Forums  

Go Back   Forums > Tambura općenito > Tambura općenito

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #501  
Staro 30-06-2011, 22:42
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

odgovor ne znam. možda niti ne postoji jednoznačan odgovor na to pitanje, ali ajmo malo nagađati...

evo moje tumačenje:
takvo "pravilo" o ženskim i muškim tonalitetima bi bilo primjenjivo najbolje u folklornim pjesmama...
puno folklornih pjesama karakterizira ljestvica koja ima raspon manji od oktave. najčešće je to ljestvica od prvih 6 tonova durske skale (do-re-mi-fa-so-la)...
uostalom, takav tonski raspon imaju i starinski dijatonski tradicijski instrumenti kao gajde, samica, razne druge svirale, pa se onda i folklorne pjesme pjevaju u istoj skali. logično.
u folklornom pjevanju u našim krajevima nema falseta, belkanta i sličnih tehnika pjevanja, nego se pjeva punim glasom, brustonalno.
takav način pjevanja ima svoja ograničenja.
jedno takvo ograničenje je da rijetko koja žena može otpjevati ton viši od c2.
obično se ton ispod c2, znači h1 uzima kao gornja granica raspona ženskih glasova kod brustonalnog (prsnog) pjevanja.
e, sad možemo uočiti da je upravo taj h1 na 6. stupnju D dur ljestvice (od d1 do h1). to je ujedno i najviši ton koji se pojavljuje u takvoj pjesmi i ženskim glasovima to paše, pa ga zato zovu ženskim tonalitetom.
za muške glasove važi analogija s tim da je njihov raspon do e1, pa je prema tome to 6. stupanj g-dur ljestvice.

ovdje je naravno riječ o prosječnim, uobičajenim rasponima koje svatko može otpjevati. naravno da za školovane ili nadarene pjevače postoje druge granice...
u klasičnoj glazbi se pod normalno očekuje od tenora da pjeva c2 (isti ton kojeg žene brustonalno jedva mogu dosegnuti), a sopranisticama se piše i do c3. poznatiji kao "visoki c"
Reply With Quote
  #502  
Staro 01-07-2011, 08:46
Hrvoje's Avatar
Hrvoje Hrvoje je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Dec 2005
Postovi: 5,527
Hrvoje će postati slavan vrlo brzoHrvoje će postati slavan vrlo brzo 116
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by _maestro_ Vidi Post
još jedna napomena, vezana za one koji su dugo na estradi... poznata je stvar da se ljudskom glasu (i muškom i ženskom) s godinama produbljuje raspon, tj. i najviši i najdublji ton kojeg neka osoba može otpjevati se snizi od puberteta do starosti za otprilike jedan do 2 tona.
tako je oliver dragojević 1975. godine pjevao galeba u es duru, a danas ga pjeva u c-duru.
Ili kak je Tom Jones spustio Delilah iz A-mola:

http://www.youtube.com/watch?v=sI5LWwC-cE8

u F#-mol:

http://www.youtube.com/watch?v=N8Z6-Ec-Jbk
__________________
“Uz pjesmu mi se, evo, rodimo, uz pjesmu umiremo...”
Reply With Quote
  #503  
Staro 14-07-2011, 15:04
mislav.cro mislav.cro je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jun 2011
Postovi: 22
mislav.cro je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Dao bih si napraviti dobru bisernicu. e sada, pošto sam početnik pojavila se jedna dilema…
Dio ekipe mi kaže da ne uzimam novu tamburu jer na što boljoj sviram to ću bilje naučiti, čišći tonovi, bolji zvuk… Drugi mi pak savjetuju da uzmem neku „grabu“ od tambure i drndam po njoj kako ne bih rasturio novu tamburu…
Reply With Quote
  #504  
Staro 14-07-2011, 22:00
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by mislav.cro Vidi Post
Dao bih si napraviti dobru bisernicu. e sada, pošto sam početnik pojavila se jedna dilema…
Dio ekipe mi kaže da ne uzimam novu tamburu jer na što boljoj sviram to ću bilje naučiti, čišći tonovi, bolji zvuk… Drugi mi pak savjetuju da uzmem neku „grabu“ od tambure i drndam po njoj kako ne bih rasturio novu tamburu…
Da, u pravu su!
__________________
Reply With Quote
  #505  
Staro 15-07-2011, 08:15
mislav.cro mislav.cro je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jun 2011
Postovi: 22
mislav.cro je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Tko?
Reply With Quote
  #506  
Staro 20-07-2011, 19:49
gitara2009's Avatar
gitara2009 gitara2009 je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2011
Postovi: 7
gitara2009 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by hilc Vidi Post
Ovako ja bih svirao tamburicu al se dvoumim između prima i kontra.
Stara bi htjela da sviram kontru , meni se sviđa prim.
Pa bih vas molio stručno mišljenje koja ja bolja.
nema bolje i gore, samo sviraj što ti srce više želi, ne slušaj ničije sugestije ,jer ti sviraš...lp.
Reply With Quote
  #507  
Staro 20-07-2011, 20:26
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

slušati roditelje!
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #508  
Staro 15-01-2012, 15:08
ManuelB ManuelB je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Dec 2011
Postovi: 1
ManuelB je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Bok,

Evo predstavio se u "predstavite se" i odmah trebam pomoć :-)

Odlučio sam se malo pozabaviti sviranjem bisernice. Do sada nikada ništa svirao u životu, ali taj zvuk toliko volim da moram i sam pokušati.
Da ne trošim lovu odmah, posudio od poznanika g-prim, čisto da vidim kako bi prsti to slušali.
Problem je što nigdje na net-u ne mogu naći niti jednu skriptu niti sliku s hvatovima (tonovima) za g-prim pa molim neku dobru dušu da udjeli štogod.

Puno hvala
Reply With Quote
  #509  
Staro 06-07-2012, 13:31
bizo bizo je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Oct 2010
Postovi: 2
bizo je na dobrom putu 10
Uobičajeno par pitanja i predstavljanje

Zovem se Goran i dolazim iz Međimurja. Tamburu sam nažalost zapostavio od kraja osnovne škole gdje sam svirao bisernicu I (g prim) u orkestru prof. Tomašića (ako je kome poznato ). Sad eto nakon faksa sam odlučio nastaviti. Svirao sam par godina, čisto početnički, nažalost nisam nastavio u nekom KUD-u i tako je to ostalo zapostavljeno do danas. Frendovi se bave ozbiljno glazbom i imaju brdo instrumenata, između ostalog i sve tambure pa me uhvatila boljda da natrag krenem svirati. Posudil mi je svoj d prim da vježbam doma. Eto, zaposlen, i odlučio sam kupiti prim. Frend (inače studira kontrabas na akademiji) je rekel da su mu preporučili majstora Gilga kod kojeg smo i bili neki dan. Pa bih vas zamolio da mi date odgovore na par pitanja:

1. u vezi učenja ... imam opcije privatnih sati kod profesora s glazbene koji je i sam tamburaš, da sam skidam pjesme s yutubea , da skinem neku literaturu, da se učlanim u neki kud (eto nisam više klinac, al ne sviram bolje od njih )

2. pitanje ... tambura ... novca imam i nebi neku početničku varijantu, najbliže sam ideji da naručim kod ranije spomenutog majstora Gilga : opcija je da uzmem g prim ili d prim, čitao sam da je najpopularniji e prim, pa molim za savjet ... radije bi e ili d prim jer je dulji vrat mada frend predlaže g prim jer je manji i jer on već ima d prim pa da nemamo isto);
majstor veli da ima opcija kopane i lijepljene tambure ... ne razumijem se previše u detalje, al je cijena dosta veća za kopanu, te dal mi se to isplati doplatiti (kakva je razlika ako može tko objasniti)

Unaprijed zahvaljujem
Reply With Quote
  #510  
Staro 06-07-2012, 16:02
bando's Avatar
bando bando je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: May 2007
Postovi: 1,177
bando će postati slavan vrlo brzo 62
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by bizo Vidi Post
Zovem se Goran i dolazim iz Međimurja. Tamburu sam nažalost zapostavio od kraja osnovne škole gdje sam svirao bisernicu I (g prim) u orkestru prof. Tomašića (ako je kome poznato ). Sad eto nakon faksa sam odlučio nastaviti. Svirao sam par godina, čisto početnički, nažalost nisam nastavio u nekom KUD-u i tako je to ostalo zapostavljeno do danas. Frendovi se bave ozbiljno glazbom i imaju brdo instrumenata, između ostalog i sve tambure pa me uhvatila boljda da natrag krenem svirati. Posudil mi je svoj d prim da vježbam doma. Eto, zaposlen, i odlučio sam kupiti prim. Frend (inače studira kontrabas na akademiji) je rekel da su mu preporučili majstora Gilga kod kojeg smo i bili neki dan. Pa bih vas zamolio da mi date odgovore na par pitanja:

