Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Ozvučenje, recording i softver

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 22-10-2008, 13:51
jaran91's Avatar
jaran91 jaran91 je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Dec 2007
Postovi: 408
jaran91 je na dobrom putu 17
Uobičajeno Dali je moguće...?

...sloziti mikrofon shure 57 (olovka-lijevo) sloziti, nastimati kak ocete na bas? Da se ozvuci bas s tim mikrofonom a da dobro zvuci? ... ili je bolja desna 57-ica?

Reply With Quote
  #2  
Staro 22-10-2008, 13:58
jole basprim's Avatar
jole basprim jole basprim je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2008
Postovi: 154
jole basprim je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Pa nisam nikad isprobavo ta dva mikrofona sto si naveo,,ali mi koristimo AudioTehnica bubu sto se zakaci na bas i jako smo zadovoljni...
Reply With Quote
  #3  
Staro 22-10-2008, 13:59
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Tako ti svejedno, ja nisam uočio veliku razliku između ta dva modela, osim u cijeni naravno. Čak mi bolje radi 57 od beta 57. Ali da koristiš bilo koji od njih za bas to baš i nije rješenje.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #4  
Staro 22-10-2008, 14:09
jaran91's Avatar
jaran91 jaran91 je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Dec 2007
Postovi: 408
jaran91 je na dobrom putu 17
Uobičajeno

taj mikrofon je za prim? tj. vise za instrumentalne instrumente tipa brač,bugarija, prim?
Reply With Quote
  #5  
Staro 22-10-2008, 14:28
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Općenito Shure mikrofoni su univerzalni mikrofoni i sa svojom univerzalnošću dokazuju koliko su loši a ima i puno puno boljih modela i marki samo što su puno skuplji.
Te određene razlike se ne primjećuju na gažama kao što su svadbe, raznorazne oproštajke itd. pa njihovo masovno korištenje u tamburaškim sastavima dolazi u obzir.
Ali Shure su pre pre univerzalni a čim je nešto univerzalno (dakle mogućnost korištenja na svemu i svačemu) nije i kvalitetno. Mikrofon bi trebao biti namjenjen za jednu vrstu instrumenata ili jednu srodnu skupinu instrumenata, ili samo vokalni mikrofoni.

Ja ga obično koristim za prim, ostali imaju bube uključujući i berdu. I jedna i druga verzija 57 može koristiti i za vokal jer su jako osjetljivi. Ali za berdu ima jedna posebna vrsta mikrofona, sa dvije "glave", sadrži jedan dinamički i jedan kondenzatorski mikrofon, all in one, i taj jedinstveni mikrofon služi samo za instrumente niske frekvencije. Cijena je ubitačna ali kvaliteta je zajamčena.

Na shure sm57 sam pristao jer nije ni 1000kn, 899kn točnije, jer svirke koje radimo ne prelaze gabarit iznimne preciznosti i kvalitete zvuka, iako se sve dobro uštima. Svejedno kako bilo ja bih se opet odlučio na Shure, kako kaže stara narodna - manje je više
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #6  
Staro 22-10-2008, 16:57
zeljko's Avatar
zeljko zeljko je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2007
Postovi: 103
zeljko je na dobrom putu 10
Uobičajeno 57 lijevo

ja sam koristio jednom 57 lijevo i nisam bio zadovoljan s njome !!!!! a za ovaj drugi neznam...
__________________
sve ću žene varati, jer i mene svaka vara !!!!!!!
Reply With Quote
  #7  
Staro 22-10-2008, 17:07
jaran91's Avatar
jaran91 jaran91 je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Dec 2007
Postovi: 408
jaran91 je na dobrom putu 17
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by zeljko Vidi Post
ja sam koristio jednom 57 lijevo i nisam bio zadovoljan s njome !!!!!
za sta?
Reply With Quote
  #8  
Staro 22-10-2008, 17:15
zeljko's Avatar
zeljko zeljko je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2007
Postovi: 103
zeljko je na dobrom putu 10
Uobičajeno bas

Quote:
Originally Posted by jaran91 Vidi Post
za sta?
za bas!!!!
__________________
sve ću žene varati, jer i mene svaka vara !!!!!!!
Reply With Quote
  #9  
Staro 22-10-2008, 18:03
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by zeljko Vidi Post
za bas!!!!
Pa tako kaži, jer taj mic nije namjenjen za bas iako u specifikacijama lijepo piše da kupi frekvencije i od 40Hz.
Problem je i što takvom mic-u treba malo više gaina nego inače, barem što se prima tiče, ali kupi zvuk i 20-30 cm tako da nije potrebno biti nabijen čitavu svirku na njega, i po tome su mi tzv. bube - out, za ostale instrumente su ok.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #10  
Staro 22-10-2008, 21:13
Mata's Avatar
Mata Mata je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Feb 2007
Postovi: 255
Mata je na dobrom putu 26
Uobičajeno

Mikrofon je bitan ali ispred svega je mixer i pozicija mikrofona...57 može itekako dobro zvučati i za bas. Većinom se svira na loše mixere i loše zvučnike pa je takav sound. Mislim da je bitnije imati duplu parametriju na mix-u nego neki posebni mikrofon za bas.
Reply With Quote
  #11  
Staro 22-10-2008, 22:36
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Mata Vidi Post
Mikrofon je bitan ali ispred svega je mixer i pozicija mikrofona...57 može itekako dobro zvučati i za bas. Većinom se svira na loše mixere i loše zvučnike pa je takav sound. Mislim da je bitnije imati duplu parametriju na mix-u nego neki posebni mikrofon za bas.
E sad, o tome bi se moglo raspravljati danima.
Mikrofoni su stvar za sebe, mixer je stvar za sebe a zvučnici također.
Možeš imati ne znam koliko kvalitetan mikrofon i kvalitetnu mixetu a npr. "Cekove" zvučnike koji nisu ni za qurac što se tiče tamburaša.

Ja se sa našom opremom ne mogu pohvaliti, stara suha analogna mixeta Dynacord MCX 16,2, pojačalo Bell 2X600W + Bridge 1300W, zvučnici Solton kombinacija dva satelita od po 250W i dva bas bina od po 500W. Shure sm58 i bete 58 za pjevanje, jedan shure sm57 i 4 bube (ne znam koji model, uglavnom su Audio Tehnika) za sviranje. Ali zvuk koji izlazi iz zvučnika je odličan, za sale od 300 ljudi dušu dao. Ali u čemu je stvar, potove na mixu gotovo da ne moram dirati, dodam jedino malo više low na basovskom kanalu da dobijem onu dubinu, jako malo nečega dodam ili oduzmem jer nema potrebe išta dirati.
Ali kad sam jednom prilikom testirao Cekove zvučnike potove sam razjebo i opet ih nisam mogao uštimati, reklo bi se kao da mikrofoni ne valjaju.
Mixeta koju imamo u prodaji sada košta uvr glave 450€ ali ne bih ju mijenjao jer nema potrebe, za tamburaše je ona sasvim dovoljna jer ima sve što treba.

Najbitnija je stvar znati raditi sa mixetom odnosno znati uštimati i prilagoditi razglas prostoru u kojemu se svira, a ostale sitnice poput izbora mikrofona mogu doći kasnije.

Ja sam se učio uštimavati razglas dok smo imali šit od mikrofona, 3 mikrofona u kutiji zajedno sa lulicama po cijeni od 300kn. i takvih mikrofona 10 kom.
Pa lako mi je sada štimat kad imam sve šurce, uopće nema fidbeka
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #12  
Staro 23-10-2008, 08:08
Svitac's Avatar
Svitac Svitac je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Feb 2006
Postovi: 957
Svitac je na dobrom putu 32
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
Možeš imati ne znam koliko kvalitetan mikrofon i kvalitetnu mixetu a npr. "Cekove" zvučnike koji nisu ni za qurac što se tiče tamburaša.
Hm, tu se baš ne bi složio s tobom.

Koristimo između ostalog i "Cekove" trosistemske 400/800 kutije koje rade odličo, tako da je ova tvoja izjava malo pretjerana.
Možda si ti imao loših iskustava, ali stare "Cekove" kutije su odlične.
Navodno se u zadnje vrijeme Zeck sklapao u Španjolskoj pa kažu da o više nije kvaliteta kao prije (nisam probao pa ne znam), a u zadnje vrijeme i nema baš u ponudi novih Zeckova.
__________________
"Tamburu mi prodo Cigan, slatkorečiv i prefrigan...
čukununuk prosjaka i begova...
omakne se prst na struni, nesretna me pesma zbuni...
ne znam dal je moja ili njegova..."

www.svita.net
Reply With Quote
  #13  
Staro 23-10-2008, 09:59
longee's Avatar
longee longee je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Dec 2006
Postovi: 1,525
longee je na dobrom putu 28
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Svita Vidi Post
Hm, tu se baš ne bi složio s tobom.

Koristimo između ostalog i "Cekove" trosistemske 400/800 kutije koje rade odličo, tako da je ova tvoja izjava malo pretjerana.
Možda si ti imao loših iskustava, ali stare "Cekove" kutije su odlične.
Navodno se u zadnje vrijeme Zeck sklapao u Španjolskoj pa kažu da o više nije kvaliteta kao prije (nisam probao pa ne znam), a u zadnje vrijeme i nema baš u ponudi novih Zeckova.
A ja bih se složio s tobom!
Godinama sam svirao na nekim praaaaastarim kutijama od Zecka, a zvuk je bio vrlo dobar (ne znam sad točno koje su kutije, to mi je frend posuđivao kad mi je trebalo, ali znam da ih je on kupio prije nove ere, u Njemačkoj).
__________________
Last edited by longee: Danas at 13:37

Tko je lud, ne budi mu zbunjen




Neki znaju što rade, a neki rade što znaju



Quote:
Originally Posted by grm Vidi Post
naravno da necu, ako se ti neces ljutit ako ti malo stavim motornu pilu u anus...

all rights reserved
Reply With Quote
  #14  
Staro 23-10-2008, 11:02
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

E jebiga sad. Ako se kod vas radilo o starim kutijama koje su bile dobre. Ja sam probao sa kutijama starima možda 2 godine, također 3sistemske, 600W, i bile su bezveze, jednostavno ih se nije moglo uštimati. Bile su one glasne, 2X600W grmi u prostoru za 150 ljudi ali kvaliteta zvuka je užas, bas je pretanak koliko god ga mixao da dobijem dubinu, bračevi kao da su oni od 1200kn, prim cvrči, glasovi kao spiker na kolodvoru
Pokušao sam i u kombinaciji sa bas binovima ali nema efekta.

Iako bas binovi znaju raditi probleme u prostorima gdje ima puno jeke, ja sam ipak za kombinacije sa binovima i dvosistemskim satelitima.
Zadnju svirku uboli smo "mekijeve" dvosistemce 2X300W u naše binove i nije bilo potrebe podešavati potenciometre, radili su perfektno...

Razglas je nauka...
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #15  
Staro 23-10-2008, 12:21
Zlajo's Avatar
Zlajo Zlajo je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,201
Zlajo je na dobrom putu 29
Uobičajeno Bas, majkovi, škatulje, golubinjaki, razglas,...

Još i dan-danas ne mogu prežaliti jedan mikrofon koji sam koristio za begeš i kontrabas (već sam o tome pričao)... Obična stara "kocka" AKG, na malom stalku... Kopala je vrhunski, nije imala nikakvih pojasnih gušenja, mislim da je konstrukcijski čak bila i dupla, mrak...

Slijedi priča (naravno, humoreska) o razglasu:...
Davne 1984., imali smo gažu cca 2 mj. u Rovinju, u zabavnom centru "Monvi" (Monte Vittorio), poveći prostor, skoro poluotvoreno, visoko, stane ziher preko soma grla... Tamburaši, jasno...Dan prvi... Čekamo razglas, mikrofoni i stalci pripremljeni... Stiže Smiljka sa praznim golfom, svi se gledamo gdje je razglas... Vadi mikseticu iz gepeka, najrobusniji dio opreme, mislim neki dinakord... Zatim mini-slejvić (neki Tapco iz bivšeg Jugotona, sliči na malu mižeriju po dimenzijama... Čekamo kutije, kad on vadi neke minijature, nama neugodno, sve nas sram "to" metati na stalke... (Nismo ni znali kaj je to Bosse)... Svaka 400 W (u svakoj 8 čudnih, malih zvučnika, izvana malo zaobljene), zebnja se širi... Dobro, pospojimo mi tu minijaturnu skalameriju, ventilatori na slejvu nekak' pretiho rade, čudno,gledamo da li se uopće vrte...
Tonska proba (prijepodne) može početi, svi smo skeptični, neki zaheb, ha-ha-ha...
Uglavnom kad su ta mala čuda pod vladekovim ravnanjem grunula, jer to mi se čini najprigodniji izraz, zijevali smo k'o telci ne vjerujući... Sounda k'o dreka, snage isto, a sve kristalno čisto od prima do basa... Vokali s efektima odmah posloženi, koncertna verzija lisinskog, užas... Kraj sveta...

Kaj Vam znači prava oprema i iznad svega pravi "meštar"...
__________________
Život bez glazbe je zabluda
Friedrich Nietzsche
Reply With Quote
  #16  
Staro 23-10-2008, 13:31
IMBRA's Avatar
IMBRA IMBRA je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2008
Postovi: 144
IMBRA je na dobrom putu 17
Uobičajeno

Pajdaš,daj reci di bi se ta "buba" dala nabaviti i kolko para cca?
__________________
"...znam da doći nećeš
ipak,mislim na Te,
neverna mi draga,
za Te živim
i umirem samo za Te..."
Reply With Quote
  #17  
Staro 23-10-2008, 13:39
Zlajo's Avatar
Zlajo Zlajo je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,201
Zlajo je na dobrom putu 29
Uobičajeno Protiv koga?

