Forums

Forums (http://forum.tambura.com.hr/index.php)
-   Nevezano za tamburanje (http://forum.tambura.com.hr/forumdisplay.php?f=10)
-   -   pušenje (http://forum.tambura.com.hr/showthread.php?t=1152)

_maestro_ 06-01-2008 11:53

pušenje
 
trenutno je u široj javnosti vrlo aktualna rasprava o najavljenoj zabrani pušenja u ugostiteljskim objektima. razmišljanja i stavovi su podijeljeni u širokom rasponu.
ako se najavljeno jednog dana zaista provede u praksi, onda bi se mogle dogoditi neke promjene i u poslu kojim se većina nas bavi.

šta vi mislite, kakav bi utjecaj mogla imati zabrana pušenja na svirače na gažama?
od osobnog problema nas samih koji smo pušači i u pauzi više nećemo moći sjediti za svojim stolom i dimiti pa do opće promjene u broju gostiju i njihovog vremena zadržavanja u lokalima, s obzirom na nemogućnost pušenja.
npr. pad prometa uzrokuje poskupljenje hrane i pića... kako dalje ide taj niz?

u sloveniji je taj zakon već važeći. žale se mnogi slovenski ugositelji, uglavnom oni s manjim objektima da im ne ide više kao prije.

DUGI 06-01-2008 12:05

Mislim da ce ugostiteljima promet past a i nama sviracima isto tako. Prosle godine svirali smo svadbu u sloveniji (hrvatsko-slovenska svadba) morali su platiti cijeli hotel i restoran tako da je hotel bio zatvoren za bilo kog da je doso a gosti su normalno mogli dimiti u restoranu. Po meni malo glupa ideja ! Ljudi ce rade si kupiti sta hoce za doma i u miru doma zapaliti uz kavicu ,pivu i sl......

IvanZU 06-01-2008 12:22

...meni je to ok...jedva čakam.....mada i ja zapalim često, al najgore mi je kad sviraš i pjevaš a oko tebe spustila se gusta magla i to od dima, i to od dima:krez: ....onda bi im naguro cigariljos u dupe mamicu im.....al to je supać:krez:

zOnZi 06-01-2008 12:26

Ah zakoni k'o zakoni...To su sad izvjesili da se imamo čime bavit, tj. da zaboravimo na sav ostali čemer...Nikad mi nije bilo jasno što je to što ljude tjera da im se mora dimiti iz usta...To nit je neki vizualni efekt, nit je neki štos. Osobno nikad nisam zapalio cigaretu, medjutim prema nekim istraživanjima mi nepušači smo zapravo veći pušači od pravih pušača jer sudjelujemo pasivno, a organizam nam nije navikao na nikotin...

_maestro_ 06-01-2008 12:28

Quote:

Originally Posted by IvanZU (Post 32125)
...meni je to ok...jedva čakam.....mada i ja zapalim često, al najgore mi je kad sviraš i pjevaš a oko tebe spustila se gusta magla i to od dima, i to od dima:krez: ....onda bi im naguro cigariljos u dupe mamicu im.....al to je supać:krez:

ja ba. u ivici i marici gdje sviraš gažu ionako nema pušenja. :krez:

IvanZU 06-01-2008 12:30

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 32127)
ja ba. u ivici i marici gdje sviraš gažu ionako nema pušenja. :krez:

...zato si ti tamo čest gost!

jaksa 06-01-2008 12:33

jedva čekam....napokon....

Ja ljudi nikad dima povuko, nikad, a svako jutro kašljem ko i svi Vi pljugeri...:)

Zašto pojedinci smiju trovat sve oko sebe s tim...ako već sebe truju zašto i ja to moram trpit, a ne želim. I općenito, nikad nisam volio taj miris cigareta.

A i znam nekoliko novih NEpušača, prezadovoljni su svojom odlukom, i nebi više nikad zapalili, a i dim od cigareta im je počeo smrdit.

Kod nas zakoni se jako slabo poštuju pa će vjerojatno tako biti i sa tim...

_maestro_ 06-01-2008 12:36

Quote:

Originally Posted by zOnZi (Post 32126)
Ah zakoni k'o zakoni...To su sad izvjesili da se imamo čime bavit, tj. da zaboravimo na sav ostali čemer...

to stoji. samo, ovo nije forum niti tema gdje bi se raspravljalo o etičkim i političkim aspektima zabrane pušenja, nego o čisto praktičnim posljedicama koje bi mogli imati sami tamburaši, pogotovo oni kojima su većina svirki gaže u restoranima, hotelima...

_maestro_ 06-01-2008 12:41

Quote:

Originally Posted by IvanZU (Post 32128)
...zato si ti tamo čest gost!

ae. nisam ja čest gost nigdje, a pogotovo tamo. baš zbog te zabrane.
inače bio sam jednom. došao sam u krivi dan, kad vas nije bilo tamo.
osjećao sam se kao sjedim u nekom bolničkom kafeu... u finskoj. :rolleyes:

a naviko sam na balkanske krčme.

