Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Ozvučenje, recording i softver

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 10-01-2013, 16:15
sir123's Avatar
sir123 sir123 je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2012
Postovi: 18
sir123 je na dobrom putu 10
Wink Kupnja miksete i pojačala

Dragi tamburaši s više iskustva i oni s malo manje!
Zanima me koja mikseta se isplati najviše i koje pojačalo je prigodno uz nju. Naime, naš sastav ima 7 članova i već imamo sve, 7 vokalnih mikrofona, 6 bubica Shure SM11, berda ima pickup i jako smo zadovoljni mikrofonima. Imamo i pojačalo, ali to nije dovoljno za sve nas. Sad tražimo miksetu koja bude najbolja za nas, treba nam otprilike 16 kanalna, samo neznam koja točno. Čitao sam po forumima, ali svaki ima svoje mišljenje, ali na forumima nisu svi tamburaši. Tako da tražim vaše mišljenje. Molim pomoć, dosta je hitno! Hvala svima
Reply With Quote
  #2  
Staro 10-01-2013, 19:19
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Što se tiče pojačala mogu preporučiti dvokanalno Electro-Voice Q99 (1250W) pojačalo, jer ga u bendu koristimo, od te serije ima još i Q1212(1800W), ali nemojte uzimati serije ispod Q99 jerbo su ova pojačala dimezionirana da rade i na 2ohma, pa im je deklarirana snaga zapravo ona koja je predviđena za 2ohma!

Zašto Electro-Voice Q99 serija kad mnogi preferiraju Dynacord? Zato jer ekvivalentni Dynacord SL1200 ima jednake karakteristike i sve je unutra Electro-voice, i dakako jeftinije.

Provjereno, radi super, na stražnjoj strani ima jednu korisnu funkciju (LPN) koja reže nisku frekvenciju, što zna recimo zadavati probleme u zatvorenim i akustičnijim prostorima pa se jednostavno eliminira, a u šatorima, većim salama i otvorenim prostorima daje volumen.

Eto, što se pojačala tiče imaš ovu preporuku, dakle Electro-voice Q99.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)

Last edited by VeljoSB; 10-01-2013 at 19:24.
Reply With Quote
  #3  
Staro 11-01-2013, 12:11
sir123's Avatar
sir123 sir123 je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2012
Postovi: 18
sir123 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
Što se tiče pojačala mogu preporučiti dvokanalno Electro-Voice Q99 (1250W) pojačalo, jer ga u bendu koristimo, od te serije ima još i Q1212(1800W), ali nemojte uzimati serije ispod Q99 jerbo su ova pojačala dimezionirana da rade i na 2ohma, pa im je deklarirana snaga zapravo ona koja je predviđena za 2ohma!

Zašto Electro-Voice Q99 serija kad mnogi preferiraju Dynacord? Zato jer ekvivalentni Dynacord SL1200 ima jednake karakteristike i sve je unutra Electro-voice, i dakako jeftinije.

Provjereno, radi super, na stražnjoj strani ima jednu korisnu funkciju (LPN) koja reže nisku frekvenciju, što zna recimo zadavati probleme u zatvorenim i akustičnijim prostorima pa se jednostavno eliminira, a u šatorima, većim salama i otvorenim prostorima daje volumen.

Eto, što se pojačala tiče imaš ovu preporuku, dakle Electro-voice Q99.
hvala na ovoj preporuci, sad mi samo još fali za miksetu, pa da vidimo
Reply With Quote
  #4  
Staro 12-01-2013, 14:58
DMDM DMDM je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Nov 2009
Postovi: 15
DMDM je na dobrom putu 10
Uobičajeno MIKSETA

Soundcraft FX16,Mackie Onyx.
Reply With Quote
  #5  
Staro 12-01-2013, 20:39
sir123's Avatar
sir123 sir123 je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2012
Postovi: 18
sir123 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

a to su provjereno dobre miksete?
Reply With Quote
  #6  
Staro 13-01-2013, 08:31
DMDM DMDM je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Nov 2009
Postovi: 15
DMDM je na dobrom putu 10
Uobičajeno Mikseta

Provjereno dobro rade.
Reply With Quote
  #7  
Staro 13-01-2013, 12:52
predjar predjar je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Dec 2008
Postovi: 15
predjar je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by sir123 Vidi Post
Dragi tamburaši s više iskustva i oni s malo manje!
Zanima me koja mikseta se isplati najviše i koje pojačalo je prigodno uz nju. Naime, naš sastav ima 7 članova i već imamo sve, 7 vokalnih mikrofona, 6 bubica Shure SM11, berda ima pickup i jako smo zadovoljni mikrofonima. Imamo i pojačalo, ali to nije dovoljno za sve nas. Sad tražimo miksetu koja bude najbolja za nas, treba nam otprilike 16 kanalna, samo neznam koja točno. Čitao sam po forumima, ali svaki ima svoje mišljenje, ali na forumima nisu svi tamburaši. Tako da tražim vaše mišljenje. Molim pomoć, dosta je hitno! Hvala svima
Dragi kolega,
pretpostavljam da su i vokalni mikrofoni Shure (SM ili Beta). U 22 godine isprobao sam mnoge miksete i razglase jeftinije ili skuplje. Došao sam do saznanja da nije baš uvijek koliko para toliko i muzike, no...
Najčešće za tamburaški bend koristi se 16 kanalna mikseta, ako ima gore i dobar efekt to je dovoljno.
Dugi niz godina isprobavao sam Yamahu, ali prirodan ton tambure nikako da se dobije, osim na jednoj profi ali preskupoj digitalnoj mikseti. Probavao sam i Peeway, Behringer, LDsystem, Mackie, ALeenHeath , Soundcraft te Dynacord koje su odilične za bilo koji rock pop band ali za tambure je ipak samo Dynacord zakon. Možda se na kojoj od njih nakon sati i sati naštimavanja dobije i dobar ton ali dođeš u drugi prostor (što je pretpostavka da tamburaši mijenjaju lokale i dvorane gdje sviraju) sve pada u vodu.
Dynacord ako ga uključiš naštimaš na jedan običan vokal i to dupliciraš na sve kanale nećeš dobiti nikada loš zvuk. Dakle samo fino uštimavanje.
Koristio sam različite serije Dynacord mikseta čak i s pojačalom PMS serija.
Preporuka pošto imate slawe je CMS 1600 (probaj još pronaći II koja je made in Germany jer je nova III iz Kine). Gore imaš efekte. Cijena nove cca 10000kn 3 godine garancije. Pališ i naštimaš fino (bez equilajzera i prčkanja po njoj) i nema greške. Jedino uštimavam svaki put bas jer on je slaba točka svake dvorane. Ostalo samo intervencije tipa dalje stojiš od mikrofona ili si prehlađen ili tiše pjevaš.
E sada , ako je to preskupo onda je i rabljena verzija te miksete ili najčešće PMS1600 sa 2x 700W ugrađene snage odličan izbor.
Pretpostavka je ovome da bend sam uštimava ton bez ton majstora i da se nema previše vremena za uštimavanje prije svake svirke -recimo 2 puta na vikend.
Postoje i skuplje verzije Crown, Soundcraft, HK audio itd. ali puno znanja, uštimavanja i para treba.
Ako se ne varam Slavonija bend, NHT i mnogi drugi drže se Dynacorda. (Electro voice je iz iste grupacije jeftinija verzija - ukoliko tko ima iskustva neka me nadopuni.. Za miksete nisam siguran ali zvučnici su jaje jajetu).
Reply With Quote
  #8  
Staro 13-01-2013, 19:31
sir123's Avatar
sir123 sir123 je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2012
Postovi: 18
sir123 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

hvala na ovome, ali samo još nešto. koja je razlika između Dynacord PowerMate 1600 i CMS 1600? koja je bolja mikseta i zašto?
Reply With Quote
  #9  
Staro 13-01-2013, 19:34
sir123's Avatar
sir123 sir123 je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2012
Postovi: 18
sir123 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

i da, vokalni mikrofoni su svi Shure Beta 58a
Reply With Quote
  #10  
Staro 14-01-2013, 00:03
dewey89's Avatar
dewey89 dewey89 je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jan 2010
Postovi: 174
dewey89 je na dobrom putu 16
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by sir123 Vidi Post
hvala na ovome, ali samo još nešto. koja je razlika između Dynacord PowerMate 1600 i CMS 1600? koja je bolja mikseta i zašto?
Moja preporuka je također Dynacord mikser, koristili smo prvo PowerMate 1600 sad CMS 1600 II serije i nikad greške.
PowerMate ti je aktivni mikser sa pojacalom u sebi, bilo je starijih sa 2X500 i kasnije 2x700W pojačalo. Sa CMS 1600 mikserom koristimo EV Q66 pojačalo i EV RX212 zvučne kutije...prezadovoljni
__________________
“Samo je tamburašima dato da budni snivaju,
zvezde dodirnu i da se vrate,
uz njih se ljubav zaprosi,
uz njih je lepše živeti,
na kraju lakše otići,
kada nas prate...“
Reply With Quote
  #11  
Staro 14-01-2013, 11:05
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Laganu prednost dajem odvojenom sistemu, mikseta bez pojačala i pojačalo zasebno.
U tom slučaju ako imaš više pojačala koristiš ih prema potrebi a mikseta ti uvijek ostaje, odvojeni sustav bolje podnosi kvarove i opterećenja, ako pojačalo crkne ubodeš drugo i vozi dalje.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #12  
Staro 15-01-2013, 18:20
sir123's Avatar
sir123 sir123 je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2012
Postovi: 18
sir123 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

znači najbolje kaj ste preporučili je mikseta Dynacord CMS 1600, pojačalo Electro-Voice Q99 i sad nam još fale zvučne kutije. Kolega Dewey89 preporučuje EV RX212. ostali?
Reply With Quote
  #13  
Staro 15-01-2013, 22:48
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Čuj, "najbolje" je relativna stvar, ali dobiveno/uloženo s ovim navedenim je tu negdje.

Što se zvučnika tiče to je sad već malo širi pojam, želite li kombinacije bas binova i satelita ili trosistemske kutije.

Uz bas binove i satelite bi onda morala ići dva pojačala obavezno sa skretnicom i onda to radi jako dobro.
A trosistemske kutije su puno praktičnije uz neke svoje nedostatke ali manje prostora zauzima u vozilu.

Ja osobno preferiram drvenu kutiju naspram plastične, pa smo se u bendu odlučili na kupovinu četiri Dynacord SRX kutije, i to dvije SRX 150 i dvije SRX 15.3
Polovne su naravno, ali kada rade sve četiri u paraleli ova kombinacija je ubitačna, još kada se u nekakvom vanjskom prostoru ili šatoru spoje i dva bas bina...

Par smo plaćali oko 600€ ako se dobro sjećam, pa kad pogledaš da nova jedna Dynacord kutija košta oko 1000€ pa na više, mislim da je itekako isplativo.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #14  
Staro 16-01-2013, 10:51
predjar predjar je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Dec 2008
Postovi: 15
predjar je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
Čuj, "najbolje" je relativna stvar, ali dobiveno/uloženo s ovim navedenim je tu negdje.

Što se zvučnika tiče to je sad već malo širi pojam, želite li kombinacije bas binova i satelita ili trosistemske kutije.

Uz bas binove i satelite bi onda morala ići dva pojačala obavezno sa skretnicom i onda to radi jako dobro.
A trosistemske kutije su puno praktičnije uz neke svoje nedostatke ali manje prostora zauzima u vozilu.

Ja osobno preferiram drvenu kutiju naspram plastične, pa smo se u bendu odlučili na kupovinu četiri Dynacord SRX kutije, i to dvije SRX 150 i dvije SRX 15.3
Polovne su naravno, ali kada rade sve četiri u paraleli ova kombinacija je ubitačna, još kada se u nekakvom vanjskom prostoru ili šatoru spoje i dva bas bina...

Par smo plaćali oko 600€ ako se dobro sjećam, pa kad pogledaš da nova jedna Dynacord kutija košta oko 1000€ pa na više, mislim da je itekako isplativo.
Slažem se s kolegom - dajem prednost Dynacordu i to trosistemske full range kutijama u paraleli 4 komada je za dvorane i šatore ok stvar (bas binovi ako ima potrebe). SRX su stariji modeli ali fino rade. Mi koristimo F115 15'' bas + horna velika to je tzv. Forum line Dynacord koji najbolje radi u velikim prostorima i nosi zvuk do kraja šatora. Corus line kutije (mislim da je to danas D line) su kutije za manje prostore i ne nose zvuk dalje od 15m i dobro se čuju na malim distancama od bine. Dynacord kutije su uglavnom drvene i to je prednost. Electro voice zvuči malo tvrđe od Dynacorda pogotovo jeftinije kutije su plastika.
Imate vrhunskog majstora za Dynacord kutije Švabo u Daruvaru i može Vam izraditi kutije kopije originala i custom made od čak boljih komponenti. Nedavno mi je jedan majstor za zvučnike rekao da nije bolju i pedantniju skretnicu vidio u 40 godina rada isključivo sa zvučnicima i da je čovjek očito doktorirao na EV i Dynacordu. Za usporedbu par je cca 1000€ nove kutije i unutra nove komponente.

Da i pojam "najbolje " je jako relativan. Prema ukusu brojnih tamburaša i live bendova Dynacord daje topao , malo mutan ali prirodan zvuk pa ga preferiraju. Kada bih imao cca 7-8t € znam da bih kupio jako dobar razglas ali cijeli sistem planirano napravljen za tamburaše.
Ljetos sam isprobao i RODE mikrofone te Neumann što je preskupo za poluprofesionalce ali je zvuk predobar. Televizija ih također koristi. Ukoliko imate para - probajte jer to je klasa iznad svega na što sviraju tamburaški bendovi u Hr.

Last edited by predjar; 16-01-2013 at 10:57.
Reply With Quote
Reply


Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 20:06 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.