1. u vezi učenja ... imam opcije privatnih sati kod profesora s glazbene koji je i sam tamburaš, da sam skidam pjesme s yutubea , da skinem neku literaturu, da se učlanim u neki kud (eto nisam više klinac, al ne sviram bolje od njih )

2. pitanje ... tambura ... novca imam i nebi neku početničku varijantu, najbliže sam ideji da naručim kod ranije spomenutog majstora Gilga : opcija je da uzmem g prim ili d prim, čitao sam da je najpopularniji e prim, pa molim za savjet ... radije bi e ili d prim jer je dulji vrat mada frend predlaže g prim jer je manji i jer on već ima d prim pa da nemamo isto);
majstor veli da ima opcija kopane i lijepljene tambure ... ne razumijem se previše u detalje, al je cijena dosta veća za kopanu, te dal mi se to isplati doplatiti (kakva je razlika ako može tko objasniti)

Unaprijed zahvaljujem
1. Najgora opcija ti je da u startu sam krećeš učiti. Kasnije možeš sam napredovati, ali je najbitnije da ti netko postavi dobre temelje, da ne lutaš s učenjem tehnike, jer će ti to sve kasnije, za par godina, doći na naplatu nećeš moći odsvirati neke stvari zbog loše postavljenih stvari (najčešće desne ruke), a bit će kasno za ispravljanje.

2. E štim je puno popularniji, više ljudi ga koristi - za d/g štim se može reći da je prošlost ovo s duljinom vrata ti nema nikakve veze, kao ni je prima kopana ili ljepljena, s tim se nemoj zamarati, pogotovo ne u početku...

Nisam probao Gilgove nove prime, ali ima ljudi na forumu pa nek bace koji komentar (iako vjerujem da se i o tome pisalo, samo treba potražiti). Jurković je po meni možda i najbolje rješenje, sigurnica
Sretno!
__________________
Al ja još nisam našo šta mi duša traži
jednu ružu iz mladosti rane
ta se ruža mojom zvala, ta je ruža za me cvala
a ja je ubro pa je bacio
Reply With Quote
  #511  
Staro 06-07-2012, 16:05
SBruno SBruno je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2009
Postovi: 292
SBruno je na dobrom putu 20
Uobičajeno

pozdrav,Gorane,lijepo si ti sve ovo opisao,pa da ti kažem par stvari....ne bi bilo loše,bez obzira na bilo koje godine,da nađeš nekog "učitelja"tambure,takvih ljudi u današnje doba ima i sve se da riješit,zavisno od obostrane volje..Za tamburu bi ti preporučio e prim,što zbog ljepšeg zvuka,veće menzure,već prilagođenih i ugođenih partitura,uglavnom,daleko većih prednosti nego sa d ili g primom.Tambura ti ne mora odmah biti najbolja na svijetu,možeš kupiti više nego solidan "školski" e prim za nevelike novce.Bitno ti je da je "majstorski"napravljena,da ne koči lijevu ni desnu ruku,a kasnije,kad se razviješ svirački,sam ćeš nešta potražiti bolje,ako ti zatreba...Uglavnom,ne moramo svi biti neki svirači,uživaj i dobro došao na forum!
Reply With Quote
  #512  
Staro 07-07-2012, 16:46
bizo bizo je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Oct 2010
Postovi: 2
bizo je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Hvala na odgovorima ! Budem iskombiniral neki plan.
Reply With Quote
  #513  
Staro 07-12-2012, 19:01
tamburinix tamburinix je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Dec 2012
Postovi: 6
tamburinix je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Ima li slučajno koja dobra duša zainteresirana za neki oblik instrukcija? Nažalost, nisam nikad uspio nać nekoga tko bi mi dao savjet ili uputio kako da pravilno savladam neke stvari.
Uvijek sam se povodio za izmišljenom teorijom da ću s vremenom polako skužit, ali sad je već prošlo 6 godina i osjećam kao da sve slabije i slabije napredujem. (neke tehničke stvari mi od početka još nisu kristalno jasne)

Eto, nemojte zamjerit što na ovaj način tražim pomoć, ali nadam se da će bar netko razumjet.
Reply With Quote
  #514  
Staro 22-12-2012, 20:13
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by tamburinix Vidi Post
Ima li slučajno koja dobra duša zainteresirana za neki oblik instrukcija? Nažalost, nisam nikad uspio nać nekoga tko bi mi dao savjet ili uputio kako da pravilno savladam neke stvari.
tamburinikse, ako si blizu zagrebu, član foruma saky pokreće radionicu/tečaj glazbenog opismenjavanja

ovdje je i oglas:http://www.forum.tambura.com.hr/show...11&postcount=1
Reply With Quote
  #515  
Staro 23-12-2012, 14:42
tamburinix tamburinix je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Dec 2012
Postovi: 6
tamburinix je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Hvala _maestro_!
Zapravo me više zanimaju tehnički savjeti jer imam malo glazbene škole, ali razmislit ću o ponudi.
Reply With Quote
  #516  
Staro 09-05-2013, 21:22
neki tamo neki tamo je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: May 2013
Postovi: 90
neki tamo je na dobrom putu 14
Uobičajeno

Ovako, ostao sam malo zbunjen čitajuć' forum, pa bih htio pitati neke stvari da mogu lakše pratiti

Tu koristite neke druge nazive za instrumente, pokušao sam povezati nešto, nešto nisam siguran, pa ću s lijeve strane napisati nazive po kojima ja znam instrumente, a s desne one meni nove.

Bisernica - prim
Brač - basprim
Čelović - basprim (ovo sad mi nije jasno, brač i čelović)
Bugarija - kontra
Čelo - nisam nikakav drugi nazim našao
Bas, begeš, berda, bajs... - nisam nikakav drugi nazim našao

Sad bih molio da mi pojasnite koji je basprim, brač ili čelović i potvrdite je li ostalo točno.


Unaprijed hvala

EDIT: Jel' možda A basprim brač, a E basprim čelović?

Last edited by neki tamo; 09-05-2013 at 22:26.
Reply With Quote
  #517  
Staro 09-05-2013, 23:14
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by neki tamo Vidi Post
...

EDIT: Jel' možda A basprim brač, a E basprim čelović?
Da! Sve si dobro povezao. (i ono što nije citirano, također)
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #518  
Staro 21-05-2013, 09:05
darioklc darioklc je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Feb 2010
Postovi: 8
darioklc je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Pozdrav!
Oprostite što ću vas zagnjavit sa jednim jako glupim pitanjem ali eto.
Dobio sam prim i sada me zanima kako se ona uštimava.
Majstor koji mi je radio prim već ju je podesio ali neznam kako.
Sa štemerom sam odgonetnuo note na žicama i to vam šaljem u privitku pa me zanima jel to podešeno kao e-prim ili ne i zanima me da li se u protivnom može poštelat na e sustav.

Ja sam stvarno početnik tako da krećem od nule u nadi da ću za 5 godina nešto znati. Za sada imam par početničkih knjiga od Ferića i neke druge.
Znam da bi najbolje bilo kada bi nabavio nekog instruktora ali još neznam kome bi se obratio ovdje u Karlovcu, ali bar da ovako sam pokušam neke osnove naučit. Dok ne bude neki tečaj za tamburice kao što je već par puta bilo.

Pozdrav!
Attached Images
File Type: jpg DSC_0063.jpg (85.8 KB, 42 views)
Reply With Quote
  #519  
Staro 21-05-2013, 13:44
TinMan's Avatar
TinMan TinMan je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2010
Postovi: 178
TinMan je na dobrom putu 21
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by darioklc Vidi Post
Pozdrav!
Oprostite što ću vas zagnjavit sa jednim jako glupim pitanjem ali eto.
Dobio sam prim i sada me zanima kako se ona uštimava.
Majstor koji mi je radio prim već ju je podesio ali neznam kako.
Sa štemerom sam odgonetnuo note na žicama i to vam šaljem u privitku pa me zanima jel to podešeno kao e-prim ili ne i zanima me da li se u protivnom može poštelat na e sustav.

Ja sam stvarno početnik tako da krećem od nule u nadi da ću za 5 godina nešto znati. Za sada imam par početničkih knjiga od Ferića i neke druge.
Znam da bi najbolje bilo kada bi nabavio nekog instruktora ali još neznam kome bi se obratio ovdje u Karlovcu, ali bar da ovako sam pokušam neke osnove naučit. Dok ne bude neki tečaj za tamburice kao što je već par puta bilo.

Pozdrav!
Hm,
Ovo kaj si poslal je meni malo sumljivo...
Pozdraf,
TinMan
Reply With Quote
  #520  
Staro 21-05-2013, 13:59
patak patak je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Mar 2012
Postovi: 10
patak je na dobrom putu 10
Uobičajeno

http://www.forum.tambura.com.hr/show...13&postcount=2
evo na ovom linku ti je E prim...ja sam isto iz Karlovca pa ak ti treba sta javi se na PP
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 02:10 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.