Forums

Forums (http://forum.tambura.com.hr/index.php)
-   Nevezano za tamburanje (http://forum.tambura.com.hr/forumdisplay.php?f=10)
-   -   pušenje (http://forum.tambura.com.hr/showthread.php?t=1152)

_maestro_ 06-01-2008 11:53

pušenje
 
trenutno je u široj javnosti vrlo aktualna rasprava o najavljenoj zabrani pušenja u ugostiteljskim objektima. razmišljanja i stavovi su podijeljeni u širokom rasponu.
ako se najavljeno jednog dana zaista provede u praksi, onda bi se mogle dogoditi neke promjene i u poslu kojim se većina nas bavi.

šta vi mislite, kakav bi utjecaj mogla imati zabrana pušenja na svirače na gažama?
od osobnog problema nas samih koji smo pušači i u pauzi više nećemo moći sjediti za svojim stolom i dimiti pa do opće promjene u broju gostiju i njihovog vremena zadržavanja u lokalima, s obzirom na nemogućnost pušenja.
npr. pad prometa uzrokuje poskupljenje hrane i pića... kako dalje ide taj niz?

u sloveniji je taj zakon već važeći. žale se mnogi slovenski ugositelji, uglavnom oni s manjim objektima da im ne ide više kao prije.

DUGI 06-01-2008 12:05

Mislim da ce ugostiteljima promet past a i nama sviracima isto tako. Prosle godine svirali smo svadbu u sloveniji (hrvatsko-slovenska svadba) morali su platiti cijeli hotel i restoran tako da je hotel bio zatvoren za bilo kog da je doso a gosti su normalno mogli dimiti u restoranu. Po meni malo glupa ideja ! Ljudi ce rade si kupiti sta hoce za doma i u miru doma zapaliti uz kavicu ,pivu i sl......

IvanZU 06-01-2008 12:22

...meni je to ok...jedva čakam.....mada i ja zapalim često, al najgore mi je kad sviraš i pjevaš a oko tebe spustila se gusta magla i to od dima, i to od dima:krez: ....onda bi im naguro cigariljos u dupe mamicu im.....al to je supać:krez:

zOnZi 06-01-2008 12:26

Ah zakoni k'o zakoni...To su sad izvjesili da se imamo čime bavit, tj. da zaboravimo na sav ostali čemer...Nikad mi nije bilo jasno što je to što ljude tjera da im se mora dimiti iz usta...To nit je neki vizualni efekt, nit je neki štos. Osobno nikad nisam zapalio cigaretu, medjutim prema nekim istraživanjima mi nepušači smo zapravo veći pušači od pravih pušača jer sudjelujemo pasivno, a organizam nam nije navikao na nikotin...

_maestro_ 06-01-2008 12:28

Quote:

Originally Posted by IvanZU (Post 32125)
...meni je to ok...jedva čakam.....mada i ja zapalim često, al najgore mi je kad sviraš i pjevaš a oko tebe spustila se gusta magla i to od dima, i to od dima:krez: ....onda bi im naguro cigariljos u dupe mamicu im.....al to je supać:krez:

ja ba. u ivici i marici gdje sviraš gažu ionako nema pušenja. :krez:

IvanZU 06-01-2008 12:30

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 32127)
ja ba. u ivici i marici gdje sviraš gažu ionako nema pušenja. :krez:

...zato si ti tamo čest gost!

jaksa 06-01-2008 12:33

jedva čekam....napokon....

Ja ljudi nikad dima povuko, nikad, a svako jutro kašljem ko i svi Vi pljugeri...:)

Zašto pojedinci smiju trovat sve oko sebe s tim...ako već sebe truju zašto i ja to moram trpit, a ne želim. I općenito, nikad nisam volio taj miris cigareta.

A i znam nekoliko novih NEpušača, prezadovoljni su svojom odlukom, i nebi više nikad zapalili, a i dim od cigareta im je počeo smrdit.

Kod nas zakoni se jako slabo poštuju pa će vjerojatno tako biti i sa tim...

_maestro_ 06-01-2008 12:36

Quote:

Originally Posted by zOnZi (Post 32126)
Ah zakoni k'o zakoni...To su sad izvjesili da se imamo čime bavit, tj. da zaboravimo na sav ostali čemer...

to stoji. samo, ovo nije forum niti tema gdje bi se raspravljalo o etičkim i političkim aspektima zabrane pušenja, nego o čisto praktičnim posljedicama koje bi mogli imati sami tamburaši, pogotovo oni kojima su većina svirki gaže u restoranima, hotelima...

_maestro_ 06-01-2008 12:41

Quote:

Originally Posted by IvanZU (Post 32128)
...zato si ti tamo čest gost!

ae. nisam ja čest gost nigdje, a pogotovo tamo. baš zbog te zabrane.
inače bio sam jednom. došao sam u krivi dan, kad vas nije bilo tamo.
osjećao sam se kao sjedim u nekom bolničkom kafeu... u finskoj. :rolleyes:

a naviko sam na balkanske krčme.

IvanZU 06-01-2008 12:43

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 32131)
osjećao sam se kao sjedim u nekom bolničkom kafeu... u finskoj. :rolleyes:

...pa jgba kad se ti ionako stalno tak osjećaš....znači kao kod kuće:D
....da se vratim na temu: tamburaši u konačnici mogu samo profitirat od ovakvog zakona u SVAKOM pogledu!

_maestro_ 06-01-2008 12:48

Quote:

Originally Posted by IvanZU
....da se vratim na temu: tamburaši u konačnici mogu samo profitirat od ovakvog zakona u SVAKOM pogledu!

obrazloži malo to "u svakom pogledu"...
ok, jasan je onaj dio o pjevanju u zadimljenoj prostoriji, to je po meni jedini dobitak.

Hrvoje 06-01-2008 13:05

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 32121)
šta vi mislite, kakav bi utjecaj mogla imati zabrana pušenja na svirače na gažama?

Pozitivan, manje dima, manje "oči su moje mutne od dima" situacija (doduše, meni se ne mute od dima, nego je više ono - "oči pune suuuuuza"), manje smrada cigareta (ili još gore, kad se nađe neka "faca" pa zapali cigaru i cijeli prostor usmrdi)... Na stranu što mi moja skeptična strana govori da je cijeli taj zakon "too good to be true" i što sumnjam da će ikada uistinu zaživjeti. Živi bili pa vidili!

A što se tiče bojazni da će biti manje "posla", ja nisam "radnik" nego "hobist" pa me to "ne tangira mnogo"... :D

Mislav 06-01-2008 18:05

pljuganje
 
Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 32134)
obrazloži malo to "u svakom pogledu"...
ok, jasan je onaj dio o pjevanju u zadimljenoj prostoriji, to je po meni jedini dobitak.

Bit ce vise love za Talove ako ljudi nece placati pljuge:lol2:

A osobno mislim da je to ok posto sam nepusac dosta mi je da me truju oni kojima je svejedno za njihovo zdravlje

_maestro_ 06-01-2008 18:50

interesantno, javljaju se uglavnom nepušači...
što je s drugom stranom medalje, s nama strastvenim pušačima, smrdljivim, netolerantnim ovisnicima o nikotinu kojih po nekim statistikama ima do 50% u hrvatskoj.
pa tako možemo pretpostaviti da ih i među posjetiteljima ugostiteljskih objekata ima u sličnom, a možda i većem postotku. u najgoroj varijanti, taj dio gostiju, gdje ne bude smio pušiti najvjerojatnije je da se neće niti htjeti zadržavati niti sekunde duže nego što je to nužno.
s tim treba računati. to definitivno povlači za sobom neke promjene, teško je tvrditi kakve, ali dojam je da neće baš sve biti pozitivne, barem kad pogledamo brojčani iznos šuškavih papira koji se dijele na kraju gaže...

dakle, čemu dati prednost; pjevanju u dimu za više ili pjevanju na nešto čišćem zraku za manje novaca?
možemo li sagledati novonastalu situaciju iz šire, opće, a ne samo iz osobne perspektive kadilca/nekadilca?

__________________________________________________ ________

sasvim druga priča je nagađanje kako će se stvar razvijati... u principu, šta god da bude, ljudi će se uvijek nekako snaći. imam neke informacije kako su jadu doskočili neki ugostitelji iz slovenije. ideja je zgodna, bazira se na činjenici da svaki zakon ima rupu ili barem zaobilaznicu, ako se tema bude razvijala , vjerojatno ću napisati i o tome. :krez:

i sad je kod nas na snazi prilično strog zakon o zabrani pušenja, ali ga nitko ne zarezuje baš previše... možda kao društvo još nismo dosegli civilizacijski nivo da taj zakon bude prirodan i dobrodošao sam po sebi. za hrvatsku i ostatak balkana je možda još prerano za takve zakone, ali eto... moramo se prilagodjavati.

Hrvoje 06-01-2008 19:27

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 32147)
interesantno, javljaju se uglavnom nepušači...
što je s drugom stranom medalje, s nama strastvenim pušačima, smrdljivim, netolerantnim ovisnicima o nikotinu kojih po nekim statistikama ima do 50% u hrvatskoj.

Pa to je super, znači mi nepušači se veselimo tom zakonu, a pušači se ne bune pretjerano. Dakle, svi zadovoljni (mo'š mislit)... :krez: :bonk:


Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 32147)
dakle, čemu dati prednost; pjevanju u dimu za više ili pjevanju na nešto čišćem zraku za manje novaca?

Bez cigarete se može živjeti, bez zraka ne... ;)

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 32147)
možemo li sagledati novonastalu situaciju iz šire, opće, a ne samo iz osobne perspektive kadilca/nekadilca?

Teško, tko zna kako će se stvari razvijati...

Iako, htio bih čuti i drugu, pušačku stranu... Mislim da se pušači i nepušači ne razumiju, ja priznajem, ne razumijem i ne shvaćam užitak u pušenju, koliko je tu užitka, hedonizma, a koliko čiste ovisnosti i svjesnosti činjenice da osoba pušenjem šteti sebi i okolini, ali si ne može pomoći. Da ne spominjem uvjerljivo najgluplji način (bojim se i prilično čest) počinjanja s pušenjem, a to je da se izgleda "cool, frajerski, odraslo" (naravno govorim o početku pušenja u osnovnoj/srednjoj školi), a poslije postane ovisnost.

_maestro_ 06-01-2008 20:02

ne mislim da će drastično pasti zarada. ali mislim da bi se neke promjene mogle dogoditi. zasad samo osluškujem komentare ugostitelja iz susjedne nam dežele. a oni kukumaču (ne znam koliko opravdano i utemeljeno). ti si bliže deželi, možda naiđeš i ti na kakve informacije. iz dobove i šire.

evo, da spomenem što su neki slo ugostitelji navodno napravili: pregradili su svoj lokal... na vratima kroz koja se ulazi u pregrađeni dio su stavili natpis PRIVATE... taj dio je tim postupkom praktički preinačen u privatni stambeni prostor gdje se slobodno može pušiti.
ovo je samo priča, rekla-kazala, ali mi ne zvuči nevjerojatno. a indikativno je i to da bi vlasnik uopće ulazio u takve manevre, treba imati i razlog. ako je to istina, sigurno je da se nekome isplati takva pregradnja i prenamjena prostora.
a ostane mu i manja kvadratura lokala za obračun poreza. :krez:

Hrvoje 06-01-2008 20:08

Pa ne zapomažu i ne nariču slovenski ugostitelji baš tako glasno da ih čujem do Zaprešića... :krez: :bonk:

A evo jedno bizarno rješenje borbe protiv zabrane pušenja iz Njemačke (di je MaRu da nam kaže kako to ide u Njemačkoj)....
http://www.spiegel.de/international/...524542,00.html

Manje pljuganja, potencijalno manje gostiju=potencijalno manje stalnih gaži po kafićima, restoranima, disco barovima, ali mislim da će se ljudi i dalje isto ženit, krstit, slavit rođendane, obljetnice i slavit ostale prigode te zvati tamburaše da ih zabave.

EDIT: Doduše, možda ova zabrana pokvari posao "pleharima" koji sviraju sprovode, ako dođe do odvikavanja od pušenja, manje raka grla i pluća i drugih smrtnih bolesti prouzrokovanih pušenjem, manje sprovoda... Ovo je malo crnjak, al' eto, nadošlo mi je...

slay 06-01-2008 20:31

Ovo ljeto sam bio u Italiji, u nekoliko gradova, i vidio sam prazne birtije (možda zato što je bilo ljeto:D ),ali su zato terase tih birtija bile dosta dobro popunjene. Ne znam točno obuhvaća li taj zakon terase, ali su ljudi pušili na terasama, a ako i kod nas bude takva situacija da će se pušači preselit na terase birtija, onda će tamburanje postat ljetni biznis!:krez: :bonk:

VIDA 06-01-2008 20:50

Ja sam pušač ,i mislim da bu teško. Ja sam "prestajao već 100 puta. Činjenica je da bi bilo ljepše i ugodnije,ali... Veliki dio populacije puši,i mislim da će se to odraziti i na naš posao. Ipak osobno,kao pušač,podržavam to,jer bum možda i ja prestal pušiti.

Mislav 06-01-2008 20:58

pljuganje
 
Ma dajte ljudovi pa nece svijet stati ili sto ti ja znam, tambura, odnosno gaze propasti jer se nece smijeti pusiti.
Kao prvo cigaretasi, pod tim nazivom smatram proizvodace, ce vec doskociti na neki nacin tom zakonu, kao sto oduvijek cine, a ni vlada nije bas preglupa jer jedan JAKO veliki dio prihoda dolazi od prodaje duhanskih proizvoda pa si ni oni nece zatvoriti tu "zlatnu pipu".
Eventualno mozda malo na pocetku zastanu stalne svirke po restoranima ili kaficima, ali ni to ne vjerujem jer ce se ugostitelji morati potruditi privuci goste ako im padne promet, ali mislim da ce se ljudi i dalje zeniti i krstiti djecu i razno razne feste praviti i dugo nakon upitne provedbe tog zakona!

Hrvoje 06-01-2008 21:05

Quote:

Originally Posted by Mislav (Post 32169)
Eventualno mozda malo na pocetku zastanu stalne svirke po restoranima ili kaficima, ali ni to ne vjerujem jer ce se ugostitelji morati potruditi privuci goste ako im padne promet, ali mislim da ce se ljudi i dalje zeniti i krstiti djecu i razno razne feste praviti i dugo nakon upitne provedbe tog zakona!

Nemoj prepisivat od mene! :krez:

A naglasio bih ovo "upitne provedbe zakona". Treba pričekati i vidjeti kaj će bit od svega toga, da ne bi bilo "tresla se brda, rodilo se niš" ili "bilo bi dobro, al' eto nije". Ili "obećanje - ludom radovanje", pun sam poslovica i mudroslovlja k'o drek vitamina... Možda da pušim ne bi bio tako hiperaktivan na forumu... :bonk: http://planetsmilies.net/smoking-smiley-5430.gif

_maestro_ 06-01-2008 21:15

Quote:

Originally Posted by Hrvoje (Post 32168)
Čoeče, ti od mojeg pokušaja prezentacije crnog humora odmah krenuo ozbiljno stvarati široku polemiku... Hoćemo sad kad smo skrenuli s teme otvoriti i temu moralno-etičko-ekonomske opravdanosti eutanazije...? :confused:

:krez: nećemo skretati. ova tema možda ima neadekvatan naslov...
tema bi se trebala zvati: "implikacije novog zakona o zabrani korištenja duhanskih proizvoda u hedonističke svrhe na mjestima javnog općenja kao što su ugostiteljski objekti, a s posebnim osvrtom na vjerojatnost smanjivanja mogućnosti za svirku ter dodatnu zaradu tamburaša", ali mi se takav naslov učinio malčice preopširan pa sam stavio samo pušenje.
naravno, pušenje može značiti i: tamburaši, jesmo li popušili s ovim zakonom?

ako se i skrene s teme, uvijek postoji mogućnost da neke postove prebacim na sličnu temu s anketom pod nazivom pušite li, a koja mi se čini pogodnija za širu raspravu o pušenju kao i moralno-etičkim pitanjima pušenja kao vida eutanazije s primjesama hedonizma.

_maestro_ 07-01-2008 12:26

kao što sam najavio u prethodnom postu, komentare u vezi pušenja općenito sam prebacio na hrvojevu temu "pušite...?".

ovdje pokušajte ostavljati komentare o utjecaju zabrane pušenja na naše svirke.

Svitac 07-01-2008 13:10

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 32173)
"implikacije novog zakona o zabrani korištenja duhanskih proizvoda u hedonističke svrhe na mjestima javnog općenja kao što su ugostiteljski objekti, a s posebnim osvrtom na vjerojatnost smanjivanja mogućnosti za svirku ter dodatnu zaradu tamburaša"

Ovo mi zvuči kao tema za jedan dobar diplomski rad. :krez:

Hrvoje 24-02-2008 13:43

Kaj sad reklamiraju po đambo plakatima - ono nešto "Zbogom pepeljaro"...? O čemu se radi, flasteri, tablete, žvake, porez na budale? :krez: :bonk:

Ćosa 24-02-2008 14:20

Ne pijem, ne pusim tako da mi je zakon ok

marac1979 05-04-2008 10:22

Odlučih se jednog dana bez puno razmišljanja ostaviti cigareta i to je to - već 8 mjeseci ne pušim nakon 13 godina pušenja. Nikada mi prije nije smetao dim, a sada odem van na piće, vratim se doma sve se osjeti po dimu ( to je jedina boljka - prije mi nije smetalo :krez: ). Bitna je volja i karakter, ali ono zapalit ću još jednu danas, pa sutra...to ne pali...

Usprkos tome nisam za zabranu pušenja na javnim mjestima jer znam što je pušaču cigareta uz kavu, pivo, rakiju....

klas 05-04-2008 10:31

bivši pušači i nemaju pravo da se žale ako im smeta dim nečije cigarete....

_maestro_ 05-04-2008 11:26

malo van teme, ali ipak povezano:
od 1. lipnja se ukida odredba o 0 promila alkohola za vozače na koju su se žalili prvenstveno ugostitelji (čiji su i tamburaši bliski suradnici :krez: )

kad se uvede zabrana pušenja u lokalima, to će im biti slaba kompenzacija...
promet će se smanjiti.

sbmarkan 05-04-2008 17:07

ok
 
mislim da je zakon ok......to se trebalo i ranije uvesti....zasto bi se trovali oni koji ne puse...???? to je s jedne strane, a opet pusaci imaju svoju teoriju.....jbg....

Jax 05-04-2008 23:24

za ovo sa nula promila, treba stavit na 0,5 ili 0,8. koliko ja znam da nitko nikad ko je imo ispod 1 nije skrivio nesrecu, a da je uzrok alkohol. bezveze je ovo s 00 jer stvarno nema nikakve koristi.

a pusenje, to mislim da nebu funkcioniralo kod nas jer ce nes vec nasi smislit da se tu provuku. stari mi je reko da su u nekim bircevima u sloveniji uveli neke sobe na kojma pise da je privatno, a ustvari unutra ljudi puse normalno. stvar je u tome da se u tim sobama ljudi sami posluzuju pa kao nije u sklopu birca. mislim da ce taj zakon bit veca steta neg korist jer ce sam promet u bircevima past, a niko nece nis bolje i zdravije zivit.

marac1979 06-04-2008 17:25

A treba vratiti na 0,5 promila jer ono sa 0,0 nije imalo nikakvog efekta. Bilo je prometnih nezgoda 0,5 promila, a nije se smanjilo nije se smanjilo ni sa 0,0. Nije problem 0,5 ili 0,8 problem je 1,6 ili 2,4....

ej00jesence 06-04-2008 17:31

Znaci veselje od 1.5.

