Tema: Bocan Lajoš
View Single Post
  #11  
Staro 06-02-2007, 12:40
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Svita Vidi Post
Ne sjećam se da li je netko već pisao o tome,
što je sa majstorom Pejakovićem koji je navodno preuzeo alat i kalupe od Bocana.
Ima li netko koju njegovu tamburu?

EDIT: evo, sad sam pronašao post, sjećam se da ga je već netko spominjao. http://www.forum.tambura.com.hr/show...kovica#post396
da tamish ga je spominjao.
a u vezi bocanovih instrumenata, očite su 2 generacije. očeva i sinova valjda...
razlika je u načinu izrade i ukrasima na instrumentu.
- stari je radio ukrasni rub oko glasnjače, kao intarziju od crno-žutih kvadratića. obično je i oko rupe stavljao 1 ili 2 kruga tih ukrasa. još stariji njegovi instrumenti nemaju tzv S glavu, nego "gitarsku". većina njegovih tambura koje sam vidio su žute boje i imaju "šprung", 2 napukline duž goda na prednjoj dasci od dna tambure do blizu konjića, u širini panja na dnu instrumenta. drugi majstori kažu da je to zbog tanke glasnjače koja popusti kad se drvo naknadno osuši.
naljepnica je bilo, čini mi se raznih, sjećam se male, okrugle na kojoj je pisalo BL. crveno-bijela naljepnica.
nisam vidio njegove kopane primove, nego "sove" ili prime zaobljenog oblika.

- mlađi bocan je radio basprime i kontre bez ukrasa, s bijelim rubom po obodu glasnjače i rupe, tambure su mu bile najčešće crne boje. sve su glave bile "S". radio je kopane primove, isto crne, odlične. tu je bio najjači. od oca je zadržao oblik ruže, koja na crnim instrumentima nije baš uočljiva.
stanko šarić je svirao na njegovom crnom basprimu, ne znam da li još uvijek svira na istoj tamburi. naljepnica je bila veća, pravokurna, žute boje sa crnim slovima.

vjerojatno je da su otac i sin jedno vrijeme radili zajedno, po očevim pravilima, a kasnije je junior prešao na svoj stil. moja kontra je iz tog prelaznog razdoblja.
ima karakteristike starijeg lajosa, ali vidi se ponešto i od juniora, bijeli plastični rub rupe. a oko glasnjače ima kvadratiće (intarziju). ima i pukotine po godovima, uz panj. poznata bocanova mana. pukotine su sanirane dakako.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote