View Single Post
  #58  
Staro 09-12-2006, 10:05
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno Glasno, glasnije...

Imao sam prilike da cujem i probam mnoge instrumente, bilo je tu i izuzetno glasnih gitara (one country sa ogromnim korpusima) i ne bas glasnih tambura (sa previse laka na gornjoj dasci koji smanjuje treperenje... zato se uvek vise ceni tambura sa politiranom daskom-shellack jer je mikronski sloj u pitanju, ne gusi treperenje glasnjace, za koju je najbolje da je od rezonantnog komada smreke, gustine 8-10 godova po cm, ovo se nalazi na nadmorskim visinama preko 1800m- znaci planinsko drvo!)
Buzuki(sestozicani) zna biti jako glasan ukoliko ima deb'o stomak(korpus), glasniji je instr. sa korpusom od lepljenih krishki(rebara) nego kopani, jer ovaj ima deblje zidove koji vise apsorbuju tona.
Imao sam kopiju selmera, kontra je bila duplo glasnija! Saz je duplo tisi od buzukija(verovatno zbog kopanog korpusa saza i mnogo tanjih zica- k'o dlaka! a menzura saza ide negde na 850mm!
Elem najglasnija mi tambura, basprim sa duplim ledjima, ne moze da se poredi ni sa cim(harmonika joj nista ne moze...) Njen tremolo je dao maksimalnih(dotle je bazdaren) 120dB na soundmetru nokijinog mob.telefona(zaboravio sam model), dok su druge tambure dosezale jedva 100dB.
Tu je najbitnije akusticarsko umece majstora, sve one letvice i gredice nisu bezveze. Selmer zato ima tzv "tonkabinu".
Zamislite da se neko od majstora setio da je ugradi na kontru!!!
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote