Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Majstori glazbalari

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #21  
Staro 08-07-2011, 19:24
boki boki je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Jan 2010
Postovi: 52
boki je na dobrom putu 19
Uobičajeno

Danas sam se čuo sa majstorom u vezi cijena i kaže:

bisernica: 2200 kn-5000kn
brač: 3000kn-5000kn
kontra: 3500kn-5000kn

Ja mislim da se ne kiti očevom i djedovom slavom,da je čak ako radi po istoj "formuli" kao otac i djed dosta jeftin
Reply With Quote
  #22  
Staro 08-07-2011, 23:24
ferdo66 ferdo66 je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Feb 2009
Postovi: 64
ferdo66 je na dobrom putu 18
Smile ferdo66

Pozdrav ! Vidim da neki likovi odmah pljuju po čovjeku .pustimo da Geza prezentira svoje tambure pa recimo svoj sud.Večina momaka nema Bocanove tambure a neki ih nisu niti probali svirati jer su mlađa tamburaška elita pa nisu imali prilike kupiti Bocanove tambure. Ja sam imao tu sreću otićiu 1981l1986 Sentu u ul.JjovanaCveića 30 iosobno primiti iz ruku starog Lajoša svoj instrument koji sam čekao desetak mjeseci ,a i i onda se čekalo reda tj preko veze nisi mogao tek tako kupiti instrument kod Bonanovih moro te neko preporučiti.Smatram da je Geza dosta caka pokupio kod svog djeda i vidio i čuo kroz igru u djedovoj radnji a i kasnije kad je odrastao djed mu je sigurmo prenio tajne zanata. čovjeku je vjerovatno problem lova da bi mogao kupiti dobar materijal za izradu tambure,a i to se da riješit .Gezu treba podržati pa imao je dosta sranja u životu pa jel ga treba odmah razapeti ili je to opet naš prepoznatljivi jalllllll !?
Reply With Quote
  #23  
Staro 10-07-2011, 12:18
Karmix Karmix je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jun 2011
Postovi: 13
Karmix je na dobrom putu 10
Uobičajeno Jadno je to

Dobro je Ferdo napisao zašto podcjenjujete Gezu. Dajte čovjeku priliku. Prim koji sam kupio od njega što moj sin svira ima odličan zvuk. Tako kaže učitelj sviranja. Kad sam rekao od koga sam kupio i koliko sam platio rekao je da sam odlično prošao za takav istrument. Da bi me jučer nazvao tražio Gezin broj telefona, otišao kod njega i naručio jedan za sebe. I što je najbolje u cjeloj priči sam je Gezi rekao da će ga preporučit svakom ko treba tamburu.
Reply With Quote
  #24  
Staro 10-07-2011, 12:43
todor's Avatar
todor todor je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Oct 2009
Postovi: 15
todor je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Imao sam priliku jednom zgodom 1996 godine ugostiti Bocanove.otac je bio već bolestan a sin je radio tambure. Prodali su par tambura na izgled sve pet čak i tonski bi to bilo prihvatljivo no nakon nekog vremena počeli su problemi sa pucanjem glasnjača popravljano je to, no na kraju je ipak ispalo da je bio sirov materijal.Čovjek vjerojatno ima znanje a i problema? Zašto ne pomoći ako se može?
Reply With Quote
  #25  
Staro 10-07-2011, 12:51
Karmix Karmix je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jun 2011
Postovi: 13
Karmix je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by todor Vidi Post
Imao sam priliku jednom zgodom 1996 godine ugostiti Bocanove.otac je bio već bolestan a sin je radio tambure. Prodali su par tambura na izgled sve pet čak i tonski bi to bilo prihvatljivo no nakon nekog vremena počeli su problemi sa pucanjem glasnjača popravljano je to, no na kraju je ipak ispalo da je bio sirov materijal.Čovjek vjerojatno ima znanje a i problema? Zašto ne pomoći ako se može?
Slažem se da mu treba pomoći zato sam i pokrenuo ovo. Od kad sam napisao o Gezi na forumu prodao je jedan prim, jedan ima naručen i sad se dogovara za kontru. Iskreno mi je jako drago kako se stvari odvijaju i što ovo ima odjeka.
Reply With Quote
  #26  
Staro 10-07-2011, 15:21
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Karmix Vidi Post
Iskreno mi je jako drago kako se stvari odvijaju i što ovo ima odjeka.
odličan marketing.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #27  
Staro 12-07-2011, 11:22
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

ni točke ni zareza...
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #28  
Staro 12-07-2011, 13:34
gilja18 gilja18 je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Oct 2010
Postovi: 43
gilja18 je na dobrom putu 10
Uobičajeno Neke čudne materije

A koji on materijal za gradnju tambura koristi? Što je jako bitno.
Čovjek živi u neimaštini, hmm, pa da li taj čovjek ima lovu za dobar materijal i dobre uvjete za posao?
Reply With Quote
  #29  
Staro 12-07-2011, 16:00
Karmix Karmix je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jun 2011
Postovi: 13
Karmix je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by gilja18 Vidi Post
A koji on materijal za gradnju tambura koristi? Što je jako bitno.
Čovjek živi u neimaštini, hmm, pa da li taj čovjek ima lovu za dobar materijal i dobre uvjete za posao?
Naravno da ima dobar materijal. Ima jednog dobavljača sa kojim kompenzira. Instrumente za materijal i dobije koju kunu. Možda neko i svira na forumu na njegovim instrumentima a da to ni nezna.
Reply With Quote
  #30  
Staro 12-07-2011, 17:19
gilja18 gilja18 je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Oct 2010
Postovi: 43
gilja18 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Karmix Vidi Post
Naravno da ima dobar materijal. Ima jednog dobavljača sa kojim kompenzira. Instrumente za materijal i dobije koju kunu. Možda neko i svira na forumu na njegovim instrumentima a da to ni nezna.
Eno sad baš vidjeh na njuškalu instrument Bocan Geza, novija etiketa neka.
Reply With Quote
  #31  
Staro 13-07-2011, 09:56
Dario Harkanovac's Avatar
Dario Harkanovac Dario Harkanovac je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jul 2010
Postovi: 178
Dario Harkanovac je na dobrom putu 10
Uobičajeno

ja sam imao njegov brac,ali to je ona jeftina serija bila za pocetnike(iako mislim da to sada nije bitno),isto mi je pukla daska na par mjesta,imao je tu novu naljepnicu,a sto se tice tona nije bio bas nesto posebno,ali dobar je bio za naucit svirat.. prije par mjeseci sam ga odnio na popravak,zamjenjena je glasnjaca i prelakiran je ponovno i malo je stanjen vrat..samo mi je cudno sto nekako je jedna strana korpusa manja od druge....a gledao sam jos par braceva sa onim znakom gore mislim da je BG napisano olovkom,ali nisam siguran dali je to od mladog geze,ti bracevi su sasvim ok.
Reply With Quote
  #32  
Staro 13-07-2011, 12:33
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

neka me ispravi netko ako griješim, ali bocan (stariji i mlađi) radili su tambure kod kojih nije bilo u cijeni "od - do", naručiš tamburu oni ju naprave, cijena je fixna kao i kvaliteta, ajd nekakve razlike tu i tamo...
samo danas je ovo simpatično, (bas)primovi od 1200kn, 2200, 3000, 3500, 4000, 5000, 6000kn SPECIJAL...ono, jeeebote, kao uoči se razlika u zvučnosti između tambure od 3500 i 4000kn...
mislim da toga nije bilo prije kod starih majstora, hoćeš tamburu? e ona toliko košta, ako ti se ne sviđa idi kod drugog jer moja cijena je tolika...

probao sam masu tambura starih majstora, uglavnom to su jako dobre tambure, namjerno neću reći vrhunske , one iznimke koje su loše pretežno su loše iz toga jer su slabo održavane i slabo očuvane, ali to je zanemariv broj s obzirom koliko ih ima dobrih, dok to kod današnjih novih tambura nije slučaj, ako hoćeš kupit novu tamburu i noviju polovnu moraš se dobro odlučit i razmislit.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #33  
Staro 14-07-2011, 22:55
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
neka me ispravi netko ako griješim, ali bocan (stariji i mlađi) radili su tambure kod kojih nije bilo u cijeni "od - do", naručiš tamburu oni ju naprave, cijena je fixna kao i kvaliteta, ajd nekakve razlike tu i tamo...
samo danas je ovo simpatično, (bas)primovi od 1200kn, 2200, 3000, 3500, 4000, 5000, 6000kn SPECIJAL...ono, jeeebote, kao uoči se razlika u zvučnosti između tambure od 3500 i 4000kn...
mislim da toga nije bilo prije kod starih majstora, hoćeš tamburu? e ona toliko košta, ako ti se ne sviđa idi kod drugog jer moja cijena je tolika...

probao sam masu tambura starih majstora, uglavnom to su jako dobre tambure, namjerno neću reći vrhunske , one iznimke koje su loše pretežno su loše iz toga jer su slabo održavane i slabo očuvane, ali to je zanemariv broj s obzirom koliko ih ima dobrih, dok to kod današnjih novih tambura nije slučaj, ako hoćeš kupit novu tamburu i noviju polovnu moraš se dobro odlučit i razmislit.
Veljo, nisi u pravu!

I kod "starih" majstora su postojale tambure različitih cijenovnih razreda; npr. školske, specijal, itd.
__________________
Reply With Quote
  #34  
Staro 15-07-2011, 11:09
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by basadzija Vidi Post
Veljo, nisi u pravu!

I kod "starih" majstora su postojale tambure različitih cijenovnih razreda; npr. školske, specijal, itd.
bocan je 80ih godina mom djedu dok je išao naručiti prim i basprim rekao ovo: "ako će te tambure biti u vlasništvu KUD-a, i ako će se na njima netko učit ja ti ih neću napravit!"

post iznad u vezi cijena odnosio se na bocanove tambure, a što se kudlika tiče, FAB ima cijelo čudo tambura koje su školske, osrednje tabure, a ona kudlikova kontra, svojevremeno je bila jako dobra tambura, ali što dalje sve je lošija i lošija, upravo zbog toga, jer nema tko na njoj nije jašio a popravljalo se eto tako da se popravi i stavi u funkciju, nažalost...
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #35  
Staro 08-03-2012, 18:06
brance brance je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Mar 2012
Postovi: 2
brance je na dobrom putu 10
Uobičajeno bok

Kko doč do kontakta od tog preživjelog Geze,posjedujem 90 g il tu negdije bugariju-kontru,pa bi ju servisirao ili prodo....
Reply With Quote
  #36  
Staro 08-03-2012, 22:07
KDL KDL je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2008
Postovi: 455
KDL je na dobrom putu 36
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
neka me ispravi netko ako griješim, ali bocan (stariji i mlađi) radili su tambure kod kojih nije bilo u cijeni "od - do", naručiš tamburu oni ju naprave, cijena je fixna kao i kvaliteta, ajd nekakve razlike tu i tamo...
Oprosti, ali ako ovo tvrdiš onda nisi probao puno (između ostalog i Bocanovih) tambura!!!
Tvrdnja da su mu sve tambure dobre, i da su sve približno iste ("dobre" ili "odlične") kvalitete je u najmanju ruku smiješna, kao i tvrdnja da nije pravio instrumenete za KUD-ove, odnosno svirače početnike. I moj je otac svojevremeno bio dugogodišnji svirač, a između ostalog i predsjednik jednog KUD-a, pa je i on više puta osobno isao kod Bocana i Kudlika u "nabavku" instrumenata.
A to što danas postoji razlika u cijeni, kao i u materijalu je potpuno u redu.
Koliko para - toliko muzike!
Reply With Quote
  #37  
Staro 08-03-2012, 22:14
KDL KDL je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2008
Postovi: 455
KDL je na dobrom putu 36
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by basadzija Vidi Post
I kod "starih" majstora su postojale tambure različitih cijenovnih razreda; npr. školske, specijal, itd.
...ali to nije sve; ...uz specijal tamburu dobijete i janje gratis, naravno na ražnju (od ostatka rebraša) spremno za pečenje...i...gajbu piva...po izboru...

Last edited by KDL; 08-03-2012 at 22:16.
Reply With Quote
  #38  
Staro 08-03-2012, 23:08
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Ako je meni djed slagao onda lažem i ja tebi, ali pošto smo ja i on skoro u boljim odnosima nego s rođenim ocem onda je istina što ti pričam.
'82. godine je bio kod njega i naručio prim i basprim, majstor mu je samo rekao, ako će ovo svirati netko tko se uči svirat i ako je ovo za KUD ja ti neću pravit ove instrumente, ako je ovo za tebe onda se vidimo za 6 mjeseci.
O cijeni nije bilo govora, cijene nisu bile od - do.

E sad, probao sam masu Bocanovih tambura, probao sam čak i neke za koje je navodno, pazi ovo, pokojni Majić davao i po nekoliko tisuća maraka samo da kupi.
Ne želim iznositi ime i prezime vlasnika, a siguran sam da ga poznaješ, tu je iz našeg kraja, i taj prim je daleko ispod kvalitete Bocanovog prima kojeg ja imam, premda je tada taj njegov prim bio u fizički boljem stanju pošto nije bio puno sviran, ali ton je bio mrljav i tako to...

Teško je sada reći kolike su bile cijene instrumenata kod majstora, jesu li se razlikovale s obzirom i na kvalitetu svakog instrumenta za sebe, to bi možda mogao reći netko tko je naručivao više komada ili čak cijelih garnitura, kao što je recimo Misar iz Bickog sela...
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #39  
Staro 09-03-2012, 11:01
KDL KDL je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2008
Postovi: 455
KDL je na dobrom putu 36
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
Ako je meni djed slagao onda lažem i ja tebi, ali pošto smo ja i on skoro u boljim odnosima nego s rođenim ocem onda je istina što ti pričam.
'82. godine je bio kod njega i naručio prim i basprim, majstor mu je samo rekao, ako će ovo svirati netko tko se uči svirat i ako je ovo za KUD ja ti neću pravit ove instrumente, ako je ovo za tebe onda se vidimo za 6 mjeseci.
O cijeni nije bilo govora, cijene nisu bile od - do.

E sad, probao sam masu Bocanovih tambura, probao sam čak i neke za koje je navodno, pazi ovo, pokojni Majić davao i po nekoliko tisuća maraka samo da kupi.
Ne želim iznositi ime i prezime vlasnika, a siguran sam da ga poznaješ, tu je iz našeg kraja, i taj prim je daleko ispod kvalitete Bocanovog prima kojeg ja imam, premda je tada taj njegov prim bio u fizički boljem stanju pošto nije bio puno sviran, ali ton je bio mrljav i tako to...

Teško je sada reći kolike su bile cijene instrumenata kod majstora, jesu li se razlikovale s obzirom i na kvalitetu svakog instrumenta za sebe, to bi možda mogao reći netko tko je naručivao više komada ili čak cijelih garnitura, kao što je recimo Misar iz Bickog sela...
Ma sve štima, nisam ni rekao da lažeš ili izmišljaš, samo tvrdim da je i Bocan imao razlike u kvaliteti izrade pojedinih instrumenata!

Moj bratić recimo ima njegov basprim tzv. "specijalku" koji je kompletan od rebraša, i koji zvuči odlično, dok recimo nekolicina drugih poznanika ima "obični-serijski" basprim kojemu su leđa i stranice od "šperandera", i koji zvuči...bolje da ne zvuči! Toliko o izradi, i jednakoj kvaliteti Bocanovih tambura!
Bocan je tada možda imao iste cijene, zato što je tako mogao poslovati jer je bio jedan od najboljih u to vrijeme, a i nije imao toliku konkurenciju koja postoji danas!
Do unazad nekoliko godina, mogao si prodati najgoru Bocanovu tamburu za dobre novce - samo zato što je Bocanova! Nitko nije ni pitao kako svira, nego samo ima li etiketu unutra i ako treba po nju na kraj svijeta, nema problema.
Uostalom, po meni je totalno u redu da postoje školske tambure, hobi tambure i profi tambure - svi imaju izbor!
Na kraju krajeva, jednom djetetu koje počinje svirati nema smisla kupiti vrhunski intrument i dati "xy" novaca jer prvo: nezna paziti na to, drugo: nikad neznaš do kada će svirati, i hoće li ga to uopće interesirati nakon mjesec, dva, tri..., treće: kada se izgradi kao glazbenik i svirač, sam će si kupiti "bolji" instrument. Barem sam ja tako počeo
Danas to puno bolje izgleda-nisu baš vrhunski instrumenti, al' udarajuuuu....

Last edited by KDL; 09-03-2012 at 11:14.
Reply With Quote
  #40  
Staro 09-03-2012, 11:54
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

U redu, stoji to sve što si rekao, nađe se lošijih Bocanovih tambura, neke su takve od kako su nastale, neke ljudskom nepažnjom, ali možda ću sad malo predaleko otići ako kažem, da ovim današnjim tempom izrade svakavih tambura, od brojnih majstora, kojih ima sve više, doći ćemo do toga da nećemo ni sami više znati razabrati što je tu dobro a što loše, pa čak i kad bi se uzeo u obzir samo jedan majstor.

Meni se primjerice sviđa način rada jednog od ovdje prisutnih majstora, nisam čuo da je izradio tamburu koja ne zvuči dobro, pa čak i u "stock" izvedbi, a da ne govorim o tome kakve su tek one koje su kvalitetom iznad.
Što znači, da će se za 20ak godina ovakvog rada doći do toga, da će netko tko želi kupiti tamburu tog majstora već unaprijed znati da se tu radi o kvalitetnim instrumentima, za razliku od majstora koji prave tambure počevši od klinaca u prvom razredu osnovne do specijal tambura. Da ne govorim o tome kolike će cifre također za 20ak godina netko tu tražiti, i samim time unijeti jednu pomutnju u svemu tome.

U redu je to što kažeš da nije za svakoga tambura jednake kvalitete, ali u toj nekvaliteti izrade se može steći jako loš dojam, kao što se nedavno govorilo o Žmegaču, žali Bože njegovih primjerice 5 odličnih radova ako ima 55 krševa.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
Reply

Tags
bocan

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 09:10 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.