Forums  

Go Back   Forums > Tamburaška misao > Tamburaški život

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #201  
Staro 03-11-2007, 16:11
Hrvoje's Avatar
Hrvoje Hrvoje je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Dec 2005
Postovi: 5,527
Hrvoje će postati slavan vrlo brzoHrvoje će postati slavan vrlo brzo 116
Uobičajeno

Nema napretka bez obrazovanja, škola, akademija... Ovako je sve na par talentiranih i/ili visokoobrazovanih muzičara koji (između ostalog) sviraju i tambure. Treba nam tambura na akademiji... Vidite kakve odlične stvari rade akademski glazbenici u Global Krynerima ili u Los Caballerosima...
__________________
“Uz pjesmu mi se, evo, rodimo, uz pjesmu umiremo...”
Reply With Quote
  #202  
Staro 03-11-2007, 16:20
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by lički drvosječa Vidi Post
A pazi ovog moga!
Zar po svome rodu Brute!
.....pa moram malo promocije nabacit!....Svi će se oni vratit u Liku jednog dana, stric Mata prvi....

Quote:
Originally Posted by Hrvoje Vidi Post
Nema napretka bez obrazovanja, škola, akademija... Ovako je sve na par talentiranih i/ili visokoobrazovanih muzičara koji (između ostalog) sviraju i tambure. Treba nam tambura na akademiji... Vidite kakve odlične stvari rade akademski glazbenici u Global Krynerima ili u Los Caballerosima...
.....treba nam i Hrvoje na takvoj akademiji, ne samo na forumu....
Reply With Quote
  #203  
Staro 25-03-2008, 18:04
ficekica's Avatar
ficekica ficekica je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Mar 2008
Postovi: 224
ficekica je na dobrom putu 10
Uobičajeno

stvarno bi bilo dobro da se otvori tamburaska akademija za skolovanje mladih nada i talenata...
...kad vec postoji i nogometna akademija... zasto nikome ne padne na pamet da napravi nekaj kvalitetno i korisno za tamburasku glazbu i za one koji zele postati skolovani tamburasi...
...a otvoriti ce se radnih mjesta za one koji su vec skolovani tamburasi, jer ce oni moci predavati na toj akademiji i poducavati druge...a nece razmisljati o odlasku u inozemstvo...
__________________
Utjeha je
kad ti netko
s osjecajem dade shvatiti:
mozes biti onakav
kakav jesi !

Reply With Quote
  #204  
Staro 08-05-2011, 15:10
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno interesantan članak...

...o tamburanju u Hrvata preko bare...
PDF tekst
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #205  
Staro 09-05-2011, 17:32
malena's Avatar
malena malena je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 90
malena je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Stvarno je! I poucan!
Na brzinu sam procitala, ne temeljito, samo bi htjela pitat kaj nije Znam da me ne volis napisao Šuša (Darko Dervisevic)?
__________________
Muzika je moj zivot, tambure su moj stil!
Reply With Quote
  #206  
Staro 09-05-2011, 18:24
ivan's Avatar
ivan ivan je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Aug 2008
Postovi: 156
ivan je na dobrom putu 17
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by malena Vidi Post
Stvarno je! I poucan!
Na brzinu sam procitala, ne temeljito, samo bi htjela pitat kaj nije Znam da me ne volis napisao Šuša (Darko Dervisevic)?
na zamp-u piše da su obojica autori teksta...
evo link pa pogledaj: http://www.zamp.hr/aid/aid.htm... utipkaj u tražilicu....
Reply With Quote
  #207  
Staro 09-05-2011, 18:40
malena's Avatar
malena malena je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 90
malena je na dobrom putu 10
Uobičajeno

A onda je valjda fala!
__________________
Muzika je moj zivot, tambure su moj stil!
Reply With Quote
  #208  
Staro 09-05-2011, 19:27
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno piše i na tarabi....

ma piše i da je Lajoš Bocan somborski majstor - pa nije....
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #209  
Staro 13-05-2011, 12:29
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno objavljen Bricin rad...2009. internet magazin ETNOUMLJE

Prikaz:
RAZVOJ MALIH I VELIKIH TAMBURAŠKIH SASTAVA
Autor: Zoran Bugarski Brica

„Zajednički život raznih naroda na istom prostoru dovodio je do međusobnih uticaja i do bogaćenja duhovnog stvaralaštva."

Muzička tradicija Vojvodine je bogata, zanimljiva i raznovrsna. Ona je zapravo konglomerat stvaralaštva naroda i narodnosti cele bivše Jugoslavije, neiscrpno bogatstvo narodnih pesama i igara koju odlikuje velika šarolikost stilova izvođenja ali i narodnog instrumentarija, što je izraz duhovne snage jedne sredine koja je, u toku svoje burne istorije, uspela da sačuva značajan deo folklorne baštine.
Pojava tambure na ovim prostorima je povezana sa pojavom raznih naroda, jer osim oružja, narodi koji su se selili ili osvajali nove krajeve, nosili su neke delove svoje kulturne baštine kao što su nošnja i običaji, usmena književnost, pesma, igra i naravno muzički instrument. Zajednički život raznih naroda na istom prostoru dovodio je do međusobnih uticaja i do bogaćenja duhovnog stvaralaštva, jer narodi poprimaju jedni od drugih običaje, način oblačenja, pesme, igre, instrumente.
Tamburaški orkestar čine muzičari koji sviraju na tamburama različite veličine. Njihovo sviranje može biti u tercetu, kvartetu, kvintetu, sekstetu, septetu, oktetu i većim sastavima. Već od samog početka kolektivnog muziciranja, oformile su se dve kategorije tamburaških orkestara: profesionalni i amaterski.
Osnovna karakteristika profesionalnih malih tamburaških sastava je mali broj svirača, od tri do osam članova, dobrih instrumentalista koji su istovremeno i pevači. Sviraju pretežno u ugostiteljskim objektima. Repertoar je sastavljen od narodnih pesama i igara, kao i od dela lake orkestarske i koncertne muzike, domaćih i stranih kompozitora.
U drugoj polovini XIX veka, pa sve do konca Drugog svetskog rata, broj ovih orkestara u Vojvodini i Slavoniji, bio je velik. Preko šezdeset orkestara iz ovih krajeva svirali su širom Evrope u koncertnim dvoranama i najboljim hotelima i restoranima. Neki od poznatijih orkestara tog vremena su: Vokalno instrumentalni umetnički ansambl „Srbobran”, kapelnika Nikole Kerca, VIUA „Beli orao”, kapelnika Vase Jovanovića, Prva Srpska tamburaška kapela Prag „Javor”, kapelnika Petra Agičevića.
Pored brojnih malih tamburaških sastava, pre i posle Drugog svetskog rata, oformili su se i profesionalni veliki tamburaški sastavi u radio stanicama u Sarajevu, Zagrebu, Osijeku, Novom Sadu, Beogradu i Titogradu (Podgorici).
Svoj puni zamah u tom periodu dostižu i tamburaški orkestri kulturno-prosvetnih i kulturno- umetničkih društava. Njihov broj stalno raste a takođe i broj svirača u njima.
Paralelno sa razvojem profesionalnih, razvijaju se i veliki amaterski tamburaški sastavi. Skoro da nije bilo sela u Vojvodini i Slavoniji, koje nije imalo svoj amaterski tamburaški orkestar. Oni su se u Vojvodini formirali u okviru vatrogasnih i sokolskih društava, a u Slavoniji u okviru seljačke sloge. U većim kulturnim centrima tamburaški orkestri su se formirali kao samostalna društva.
Značajni kompozitori, aranžeri, pedagozi, rukovodioci i tamburaši koji su znatno uticali na razvoj tamburaške muzike i tamburaškog pokreta su: Vasa Jovanović (1872 – 1943), Marko Nešić (1873-1938), Isidor Bajić (1878-1915), Sava Vukosavljev (1914-1996), Jovan Janika Balaž (1925 – 1988), Mita Orešković (1824 – 1875), Pera Ž. Ilić (1869 – 1957), Spasoje Tomić (1877 – 1942), Pera Tumbas Hajo (1891 – 1976), Aleksandar Šandor Radu (1892 – 1971), Branko Čenejac (1903 – 1980), Ondrej Mudroh (1871 – 1956), Maksa Popov (1911 – 1972 ), Irinej Timko (1913 – 1986), Joco Mlinko Mimika (1876 – 1962), Aleksandar Šaca Aranicki (1892 – 1977), Isidor Hadnađev (1909 – 1990).
Radi objedinjavanja i unapređenja rada tamburaških orkestara, osnovan je u Osijeku 1937. godine, Hrvatski tamburaški savez, interesantno je napomenuti da je prvi ovakav savez osnovan 1902. godine u Pragu, dok je kod nas 2004. godine osnovan Savez tamburaških društava Vojvodine sa sedištem u Subotici.
Rešavanju problema tamburaške muzike i njenog unapređenja znatno su doprineli i brojni časopisi, bilteni i ostale publikacije, koji su se bavili pitanjima iz ove oblasti.
To su pre svega bili: „Slavljanska lira” iz Slovenije, „Tamburica” iz Siska, „Tamburaški vestnik” iz Praga, „Tamburica News” iz Amerike i drugi.
Da bi se rešili brojni problemi tamburaške muzike na celom području stare Jugoslavije, održana je 1958. godine u Novom Sadu prva koferencija tamburaških entuzijasta na kojoj je doneto nekoliko važnih zaključaka, od kojih su najvažniji:
-Jedinstvena partitura za tamburaški orkestar,
-Održavanje Jugoslovenskog festivala tamburaške glazbe u Osijeku,
-Stvaranje originalnih dela za tamburaške orkestre.
Tamburaški pokret dobio je mnogo osnivanjem i održavanjem festivala na području cele stare Jugoslavije. Tokom razvoja festivala rastao je broj vrednih kompozitora, koji su pisali značajna dela za tamburu i udarili temelj novom stvaralačkom poletu. Neki od njih su: Isidor Bajić, Vasa Jovanović, Maksa Popov, Marko Nešić, Josip Andrić, Tihomil Vidošić, Lorenc Antoni, Julije Njikoš, Sava Vukosavljev, Božo Potočnik, Branko Rakijaš, Mihajlo Vukdragović, Konstantin Babić, Vlado Milošević, Branko Čenejac, Isidor Hadnađev, Rudolf Bruči, Miroslav Štatkić, Zoran Mulić i drugi. Njihove kompozicije su postale sastavni deo repertoara tamburaških orkestara, a prisutne su i na programima radija i televizije.


izvor
http://www.worldmusic.autentik.net/r...h_sastava.html
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #210  
Staro 16-03-2013, 01:39
Hrvoje's Avatar
Hrvoje Hrvoje je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Dec 2005
Postovi: 5,527
Hrvoje će postati slavan vrlo brzoHrvoje će postati slavan vrlo brzo 116
Uobičajeno

I tako, svjedoci smo "čudnog vremena" gdje s jedne strane postoji studij tambure u Beču, jedan naš forumaš studira jazz na basprimu u New Yorku, Hrvatski tamburaški orkestar od stotinjak članova svake godine svira poprilično zahtjevan repertoar na gala-koncertima pod nazivom "Šokačka rapsodija", ali tamburaška glazba evoluira i mijenja se po uzoru na klapsku glazbu, koja je po meni, otišla daleko od one srži. Jasno, tamburaška glazba (pod tim mislim na onu glazbu kojoj su temelje udarili Zlatni Dukati svirajući većinom pjesme Josipa Ivankovića) nije "sveto pismo" ili tradicijska glazba koja treba ostati zamrznuta u vremenu, ali umjesto "modernizacije" u vidu tekstova, odnosno tematike pjesama, melodije, harmonizacije, aranžmana, sve veći broj sastava, priznajem i ja i moj sastav smo eksperimentirali na taj način, ubacuje razne instrumente koji nisu tamburaški i koji poprilično mijenjaju zvuk i time to postaje nekakav mainstream pop.

Naravno, za to postoji logično objašnjenje, tamburaška glazba starijeg tipa ipak ima užu publiku, ako snimiš takvu tamburašku pjesmu, bez obzira koliko ona kvalitetna bila, NEMA ŠANSE da će se vrtiti na radijima i televizijama u Dalmaciji, ALI ako se snimi pjesma s klapom, eeeee... Naravno, ljudi u Dalmaciji vole tamburaške pjesme i tamburaše, ali to je neko nepisano pravilo da su tamburaši getoizirani, postoje zasebne tamburaške top liste pa je očito tamburašima dopizdilo i otišli oni u "popove", tj. u pop glazbene vode...

Sad da razmotrimo reperkusije tih poteza - pošto takav stil glazbe, nazovimo to modernom tamburaškom pop glazbom (po meni su najbolji i najuspješniji u tom stilu - Slavonia Band), dobro prolazi, sve veći broj tamburaških sastava krenut će u tom smjeru, naravno neće svi imat love za skupu i dobru produkciju, neće angažirat bubnjara i bit će još uvijek tamburaških sastava samo s tamburama.

Ne znam, meni je najbolji primjer da tamburaška glazba svirana samo na tamburama još uvijek ima budućnost i nije "dala svoje" i najbolji primjer za to je pjesma "To nisam ja" Tamburaša slavonske krvi. To je neki smjer kojim bi se moglo krenuti i koji u potpunosti podržavam. Naravno, svaki sastav ima neki svoj plan, strategiju i cilj, ali ja sam počeo svirati tamburu zbog "tamburaške glazbe starijeg tipa", jer da sam htio svirati zabavnjake i svašta, svirao bih gitaru u nekom strujaškom bendu (al' eto, danas tamburaši ionako moraju svirati zabavnjake i svašta).

Da se ne bi krivo shvatilo, nisam ja protiv "modernizacije tamburaške glazbe", ali nekako mi se čini da se zbog medijske eksponiranosti te "moderne tambure" i medijskog zapostavljanja "stare tambure" nekako stvara iskrivljena slika što je "in", a što je "out". Na primjer, ne pamtim kad sam zadnji put na nekom radiju čuo neku stariju pjesmu Zlatnih Dukata (NHT), a te pjesme su evergreeni koje očito nitko od radijskih urednika ne cijeni. Za mene su Dukati, Bogdan i Gazde uvijek "in".

Uglavnom, kako nam ovaj forum odumire, odumire i tamburaška glazba starijeg tipa, a tambura postaje samo lijepi ukras koji se više vidi na spotovima nego što se čuje u pjesmama moderne tamburaške pop glazbe. No tko zna, možda je to samo zatišje i zasićenje pa dođe do "revivala" kad na scenu stupe neki novi autori, možda neki novi i mladi tamburaši koji su talentirani za pisanje pjesama... Tko zna što nosi budućnost, al' s obzirom na stanje u državi mislim da je ovo dobro vrijeme za nostalgične žalopojke za starim vremenima iz mola.
__________________
“Uz pjesmu mi se, evo, rodimo, uz pjesmu umiremo...”
Reply With Quote
  #211  
Staro 16-03-2013, 06:37
garavi gez's Avatar
garavi gez garavi gez je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Dec 2008
Postovi: 314
garavi gez je na dobrom putu 30
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Hrvoje Vidi Post
Da se ne bi krivo shvatilo, nisam ja protiv "modernizacije tamburaške glazbe", ali nekako mi se čini da se zbog medijske eksponiranosti te "moderne tambure" i medijskog zapostavljanja "stare tambure" nekako stvara iskrivljena slika što je "in", a što je "out". Na primjer, ne pamtim kad sam zadnji put na nekom radiju čuo neku stariju pjesmu Zlatnih Dukata (NHT), a te pjesme su evergreeni koje očito nitko od radijskih urednika ne cijeni. Za mene su Dukati, Bogdan i Gazde uvijek "in".

Uglavnom, kako nam ovaj forum odumire, odumire i tamburaška glazba starijeg tipa, a tambura postaje samo lijepi ukras koji se više vidi na spotovima nego što se čuje u pjesmama moderne tamburaške pop glazbe. No tko zna, možda je to samo zatišje i zasićenje pa dođe do "revivala" kad na scenu stupe neki novi autori, možda neki novi i mladi tamburaši koji su talentirani za pisanje pjesama... Tko zna što nosi budućnost, al' s obzirom na stanje u državi mislim da je ovo dobro vrijeme za nostalgične žalopojke za starim vremenima iz mola.
Sam preferiram stariju gardu tamburanja....
Moj poredak gore navedenih je: Zvonko Bogdan, Zlatni Dukati(NHT) pa tek onda Gazde. Zašto?
Pa zato što je od ovih navedenih prvi Zvonko Bogdan prepjevao pjesme puno starijih pjesnika (Šantića, Zmaja, mađarskih pjesnika i dr.) od sebe samog, pa je uz to napisao i uglazbio i znatan broj svojih pjesama- autorskih, i znatan broj i narodnih pjesama...vodeći se pri tome vrlo visokom kvalitetom produkcije, kako on sam kao pjevač, tako i punoću sounda i interpretacije orkestra koji ga prati Janika, Lakatoš i dr.
NHT su krenuli dosta kasnije u odnosu na Bogdana.Snimaju albume od autorskih, narodnih, domoljubnih, božićnih,.... produkcijski na visokom nivou, uz prepoznatljiv vokal Stanka, solistu Hrvoja, pa kasnije Denisa....
Ali i uz daleko siromašniji sound, u svirkama uživo primjetno je nedostajalo čelo.
Nisam shvatio da li si mislio vezati početak našeg-Hrvatskog tamburanja, sa Zlatnim Dukatima, jer se zna da su čak prije Dukata, svirali Slavonski bećari-KIćo, pa i Ex Panonia bi se tu negdje ugurala.....što je sa Dikama....
Dalje sam dolazak Gazdi, u kožnjacima i sa kaubojkama te sviranjem i baziranjem sviranja pjesama rock ili pop predznaka, ponudio je nešto sasvim deseto....Kasnije uvode i bubanj....
Svi su oni profesionalci i svima njima skidam kapu.

Ali prvi je bio Z.Bogdan koji je svojim rado upečatio i zadužio cijeli ovaj prostor i u širem smislu, te kao stariji samo inspirirao i utro put slijedećima iza sebe.
Osobno više volim slušati Bogdana i Dukate jer su mi ukusom bolji.
Netko drugi više voli Gazde ili Slavoniu band ....
Reply With Quote
  #212  
Staro 17-03-2013, 19:35
bando's Avatar
bando bando je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: May 2007
Postovi: 1,177
bando će postati slavan vrlo brzo 62
Uobičajeno

Po meni je to sve jedna velika pozitivna stvar, na kraju krajeva ovo je napredak za tamburu. Stalno se priča o toj nekoj ravnopravnosti, neiskorištenosti i podcijenjenosti tambure - zašto sad biti nezadovoljan (za one koji jesu nezadovoljni)... Ja trenutno sviram u bendu gdje imamo i bubanj i klavijature i puno sam sretniji nego što sam bio kada sam bio u čisto tamburaškom bendu.

Jedini problem u cijeloj priči je što taj cijeli "današnji mainstream" uglavnom nema veze s ničim, pjesme su sve gluplje i sve veći mamlazi uspjevaju u tom nekom glazbenom/showbiz svijetu. Kroz povijest, nikad nije bilo tako, ali evo zadnjih 10ak godina je kritično

Nikako da zaključim tko je tu kriv. Jesu li izvođači i mediji nametnuli ovakvu glazbu (ako jesu ne kužim razlog) i oni kolo vode ili su ljudi ti koji prave selekciju (opet ne kužim razlog zašto vole slušati te gluposti)? Ali to je neka druga tema
__________________
Al ja još nisam našo šta mi duša traži
jednu ružu iz mladosti rane
ta se ruža mojom zvala, ta je ruža za me cvala
a ja je ubro pa je bacio
Reply With Quote
  #213  
Staro 18-03-2013, 12:44
slay's Avatar
slay slay je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jul 2007
Postovi: 194
slay je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by bando Vidi Post
Nikako da zaključim tko je tu kriv. Jesu li izvođači i mediji nametnuli ovakvu glazbu (ako jesu ne kužim razlog) i oni kolo vode ili su ljudi ti koji prave selekciju (opet ne kužim razlog zašto vole slušati te gluposti)? Ali to je neka druga tema
Da je glazba svrha glazbene industrije, vodili bi je glazbenici, a ne psiholozi, marketinški stručnjaci i ekonomisti. I ne bi se zvala glazbena industrija. Ali kao što i sam kažeš, to je neka druga tema.

Mainstream je prvenstveno stanje društva, a ne stanje glazbe. A stanje društva trenutno je takvo da prosječni slušatelj nije zaljubljenik prirodu, životinje i život i neće pridavati važnost stvarima kojima je pridavao recimo Bogdan. Tambura ide u smjeru u kojem ide i društvo koje ju svira i sluša, tako da nije ni realno očekivati nove Bogdane i Dukate na sceni. A mi koji smo protiv ovakvog razvoja tamburaške glazbe i tako nismo prosječni slušatelji nego tamburaši koji to sve vide iz neke druge perspektive.

U svakom slučaju, Bando je u pravu - dobili smo što smo htjeli - tambura je puno popularnija i prisutnija u svim medijima. Tamburaši sve više dobivaju ime i prezime. Tambura je sve više mainstream. A sad, oblik u kojem je došla u mainstream... To je cijena slave
__________________

Last edited by slay; 18-03-2013 at 12:49.
Reply With Quote
  #214  
Staro 18-03-2013, 16:38
jozo-begesar jozo-begesar je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Feb 2007
Postovi: 156
jozo-begesar je na dobrom putu 15
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by slay Vidi Post
Mainstream je prvenstveno stanje društva, a ne stanje glazbe. A stanje društva trenutno je takvo da prosječni slušatelj nije zaljubljenik prirodu, životinje i život i neće pridavati važnost stvarima kojima je pridavao recimo Bogdan. Tambura ide u smjeru u kojem ide i društvo koje ju svira i sluša, tako da nije ni realno očekivati nove Bogdane i Dukate na sceni. A mi koji smo protiv ovakvog razvoja tamburaške glazbe i tako nismo prosječni slušatelji nego tamburaši koji to sve vide iz neke druge perspektive.
Izvrsno rečeno, i točno do bola!
Reply With Quote
  #215  
Staro 18-03-2013, 16:58
beeman89's Avatar
beeman89 beeman89 je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Mar 2012
Postovi: 190
beeman89 je na dobrom putu 25
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by slay Vidi Post
Da je glazba svrha glazbene industrije, vodili bi je glazbenici, a ne psiholozi, marketinški stručnjaci i ekonomisti. I ne bi se zvala glazbena industrija. Ali kao što i sam kažeš, to je neka druga tema.

Mainstream je prvenstveno stanje društva, a ne stanje glazbe. A stanje društva trenutno je takvo da prosječni slušatelj nije zaljubljenik prirodu, životinje i život i neće pridavati važnost stvarima kojima je pridavao recimo Bogdan. Tambura ide u smjeru u kojem ide i društvo koje ju svira i sluša, tako da nije ni realno očekivati nove Bogdane i Dukate na sceni. A mi koji smo protiv ovakvog razvoja tamburaške glazbe i tako nismo prosječni slušatelji nego tamburaši koji to sve vide iz neke druge perspektive.

U svakom slučaju, Bando je u pravu - dobili smo što smo htjeli - tambura je puno popularnija i prisutnija u svim medijima. Tamburaši sve više dobivaju ime i prezime. Tambura je sve više mainstream. A sad, oblik u kojem je došla u mainstream... To je cijena slave
Potpisujem i slažem se u potpunosti! Ni sam to ne bih mogao bolje sročiti
Reply With Quote
  #216  
Staro 18-03-2013, 20:40
KDL KDL je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2008
Postovi: 455
KDL je na dobrom putu 36
Uobičajeno

Svako pojavljivanje tambure u medijima danas je uspjeh obzirom na to u kakvom je tambura trenutno stanju, i na koje je grane pala!!!
Svako ima svoje viđenje tambure i traži svoje mjesto pod suncem, stoga treba poštovati tuđi rad, trud, uloženo vrijeme, novac, i na kraju krajeva želju za uspjehom.
A tko što od nas voli, to je široka tema! Svi smo mi (barem velika većina mislim) odrasli na Bogdanu, Dukatima, Dikama, Janiki, itd., i nema potrebe raspravljati o tome kako stvarno nedostaje pravih "čistih" tamburaških pjesama. Isto tako treba reći da mediji jednostavno ne žele vrtiti čistu tamburu u dnevnom eteru. Zašto? - Ne znam!!! Isto tako se nemogu složiti sa navodom da je nastala kriza autorstva u tamburaškoj glazbi. Odličnih autora i pjesama ima, ali nema medija niti interesnih skupina koji će tako nešto prezentirati javnosti. Na kraju krajeva, uskoro će novi album Dika ispuniti srca nas "zadrtih" tamburaša pa ćemo neko vrijeme imati svoju zadovoljštinu.
Jedino što bih ja volio da se nađe nekakav novi termin za "tamburaše" koji u finalnom proizvodu imaju kompletan zabavni instrumentarij i ponegdje neki tamburaški instrument.

Last edited by KDL; 18-03-2013 at 20:43.
Reply With Quote
  #217  
Staro 18-03-2013, 20:56
tihach tihach je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Mar 2011
Postovi: 70
tihach je na dobrom putu 21
Talking

Quote:
Originally Posted by KDL Vidi Post
Svako pojavljivanje tambure u medijima danas je uspjeh obzirom na to u kakvom je tambura trenutno stanju, i na koje je grane pala!!!
Svako ima svoje viđenje tambure i traži svoje mjesto pod suncem, stoga treba poštovati tuđi rad, trud, uloženo vrijeme, novac, i na kraju krajeva želju za uspjehom.
A tko što od nas voli, to je široka tema! Svi smo mi (barem velika većina mislim) odrasli na Bogdanu, Dukatima, Dikama, Janiki, itd., i nema potrebe raspravljati o tome kako stvarno nedostaje pravih "čistih" tamburaških pjesama. Isto tako treba reći da mediji jednostavno ne žele vrtiti čistu tamburu u dnevnom eteru. Zašto? - Ne znam!!! Isto tako se nemogu složiti sa navodom da je nastala kriza autorstva u tamburaškoj glazbi. Odličnih autora i pjesama ima, ali nema medija niti interesnih skupina koji će tako nešto prezentirati javnosti. Na kraju krajeva, uskoro će novi album Dika ispuniti srca nas "zadrtih" tamburaša pa ćemo neko vrijeme imati svoju zadovoljštinu.
Jedino što bih ja volio da se nađe nekakav novi termin za "tamburaše" koji u finalnom proizvodu imaju kompletan zabavni instrumentarij i ponegdje neki tamburaški instrument.
Možda..."buraši"
__________________
...ne pitaj me zašto ptice,
ne slijeću na svake žice,
ne pitaj me nikad zašto sviram...
Reply With Quote
  #218  
Staro 18-03-2013, 21:06
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Alternativna tambura...

Ljudi slušaju ono što im se nudi, da se tambura u medijima više i češće nudila ranije, bila bi to glazba za šir(oke)e mase.
Sad se "krive Drine" izravnavaju komercijalnim instrumentima ubačenima u tamburaški instrumentarij...
Neke od tih stvari dobro zvuče, ali većina loše, od jadnih tekstova, pa do aranžmana i same melodije...
Lova brate, care samo pare, samo biznis!
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #219  
Staro 19-03-2013, 07:40
KDL KDL je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2008
Postovi: 455
KDL je na dobrom putu 36
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
Alternativna tambura...

Ljudi slušaju ono što im se nudi, da se tambura u medijima više i češće nudila ranije, bila bi to glazba za šir(oke)e mase.
Sad se "krive Drine" izravnavaju komercijalnim instrumentima ubačenima u tamburaški instrumentarij...
Neke od tih stvari dobro zvuče, ali većina loše, od jadnih tekstova, pa do aranžmana i same melodije...
Lova brate, care samo pare, samo biznis!
S jedne strane mi je to razumljivo ako glazbenici od toga egzistiraju, i takav pristup im donosi posao!!! S druge strane mi je žao što je tambura u javnosti prihvaćena više kao "kafanski" instrument, nego kao naš nacionalni brand koji bi mogao puno više reći kao instrument.
No, tako je kako je!!! Prije par dana pričah s jednim odličnim likom na vrhunskom provodu u Otočcu, i on je konstatirao kako hrvata kao naroda za 100-200 godina više neće biti jer smo zametnuli na stranu sve vrednote koje nas čine takvima - i moram reći da kada sam razmislio o tome, i ja sam se zamislio!!!
Ali, zato popiješ koju, i onda sve poravnaš!!!
Reply With Quote
  #220  
Staro 19-03-2013, 11:45
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by KDL Vidi Post
S jedne strane mi je to razumljivo ako glazbenici od toga egzistiraju, i takav pristup im donosi posao!!!
Na žalost ali to se kod nas i pokazalo u praksi.. Ne bih o politici, ali naše najveće "hrvatine" u glazbenim vodama pjevali su za novac iz crnih fondova pojedinih stranaka, znajući porijeklo tih novaca.
Nisu pjevali i promovirali hrvatsku glazbu, nego isključivo da se napune džepovi, a sve je to skupa gurnuto pod tepih zvan "domoljublje".

I slažem se s tobom KDL što si rekao da bi trebalo naći novi termin za "tamburaše" koji eventualno imaju basprim ili prim u svojim skladbama, ne možemo svi skupa na jedan mlin...
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 06:16 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.