš naći odgovore na gotovo sva pitanja.

U razgovoru s Draženom Đakovićem (samostalni umjetnik br.1 ) upoznat sam da i oni moraju sklapati ugovore i (sasvim normalno) prijavljivati i plaćati porez!

Smisao mog posta (koju nisi želio ili uspio pročitati) je bila da za svaku djelatnost koju želiš obavljati moraš biti registriran, i to je sigurno tako! Govorim iz osobnog iskustva, a ti to prihvati ili nemoj, samo nemoj drugima nametati svoje neispravno mišljenje.
Ako ti ne želiš plaćati porez, to je (što se mene tiče) OK, samo mislim da se država neće složiti s tim.
Isto tako sumnjam da možeš liječiti svoje sugrađane ili vršiti operaciju na mozgu, ako za to nisi registriran (pa makar otvorio i d.o.o.).

Situacija:

Bend u subotu svira svatove koji se odžavaju u nekoj od svečanih sala.
Mladenci sukladno zakonu RH, i upućeni od strane vlasnika spomenute sale, odlaze platiti ZAMP. U prijavnici za ZAMP unose ime band-a koji ih uveseljava u subotu.
Prijava za ZAMP se prosljeđuje u MUP, radi evidencije okupljanja.
Iz MUP-a (bez ikakvih problema) odlazi u Poreznu, gdje (na taj način) i prije same svadbene svečanosti imaju podatak tko svira u subotu i gdje.

P.S I donacije su podložne ispitivanju od strane Porezne
P.P.S. Kad već kopaš po internetu iskopaj negdje podatak na koji način nekome možeš raditi neki posao besplatno, i kome (rodbinske veze). Posao se naplatiti mora, a sad ako ćeš ti nekome svatove naplatiti 1,00 kn, to je opet tvoj izbor, i kako to objasniti inspektoru.

E, da...

Ako niste registrirani kao bend, nema veze.....
Porezna je početkom prošle godine dodjelila jedan krasan broj koji će nas pratiti do kraja života (ili dok ne smisle nešta drugo ), uz koji je vezano sve!
Kad tad ćeš zatražiti od države mirovinu, a oni će reći: ček, ček imaš ti nekoh dugovanja (isto sam se uvjerio osobno na primjeru jednog kolege).
Tako da još uvijek vjerujem da država kad tad dođe po svoje...
__________________
Reply With Quote
  #95  
Staro 29-03-2010, 17:37
tamburix's Avatar
tamburix tamburix je odsutan trenutno
Uporni diskutant
 
Registriran: Nov 2006
Postovi: 712
tamburix će postati slavan vrlo brzo 55
Uobičajeno

Mirovinsko i zdravstveno si može svaki glazbenik i sam uplaćivati preko HGU. Nekad se mogao i 'nadokupiti' staž za nekoliko godina unazad, vjerujem da je još uvijek tako.
To, naravno, nije vezano uz status umjetnika, u ovom slučaju ti ne plaća država, već si plaćaš sam.

Preko njih postoji i mogućnost otvaranja samostalne djelatnosti - za glazbeno izvođenje. Možda se može i registrirati cijeli bend, moglo bi biti jednostavnije nego ova šema s udrugom!
Kog zanima nek si provjeri detaljnije, al tako je nekako. Evo i link.
__________________
ˇıɔou od oǝʌoɹd ɯɐs ǝuɐp ǝɾןoqɾɐu ǝɾoʌs
Reply With Quote
  #96  
Staro 30-03-2010, 05:57
Petko's Avatar
Petko Petko je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2006
Postovi: 384
Petko je na dobrom putu 31
Uobičajeno ...

@basadžija: Nek svaki vadi svoj zaključak. Dosta smo toga napisali i linkani su propisi tako da svatko može sebe naći u tome. Neke stvari možda nisam trebao pisati u stilu tijeka misli i npr mladi bendovi bi mogli izvadit krive zaključke iz toga.

Svako oblik formalizacije djelatnosti zahtijeva vođenje određenih evidencija i plaćanje određenih obveza prema državi. Da u svakim propisima ima rupa odnosno ako tko ima znanje svoje djelovanje prikazati na taj način da stvara manju poreznu obvezu, blago njemu. Ima nas takvih. U rupe u propisima ne stanu svi tako da su neki odlučili svoje bavljenje glazbom riješiti kroz statuse samostalnih umjetnika, udruge, d.o.o. i sl.

Što se tiče ZAMP-a i prijave tu jest problem ali i to se da riješiti. Neću pisati kako.

Ako tko treba savjet za vođenje računovodstva i drugih obveznih evidencija udruga - tu sam. Besplatno. Neoporezivo.
A ako je tko samostalni umjetnik ili d.o.o. nek si nađe računovođu. Prihodi mu to dozvoljavaju.
__________________
...i če mi je teško popevka zvoni....
Reply With Quote
  #97  
Staro 30-03-2010, 16:48
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno

Svaka čast

To je i moj zaključak i preporuka!
__________________
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 23:05 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.