Vedran 06-04-2008 23:51

Quote:

Originally Posted by Jax (Post 40574)
a pusenje, to mislim da nebu funkcioniralo kod nas jer ce nes vec nasi smislit da se tu provuku. stari mi je reko da su u nekim bircevima u sloveniji uveli neke sobe na kojma pise da je privatno, a ustvari unutra ljudi puse normalno. stvar je u tome da se u tim sobama ljudi sami posluzuju pa kao nije u sklopu birca. mislim da ce taj zakon bit veca steta neg korist jer ce sam promet u bircevima past, a niko nece nis bolje i zdravije zivit.

Manje-više, svatko će se složiti da pušenje nije zdravo. Pa prema tome šira svijest o štetnosti pušenja usmjerava sve elemente društva da se pušenje eliminira. Sasvim je normalno da se to provodi i kroz zakone. Kod nas je jedini problem što se ne radi na prevenciji pušenja. Uopće kod nas se malo toga prevenira. Svi se oslanjamo na "guraj dok ide" i poslije krpamo kako znamo i umijemo.

Ja sam i sam pušač i siguran sam da mi bilo lakše ostaviti se pušenja da se nalazim u stimulativnoj okolini. Međutim, ako se radi samo o zabrani pušenja kroz zakon, naravno da se neću ostaviti pušenja. To može imati samo negativan utjecaj na većinu ljudi. Nešto u stilu "neće oni meni!"

_maestro_ 17-05-2009 11:14

evo podižem temu pokrenutu prije podosta vremena, jer se slična priča aktualizirala ovih dana na forumu.

radi se o posljedicama zabrane pušenja u zatvorenom prostoru na tamburanje i tamburaše.

kad je prije više od godinu dana tema pokrenuta, nije bilo baš zainteresiranosti niti prijedloga što učiniti kada ta zabrana nastupi.
evo, sad je nastupila....

još će ovaj topli dio godine proći nekako, sa svirkama po terasama, baščama i sličnim mjestima.
od 10 mjeseca na dalje - ne znam....

IvanZU 17-05-2009 11:49

"smoking area"
 
...meni je recimo aktualno ovo: da li postoji način da recimo gosti na svadbi puše u sali? ...mislim legalno:krez:...ne da moraju ići van....trebalo bi se napraviti nešto po tom pitanju...ne znam kako je vani tipa u Deutschland ili slično da li se tamo na nekim okupljanjima smije pišit...dani piva pod šatorom i slično???....

sviraczs 17-05-2009 12:11

Quote:

Originally Posted by IvanZU (Post 69204)
da li se tamo na nekim okupljanjima smije pišit..

smije,al' samo po wc-ima!:D:D:krez:

nido 17-05-2009 19:41

Quote:

Originally Posted by IvanZU (Post 69204)
...meni je recimo aktualno ovo: da li postoji način da recimo gosti na svadbi puše u sali? ...mislim legalno:krez:...ne da moraju ići van....trebalo bi se napraviti nešto po tom pitanju...ne znam kako je vani tipa u Deutschland ili slično da li se tamo na nekim okupljanjima smije pišit...dani piva pod šatorom i slično???....

kaj nije taj zakon u njemačkoj pao? nemam informaciju iz prve ruke.. nešto sam čuo o tome vezano za zadnji oktobarfest..

bilo bi bolje da se društvo toga odvikne, ja sam pušač i primjećujem da na gaži puno manje popušim sada na kratko gledajući. volio bih da se zakon održi, zaživi, i da to ne utiče na sviračke sume na kraju mjeseca :krez:

eXeR 17-05-2009 19:43

ja ne pusim.. meni puse

DUGI 17-05-2009 23:00

Quote:

Originally Posted by nido (Post 69216)
kaj nije taj zakon u njemačkoj pao? nemam informaciju iz prve ruke.. nešto sam čuo o tome vezano za zadnji oktobarfest..

bilo bi bolje da se društvo toga odvikne, ja sam pušač i primjećujem da na gaži puno manje popušim sada na kratko gledajući. volio bih da se zakon održi, zaživi, i da to ne utiče na sviračke sume na kraju mjeseca :krez:

Mislim da ce utjecat na sumu ,evo danas je bunciceva klet bila skoro prazna vecinom su poslije rucka bili po vani i na terasi a svira se u sali tako da nam je bila zarada slabija za 400 kn nego inace .........mislim da ce to dosta poremetit nas svirace!

Hrvoje 17-05-2009 23:13

Evo jučer smo imali prvu svirku u jednom klubu nakon uvođenja zabrane pušenja i moram reć da je lijepo da nisam "proplakao" od dima i da se nisam nagutao dima te danas mogu udahnuti punim plućima, a da se ne zakašljem (što je prije znao bit slučaj). Očekivao sam da će se zabrana odraziti i na slabijoj posjećenosti (odnosno da će ekipa samo pušit na terasi, a da neće bit u klubu), ali nije bilo tako. Moram priznat da sam bio skeptičan kak će to izgledat s tim zakonom, ali stvarno se provodi i jedino se nadam da neće "plesati jedno ljeto" nego će se zadržati.

eXeR 17-05-2009 23:30

pa ti inace pusis

tamburix 18-05-2009 00:14

Quote:

Originally Posted by IvanZU (Post 69204)
...meni je recimo aktualno ovo: da li postoji način da recimo gosti na svadbi puše u sali? ...mislim legalno:krez:...ne da moraju ići van.....

Itekako aktualno..... I mi smo jučer imali takvu situaciju - uz samu salu gdje je bila svadba je velika terasa, sa stolovima i pepeljarama.... Veći dio vremena smo svirali polupraznoj sali jer su pušači bili vani, a s njima i dobar dio nepušača.
Dva prošla vikenda također svadbe, ali nije bilo terase i sasvim drugčija situacija - ispred hotela je uvijek bilo 2-3 ili 5 ljudi na pušenju, ali su se zadržavali 10-ak minuta i većina ljudi je ipak bila u sali.
Meni, kao pušaču, i ne pada previše teško u pauzi zapaliti vani i mislim da ćemo se, ako se zakon održi, svi skupa s vremenom naviknuti na nove okolnosti.
Ipak, osobno sam protiv ovakvih prohibicija... zaštititi nepušače je OK, ali mislim da je zakon trebao biti puno fleksibilniji, nešto kao u Austriji.

chalisch 18-05-2009 10:56

ma glup je zakon kolko i vlada naša , ja inaće nisam pušač al me brate to sve živcira zašto bi ugostitelji njihove familije i nakraju i mi svirači bili na gubitku zbog sada trenutno slabije posječenosti kafića zbog glupe odredbe naše nesposobne vlade. Da se oni zaista brinu za zdravlje nebi se onda dešavao ovo; moji su doma sadili duvan prije godinu dana i mogu vam reći da su poticaji za duvan fascinantni i zarada nije loša,( na cca 10 puta manjoj površini zasađenom duvanom zaradite isto kolko na 10 puta večoj recimo kukuruza pa eto),, al da se država brine o nepušačima i o zdravlju ukinuli bi sve poticaje za duvan i tako ugasli proizvodnju te tako zapravo blokirali razvoj duvanske industrije ,, ja mislim da je to sve mit pušenje ne ubija moj dida je pušio od 18 godine svaki dan po kutiju do dve ,eto umro je prije 5 godina u 80 godini dakle to je sve jedna izmišljotina kao što je izmišljotina i to da se zemlja globalno zagrijava mi smo zapravo geološki gledano ušli u ledeno doba al to ce se tek manifestirati za kojih 1000 godina dakle svi forumasi ce dotad vec bit mrtvi ...to su sve izmišljanja i pokušaji podvaljivanja,, treba vratiti zakon o 0.5 u onakome obliku u kakvom je bio i dozvoliti pušenje a nepušači među kojima sam i ja ak im ni po volji nek sjede doma za kompjuterom etot tolko od mene..

josip_prim 18-05-2009 11:02

Quote:

Originally Posted by chalisch (Post 69248)
ma glup je zakon kolko i vlada naša , ja inaće nisam pušač al me brate to sve živcira zašto bi ugostitelji njihove familije i nakraju i mi svirači bili na gubitku zbog sada trenutno slabije posječenosti kafića zbog glupe odredbe naše nesposobne vlade. Da se oni zaista brinu za zdravlje nebi se onda dešavao ovo; moji su doma sadili duvan prije godinu dana i mogu vam reći da su poticaji za duvan fascinantni i zarada nije loša,( na cca 10 puta manjoj površini zasađenom duvanom zaradite isto kolko na 10 puta večoj recimo kukuruza pa eto),, al da se država brine o nepušačima i o zdravlju ukinuli bi sve poticaje za duvan i tako ugasli proizvodnju te tako zapravo blokirali razvoj duvanske industrije ,, ja mislim da je to sve mit pušenje ne ubija moj dida je pušio od 18 godine svaki dan po kutiju do dve ,eto umro je prije 5 godina u 80 godini dakle to je sve jedna izmišljotina kao što je izmišljotina i to da se zemlja globalno zagrijava mi smo zapravo geološki gledano ušli u ledeno doba al to ce se tek manifestirati za kojih 1000 godina dakle svi forumasi ce dotad vec bit mrtvi ...to su sve izmišljanja i pokušaji podvaljivanja,, treba vratiti zakon o 0.5 u onakome obliku u kakvom je bio i dozvoliti pušenje a nepušači među kojima sam i ja ak im ni po volji nek sjede doma za kompjuterom etot tolko od mene..

njega za predsjednika!!!:pljesak::pljesak::pljesak:

VeljoSB 18-05-2009 12:10

Na svadbama - do večere svi u sali, već nakon ku'anog mesa pola sale je vani, ostatak je poluzainteresiran...slična slika do se ponavlja do kraja večere, a kasnije se samo izmjenjuju.

U birtijama - svi na terasi, gdje ko sjedi unutra, i ti koji su unutra ponašaju se kao na karminama, dobro je dok je ljeto, kad dođe zima bit će ključ u bravu ili će na vratima pisati - LOKAL ZATVOREN ZBOG RENOVIRANJA :krez:
Vratimo se na terasu, velika većina je vani jer ne smiju pušiti unutra, moj izbor bi bio u svakom slučaju unutra ako su (a što i jesu) pretežno klimatizirani prostori, nego sjedit na 35°C i gledat u vruć asfalt i sprženu travu i sve zelenilo, sve radi zakona o nepušenju.
Ali šta još, sad ti nepušači zbog kojih je donešen ovaj zakon također sjede za istim stolom na terasi i sklanjaju se (ili ne) od naleta dima.

Zakon o nepušenju je promašaj i povrh svega diskriminacija pušača jer cigarete su u svakom slučaju i od koristi, ponajprije radi nikotina koji u umjerenim količinama ima pozitivno djelovanje, većina lijekova za stimulaciju mozga i poboljšanja pamćenja i koncentracije sadrže upravo nikotin, jedino je katran uzročnik bolesti ali zato i postoje cigarete sa smanjenim udjelom, pa tko voli nek izvoli.
Glavno je da se zabranilo pušenje, a šta je sa alkoholom? Legalizirana droga...
U svakoj birtiji piše - zabranjena prodaja alkoholnih pića mlađima od 18g, a tko se toga pridržava? tko to kontrolira? u mnogim diskotekama najpijanija populacija je ona od 14-18g! kako? po duhu svetom? Nitko tome ne staje na kraj, niti hoće, je li manje bitno ili pak svejedno...?
U Americi se svako piće, bilo alkoholno ili ne, izvan lokala i trgovina prilikom konzumacije mora sakriti u poznati "škanicl" (Jerrya Grcevicha se po hrvatskoj često znalo viđati kako pije Colu light na takav način :krez:), a kod nas je običaj - pred dućan, na gajbu i udri dok ne smrkne! :D:D:D

Mislav 18-05-2009 12:42

Quote:

Originally Posted by chalisch (Post 69248)
ma glup je zakon kolko i vlada naša , ja inaće nisam pušač al me brate to sve živcira zašto bi ugostitelji njihove familije i nakraju i mi svirači bili na gubitku zbog sada trenutno slabije posječenosti kafića zbog glupe odredbe naše nesposobne vlade. Da se oni zaista brinu za zdravlje nebi se onda dešavao ovo; moji su doma sadili duvan prije godinu dana i mogu vam reći da su poticaji za duvan fascinantni i zarada nije loša,( na cca 10 puta manjoj površini zasađenom duvanom zaradite isto kolko na 10 puta večoj recimo kukuruza pa eto),, al da se država brine o nepušačima i o zdravlju ukinuli bi sve poticaje za duvan i tako ugasli proizvodnju te tako zapravo blokirali razvoj duvanske industrije ,, ja mislim da je to sve mit pušenje ne ubija moj dida je pušio od 18 godine svaki dan po kutiju do dve ,eto umro je prije 5 godina u 80 godini dakle to je sve jedna izmišljotina kao što je izmišljotina i to da se zemlja globalno zagrijava mi smo zapravo geološki gledano ušli u ledeno doba al to ce se tek manifestirati za kojih 1000 godina dakle svi forumasi ce dotad vec bit mrtvi ...to su sve izmišljanja i pokušaji podvaljivanja,, treba vratiti zakon o 0.5 u onakome obliku u kakvom je bio i dozvoliti pušenje a nepušači među kojima sam i ja ak im ni po volji nek sjede doma za kompjuterom etot tolko od mene..

Boze moj znao sam da nas ima svakavih ali ovako nesto vec dugo nisam vidio.
Znam da je forum mjesto za iznosenje misljenja ali ovo nije za javnost.
Drago mi je da je tvoj djed dozivio, nazovimo duboku starost a toliko je koristio duhanske proizvode, ali jedna lasta ne cini proljece. Godisnje umire tisuce ljudi radi bolesti prouzrocenih pusenjem. Istina je da ih na to nitko nije prisilio ali nepusaci su "prisiljeni" pasivno pusiti.
Osobno mislim da necija zelja za trovanjem svog tijela je osobna stvar svake individue ali isto tako mislim da se ja ne bi trebao trovati s njime. Tako da nepusaci n smetaju nikome a pusaci svojom navikom smetaju.
Ako ti zelis provesti svoje dane ispred kompa kako si naveo kako ne bi smetao pusacima, to je tvoja odluka i tvoje pravo ali mozda na svijetu ima ljudi koji bi izlazili van i ne gusili se cijele noci i kad dodu kuci zasmrdjeli cijelu kucu samo sa svojom majicom. Ima nas koji bi imali drustveni zivot iako smo nepusaci.
Ovo sto si napisao o ledenom dobu u koje je zemaljska kugla usla ti stvarno nije trebalo.:bonk: Jer kako si i sam napisao mi smo po znanstvenim proracunima stvarno usli u ledeno doba a radi efekta staklenika imamo vece temperature nego ikada. Dnevno se otkidaju i otapaju ogromne kolicine leda. Razina mora raste, zivotinje su pocele mjenjati svoje navike, sve se poremetilo. Nedavno ti je na televiziji bilo prikazano kako se poceo trgati i otapati najveci ledenjak na sjevernom polu.itd itd
Ali to su kako ti kazes IZMISLJOTINA:bonk::bonk::bonk:
A druga tvoja izjava da ce za 1000 godina svi forumasi biti mrtvi je izjava za :bljuv::bljuv::bljuv: jer neki vec imaju a neki od nas ce tek imati djecu i mislim da bi im trebali ostaviti ovaj treci kamencic od sunaca jer nazalost nemamo kuda. Mozda u buducnosti covjecanstvo izmisli nacin pa se odseli, ali trenutno smo zapeli ovdje i nemamo kamo.
Kako kaze jedna stara izreka: Zemlju nismo naslijedili od svojih predaka nego smo je posudili od svoje djece.
Malo razmisli ubuduce prije nego sto istipkas besmislice!!!!

_maestro_ 18-05-2009 12:47

diskriminacije uvijek ima, jedino što se mijenja je skupina prema kojoj je diskriminacija usmjerena.

za mene je ovo sa zabranom pušenja diskriminacija, jer stavlja grupu ljudi pred svršeni čin, bez mogućnosti izbora.
naravno da je sve to umotano u celofan brige za zdravlje nepušača i sličnih licemjernih floskula.

Mislav 18-05-2009 12:51

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 69252)
diskriminacije uvijek ima, jedino što se mijenja je skupina prema kojoj je diskriminacija usmjerena.

za mene je ovo sa zabranom pušenja diskriminacija, jer stavlja grupu ljudi pred svršeni čin, bez mogućnosti izbora.
naravno da je sve to umotano u celofan brige za zdravlje nepušača i sličnih licemjernih floskula.

Tvoja prva recenica je APSOLUTNA istina.
Ali sto je sa nepusacima, da li se njih diskriminira kad su osudeni udisati tudi dim??
Ali isto tako mislim da ovaj nacin nije najsretnije rjesenje, jer mislim da se nikoga ne bi trebalo dovoditi pred svrsen cin nego da bi svi, bili pusaci ili nepusaci, trebali imati izbor.

_maestro_ 18-05-2009 13:01

Quote:

Originally Posted by Mislav (Post 69251)
Kako kaze jedna stara izreka: Zemlju nismo naslijedili od svojih predaka nego smo je posudili od svoje djece.

ovo mi se sviđa, nekako se protivi bjelačkom svetonazoru, točnije njihovom konceptu vlasništva:
ZEMLJA PRIPADA NAMA

puno prirodniji i zdraviji je bio svjetonazor kojeg su imali sjevernoamerički indijanci, a koji kaže: MI PRIPADAMO ZEMLJI...

Ivso 18-05-2009 13:04

... i svi kad tad završimo u njoj (zemlji) .. :cool:

Mislav 18-05-2009 13:19

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 69256)
ovo mi se sviđa, nekako se protivi bjelačkom svetonazoru, točnije njihovom konceptu vlasništva:
ZEMLJA PRIPADA NAMA

puno prirodniji i zdraviji je bio svjetonazor kojeg su imali sjevernoamerički indijanci, a koji kaže: MI PRIPADAMO ZEMLJI...

U gimnaziji u kabinetu biologije smo imali iznad ploce jednu uzrecicu koja mi se tokom 4 godine usjekla duboko u pamcenje.
Kada nestane zadnja vlat trave sa nasega planeta i sa njom ode i zadnja zivotinja, da li ce onda covjek shvatiti da se novac ne moze jesti?

Nadam se da necemo doci do toga tj da ce neki kljucni ljudi i prije shvatiti da uzurbanim korakom srljamo u katastrofu.

VeljoSB 18-05-2009 14:35

Quote:

Originally Posted by Mislav (Post 69251)
Nedavno ti je na televiziji bilo prikazano kako se poceo trgati i otapati najveci ledenjak na sjevernom polu.itd itd
Ali to su kako ti kazes IZMISLJOTINA:bonk::bonk::bonk:

Kad je već krenulo offfffff....
Taman da se i otopi čitav sjeverni ledeni pol voda neće porasti ni milimetra jer je ionako sazdan od ledenjaka koji svojom površinom pluta na vodi. To što televizija emitira su gluposti nad glupostima i rado izbjegavam takve emisije koje "zastrašuju" ili bi to trebale.
Uzmi čašu vode, odvadi iz nje samo 1 dcl vode i zamrzni ju, potom vrati taj led nazad u čašu, razina vode u njoj će ostati ista, kad se led otopi razina vode se ne mijenja. Potpuno ista stvar je i gore na sjeveru, definicija stara stoljećima..
Problem nastaje kad se počne otapati led sa kopna koji nije u vodi u svjetskim morima.

Ja ipak mislim da će ovaj zakon pasti u vodu kad zapušu kasnojesenski vjetrovi, kad udare kiše i padne prvi mraz...podići će se kuka i motika :lol:

Hrvoje 18-05-2009 14:54

Quote:

Originally Posted by VeljoSB (Post 69265)
Ja ipak mislim da će ovaj zakon pasti u vodu kad zapušu kasnojesenski vjetrovi, kad udare kiše i padne prvi mraz...podići će se kuka i motika :lol:

Tog se i ja bojim... :( Al' do tada ću si pustiti onu od Parnog Valjka - "Ma pusti nek' traje, sve dok traje dobro je..." :top: A i ljudi su prilagodljiva bića, prilagodit će se.

bando 18-05-2009 15:08

Quote:

Originally Posted by VeljoSB (Post 69265)
Kad je već krenulo offfffff....
Taman da se i otopi čitav sjeverni ledeni pol voda neće porasti ni milimetra jer je ionako sazdan od ledenjaka koji svojom površinom pluta na vodi. To što televizija emitira su gluposti nad glupostima i rado izbjegavam takve emisije koje "zastrašuju" ili bi to trebale.
Uzmi čašu vode, odvadi iz nje samo 1 dcl vode i zamrzni ju, potom vrati taj led nazad u čašu, razina vode u njoj će ostati ista, kad se led otopi razina vode se ne mijenja. Potpuno ista stvar je i gore na sjeveru, definicija stara stoljećima..
Problem nastaje kad se počne otapati led sa kopna koji nije u vodi u svjetskim morima.

Ovo s čašom je istina. Samo problem je onaj dio ledenjaka koji nije u vodi nego iznad površine vode. ;)

rajna 18-05-2009 15:23

Evo da se i ja malo osvrnem na famozni zakon o pušenju, ili nepušenju, kako se uzme.
Inače, nepušać sam nekih 6 i pol godina, jer nažalost nisam bila sreće kao chalishov dida i sila me natjerala na apstinenciju.Uvijek, i svima ću savjetovati da prestanu pušiti a mladima da niti ne počinju.Ja spadam u onu grupu "najgori su oni koji su pušili kutiju do dvije dnevno pa prestali", i kao što rekoh, prestala sam pušiti ne što sam željela prestati pušiti, nego što sam željala živjeti, nažalost.No, bez obzira na to, uvijek sam, pa tako i uvom slučaju protiv krajnosti.Svaka krajnost, rađa novu, još goru (efekt praćke). Nijedna zabrana u povijesti u konačnici nije donijela dobro.Zato sam protiv ovog zakona.Jer , kako god se nekad ne činilo tako, ljudi su ipak razumna bića i svatko treba donositi odluke u, i o, svom životu.
Svaka zabrana me podsjeti na onaj Đoletov stih:" Moja nesretna mati htela me spasti savetom finim, al morala je do tad znati da nesme kasti što da ne činim....":top:

chalisch 18-05-2009 15:24

Quote:

Originally Posted by Mislav (Post 69251)
Boze moj znao sam da nas ima svakavih ali ovako nesto vec dugo nisam vidio.
Znam da je forum mjesto za iznosenje misljenja ali ovo nije za javnost.
Drago mi je da je tvoj djed dozivio, nazovimo duboku starost a toliko je koristio duhanske proizvode, ali jedna lasta ne cini proljece. Godisnje umire tisuce ljudi radi bolesti prouzrocenih pusenjem. Istina je da ih na to nitko nije prisilio ali nepusaci su "prisiljeni" pasivno pusiti.
Osobno mislim da necija zelja za trovanjem svog tijela je osobna stvar svake individue ali isto tako mislim da se ja ne bi trebao trovati s njime. Tako da nepusaci n smetaju nikome a pusaci svojom navikom smetaju.
Ako ti zelis provesti svoje dane ispred kompa kako si naveo kako ne bi smetao pusacima, to je tvoja odluka i tvoje pravo ali mozda na svijetu ima ljudi koji bi izlazili van i ne gusili se cijele noci i kad dodu kuci zasmrdjeli cijelu kucu samo sa svojom majicom. Ima nas koji bi imali drustveni zivot iako smo nepusaci.
Ovo sto si napisao o ledenom dobu u koje je zemaljska kugla usla ti stvarno nije trebalo.:bonk: Jer kako si i sam napisao mi smo po znanstvenim proracunima stvarno usli u ledeno doba a radi efekta staklenika imamo vece temperature nego ikada. Dnevno se otkidaju i otapaju ogromne kolicine leda. Razina mora raste, zivotinje su pocele mjenjati svoje navike, sve se poremetilo. Nedavno ti je na televiziji bilo prikazano kako se poceo trgati i otapati najveci ledenjak na sjevernom polu.itd itd
Ali to su kako ti kazes IZMISLJOTINA:bonk::bonk::bonk:
A druga tvoja izjava da ce za 1000 godina svi forumasi biti mrtvi je izjava za :bljuv::bljuv::bljuv: jer neki vec imaju a neki od nas ce tek imati djecu i mislim da bi im trebali ostaviti ovaj treci kamencic od sunaca jer nazalost nemamo kuda. Mozda u buducnosti covjecanstvo izmisli nacin pa se odseli, ali trenutno smo zapeli ovdje i nemamo kamo.
Kako kaze jedna stara izreka: Zemlju nismo naslijedili od svojih predaka nego smo je posudili od svoje djece.
Malo razmisli ubuduce prije nego sto istipkas besmislice!!!!

Malo si se prevario ovo zatopljenje koje vlada sada je ustvari geološki gledano kratkotrajno razdoblje od nekih 100 do 200 godina i to je samo proces prije nego sto ce doci do blagog zahlađivanja. i ovo što si ti brate Mislave rekao da nikada nije bila veca si se prevario iako naravno nisu mjerene temperature u to doba pretpostavlja se da su u povijesti jednom ili više puta bile ovakve temperature i trajale su kroz kratko razdoblje od dvjestotinjak godina. zemlja se postepeno udaljava od sunca to valjda znaš ucio si ili si možda gledao bar neki kviz gdje se to pojavilo neznam i radi toga udaljavanja ali i procesa na zemlji koji se kontinuirano mjenjaju vec milijardama godina sada nama slijedi ledeno doba i to svi relevantni znanstvenici tvrde. a sada eto da ti dočaram koliko si u zabludi...recimo kada ideš registrirati auto moraš platiti posebno eko test za ispušne plinove kako bi ˝čuvali prirodu˝ ali dali si znao da krave ispuštaju više štetnih plinova nego automobili ,nisi sigurno eto sada se možeš pohvaliti s tim podatkom. i dali znaš da su te naše kravice milke jedan od većih uzrocnika zagađenja prirode a zašto onda ja doma neplačam atest na 4 krave koje imam za zagađenje kako bih pomogao majčici prirodi. To su sve zablude od kojih netko ima interes zato nemoj nasjedati na sve što vidiš na red carpetu, i ostalim glupkastim emisijama. Pročitaj si koju stručnu knjigu iz toga područja. A što se pušenja tiće mislim da bi trebali postojati lokali koji ce biti izrazito za nepušaće pa nek nepušaći idu tamo. Ali recimo ako gazda Roka izvali natpis na birtiju lokal za pušače ti onda nemoj ulaziti tamo ako se bojiš za svoje zdravlje.Ja sam nepušać ali ču iči tam na svoju odgovornost A što se doktora i njihovih istraživanja tiče da li znaš da je roštilj izuzetno opasan i kancerogen tako kažu ali ja se brate ćevapa i kotleta neću odreć pa kak bu bu. zar još vjeruješ u te priče .

chalisch 18-05-2009 15:30

eh da i dali znaš da je antartika nekada bila zeleni kontinent da da.. siguno su naši pra^n-tu didovi prije uzrokovali njegovo zamrzavanje mamu im njiovu da su bili ekolozi nebi došlo do toga hehehe

VeljoSB 18-05-2009 16:06

Quote:

Originally Posted by Hrvoje (Post 69267)
Tog se i ja bojim... :( Al' do tada ću si pustiti onu od Parnog Valjka - "Ma pusti nek' traje, sve dok traje dobro je..." :top: A i ljudi su prilagodljiva bića, prilagodit će se.

Ja se ne bojim, jedva čekam da se to dogodi....šta nas jebu stalno sa tim zakonima:krez:

Quote:

Originally Posted by bando (Post 69268)
Ovo s čašom je istina. Samo problem je onaj dio ledenjaka koji nije u vodi nego iznad površine vode. ;)

Također najmanji problem jer je gustoća leda 920 kg/m3 a gustoća morske vode 1030 kg/m3, dakle u omjeru od 11%, što znači da će se led izdići iznad površine zbog manje gustoće. da je omjer gustoće leda:vode 500:1000, 50% leda bi bilo iznad površine a ostali dio pod vodom. kad se otopi ionako razina vode ostaje u svom nivou:D
ali problem je sa ledenjacima koji su na kopnu, primjer grenlandski ledenjaci koji ga pokrivaju oko 80%. pizdarija nastaje kad grenland zazeleni i probehara :bonk::krez:

Hrvoje 18-05-2009 16:18

Quote:

Originally Posted by VeljoSB (Post 69278)
Ja se ne bojim, jedva čekam da se to dogodi....šta nas jebu stalno sa tim zakonima:krez:

Ček, al' kaj se onda pušači ne organiziraju i pobune, ak im tol'ko smeta ta zabrana... Kol'ko sam ja skužio, bunili su se samo ugostitelji i njihov ceh, a ne pušači. Samo kukate, izborite se za svoja prava.

VeljoSB 18-05-2009 16:26

Quote:

Originally Posted by Hrvoje (Post 69281)
Ček, al' kaj se onda pušači ne organiziraju i pobune, ak im tol'ko smeta ta zabrana... Kol'ko sam ja skužio, bunili su se samo ugostitelji i njihov ceh, a ne pušači. Samo kukate, izborite se za svoja prava.

Šta, da organiziramo masovne prosvjede? da uđemo u sabornicu i ispušimo kutiju cigara?
koliko dugo se u ovoj državi ne samo pojedinci nego velika masa ljudi pokušava izboriti za svoja "prava", pa im ipak ne uspjeva.
Živimo u državi u kojoj svatko ima pravo glasa koji svejedno nije od nikakvog velikog značaja.

Ja samo kažem, ovaj zakon neće ostati, a neće proći ni dugo vremena kad će ga izbrisati iz ustava. Ovo je država demokratskih promjena na nedemokratski način. Ali svejedno, ionako ima gorih stvari koje bi trebalo rješavati zakonima a ne pušenje...
Šta je sa svjetlima 0-24 preko ljeta, neki zakon doslovno shvaćaju pa i po kiši i u 21h voze sa isključenim svjetlima, oni ne ugrožavaju??? takvi su gori jer direktno djeluju na ljudski život od onih koji zapale pored tebe...

Mislav 18-05-2009 23:45

Quote:

Originally Posted by chalisch (Post 69272)
Malo si se prevario ovo zatopljenje koje vlada sada je ustvari geološki gledano kratkotrajno razdoblje od nekih 100 do 200 godina i to je samo proces prije nego sto ce doci do blagog zahlađivanja. i ovo što si ti brate Mislave rekao da nikada nije bila veca si se prevario iako naravno nisu mjerene temperature u to doba pretpostavlja se da su u povijesti jednom ili više puta bile ovakve temperature i trajale su kroz kratko razdoblje od dvjestotinjak godina. zemlja se postepeno udaljava od sunca to valjda znaš ucio si ili si možda gledao bar neki kviz gdje se to pojavilo neznam i radi toga udaljavanja ali i procesa na zemlji koji se kontinuirano mjenjaju vec milijardama godina sada nama slijedi ledeno doba i to svi relevantni znanstvenici tvrde. a sada eto da ti dočaram koliko si u zabludi...recimo kada ideš registrirati auto moraš platiti posebno eko test za ispušne plinove kako bi ˝čuvali prirodu˝ ali dali si znao da krave ispuštaju više štetnih plinova nego automobili ,nisi sigurno eto sada se možeš pohvaliti s tim podatkom. i dali znaš da su te naše kravice milke jedan od većih uzrocnika zagađenja prirode a zašto onda ja doma neplačam atest na 4 krave koje imam za zagađenje kako bih pomogao majčici prirodi. To su sve zablude od kojih netko ima interes zato nemoj nasjedati na sve što vidiš na red carpetu, i ostalim glupkastim emisijama. Pročitaj si koju stručnu knjigu iz toga područja. A što se pušenja tiće mislim da bi trebali postojati lokali koji ce biti izrazito za nepušaće pa nek nepušaći idu tamo. Ali recimo ako gazda Roka izvali natpis na birtiju lokal za pušače ti onda nemoj ulaziti tamo ako se bojiš za svoje zdravlje.Ja sam nepušać ali ču iči tam na svoju odgovornost A što se doktora i njihovih istraživanja tiče da li znaš da je roštilj izuzetno opasan i kancerogen tako kažu ali ja se brate ćevapa i kotleta neću odreć pa kak bu bu. zar još vjeruješ u te priče .


Eto sad si me totalno prosvijetlio.
Totalno sam bio u zabludi, stotine odgledanih strucnih emisija, godine predavanja na faxu pa cak i srednoj skoli, izborni predmeti iz ekologije itd itd je sve nula prema ovom tvom postu.
To je ono sto sa trazio godinama.
Pogledat cu kako ti kazes red carpet da i ja nesto naucim.
Citanje literature Stephena Hawkinga o svemiru mi nije dalo niti naslutiti "istine" koje si ti naveo u svom postu! I za to ti hvala.
Nazalost moje 3 godine provedene u bolnici, 3 prozivljene operacije i intenzivno ucenje stvari koji su dobre ili lose, kako bi donekle mogao nastaviti normalan zivot mi nisu otvorile oci kao tvoje iznosenje "istina" koje su tebi na dusi. itd itd
Nikad nisam rekao da necu ici u lokale gdje se pusi, ali da mi je sad u njima ugodnije boraviti, i je!
Da ne oftopicarim dalje necu, ali moram ti jos jednom zahvaliti na tvojim dubokim mislima koje su tebi na dusi "brate" chalische i apeliram da se preselis u grad gdje ces udisati miomirise ispusnih cijevi tisuca automobila, a maknut ces se od opasnog prdeza prepredenih krava i opasnosti koje njihov prdez moze napraviti tvojem organizmu.

Mislav 18-05-2009 23:49

Quote:

Originally Posted by VeljoSB (Post 69265)
Problem nastaje kad se počne otapati led sa kopna koji nije u vodi u svjetskim morima.

Veljo na te ledenjake sam i mislio.

I taj se otapa, a ne samo onaj u vodi.

Staklenički plinovi ostaju u atmosferi dugo – vjerojatno desetljećima. Od početka industrijske revolucije, prije 250 godina, količina CO2 u atmosferi povećala se 35%, a metana 148%. Kako je sastav zemljine atmosfere iz davne prošlosti prilično dobro poznat iz fosilnih uzoraka i iz uzoraka zraka iz mjehurića zarobljenih u ledu na polovima, pokazalo se da su CO2 i metan u današnjoj atmosferi, na najvišoj razini, barem u posljednih 650.000 godina.

U zadnjih stotinu godina došlo je do najvećeg zagrijavanja zemljine površine u posljednjih 1300 godina. Tako je između 1906. i 2006. godine, prosječna temperatura porasla za 0,6-0,9°C, a brzina porasta temperature se gotovo udvostručila u posljednjih 50 godina.

Zbog otapanja leda, razina mora polako raste. U 20. stoljeću razina mora povisila se za 17 centimetara. Površina ledenjaka (glečera) diljem svijeta smanjuje se, baš kao i površina arktičkog ledenog pokrova (za 2,7% godišnje, od 1978. godine).

Eto nesto malo podataka iz red carpeta ili iz kvizova koje sam pogledao kako kaze chalisch. Znao sam da te krave i njihovo prdenje nije bez vraga i da treba svaku kravu zmjeniti sa jednim automobilom, po mogucnosti sa golf kecom, koji na straznjoj strani nema originalnu boju nego crnu od dimljenja iz auspufa.
Dolje krave gore kecovi!!!:D

buky1 19-05-2009 06:52

Quote:

Originally Posted by VeljoSB (Post 69250)
...a kod nas je običaj - pred dućan, na gajbu i udri dok ne smrkne! :D:D:D

jel ti to moj dućan prozivaš? :krez:

chalisch 19-05-2009 08:22

Quote:

Originally Posted by Mislav (Post 69331)
Veljo na te ledenjake sam i mislio.

I taj se otapa, a ne samo onaj u vodi.

Staklenički plinovi ostaju u atmosferi dugo – vjerojatno desetljećima. Od početka industrijske revolucije, prije 250 godina, količina CO2 u atmosferi povećala se 35%, a metana 148%. Kako je sastav zemljine atmosfere iz davne prošlosti prilično dobro poznat iz fosilnih uzoraka i iz uzoraka zraka iz mjehurića zarobljenih u ledu na polovima, pokazalo se da su CO2 i metan u današnjoj atmosferi, na najvišoj razini, barem u posljednih 650.000 godina.

U zadnjih stotinu godina došlo je do najvećeg zagrijavanja zemljine površine u posljednjih 1300 godina. Tako je između 1906. i 2006. godine, prosječna temperatura porasla za 0,6-0,9°C, a brzina porasta temperature se gotovo udvostručila u posljednjih 50 godina.

Zbog otapanja leda, razina mora polako raste. U 20. stoljeću razina mora povisila se za 17 centimetara. Površina ledenjaka (glečera) diljem svijeta smanjuje se, baš kao i površina arktičkog ledenog pokrova (za 2,7% godišnje, od 1978. godine).

Eto nesto malo podataka iz red carpeta ili iz kvizova koje sam pogledao kako kaze chalisch. Znao sam da te krave i njihovo prdenje nije bez vraga i da treba svaku kravu zmjeniti sa jednim automobilom, po mogucnosti sa golf kecom, koji na straznjoj strani nema originalnu boju nego crnu od dimljenja iz auspufa.
Dolje krave gore kecovi!!!:D

hehe neznam samo di izvuce ovaj podatak o 650 000 godina al dobro ak studiras geo-geo onda si u pravu nema sta a ako je podatak izvucen s interneta (sto vjerovatno jeste) onda se zapitaj da li je relevantan,eh da dali si zno da je antarktika bila zeleni kontinent (mozda je isto podatak skinit s interneta u po dva ujutro) to sam spomenio ali neznam jel si procitao,pa ako je bila zeleni kontinent mozes uzeti da je to prirodno stanje a da je sada ovo sto se događa kada je on bijel,hladan negostoljubiv zapravo samo privremena faza, da a zemlja se udaljava od sunca a imas onu foru kad dodes do peci a ono ti toplo ,pa odes dva metra dalje a ono malo manje,pa odes jos dalje a ono jos ladnije. . .

Zlajo 19-05-2009 08:44

Quote:

Originally Posted by chalisch (Post 69347)
hehe neznam samo di izvuce ovaj podatak o 650 000 godina al dobro ak studiras geo-geo onda si u pravu nema sta a ako je podatak izvucen s interneta (sto vjerovatno jeste) onda se zapitaj da li je relevantan,eh da dali si zno da je antarktika bila zeleni kontinent (mozda je isto podatak skinit s interneta u po dva ujutro) to sam spomenio ali neznam jel si procitao,pa ako je bila zeleni kontinent mozes uzeti da je to prirodno stanje a da je sada ovo sto se događa kada je on bijel,hladan negostoljubiv zapravo samo privremena faza, da a zemlja se udaljava od sunca a imas onu foru kad dodes do peci a ono ti toplo ,pa odes dva metra dalje a ono malo manje,pa odes jos dalje a ono jos ladnije. . .

Jel' se to možda koriste citati mog profesora Paara koji je nedugo imao baš gostovanje u Mišakovoj "Na rubu znanosti"?... Dečki moji, plitko...:krez:

chalisch 19-05-2009 08:57

Hej pa profesor Paar je kolko ja znam relevantan da govori o tim stvarima ili se varam sta je on obicni profesor,znanstvenik lakrdijas .....

Vedran 19-05-2009 09:46

Quote:

Originally Posted by chalisch (Post 69347)
hehe neznam samo di izvuce ovaj podatak o 650 000 godina al dobro ...

http://earthobservatory.nasa.gov/Fea...ng_update2.php

chalisch 19-05-2009 10:07

http://crometeo.net/site/index.php?m...iew&ANN_id=917

eto da se ne prepiremo ima i vaših i mojih tvrdnji na jednome mjestu....:top:

_maestro_ 19-05-2009 10:24

zabrana pušenja ili ne - život ide dalje.
nadam se da neće biti nekih značajnijih posljedica zbog zabrane pušenja. i kako vrijeme bude odmicalo, sve manje će se o tome pričati. naviknut ćemo se na novu situaciju, svi skupa i nepušači i pušači.

ono što je loše je činjenica da ovo što se kod nas događa nije učinjeno iz neke svjesnosti o štetnosti cigareta ili želje za ugodnijim i zdravijim načinom života, nego iz kompleksaškog podilaženja trendovima koji se događaju u svijetu. a taj svijet je civilizacijski ipak ispred nas na brdovitom balkanu, htjeli mi to priznati ili ne.

chalisch 19-05-2009 10:32

Bravo maestro ovo si dobro napisao ne brine se vlada o nama i o zdravlju nego o sebi a da se brinu o nama nebi mom starom placali poticaj za duvan koji je najveci od svih kultura pa eto

VeljoSB 19-05-2009 11:50

Quote:

Originally Posted by buky1 (Post 69345)
jel ti to moj dućan prozivaš? :krez:

Tvoj dućan je pravi primjer svakome tko ide u selo, ne može a da ga ne obiđe! :top: :krez:

VeljoSB 19-05-2009 12:02

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 69363)
zabrana pušenja ili ne - život ide dalje.
nadam se da neće biti nekih značajnijih posljedica zbog zabrane pušenja. i kako vrijeme bude odmicalo, sve manje će se o tome pričati. naviknut ćemo se na novu situaciju, svi skupa i nepušači i pušači.

Naviknut će se jedan neznatan broj ljudi, koji ionako nisu odlazili u birtije a puše, ili su odlazili s vremena na vrijeme...ali tu su još i restorani, čekaonice, vlakovi, avioni... Sad se kuka, ali je tek počelo, ljeto je i ljudi mogu vani sjediti do fajrunta, ali mnogi lokali nemaju terase ili ih imaju ali su skučene da stanu svi oni koji su inače dolazili... Sinoć sam ostao u birtiji do 1h, vani, nije mi palo na pamet da idem unutra, drugim riječim trenutno me boli đon za taj zakon jer mi je vani divno i krasno...:ples:

Ali čekajmo prve pahulje, kako one budu padale tako će i ovaj zakon...:down::down::down:

_maestro_ 19-05-2009 12:27

veljo, znaš što se kaže:
šta se mora, nije teško.

a mora se ne pušiti. neće to biti toliko teško.

stvar je u prekidaču u glavi:
kad ideš u kino ili kazalište, uđeš u dvoranu i znaš da nema pušenja iduća 2-3 sata, dok ne izađeš van. i nitko od toga ne pravi problem, jer je taj prekidač tako podešen.
kad ideš u birtiju, prekidač je podešen na pušenje i ako u roku 10 minuta ne zapališ, nastaje problem. e pa treba samo taj šalter staviti u položaj "kino dvorana". :D

spominješ nepušenje u vlaku... kakav problem, ako znamo da u autobusima nema pušenja već punih 40 godina?
kad su 1970. godine ukinuli pušenje u međugradskim autobusima, neki su gunđali, a danas vama mlađima sama ideja o pušenju u autobusu izgleda nestvarno, jelda?
navike, navike...

VeljoSB 19-05-2009 12:30

nije stvar hoće li se pušiti, mora ili ne mora..svejedno.
mora se raditi, a kako će se raditi kad su pušači oni koji u najvećem broju zalaze u birtije i tamo ostavljaju novce.
10 lokala u SB je već zatvoreno, tko kaže da ista stvar u narednih 6 mjeseci ne čeka i ostatak??
Bit će pizdarija, a mi ćemo biti svjedoci....

Hrvoje 19-05-2009 15:01

Quote:

Originally Posted by VeljoSB (Post 69381)
nije stvar hoće li se pušiti, mora ili ne mora..svejedno.
mora se raditi, a kako će se raditi kad su pušači oni koji u najvećem broju zalaze u birtije i tamo ostavljaju novce.
10 lokala u SB je već zatvoreno, tko kaže da ista stvar u narednih 6 mjeseci ne čeka i ostatak??
Bit će pizdarija, a mi ćemo biti svjedoci....

To ti je tako, Konzum i drugi lanci velikih dućana su "ubili" minimarkete, razvoj digitalne fotografije foto-radnje, a zabrana pušenja će malo prorijediti birtije...

VeljoSB 19-05-2009 16:25

Nije mjerodavno to što si rekao... ni internet nije zatvorio kioske, novine se i dalje kupuju, prodaja je u porastu, knjige se također čitaju...
Ipak mislim da će se ovim zakonom i poskupljenjem cigareta na domaćem tržištu prije prorijediti državni budžet...

Ja sam davno rekao NE kupovanju domaćih cigareta unutar RH, radije ću financirati susjednu državu koja me sa cigarom u labrtama i 10ak zgužvanih maraka u džepu čeka širom raširenih ruku, bilo u restoranu, bilo u birtijama...:krez:
Zato - svi u obećanu zemlju preko Save;);)

_maestro_ 19-05-2009 16:27

Quote:

Originally Posted by Hrvoje (Post 69398)
To ti je tako, Konzum i drugi lanci velikih dućana su "ubili" minimarkete, razvoj digitalne fotografije foto-radnje, a zabrana pušenja će malo prorijediti birtije...

a tko je uništio urarski obrt, mamicumuuuu. :angry:

VeljoSB 19-05-2009 16:28

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 69411)
a tko je uništio urarski obrt, mamicumuuuu. :angry:

Proizvodi iz Made in China...

_maestro_ 19-05-2009 16:29

Quote:

Originally Posted by VeljoSB (Post 69410)
Zato - svi u obećanu zemlju preko Save;);)

kod mene kad prijeđem savu ne dođem u obećanu zemlju, nego samo u zapruđe :(

VeljoSB 19-05-2009 16:31

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 69414)
kod mene kad prijeđem savu ne dođem u obećanu zemlju, nego samo u zapruđe :(

Mouzes će da vam pokaže, svi za mnom, samo se treba okupit mnoštvo i pričekat dok se Sava ne razdijeli!:krez:

Vedran 19-05-2009 16:41

Quote:

Originally Posted by VeljoSB (Post 69410)
Nije mjerodavno to što si rekao... ni internet nije zatvorio kioske, novine se i dalje kupuju, prodaja je u porastu, knjige se također čitaju...
Ipak mislim da će se ovim zakonom i poskupljenjem cigareta na domaćem tržištu prije prorijediti državni budžet...


Možda kod nas nije, ali primjerice New York Times se lagano grca. Mogli bi pričati i o informatičkoj nepismenosti hrvatskog stanovništva kao problemu koji je povezan sa sječom stabala, ali isto tako koji bi ostavio dosta značajan broj ljudi bez posla. Ovdje možemo jednako kao i s pušenjem suprotstaviti radna mjesta i sječu stabala. Pa nisu nam važnija valjda stabla od radnih mjesta, ali onda dolazi gadan dio: nije li nam dugoročno važnija informatička pismenost koja će svoju dobrobit može pokazati kroz desetljeća od kratkoročne okrutnosti prema ljudima koji rade u drvnoj industriji? Na kraju krajeva, da živimo u idealnoj državi, država bi se pobrinula o njihovoj prekvalifikaciji. Ali ne živimo u idealnoj državi, tako da generalno netko uvijek popuši, bio on pušač ili ne...

Hrvoje 19-05-2009 16:45

Quote:

Originally Posted by VeljoSB (Post 69410)
Nije mjerodavno to što si rekao... ni internet nije zatvorio kioske, novine se i dalje kupuju, prodaja je u porastu, knjige se također čitaju...
Ipak mislim da će se ovim zakonom i poskupljenjem cigareta na domaćem tržištu prije prorijediti državni budžet...

Uf, da, čitaju se i prodaju... Kad vidim na "Pola ure kulture" onaj tjedni pregled hit-knjiga i najprodavanije imaju (možda) preko 100 prodanih primjeraka... Ne znam dal' da se smijem ili plačem. A i kod nas su knjige bezobrazno skupe, ali to je i razumljivo s obzirom na slabu potražnju. Mogu usporediti s Češkom gdje je tradicija čitanja, kupovanja, tiskanja i prevođenja knjiga puno jača nego u Hrvatskoj. Kod nas je iznimka vidjet ljude da čitaju u parku, autobusu, tramvaju, a u Češkoj je to česta i normalna pojava. Frendice iz Češke koje studiraju hrvatski i bile su u ZG na stipendiji su bile zgrožene cijenama rječnika, gramatika i knjiga općenito. Zato kažem dolje cijene knjiga, gore cijene cigareta! :ples::top::bonk:

VeljoSB 19-05-2009 16:55

Quote:

Originally Posted by Vedran (Post 69417)
Možda kod nas nije, ali primjerice New York Times se lagano grca. Mogli bi pričati i o informatičkoj nepismenosti hrvatskog stanovništva kao problemu koji je povezan sa sječom stabala, ali isto tako koji bi ostavio dosta značajan broj ljudi bez posla. Ovdje možemo jednako kao i s pušenjem suprotstaviti radna mjesta i sječu stabala. Pa nisu nam važnija valjda stabla od radnih mjesta, ali onda dolazi gadan dio: nije li nam dugoročno važnija informatička pismenost koja će svoju dobrobit može pokazati kroz desetljeća od kratkoročne okrutnosti prema ljudima koji rade u drvnoj industriji? Na kraju krajeva, da živimo u idealnoj državi, država bi se pobrinula o njihovoj prekvalifikaciji. Ali ne živimo u idealnoj državi, tako da generalno netko uvijek popuši, bio on pušač ili ne...

A reciklaža papira, tone i tone papira dnevno postaju smeće a mogu spasiti ove šume. Novine se ionako tiskaju na recikliranom papiru.
Hrvati istina jesu informatički slabo pismeni što nema veze čitaju li oni novine ili službene web stranice istih agencija, ali radije bih uzeo novine i otišao na klupu u parku pa ih čitao na svježem zraku nego to sve čitao buljeći u monitor. Ono što dnevna štampa ne donosi na iternetu to curi preko vrha, pa tko se želi informiati neka izvoli.

Ima još jedna problem, informatička pismenost znači i povećanje elektroničkog otpada koji je doslovno otpad koji treba zbrinuti, a papir se na tisuće puta može ponovno upotrijebiti.

Nadam se da nam neće počet rizle pravit od recikliranog papira. :krez:

Vedran 19-05-2009 16:58

Quote:

Originally Posted by VeljoSB (Post 69419)
Hrvati istina jesu informatički slabo pismeni što nema veze čitaju li oni novine ili službene web stranice istih agencija, ali radije bih uzeo novine i otišao na klupu u parku pa ih čitao na svježem zraku nego to sve čitao buljeći u monitor.

Ali još uvijek velike novinske kuće propadaju, na divljem Zapadu, barem one koje se nisu prilagodile i počele izvještavati preko Interneta, uzeo ti novine ili ne. A i hrvatski građani su i dalje mahom informatički nepismeni...

VeljoSB 19-05-2009 16:59

Quote:

Originally Posted by Hrvoje (Post 69418)
A i kod nas su knjige bezobrazno skupe, ali to je i razumljivo s obzirom na slabu potražnju.

Šta je to kod nas još bezobrazno jeftino?:bonk:
Slaba potražnja jer te iste knjige ni u svom početku nisu bile jeftine, odmah cjena "tolika" pa ti čitaj...
Mi smo specifičan narod, da cijelu hrvatsku pošalju u saharu, prva tri dana nitko se ne bi snašao a već treći dan bi poskupio pijesak.:D

Mislav 19-05-2009 17:14

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 69414)
kod mene kad prijeđem savu ne dođem u obećanu zemlju, nego samo u zapruđe :(

:lol2::lol2::lol2:
Ovo mi osvjezilo dan!

chico 19-05-2009 20:23

Quote:

Originally Posted by VeljoSB (Post 69419)
A reciklaža papira, tone i tone papira dnevno postaju smeće a mogu spasiti ove šume. Novine se ionako tiskaju na recikliranom papiru.
Hrvati istina jesu informatički slabo pismeni što nema veze čitaju li oni novine ili službene web stranice istih agencija, ali radije bih uzeo novine i otišao na klupu u parku pa ih čitao na svježem zraku nego to sve čitao buljeći u monitor. Ono što dnevna štampa ne donosi na iternetu to curi preko vrha, pa tko se želi informiati neka izvoli.

Ima još jedna problem, informatička pismenost znači i povećanje elektroničkog otpada koji je doslovno otpad koji treba zbrinuti, a papir se na tisuće puta može ponovno upotrijebiti.

Nadam se da nam neće počet rizle pravit od recikliranog papira. :krez:


ma hebe mi se živo za kisele kiše, drvnu industriju, elektronički otpad, internet, migrenu u eskima.............ako dan ne poćnem sa kavicom, novinama i cigaretom u omiljenom kafiću ( pa makar i svom :krez: ) - sve ide u qr.....:mad::mad:
tih pol sata meditacije znaći mi više od 6h dobrog sna

.......i sve redom- kratki makiato, cigareta i prvo sportske a zatm jutarnji list.
put ka sreći :D

Hrvoje 19-05-2009 20:33

Haha, na Gmailu mi se pojavila ova reklama (ako nije u redu stavljati reklame, izbrišite, ali meni se baš čini prigodno za ovu temu i trenutnu situaciju) - http://www.e-cigareta.com.hr/ :bonk::krez: Jel' netko prob'o tu e-cigaretu?

VeljoSB 19-05-2009 23:00

e ovo je prva liga, iako volim stare provjerene metode rado bih probao.
Da ne naručujem rado se prošetam do tamo pošto vidim da je 035, pa riskiram dvije šteke 160 (iz Bosne :) ) pa probam jednu E cigaretlinu!:krez::krez:

_maestro_ 20-05-2009 17:15

e-cigareta
 
ma baš super... :krez:

još da stave u ponudu e-pivo, e-jeger, e-cola, a bome i jedan širi asortiman e-djevojaka, e-žena koje svašta puno rade i malo pričaju, pa da vidiš uživancije bez opasnosti za zdravlje. :krez:

rajna 20-05-2009 17:23

A e-maestra već imamo...:D

VeljoSB 20-05-2009 17:24

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 69500)
a bome i jedan širi asortiman e-djevojaka

radije ću prestat pušit i pit al se pravih đevojaka neću odreći!!! hihić :D

VeljoSB 23-03-2011 08:51

što zbog zakona, što zbog novaca, ali ponajviše radi zdravlja koje sam ugrozio u posljednjih 6 mjeseci odluka je pala, nakon 13 godina pušenja odlučio sam prestati. sada sam "friški" nepušač od 11mj prošle godine.
ne znam što se to mora dogoditi da se ponovo uhvatim cigarete, jer mi prilično smeta, kao da nikad u životu nisam zapalio, u početku me vukla želja ali sada i ne razmišljam o tome, već mi kroz glavu prođe samo ono - što to ranije nisam učinio...
uz vidne promjene, kako psihičke tako i fizičke mogu reći da sam i više nego zadovoljan, netko postane živčaniji a ja sam smireniji i od onda dok sam pušio, i naravno, 10ak kg u plus, što je i bio cilj jerbo sam se osušio ko bakalar. :)

a zabrana pušenja u zatvorenim javnim prostorima, to je samo još jedna u nizu zajebancija koje stoje unutar prostora...svi dime, tobože nekakvi zatvoreni prostori za pušače, koji nakon 0:00h budu širom otvoreni da konobari mogu nesmetano posluživati, opušaka i dima posvuda...eventualno u nekim lokalima se nađe i pepeljara ali svi bacaju opuške na pod, pločice, laminat, u biti nastao je veći svinjac nego što je bio dok su pepeljare bile na stolovima, pa po tome svaki lokal, kafić, disco izgledaju kao smetlište.

iako sam nepušač i dalje se protivim tom zakonu, premda mi je bolje ući u kafanu bez dima i popit pivkana, ali pušio sam i znam kako je na -10 izaći van...

teme je stara, ali svakodnevno aktualna pa vjerojatno netko ima još za dodati. :)

Zlajo 23-03-2011 09:37

Baš ovo korizmeno vrijeme je jedna od prilika za preispitivanje svojih mogućnosti i volje što se tiče pušenja... Smanjio sam na nekoliko komada uz kavicu (dva puta na dan) od prijašnjih 2-3 kutije... Totalno bez pive... Pozitivne strane se već pojavljuju... Lijepo je biti "svoga tela gospodar"... :)

MarkBass 23-03-2011 09:47

i ja sam bivši, prestao sam kada su mi 3 kutije bile malo...
i sada, nakon 14 godina, poslje dobre klope nekada mi dođe želja da zapalim, ali se nedam!
jer, ući u neusmrđenu prostoriju, ili obući jučerašnju neusmrđenu robu, ili probuditi se a ne kašljati prvih pola sata - neprocjenjivo

dejan385 23-03-2011 10:11

Bolje dvije rakijice nego dvije kutijice

Benito 23-03-2011 20:08

Poskupile cigarete mater im...:mad: Kupujem ja danas cigarete, kad teta na mojih 20 vrati kunu. Ja reko, di je druga kuna? A kad tamo...:sad:

dkranjce 23-03-2011 21:44

Quote:

Originally Posted by Benito (Post 95925)
Poskupile cigarete mater im...:mad: Kupujem ja danas cigarete, kad teta na mojih 20 vrati kunu. Ja reko, di je druga kuna? A kad tamo...:sad:

E bratko....mora neko platit "doktore" koji određuju što je za tebe dobro, tako to ide...jbga :down::down::down: još nam samo ale fale:krez:

ponedeljak 18-08-2011 16:32

Itekako treba zabraniti pusenje na javnim mestima. Pa imaju i nepusaci neka prava valjda, a najosnovnije pravo svakog ljudskog bica je pravo na vazduh!


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 00:15 sati.

Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.