IvanZU 06-01-2008 12:43

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 32131)
osjećao sam se kao sjedim u nekom bolničkom kafeu... u finskoj. :rolleyes:

...pa jgba kad se ti ionako stalno tak osjećaš....znači kao kod kuće:D
....da se vratim na temu: tamburaši u konačnici mogu samo profitirat od ovakvog zakona u SVAKOM pogledu!

_maestro_ 06-01-2008 12:48

Quote:

Originally Posted by IvanZU
....da se vratim na temu: tamburaši u konačnici mogu samo profitirat od ovakvog zakona u SVAKOM pogledu!

obrazloži malo to "u svakom pogledu"...
ok, jasan je onaj dio o pjevanju u zadimljenoj prostoriji, to je po meni jedini dobitak.

Hrvoje 06-01-2008 13:05

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 32121)
šta vi mislite, kakav bi utjecaj mogla imati zabrana pušenja na svirače na gažama?

Pozitivan, manje dima, manje "oči su moje mutne od dima" situacija (doduše, meni se ne mute od dima, nego je više ono - "oči pune suuuuuza"), manje smrada cigareta (ili još gore, kad se nađe neka "faca" pa zapali cigaru i cijeli prostor usmrdi)... Na stranu što mi moja skeptična strana govori da je cijeli taj zakon "too good to be true" i što sumnjam da će ikada uistinu zaživjeti. Živi bili pa vidili!

A što se tiče bojazni da će biti manje "posla", ja nisam "radnik" nego "hobist" pa me to "ne tangira mnogo"... :D

Mislav 06-01-2008 18:05

pljuganje
 
Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 32134)
obrazloži malo to "u svakom pogledu"...
ok, jasan je onaj dio o pjevanju u zadimljenoj prostoriji, to je po meni jedini dobitak.

Bit ce vise love za Talove ako ljudi nece placati pljuge:lol2:

A osobno mislim da je to ok posto sam nepusac dosta mi je da me truju oni kojima je svejedno za njihovo zdravlje

_maestro_ 06-01-2008 18:50

interesantno, javljaju se uglavnom nepušači...
što je s drugom stranom medalje, s nama strastvenim pušačima, smrdljivim, netolerantnim ovisnicima o nikotinu kojih po nekim statistikama ima do 50% u hrvatskoj.
pa tako možemo pretpostaviti da ih i među posjetiteljima ugostiteljskih objekata ima u sličnom, a možda i većem postotku. u najgoroj varijanti, taj dio gostiju, gdje ne bude smio pušiti najvjerojatnije je da se neće niti htjeti zadržavati niti sekunde duže nego što je to nužno.
s tim treba računati. to definitivno povlači za sobom neke promjene, teško je tvrditi kakve, ali dojam je da neće baš sve biti pozitivne, barem kad pogledamo brojčani iznos šuškavih papira koji se dijele na kraju gaže...

dakle, čemu dati prednost; pjevanju u dimu za više ili pjevanju na nešto čišćem zraku za manje novaca?
možemo li sagledati novonastalu situaciju iz šire, opće, a ne samo iz osobne perspektive kadilca/nekadilca?

__________________________________________________ ________

sasvim druga priča je nagađanje kako će se stvar razvijati... u principu, šta god da bude, ljudi će se uvijek nekako snaći. imam neke informacije kako su jadu doskočili neki ugostitelji iz slovenije. ideja je zgodna, bazira se na činjenici da svaki zakon ima rupu ili barem zaobilaznicu, ako se tema bude razvijala , vjerojatno ću napisati i o tome. :krez:

i sad je kod nas na snazi prilično strog zakon o zabrani pušenja, ali ga nitko ne zarezuje baš previše... možda kao društvo još nismo dosegli civilizacijski nivo da taj zakon bude prirodan i dobrodošao sam po sebi. za hrvatsku i ostatak balkana je možda još prerano za takve zakone, ali eto... moramo se prilagodjavati.

Hrvoje 06-01-2008 19:27

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 32147)
interesantno, javljaju se uglavnom nepušači...
što je s drugom stranom medalje, s nama strastvenim pušačima, smrdljivim, netolerantnim ovisnicima o nikotinu kojih po nekim statistikama ima do 50% u hrvatskoj.

Pa to je super, znači mi nepušači se veselimo tom zakonu, a pušači se ne bune pretjerano. Dakle, svi zadovoljni (mo'š mislit)... :krez: :bonk:


Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 32147)
dakle, čemu dati prednost; pjevanju u dimu za više ili pjevanju na nešto čišćem zraku za manje novaca?

Bez cigarete se može živjeti, bez zraka ne... ;)

Quote:

Originally Posted by _maestro_ (Post 32147)
možemo li sagledati novonastalu situaciju iz šire, opće, a ne samo iz osobne perspektive kadilca/nekadilca?

Teško, tko zna kako će se stvari razvijati...

Iako, htio bih čuti i drugu, pušačku stranu... Mislim da se pušači i nepušači ne razumiju, ja priznajem, ne razumijem i ne shvaćam užitak u pušenju, koliko je tu užitka, hedonizma, a koliko čiste ovisnosti i svjesnosti činjenice da osoba pušenjem šteti sebi i okolini, ali si ne može pomoći. Da ne spominjem uvjerljivo najgluplji način (bojim se i prilično čest) počinjanja s pušenjem, a to je da se izgleda "cool, frajerski, odraslo" (naravno govorim o početku pušenja u osnovnoj/srednjoj školi), a poslije postane ovisnost.

_maestro_ 06-01-2008 20:02

ne mislim da će drastično pasti zarada. ali mislim da bi se neke promjene mogle dogoditi. zasad samo osluškujem komentare ugostitelja iz susjedne nam dežele. a oni kukumaču (ne znam koliko opravdano i utemeljeno). ti si bliže deželi, možda naiđeš i ti na kakve informacije. iz dobove i šire.

evo, da spomenem što su neki slo ugostitelji navodno napravili: pregradili su svoj lokal... na vratima kroz koja se ulazi u pregrađeni dio su stavili natpis PRIVATE... taj dio je tim postupkom praktički preinačen u privatni stambeni prostor gdje se slobodno može pušiti.
ovo je samo priča, rekla-kazala, ali mi ne zvuči nevjerojatno. a indikativno je i to da bi vlasnik uopće ulazio u takve manevre, treba imati i razlog. ako je to istina, sigurno je da se nekome isplati takva pregradnja i prenamjena prostora.
a ostane mu i manja kvadratura lokala za obračun poreza. :krez:

Hrvoje 06-01-2008 20:08

Pa ne zapomažu i ne nariču slovenski ugostitelji baš tako glasno da ih čujem do Zaprešića... :krez: :bonk:

A evo jedno bizarno rješenje borbe protiv zabrane pušenja iz Njemačke (di je MaRu da nam kaže kako to ide u Njemačkoj)....
http://www.spiegel.de/international/...524542,00.html

Manje pljuganja, potencijalno manje gostiju=potencijalno manje stalnih gaži po kafićima, restoranima, disco barovima, ali mislim da će se ljudi i dalje isto ženit, krstit, slavit rođendane, obljetnice i slavit ostale prigode te zvati tamburaše da ih zabave.

EDIT: Doduše, možda ova zabrana pokvari posao "pleharima" koji sviraju sprovode, ako dođe do odvikavanja od pušenja, manje raka grla i pluća i drugih smrtnih bolesti prouzrokovanih pušenjem, manje sprovoda... Ovo je malo crnjak, al' eto, nadošlo mi je...

slay 06-01-2008 20:31

Ovo ljeto sam bio u Italiji, u nekoliko gradova, i vidio sam prazne birtije (možda zato što je bilo ljeto:D ),ali su zato terase tih birtija bile dosta dobro popunjene. Ne znam točno obuhvaća li taj zakon terase, ali su ljudi pušili na terasama, a ako i kod nas bude takva situacija da će se pušači preselit na terase birtija, onda će tamburanje postat ljetni biznis!:krez: :bonk:

VIDA 06-01-2008 20:50

Ja sam pušač ,i mislim da bu teško. Ja sam "prestajao već 100 puta. Činjenica je da bi bilo ljepše i ugodnije,ali... Veliki dio populacije puši,i mislim da će se to odraziti i na naš posao. Ipak osobno,kao pušač,podržavam to,jer bum možda i ja prestal pušiti.

Mislav 06-01-2008 20:58

pljuganje
 
Ma dajte ljudovi pa nece svijet stati ili sto ti ja znam, tambura, odnosno gaze propasti jer se nece smijeti pusiti.
Kao prvo cigaretasi, pod tim nazivom smatram proizvodace, ce vec doskociti na neki nacin tom zakonu, kao sto oduvijek cine, a ni vlada nije bas preglupa jer jedan JAKO veliki dio prihoda dolazi od prodaje duhanskih proizvoda pa si ni oni nece zatvoriti tu "zlatnu pipu".
Eventualno mozda malo na pocetku zastanu stalne svirke po restoranima ili kaficima, ali ni to ne vjerujem jer ce se ugostitelji morati potruditi privuci goste ako im padne promet, ali mislim da ce se ljudi i dalje zeniti i krstiti djecu i razno razne feste praviti i dugo nakon upitne provedbe tog zakona!


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 18:35 sati.

Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.