Quote:
Originally Posted by IMBRA Vidi Post
Pajdaš,daj reci di bi se ta "buba" dala nabaviti i kolko para cca?
Koji pajdaš i koja buba? Na koga i što misliš, nismo baš svi mediji...
__________________
Život bez glazbe je zabluda
Friedrich Nietzsche
Reply With Quote
  #18  
Staro 23-10-2008, 16:55
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

A mislim da znam kome govori i o čemu govori.
Buba ti je marke Audio Tehnika, može se nabaviti u Osijeku u kući Audio-pro za 1200kn. Može se i naručiti telefonom i platiš dostavu oko 50kn.
Nisu loše, a opet zavisi za koji instrument. Za primove baš i ne preferiram jer one bubice namjenjene za primove hvataju i najmanji šum (vjerojatno i strujanje zraka oko trzalice)
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #19  
Staro 23-10-2008, 17:10
smele's Avatar
smele smele je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Dec 2006
Postovi: 343
smele je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Zlajo Vidi Post
Još i dan-danas ne mogu prežaliti jedan mikrofon koji sam koristio za begeš i kontrabas (već sam o tome pričao)... Obična stara "kocka" AKG, na malom stalku... Kopala je vrhunski, nije imala nikakvih pojasnih gušenja, mislim da je konstrukcijski čak bila i dupla, mrak...

Slijedi priča (naravno, humoreska) o razglasu:...
Davne 1984., imali smo gažu cca 2 mj. u Rovinju, u zabavnom centru "Monvi" (Monte Vittorio), poveći prostor, skoro poluotvoreno, visoko, stane ziher preko soma grla... Tamburaši, jasno...Dan prvi... Čekamo razglas, mikrofoni i stalci pripremljeni... Stiže Smiljka sa praznim golfom, svi se gledamo gdje je razglas... Vadi mikseticu iz gepeka, najrobusniji dio opreme, mislim neki dinakord... Zatim mini-slejvić (neki Tapco iz bivšeg Jugotona, sliči na malu mižeriju po dimenzijama... Čekamo kutije, kad on vadi neke minijature, nama neugodno, sve nas sram "to" metati na stalke... (Nismo ni znali kaj je to Bosse)... Svaka 400 W (u svakoj 8 čudnih, malih zvučnika, izvana malo zaobljene), zebnja se širi... Dobro, pospojimo mi tu minijaturnu skalameriju, ventilatori na slejvu nekak' pretiho rade, čudno,gledamo da li se uopće vrte...
Tonska proba (prijepodne) može početi, svi smo skeptični, neki zaheb, ha-ha-ha...
Uglavnom kad su ta mala čuda pod vladekovim ravnanjem grunula, jer to mi se čini najprigodniji izraz, zijevali smo k'o telci ne vjerujući... Sounda k'o dreka, snage isto, a sve kristalno čisto od prima do basa... Vokali s efektima odmah posloženi, koncertna verzija lisinskog, užas... Kraj sveta...

Kaj Vam znači prava oprema i iznad svega pravi "meštar"...
stari dobri akg d12... koja nije "dupla"... tj ima samo jednu dijafragmu.... i dobri stari BOSE kutije... e sta se na njih sve moglo vuci.... uf
__________________
www.studiovirtual.tk
Reply With Quote
  #20  
Staro 23-10-2008, 17:18
smele's Avatar
smele smele je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Dec 2006
Postovi: 343
smele je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
Pa tako kaži, jer taj mic nije namjenjen za bas iako u specifikacijama lijepo piše da kupi frekvencije i od 40Hz.
Problem je i što takvom mic-u treba malo više gaina nego inače, barem što se prima tiče, ali kupi zvuk i 20-30 cm tako da nije potrebno biti nabijen čitavu svirku na njega, i po tome su mi tzv. bube - out, za ostale instrumente su ok.
daj veljo sta pricas pobogu... 57ca je klasicni hi midl majk... i mogu oni napisat da kupi i frekve ispod 10hz, kad mu je odaziv na njih nikakav. kuis? vrlo je vazno pogledati i graficki prikazan frekvencijski odaziv majka kad ga kupujes... (to je onaj graf... jel)... a ako bas hocete nesto za bass onda uzimajte majkove višeg SPL-a... tipa shure pg59, akg d112, audix d6 i sl... dakle, one koji se koriste za kick, te im je, uz visoki SPL, freq odaziv jaci u low midlu...
__________________
www.studiovirtual.tk
Reply With Quote
Reply


Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 19:57 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.